Prinses Christina tijdens persconferentie: Jorge Guillermo was al eerder in Nederland Wilson en Breznjev pleiten voor verdere ontspanning Bewind Peru in I r I Groeiende kritiek op de militairen in Portugal verspeelde sympathie Jongverloofd paar wordt maandag aan kabinet voorgesteld Gematigde partijen krijgen nieuwe moed Onteigend Verzet Openlijk Links ZATERDAG 1 5 FEBRUARI 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND Kinderen .1 .Z- oorden igordel •ilist in owel op gebruik Uitzon worden luis be- iwen. lettend organi- rs, gaat kosten- ndbouw :en, dat ikkeling n prijs- ndbouw ,,tussen- i, aldui enaren onlangs van het is op mderte- onder- uit de drongen imenlijk aan op rin het it”. Bevrijd iformen >ben in eke ge- dat een vracht- op da eroverd. mis van angenen moesten i er 730 i zuiden angenen kingen e Com- nbodjs chting komen aat bij ekomen :ontact- -officie- oefen- el TVR in bo- ploffing tussen »g nie j” heeft ebracht, orebord ,al tele- gestand van de ,e moet zerigens iet hele Op 24 ig wor- scliade t onge- irtanker Magel- is Ame- jinguins Op het is het gte een de tan- er ruwe R UL atheus |H «T/S Ml 9 (Van een onzer verslaggevers) Christina (Vervolg van pagina 1) KI (Van onze redacteur in Lissabon) ge- IBi 9 BRAZILIË Irequi| Het waarom wordt je duidelijk ge- MC—- samen i hem Christina: „Ais een soort verstekelin gen zaten we achterin het vliegtuig toen mijn vader met de persmensen zat te praten”. Voor de officiële aankondiging van de verloving heeft men blijkbaar een beter moment en een betere plaats nodig geacht dan de terugkomst van de prins en het vliegveld Soesterberg. Christina en Jorge - in 1960, toen Castro de macht in Cuba al had overgenomen, met zijn ouders uit Havana naar de Verenigde Staten getrokken - hebben elkaar ontmoet in de flat van een zekere Ned O’Gor man, die de laatste tijd een flat aan de West-End Avenue in New York deelde met Guillermo. s Aires i linkse rder op Maar dat neemt niet weg dat de Peruaanse president op zijn volgen de persconferentie erg veel moeite zal hebben de nu gedeeltelijk verspeelde sympathie terug te winnen. Want de manier waarop het leger vorige week een simpele politieke staking en de daarop volgende rellen in de hoofd stad Lima heeft aangepakt, leek ge vaarlijk veel op de in de buurlanden gewone praktijken. Honderd doden en duizend gewonden waren het resul taat van de schietpartij, volgens de regering zelf. Geen zinnig mens twijfelt eraan, dat die twee het allemaal prachtig vinden en ook wel een handje zullen hebben geholpen, maar er zijn meer Strijdkrachten en de politieke partijen langzamerhand aanzienlijk losser wor den. De kritiek op de voogdij van de militairen zal blijven toenemen. De con sequenties hiervan zijn vooralsnog een beangstigend vraagteken. O’Gorman, die gisteren neg in de flat van Guillermo en hemzelf in New York was, maar met zijn kind voor het week einde naar Boston ging, kende prinses Christina toen al. Hij had haar ontmoet, Inzake de conferentie in Wenen over troepenvermindering in Midden-Europa signaleerde Breznjev „hardnekkige po gingen van bepaalde landen” om eenzij dige voordelen te verlangen. Daarin zag hij een ernstige hinderpaal voor vooruit gang bij de besprekingen. Breznjev was enkele weken afwezig van het politieke toneel omdat hij griep had, zo heeft Leonid Zamjatin, directeur van het persbureau Tass gisteren op een persconferentie gezegd. Berichten in de westerse pers dat Breznjev aan een ern stiger ziekte leed noemde hij „valse geruchten en bedenksels”. Alvaro Taagge- ijs stelt ■Europa, ie koers van de in goede louden”, in de n Penh aliceerd, rs wor- ïn „om- zelzijn”. des van brieven