Squash aan begin van opmars Wat is Squash? De scheidsrechter en de krant en IK AT w door Pieter Mul NG In Australië en Zuid-Afrika is tennis reeds verdrongen EMM ZATERDAG 19 7 5 1 5 FEBRUARI 24 s uw- ge- >ka- Goedmakertjes eze Zwakke figuur □on Ld sch. zoor 0 40 )nze :t U vies Slijtvast ager Bondscoach Ken Sommers en David Brown. rmeer- Plannen voor aanleg van zestig banen GEN kamers, 7-13905. /as- a.s. STOPPER. ir 2 eel iude ium, laapka- zolder. oorzien as kan- Enge- Ie UNI- ke ver drijven, lan een De vurigheid waarmee de heren Sommers en Brown hun geloof in squash belijden wordt natuurlijk grotendeels door hun zakelijke belangen gevoed. „Binnen vijf jaar is badminton in Nederland overvleugeld door squash. In Australië en Zuid-Afrika heeft die sport het tennis al verdron gen, in Japan is do groei indrukwekkend terwjjl Zweden het Engelse voorbeeld aan het volgen is”. David Brown (35 jaar) zal geen middel onbeproefd laten ook Nederland helemaal plat te krijgen. Hij is verkoopleider van de Engelse firma Yel low Dot Sportswear, een onderneming die uitsluitend leeft van de pro- duktie en afzet van squash-kleding. Hoogstwaarschijnlijk gaat Aristo Sport bv in Zoetermeer, het bedrijf dat met „Yonex” het overgrote deel van de Nederlandse badmintonmarkt in handen heeft. Yellow Dot ver tegenwoordigen. De badmintontop, veelal uitgerust met Yonex-materiaal, krijgt van Aristo dan Yellow Dot kleding om het merk te pousseren. Brown: „Er staat jullie land nog meer te wachten. Op dit ogenblik zijn British Caledonian en mjjn firma de sponsors van een aantal squash toernooien in Engeland. De beste acht professionals ter wereld, waaron der wereldkampioen Geoff Hunt (Australië), nemen aan die reeks deel. Er is tachtigduizend gulden te verdienen waarvan een kwart voor degene dia erin zou slagen alle vier toernooien te winnen. De finale is half maart in Wembley en wordt door de tv uitgezonden. Dat kan omdat daar de aantal squashspelers wordt daar nu op ongeveer tweeënhalfmiljoen geschat en daarvan zijn er ander half miljoen geregistreerd bij de bond. Het overblijvende miljoen speelt niet in clubverband en huurt af en toe gewoon een baan. Net als tennissers die in ons land doen. We willen die ontwikkeling in ons land goed begeleiden. Openba re banen willen we graag maar je moet er op bedacht zijn dat de De grote makke van de scheids rechter is nu eenmaal, dat het nor- Nationaal ontmoeten die elkaar in de zeven teams die van septem- hiereen halen is voor haalbare kaart. iten «i tie. dgieter. Voor de groei van de sport zijn we ook meer afhankelijk van een projectleider die er in een bepaald gebied zijn schouders onder wil zetten. In Blaricum heb ik zelf een film vertoond en een praatje gehouden. Binnen de kortste ke ren hadden 160 mensen zich al* lid aangemeld”. Kijk, Guy Defaix van FC Twente heeft nu wel bakzeil gehaald, door terug te nemen dat onze scheidsrech ters zich te veel laten beïnvloeden door de atmosfeer binnen en buiten het veld, en door het verschil in gewicht van de verschillende clubs, maar dat wil niet zeggen dat hij hele maal ongelijk had. Ik zag laatst nog een scheidsrechter die zijn fluiten in de tweede helft afstemde op de stand in de wedstrijd en op eerdere beslis singen. In een duidelijk geval geen penalty geven omdat de stand (1-0) het nog niet gedoogde, en later in een iets minder schrijpende situatie wel een penalty geven omdat de thuisclub inmiddels toch al onbereikbaar was geworden. En daar tussenin een paar „goedmakertjes" op het middenveld, en enige lankmoedigheid op kaarteti- gebied omdat een gele kaart voor die speler op dat moment, na die eerdere onbestrafte overtreding tegen hem, „ongelegen" kwam. Zo stop je als scheidsrechter het ene gat met het andere, en lopen de spelregels als los zand tussen