Bijzondere expositie in Jongen gewond Kinderen bij aan hoofd park Beeckestijn bij ongeluk lastig gevallen Kok ereleden van Ouderavond over Wijkeroog samenvoeging basisscholen Nieuwe clubaccommodatie Jongens braken voor „Jong Hercules acht maal in G. J. van Wijk kwart eeuw in Heemskerk oerai tentoonstellingsgebouw Inbraken in twee cafés Auto tegen anker op Stationsweg 0 Ir. Singer en mevr. A. „VERGETEN” GROEP, DIE AANDACHT VERDIENT A 6 OP I 5 Vandalen staken zonneschermen in beslag genomen In Velsen-Noord Voetballer knock out Ingebruikneming op 28 februari GROTE KENNIS VAN HISTORIE incl. BTW Zendapparatuur van amateurs Een volbloed BMW voor de prijs van f 12.876, in de brand 1 7 FEBRUARI MAANDAG 1975 PLAATSELIJK NIEUWS door Cees de Graaff ben. paar zijn de specifieke jeugdcentra, zoals de PEN-jeugd centrale voor Gereserveerd ONDER AUSPICIËN VAN HARTSTICHTING HEEMSKERK Aandacht waard Auto-didakt Jaarverslag 99 1 i #1 VELSEN-NOORD „Verhoudingsgewijs wordt er enorm veel tijd en geld bij ons besteed aan het Tienerwerk. Het is een vaak wat vergeten groep, waar je veel aan moet doen. Dat het veel tijd en geld kost, vinden we niet zo belangrijk. Wat wel telt, is het feit, dat ze op een gegeven mo ment de weg naar De Mei weten te vinden”. Dat zegt Hans Besamusca, leider van het tienerwerk in buurthuis De Mei Het Velsen-Noordse buurt huis is een van de weinige in de IJmond, die zich bewust bezig houden met een brok opvang van jongeren. Voorop staat daarbij wel, dat het buurt huiswerk is en dus bestemd voor de jeugd van Velsen-Noord. „We hoeven geen jongeren uit Heemskerk, IJmuiden of omliggende plaatsen te heb- I M De Mei besteedt veel tijd aan Tienerwerk (Van een onzer verslaggeefsters) lid- (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze stadsredactie) de achttal inbraken (ADVERTENTIE) VELSEN. Een zestienjarige jongen uit Velsen is zaterdagavond ondanks het dragen van een valhelm aan zijn hoofd gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets tegen een geparkeerde wagen aanreed op de Waterloolaan in Driehuis De jongen is naar het Zeeweg Zieken huis gebracht. De heer Van Wijk begon zijn ambte lijke loopbaan op 15 juli 1945 in de Utrechtse gemeente Houten. Via de ge meente Zuilen kwam hij naar het toen nog kleine Heemskerk. In een kwart eeuw is hij daar opgeklommen van ad- juuct-commies le klasse tot de rang van referendaris-A. „Ze willen iets doen en hebben duide lijk behoefte aan bepaalde activiteiten, maar het moet allemaal weer niet te- te groot voor servet en te klein voor het tafellaken,” vindt de tienerleider. Vernieuwing was noodzakelijk gewor den en met vereende krachten toog men aan het werk. Thans heeft de vereniging de beschikking over een geheel nieuwe was- en kleedaccommodatie, een keuken, Voor en na schooltijd wordt door de politie bij het park en ook op de Drie- huizerkerkweg gesurveilleerd. Al enige keren beeft men een speurhond ingezet, maar ook dat heeft nog niet tot resulta ten geleid. Frans Jansen heeft als auto-didakt, maar consequent amateur geen behoefte om tot een bepaalde school of stijlgroep De jongens bekenden, te hebben inge broken in woningen in Heemskerk, Uit geest en IJmuiden. Het was hen daarbij voornamelijk om geld te doen. De politie zet het onderzoek voort. Werkte Jansen in zijn beginjaren (van ’66 tot ’71) meest abstract, in zijn latere werk benadert hij zijn onderwerpen op een meer figuratieve wijze. Daarbij vult hij waarschijnlijk eerst de kleurvlakken in, die hij later met inkt accentueert tot er op het papier een weelderige tropi sche