gisteren een ten gescho- Vere- Jier en itanties an van »e me- x>r een lat het ;aat om buurt en, en het op t heli- lemisch olielaag vriezen Russi- om de joodse 'erzach- monde ève de 'an de Sovjet- chaafde m door Een vreedzame oplossing in het Mid- den-Oosten noemde Breznjev „een van de belangrijkste problemen”. Een gedeel- hun stap. „Het is als een verrassing gekomen”, zei Den Uyl. „Prinses Christi na ging indertijd naar Canada, later naar de Verenigde Staten. Ze is een eigen weg gegaan, heeft een eigen be roep gekozen. Ze geeft muziekonderwijs, en voor velen van ons heeft misschien gegolden: ver weg, uit het oog in elk geval. Maar bijna allemaal hebben we haar vorig jaar gezien in de film over het koninklijk huis en haar herkend als een zeer eigen sterke persoonlijkheid, die veler sympathie won”. Waarom dat verzet? Immers, vanaf het moment dat de generaals het roer in handen namen, in oktober 1968, hebben ze duidelijk gemaakt dat ze een nationalistisch beleid voorstaan, dat het volk werkelijk vooruithelpt. De ene opzienbarende wet volgde op de andere. De basisindustrie, de mij nen en de visserij, zit in een nationa- liseringsprogramma, het principe van de zelfsbeschikking is uitgangspunt voor de andere industrieën, de ban ken zijn „geperuaniseerd”. De wan toestanden in de landbouw -drie kwart van de grond was in handen van één percent vat) de eigenaars - worden aangepakt met een landher- vormingswet, die zijn weerga op het Zuidamerikaanse continent niet heeft. ling van de verenigde strijdkrachten zijn om macht toe te eigenen die alleen aan de regering toebehoort. Het artikel in Republica is een voor beeld dat illustreert dat de broeder- schapsbanden tussen de Beweging der SOESTDIJK. Ze waren allemaal zenuwachtig, op gespannen af: de vorstin, de prins, de vertegenwoordigers van de Rijksvoorlichtingsdienst, de elkaar verdringende fotografen en journalisten. Bij alle drukte tijdens de persconferentie in de Stuczaal van het paleis Soestdijk bleef er één opmerkelijk koel: Jorge Guillermo. In de loop van de tijd zijn de zwakke punten in het beleid van de junta steeds duidelijker naar voren getreden. Eind dit jaar zal volgens plan alle grootgrondbezit zijn ontei gend elf miljoen hectare grond. De grote boerderijen worden niet ver deeld, maar als coöperaties aan de ar beiders overgedragen. Op de onteigen de coöperatie is intusen al veel on rust ontstaan. De nieuwe eigenaars, socios, merken dat hun zelfgekozen leiders minder te vertellen hebben dan de directies, die door de regering zijn benoemd. Op hun beurt behan delen ze de losse arbeiders op hun bedrijf vaak nog hondser dan de vroe gere eigenaar deed. Daar komt bij dat, als het groot grondbezit onteigend is, er nog niets gebeurt aan de kleine boerenge meenschappen. waarin ook nog vaak nog feodale toestanden heersen. De regering wil ook daarin verbetering brengen, maar de kleine boertjes blij ken er weinig vertrouwen in te heb ben. De ontwrichtende toeloop vanuit de bergen naar de grote steden aan de kust is nog op geen enkele manier afgeremd. Elke dag weer komen de boeren bij bosjes uit de bergen, bou wen ze een hut in een van de ellen dige krottenwijken in de woestijn buiten Lima en merken ze dat ook de grote stad geen werk heeft. Het onge duld van de mensen in de krotten wijken, door de junta opgewekt „pue- Jorge moest het overigens zonder ou derlijke steun doen, zo hij die al nodig zou hebben. Zijn moeder, hooglelaar in de Spaanse taal en de Spaans-Ameri- kaanse literatuur aan het Hood-college in Maryland, ligt thuis in Amerika met griep in bed, Jorges vader, die arts was, is in 1967 overleden. Het hele beleid staat in het