Fusie tussen DAF en Volvo Aandacht voor rol van man in Zweden aan aanval N.-Amerika 1 I 22 23 l26)27l28l29i30 een feit „Duitse luchtmacht dacht maart m d w d v z z 2 34567|89 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 r" 24 2 31 KvanVEUN „JE MOET ME KEREN; IK BEN MOOI VAN BINNEN” 1 IA i i J| L MODESHOWS VEESTAL FLORABEURS MECHANISATIE X .-*11 De lente In het Jaar van de Vrouw: Ex-Luftwaffegeneraal Galland: SVZ tegen intrekken plan-Rijnpoorthaven Uitvoerrecord Britse begint in Bovenkarspel Meer ziekenhuisbedden voor fondsverzekerden Bouwens Autoverhuur 9 VARIA ZATERDAG 1 5 FEBRUARI 19 7 5 (Van onze redacteur in Stockholm) 99 EEN HANOMAG HUREN? 4 j vliegtuigindustrie Spaarnesrad ST Verwarmingsservice ;i n Meer dan 100.000 tulpen, hyacinten, narcissen, irissen en bijgoed gewassen. 42ste Westfriese Flora 17 te.m. 23 februari 1975 i openingstijden: 17 februari 14.00 - 22.00 uur 18 t.e.m. 22 februari 9.00 - 22.00 uur 23 februari n l 9.00 - 18.00 uur K 257.- (Van onze kunstredactie) HENRIËTTE DAVIDS, die giste ren op 87-jarige leeftijd in een Naardens ziekenhuis overleed, is een echte volksartieste geweest. Fijn proevers hébben nooit veel met haar opgehad, maar de gewone mensen hebben haar altijd op han den gedragen. Heintje Davids had theaterpersoonlijkheid, om een le gendarisch cliché te gebruiken. Ze was geen schoonheid, kort en dik, had geen mooie stem, maar trad op met de vurige zekerheid, dat ze haar publiek altijd meekreeg. De meestal volle zaal had maar aan een half woord genoeg om in te haken en mee te zingen met Heintjes fameuze repertoire. ',yr reisbureau DE MAGNEET BV I j I EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK AMSTERDAM TOI J T A I II»* A ■TL» -« (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) agent of bel 072 - 22133 hu 2x (ADVERTENTIE) rem (Van onze correspondent) de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KULUli in de seven sisters o Hg Ze kende elke artiestentruc van haver tot gort, wist alles van timing en had een rondborstige gein- Ze was zich be- Galland is in Canada als gast van het Canadese oorlogsmuseum dat een aantal besprekingen organiseert over militaire onderwerpen. Het was de eerste maal dat een lid van de voormalige Duitse strijdkrachten was uitgenodigd. Adolf Galland is thans in de Bondsre publiek een consulent op het gebied van de luchtvaart-technologie. Eens had veldmaarschalk Göring, de opperbevelhebber van de Luftwaffe, aan Galland gevraagd wat er nodig was om de luchtmacht wat „op te peppen”. „Een eskader Spitfires” was het antwoord. 2 dgn. Parijs 4 dgn. Parijs 2 dgn. Londen 3 dgn. Londen 4 dgn. Mallorca Heintje Davids bij een openluchtoptreden in 1958; een typerende foto. geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f5,-(perkeer) kinderen tot 14 jaar f 2.50 EINDHOVEN. De fusie tussen DAF Car BV en Volvo is definitief een feit geworden. P. G. Gyllenhammer, president van Vol vo, en M. P. J. H. van Doorne, president van de DAF-groep, hebben de overeen komst ondertekend waardoor Volvo voor 75 percent eigenaar van DAF Car ge worden is. De resterende aandelen blij ven in Nederlandse handen. DAF-houd- stermaatschappij behoudt 15 percent en DSM is in het bezit gekomen van 10 percent. Het aandeel van de staatsmij nen moet gezien worden als een garantie van de Nederlandse overheid inzake de werkgelegenheid in Zuid-Limburg waar te Born DAF’s personenautofabriek ge vestigd is. Gas- en oliestook- installaties Onderhoud Airconditioning Ombouw olie op gas Tel. 023-310440* -s- v.a. 197.- 227.- 205.- 222.