je vingers door, wegge jaagd door de wind. Het Engelse woord „squash” betekent onder meer „plat druk ken” en „kneuzen”. Het lijdend voorwerp daarbij is een klein met lucht gevuld rubber balle tje (ongeveer half zo groot al» een tennisbal) dat door twe« spelers beurtelings tegen d* voorwand geslagen moet wor den van een uit Vier muren bestaande ruimte. Het speelveld meet 9,25 m bij 6,40 m. Het speelvlak op de achtermuur ia 2,15 m hoog en loopt naar vo ren op tot 4,55 op de voorwand. de vereiste papieren. Een van hen is Ken Sommers die de bondstrai- ner voor onze jeugd is. Hij is tevens een goede coach maar de beste Nederlandse spelers hebben van hem weinig te leren. Als spe ler zou ik Sommers bij de tien sterksten in ons land rangschik ken. Wel, de koppen beloven al niet veel goeds: „Arbiter helpt Utrecht aan 0- 0" en „Commentaar op zwak fluiten”. Pijper was bij AZ-Amsterdam ge woon een zwakke figuur die beide partijen soms zo hard op elkaar liet intrappen, dat het een wonder mag heten dat slechts één speler het eind signaal niet haalde, schrijft Rob van Willigen. En Dick Ariese rept ten aanzien van FC TItrecht-Feyenoord van „het uiterst zwakke optreden van beide grensrechters." En dan is er nog de vraag of Leo van der Kroft terecht (op advies van zijn grensrech ter) een doelpunt toekende toen de bal van paal tot paal over de doellijn Moeten we de scheidsrechter dan maar zwijgend laten aanmodderen, zonder onze stem te verheffen? Die goeie man mag toch ook wel fouten maken, net als de spelers, zult u zeggen. Ja, dat vind ik ook. De vraag is alleen: net als welke spelers? Ik heb zowel gevoetbald als gescheids rechterd, allebei in ongeveer dezelfde lage regionen, dus ik kan beide tak ken van sport uitstekend met elkaar vergelijken. Welnu, het is mijn heili ge overtuiging, dat scheidsrechteren een stuk gemakkelijker is dan voet ballen. De scheidsrechter moet hollen, goed uit zijn doppen kijken, en dien- De overeenkomst tussen Robert McNamara (de president van de Wereldbank), Nigeria's staatshoofd Gowon, Eise Borgers en Ken Rosewall ligt niet zo direct voor de hand. De verklaring: alle vier mogen gerekend worden tot de enthousiaste beoefe naren van „squash”. Dat is hun gemeenschappelijke hobby. De Nederlander in het bovenstaande kwartet, Eise Borgers, is uiterst welwillend bij pogingen het een en ander over de hier nog vrij onbekende sport uit de doeken te doen. Niet erg ver wonderlijk, want als vice-voorzitter van de Nederlandse Squash Rackets Bond wordt niet anders van hem verwacht. Opmerke lijkste bewering uit zijn verhaal: squash gaat het de eerstkomen de jaren maken, het aantal beoefenaren van de sport zal op sensationele wijze toenemen. Wat gaat er dan door je heen, als je zo’n trits van aanmerkingen alias beschuldigingen over de hoofden van je collega’s ziet uitgestort? Je prijst je, als Haye Honnebier, natuurlijk gelukkig dat .jij dit keer niet de pineut bent, en je verdringt pijlsnel de kwalijke gedachte dat iedere blun der van je concurrenten je eigen mogelijkheden op een plaatsje op de internationale lijst alleen maar ver groot. En verder kan het bijna niet anders of je moet het gevoel krijgen dat je tot een minderheidsgroepering behoort, die, net als Surinamers, ho mofielen en Turkse gastarbeiders, het buitenbeentje is waartegen straffeloos geschopt mag worden, in de hoop dat het (het buitenbeentje) in een weinig flatteuze plas modder omver valt. overeenkomstig fluiten. De voetbal ler moet veel harder hollen (voortdu rend tot het uiterste gaan), hij moet ook goed uit zijn doppen kijken, en dienovereenkomstig allerlei moeilijke balhandelingen verrichten. Het is dan ook gemakkelijker om op je vijftig ste nog een goede scheidsrechter te zijn, dan op je vijfendertigste nog een goede voetballer. De