teken van de participatie. Overal zal het volk aan meedoen; dat is het uitgangs punt van de generaals, die zich laten leiden door christelijk-sociale denk beelden, maar niet minder door de opzet linkse groeperingen de wind uit de zeilen te nemen. Want van com munisme moeten de generaals niets hebben. ®lM^>Huancayo sh Cuzco maakt door een lid van de MIR (Movimiento de Izquierda Revolucio- nario), een man die aan de basis in de pueblos j ovenes werkt aan de bewustwording van de mensen. „Deze regering heeft tenminste het voor deel dat zij de mensen klaar stoomt voor een werkelijke verandering, een echte sociale revolutie”, zegt hij. „La ter zal blijken dat een verzoening van de klassen onmogelijk is”. ken waar Ned een vaste plaats had. Er kwamen meer afspraken uit voort, tot in 1973. Toen omlijstte Ned O’Gor- man een operabezoek met een dinertje in zijn flat aan de West-End Avenue. Daarvoor nodigde hij echter niet alleen prinses Christina uit maar ook zijn vriend Jorge Guillermo. Van die avond af groeide de wederzijdse genegenheid tussen de twee. In een korte televisietoespraak heeft minister-president Den Uyl de verloof den gistermiddag al gelukgewenst met persconferentie op het vliegveld werd bestookt met vragen1 over zijn „oliebe- sprekingen” in Mexico en over zijn an dere activiteiten in Latijns-Amerika, za ten zijn dochter Christina en haar ver loofde in het vliegtuig .te wachten, totdat de kust vrij was. O’Gorman, een zeer sociaal bewogen schrijver-dichter, ontmoette Jorge in 1971. O’Gorman had toen al in de New Yorkse wijk Harlem het instituut op po ten gezet waar Jorge nu ook aan mee werkt. De twee wonen tegenwoordig in hetzelfde flatgebouw. uw en er van k voor Sche er Ma- orarrest er ver- er van ieid in Een ander aspect van het huidige Portugese politieke moment is de open lijke kritiek van de politieke partijen in de pers op de huidige politieke rol van de strijdkrachten, en de beslissing van de junta om zich de wetgevende macht toe te kennen. Wat dit laatste betreft heeft Soares opgemerkt, dat hij als mi nister hierover niet beter was ingelicht dan de willekeurige krantelezer. Hij be schouwt deze maatregelen als een slecht precedent, omdat deze wet door de Raad van State werd goedgekeurd, zon der de partijen, vertegenwoordigd in de ministerraad, hierin te kennen. toen hij in 1967 getuige was bij het huwelijk van (nu burgemeester) Frank Houben, die in New York een studiege noot van hem was geweest en met wie hij in die tijd bevriend was geraakt. De ontmueting bij het huwelijk leidde snel tot een afspraak tussen O’Gorman, die gek is op opera’s, qn de prinses, die toentertijd in Montreal muziek (zang) studeerde en ook verzot was op opera’s. Er kwam de afspraak uit dat Christina een keer naar New York zou komen om samen met O’Gorman de opera te bezoe- Het jongverloofde paar met de koningin en prins Bernhard j=ssg=|s^Chimbote e „Als we dan vandaag het bericht ver nemen dat ze verloofd is. dan is dat reden om daar gelukkig mee te zijn en haar en haar verloofde van harte geluk te wensen met dit feit. Die gelukwens, die ik namens de regering uitspreek, geldt ook heel in het bijzonder koningin Juliana en prins Bernhard en alle fami lieleden van de prinses. We hopen met elkaar dat deze dag en deze verloving het begin mag zijn van een lange en gelukkige verbintenis. Wij, en ik weet zeker dat te mogen zeggen namens heel velen, zullen er gelukkig mee zijn, als zij daarin gelukkig zijn”. Op het Catshuis zouden koningin Juli ana en prjns Bernhard het jongverloofde paqyr maandagmiddag aan het kabinet voorstellen. Het is overigens de tweede keer dat Jorge Guillermo in Nederland