Gromiko maakt Kissinger ernstige verwijten Einde hongerstaking IRA-gevangenen Breznjev naar Engeland Ian Smith steunen Straffen Spaanse vakbondsleiders drastisch verminderd Soares vraagt hulp EEG Aanslag op Amin mislukte Ankara wil wapens in Europa kopen „Nixon was bang voor gevangenis” „Engeland wil zwarte 3 2 Rhodesische bevrijdingsbeweging: 99 Ex-medewerker: Indonesische kernenergie „Bases VS in Turkije worden gesloten” MAANDAG 1 7 FEBRUARI 1 975 BINNEN- EN BUITENLAND leden *entie 'eken teren iboot ngen trein iserij rand ihuis ;rval (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) weg ting iden steen ik” is r van •itten. alijke liter steen maar rmaal BARCELONA Het Spaanse hooggerechtshof heeft dit week einde de straffen van tien gevangen vakbondsleiders drastisch ver minderd. Vier van de tien werden onmiddellijk vrijgelaten. Een lagere rechtbank had de vakbondsleiders veertien maanden geleden veroordeeld tot straffen variërend van 12 tot 20 jaar. Het hoogge rechtshof bepaalde dat niet is bewezen dat de tien „leiders” waren van een illegale groepering. De straffen werden met meer dan twee derde ingekort. De twintig jaar gevangenisstraf van de communis tische vakbondsman Camacho werd omgezet in zes jaar. IwI’B Stroef overleg in Genève (Vervolg van pagina 1) r En dit weekeinde viel het vonnis egura d aan j aan eerste n het knip- het door e 20- zagen eurd, Vis- loop ver- van Deze >uden een jaren Irijfs- loods os in vordt Igens brak, et is ibre- jrdag uwen wer- zal bben, van zul- dat ver- erso- mge- aken. aterij erso- igd. Het blad meldde dat Krogh, een voor malig presidentieel assistent die tot ge vangenisstraf is veroordeeld in verband met het optreden van de zg. „Watergate- loodgieters” van het Witte Huis, vertelde ten overstaan van vrienden dat Nixon „zeer gedeprimeerd en bezorgd was om een gevangenisstraf” als gevolg van de schandalen in verband met Watergate. Nixon had Krogh verteld te vrezen dat rechter John Sirica hem dertig jaar gevangenisstraf zou geven als hij schuld zou bekennen, aldus Krogh. Aan een oplossing van Israels energie probleem in geval de olievelden in de Sinaï worden opgegeven, wordt gewerkt: morgen zal Kissinger met de Sjah van Perzië in Zurich overleg plegen en daar onder meer spreken over de bereidheid van Iran meer olie aan Israel te leveren. Op dit moment voorziet Iran voor veer tig percent in de Israëlische oliebehoefte, zestig percent haalt Israel zelf uit de Sinaï. De Spaanse vakbondsleider Francisco Acosta omhelst zijn vrouw Luz Maria buiten de muur van de Carabanchel- gevangenis. Acosta was een van de vier politieke gevangenen die onmid dellijk in vrijheid gesteld werden, ter wijl zes anderen verminderde straf fen kregen in het „Proces-1001’’. De regering in Ankara wil nu in de eerste plaats proberen wapens te kopen bij de NAVO-bondgenoten, maar als dat niet lukt, ook buiten het bondgenoot schap. De Turken zijn er bovendien op gebrand de eigen, beperkte, wapenpro- duktie op te voeren tot een complete oorlogsindustrie. De hongerstaking was 45 dagen ge leden begonnen door zeven IRA-le- ’dag- i be- aren- t de nene t het leeg- irentie iri in tot 25 :t be- e lei- n die van meer tische jour- srs te dweg tijd- 1 la- was zaar- zater- over- aemde ver- ■i rijver ICO. i De- arine, 1 een pende inken nlita- jl uit kanen ;mon- i van erdag an de chool. laard, en en 3nbe- was itie. wil de PLO aanwezig zien in Genève als „wettige vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk.” Volgens de minister beschikt Amerika op Turks gebied over ongeveer 20 afluis ter- en volgstations als onderdelen van een waarschuwingsstelsel voor een even tuele aanval. Met de sluiting zou al over enkele dagen kunnen worden begonnen. DUBLIN (Reuter) Twaalf leden van het Ierse republikeinse leger die in een gevangenis in Ierland in hongerstaking waren, hebben die staking gisteren na 45 dagen beëindigd, zo meldt de Ierse radio. Tot de twaalf be hoort de 29-jarige Patrick Ward die zaterdag