Projecten voor Velsen-Oost en Minister van Houtenlaan Stichting Eigen Woningbezit gaat weer huizen bouwen in premiekoopsfeer to (fe vishal Beelden van Wim Bosman doen V olkstuinders gaan vergaderen BLOEMEN VOOR RECEPTIONISTES I stand i het uitstekend in burgerzaal M 1 Felison op zoek haar andere expositieruimte Nieuwe voorzitter voor Raad van bestuur Cemij I 'L ZATERDAG 5 1 5 FEBRUARI 1975 NIEUWS PLAATSELIJK VELSEN s» LJS3 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In Velsen-Oost zul len 63 premiekoopwoningen wor den gebouwd. De huizen zullen worden neergezet tussen de brand weerkazernes en de tunnelvijver. De gemeente hoopt daarmee een bescheiden aantal mensen dat een woning wil kopen te helpen en te gelijkertijd een stukje doorstro- mingsbeleid te realiseren. De wo ningen zullen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Eigen Woningbezit. Deze stichting bouwde al eerder in Velsen-Oost en Zee wijk. De prijs van deze huizen komt in de buurt van negentigduizend gulden. Aan een architectenbureau uit Nijmegen is opdracht gegeven ontwerpen te maken. M losplank NOG OVERLEDEN: W. van Ommen, 82 jr., echtgenoot A. Venekamp, Driehuis, J. L. H. Egten, 8P jr., echtgenoot van C. Rijswijk, IJmuiden. van van van lit eigen dd” mei 'ngenoe- Dimitri it willen "ote On- m het al .ete uni< iet grote ners - relgbaai zerd ge ir inter- aar uit 2>S heeft i aantal ’s op de int. Een "ekening sme. Bij t echter ige cul- •ed Bos- variatie! idruk op taken. De vergunningen van het rijk zijn binnen. Een speciale commissie in Den Haag buigt zich nu over de plannen om na te gaan of de bouw en de verhuur van deze huizen in aanmerking komen voor extra subsidies. De woningen krij gen in dat geval het predikaat „goed en goedkoop” mee. n bijna iziek en erg ver are oer- i Neder- en. Pro- zo ver- wat er dse buil dat hij ran der nver de rkundig ‘1 om te Borde- ps visie werking ;en. De iblemen en zijns Idoende linhovea ir onbe- :n voor naar j( normal! i ze noi aaien ze „Goeii et meer, n op dt uden en men tl nachini voor d ntervie e vraa IJMUIDEN. Drs. G. van de Plas- sche is met ingang van 15 januari be noemd tot groepsleider Cement van de coördinatiegroep Diversificatie van Estel NV en tevens tot voorzitter van de Raad van Bestuur van Cemij. Hij zal zijn functie van algemeen directeur Cemij neerleggen. Ir. W. van Klaveren is be noemd tot bedrijfsdirecteur van Cemij, terwijl ir. A. K. Vroege, voormalig voor zitter van de Raad van Bestuur van Cemij wel lid blijft van dit college. BEVALLEN: M. L. Philippo-Klootwijk, d., IJmui den, G. Hendriks-Roos, z„ IJmuiden, E. G. Corver-Vermeulen, z., Haarlem, E. C. Neurdenberg-Berdenis van Berlekom, z., Bodegraven, A. van de Ree-Bultstra, d., IJmuiden, C. Kluft-Verheij, z., IJmuiden. VELSEN. Felison is min of meer in de knel geraakt. De tentoonstellingen door deze toch zo nuttige vereniging op de expositiezolder van het Noordelijk koetshuis van Beeckestijn georganiseerd, trekken te weinig belangstelling. Dat is onder meer te wijten aan de afgelegen ligging- ’s Zomers gaat een echt geïnte resseerde nog wel eens kijken, in de wintermaanden komt daar weinig of niets van. Nu is voorlopig een mooie oplossing gevonden, zeker in het onder havige geval. Wim Bosman exposeert zijn uitmuntende plastieken in de burgerzaal van het stadhuis. Beelden en zaal heb ben allure en ze werken zo gunstig op elkaar in, dat je zou wensen dat de ia” zijn 'aardige au een- :eit van en van lossing” er vier addingh Van ’t ge ver- jk voor ng ko- GEHUWD: G. Franken en