is. Vorig jaar is hij ook met Christina in ons land geweest. Hij was toen ook te gast op paleis Soestdijk. Jorge Guillermo hoopt spoedig de Amerikaanse nationali teit te krijgen. Het paar zal na het huwelijk in New York blijven wonen. Prinses Christina is van plan te blijven werken. Guillermo blijft werken voor het kinderdagverblijf en voor andere so ciale projecten. De waarnemend voorzitter van do Tweede Kamer, Weijters, heeft gister middag mede namens Eerste-Kamer- voorzitter Thurlings telegrammen met gelukwensen gestuurd aan prinses Chris tina, haar verloofde en koningin en prins. „In New York wonen maar Waarom reageerde het leger zo overspannen op de actie van de poli tiemannen? Ze hadden toch duidelijk te kennen gegeven dat de staking niet tegen de regering was gericht, maar alleen werd gevoerd voor een salaris verhoging en het ontslag van een paar officieren, die de „revolutie” al leen maar in de weg stonden En waar kwamen al die demonstranten ineens vandaan, toen tanks de ingang van de kazerne van de stakers had den geramd? Een samenzwering tus sen de CIA en de oppositiepartij APRA, zei een regeringswoordvoer der. LISSABON. De afkondiging van 12 april als definitieve verkie zingsdatum in Portugal heeft de linkse partijen merkbaar uit hun evenwicht gebracht. De vastbera den toespraak, waarin president Da Costa Gomez, in generaalsuniform gestoken, herhaaldelijk de nadruk legde op de grondlegging van een pluralistische en vrije democratie, heeft de gematigde partijen in Por tugal nieuwe moed gegeven. ■Tl Dat kan erg lang duren, maar de Peruaanse regering kan het ongewen ste proces wel versnellen door paniek reacties, zoals het sluiten van nau welijks kritische weekbladen en het uitwijzen van journalisten, door te volharden in een van bovenaf opgeleg de revolutie zonder werkelijke in breng van het volk, en natuurlijk helemaal door het aanrichten van bloedbaden, zoals dat van vorige week. Al zou dat de klassen inderdaad wel eens kunnen verenigen. Tegen de junta. (Van onze speciale medewerker, Kees Schoonderwoerd) LIMA President Juan Velasco Alvarado van Peru is een goed moedige, slimme generaal. Vriend en vijand staan er altijd weer van te kijken, met hoeveel vaderlijk gemak hij tijdens zijn rommelige persconferenties het beeld van zijn militaire regime overeind weet te houden. Tot nu toe is het hem gelukt, vooral in het buitenland, een boel sympathie te vergaren voor de Revolucion Peruana, die hij „na tionalistisch” noemt, „noch kapitalistisch, noch communistisch” en „van en voor het volk”. Een „revolutie” die hoe je het ook be kijkt heilig afsteekt bij wat Velasco’s collega’s in bijvoorbeeld Brazilië, Bolivia en Chili ervan maken. De prinses en haar verloofde, zaten aan een ronde tafel tussen koningin Juliana en prins Bernhard in. Zij gaven korte toelichtingen, die voor de vuist weg leken gegeven. En steeds werd er de nadruk op gelegd, dat de verloving, het komende huwelijk en alles wat daarbij hoort, een persoonlijke, mense lijke aangelegenheid zijn. Prinses Christina vond het een mooie gelegenheid dat zij haar verloving kon bekend maken op Valentijndag, een dag waarop vooral in Engels-sprekende lan den groeten worden uitgewisseld tussen geliefden en vrienden. telijke Israëlische terugtrekking van be zet Arabisch gebied achtte hij alleen dan nuttig als dat op korte termijn leidt tot een werkelijke algehele regeling in het gebied. Wel herhaalde hij de Russische oproep tot een spoedige hervatting van de con ferentie in ylGenève. Naar zijn menintg moeten' de^Palestijnen daar at/1 gelijkbe rechtigde deelnemers vertegenwoordig zijn. C, Iquitosi MOSKOU (Reuter, DPA). De Rus