Lastige klippen omzeiien met een handy-klip Kinderbescherming in eerste plaats hulpverlening de Snips Jl V rachtwagen-bouwpa kket plaklint I riomftocht van KNEEDBAAR s HOUT LAKKEN tips voor vrije tijd uit huis" Mr. van Hijlkema: „Wij plaatsen kinderen niet graag en een door Peter Huysman Beschrijfbaar Abstract Boeiend Gaten dichten lijmen met prod u kt Cijfers Ellende Gunstig ZATERDAG 1 5 FEBRUARI 1975 23 dubeen Over één ding is men het binnen de kinderbescherming eens: de jeugdbescherming behoort in de eerste plaats hulpverlening te zijn. Alleen, de wijze waarop die hulp wordt toegepast, daarover verschil len beleidsfunctionarissen, jeugdbe- schermers, ouders en de betrokkenen zelf de kinderen ernstig van mening. Kortweg gaat het om de vraag of hulp in de vorm van het opleggen van een justitiële maat regel wel hulp mag worden ge noemd. welzijnswerkers, en dat zijn kin derbeschermers, verstaan de taal van CRM beter. Maar het verlenen van rechtsbescherming aan diege nen aan wie de hulp wordt opge- iïl 0 fO indicatie hóé van 1 r kinder- meer Een aardig bouwpakket op het ge bied van kinderspeelgoed wordt uit gebracht door Koda (Acacialaan 12, Baarn) Het leuke ervan is, dat het een geen n s Mr. Hijlkema maakt een en ander aan de hand van cijfers duidelijk. Het aantal kinderen waarop een KB-maatregel van toepassing is, was in 1968 globaal 39.000, nu omstreeks 28.000- Van deze 28.000 kinderen vallen er ongeveer 14.000 onder de gezinsvoogdij en nog eens 14.000 on der de voogdij. Daarnaast zijn enkele honderden kinderen aan de Raden van de Kinderbescherming (voorlopig) toe vertrouwd. Het groepje kinderen dat strafrechtelijk is veroordeeld, is vrijwel te verwaarlozen. Vorig jaar was de Snips-schaar (een bijna alies-knipper met botte messen) een spectaculair nieuwtje op de doe-het-zelf-beurs Karwei. Aangezien dit soort spektakelstukken meestal maar een kort leven beschoren is, zyn we eens bij importeur Vogelesang en Co uit Rotterdam gaan kijken hoe het met de Snips gesteld was. Het wonderschaartje is er nog steeds, in blakende wel stand, nu in vier kleuren (het kunststof handvat dan wel te verstaan) en in een fraaie cadeauverpakking. En het enthousiasme rond de Snips is nog groot. Vogelesang verkocht er zo’n 200.000 van. legd en daar komt het op neer als we spreken van hulp in een ge houden kader, daarvoor kun je gerechtelijke instanties toch nim mer missen”. Voor degenen, die een broertje (of zusje) dood hebben aan het maken van houtconstructies al of niet met verlijmingen, bespijkering enz. kunnen wellicht hun heul zoeken bij de han- dyklip, een simpele metalen verbin- dingsstrip, op de markt gebracht door Fetim BV (Rigakade 1, Amsterdam). Je hebt er alleen maar een schroeve- draaier voor nodig, zo zegt de fabri kant. Handig is het wel als je ook nog een priem of boortje bij de hand hebt om de gaten voor de schroeven even aan te geven. Er kunnen ver bindingen gemaakt worden van negen tig graden. De panelen, die 16 mm dik moeten zijn, komen door de klip nooit tegen elkaar aan te zitten. Er blijft dus altijd een „open strook”. De een zal daar van houden, de ander niet. Het geeft wel wat ruimtelijke werking. Een andere zaak is, dat je de verbindingsstrips, de klips dus, ziet Mr. H. W. van Hijlkema, hoofd van de Directie Kinderbescherming van het ministerie van justitie, die op 1 maart in verband met zijn be noeming tot hoofd van de hoofdaf deling rechterlijke organisatie deze vermoeiende functie na zes jaar neerlegt, zegt: „Met name bij de particuliere kinderbescherming be staat de vage indruk: als de jeugd bescherming maar deel uitmaakt van CRM, dan komt alles wel in orde. Ik zie dat niet. Toegegeven: zitten. Een voordeel van een en ander is, dat je een meubel zo uit elkaar kan halen bij verhuizingen of ver plaatsingen (geen getob door nauwe trappenhuizen). De fabrikant geeft o.a. een folder uit waarin hij tijden aangeeft, hoe vlug je een bureau (16 minuten), een halkast (42 minuten), een slaaphoek (21 minuten) enz. kunt maken. Dat moet je maar met een korreltje zout nemen. Voor iemand, die voor het eerst zoiets onderneemt, zal het wel meer tijd vragen. Het is. slechts eejt indicatie