enige man in het elftal met wie ie de scheidsrechter enigszins kan vergelijken is de keeper, die het in enkele opzichten ook gemakkelijker heeft dan zijn medespelers. De ge middelde keeper kan daardoor ouder worden dan de gemiddelde veldspeler. Hij is slijtvaster dan de midvoor en zelfs de ausputzer, maar natuurlijk nog niet zo slijtvast als de scheids rechter. Een keeper, zo zegt de volks mond (en de trainer zegt het hem na), mag geen fouten maken. Een enkel foutje, vooruit, maar geen fata le fouten die doelpunten ten gevolge hebben. Een midvoor mag desnoods vier kansen voor open doel verprut sen, maar dat zal hem minder wor den aangerekend dan die ene bal die de keeper bij het vangen uit zijn handen laat glippen waardoor het een doelpunt wordt. ber tot april een competitie afwer ken. Dat half jaar is wel de actie ve periode (veel squashers tennis sen in de zomer) maar de sport kan natuurlijk het hele jaar wor den bedreven. In het vroege voor jaar hebben we ook steeds een toernooi waaraan zeer sterke bui tenlandse spelers deelnemen. We hebben hier al Engelsen, Egypte- naren en Pakistani’s gehad die later prof werden. Die laatste groep maal wordt gevonden (en de moeite van het vermelden nauwelijks waard) als hij goed en zelfs foutloos fluit. Wat dat betreft is hij net een vlieg tuig. Niemand schrijft een opgewon den, enthousiast, lovend ingezonden stuk naar de krant als het vliegtuig naar Belgrado precies op tijd ver trekt, en zelfs kijkt niemand er gek van op als hetzelfde vliegtuig verras senderwijs vijf minuten eerder op het vliegveld van Belgrado landt dan stond aangegeven. Maar als hij later vertrekt en later arriveert, dan staan alle passagiers op hun achterste be nen. En met dat laatste begrip geeft de 48-jarige Borgers zijns inziens de hoofdreden aan voor het wijder worden van de kring squashbeoe- fenaren. „De na-oorlogse economie is altijd sterk gericht geweest op de welvaart, het accent is steeds meer verschoven naar het welzijn. Er is veel tijd vrijgekomen en de mensen zoeken uiteraard naar een zinvolle besteding”. Tennis kende de doorbraak naar een grote mas sa beoefenaren al een jaar of tien terug, waarschijnlijk mede omdat het als kijksport bij veel meer mensen bekend was dan squash dagblad van Nederland: het NRC- Handelsblad. Deze krant doet zo wei nig sportbejag in zijn kolommen dat zij tien cent duurder moet zijn dan de andere kranten om rond te kun nen komen, en wat er aan sport in staat wordt dan altijd nog op een enigszins afstandelijke manier behan deld. Geen sensationeel gestook, geen onbekookte artikelen, kortom de aan pak van een krant die geen meneer is maar een mijnheer. Maandagavond tegen zes uur viel het NRC-Handelsblad bij Haye Hon nebier in de bus. Hoewel lezen tij dens het eten ontzettend ongezond schijnt te zijn, kon hij het niet nala ten het sportkatem al tijdens de warme hap die zijn vrouw met zoveel liefde had klaargemaakt, begerig door te lezen. Uiteraard interesseerde hij zich het meest voor wat er over zijn collega’s geschreven werd, niet uit „Schadenfreude” maar gewoon omdat hij ze allemaal nu eenmaal goed kende. eerste baan ter wereld is met een achterwand van gewapend glas. De capaciteit voor de toeschouwers is al opgevoerd tot 400 mensen. We gaan proberen volgend jaar zo’n toernooi in Nederland te organiseren, ook met topsquashers. Bovema, de Nederlandse tak van EMI, financieert de aanleg van banen in Dordrecht. In Engeland bezit het concern ongeveer honderd banen waarop tien clubs spelen, wellicht dat ze het hier ook groot aanpakken”. Ken Sommers, getrouwd met een Nederlandse, is ook een profeet die brood eet. Hij is de enige full time-beroepstramer in ons land én heeft sinds kort vier banen in Westerfoort bjj Arnhem. „In zes wéken tijd meldden zich tweehonderd