P. F. Harmsen, IJmui den. had ten ge aan- met Heuvel 1 op de oor het de tek- na dit afleve- elk wat Jchaefer jn war- ichteres Neeltje literaire n, kwijt reit, het wee he- serieus zandaag en Cees geliefde NADERHAND BLEEK echter dat deze berichten te voorbarig zijn geweest, want de KW 41 heeft zijn lading wel in Duitsland kunnen lossen. Alleen de KW 74 heeft de steven gewend en hoopt nu op een plaatsje voor de maandagmarkt in IJmuiden. Men heeft nog even ge tracht dit schip hier voor de zaterdag- markt te lossen, maar deze onderhande- lingen hadden vrijdagmorgen nog geen resultaten opgeleverd. OOK DE WIJTING en de kabeljauw VELSEN-NOORD. Voor de leden van de volkstuindersvereniging „Wijkere- oog” uit Velsen-Noqrd is weer een al gemene vergadering uitgeschreven, wel ke zaterdag 22 februari zal worden ge houden in het clubgebouw ,,’t Praathuis” op het tuincomplex. Hiervoor werd een bestuursverkiezing nog niet noodzakelijk geacht, wel zullen de gebruikelijke ver slagen aan de vergadering worden toege legd. Ook wordt het voorstel besproken om tweemaal per jaar een ledenvergade ring te houden, terwijl men voorts de mogelijkheid zal -overwegen voor de aanleg van een gezamenlijke verenigings- tuin. Tenslotte vermeldt de agenda een bespreking over het stemrecht voor vrouwen van leden, de vuilafvoer en het instellen van een klachten- en ideeën bus. Deze vergadering begint ’s morgens om half tien. AAN DE VRIJDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 6475 kg. tong; 85 kisten tarbot en griet; 785 kisten kabeljauw; 2163 kisten koolvis; 121 kisten schelvis; 1323 kisten wijting; 1596 kisten schol; 76 kisten schar; 264 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: grote tong 8,24-7,58; groot- middel tong 10,54-9,52 kleinmiddel tong 10,39-9,63; tong één 9,59-8,70; tong twee 8,44-7,67; tarbot 10,74-9,71. Per 40 kg.: poontjes 50-41; haai 53; schartong 46-26; lom 31-30; leng 34-30; tongschar 156-83; schar 76-42; tarbot 311-149; griet 180-116; kabeljauw één 66-47; kabeljauw twee 69-47; kabeljauw drie 56-51; kabeljauw vier 70-51; kabel jauw vijf 74-42; koolvis één, twee en drie 27,20; koolvis vier 33-22,40; schelvis één 80; schelvis twee 86-53; schelvis drie 57-53; schelvis vier 53-45; schol één 41- 34; schol twee 54-39; schol drie 74-51; schol vier 75-53; wijting twee 34-31; wijting drie 38-30; wijting vier 27-25. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 4 f 6.500, KW 45 57.400, KW 152 10.000, KW 171 75.000, VD 243 22.700, VD 18 2.100, VL 110 23.100, IJM 44 15.400, IJM 154 17.500, IJM 45 3.600, BU 152 5.800, EB 28 6.070, HA 32 5.800, HD 67 1.300, UK 23 en UK 48 2.000, UK 135 en UK 145 5.900, VD 9 en VD 19 800, VD 24 en VD 89 3.600. de Van lm van ie zon”, te veel vaak in nen in >en ge- tuurlijk erkelijk tiet ge- van de itiënten liet an- oor ac- die de enkele i speelt ONDERTROUWD: B. J. Lindeman, Amsterdam en J. Vos, Amsterdam, P. Lanser, IJmuiden en A. Kalkman IJmuiden, T. Joustra, Heems kerk en A. Verhagen, Velsen-Noord, H. J. B. Alders, Velsen-Noord en M. M. Oudendijk, Velsen-Noord. J. Tijsterman, Amsterdam en P. A. Leijen, IJmuiden. A. H. van Koeveringe, Velsen-Noord en A. E. Out, Velsen-Noord, Y. M. P. Plok- ker, IJmuiden en M. A. G. Kossen, IJmuiden. J. G. Agterhof, Zwanenburg en M. Hinloopen, IJmuiden, G. Mons- houwer, Velsen-Noord en R. van Wolfe- ren, IJmuiden. IJMUIDEN Nadat men in IJmuiden maanden achtereen met grote vistekorten te kampen heeft gehad, was er deze week plotseling van zoveel aanvoer sprake dat men er in feite mee