bloemenpracht ontstaat. te behoren. Zijn gouaches, aquarellen, pen-, krijt- en viltstifttekeningen en li nosneden zijn grotendeels op de natuur geïnspireerd en beelden thema’s uit als wind, regen, zon en bloemen. BMW 1502 Vooral de in de eerste weken van zijn ziekte vervaardigde tekeningen zijn ware juweeltjes van kleur, lijn en vormge ving. Deze zijn echter niet te koop: de overige zestig geëxposeerde werken kun nen door de bezoekers tegen redelijke prijzen worden aangekocht. De expositie „Harversterkend”, waarop ook de Hart stichting Heemskerk met een uitgebreide voorlichtingsstand vertegenwoordigd is, is tot en met 2 maart op woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14 tot 17 uur geopend. Hans wijst er bovendien op, dat van uit de soos ideeën worden aangedragen voor bepaalde groepsgerichte activitei ten. Het is nog wel niet wat de staf ervan verwachtte, maar daar wil men toch wel heen. Daarom is er ook een Tienerraad gekomen, een ploegje van vier man, dat als schakel dient tussen de soosbezoekers en de staf. Dat ploegje zorgt ook zelf voor de bar en de disco theek. Opvallend vindt de tienerleider het, dat er eigenlijk maar weinig ideeën uit de tieners komen wat betreft hun eigen verlangens”. Organiseren ligt ze VELSEN. Als waarschuwing maakt de Velsense politie melding van het feit dat de afgelopen tijd meerdere kinderen in en om het park Beeckestijn door volwassenen zijn lastig gevallen. Een elfjarig meisje overkwam zaterdagmor gen hetzelfde. Ze kon ontkomen door hard weg te rennen. En zo werd zijn oude liefde een voor waarde voor een gezond verder leven. Juist de onmisbaarheid van die toevalli ge hobby in zijn huidige leefpatroon, deed Frans Jansen besluiten mee te werken aan de Heemskerkse expositie, die mede onder auspiciën van de plaat selijke afdeling van de Hartstichting wordt georganiseerd. Tot het exposeren van zijn tekeningen is de Delftenaar door directeur J. Visscher van de Ge meenschapsraad, die zich in het verleden tot zijn leerlingenschare mocht rekenen, uitgenodigd. HEEMSKERK. De heer G. J. van Wijk, hoofd van bet gemeentelijk bu reau ruimtelijke ordening, is op vrijdag 28 februari een kwart eeuw in dienst van de gemeente Heemskerk. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt hem die dag een receptie aange boden in „De Vrijburcht”. Van 14.30 tot 16.30 uur wordt hij officieel gehuldigd. Daarna begint de open receptie. Toen Frans Jansen in mei ’74 in het ziekenhuis belandde, zag de toekomst er voor hem somber uit. Op aandrang van de behandelende doktoren begon hij, nog verkerend in het eerste, kritieke stadi um, weer te tekenen en te schilderen. Was op zich alleen al het kreatief bezig zijn reden tot voldoening, nog belangrij- ker voor hem was wellicht de ervaring dat hij middels zijn wat „vergeten” hob by kon relativeren en de drukke werk zaamheden van alledag kon compense ren. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Dit weekeinde is een zes tigjarige automobilist uit Velsen met zijn wagen tegen het zware anker gere den dat opgesteld staat in de ronde vluchtheuvel van de Stationsweg. De politie hield de man aan maakte proces verbaal op. De automobilist had alcohol gebruikt. Directeur-penningmeester H. van Wij nen noemde het een droeve taak om afscheid te nemen van een man, die leef de en werkte voor de turnsport. „Singer is een beste collega en een goede vriend geworden, zei hij, en zijn kennis van zaken bracht niet alleen het voorzitter schap van „Wijkeroog” mee, maar ook VELSEN-NOORD. De gymnastiek vereniging „Wijkeroog” heeft