mensen die wilden spelen. Het lidmaatschap kost bij mjj 175 gulden en daarvoor kan je een heel jaar naar de baan komen. Per keer is de huur vier gulden en dan ben je dertig tot veertig minuten bezig. Ean zweet je ontzettend want je bent voortdurend in beweging. Na een douche ben je enorm fit, een gevoel dat je bjj tennis of badminton normaal gesproken pas na veel langere speeltijd krijgt. Squash is bovendien zo aantrekkelijk omdat het veel minder techniek vereist de spelers kunnen bjj na meteen op een behoorlijk niveau aan de slag. De Engelse luchtmacht introduceerde squash in de Tweede We reldoorlog als fitheidssport bij uitstek. Toen is de elitesfeer doorbroken en stroomden de beoefenaren toe. Geloof me, binnen de kortste keren is het in Nederland niet anders”. mensen na verloop van tijd toch competitie willen spelen. Ze slui ten zich dan bij een club aan en die toeloop moet opgevangen kun nen worden. Omdat squash een uitstekende trimsport is, en dus een wapen in de strijd tegen bewe gingsarmoede, krijgen we steun van CRM en NSF. De training is een moeilijk punt want ik dacht dat we in Neder land maar twee man hebben met Op die laatste muur geeft een opslaglijn de minimale hoogte bij de service aan. De terug kaatsende bal mag direct op het racket worden genomen maar éénmaal stuiten op de vloer is ook toegestaan. Vanwe ge de beperkte ruimte wordt het spel meestal door twee man gespeeld maar dubbelspelen zijn niet per se ónmogelijk- Een scheidsrechter bepaalt of spe lers elkaar opzettelijk of per ongeluk in de weg hebben ge lopen. In het laatste geval geeft de arbiter een .onbeslist”. Als de bal een van de spelers raakt krijgt de serveerder een punt op voorwaarde dat de bal zon der de sta-in-de-weg wel een geldig vlak zou hebben geraakt Eén wedstrijd bestaat uit drie of vijf spelen en ieder spel gaat tot negen punten. Zij het dat bij 8-8 de niet-serverende speler mag bepalen of tot 9 of tot 10 wordt gespeeld. De slag ven een tegenstander is moeilijk te voorzien omdat bij het slaan naar de voormuur van de an dere wanden gebruik mag wor den gemaakt. Reactiesnelheid i* daarom erg belangrijk. Haye Honnebier heette hij, in mijn verplaatsingsmanoeuvre. Om het zo rustig mogelijk te houden had ik er bovendien voor gezorgd dat Haye niet op een zogenaamd .provinciaal” blad geabonneerd was. Zo’n blad is altijd sterk betrokken bij plaatselijke of regionale clubs, er schijnen er zelfs te zijn die een ongunstige uitslag omzetten in een eclatante overwin ning inclusief een daarop aansluitend wedstrijdverslag, in de hoop op die manier de supporters van de club niet van zich te vervreemden. Ook maakte ik hem geen abonnee op een opgewonden respectievelijk cynisch ochtendblad als De Telegraaf of De Volkskrant, maar op het deftigste Welnu, dat soort blunders mag een scheidsrechter ook niet maken, en een grensrechter helemaal niet. Dui delijke buitenspel-gevallen bijvoor beeld moeten scheidsrechter en grensrechter samen kunnen constate ren, zo niet, dan deugen zij evenmin voor hun vak als de keeper die een bal tussen zijn benen door laat gaan. En een grensrechter moet bijvoor beeld niet te gretig toehappen op de mogelijkheid van een interessante be slissing, door van ruim dertig meter afstand, met vaak nog enkele spelers in zijn gezichtsveld, met een juichend gevoel in zijn maagstreek een doel punt te constateren, terwijl de bal blijkens de televisiebeelden hoogst waarschijnlijk de lijn niet gepasseerd is, laat staan dat die grensrechter dat duidelijk heeft kunnen zien. Zo’n happige grensrechter moet wel dege lijk op zijn nummer worden gezet, zoals een back die aldoor te gretig toehapt op de schijnbewegingen van zijn directe tegenstander en daardoor voortdurend uitgespeeld wordt, ook door de trainer vervangen zal worden