verlegen zat. Aldus werd het een teveel van het goede en reders en bemanningen moesten daardoor tot hun grote teleurstel ling ervaren dat de mooiste partijen koolvis, waar de uiterste zorg aan was besteed, naar de visverwerken- de industrie werden afgevoerd. Maandag is dit doordraaien nogal meegevallen, omdat slechts een schip was gearriveerd en de binnen landse handel bovendien wel het een en ander kon gebruiken. MAAR DAAROP LIEP dinsdag alles volkomen uit de hand, zodat er van de 160 ton aangevoerde vis 90 ton moest worden doorgedraaid. Woensdag waren deze cijfers 65 ton van 125 ton en donderdag moest er van 130 ton 80 ton blijven staan. Bij het schrijven van dit overzicht waren de resultaten van vrij dag nog niet bekend, omdat de KW 171 pas omstreeks acht uur binnenliep en men toen direct met het lossen begon. De bemanning wilde deze lading wel kwijt, omdat het blijven overliggen tot maandag stellig geen voordeel zou heb ben betekend. Bovendien circuleerde het gerucht dat de KW 41 en de KW 71 voor hun vangsten in de Noordduitse havens nauwelijks aandacht kregen. vreemd i kwesti op zij in di voor di kunnei E anden :eval di ooi ooit rijf wal ktie all reet het de Ne- Jou ja, niet tl nten ij De Stichting Eigen Woningbezit heeft een lijst van achthonderd kooplustigen die voor een woning in aanmerking willen komen. Er zal geselecteerd wor den op mensen die een goedkope huur woning bij verhuizing kunnen achterla ten. Dit om de doorstroming te bevorde ren. Van het Velsense bouwfonds is verder te melden dat eind maart, begin april de eerste paal geslagen zal worden voor een serie van 215 etagewoningen in Sluis- wijk. Rond het bejaardencentrum „Breezicht” komen verschillende blok ken. Daarmee wordt een begin gemaakt aan het weer opbouwen van het weste lijk gedeelte van Oud IJmuiden. dag te verrassen. Het ene jaar zijn het politieagenten, het andere jaar portiers of postbodes en nu waren het de recep tionisten. Op de foto biedt de heer J. Heijmerikx de bloemstukken aan de re ceptionistes, Marieke ledeman en Gerda Dubbelaar-Wijker van het Zeewegzie- kenhuis aan. Op het terrein aangegeven door de witte pijl zullen de woningen in Velsen-Oost worden gebouwd. Deze luchtfoto is gemaakt door Fotopersbureau C. de Boer uit Haarlem. gingen er bloemen naar het Zeewegzie- kenhuis, maar ook naar het Vissershuis in de Rijnstraat, het Moerbergbejaarden- tehuis, het bejaardencentrum Breezicht, het Uitvaartcentrum aan de Eemstraat en de ontvangst van het uitvaartcen trum bij het Zeewegziekenhuis. Ieder jaar kiezen de bloemisten een andere groep mensen uit om hen op Valentijns- Het stuk grond in Velsen-Oost was oorspronkelijk bedoeld voor winkels en dergelijke. Men is nu van oordeel dat het perceel beter gebruikt kan worden voor huizen omdat het opzetten van een een bescheiden winkelcentrum te veel risico’s meebrengt wat de exploitatie be treft. Bij een onderzoek is gebleken dat veel bewoners van Velsen-Oost gebruik maken van de auto en om de wekelijkse boodschappen in te slaan. Verder komen ook in deze wijk verscheidene leveran ciers die huis aan huis verkopen. De stichting heeft ook nog een ander woningbouwproject op stapel staan. Het ligt in de bedoeling 64 huizen te gaan bouwen aan de Minister van Houten laan, op het braakliggend terrein langs de spoorlijn. Ook deze huizen worden gebouwd in de premiekoopsfeer. De Ne derlandse Spoorwegen heeft de grond in eigendom. D« maatschappij is akkoord gegaan met het in erfpacht geven van deze strook grond aan de stichting. Er zijn nog geen