Nederlandse Opera Stichting met licht werk Decoratieve abstractie Glezer mocht Onbekende schrijvers ten tonele Sovjet-Unie verlaten Marijke Philips ster Aluminium Verdi’s Requiem als „opera slagwerk van Cyril Lixenberg Vrolijk opera-avondje onder meester Renato Capecchi E cabaret Tweeter ielingen toneel na, bij- r moei- jud op Neder- i nannenl de poet rouwen le kleu- en zich ters af stellet je sie van ocht in toestel. 99 50 50 48 58 50 50 80 50 I In Galerie Boumans Proefvoorstellingen Nederlandse stukken CABARET IN HAARLOHEIM INDRUKWEKKENDE UITVOERING ONDER ANTON KERSJES Laatste tocht van I Henriette Davids ■I MAANDAG 1 7 FEBRUARI 1 975 KUNST 9^* ld Je BEVERWIJK In Galerie Bou mans is tot en met 28 februari werk van Cyril Lixenberg te zien, zeef drukken, geëmailleerde panelen en enkele plastieken, zowel van plexi glas als metaal. Cyril Lixenberg is Engelsman van geboorte, maar al jaren in ons land werkzaam. Be halve het feit, dat Nederland voor hem wel „het land van Mondriaan” zal zijn, trof hij hier kennelijk een klimaat waarbinnen hij zich kon ontwikkelen en weerklank vond. Zijn werk wordt namelijk overal in ons land tentoongesteld, hij krijgt hier grote opdrachten. Maar ook in het buitenland behoort hij tot de gevraagde exposanten. 0 39 elig 11 IBai»*'' overdragen Capecchi (rechts) dirigeert zijn kapel. (Foto Bob van Dantzig) l' (Van onze toneelredacteur) JAN VAN DAM iaar je estellen 'looche- aliseerd c soort t meest •ld.) zo et Bul- ef van ats van want eur. En muiden, bury. aibudhi, werpen 3orre-5, muiden; deborg, Jruvon, :n; Hi- Stag- Cont. L, Til- nuiden; iden. Marjut, Chester, muiden Both, muiden; Le Ha- >n. imburg; i, Ham- Mearsk Leknes, Lime- chester; i Roth, W. L. aerderij nies en 3-jarige natuur tspraak ag, hoe Die kwaliteit is bij Lixenberg van een onverdacht gehalte. Hij beschikt over een groot aantal mogelijkheden op een schijnbaar smalle basis. Het werk wordt, naarmate je er langer naar kijkt steeds boeiender, het is lang niet alleen een kwestie van intellectueel construeren. Hgt intellect kent zijn eigen gevoelsfac toren en die van Lixenberg er nog bij het intuïtief afwegen van de mogelijk heden van de met finesse gekozen kleur vlakken, hun contrasten en onderlinge verhoudingen, waardoor het werk in een ruimte een grote betekenis kan krijgen. Gereduceerd, omdat de kleuren ontbre ken, is dat met de zwart-witte panelen eveneens het geval. Enriueta Tarres, die haar rol van de primadonna met zuidelijke passie verde digde. Haar stemmateriaal is rijk en gaaf geschoold. Zij zingt adembenemend hoog, zuiver en subliem en met warme kern in de laagte. De fragmenten die Een der zwart-witte geëmailleerde pa nelen van Cyril Lixenberg. AMSTERDAM. In een imponerende vertolking van het Requiem van eVrdi, vrijdag en zaterdag in het Concertge bouw te Amsterdam, richtte de schijn werper van het succes zich op dirigent Anton Kersjes, die met het Amsterdams Philharmonisch Orkest, het Toonkunst- koor Amsterdam en een subliem solo- kwartet in een van Verdi-geestdrift gela den uitvoering naar de top reikte. Was ’t voor Kersjes een première? Ik meen te weten van wel, want de samenwerking met het Toonkunstkoor is pas iets van de laatste jaren en daarvóór heeft hij nau welijks met koren gewerkt. In zijn instructieve inleiding vooraf noemt Anton Kersjes het Requiem van Verdi de grootste van zijn opera’s. Dat klinkt uitdagend voor een religieus werk, maar het is eenvoudig zo. Verdi’s Requiem staat wereldwijd af van het gregoriaanse, gedacht vanuit de diepe eenvoud van sonore monnikenzang. Het is niet te vergelijken b.v. met het Requi em van Lassus, een doorklonken poly- phoon juweel van pure schoonheid en het raakt evenmin het wezen van de myste- rieuze Requiemmis van Mozart. Het staat in zijn indrukwekkendheid, in zijn exclusieve aandacht voor de schitterende fonkeling van de klank maar ook voor de macht van zijn bezoeling en zijn vermogen tot uitersten van expressiviteit volkomen alleen. De dood staat als dramatisch kernpunt in het centrum van het leven Dood en leven, deze twee polen betekenden voor Verdi een theatergegeven, waarmee hij met zijn ongelofelijke operafeeling klank- werk schiep van een fascinerende klan- n mens ar een et”, zei innerde lat zijn goud- asgebo- n mis- De moderne componist