tijdens de jaarvergadering officieel afscheid geno men van voorzitter ir. W. Singer en secretarese mevrouw A. Kok- van der Werf, die beiden werden benoemd tot erelid. Zij worden in hun functie opge volgd door P. Bankert als voorzitter en mej. P. Ramhout als secretaresse. Het jaarverslag vermeldde een geringe teruggang van het aantal leden van „Wijkeroog” van 315 naar 295, hetgeen het bestuur wijt aan een zekere vergrij zing in de vereniging. Dankzij subsidies bleek penningmeester Van Wijnen een gering tekort op de begroting van 18.000 vrijwel te kunnen dekken. Bij de be stuursverkiezing volgde P. Bankert de scheidende ir. Singer op en mej. P. Kamhout mevrouw Kok. Van de twee vakatures in het bestuur kon er één opgevuld worden door de benoeming van mevrouw M. Bankert-de Vries in het bestuur. Vanuit het idee, dat jongeren toch wel meer willen, dan gezellig op een soos wat praten, is de woensdagavond in De Mei voor de tieners gereserveerd. De soos blijft dan dicht, maar verder heb ben de bezoekers alle mogelijkheden, die een buurthuis maar kan bieden. Aan vankelijk konden de jongeren hun eigen programma opstellen, maar toen daar niet veel van terecht kwam en het bij wat sportactiviteit bleef, heeft de staf toch zelf het initiatief tot bepaalde acti viteiten genomen. Dat loopt lekker, hoe wel de staf toch zover wil komen, dat de bezoekers hun eigen programma weer zelf gaan samenstellen. 8 januari was een discussiefilm over drugs, waarbij er na afloop van de film heel wat afge praat is, op de 15-de waren er gezel schapsspelen gepland, maar omdat de jongeren zelf met het idee kwamen om eens een weekend weg te gaan, is men dat weekend gaan voorbereiden. Op de 22e zou men onder leiding van een kunste naar gaan werken met gips en klei, maar de kunstenaar kon niet en dus ging men verder met de voorbereiding van het weekend. De week daarop is de hele ploeg naar de Bowling in Haarlem getrokken en de afgelopen avond waren dan toch de gezelschapsspelen aan de beurt. „Zo moet een programma ook zijn,” zegt Hans Besamusca, „je moet het zo om kunnen gooien.” duidelijk veel beter. Voor de kinderacti- viteiten tonen ze een geweldige inzet en zijn ze bereid de handen uit de mouwen te steken. Maar zodra het om hun eigen wensen gaat, hoor je niet veel. We hebben vorig jaar geprobeerd samen met de tieners een zomeractiviteit op te zet ten. Daar kwam niets van terecht, maar dezelfde jongeren zijn wel druk bezig geweest voor het kinderwerk.” Dat is voor de staf van De Mei reden geweest om enkele vormingsavonden op te zet ten, waarop de tieners niet alleen kun nen leren, wat ze met kinderen kunnen doen, maar ook, wat er binnen de eigen groep aan mogelijkheden is. HEEMSKERK. In het gemeentelijk expositiegebouwde aan de Constantijn Huygensstraat gaat zondag onder de naam „Hartversterkend” een bijzondere tentoonstelling van start. De expositie, georganiseerd door de werkgroep ten toonstellingen van de Gemeenschapsraad in nauwe samenwerking met de Neder landse Hartstichting afdeling Heems kerk, omvat zo’n zeventig pen- en olie- krijttekeningen Frans Jansen, Jansen, docent aan de Sociale Academie te Rot terdam en woonachtig te Delft, werd begin vorig jaar getroffen door een ern stig hartinfarct waarvan hij zich mede dankzij zijn teken- en schilderhobby in middels grotendeels heeft hersteld. BEVERWIJK. Vandalen zijn dit weekeinde in Beverwijk weer actief ge weest. In de Baanstraat en Breestraat werden zonneschermen in brand ge stoken. Eén scherm werd door de eige naar van de winkel geblust terwijl het ander vanzelf