Provincie krijgt Geen prognoses voor lange termijn te twee miljoen voor jonge werklozen verwachten voor Noordzeekanaalgebied Bloemenhove 12 maart Beroep in zaak Fracties onderschrijven protest tegen boorvergunning „Overveen” Damiote klauerjas tounnooi KfSijSïi met invaller STATENLEDEN WILLEN NIET OVERVOERD WORDEN MET RAPPORTEN Hoorzitting over raad voor milieu FEBRUARI 1 5 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS Spijkerpak „Keerpunt” I Huiszoeking gevraagd ZATERDA G 2 v 9 (Van esn onzer verslaggeefsters) HAARLEM Een van de laatste restjes van de erfenis van D’66 is gisteravond verdeeld. De Kenne merraad heeft stilzwijgend, maar met vrijwel onverdeelde instem ming het pre-advies over „het leef milieu in Zuid-Kennemerland” aan vaard, daarmee op basis van een oud stuk van de inmiddels van het poli tieke strijdtoneel verdwenen partij een allereerste stap zettend op weg naar een gewestelijk milieubeleid. Zeprijs Oprijs Oprijs Twijfels |2)naam. f 25,- f’0,- "n doos Skol-bier. Kennemerraad neemt erfenis D ’66 over en zet eerste stap op weg naar milieubeleid (Door Peter Huysman) B A is plaats plaats l I 1 t HAARLEM Het Ministerie van So ciale Zaken heeft voor Noord-Holland 2.000.000 beschikbaar gesteld voor het bestrijden van de werkloosheid onder jeugdigen. Het Regionaal Coördinatiecollege voor Openbare Werken (RCOW) is belast met de uitvoering van deze regeling. De be doeling is werklozen tot 23 jaar in te zetten in projecten van sociale en/of maatschappelijke aard, die anders niet gerealiseerd zouden kunnen worden. Zo wel overheidsorganen als instellingen die niet tot doel hebben winst te maken komen vóór de regeling in aanmerking. Formulieren voor de aanmelding van de projekten kunnen worden aangevraagd bij het RCOW, Provinciehuis, Dreef 3, Haarlem, tel. 023-319010. S De PvdA-er mr. L. H. M. Quant had even tevoren gesproken van een „histo- fractie overbrengend. Baar vroeg aan dacht voor het probleem van de schaal vergroting en meende, dat zelfs het ge west nog wel eens te klein zal kunnen blijken voor alle milieutaken. Hij infor meerde verder naar het standpunt over de mogelijke oprichting van een gewes telijke Milieuraad, (op 20 februari wordt daarover een hoorzitting gehouden in het raadhuis van Heemstede, red.). t i c i b u h werl Een verwijt van de PSP-er drs. B. Evers, dat hij een dergelijk geluid in de commissies had moeten laten horen, wees Gielen van de hand: „Ik heb ge zegd, dat ik de financiële gegevens voor kennisgeving aannam, ik heb me er niet over uitgelaten. Ik vraag me nu echt af, of het haalbaar is.” Drs. J. G. Brautigam, directeur van de Economisch-Technologische Dienst van de provincie, zei dat het streekplan een avontuur zou worden. Elke prognose is Trots als ik ben op iets goeds uit eigen keuken, zou ik daarom „de wereld” met de grootste nadruk „Het grote Ongenoe gen” van Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank onder de aandacht willen brengen. Waarom? Omdat Het grote On genoegen, waar deze twee mensen het al maanden over hebben, het complete uni versum zal aanspreken; vooral het grot» ongenoegen onder de bokstrainers - zoals dat vrijdagavond onnavolgbaai door Van Duinhoven in beeld werd ge bracht moet een zaak zijn waar inter nationale kringen reikhalzend naar uit kijken. Hij was even bang voor mangeling van het gewestelijke bureau tussen te sterke, aan hun autonomie hechtende gemeenten enerzijds en een nog te zwak gewest anderzijds, maar kreeg op dit punt als geruststellend antwoord van