Karl Heinz Stockhausen heeft een nieuw instru ment ontwikkeld, bestaande uit een raamwerk waarin aluminiumplaten zijn opgehangen. De platen werden gegoten in een klokkengieterij in Karlsruhe. De componist probeert zijn instrument uit. eveneens een persoonlijkheid en een voortreffelijke remplaqante voor de ziek geworden Noortje Hulskamp, zodat de beide optredende heren in feite naar het tweede plan werden verwezen. Maar in het jaar van de vrouw mag dit wel eens voor een enkele keer. Toch hebben zij hun partners steeds verdienstelijk geassisteerd, om daar bij met ,,De water plaats”, een kostelijke parodie op de smartlap van Titus Muizelaar, plotseling voor een der komische hoogtepunten van dit programma te zorgen. Bij dit alles verdiende het dapper ensemble alle waardering voor de moed, waarmee men zich door de tegenspoed en de herrie in de bovenzaal heeft heen geslagen. Met als resultaat een buitenge woon erkentelijk publiek, dat als een goede aanbeveling mag gelden voor een bezoek aan „Haarloheim”, wanneer dit programma zaterdagavond wordt her haald. AMSTERDAM. De crematie Dit type kunst vormt een nieuwe werkelijkheid binnen de ons omringende andere werkelijkheidscomponenten. Het gaat er verbanden mee aan, het dringt zich zelfs sterk aan ons op, het staat lang niet zo los van onze natuur, als we wel eens denken. Toegepast binnen onze architectuur, hetzij geëxposeerd, hetzij als deel van de bouworde toegepast in een tegelwand of ander vlak met een AMSTERDAM. In het Universi- teitstheater in Amsterdam worden bin nenkort zes proefopvoeringen gegeven van toneelstukken van Nederlandse schrijvers, die bij gezelschappen niet aan bod komen. De bedoeling is de auteur de gelegenheid te geven het resultaat van z’n werk op toneel te zien, repetities mee te maken en de reacties van het publiek te ervaren. Op deze manier kan de schrijver ervaring opdoen, die hij dikwijls mist omdat de gelegenheid tot opvoering ontbreekt. want met deze som is hij voor goed uit de financiële zorgen en krijgt hij de gelegenheid om zijn dochter Fanny (Ro berta Alexander), op een voordelige ma nier uit te huwelijken. Het lijkt een eenvoudige zaak, maar de komst van de Canadese koopman leidt tot een reeks verwikkelingen, omdat de lieftallige dochter haar hart reeds geschonken heeft aan Edoardo (Henk Kooymans), een arme jongeling met een hart van goud. Ncrton (Tom Haenen), de bediende van de in het nauw gebrachte vader, en het kamermeisje Clarina (Mary Wil lems), bemoeien zich indringend met het geluk van het wanhopige jonge paar en zorgen op hun beurt voor de nodige verwarringen. Met deze gegevens heeft Renato Capecchi een klucht in elkaar gezet, die zijn weerga niet heeft. Daar dient echter dadelijk bij gezegd te wor den, dat het de jonge zangers om hem heen niet aan talent ontbrak. In de eerste plaats Willem Laakman, die als zanger en acteur onvermoede talenten tentoon spreidde. Hij was de evenwaar dige tegenspeler van Capecchi, die van de Canadese koopman een jonge God uit de ijstijd maakte met alleen maar goede bedoelingen. Roberta Alexander, die hier voor he’ eerst op de planken stond, was nog wat verlegen, maar zij zingt als een nachte gaal en speelt als een katje, dat men zonder handschoenen aanpakken kan. Mary Willems hield in een potsierlijk pak nog zoveel aantrekkelijks over, dat wij de opgewondenheid van Tom Hae nen heel goed konden begrijpen. Zij bleken vergevorderd te zijn in de kunst van het kussen en van het zingen. Henk Kooymans met zijn hart van goud sloot de rij van jonge sterren, met een zilve ren stemgeluid. De decors van Gerard Deen waren doelmatig, maar niet mooi, zijn costuums maakten veel goed. Ik wilde dat ik U vertellen kon, dat de Stadsschouwburg afgeladen vol was, maar helaas waren er teveel lege stoe len. Wij weten nu dat er Amsterdam mers zijn die liever een sporthal hebben dan een opera. De opera-liefhebbers moeten zorgen, dat zij niet door de sportlieden onder de voet gelopen wor den en metterdaad aantonen dat de Stadsschouwburg te klein is. De Neder landse Operastichting heeft supporters nodig, die mee gaan door dik en dun, geen bezoekers, die wegblijven. J. H. MOOLENIJZER Glezer is een jood. Hij had toestem ming gekregen naar Israël te emigreren, maar heeft laten weten van plan te zijn