uitdoofde. In de nacht van vrijdag op zaterdag verdween een auto van de Zeestraat. De wagen werd later in de Koningsstraat terug gevonden. Een fotocamera en een flitser, ter waarde van circa 800, ble ken uit de auto te zijn verdwenen. Uit een woning aan de Plantage werd 900 ontvreemd. De inbrekers kwamen het huis waarschijnlijk binnen via een niet afgesloten achterdeur. (Vaneen onzer verslaggeefsters) VELSEN. Twee Velsense illegale zendamateurs zijn dit weekeinde hun apparatuur kwijtgeraakt en door de po litie geverbaliseerd. De afdeling bijzon dere wetten van de Velsense politie heeft samen met de PTT opsporings dienst een opsporingsactie uitgevoerd. In de Broekhuijzerstraat ging een 34- jarige vrouw er met de zender vandoor zij werd echter gepakt. De zender en het voedingsapparaat zijn in beslag geno men. De eigenares kreeg proces-verbaal wegens overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet en procesverbaal wegens het niet inleveren van de zender. De tweede zend- en ontvangstinstalla tie die in beslag werd genomen, behoor de toe aan een 24-jarige man van de Hofgeesterweg. Deze zender had al veel storing veroorzaakt bij de televisieont vangst in Santpoort-Noord. Ook het mo- bylofoonnet werd regelmatig gestoord. Aan de opsporing van illegale zenders zal door de politie in Velsen intensiever worden gewerkt. een bestuurskamer en een vernieuwd clubhuis, waaraan de naam „Gastvrij” is gegeven. Dat kon allemaal tot stand komen dankzij de steun van de gemeen telijke autoriteiten, honderd percent subsidie, zakelijke relaties, kortingen op geleverde materialen en de grote inzet van de leden. De nieuwe accommodatie wordt op 28 februari, 's avonds om 8 uur, officieel in gebruik genomen in het nieuwe club huis. Burgemeester en wethouders zullen dan de overdracht verrichten. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse politie heeft het afgelopen weekend met de aanhouding van een 15-jarige. en een 16-jarige knaap een t— weten op te lossen. veel voor hen geregeld zijn. Daarom hebben we in overleg met de groep een programmaatje opgesteld met wat sport en spel, maar ook met wat creative activiteiten. Het is nog een erg klein groepje en het blijkt niet zo eenvoudig om dit stukje werk goed op poten te krijgen, maar we willen er wel aan trekken, omdat het zogezegd altijd een „vergeten groep is geweest”. VELSEN. Tijdens het afgelopen weekend is in twee cafés ingebroken. In beide cafés „De Brug aan de Kenne- merlaan en „Pour Toi” aan de Zeeweg, heeft men getracht, de fruitautomaten open te breken. In café „De Brug” heeft men nog niet na kunnen gaan of er iets wordt vermist, fn café „Pour Toi” werd 300 gulden uit de automaat gehaald. Ook nam men de platenspeler mee. Naast de woensdagavond is er voor de tieners ook nog een Van-alies-wat- groep, vooral voor de jeugd tussen de twaalf en de vijftien jaar. „Dat is de ploeg, die altijd tussen wal en schip dreigt te vallen, omdat ze duidelijk te oud zijn voor de kinderclubs, maar bij de tienergroep nog moeilijk aansluiting kunnen vinden. Ze zijn om zo te zeggen I Sinds lange tijd is hij als hoofd van het bureau ruimtelijke ordening ook se cretaris van de raadscommissie bestem mingsplannen en volkshuisvesting. Een belangrijk facet van zijn persoon lijkheid is zijn belangstelling voor en zijn kennis van de historie. Dikwijls wordt er in die zin, zowel ambtelijk als privé een beroep op hem gedaan om bepaalde historische gegevens te ver schaffen. Een andere, niet ambtelijke, funktie vervult hij sinds 1955 ais secretaris penningmeester van het waterschap „De Uitgeester en Heemskerkerbroek”. De waterhuishouding heeft voor hem weinig geheimen en ook op die kennis wordt vaak een beroep gedaan, ook door parti culieren. van de Kennemer Turnkring, het vice- voorzitterschap van de KNGV, het be stuurslidmaatschap van de provinciale sportraad en ’t voorzitterschap van de overkoepeling van turnkringen in Nrd.