sische partijleider Breznjev en de Britse premier Wilson hebben zich gisteren in tafelredes uitgesproken voor voorzetting van de ontspanning tussen Oost en West. Breznjev wees op „ernstige, positieve veranderingen” in de internationale poli tiek. met name in de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de andere socia listische landen met de Verenigde Sta ten, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland. Koningin Juliana opende de perscon ferentie door „met grote vreugde” offi cieel aankondiging te doen van de verlo ving van haar dochter. „Wij kennen Jorge Guillermo al een poos en we hebben hem leren waarderen. Wij zijn erg blij”, zei de koningin, „dat zij het besluit hebben genomen om te gaan trouwen”. Prins Bernhard „Ik sta voor de volle duizend percent achter de woorden van mijn vrouw” vertelde eveneens, dat zijn gezin de aanstaande echtgenoot van prinses Christina al heel goed kent. „Wij zijn ontzettend blij met de keuze van onze dochter”. blos jovenes” (jonge dorpen) noemd, neemt met de dag toe. De mensen die wel werk hebben in de industrie, beginnen zich te roeren, omdat de medezeggenschap die de regering hun had beloofd, onvoldoen de van de grond komt. Ondernemers weten met allerlei foefjes te voorko men dat hun arbeiders aan een aan deel in het bedrijf toe komen, laat staan voor vijftig percent mede-eige- naar worden, zoals de wet bedoelt. En de werknemers in de genationali seerde industrie en de bedrijven die gedeeltelijk buitenlands bezit zijn, komen nooit verder dan een aandeel van zeventien percent. De protesthaarden die dat allemaal tot gevolg heeft, worden natuurlijk flink aangewakkerd door rechts (de zich bedreigd voelende oligarchie) en links (studenten en vroegere guerril lagroepen). Maar heeft de junta daar nou zoveel gevaar van te duchten dat ze er het leger voor de straat op denkt te moeten sturen? Op het eer ste gezicht niet. De oligarchie is een paar scherpe tanden kwijtgeraakt door de socialisering van de landelij ke kranten in juli vorig jaar. Die dienden voor een groot deel als spreekbuis voor rechts. Binnen de komende vijf maanden zal het huwelijk worden gesloten. „Wanneer precies en waar, dat weten we nog niet: de huwelijksplechtigheid zal in ieder geval wel in Nederland zijn, maar we blijven in New York wonen”. De prinses en Jorge Guillermo zijn van plan daar ook te blijven werken. stoffen, die het water vertroebelen. Het is bepaald niet de eerste keer, dat het leger een staking of- protest actie in bloed smoort. Het verschil met die andere keren is alleen, dat er nu veel meer doden zijn gevallen, en dat de vorige acties steeds buiten de op Lima gerichte wereldschijn- werpers ontstonden De regering heeft die rellen altijd met gemak onder tafel weten te vegen Van een duidelijke verandering van beleid is dus geen sprake. Wel van toenemende onrust. De extreem linksen en andere kleine partijen moeten vóór 20 februari hun partijen bij het hogere gerechtshof gele galiseerd hebben, willen zij kunnen meedoen aan de verkiezingsstrijd, en voor hen is dat kort dag. De reeds erkende communistische partij verklaar de dat de vroegere verkiezingen het gevaar inhouden, dat de plattelandsbe volking geen tijd genoeg krijgt om poli tiek geschoold te worden en trekt daar om nu al de uitslag van de verkiezingen in twijfel. Mario Soares heeft verklaard dat de socialistische partij vóór 3 maart klaar is met de kandidaatslijsten iri alle kies districten van het land. De populaire volkspartij heeft zich nog niet over kan didaten uitgelaten, maar het apparaat van deze partij is zeer goed georgani seerd,. ook buiten de grote steden, en algemeen