naar een ziekenhuis in Dublin was overgebracht om dat zijn toestand ernstig zou zijn. Volgens doktoren is hij zwak, maar niet in onmiddellijk levens gevaar. Op het tribunaal verklaarde de vice- president van de illegale Zuidafrikaanse vakbeweging SACTU, Moses Mabhida, dat het afgelopen jaar bij stakingen 50 zwarte Afrikanen zijn doodgeschoten. Evenals andere woordvoerders van be vrijdingsbewegingen in Zuid Afrika ver- (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN Leiders van de be vrijdingsbeweging in Rhodesië heb ben zaterdag op een tribunaal tegen apartheid en kolonialisme, dat in Bonn werd gehouden, een felle aan val op Engeland gelanceerd. Zij be schuldigen dat land ervan geen eind te willen maken aan het regime- Smith. „Er zijn boze machten die de blanke Ian Smith terug willen trekken en een zwarte Smith op zijn stoel willen zetten om zo het kolonialisme in Rhodesië voort te kunnen zetten”, aldus Rex Chi- wara, die in Lusaka het overkoepe lend orgaan van de Rhodesische be vrijdingsbewegingen, ZANU, ver tegenwoordigt. Amerika heeft het Israëlische stand punt steeds gesteund dat voor de PLO, als terreurorganisatie, in Genève geen plaats is. In Bonn zei Kissinger gisteren nog „dat hij met de PLO niets te bespreken heeft”. Rusland daarentegen Italië leverde vorige week de laatste van 18 F-104 onderscheppingsjagers op, die in licentie in Italië voor Turkije zijn gebouwd. Volgens betrouwbare kringen dringen de Italianen er bij Turkije op aan nog meer wapens in hun land te kopen en Turkije heeft optie op de aankoop van nog 18 van bovengenoemde toestellen. Eerder al had Siloendika op een pers conferentie verklaard dat bij een even tuele onafhankelijkheid de Westerse lan den er niet automatisch op hoeven te rekenen dat economische sterkte ook in vloed betekent. „Degenen die onze vrij heidsbeweging hebben gesteund, genieten onze voorkeur”, aldus de woordvoerder. den in de zwaarbewaakte gevangenis te Port Laoise. Later sloten anderen zich bij hen aan. Zij eisten als poli tieke gevangenen te worden behandeld en gescheiden te worden van andere gedetineerden. De Ierse republikeinse beweging gaf later een verklaring uit waarin zij Vei: „Na besprekingen van ver trouwelijke aard tussen vertegen woordigers van gevangenen in Port Laoise en de gevangenisautoriteiten is een bevredigende regeling getroffen voor het dispuut dat leidde tot de hongerstaking en wij zijn blij te kunnen bekendmaken dat de honger staking nu is beëindigd. De Ierse regering sprak later van „bepaalde kwesties, welke voor wat betreft de regering geen principiële kwesties waren.” „Het Europa van de EEG heeft nu een gunstige indruk van Portugal. Europa blijkt bereid ons te helpen, maar het wordt tijd dat goede bedoelingen in daden worden omgezet”, zei hij tegen bat Franse tijdschrift L’Express. Wat de inhoud van Kissingers eigen plan betreft: het is bekend dat hij de Egyptische eis steunt dat Israel zowel de strategische passen in de Sinaï als de olievelden van Aboe Rodeis moet opge ven. Voeg daarbij dat Israel in het Amerikaanse Congres zienderogen aan steun aan het verliezen is en de conclu sie ligt voor de hand dat Amerika grote van het opperste gerechtshof, met de drastische strafverlagingen voor het geval-1001, samen met dreigende woorden uit de hoek van de top-mili- tairen, die over Spanje’s nabije toe komst zullen beslissen. oordeelde Mabhida de rol van de wes terse landen in dat gebied. Opmerkelijk was de rede van de En gelse predikant Don Morton, die als speciaal adviseur werkzaam is bij de Wereldraad van Kerken in Genève. Hij keerde zich tegen het zenden van blanke missionarissen naar Zuidelijk Afrika. Ze verhinderen dat gekleurde en zwarte priesters en predikanten leidende posities innemen”, zo zei hij. Morton noemde de kerken van het Westen vertegenwoordi gers van de onderdrukkers. „In de Vere nigde Staten hebben de kerken een ge zamenlijk budget van 22 miljard dollar per jaar en in Zuid-Afrika sterft de helft