ontwerpen gemaakt voor deze huizen. De stichting denkt aan een wat revolutionaire bouw, zeker wat ont werpen betreft. Verder wil men de hui zen in blokken van vier groeperen om te voorkomen dat één voor het gezicht weinig aantrekkelijk lange rij van wo ningen ontstaat. hebben soms de minimumprijs niet kun nen halen, zodat ruim duizend kilogram kabeljauw en tienduizend kilogram wij ting de doorgedraaide koolvis moest ver gezellen. VOORTS WERD de handel deze week twee mooie ladingen kabeljauw en schelvis aangeboden door twee Deense kotters. Indien wij goed zijn geïnfor meerd was IJmuiden niet de eerste plaats waèr deze kotters hun voorraad trachtten af te zetten, maar daarom niet getreurd. In ieder geval konden zij hier worden gelost, waarbij de binnenlandse handel op het grootste deel daarvan beslag wist te leggen. Deze kabeljauw zal nu tot „zoute vis” worden verwerkt, zodat de winkelier straks bij de nieuwe aardappelen een goed stuk vis kan aan bieden. DE AANVOERDERS van platvis moesten ervaren dat het met de schol evenmin lekker heeft gezeten. Vandaar dat maandag en dinsdag achtereenvol gens 17 en 13 ton grote schol moest worden doorgedraaid. Daarmee droogde de aan voer behoorlijk op, zodat de zaak voor de rest van de week goed werd opgevangen. In andere Nederlandse ha vens is de situatie weinig beter geweest, zodat in IJmuiden een aantal schepen arriveerde dat men hier in jaren niet had gezien. Anders weken de platvis schepen nog wel eens uit naar Engeland, maar door de lage koers van het pond zien zij hier geen brood meer in. BIJ DIT ALLES zijn ook de tongprij- zen - waar het in feite toch van moet komen - ook weer teruggelopen, zodat de platvissers gemiddeld met nog geen tien gulden per kilogram genoegen moesten nemen. Daarentegen blijven onze Oosterburen steeds zoeken naar alternatieve visgron den. want door het wegvallen van de traditionele visgronden zijn de Europese vissers genoodzaakt hun geluk op verder gelegen visgronden te beproeven. Dit gaat gepaard met hoge kosten, welke meestal door de regeringen worden be taald. Zo werden door de Nederlandse overheid de laatste jaren verschillende projecten bekostigd. In de zestiger jaren gebeurde dat voor de visserij rond Ijs land en Noord-Noorwegen, de rondvis- visserij op de Rockall Bank, de haring visserij ten westen van de Hebriden en de tongvisserij in de Ierse Zee. In tegen stelling tot de eerstgenoemde waren de twee laatstgenoemde visserijen succes vol. Vorig jaar werd het eerst gevist bij de West-Afrikaanse kust, waar de vis gronden rijk zijn aan allerlei vissoorten. De verwachting is dat dit experiment zal worden voortgezet. DE WESTDUITSE regering heeft zich de laatste jaren ook bezig gehouden met het zoeken naar nieuwe visgronden In de vijftiger jaren al werden visgronden ontdekt rond Groenland en Labrador. Later werd de haringvisserij op de Ge orges Bank bij de Canadese kust een groot succes. Op 10 oktpber vorig 'jaar vertrokken uit Bremerhaven en Cuxha ven de hektrawlers Bonn (2557 brt) en Weser (2176 brt) voor een expeditie naar de Stille Oceaan, waarvoor de Duitse regering 4,8 miljoen DM had uitgetrok ken De schepen vissen vanuit de Mexi caanse haven Mazatlan. Daarvandaan worden steeds reizen van veertig dagen ondernomen. De Mexicaanse regering zijn deze activiteiten niet onwelgevallig van wege de mogelijke uitvoer van vispro ducten naar Amerika en Europa. Aan boord van de hektrawlers bevinden zich vijf inheemse vissers en vijf Mexicaanse biologen. De Duitse regering overweegt, thans