wordt verwacht dat deze meer gematigde partij een dominerende rol zal gaan spelen in het toekomstige de mocratische Portugal. Ook Engeland kan een waardevolle partner zijn op de weg naar vrede en vreedzame samenwerking, aldus de Rus sische partijleider. Over de Europese veiligheidsconferen- tie zei Breznjev dat hier voor lange tijd de grondslagen worden gelegd voor vre de en goede nabuurschap in Europa en dat deze belangrijke zaak daarom met succes en waardigheid afgesloten dient te worden. gisteren tijdens de persconferentie op Soestdijk. (Fotopersbureau C. de Boer) Prinses Christina vertelde, dat zij en Jorge elkaar iets langer dan een jaar goed kennen. „Wij hebben elkaar in 1972 voor het eerst ontmoet via Amerikaanse en Hollandse vrienden. In 1973 zagen we elkaar opnieuw. Jorge is van Cubaanse afkomst maar hij woont al jaren lang in de Verenigde Staten- Jorge en ik hebben bij ons werk allebei te maken met kinderen en we zijn ook heel geïn teresseerd in heel jonge kinderen”. Het bekende avondblad Republica, klankbord van de socialistische partij, betreurt in een hoofdartikel dat Portu gal een democratisch land wordt ge noemd terwijl de studenten niet stude ren en de soldaten de cultuur moeten verspreiden met de wapens in de hand- Dat de revolutie zich voltrekt met de rechtszekerheid in de handen van de strijdkrachten is toe te juichen, oordeelt Republica, maar het kan niet de bedoe- En links? Nou, de communistische partij steunde de junta door dik en dun, dus die blijft wel zitten. En de ultra’s, de pseudo-linksen, de contra revolutionairen, zoals de regerings gezinde pers de echte marxisten noemt, zijn onderling te sterk ver deeld om een gevaar te kunnen bete kenen voor het regime. De studenten van de San Marcos Universiteit belij den een vaag soort maoisme, zonder enige voeling met het volk. En de vroegere guerrilla-bewegingen hou den zich koest. Of er in Amerika extra maatregelen zijn of (moeten) worden getroffen voor de veiligheid van de prinses en haar toekomstige echtgenoot? Christina: „Daar hebben wij niet over te beslissen”. Haar vader die „als zogenaamd hoofd van het gezin, mijn vrouw krijgt niet eens aow zo lang ik geen 65 ben” zei dat soort extra maatregelen niet zo nodig te achten. Jorge en de prinses spreken Engels. De prinses is begonnen Nederlands te leren en hij leert haar op zijn beurt zijn moedertaal Spaans. Guil lermo: „Ik werk nu al drie jaar op een school voor arme kinderen in New York en ik hoop na ons huwelijk met dit werk door te kunnen gaan”. Prinses Christina sprak met veel waardering over de betrokkenheid van Jorge bij de opleiding van arme kinde ren uit de New Yorkse wijk Harlem. „Zelf geef ik ook les. Elke dag, van maandag tot en met vrijdag, doe ik dat op school. Ik geef Franse les aan kleine kinderen en ik geef ook nog muziekles. We leiden een heel alledaags leven met lesgeven en met onze vrienden, en we willen dat dit voorlopig zo blijft”. Prinses Christina en haar verloofde zijn door prins Bernhard Nederland „binnengesmokkeld”, toen de prins don derdag per vliegtuig op Soesterberg te rugkeerde van zijn bezoek aan Latijns- Amerika. Terwijl prins Bernhard op de trouwen in Nederland” COLOMBIA ECUADOR „De muziek heeft ons eigenlijk tot elkaar gebracht”, zei een stralende prin ses Christina tijdens de persconferentie waarop zij en haar aanstaande man over hun verloving en over elkaar vertelden, terwijl buiten de eerste mensen al bloe men voor het jonge verloofde paar naar het paleis kwamen aandragen. „We hou den allebei van muziek. We gaan in New York dikwijls naar de opera en naar recitals”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3