mr. J. Jager, lid van het dagelijks be stuur van de Kennemerraad, de verzeke ring dat de gemeenten grote zelfstandig heid slechts tijdens de overgangsfase zullen houden. Jager antwoordde alle vragenstellers zeer nauwgezet en uitvoerig, moest con- De dingen, die trainer Van Duinhovei ten beste gaf: ze zijn toch voor onbe grensd gebruik. Gelijke rechten vooi mannen en vrouwen? Man, laat naar ji kijken! Je bent toch wel een normale vent! Die vrouwen, wat presteren ze nou eigenlijk? „De soep is gelukt”, kraaien ze alsof er een wonder is gebeurd. „Goeil soep”, mompelen wij mannen, niet meet niet minder. Vrouwen, die horen op dl eieren te zitten, hun mond te houden ei op gezette tijden met de pennen ti draaien. Wij vinden de stoommachia intussen wel uit. Minachting voor d dames? De bokstrainer kon zijn intervie wer wel wurgen, toen hem die vraa gesteld werd. De verkoopafdeling van de NOS heeft becijferd dat er een toenemend aantal Nederlandse televisieprogramma’s op de buitenlandse schermen verschijnt. Een prettige gedachte; per slot van rekening is niemand vrij van chauvinisme. Bij nadere beschouwing blijken het echter wel voornamelijk nogal ernstige cul- tuurprodukties, zoals de door Fred Bos man geregistreerde Paganini-variatiei van Rachmaninoff te zijn, die indruk op onze broeders over de grenzen maken. Alleen de VVD stelde zich wat gere serveerd op: de liberalen uitten bij mon de van mr. A. N. J. Gielen de vrees, dat er te hard van stapel wordt gelopen. Men pleitte voor een bescheidener start, zodat de gemeenten eerst ingespeeld kunnen raken op de nieuwe situatie en de komst van een gewestelijk bureau milieubeheer. UTRECHT. Rijksuniversiteit. Ge slaagd voor het doctoraal examen wis kunde: de heer A. R. Visser, IJmulden. Voor het kandidaatsexamen opvoedkun de: J. Groenendaal, Haarlem, J. Wil mink, Bloemendaal. Voor het doctoraal Westerweel de milieubescherming. „Zij steken mil joenen in het zo schoon mogelijk hou den van onze omgeving”, hield hij de raad voor. Hij wilde daarnaast concrete gegevens over het aantal ambtenaren, dat nu nog voor de verschillende ge meenten werkzaam is, maar dat te zij- nertijd voor het gewest zou kunnen worden ingezet. crete gegevens over de gemeentelijke inbreng schuldig blijven, maar zegde toe, dat de fasering van de opbouw van het gewestelijk bureau in elk geval gekop peld zal zijn aan de overdracht van taken door de gemeenten aan het ge west. Daar zal niet aan worden getornd. Hij hoopte overigens, dat de gemeenten zich nog dit jaar over die overdracht zullen kunnen uitspreken. Voor wat een toekomstige Milieuraad betreft, zei hij de resultaten van de hoorzitting te wil len afwachten. KD eennemerraad ging daarna zonder stemming met het voorstel akkoord, zo als daarvoor al allerwegen was inge stemd met het bezwaarschrift dat het dagelijks bestuur in januari allerijl had doen uitgaan over de verlening van de boorvergunning „Overveen” aan de Amaco en andere oliemaatschappijen. Geen spreker verzuimde zijn veront waardiging te doen blijken over de wei nig elegante manier, waarop dit bericht in de Staatscourant was gepubliceerd- halverwege de maand waarin beroep mogelijk was, en op 27 december. Zo was de beroepstermijn verstreken, toen Bloemendaal alarm sloeg en op de laatste dag nog inderhaast gemaakte beroepsschriften moesten worden in gediend. Burgemeester Peereboom Vol ler riep op tot aanvulling van het bezwaarschrift: „Voor een hele reeks andere gemeenten, Zandvoort, Benne- broek, Heemstede, de helft van Haarlem en