hoe snel het allemaal kan. Fetim BV laat weten, dat alleen de” originele printa-spaanplaat een goed resultaat garandeert Maar dat is natuurlijk onzin. Het gaat met alle goede spaanplaat of hout. Alleen: die printa-panelen zijn al op maat ge maakt. de grootste moeite welzijnswerkers dui delijk te maken, dat voor een optimale hulpverlening management en efficiency óók noodzakelijk zijn. Die begrippen lig gen de werkers erg moeilijk. Ze vinden: ik sta hier en ik werk me kapot. Daar hebben ze gelijk in Maar toch: door de beperkte middelen zullen we prioriteiten moeten stellen”. Bij deze zelfde Vogelesang, die o.a. ook Joegoslavisch Unior gereedschap verkoopt (hamers, tangen en sleutels) ontdekten we op „Karwei” fraai uit gevoerde, vederlichte aluminium waterpassen van het Deense merk Jack. Het aantrekkelijke hiervan school ’m ook in de prijs. De „libelles” zijn in slagvast akryl opgeborgen en zijn van alle kanten af te lezen. De waterpassen hebben geen scherpe kanten en stootranden van kunststof. Afmetingen 40. 60, 80, 100 en 120 cm. Kneedbaar hout is natuurlijk niets bijzonders. Het is al lang in de han del. De moeilijkheid was echter, dat dat kneedbare hout niet met lak behandeld kon worden. Kleine’s che mische fabrieken (Lammermarkt 63, Leiden) vond daar wat op. En zo is er een groot assortiment kneedbaar hout allerlei kleuren zoals voor teak, ma honie, eiken enz.), in handige kleine tubes, met een speciale opening, dat wel te lakken is. Kleine is de naam. Dezelfde fabriek heeft nu ook Py- rodee (het bekende houtworm-bestrij- dingsmiddel, dat tot voor kort in flesjes verkrijgbaar was) in spuitbus sen met een klein slangetje, zodat men de giftige stof in de wormgaten kan spuiten. Als men met pyrodee ook tegen boktorren en klopkevers gaat werken moet men wel voor zichtig zijn: dus luchten, eventueel een masker voor en handen goed wassen na afloop. 3 M Nederland in Leiden, impor teur van allerlei soorten plakband, lijmen, schuurmateriaal enz., ver schijnt nu ook op de doe-het-zelf- markt (dus met kleinere hoeveelhe den of afmetingen) met o.a. Scotch magic tape. Het wonderlijke van deze transparante plakband (van 19 mm breed) is, dat het practisch onzicht baar is, wanneer hét strak is aange bracht en beschrijfbaar. Dat betekent dus, dat je bijvoorbeeld een schrijf fout zou kunnen verbeteren dodr overplakken. Scheuren in boeken of documenten worden op niet-storende wijze hersteld. De matte tape vergeelt en krult niet. Van de 14.000 gezinsvoogdij-kinderen zijn er globaal 8000 thuis, een kleine 4000 in tehuizen en 1000 in pleeggezin nen. Van de 14.000 voogdij-kinderen be vinden er zich 4500 in tehuizen, ruim 7000 in pleeggezinnen en 1000 thuis (meest proefplaatsingen, dat wil zeggen: de mogelijkheden lijken weer aanwezig om het kind bij zijn ouders terug te plaatsen). Het aantal tehuizen was in 1969 onge veer 260, nu iets minder dan 200. De capaciteit van deze tehuizen was in 1969 ruim 16.000 en is nu minder dan 12.000 kinderen. Het verschijnsel doet zich voor, dat het aantal kinderen in tehui zen waarop een maatregel van toepas sing is, relatief afneemt en het aantal plaatsingen door de gemeentelijke socia le dienst, GG en GD of andere instellin gen, toeneémt. Bij die 12.000 inrichtings- plaatsen val een onderbezetting ruim 6 procent waar te nemen. Deuk B/weuopuelóew LAAT CHAbSlS OP BWeWBEEP RUSTSM EW sla Mer zachte tikjes PE S PUK Et? ÓOOJ2&E&OORD &AT Op het gebied van het dichten van gaten en kieren blijft de industrie „in beweging”. Zo stelde Boersma’s Plas tics (Zuidergrachtwal 19, Leeuwar den) een zg. „Doe-pasta” samen, een smeerbare kunsstof pasta, die soepel blijft en waarmee men zelfs een aantrekkelijke kant van het product kan lijmen. De pasta ook wel Majolicol genaamd is bestand te gen de werking van het materiaal, vochtbestendig, onbrandbaar gebruiks klaar in een plastic beker, is elastisch en corrigeerbaar. De pasta is gemaakt op acryl-basis. Hij lijmt hout, tegels, tapijt, textiel. Men moet er wel voor zorgen maar dat geldt ook voor alle soorgelijke zaken dat de on dergrond schoon en droog is. Wie liever materiaal uit een tube heeft, kan nu ook bij Bison (Perfec- ta-Chemie