Krantenredactie te Almelo in staking Oud wetsontwerp over abortus ingetrokken Zomervakantie ar Studiegroep voor artsendeclaraties personen auto rai /paarbank Extra prijzenpot wordt vetter Vertrouwen b i Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken iM Vandaag in I I 13 */m 23 februari 11M uua/t nededand TARWESTOETEN v.d.Vooren bakt ze Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN s TOEKOMST vmffawMmfUHumHfmmumm. Reorganisatie treft ideële belangen E. H. C. O. b.v. Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations AGENDA pagina 7 Weersverwachting het van Weerraporten 2 KNMI tot vanavond: Binnen- en buitenland 2 3, 9 Vrij koud Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 7 Radio en televisie 11 Strips 11 Economie 13 Sport 14, 15 LxÜ Ml Wi Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden en middagtemperaturen rond 3 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 87 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden CUNHAL Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, postbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. ■ft Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s waarin opgenomen „ERBIJ” Fa. HARTOG vufuttwuag^^uuffmfumuunwij geopend 10-17en van 19-22 uur, zaterdags en zondags 10-17 uur, toegang f5.- AMSTERDAM FOÏ Umuider Courant Vondel: Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiaté Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10, (p. post f 155 Losse nummers 55 ct. i« i Prinses doet afstand van (Van onze correspondenten) en (Van onze parlementóredactie) I rechten op de troon Wat heden wordt geloofd, werd gisteren misprezen. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 De grote vraag in Portugal is: wat gebeurt er na de verkiezingen? Wat doen de communisten? Alvaro Cun- hal, de leider van de Portugese com munisten, verzekerde in een vraagge sprek met Henk Kolb: „Wij hebben geen enkele ambitie om de macht te grijpen”. Een andere opmerking van Cunhal: „rechts loopt achter de soci alisten aan”. O s o O 3 O o D D O n Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 ■- DEN HAAG. Minister Vorrink van Volksgezondheid heeft gisteren officieel het wetsontwerp-Stuyt-Van Agt over de abortus ingetrokken. Dit door het kabi- net-Biesheuvel ingediende wetsontwerp was nog steeds aanhangig bij de Tweede Kamer, waar nu ook initiatief-wetsont- werpen van PvdA, VVD en christen- NEW YORK-SOESTDIJK. De ver loving van prinses Christina met de 28- jarige Jorge Guillermo blijkt een indirect gevolg te zijn van het huwelijk van burgemeester mr. Frank Houben van de Noordbrabantse gemeente Luijksgestel. De verloofden, die binnen vijf maanden in Nederland hopen te trouwen, hebben elkaar voor het eerst ontmoet in de New Na de alarmerende verhalen van de laatste tijd (Club van Rome) heb ben wij nu een optimistischer geluid te horen gekregen. Dr. H. J. Duller, lector aan de Leidse universiteit, vindt dat de toekomst echt zo somber piet is. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Bcijnesweg, H'lem, tel. 32 13 14 en 32 18 0.' Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Oranje. De prinses werkt in hetzelfde deel van de stad op een Montessorischool. (Zie verder pagina 3) democraten over dit onderwerp op tafel liggen. Met de intrekking van het wetsont werp-Stuyt-Van Agt lost het kabinet- Den Uyl een belofte in die gedaan is tijdens de kabinetsformatie. Met forma teur Burger spraken de huidige rege ringspartijen af dat de regeringsvoorstel len zouden worden ingetrokken als KVP en ARP binnen een jaar met een eigen wetsontwerp zouden komen. Het heeft in en buiten politiekringen grote verbazing gewekt, dat onlangs een Rijswijkse politie-agente die een beruch te inbreker huisvestte in de tijd dat deze door dé recherche werd gezocht, vrijge sproken werd. Intussen is de officier in hoger beroep gegaan tegen deze uit spraak, maar hangende de vraag hoe over deze aangelegenheid in hoger be roep zal worden geoordeeld, mag worden gesteld dat het hele geval sterk heeft bijgedragen tot een angstige bezorgdheid over het gehalte van onze politiekorpsen. Volgens sommige berichten is nu ge bleken dat de agente, die intussen ro mantische banden met de gezochte in breker