EUWE ONTHULT PLAATS TWEEKAMP Prestatie tegen FC Den Haag overtuigender dan uitslag Improduktiviteit blijft probleem Goed spel AZ ei Eredivisietopper werd snel beslist 2k\ in cijfers •V 1 1 fc'ï' - c b Ik Jt¥ IR 1 -fll MAANDAG SPORT 1 7 FEBRUARI 1 975 (Van onze sportredactie) ■■n kV. Omzetting Opluchting J A Tj i' - FIDE kiest voor Manilla SPORTIEF Robert Fischer: naar Manilla? TELSTAR HIELD SPANNING ERIN I. Twente-Ajax: Al jaren hetzelfde (Van onze sportredactie) Eén van de vele ingewikkelde acties voor het Twente-doel. V.l.n.r. Steffenhagen (11), Bruggink (4), Drost, Mulder, Gross. oort. a de lisch Kohn doelde daarmee met name op de tweede minuut toen Notten, uitgerekend Mj, Twente at in een onmogelijke positie De schaakbond van de Philippijnen had zich voor een bedrag van vijf miljoen dollar (ongeveer 12,5 miljoen gulden) kandidaat gesteld voor de organisatie, met Milaan en Mexico. Fischer had zich via de Amerikaanse bond uitgesproken voor Manilla en Karpov gaf de voorkeur aan Milaan. Tijdens het interview verklaarde Eu- we dat de FIDE voor de hoofdstad van de Philippijnen had gekozen om dat men het hoogste bod had gedaan en wegens het goede niveau van de schaakorganisatie ter plaatse. niet alleen voor de spelers, maar ook voor de FIDE, die niet rijk is”. Indien zowel Fischer als Karpov accoord gaan met Manilla dan kan de win naar van de tweekamp 3.350.000 dol lar toucheren en de verliezer 1.650.000 dollar. der de geblesseerde Mühren en Krol. Als dit duo straks weer beschikbaar is dan zal de strijd om de landstitel inder daad beslist gaan worden in Amsterdam. In Ajax’ thuiswedstrijden tegen PSV en Feyenoord. Het elftal kan daar bij mede door de mentale Twente-opkikker zelfs licht favoriet worden geacht. MARC SERNÊ. 6 3 3 4 8 6 9 9 8 6 8 iveloppl id to. net ir. n iren essins. 18 Tijdens een FIDE-congres dat op 18 maart in Nederland (Bergen) be gint zal de definitieve beslissing val len. Volgens Euwe zullen tenminste veertig landen vertegenwoordigd zijn op dit congres, dat vermoedelijk en kele dagen zal duren. Vandaag wor den op een persconferentie van de FIDE nadere mededelingen gedaan. linkervleugel kwam ook de actie die resulteerde in het enige Telstar-doel- punt. In de achttiende minuut lanceerde Fred André de op snelheid liggende Jonker, die niet voor het eerst, gladjes langs zijn directe bewaker Ouwehand manoeuvreerde en met zijn voorzet het hoofd van Dick Helling vond. De manier waarop Helling het werk afmaakte, hij klopte de bal geraffineerd over de han den van Thie heen in het doel, was kenmerkend voor het niveau waarop Telstar in die fase van de wedstrijd acteerde. FC Twente: Gross—Van lerssel. Overweg, Drost, BrugginkThljssen (De Vries), Van der Vail, A. Mühren (Pahiplatz)—Achterberg, Jeu ring, Zuidema. Euwe, die momenteel een rondreis door Afrika maakt en in Nigeria verblijft, zei: „Vice-voorzitter Prenti ce en ik hebben Manilla gekozen. Voor alles geloven we dat Manilla een dergelijk evenement goed kan organiseren. Bovendien is het finan cieel gezien een aantrekkelijke zaak, I VELSEN. De manier waarop Telstar wraak heeft genomen voor de blamabele nederlaag tegen AZ’67 was veel overtuigender dan uit de bescheiden 1-0 over winning op FC Den Haag op het eerste gezicht valt af te leiden. De dreun van Alkmaar bleek de enig juiste