in Goes) terecht. Hier vindt men de Bison Dichtkit, ook op acrylbasis. Bruikbaar voor o.a. dicht voegen van kieren en naden, waar dan ook in of aan het huis. Evenals het vorige produkt is het weer- en verouderingsbestendig. De Dichtkit is verkrijgbaar in wit, grijs, zwart en bruin. De tubes hebben een spuit- mond en draaisleutel. Men kan het ook verwerken met een spuitpistool, dan via een koker. Mr. Van Hijlkema over „zes jaar kin derbescherming”. „Het was de meest boeiende baan die ik ooit gehad heb. Maar het is niet goed dat een bestuurs ambtenaar in een geweldig in beweging zijnde sector als deze erg lang - in mijn geval 18 jaar, tot mijn 65e - op dezelfde stoel blijft zitten. Helaas heb ik te weinig gelegenheid gehad om contacten met kinderen en frontwerkers te leggen. Het is een drukke functie: ik maak werkweken van 60 tot 80 uur Over het „gezicht” van het departe ment waarvan hij medewerker blijft: „Er bestaat een justitie stigma. Dat komt, omdat justitie te veel wordt ge zien als het departement dat is belast met strafrecht en politie en te weinig als het ministerie dat over recht en gerechtigheid beslist. Misschien hebben we te weinig aan image-building gedaan. Nu ik over ga naar de rechterlijke organisatie, vind ik toch dat ik in zekere zin in de welzijnssector blijft. Een goede rechtsbedeling lijkt mij wezenlijk voor welzijn.” Een andere aantrekkelijke 3 M- product is de Scotch Mount, een plakband van stevige makelij (een schuimrubber profiel), dat aan twee kanten hecht. Je kan er dus van alles mee aan muur of wat dan ook beves tigen, als het tenminste niet al te zwaar is. Als maatstaf kan men aan houden, dat twee centimeter van dit plaklint gemiddeld zeventig gram kan dragen. Het Scotch Mount hecht goed en vangt schokken op. Enige voor beelden voor het gebruik: het „spij- kerloos” ophangen van rekjes, ther mometers, barometers enz. GEZiNFORMATIE Mr. Van Hijlkema vindt dat bij een discussie over de rol van de justitiële kinderbescherming in deze samenleving, steeds het belang van het kind voor ogen moet worden gehouden- Hij gelooft dat dit belang in het gedrang komt als de jeugdbescherming zou moeten opgaan *n een algemene instelling voor maat schappelijk werk. „Ik ben daar zorgelijk, ja, zeg maar angstig, over. Hoe bouwt men de garan tie in dat deze kinderen, die deze hulp juist zo hard nodig hebben, binnen het algemeen maatschappelijk werk aan hun trekken zullen komen? Vooralsnog heb ik de indruk, dat het noodzakelijk is dat een speciale hulpverleningsorganisatie als de justitiële kinderbescherming voor deze kinderen moet blijven bestaan. Het opgaan in een grote organisatie zou wel eens kunnen leiden tot een neiging bij de jeugdbeschermers om de voorkeur te geven aan ander, prettiger perspectief voller werk. Dan zouden onze kinderen in de kou komen te staan”. Mr. Van Hijlkema erkent, dat er nau we contacten met CRM, Volksgezond heid en Onderwijs moeten zijn. „Die zijn er ook. Er is veel interdepartemen taal overleg. Maar mijn grote bezwaar is dat men, sprekende over welzijnsbeleid in zijn totaliteit, dikwijls discussieert op een dermate hoog abstractieniveau, dat het verband met de werkelijkheid wel eens wordt vergeten. Ik ben wel eens bang dat men in de welzijnssector - zie: de Knelpunten- en Steunpuntennota - de praktische moeilijkheden van gesug gereerde oplossingen onderschat. Als we vandaag de weg opgingen die de „blauwdruk” van de beraadsgroep aan geeft, dan geloof ik dat je enige tiental len zeer bekwame juristen, bestuurders en consulenten, met veel kennis op het gebied van het welzijnswerk, gedurende pak weg een periode van 15 jaar zou moeten vrij stellen om dat plan te verwezenlijken”. „Om te beginnen geloof ik niet dat we dit aantal bezitten. Ten tweede: als we ze wel hebben, dan moeten we ons realiseren dat we deze mensen van het werk van iedere dag wegtrekken. Dat zou een uiterst kostbare affaire worden. Nee, naar mijn mening moet je als je zoiets reusachtigs aanpakt, veel meer voorstudie verrichten. We kunnen veel beter via experimenten uitproberen wat mogelijk is, zoals de interdepartementale werkgroep-MIK wil”. FTij wijst op de grote paradox tussen „welzijn” en „beleid”. Hij zegt: „Je hebt De directeur van het Haagse jongens- tehuis „Carolina”, de heer W. Zand- voort, heeft kort geleden in het NVV- blad „De Vakbeweging” de kinderbe scherming in Nederland een trieste el lende genoemd als gevolg van het door en langs elkaar heen werken van talloze instanties en particuliere organisaties. Mr. Van Hijlkema meent, dat dit een zwaar overtrokken beeld is. „Natuurlijk, er is een stuk onbehagen. Het is zeker niet zo dat het in de kinderbescherming allemaal zo schitterend geregeld is. Maar ik denk dat er weinig welzijnssectoren zijn waar het relatief nog zo goed loopt als bij ons. Zandvoort zegt: de helft van de inrichtingen kan wel dicht. Een ge makkelijke uitspraak en een volmaakt raadsel hoe hij er aan komt. Een kwa lijke uitspraak zelfs, als men bedenkt dat hij een volstrekt ander standpunt inneemt zodra zijn eigen tehuis in het geding is”. Het beeld dat men zo graag van de jeugdbescherming schetst - het beeld van een organisatie die zo graag kinde ren uit huis plaatst - is naar het oordeel van mr. Van Hijlkema volstrekt onjuist. „Misschien dat we in het verleden een dergelijke situatie gekend hebben, maar dan was het vaak door nood dat men daartoe kwam. Maar sinds ons normen patroon is veranderd, onze tolerantie is toegenomen en veel preventieve maatre gelen vooral in de sector van CRM, bestaan, is er sprake van een heel duide lijke afneming van het aantal aan kin deren opgelegde maatregelen. Ik schat, dat er de laatste zes jaar één derde van dit aantal is afgegaan. Relatief is het aantal plaatsingen in tehuizen nog ster ker gedaald”. kind dat met behulp van de pakket spulletjes werkt het gevoel heeft de vrachtwagen helemaal zelf te hebben vervaardigd. Wat is nl. het geval? In het bouwpakket vindt men naast wielonderdelen en (houten) asjes stukjes triplexplaat, waarin alle on derdelen van bijv, de cabine op een dun vlies je na zijn uitgespaard. Dat dunne vliesje wordt doorgesneden en de „montage”-onderdelen liggen in ruwe vorm voor je. Dan is het schu ren en lijmen geblazen (schuurpapier, houtlijm, klemelastieken en een paar spijkers in het pakket aanwezig). Wanneer de vrachtwagen klaar is kan het kind er nog verschillende dingen mee doen, zoals het verwisse len van een laadbak voor een kraan, een container en een kipbak. Er zit een uitgebreide en duidelijke handlei ding bij. De merknaam is Koda- zelfbouwpakket. Ook de werksituatie van de jeugdbe- schermer is gunstiger geworden. Mr. Van Hijlkema: „De taak van de jeugd- beschermer is heel erg zwaar. Of hij té zwaar belast is, weet ik niet. Dat moet een onderzoek naar de gemiddelde „moeilijkheidsgraad” van de kinderen, dat volgend jaar hopelijk wordt afge rond, uitmaken- Feit is, dat er, sinds 6 jaar wel iets is gebeurd: toen ik in 1968 kwam, was er in de gezinsvoogdij één maatschappelijk werker op 120 kinderen, nu één op 46. In de voogdij was het één op 60, nu één op 40. Het is zeer wel denkbaar dat een werker met 10 kinde ren de handen meer dan vol heeft”. De betekenis van alternatieve hulpor ganisaties (JAC, Release, Sosjale Joenit): „Als bestuursambtenaren hebben wij moeten wennen aan het fenomeen van actiegroepen en alternatieve hulpverle- nenden. Hun betekenis moeten we niet onderschatten. Zij hebben terecht de vinger gelegd op lacunes in onze con ventionele hulpverlening. Bovendien hebben zij het element van de vrijwilli ger weer naar voren gebracht. Ik be treur het inderdaad, dat de professiona lisering in de conventionele hulpverle ning zo is toegenomen. Voorbeeld: in de gezinsvoogdij waren in 1968 nog 8000 vrijwilligers werkzaam, nu nog nauwe lijks 2000”. Komt er een tijd dat de bescherming geen functie heeft? Mr. Van Hijlkema. „Dat acht ik uitgesloten. Een samenleving met zulke voortreffelijke ouders en kinderen zal er wel nooit komen. Er zal ook niet altijd van de ter beschikking staande hulp gebruik worden gemaakt. Het zal altijd nodig zijn via een justitiële maatregel kinderen bij hun opvoeding bij te sprin gen, of de vrijwillige hulpverlening zich nu wél uitbreidt of niet”. O O o y 0 o Goj O y& 0 o 0 OWa

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23