behulpzaam te zijn bij de opbouw van een visindustrie daar. VERDER ONDERNEMEN NOG dit jaar Duitse vissers een officiële expeditie naar het Zuidpoolgebied. Hier ligt een enorm terrein van 20 miljoen vierkante kilometer open voor eventuele economi sche visserij. Het gaat voornamelijk om krill”, en soort welke oppervlakkig ge zien doet denken aan garnaal en kreeft- jes. De Latijnse naam is Euphausia su- perba. Deze „krill” kan ongeveer 5 centi meter groot worden. Het is voornamelijk voedsel voor walvissen en zeehonden. De biologen ramen de hoeveelheid krill daar op 950 miljoen ton. DE RUSSEN EN JAPANNERS hebben daar al heel wat onderzoekingen ver richt. De meestal dicht aan de opper vlakte voorkomende scholen zijn moei lijk te vangen met een ringnet, ook al door de weersgesteldheid want er heerst voortdurend windkracht 7 tot 8. Geheel nieuwe zijn de laatste tijd hiervoor ont wikkeld. De Westduitse regering steekt voorlopig 20 miljoen in dit project. Het onderzoekingsvaartuig „Walther Herwig” en twee gecharterde hektrawlers van rond 3000 brt en 4000 pk machinevermo- gen zullen de mogelijkheid voor de Westduitse vissersvloot gaan onderzoe ken. gemeente een paar van deze plastieken voor juist deze ruimte aankocht. Al lijkt de oplossing mooi, ze is het niet helemaal, zeker niet als het om schilderijen zou gaan of grafiek van kleine afmetingen. Die zou in deze ruim te verdrinken. Felison zoekt dan ook naar een ruimte in het centrum, want anders is het nu al jarenlang exposeren eigenlijk een vergeefse zaak geweest. Naar mijn smaak zou het een ruimte moeten zijn, waar de drempelvrees niet bepalend is voor het aantal bezoekers, want tot nu toe lijkt het me dat die vrees in Velsen ruimschoots voorhanden is. Mischien is die drempelvrees er zlefs wel voor de burgerzaal, waar de meeste mensen alleen plegen door te schuifelen in het gevolg van bruid en bruidegom. Ik hoop dus van harte dat Felison er liefst met alle hulp en steun van de gemeentelijke overheid in mag slagen om een goede, en liefst uitnodigend ge zellige expositieruimte te vinden. Terugkomend op de eerste van drie exposities die gedurende de kille maan den in de burgerzaal wordt gehouden, hoop ik, dat de volgende even boeiend zullen zijn als die van Wim Bosman, wiens werk ik in deze kolommen al vaker heb geprezen. Wim Bosman heeft een bijzonder goed instinct voor afgewogen en zeer harmo nische abstracte volumen, die natuurlijk voorkomen, of water en wind hebben meegeholpen de golvende lijnen en doorboorde vormen te doen ontstaan. Hij heeft daarbij een voorkeur voor ovalen; de plastieken zijn als het ware vanuit een ei ontstaan, althans in veel gevallen. Het werk ontleent zijn betekenis niet alleen aan de vormen. Het gekozen ma teriaal is voor Wim Bosman heel be langrijk. Hij kiest prachtige steensoor ten, die met grote finesse worden be werkt en gepolijst. De structuren van de materialen werken mee met de vorm en zo ontstaat telkens weer de indruk dat natuur en geometrische symmetrie in deze plastieken uitstekend samengaan. Deze plastieken van Bosman blijven mijn bewondering wekken. Enige plastieken van Wim Bosman in de burgerzaal van het Velsense stadhuis IJMUIDEN. De receptionistes van het Zeewegziekenhuis zijn vrijdagmorgen verrast met enkele bloemstukken, aan geboden door de gezamenlijke Fleurop- bloemisten van Velsen. Op deze wijze willen de bloemisten op Valentijnsdag hun erkentelijkheid uitdrukken voor het Werk van de receptionisten. Niet alleen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5