reactie te hebben teweeggebracht: een van dadendrang bruisende formatie, die bovendien, met name voor de rust, naar een niveau reikte dat deze competitie nog niet is gedemonstreerd, de uitwedstrijd tegen Ajax wellicht uitgezonderd. Dat het gisteren kansloze FC Den Haag desondanks slechts met één doelpunt ver schil verloor wijst onmiddellijk in de richting van de enige zwakke plek van Telstar: een ontmoedigend makende improduktiviteit. Kees van Kooten zet zijn volle gewicht achter een kogel dwars door de Haagse ver dediging. Mansveld (links) en Korevaar kunnen er weinig meer aan doen. Uit het aantal doelpunten dat Telstar dit seizoen scoorde 23 in 21 wedstrij den, een gemiddelde van nauwelijks één per duel blijkt al dat het onderdeel scoren bij de Velser equipe beter ver zorgd zou kunnen zijn. Maar zelfs dat in aanmerking genomen had de produktie tegen FC Den Haag beduidend royaler moeten zijn dan het ene doelpunt dat middenvelder Dick Helling op zeer fraaie wijze op het scorebord wist te brengen. Trainer Joop Castenmiller: „Produkti- viteit is niet ons sterkste punt, dat is bekend. Maar ik ben toch blij dat de ploeg vanmiddag liet zien dat ze wel degelijk in staat is kansen te creëren. Bovendien zat er veel meer diepte in het spel dan de afgelopen wedstrijden het geval was. Als Kees van Kooten zich liet terugzakken zag je een Fens, een De Wit en een Helling steeds goed in het gat duiken. Zoals het spel in die eerste helft gespeeld werd, zo wil ik het graag zien. Over de prestatie als geheel ben ik zéér tevreden. Maar we hadden het ons wat gemakkelijker kunnen maken door meer afstand te nemen. Een voorsprong van 1-0 blijft uiteindelijk een uiterst kwets bare”. 21 14 21 15 21 15 21 11 9 7 10 8 6 6 5 6 4 5 6 4 4 3 3 1 34 56-19 3 33 67-19 3 33 52-20 6 26 35-21 4 26 31-17 4 24 27-18 7 22 33-36 6 21 23-23 6 21 23-30 8 18 27-27 9 18 30-39 9 16 20-34 6 10 16 19-34 4 11 16 17-38 7 10 15 22-35 6 11 14 21-44 7 11 13 21-43 6 12 12 21-48 Kraay: „Met Blankenburg hadden we op het middenveld toch een stuk verde digende kracht, die we maanden in deze linie gemist hebben. Bovendien kreeg Ajax: SchrijversSuurbier, Haan, Dusbab*. Van Santen—Notten, Blankenburg, Steffenha gen, BrokampMulder (Geels), Rep. Scheidsrechter Pijper. 19.000 toeschouwers. Opstelling Telstar: Van voor rust zag Van Essen een door hem genomen strafschop (Simon van Vliet had Van Kooten wat al te opzichtig tegen het gras gedrukt) door doelman Ton Thie naast het doel ranselen. Van Essen: „Je begrijpt wel wat er op zo’n moment door je heen gaat. Wat was ik blij dat die misser van mij ons geen punten èn geen geld heeft gekost. Thie bewoog trouwens te vroeg, maar daar fluit tegenwoordig geen scheidsrechter meer voor”. Van Essen kon zich na afloop evenwel troosten met de gedachte dat ook enkele van zijn medespelers hadden verzuimd de overwinning in een vroeger stadium veilig te stellen. Daar was bijvoorbeeld Co Stout, halverwege de tweede helft ingevallen voor de niet uit de verf komende Gilles Hendrikse. Stout was nog geen tien minuten in het veld of hij had al twee prachtige mogelijkheden gemist. Na een voorzet van Hans Dries sen tikte hij, terwijl Ton Thie al was uitgespeeld, de bal naast het doel en even later raakte hij de paal nadat Jonker hem een uitnemende kans' had aangeboden. Die