van alle zwarte kinderen onder de vijf jaar. Moet men nu nog twijfelen aan de rol van de kerk?", aldus Morton. De Engelse predikant stelde voor een maal per jaar een anti-apartheidszondag in het leven te roepen. De christenen kunnen zich dan bezinnen over deze vorm van racisme. Prof. dr. Paulette Pierson-Mathy, hoogleraar in het volkenrecht aan de universiteit van Brussel, verklaarde dat op grond van het internationale recht de Zuidafrikaanse regering niet legaal de macht uitoefent, en dat in Zuid-Afrika een oorlogssituatie bestaat. Het tribunaal werd beëindigd met een resolutie waarin otn vrijlating van alle politieke gevangenen in Zuidelijk Afrika werd geëist. PARIJS (Reuter). De Portugese mi nister van buitenlandse zaken, Mario Soares, heeft gisteren de landen van de Europese gemeenschappelijke markt om hulp verzocht omdat de economische en sociale toestand in zijn land snel slech ter wordt. MOSKOU, (Reuter). Partijleider Breznjev van de Sovjet-Unie heeft een uitnodiging voor een bezoek aan het Verenigd Koninkrijk van premier Ha rold Wilson aanvaard, zo is gisteravond in gezaghebbende Britse kringen in Mos kou gezegd. Een datum is nog niet vastgesteld maar in Britse kringen hoopt men dat het in de niet te verre toekomst zal zijn. vermoord; de veel te hoge vonnissen van de rechtbank, het Tribunaal voor Openbare Orde, vielen samen met de benoeming van Arias Navarro tot Blanco’s opvolger; de behandeling van het hoger beroep voor het hoogge rechtshof kwam op de eerste verjaar- dan van de „democratiseringspolitiek” van Arias Navarro, die hem in scher pe botsing heeft gebracht met de rechtervleugel van het bewind, en deze verjaardag kostte de twee top mannen in het propaganda-apparaat van de staatspartij afgelopen week hun baantje, wegens onvoldoende geestdriftige viering daarvan. Minister Sancar onthulde dat een wets ontwerp, dat op de agenda van het parlement staat, de uitgave voor de plannen ter modernisering en reorgani- sering van de strijdkrachten zou kunnen verdubbelen tot 3,2 miljard lira (bijna 600 miljoen gulden). De vakbondsleiders, die bekend staan als leden van de ondergrondse „Commissiones Obreras’, waren dins dag uit protest tegen de lange veroor delingen nog in hongerstaking gegaan. Met de strafvermindering heeft de overgang naar het post-Franquisme (het tijdperk dat na Franco zal aan- breken) weer een nieuwe crisis over leefd. SEATTLE (AP). - De voormalige medewerker van de Amerikaanse oud- president Nixon, Egil Krogh, heeft tegen over vrienden verklaard dat de eerste weken na het aftreden van Nixon, de ex-president bevangen was door de angst voor gevangenisstraf, zo meldde het zondagsblad Seattle Post-Intelligen- cer gisteren. Het vonnis van het hooggerechts hof, dat de straffen van de tien illegale vakbondsleiders inkortte, be tekende opnieuw een politieke over- wining voor de Arias-Navarrolqn. Overigens gingen de opperrechters het ware probleem in het „proces- 1001”, de niet bestaande vakbonds- vrijheid in Spanje, geheel uit de weg, meer nog: zij verlaagden de straffen door het enige juiste argument van de officier van justitie dat de tien leiders zijn van de arbeiderscommis- sies) te negeren. Op die manier kon het tiental als „gewone” militante arbeiders lagere straffen krijgen. Vier van hen, die a! meer dan KOEALA LOEMPOER (AP). Indo nesië zal in 1985 over zijn eerste kernre actor beschikken, zo heeft de Indonesi sche onderminister voor wetenschappe lijk onderzoek M. T. Zen, gisteren be kend gemaakt. Bij zijn aankomst in Koeala Loempoer voor het vijfde inter nationale symposium inzake energie en milieu vertelde Zen, dat zijn land bij de ontginning van uraniumvoorraden op Kalimantan en Sumatra samenwerkt met Frankrijk en West-Duitsland. Vol gens Zen zal Indonesië in het jaar 2000 dertig percent van zijn electriciteit uit Iwrnenergie opwekken. tweeënhalf jaar in voorarrest zaten, kwamen direct op vrije voeten. Twee anderen (wier straf tot vier jaar en twee maanden werd