een deel van de Haarlemermeer, gelden dezelfde bezwaren”, waarschuwde hij. statenleden in het voorjaar een nota zullen krijgen waarin een aantal klem mende problemen in het streekplan ge bied staat opgesomd. Daarover zal men zich dan vrij intuïtief moeten uit spreken, zodat de onderzoekers tenmin ste uitgangspunten hebben om gerichte studies te kunnen verrichten. De commissie behandelde, naast deze bespreking, nog enkele voorstellen. Zo gaven de leden hun fiat aan een subsidie van 50 mille aan Alkmaar voor de aanmaak van documentatiemateriaal voor de acquisitie van nieuwe bedrijven. Men was zich bewust van de precedent werking hiervan, maar gedeputeerde dr. ir. IJff zei dat andere gemeenten hier alleen ook om kunnen vragen als ze in gelijke omstandigheden verkeren. Ik bedoel maar: het blijken bijna uitsluitend ballet, klassieke muziek en diepzinnige documentaires ever erg ver weg levende stammen in donkere oer wouden te zijn waar men buiten Neder- land voor warm schijnt te lopen. Pro gramma’s eigenlijk, die niet zo ver schrikkelijk veel vertellen over wat ei in het algemeen op de vaderlandse buil plaatsgrijpt. het streekplan geschreven worden, dan eigenlijk niet meer dan drijfzand ople veren. Drs. Brautigam: „U kunt het zien als bouwstenen, maar niet meer dan dat. Zelf zult u de beslissingen moeten ne men”. De heer Hille was het daar wel mee eens: „We moeten af van de bere kenbaarheid van de dingen. Beslissen moet veel meer intuïtief gebeuren”. Over de berg informatie zei de heer Brautigam, dat die des te simpeler kan zijn naarmate de statenleden meer ge loof hechten aan de onderzoekers van de provincie. Als men informatie te sum mier vindt en de achtergronden wil weten, komen de rapporten in extenso weer op tafel en groeit de stapel. Dr. ir. A. Flach van de provinciale planologische dienst liet weten dat de Evers, het enige lid van de Kennemer raad in spijkerpak, omdat Van Schoo- ten (PvdA) zich had laten uitdagen om een costuum te dragen, noemde net als zijn voorgangers het pree-advies een goed stuk werk met een uitstekende taakver deling tussen gemeente, gewest en pro vincie. Hij signaleerde de kennelijke be reidheid, om de zaak nu eens voortva rend aan te pakken. In de commissie was gekozen voor de snelste methode van verwezenlijking, ook al zal dat de kosten verhogen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Raad voor Maat schappelijk Welzijn houdt op donderdag 20 februari ’s avorjds om acht uur in de burgerzaal in het raadhuis van Heemste de een hoorzitting over de vorming van een raad voor milieubeheer in Zuid- Kennemerland. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Opnieuw zal een juri disch hoofdstuk worden toegevoegd aan de nu al maanden durende verwikkelin gen rond de Bloemenhovekliniek. Het gaat om het beroep dat hoofdofficier van Justitie mr. J. L. Andreae heeft ingesteld tegen de weigering van de rechter-commissaris, om tot huiszoeking en inbeslagneming van de medische ap paratuur over te gaan. Op woensdag morgen 12 maart behandelt de raadka mer van de rechtbank dit beroep. York. Verzamel zoveel mogelijk u ons dan niet “1?" verwerken in uw eigen rapport, zodat we de gegevens niet in ’t Japans, maar in ’t „Brautigams” krij gen”. Hij betoogde dat de wet van de grote getallen in dit kader van belang is. „Als je één cent omhoog gooit weet je niet of je kruis of munt hebt. Gooi je tienduizend centen op dan heb je een vrij redelijke kans dat er vijfduizend centen met munt en vijfduizend centen met kruis naar boven