- (Van onze correspondent) Ook had men gedacht aan de moge lijkheid van enkele reisvluchten te ma ken en dan de bemanningen de vliegtui gen per parachute te doen verlaten, aldus Galland, maar hij had toen de mening aangehangen dat dit de Ameri kaanse wil Duitsland te verslaan alleen maar nog meer zou prikkelen. In een commentaar hierop bij de ope ning van de tentoonstelling wees pre mier Palme erop dat zelfs in het Jaar van de Vrouw het let van de man niet veronachtzaamd mocht worden. Het is niet alleen een probleem van gelijkge- rechtiging voor de vrouw, zei Palme, maar het gaat hier om man en vrouw samen en hun plaatsen in de maatschap pij. Allebei hebben ze het recht mens te zijn, meende hij. De ontwikkeling in Zweden gaat in derdaad al een klein beetje die kant op. De laatste jaren is er een lichte tendens waameembaai dat de vrouwen niet meer in zó grote mate uit werken gaan maar liever hun echtgenoten meer thuis zien. Een kleine verschuiving in de rol verdeling dus. Het gaat dus niet zozeer om een bevrijdinsbeweging voor mannen of vrouwen in Zweden; gelijkgerechti- ging is bezig een familiezaak te worden en de tijd dat een maagzweer een sta tussymbool voor de succesvolle carrière van de man werd beschouwd, is blijk baar voorbij. Tussen 1970 en 1972 blijkt het aantal verpleegdagen bij de ofndsverzekerden met 5 percent te zijn gestegen en voor de particulieren te zijn gedaald met 2 percent. De gemiddelde verpleegduur van fondsverzekerden blijkt te zijn ge daald met 0,3 dagen en van particulieren met 0,6 dagen. Het ambulancegebruik van fondsver zekerden is ook belangrijk hoger dan dat van particulieren. Het aantal geope reerden per 100.000 verzekerden is voor fondspatiënten 11 percent hoger dan bij particulieren, het aantal in het zieken huis overledenen is 54 percent meer, het aantal lijkschouwingen 67 percent. Dr. O. Fokkens van de Stichting Me dische Registratie, die deze verschillen in het KNMG-blad Medisch Contact noemt, meent dat er aanleiding is tot het stellen van een vijftal vragen. Zijn fondsverze kerden zieker dan particulieren? Raad plegen fondsverzekerden eerder de huis arts? Verwijst de huisarts fondsverze kerden eerder naar de specialist? Besluit de specialist eerder tot opname? Besluit de specialist later tot ontslag? i Inl. en reserveringen bij uw Magneet boekingskantoor of agent of bel 072 - 22133 (Van onze redactie economie) UTRECHT. Het verschil in gebruik van ziekenhuisbedden tussen fondsverze kerden en particulieren stijgt, zo blijkt uit gegevens van de medische registratie. In 1970 gebruikten fondsverzekerden per hoofd 27,6 percent méér bedden dan particulieren, in 1972 was het verschil 37,3 percent. Het is niet duidelijk of sprake is van een verschil in behoefte of aan een verschillend aanbod van dien sten. Verder moet altijd het door maat schappelijke druk opgelegde patroon worden gevolgd. Mannen zijn groot en sterk, moeten voor het inkomen zorgen, maken zich belachelijk in de huishou ding, zijn verplicht de omnipotente Don Juan uit te hangen, moeten hun angsten en onzekerheden verbergen, mogen niet huilen, en meer van die dingen. Na een bezoekje aan de tentoonstelling en het lezen van het boek dat mannen ook het recht hebben om mens te zijn, komt menigeen al snel tot de conclusie dat huisvrouw nog steeds het beste baantje is. Ver van maatschappelijke onzekerhe den, carrièredwang en de verplichting een familie financieel te onderhouden. Normaal rijbewijs voldoende 12 rrr laadruimte Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 (ADVERTENTIE) EEN MAGNEET MINI VLIEGVAKANTIE is vóór 1 april nog extra goedkoop OTTAWA (AP). De Duitse lucht macht heeft tjjdens de tewede wereld oorlog plannen overwogen om lucht bombardementen uit te voeren op de oostkust van Noord-Amerika, aldus is in Ottawa gezegd door Adolf Galland, die als generaal van 1941 tot 1944 comman dant was van de jagers van de Luftwaf fe. Dit bombarderen zou dan meer tot doel hebben gehad „te tonen dat dit kon” en niet als serieuze militaire opera tie. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 98 Na 18.00 uur telefoon 02550 - l 12 02 De ondertekening van de fusieover- eenkomst die officieel 2 januari had moeten ingaan, is vertraagd door juridi sche problemen rond de merkenintergra- tie in diverse Westeuropese landen. Het meerderheidsbelang van Volvo in DAF zal per 1 mei tot gevolg hebben dat de naam DAF Car gewijzigd wordt in Vol vo Car. De produktnaam voor de DAF- personenauto’s blijft evenwel ongewij zigd. De beste afzonderlijke klant Gemeenschap was Frankrijk met aanko pen ter waarde van 82,1 miljoen pond, gevolgd door West-Duitsland met 60,9 miljoen. De Verenigde Staten bleven de grootste afnemer met aankopen ter waarde van 191,5 miljoen pond. De Messerschmidt-fabriek was destijds vliegtuigen aan het bouwen die zeer lange afstanden konden afleggen, en die de tocht naar de overkant konden ma ken en terugkeren in één ruk. Hij vertelde ook over de sensationele ontsnapping in 1943 van drie Duitse oorlogsbodems uit de Franse haven Brest, via het Kanaal naar het noorden toe. De ontsnapping van de Scharnhorst, de Gneisenau en de Prinz Eugen was ten dele mogelijk gemaakt door gunstig weer en door het succes van electroni- sche maatregelen die de Britse radar moesten storen, aldus Galland. M/ZONNEfiCWERMeV LUXAMXX AAUX>ZIEEN Heintje Davids en haar publiek bleven elkaar altijd trouw wust van haar tekortkoningen, maar kon die in kwaliteiten veranderen. „Je moet me laten keren: ik ben mooi van binnen” is een tekenend voorbeeld van haar zelfspot. Henriëtte Davids was een echt thea terkind. Als je niet wist dat ze het levenslicht aanschouwde in de Rotter damse Zandstraat, dan had je gezworen dat ze tussen de coulissen was geboren en een costuumkoffer haar wiegje was. Haar ouders, haar broers Hakkie en Louis en zusje Rika waren kermisarties- ten zoals er rond 1900 velen waren. Toch mocht ze van haar ouders niet het artiestenvak in. Ze moest gaan werken in een pettenfabriek, maar dat zinde haar helemaal niet. Toen ze vijftien jaar was, meldde ze zich bij een revuegezelschap in het Rot terdamse Tivoli, waar men haar enga geerde als figurante. Haar vader legde er zich mokkend bij neer. Niet lang daarna nam Louis Davids z’n zusje als partner, toen de oudere Rika trouwde en naar Engeland verhuisde. Dat duo werd een succes. Ze maakten deel uit van verschillende revuegezelschappen, onder andere van Ter Hall, Meijer Hamel en Bouwmeester. Toen Louis z’n eigen weg ging, was Heintje populair genoeg om zelfstandig te werken. In de jaren ’20 en ’30 trad ze op in shows, die men toen variété faveur noemde, samen met kleinkunstenaars als Kees Pruis, Lou Bandy en Sylvain Poons. De revues waarin ze optrad, droegen titels als „Loop naar de duivel”, „Lach je gezond”, „Laat mij maar schui ven”. Ze had ook enige tijd haar eigen revuegezelschap. Uiteraard kreeg Heintje Davids rollen in de vooroorlogse Jordaanfilms. Het lied „Draaien, altijd maar draaien”, uit De Jantjes werd haar lijflied. Andere films waren „De big van het regiment”, „Kermisklanten” en „Op Stap”. Ook in een van de eerste Nederlandse films van na 1945 trad ze op „Een koninkrijk voor een huis.” In die tijd trok ze voor een blauwe maandag naar Hollywood, maar dat leverde alleen maar foto’s in de Nederlandse kranten op- In de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog trad ze nog op in de Hollandse schouwburg in Amsterdam waar Joodse artiesten alleen voor Joods publiek mochten spelen, Toen ook in ons land de Jodenvervolging der nazi’s in zette, dook Henriette Davids onder