verlaagd) zullen spoedig voorwaardelijk vrij komen; de vier overigen zullen, ondanks de strafvermindering, nog enkele jaren Ondanks alle optimistische verklarin gen die Kissinger gedurende zijn rond reis in het Midden-Oosten heeft afge legd over „nuttige en vruchtbare bespre kingen” en „vooruitgang” is wel geble ken dat hij er niet in geslaagd is Israel en Egypte nader tot elkaar te brengen. Israel blijft eisen dat Egypte voor grote territoriale concessies van Israëlische kant een contractuele verplichting op zich moet nemen die een formeel eind maakt aan de oorlogstoestand, Egypte op haar beurt is niet bereid enige politieke verplichting van betekenis op zich te nemen in ruil voor zo’n Israëlische ge- biedsafstand. Beide partijen voeren bovendien aan dat hun onderhandelings vrij heid beperkt is door een onrustige en kritische ach terban. „Als ik de strategisch belangrijke Mitla en Giddipas in de Sinaï niet terug krijg, dan is het voor mij afgelopen”, heeft president Sadat volgens Egyptische verslaggevers tegen Kissinger gezegd en de Israëlische premier Rabin heeft zijn volk verzekerd dat president Sadat zijn zin niet zal krijgen. Zou Rabin het pleit verliezen, dan lijkt de val van zijn regering nabij. Kissinger is van plan een eigen Ame rikaans plan op te stellen en met dat plan de volgende maand naar het Mid den-Oosten terug te gaan.’ Daar zal hij op en neer gaan vliegen tussen Cairo en moeten zitten: zij zijn recidivisten. Waar het immers om ging, was de klandestiene oppositie martelaren te ontnemen, en dat is ongetwijfeld ge lukt, zonder dat het nodig bleek wer kelijke rechtspraak te plegen. De enige Russische leider die Enge land na de oorlog bezocht, was in 1956 Nikita Chroestsjov die toen in gezel schap was van premier Boelganin. Premier Wilson keerde gisteren terug van een bezoek aan Leningrad. Naar verwachting zouden hij en premier Ko- sigin vandaag een document tekenen over regelmatig politiek overleg op top niveau. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft zich gisteravond moeten verdedigen en in dit verband moeten de voor zijn doen niet bijster bemoedigende woorden worden gezien. Kissingers routineformule voor de pers is: „constructief” en „vriendelijke atmos feer”. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken weigerde overigens ieder commen taar of uitleg over de inhoud van het gesprek. Het Midden-Oosten is gister avond nog niet ter sprake geweest. Daar over zouden Kissinger en Gromiko van daag spreken tijdens hun tweede onder houd. Het is gedurende de tocht van Kissin ger in het Midden-Oosten duidelijk ge worden dat Rusland bereid is de Ameri kaanse pogingen om voordat de Vredes conferentie van Genève bijeenkomt, nog een nieuw Israelisch-Egyptisch ak koord rond te krijgen, te steunen. De Amerikanen zouden dan op hun beurt het bijeenroepen van de Geneefse Con ferentie niet langer moeten tegenhou den. Volgens Egyptische zegslieden zul len Kissinger en Gromiko in Genève bespreken of en in welk stadium de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in Genève zal worden uitgenodigd. Het is opvallend hoe het beruchte „proces-1001” tegen de tien vakbonds leiders de hoogtepunten van deze ontwikkeling begeleidt. Op de dag van de opening van dit proces, 20 december 1973, werd de toenmalige minister-president Carrero Blanco Chiwara wees erop dat de blanke minderheidsregering meer dan 60.000 man overgebracht heeft naar zgn. „be schermde dorpen” In wezen zijn deze dorpen gevangenissen, en heeft men met 60.000 gevangenen te doen, zo meende hij. Ook bij een wapenstilstand is er nog niets veranderd in Rhodesië, zo ver klaarde de woordvoerder van de bevrij dingsbeweging ZAPU, Siloendika, op het tribunaal. Hij waarschuwde Engeland en Rhodesië dat de bevrijdingsbewegingen de wapens niet zullen neerleggen zolang de tegenstander ook nog wapens draagt. Een wapenstilstandsconferentie kan al leen plaatsvinden indien deze tot doel heeft de macht aan de meerderheid in