door een koeler voetballende clubge noot. Onlangs heb ik mij even proberen te verplaatsen in het zieleleven van een scheidsrechter. Niet in dat van een huis-, tuin- en keukenscheids- rechter, zo eentje die wekelijks de hete adem van de langs de lijn opge stelde supporters in zijn nek voelt en per individu kan verstaan wat ze van hem vinden zonder te hoeven wach ten op een massaal gescandeerd „hondelul!” van een duizendkoppige menigte, maar in het zieleleven van een topscheidsrechter die geregeld ere- en eerste-divisie fluit. Een man dus als Pijper, Wellinga of Van der Kroft. (Het „vedette-effect” dat Tom Dic ker veroorzaakte is er natuurlijk ook niet vreemd aan, maar dat terzijde). Blaricummer Borgers: „Rond het squash-veld is nu eenmaal weinig ruimte omdat het altijd omgeven wordt door vier wanden die per definitie in het spel wor den betrokken. Toeschouwers kon den daarom alleen boven de ach terwand plaatsnemen. Uniek voor Nederland is dat de twee banen die in mijn woonplaats nu bijna klaar zijn, een doorzichtige ach terwand krijgen. Dat biedt uiter aard voor publiek en televisie mo gelijkheden”. Die bereikbaarheid voor buiten staanders is enige tijd terug in figuurlijke en letterlijke zin door de squashbond als uitgangspunt van zijn beleid gekozen. De wijze waarop de huidige bestuursleden met de sport kennis maakten is in dat opzicht illustratief. Teveel heeft die kennismaking namelijk op het toeval berust: kennissen die het spel aanraadden of internatio nale contacten. Borgers zelf kwam er in Engeland mee in aanraking door de zakentrips die hij er als directeur van een verkoopmaat schappij maakte. Ook Robert Jan Anjema, al jaren Nederlands kam pioen, ging in Engeland voor squash door de knieën. Hij stu deerde er en was gehuisvest bij John Horry, de man die als secre taris van de Internationale Squashbond veel voor de verbrei ding van de sport heeft gedaan. „De sport zoals wij die nu ken nen stamt ook uit Engeland waar, zoals bij veel sporten, de rijke luiszoontjes een eeuw geleden het initiatief namen. Het huidige huppelde, en of hij terecht een penal ty toekende toen Nol Heijerman (bij Excelsior-Sparta) die strafschop al dan niet versierde? En dan zwijg ik nog over het bericht dat SC Amers foort een kwartier lang het veld verliet omdat scheidsrechter Gans na een Amersfoortse handsbal in de doelmond de voordeelregel toepaste, waardoor Eindhovens Blijenberg „ongestraft” kon scoren. Ik heb niet getracht mij in één bepaalde scheidsrechter te verplaat sen, die direct „belang" had bij wat de maandagkranten schreven, maar ik heb mij gewend tot de denkbeeldi ge scheidsrechter Honnebier, die bo vendien de afgelopen zondag niet had hoeven fluiten omdat hij op eigen verzoek een weekje rust had gekre gen om een lichte enkelblessure te laten genezen nadat hij zich de zon dag daarvoor bij het leiden van een eredivisiewedstrijd verstapt had. „Het probleem zal niet de aan dacht van de mensen voor squash zijn, maar het bouwen van een toereikend aantal banen. De vlucht die deze vorm van actieve recrea tie *al nemen tekent zich de laat ste jaren al enigszins af. Vijf jaar terug hadden we ongeveer acht honderd leden, nu zijn dat er ruim vierhonderd meer. Als je uitgaaf van plusminus honderd- rwintig mensen per baan dat is dan wel het maximum én je weet dat er plannen liggen voor de aanleg van zo’n zestig banen in twee jaar tijd dan kan je de groëi wel berekenen”. De uitbreiding die de squashbond onderging noopte de officials eind vorig jaar een directeur te benoemen (D. E. van Heijningen) die het bureau in Den Haag voorlopig nog alleen beheert. „Het werk nam zo toe dat het voor ons als amateurs niet meer te doen was. De vrije tijd schoot gewoon tekort”. ons geen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25