en Afgaande op het tentoongestelde ma teriaal hebben de Zweden inderdaad weinig plezier in hun patriarchale rol. En de vijftig Zweden die in het boek hun hart uitstorten, zijn allemaal blijk baar slachtoffers van het geijkte maat schappelijke sjabloon voor de man. Ze klagen erover een rol toebedeeld te heb ben gekregen die zó zwaar is, dat de doorsnee-leeftijd voor mannen 74 jaar is en die voor vrouwen 79. Iedereen kan daaruit zijn eigen conclusies trekken. STOCKHOLM. Terwijl in de meeste landen de vlaggen worden uitgestoken en conferenties en ac ties iedereen opmerkzaam proberen te maken op het Jaar van de Vrouw, is men in Zweden al weer een stapje vooruit en richt men ook de aan dacht op de rol van de man in de maatschappij. Er kan niet direct worden gesproken over een man nenbevrijdingsbeweging, maar pre mier Olof Palme heeft een tentoon stelling geopend die in tekst en beeld laat zien wat voor arme stak kers de Zweedse mannen eigenlijk zijn. Het materiaal voor deze ten toonstelling is gebaseerd op een zo juist verschenen boek „Het recht om mens te zijn” en de teneur van het verhaal is dat er veel te weinig wordt gesproken over de zware mannenrol in de Zweedse maat schappij. DEN HAAG. De landen van Europese Gemeenschap hebben vorig jaar samen voor meer dan 187,6 miljoen pond aan produkten van de Britse lucht- en ruimtevaartindustrie gekocht een jaar waarin de totale uitvoer van deze tak van industrie een nieuw uit voerrecord van 631,2 miljoen pond ves tigde. Dit was 111,4 miljoen meer dan in 1973 en was de grootste jaarlijkse stij ging tot dusver. overleefde de oorlog. In juni 1945 maak te ze een glorieuze come-back in het Amsterdams Concertgebouw. In 1948, bij haar zestigste verjaardag, gaf de burgemeeester van haar geboorte stad Rotterdam haar een ring, de Davids- ring, die zij in 1954 bij haar (eerste) officiële afscheid van de planken over droeg aan Wim Kan. In dat jaar was haar man overleden, de journalist Philip Pinkhof met wie ze in 1914 getrouwd was. Zijn dood had haar een flinke klap gegeven, en ze wilde het theater verla ten. Maar Henriëtte Davids was niet van de planken weg te branden. In 1960 haalden Johan Kaart en Johan Boskamp haar in hun gezelschap. Kaart ging zelf in „My fair lady” spelen en Boskamp móest naar een ander stuk dan „Potasch en Perlemoer” omzien. Het werd „Een huis vol herrie”, een Amerikaanse klucht waarn Henriëtte Davids .de rol van bazige schoonmoeder speelde. Sinds dien is Henriëtte Davids nog dikwijls optreden in de 20 jaar durende afscheids- op de televisie, maar trad nog vaker op bij nostalgische gelegenheden. Hoewel menigeen meesmuilend bij het zoveelste optreden in de 20 jaar durende afscheid- tournee van Heintje bleven vooral haar generatiegenoten haar altijd trouw. Op geen bejaardenfestijn van enige allure ontbrak ze. En altijd liet ze de mensen meezingen. Henriëtte Davids, die ereburgeres van Amsterdam was, wordt opgebaard in het theater Carré, van waaruit dinsdag 18 februari omstreeks 13 uur haar laatste tocht begint. Om twee uur volgt de crematie in Driehuis Westerveld. Het definitieve afscheid. ROTTERDAM (ANP). De Scheep- vaartvereniging Zuid (werkgevers haven Rotterdam) heeft in een brief aan het gemeentebestuur grote bezorgdheid uit gesproken over de plannen om het ge bied tussen Hoek van Holland en Maass luis de bestemming havengebied te ont nemen. In dit gebied zou oorspronkelijk een container- en passagiershaven, de Rijnpoorthaven, worden gegraven. De SVZ vindt het plan van de gemeente Rotterdam geen stimulering van de transport- en deistributiefunctie van de haven en kan volgens haar een zetten op verdere ontwikkelingen. 'o1|

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9