Rhodesië over te dragen, aldus Siloendi ka. Moskou maakte inmiddels gisteren be kend dat in het centrale gebied van de Sovjet-Unie in Europa militaire oefenin gen zullen worden gehouden. In Britse kringen üitte men zijn vreugde over deze aankondiging. De Sovjet-Unie maakt doorgaans pas melding van mili taire oefeningen als zij zijn afgelopen en men ziet de aankondiging dan ook als een gebaar om de Europese veiligheids- conferentie vooruit te helpen. Jeruzalem tot een overeenkomst bereikt is. Vervolgens zal in de loop van de maand april of mei de Vredesconferentie van Genève, die onder Amerikaans-Rus- sisch voorzitterschap staat, bijeen wor den geroepen. Mogelijk zal voor het bijeenroepen van de Geneefse conferen tie nog geprobeerd worden een nieuwe beperkte Syrisch-Israelische overeen komst te sluiten, waarbij Israel een klein stuk van de Hoogte van Golan zou moeten ontruimen. Volgens Westduitse functionarissen worden in Duitsland twee onderzeeboten voor de Turken gebouwd en zijn er plannen voor een gezamenlijk project waarbij de Turken met Duitse kennis hun eigen schepen kunnen bouwen. Waarnemers zijn van oordeel dat de Bondsrepubliek Turkije reserve-onderde- len zou kunnen leveren voor de Turkse luchtmacht omdat de Duitse luchtmacht ook een uitgebreid scala Amerikaanse vliegtuigen in dienst heeft. NAIROBI (Reuter). President Idi Amin van Oeganda is vorige maand ternauwernood aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. De aanslagpoging vond plaats op 1 januari. Betrouwbare krin gen in Nairobi hebben er nu pas mel ding van gemaakt. Volgens de kringen werd de Citroën- Maserati van Amin met kogels door zeefd op de weg naar de noordelijke stad Goeloe- De inzittenden, vier legerof ficieren, werden gedood. De president echter was tevoren zelf achter het stuur van een kleinere auto gaan zitten en reed aan de staart van het konvooi. (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE „Een in het algemeen constructief gesprek met openhartige momenten”, was het commentaar van Kissinger op de eerste bespreking die hij gisteravond met zijn Russische collega Gromiko had. Het gesprek ging over de ontspanningspolitiek en het door Rusland geannuleerde han- delsakkoord, waarover Gromiko Kissinger ongetwijfeld ernstige verwijten heeft gemaakt. Gromiko heeft Kissinger eind vorig jaar een brief ge schreven, waarin hij stelde dat de clausule van vrije immigratie voor Rus sen onaanvaardbaar is, en Kissinger heeft deze brief achtergehouden, daar mee zowel het Amerikaanse Congres als Gromiko om de tuin leidend. Het was een variatie op het thema „rid der redt jonkvrouw’’: voorbijgangers in Düsseldorf keken stomverbaasd naar deze jongedame die een koene ridder over haar schouder droeg. Schijn be driegt echter. De ridder was van een licht synthetisch materiaal, gefabriceerd door de fabriek waar de jongedame werkt. De ridder hoorde thuis in een „Eurowinkel”-tentoonstelling in de Duitse stad, waar etalagedecoraties ver toond worden. druk op Israel zal uitoefenen om aan de Egyptische wensen tegemoet te komen. Een teken daarvoor is al de aankondi ging uit Washington dat de Israelisch- Amerikaanse onderhandeiingen over economische bijstand voor een bedrag van 2,5 miljard dollar zullen worden opgeschort tot na het sluiten van een nieuwe Egyptisch-Israelische overeen komst. Bijzonderheden over de aankopen die Turkije in België zou willen doen, zijn niet bekend, maar betrouwbare kringen menen dat Turkije door Frankrijk is benaderd voor de aankoop van Mirage- straalgevechtsvliegtuigen- Ankara heeft hier nog niet officiéél op geantwoord. Turkije treft voorbereidingen om en kele of alle Amerikaanse bases op zijn grondgebied geleidelijk te sluiten, nu het Amerikaanse weekblad „Newsweek” verlening heeft stopgezet. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, Melih Esenbel, in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad „newsweek” verklaard.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3