vallen”. Drs. Brautigam bleef zijn twijfels houden: „De toekomst is onvoorspelbaar. Op korte termijn is de ontwikkeling nog wel te voorzien, maar op lange termijn niet meer. De heer Van Ark (PvdA) vroeg zich af of alle rapporten die over risch moment, een mijlpaal, in onze terminologie een „keerpunt” in de korte geschiedenis van deze raad.” Hij doelde daarmee op het feit, dat de Kennemer raad nu voor het eerst een „doe-taak” krijgt, na een aanloopperiode waarin wel veel gepraat is, maar nog weinig tot stand gebracht werd. „Juist het milieu beheer leent zich, meer dan andere za ken, ervoor gemeenschappelijke beleids taken te formuleren. Het is zeer duide lijk dat hier een taak is weggelegd voor het gewest”, aldus Quant. Hij vroeg naar de betekenis van de luchtmetingen, zoals die nu verricht worden door rijk en provincie, en meen de verder dat men moet oppassen geen dubbel werk te doen. Als grootste pro bleem zag hij het uitoefenen van een doeltreffende controle op d e naleving van de milieu-spelregels. De heer Gielen vroeg naar een duide lijker grensafbakening tussen de taken voor gemeente, gewest en provincie. Ook hij was bang voor dubbel werk en ging wat dieper in op de plannen voor aanschaf van een aanhangwagen voor een van de plaatselijke brandweren, met behulp waarvan ingegrepen zou kunnen worden bij calamiteiten. Gielen meende, dat in een voorkomend geval beter een beroep gedaan kan worden op firma’s die zich op de rampenbestrijding hebben toegelegd. „Binnen een paar uur zijn die ter plaatse”, aldus Gielen. Een investe ring van enkele tienduizenden guldens achtte hij daarom overbodig. Hij pleitte daarnaast voor gebruik making van de kennis die het bedrijfs leven heeft ontwikkeld op het gebied van „Waaldrecht” en ,,’t Wilhelmina” zijn weliswaar voorbeelden van lofwaardige pogingen, maar de kijkers zijn nu een maal te verwend door de kwaliteit van buitenlandse toppers. Het maken van een programma als „De Verlossing” noemde hij slavenarbeid, hij had er vier Het fragment, gekozen voor de Van Speyk Show, uit de nieuwste film van René van Nie _,Het kind van de zon”, leek geen beste greep. Het was te veel een herhaling van wat wij al zo vaak in documentaires over de problemen in psychiatrische inrichtingen hebben ge zien. Het was nu niet „echt” natuurlijk al beschrijft Van Nie een werkelijk gebeurde geschiedenis maar het ge speelde viel niet te onderscheiden van de echte nood van psychiatrische patiënten uit eerdere documentaires. Wat niet an ders dan een fiks compliment voor ac trice Josée Ruiter kan heten, die de hoofdrol in de binnenkort in enkel» bioscopen in roulatie gaande film speelt HAARLEM. Aan de vooravond van de jarenlange procedure tot vaststelling van een streekplan Noordzeekanaalge- bied-Amsterdam heeft de statencommis sie voor economische zaken gisteren wat gefilosofeerd over de toe te passen tech nieken. Duidelijk werd dat geen paskla re antwoorden verwacht kunnen worden voor de ontwikkelingen op lange ter mijn. Daarvoor zijn voorspellingen een voudig teriskant. Eén oliecrisis en alle opgebouwde theorieën storten als een kaartenhuis in elkaar. a vijf maanden over gedaan. Buddingh vond echter dat een boek als Van 't Reve’s „De Avonden”, of sommige ver halen van Belcampo wel degelijk voor televisiebewerking in aanmerking ko men. In november had diezelfde raadkamer de vordering van mr. Andreae afgewe zen waarin hij vroeg de rechter-commis saris verlof te geven tot een dergelijke huiszoeking. Mr. Andreae ging in beroep en kreeg