twee i kwamen tot stand in de periode dat Telstar het vooral van snelle tegenaan vallen moest hebben. Hoe anders was dat voor de rust, toen FC Den Haag naar alle hoeken van het veld werd gespeeld. Bij Telstar lukte in die periode vrijwel alles, behalve scoren. Vooral via de linkervleugel, waar Bi- schot wat nam hij overtuigend re vanche op Ling! en Jonker opening na opening wisten te forceren. Van de BELGRADO (UPI). Dr. Max Euwe, voorzitter van de internationa le schaakfederatie (FIDE), heeft gis teren in een telefonisch interview met radio Belgrado verklaard dat de FIDE voor Manilla heeft gekozen als de plaats waar de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Robert Fischer en Anatoli Karpov dit jaar wordt gehouden. Brokamp door het terugblijven van Steffenhagen op links de mogelijkheden om door te breken.” Notten: „Over die tactiek hebben we deze week uitvoerig gesproken. Schrijvers en ik weten na tuurlijk precies hoe dit Twente voetbalt en daarom hebben we met Kraay en het elftal een zorgvuldige tactiek uitgestip peld die er ook is uitgekomen.” Lange ballen op scherp opgestelde spitsen als Rep en Mulder brachten dan ook vaak verwarring. Mulder besliste al snel de wedstrijd toen Ajax weer eens massaal op buitenspel probeerde te spe len en Overweg door de snelheid waar mee dit gebeurde zo in verwarring raakte dat hij te gehaast tegen opstormende Ajacieden opschoot waardoor de bal wilt maar deze voetballers hebben een tegenstander van naam nodig om goed te voetballen. Tegen een Telstar wordt er geredeneerd: Dat doelpunt valt toch wel- Daai heb je in dit soort wedstrijden gelukkig geen last van.” gebleken die catestrofe tegen AZ’67 in één keer naar het verleden te voetbal len. Dat is een compliment waard”. BERT BREVOORD KERKRADE (ANP). In een harde wedstrijd heeft Roda JC de reeks van veertien ongeslagen wedstrijden van AZ’67 niet kunnen afbreken. Het werd na een sensationele slotfase 2-2 en dat was de beste uitslag. AZ speelde tech nisch beter, heerste ook op het midden veld, maar Roda stelde daar een grotere inzet tegenover. Aanvankelijk leek de techniek van AZ het toch te gaan winnen. Vosmaer was in het eerste kwartier erg gevaarlijk, maar hij wend in het verdere verloop van de wedstrijd nauwelijks meer aan gespeeld. De Deen Nygaard schoot AZ zeven minuten voor rust zeer verrassend naar een voorsprong: 0-1. Vier minuten na de rust werd het gelijk toen Nannin- ga de bal in het doel liep, nadat een vrije trap van Dijkstra tegen de binnen kant van de paal was gestuit 1-1. AZ leek zeker van de winst toen Kist na een magnifieke solo vier minuten voor het einde 1-2 scoorde, maar goaltjesdief Stanley Bish bezorgde Roda nog geen twee minuten later met een beleefd kopballetje toch nog de halve winst Misschien was Twente wel wat te gretig. Kraay kreeg terecht de indruk dat „het elftal zichzelf wat voorbij hol de.” Evenals tegen PSV en Feyenoord probeerde Twente al in de voorste linie via Achterberg, Jeuring en Zuidema als een bezetene te storen. Het enige ver schil was echter dat er dit keer weinig te storen viel. Vooral Arie Haan camou fleerde voortreffelijk Ajax’ grote zwakte door als libero herhaaldelijk het sein tot het spelen op buitenspel te geven. Dus- baba, die de actieve Jeuring toch wel redelijk uitschakelde, is in de lucht