heeft aangeknoopt, gedurende haar loopbaan bij de politie nog meer contacten met onderwereldfiguren had. Dit brengt de gedachte op het tapijt, dat het natrekken en testen van de achter gronden dezer kandidate indertijd op onverantwoord oppervlakkige manier is gebeurd. Dan rijst onmiddellijk het idee, dat door de schaarste aan politieperso neel de neiging om wat minder consiën- tieus te werk te gaan bij het aanstellen van functionarissen wellicht veld ge wonnen heeft. Natuurlijk kan men zich schromelijk vergissen bij het kiezen van personeel, maar voor de functie van politieman of -vrouw heeft dat angstige consequenties, zoals trouwens gebleken is. De veronderstelling dat de onderwe reld tracht te infiltreren in het politie apparaat is in Nederland nieuw en waarschijnlijk absurd. Maar toch, er is zoveel in Nederland praktijk geworden dat men vroeger alleen in sensatiefilms zag gebeuren of dat ten hoogste in Chicago tot de realiteit behoorde. Het idee dat ook de politie op den duur niet meer te vertrouwen zal zijn, bezorgt de burgerij rillingen. Alles wat dat idee kan uitroeien, moet worden aangegre pen. Maar dan moet een rechter bij de behandeling van zo’n, zaak er toch ook duidelijk blijk van geven dat hij de ernstige achtergrond en de fatale gevol gen van zo’n incident beseft. Er zal wel een juridisch argument voor de vrij spraak zijn geweest, maar zij was niet bevorderlijk voor het vertrouwen dat onvoorwaardelijk moet heersen op de onkreukbaarheid van het apparaat waarvan de overheid zich ter bescher ming van de maatschappelijke leefbaar heid bedient. NVJ en redactie zijn bang, dat het plan uiteindelijk de ontmanteling van Hilarius bv tot gevolg zal hebben. Van der Loeff zegt, de werkgelegenheid voor drie jaar te kunnen garanderen, reke ning houdend" met fors natuurlijk ver loop en met overplaatsingen. Redactie en NVJ hebben het vertrou wen opgezegd in de vertrouwensman prof. Rooij, die zou zijn tekortgeschoten Een waterkraan als monu ment in het land van Botje Waterreus. Wederom kwam er ruim 180.000 binnen met puzzel nr. 20 in de natio nale puzzelactie „Geven voor Leven” ten bate van het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding in ons land. Hierdoor is de stand na 20 puzzels gekomen op: 3.779.107,13. De extra prijzenpot steeg van 15.345,16 naar 20.946,57. Notaris J. H. Birkhoff heeft nog een datum in zijn procesverbaal staan, waarop hij deze pot uitloot onder de puzzelaars(sters) van die week. Behoudt uw kans op f 1.000 schoon in het handje, door iedere week uw oplossing in te zenden. DE OPLOSSING VAN PUZZEL 20 IS: „MILJOENEN GULDENS ZIJN PUUR MEDICIJN”. De weekhoofdprijzen gingen naar: Een auto, type Peugeot: W. G. Ra- kers-Spa, den Oever; een Philips kleurentelevisie: A. F. Eikelenboom, Zevenhuizen; een Solina orgel: mevr. M. L. Vos-Scheers, Arnhem; een Olga springboxkombinatie: B. P. H. Jetten. Sittard; een Bauknecht vaatwasauto- maat: A. J. Floor, Soestdijk; een waardebon van 1.000 van Witteveen: P. A. Kluiters, Delft; een Sunflowe polyester zeilboot: mevr. A. F. Kievit- Daane, Yerseke; een Singer Starlet naaimachine: H.J.M. Berkers, Nuenen; 4 Conti TS autobanden: H. G. Wols- heumer, Terborg; een Bauer Star C4- 8 mm filmcamera: H. Jordens, Vol- lenhove. Van de weekprijzen vielen in ons verschijningsgebied de volgende prij zen: Een modern horloge van Schaap Citroen van Gelder: J. M. F. Weber, Edw. Jennerstraat 91, Haarlem; een Braun flits-apparaat: mevr. A. A. Clots-Martens, Bellatrixstraat 149, IJ muiden; een Pinguin-voetbal: L. M. H. Trouw, Irenestraat, 13 Halfweg; een Birdy tafelgarnituur: mej. A. W. Vreeburg, St. Jacobsstraat 56, de Zilk. Een volledige trekkingslijst ligt ter inzage op onze kantoren. Hier kunt u ook voorbedrukte briefkaarten kopen. John O’Mill: hoe rottiger ik me voel, hoe lolliger ik schrijf Kinderbescherming in eerste plaats hulpverlening Squash, sport in opmars? Tips voor de doe-hpt-zelver Yorkse flat van een wederzijdse vriend, Ned O’Gorman, die in 1967 getuige was bij het huwelijk van mr. Houben. De prinses, die gisteren haar verloving met de statenloze ex-Cubaan bekend maakte, heeft laten weten dat ze voor haar huwelijk geen goedkeuring zal vra gen aan het parlement. Dat houdt in dat zij