- Holland”. Ir. Singer was ook een van de grote voorvechters van de fusie tussen Sparta-IEV en SSH, waaruit Wijkeroog ontstond. Hij is 21 jaar voorzitter ge weest, eerst van SSH, later van Wijker oog. Ook mevrouw Kok, die zeventien jaar lang voor het secretariaat heeft gezorgd, vielen veel woorden van waarde ring ten deel. Wegens hun grote ver diensten werden beide scheidende be stuursleden benoemd tot erelid en kre gen zij het gouden ere-insigne opgespeld. VELSEN-NOORD. In de Del Court van Krimpenschool in Velsen-Noord wordt dinsdagavond een gecombineerde ledenvergadering en voorlichtingsavond voor de ouders gegevens over de samen smelting mei de Da Costa-school. De eerste klassen zijn reeds samengevoegd en het is de bedoeling, dat deze „Over breng” blijft plaats hebben, waarbij de Da Costaschool in het jaar 1976-1977 vrij zal komen. Mogelijk kan het ge bouw daarna een gemeenschapsfunctie krijgen. BEVERWIJK. Vanaf juni 1975 heeft een aantal leden van de christelij ke voetbalvereniging „Jong Hercules” een groot deel van de vrije tijd besteed aan de realisering van de huidige ac commodatie op het sportveld aan de Aagtendijk. Het tienerwerk van De Mei richt zich op de grote groep jongeren tussen de twaalf en twintig jaar. Daaronder zitten scholieren, zowel als werkende jongeren. Het is een gemengd gezelschap van leer lingen van de LTS, Havo-Mavo, maar ook jongeren, die werken in winkels en bedrijven. Hans Besamusca vertelt, dat er een vaste kern van zo’n 35 jongeren is, die bijzonder regelmatig op de soos- en activiteitenavonden te vinden is met daarnaast een groep anderen, die wat minder regelmatig komen. Uitgangspunt van het tienerwerk is, dat men zoveel mogelijk samen optrekt en gezamenlijk initiatieven ontwikkelt. Op een van de woensdagavonden is een ploegje jongeren druk bezig met de voorbesprekingen voor het weekendje uit. HEEMSTEDE. De voetbalwedstrijd VEW 5 tegen Oding, zaterdagmiddag, is voor een 25-jarige speler van Oding, afkomstig uit Heemskerk, ongelukkig af gelopen. Hij kreeg een knie tegen zijn hoofd en moest bewusteloos worden ver voerd naar een ziekenhuis in Heemskerk. De wedstrijd werd gespeeld op het VEW-terrein bij de Ringvaartlaan. In die Van-alles-wat-groep voor tie ners zit voor de Mei duidelijk een raak vlak met het andere werk van het buurthuis. Er draaien momenteel vier Van-alles-wat-groepen; een voor de kleuters, een voor de jongste school jeugd, een voor de oudere school jeugd en dan de tienergroep. Dat De Mei wat meer tijd en werkkracht moet be steden aan de tieners, vindt de staf niet erg. Voor hen is het een groep, die de aandacht en belangstelling van het buurthuis volop waard is. De hoofdmoot van het tienerwerk wordt gevormd door de soosavonden op vrijdag en zaterdag. In een eigen ont moetingsruimte kunnen de jongeren met elkaar praten, wat drinken en naar mu ziek luisteren. „Natuurlijk kunnen de jngenren dat ook in een café”, zegt Hans, „maar daar gaat het om de con sumpties. Bij ons hoeft niemand iets te drinken. Het kin. Bovendien kunnen de jongeren zelf hun muziek uitkiezen, hnn eigen sfeer bepalen. Dat kan in een café nou juist niet.” I -J.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5