nog niet zo sterk. Na het wegvallen van Hulshoff vormt dit trouwens toch een enorm probleem. Daarom hield Ajax, slechts één keer klopte de buitenspelval niet en moest Schrijvers redding bren gen bij een doorbraak van Zuidema, het speelveld klein door razendsnel uit die defensie te komen om op die manier Twente van de zestienmeterlijn weg te houden. Suurbier speelde Zuidema uit de wedstrijd, op het middenveld kon Notten na zijn snelle openingstreffer opnieuw heel veel, terwijl de assistentie van Blankenburg en de opvallend sterk voet ballende Steffenhagen in deze linie de rest deden. ENSCHEDE. In het getheoretiseer dat na afloop van FC TwenteAjax moest verklaren waarom de Amsterdammers nu al voor de zoveelste keer in het Diekman- stadion een uiterst simpele overwinning tegen FC Twente behaalden bleven uitein- deljjk maar enkele zaken overeind staan. Enkele Ajacieden, toch wel duidelijk op gelucht dat deze sleutelwedstr(jd in een 1-3 zege was uitgelopen, spraken zelfs van een „Ajax-complex” bij Twente. opeens voor de volkomen vrijstaande Mulder sprong. De Ajax-spits liep nog enkele meters door en passeerde Gross met een verschrikkelijk hard schot. Bovendien werd op dat moment nog maals pijnlijk duidelijk dat Twente te gen dit gemotiveerde Ajax nog maar erg weinig kansen zou krijgen om nog één keer terug te Komen. Manager Hans Kraay: „Twente werkte inspirerend. Dat kon je toch weer merken aan het spel van een Arie Haan en een Wim Suur bier. Je kunt tegen ze aanpraten wat je Kort na het openingsdoelpunt verdwe nen twee kopballen van de super-actieve Van Kooten (hij kopte in de laatste minuut nog op de lat) naast en over het doel en op dat moment achtte Den Haag-trainer Vujadin Boskov niet ten onrechte de tijd rijp om een omzetting in verdedigend opzicht aan te brengen. Hij haalde de bij verrassing opgestelde linkervleugelverdediger Landers uit het veld ten gunste van aanvaller Swanen- berg, dirigeerde Bres vanuit de spits naar het middenveld en posteerde Van Vliet op de stopperplaats, waardoor Ko revaar weer als vleugelverdediger ging fungeren. Hoewel de ingreep van Boskov zeker geen verslechtering betekende, werd het wedstrijdbeeld er nauwelijks door beïn vloed. Telstar bleef zeer gedegen voet mogelijkheden ballen, maar volhardde wél consequent m zijn enige tekortkoming: gebrek aan slagvaardigheid bij het afsluiten van aanvalsacties. Castenmiller: „Als wij de spelopvatting zoals we die vanmiddag lieten zien kunnen handhaven, dan kan het bijna niet anders of ook de doelpu- nen moeten komen. Maar het is een feit dat Telstar een ploeg is met te weinig spelers die gemakkelijk scoren. Maar voor vandaag is voor mij toch hét grote winstpunt dat de jongens in staat zijn Essen, André, Bischot; Fens, Helling, De Wit; Hendrikse (67-Stout), Van Kooten, Jonker. FC Den Haag: Thie; Ouwehand, Mansveld, Korevaar, Landers (30-S wanenburg)Van Vliet, Perazic, Jol: Ling, Van Leeuwen en Bres. Scheidsrechter Van Dijken. 3500 toeschou wers. Omdat de marge ten opzichte van FC Den Haag te wankel bleef, kwam het eindsignaal voor de Telstar-speiers uit- eindeljjk toch als een opluchting, want juist in het laatste deel van de wedstrijd putten de Hagenaars zichtbaar moed uit het feit dat Telstar hardnekkig bleef weigeren de voorsprong tot juiste pro porties op te voeren. Jubilaris Paul v.d. Meeren (hjj werd gehuldigd omdat hij zijn 250ste wedstrijd speelde) liet zich echter niet verrassen. 