voor zichzelf en haar eventuele kin deren afziet van elke aanspraak op de Nederlandse troon. Ook wil het paar niet aan de regering vragen om bij het parlement een zgn. toestemmingswet in te dienen. „We dachten dat zoiets in dit geval niet zinvol was”, aldus de prinses. Op de achtergrond staat de wens van de prinses een gewoon leven te leiden. Christina was tot dusver negende in de lijn voor de troonopvolging na prin ses Beatrix en haar drie zoons en prin ses Margriet aen haar drie kinderen. De kerkelijke huwelijkssluiting zal waarschijnlijk plaats vinden in een oe cumenische dienst. Jorge Guillermo blijft katholiek en de prinses is van plan protestant te blijven. „Wij voelen ons allebei christenen”, aldus de prinses gisteren op Soestdijk. Prinses Christina en haar verloofde zijn al sinds donderdag in ons land. Het paar reisde mee in het vliegtuig waarmee prins Bemhard van een reis door Zuid-, Midden en Noord-Amerika terugkeerde op de vliegbasis Soesterberg. De prins die op Soesterberg de persconferentie zou geven over zijn reis, werd opge wacht door een grote schare journalis ten. Niemand van hen heeft de prinses en Jorge Guillermo opgemerkt. Het ver loofde paar zal maar kort in Nederland blijven. Het zal de 28ste verjaardag van DEN HAAG. De berichten over mogelijke malversaties hij declaraties van artsen aan ziekenfondsen hebben staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid doen besluiten om het hele verrekeningsstelsel tussen huisartsen, specialisten en apothekers aan een on derzoek te onderwerpen. De bewindsman heeft de ziekenfonds raad voorgesteld samen met een aantal door de staatssecretaris aan te wijzen deskundigen een studiegroep te vormen, die de huidige gang van zaken onder zoekt en eventueel voorstellen doet voor aanpassing van de huidige contracten. ALMELO (ANP). Redactie hoofdredactie van het Dagblad van het Oosten-Dagblad voor Coevorden houden maandag een 24-uursstaking. Het blad is door Hilarius BV in Almelo verkocht aan de uitgeversmaatschappij Van der Loeff in Enschede, die het dagblad Tu- bantia uitgeeft. Deze heeft gisteravond het personeel en de vakorganisaties een reorganisatieplan voorgelegd, dat volgens de redactie en de Nederlandse Vereni ging van Journalisten inhoudt, dat het blad een kopblad van Tubantia wordt met alleen een regioredactie. in zijn taak. Hij had bij de reorganisatie moeten waken voor de ideële belangen van de journalisten.' Zij hebben het als beledigend ervaren dat hoofdredacteur Dick Houwaart pas gisteravond te horen kreeg dat hij deze functie niet zal kun nen houden. Hij zou slechts een kolom mogen schrijven, waarin hij niet zou mogen polemiseren tegen de commenta ren van de Tubantia-redactie. „Deze handelwijze is een belediging van de hele Nederlandse journalistiek”, aldus een verklaring van redactie en NVJ. de prinses nog in Nederland vieren, maar daarna reist het tweetal weer naar New York, waar ze allebei weer aan het werk moeten. Jorge Guillermo zei gisteren verder nog dat hij geen „politieke figuur” is en dat hij niet betrokken is (geweest) bij politieke activiteiten. Hij is van Cubaan se afkomst, maar is zijn Cubaanse natio naliteit kwijt en is bezig Amerikaan te worden. Jorge, die één broer heeft, wilde geen uitspraken doen over Cuba. Hij zei dat hij in 1960 met zijn ouders het eiland heeft verlaten om persoonlijke redenen en niet om politieke. De verloofde van prinses Christina is een fink stuk langer dan zijn aanstaan de vrouw. Hij heeft zwart haar en grijsblauwe ogen. Ter gelegenheid van de verloving heeft Jorge Christina een ring gegeven met een onyx tussen twee diamanten. Op haar beurt heeft de prin ses hem een paar gouden manchetkno pen gegeven. De vorige Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. R. baron van Lijnden heeft begin vorig jaar persoonlijk de verhuizing van de prinses van Montreal naar New York geregeld om haar visum verzorgd. Van het ambassadepersoneel heeft niemand er van geweten. De prinses woont aan Fifth Avenue op Manhattan. Op haar deur hangt een naambordje dat vermeldt: Christina van Voor het eerst ging prinses Christina samen met haar verloofde gisteren op de kiek bij de Nederlandse pers.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1