gelijk van het gerechtshof in Amsterdam. Mr. J J. Matthijsse, de rechter-commissaris, weigerde daarop echter gevolg te geven aan deze verleen de toestemming, toen mr. Andreae op nieuw vroeg om huiszoeking. Tegen deze afwijzing tekende de hoofdofficier be roep aan, dat behandeld zal moeten worden door de raadkamer van de rechtbank. De samenstelling van de raadkamer is inmiddels niet gewijzigd: opnieuw zullen mr. J. Ph. Mullemeister als president, de dames mr. L. A. Barendsen-Cleveringa en mr. W. J. ten Brink-van Imhoff als bijzitters en J. A. van Eijk als griffier zich over de zaak moeten buigen. Zij zullen de hoofdofficier horen over zijn bezwaarschrift tegen de weigering van de rechter-commisaris en hebben ook de directeur van de kliniek, zijn medisch coördinator en hun raadslieden uitgenodigd. Tegen de beide medewer kers van de kliniek loopt een gerechte lijk onderzoek in verband met het ple gen van abortus provocatus. Het onder zoek geschiedt op verzoek van de minis ter van Justitie, mr. Van Agt. Deze had de wens te kennen gegeven dat de kliniek gesloten zou worden omdat daar abortussen tussen 12 en 18 weken wor den verricht. In de andere Nederlandse abortusklinieken onderbreekt men afhankelijk van de toekomstbeelden die men voor ogen heeft, welke voorwaar den men stelt. Het is niet langer zo simpel dat alle geïnventariseerde gege vens in een computer gestopt kunnen worden en dat daaruit wiskundig te berekenen valt hoe de situatie over tien, twintig jaar zal zijn. Hij waarschuwde de commissie dat de rapportering van zijn dienst dan ook een heel andere zou worden dan bij vorige streekplannen. Er zal meer met varianten en alternatieven gewerkt worden. De leden van de com missie waren al opgezadeld met twee dikke rapporten over de arbeids markt en de zeehavenproblematiek om een start te hebben in het streek- planwerk. Naar aanleiding daarvan lan ceerde de socialist Hille de opmerking dat hij bezorgd was over het „overgeïn formeerd worden”. Bij het streekplan Waterland had hij een een stapel rapporten van 75 centi meter hoog gespaard. Een ander staten lid had zelfs 90 centimeter aan rappor ten thuis liggen. Hij stelde vast: „Dat is geen zinvolle informatie meer. Je weet op den duur niet meer waar je heen moet met de rommel”. Hij wees er bovendien op dat rapporten bovendien snel verouderd zijn, zodat ze aan waarde inboeten. Voor het streekplan Noordzee kanaalgebied vreesde hij wel aan de dubbele hoeveelheid rapporten te komen ten opzichte van Waterland en de moed zonk hem bij die gedachte in de schoe nen. „Dat kan niet op deze manier doorgaan”. De heer Simonsz (WD) was ander zijds van mening dat de ETD niet ge noeg gegevens kon verzamelen. „Al haalt u de gegevens uit Yokohama of New informatie. Die moet toesturen, maar In verband daarmee vroeg hij naar de financiële bijdragen, die de gemeenten reëel zullen moeten leveren. Vanuit een geheel andere dan de fi nanciële hoek benaderde ing. S. Baar (CDA) de milieuproblematiek. Als woordvoerder van de christen-democra- tische fractie stak hij de beschuldigende vinger uit naar de mens, door wiens optreden het evenwicht tussen mens en milieu tot een bedenkelijke laagte is afgezakt: „De mens heeft zich de afgelo pen decennia een geheel nieuwe geloofs belijdenis eigen gemaakt”, aldus Baar, „hij geloofde in zichzelf als de almachti ge, schepper van alles wat tot stand gekomen is, en aan de technische voor uitgang en economische groei. Met dit geloof in zijn eigen kunnen dacht d e moderne mens zich een