21 21 21 21 21 21 21 21 21 i 21 21 21 21 21 voor zondag: Excelsior NAC; SpartaWageningen; MW Telstar; FC Den HaagFC Twente; AjaxFC Amsterdam; De Graafschap —Roda JC; AZ ’67Feyenoord; Haar lem—-GA Eagles; FC UtrechtPSV. PSVExcelsior 70; NACSparta 02; WageningenMVV 20; Tel star—FC Den Haag 10; FC Twente —Ajax 1—3; FC AmsterdamDe Graafschap 60; Roda JCAZ ’67 22; FeyenoordHaarlem 40; Go Ahead EaglesFC Utrecht 11. PSV Feyenoord Ajax Twente AZ ’67 Sparta Roda JC Den Haag Telstar Amsterdam Utrecht Excelsior G A Eagles De Graafschap MVV Wageningen NAC Haarlem Programma De bevrijding van het eindsignaal was vooral groot voor libero Frans van Es sen die de beste kans op een tweede doelpunt had laten liggen. Seconden manoeuvreerde. Brokamp tikte de cor ner op de opgekomen Ajax-middenvel- der (Kohn: „Toen hij aan ging leggen voelde ik al dat het een goal zou worden, want zo heeft hij ze bij ons ook zo vaak gemaakt”) die de bal langs de aan de grond genagelde en door de zon verblinde Gross in de rechterhoek joeg. Vanaf dat ogenblik was Twente eigenlijk al een geslagen elftal. Welis waar gloorde er weer wat hoop toen Zuidema, één keer los van Suurbier was, en een doorkopballetje van Jeuring met de gelijkmaker bekroonde, maar dit Ajax was te zeker van zichzelf. Zeker toen Arie Haan vlak voor rust als een moderne libero de diepte koos, tot op de centimeter nauwkeurig de diep gepene treerde Steffenhagen aanspeelde, die Ajax met één beweging opnieuw aan een voorsprong hielp. Een simpeler verklaring ligt echter in het feit dat Twente, waarvan het voet bal bij vlagen wat „Ajax-achtig” aan doet, in zijn thuiswedstrijden tegen Ajax bijvoorbeeld veel kwetsbaarder is dan in wedstrijden tegen Feyenoord of PSV. Zo wist Epi Drost terecht: „We hebben altijd veel minder vat op het spel van Ajax. Evenals tegen Feyenoord en PSV is het ook tegen Ajax een duel van mannetje tegen mannetje. Maar het lijkt wel of de spelers van Ajax een feilloos instinct hebben om juist de gaten te trekken op plaatsen waar ons elftal op een bepaald moment de zwakste plek heeft. Geef ik op rechts rugdekking aan mijn verdediging dan valt er uitgere kend op links een gat. Of omgekeerd. Dat zijn dan juist de momenten, die je in dit soort wedstrijden fataal worden.” En trainer Spitz Kohn: „Ajax heeft hier zonder meer verdiend gewonnen. Het elftal was ons als totaliteit en in de persoonlijke duels steeds een fractie voor. Als het dan goed gaat lopen bij zo’n Ajax dan wordt het vrijwel onmo gelijk om de zaak nog terug te draaien.” Hierna ontaardde TwenteAjax, een duel dat in de eerste helft ontsierd was door ontoelaatbare overtredingen van Achterberg en Suurbier waartegen de zwakke Pijper geen moment overtuigend optrad, in een nogal saaie vertoning. Eén keer raakte een bal van Achterberg nog wel de buitenkant paal maar Ajax con troleerde de wedstrijd verder volledig. Hoe sterk het elftal op dit moment in de breedte is bleek ook nog uit het feit dat de uitstekende Mulder in de slotfase nog werd vervangen door Ruud Geels. Ajax voetbalde even sterk verder. Zelfs zon- der Meeren; Driesen, Van x r o W 'ga®?, jgfc WWWÈfcB'S r’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11