paradijs op aar de te kunnen scheppen, maar dat werd het allerminst. Hij heeft het zelfs zover laten komen, dat het voortbestaan van de mensheid door milieuvervuiling word bedreigd.” Hij pleitte voor een mentaliteitsveran dering en achtte voorlichting en opvoe ding daarvoor van het grootste belang. Daarna ging hij uitvoerig in op de nota, punt voor punt de instemming van zijn In samenwerking met de Nederlandse Klaverjas Federatie en SKOL Brouwe rijen N.V. te Breda organiseren onze kranten - Haarlems Dagblad - IJmuider Courant - Beverwijkse Courant - op vrijdag 14 maart a.s., in het gebouw ’t Schalkererf, Bernadottelaan 201 te Haarlem, (buslijn 70), aanvang 20.00 uur, een groot REGIONAAL KLAVERJAS TOURNOOI. De twee sterkste paren van dit tournooi mogen deelnemen aan het Nederlands Kampioenschap 1975, te Breda. Deelname is kosteloos. Stuur onderstaande bon, in een als brief gefrankeerde enveloppe, naar Damiate Pers B.V., Postbus 507, Haarlem. (in linkerbovenhoek vermelden: Klaverjastournooi). Er is plaats voor 400 deelnemers, dus snel de bon invullen, want de volgorde van binnenkomst is bepalend voor deelname! Een officiële uitnodiging en het wedstrijdregelement wordt aan de deelnemers toegezonden. N.B. Er wordt gespeeld met 3x16 spellen en geen portefeuilles. rr*>/"\K I REGIONAAL KLAVERJAS TOURNOOl"" JlAl Het onderstaande paar wenst deel te nemen aan het regionale klaverjas tournooi op 14 maart 1975: 11)naam adres adres Zo’n programma moet in den vreemd begrepen kunnen worden (een kwesti van eenvoudige ondertiteling) en op zij onmetelijke waarde (het wordt in di Jaar van de Vrouw knokken voor d dames tegen dit soort heren) kunnei worden geschat. Daarom: NOS of anders zendgemachtigde (zoals in dit geval d( KRO), zet Rachmaninoff, hoe mooi ook voorlopig op de plank en bedrijf wal public relations met een produktie all die hierboven beschreven. Dan weet hel buitenland wat er werkelijk in de Ne derlandse studio’s voorvalt. Nou ja, wérkelijk.Ze hoeven daar niet tl weten dat dergelijke hoogtepunten in feite zeldzaam zijn. Ondanks de bezwaren die ik had ten aanzien van de overdreven koddige aan pak van de Van Speyk Show met name presentator Aad van den Heuvel stelt zich wat dat betreft te veel op de voorgrond en is ongeschikt voor het uitspreken van leuke verbindende tek sten beleefde het programma dit maal een van zijn opwindendste afleve ringen. Er was letterlijk voor elk wat wils: bouw-staatssecretaris Jan Schaefer mocht ontkennen dat hij met zijn war- me-bakkerschap koketteert, dichtere) Neel Min (ooit klonk het lieflijk Neeltje Maria Min door Neerlands literaire kringen) kon, zij het met ipèenzin, kwijt dat zij jaarlijks één kilometer breit, het Resistentie-Orkest speelde van „Twee he melsblauwe ogen” (je moet als serieus opgeleid musicus wat doen om vandaag de dag aan de kost te komen) en Cees Buddingh droeg voor over zijn geliefde sport: het voetbalspel. Het was aardig te vernemen dat hij met AVRO-dramaturg Walter van der Kamp van mening verschilde over de mogelijkheid om eigentijds letterkundig werk tot waardevol televisietoneel om te toveren. Elsschot, Couperus en Borde- wijk: dat zijn in Van der Kamps visie mensen die voor televisiebewerking bruikbare bouwstoffen aandragen. De hedendaagse boeken die de problemen van deze tijd beschrijven, hebben zijns inziens in het algemeen onvoldoende „body”. 7 '4' sdechts zwangerschappen, niet ouder dan twaalf weken. examen rechten: mej. C. Driehuis.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4