naar Londen te gaan. Het is voor vele Nederlandse schrij vers erg moeilijk hun toneelstukken ge speeld te krijgen. Dat heeft allerlei oor zaken. Vaak hebben de stukken weinig k|waliteit, vergeleken met het buiten landse aanbod. Veel beginnende schrij vers hebben weinig of geen begrip van de eisen die de theaterkunst stelt. Soms zijn er goede, eigenzinnige ideeën, maar ontbreekt een kundige begeleiding om er een speeblaar stuk van te maken. Vele Nederlandse toneelgezelschappen durven uit tijdnood, gemakzucht of gebrek aan moed, de risico’s niet aan, die verbonden zijn aan het opvoeren van werk van een onbekend Nederlands toneelschrijver. Sinds enige jaren is er verbetering in deze toestand te constateren. Er is een Centrum voor Nederlandse Dramaturgie, dat zeer veel stukken laat beoordelen Bij de eersteaanblik komen de pane len en zeefdrukken over als perfect „geconstrueerde” decoratieve abstracties. Lixenberg werkt met cirkels, cirkelsne- den, vierkanten, rechthoeken en banen, waarbij hij een non-figuratief beeld op bouwt. Deze abstracties zijn toch minder „koel” dan je zou verwachten. Ze boeien door contrastrijke kleuren, hel oranje, blauw, veel rood, geel maar ook zwart en wit. Door die contrasten zijn die panelen zeer duidelijk aanwezig. Ze wekken daardoor op tot een persoonlijke betrokkenheid, tot het meebeleven van het spel van verhoudingen, binnen zo’n paneel. Je gaat in het werk op zoek naar de relaties met de Nieuwe zakelijk heid uit de tijd van Mondriaan, latere constructivisten, soms op-art elementen en andere richtingen waarbinnen werd gezocht naar een stijl, waarin vooral geen directe weerslag van de zichtbare realiteit om ons heen wordt terugge vonden- Soberder zijn de plastieken, combina ties van doorzichtige plexiglas vierkan ten, tot vlakke staande reliefs samenge steld. Ze doen mij veel minder dan de panelen. Met de metaalplastiek, variaties op de ribben van een kubus is dat ook zo, vermoedtelijk omdat hier geen kleu ren meespelen en de bewogenheid die kleuren natuurlijkerwijze voor mijn gevoel ontbreekt HEIN STEEHOUWER MOSKOU (Rtr). Alexander Glezer, de drijvende kracht achter de recente tentoonstellingen van officiële kunst in de Sovjet-Unie, is zondag per vlieg tuig naar Wenen vertrokken met 80 schilderijen uit zijn particuliere verza meling. Vrienden die op het vliegveld Sjere- meyevo afscheid van hem namen zeiden dat Glezer, die zijn vrouw Maya en zijn 13-jarige zoon Alexei bij zich heeft, binnenkort hoopt door te reizen naar Londen. Glezer is een 40-jarige dichter en kunstverzamelaar. De Sovjetrussische au toriteiten oefenden steeds meer pressie op hem uit het land te verlaten. Hij was nauw betrokken bij twee tentoonstellin gen die vorig jaar september werden gehouden in Moskou. Op die tentoonstel lingen werd onorthodoxe kunst ver toond. De eerste werd verstaand door werk met graafmachines wat tot protes ten in het buitenland leidde. De tweede werd daarop officieel goedgekeurd en mocht in een park in Moskou worden gehouden. regie, in zijn dynamische verhoudingen één groot spanningsveld. Een meester werk dat nog altijd volle zalen trekt. Kersjes dirigeerde vrijdag en zaterdag voor een uitverkochte Grote Zaal. En mocht bij wijze van spreken het opera repertoire de volgende eeuw niet meer halen, dan geloof ik dat dit Requiem daar een uitzondering op zal maken. Anton Kersjes beeft de complexiteit van dit werk zowel naar de inhoud als naar de klank met bezielende'kracht tot een eenheid van grote spanning opge voerd. Daartoe hebben bijgedragen: het door dirigent Monnen grondig voorberei de Toonkunstkoor, trefzeker en paraat: ook het herenkoor, dat zelfs in sonoriteit soms het dames-ensemble overtrof (het pianissimo van alten en sopranen heeft in de middenligging wat weinig klank- kern). Het Orkest dat nu niet als gast- maar als Kersjes eigen ensemble hele maal naar zijn intenties kon toeleven. Een geweldig pluspunt voor een dirigent. En dan last but not least het schitte rend solokwartet, dat in zijn samenstel ling aan de hoogste normen voldeed. Vier mensen die het muziektheater, het operamétier in hun vingers hebben. Dat gold voor allen en elk in het bijzonder. Voor de temperamentvolle sonore bas Henk Smit; voor de tenor Anton de Ridder, die een flair en een glans had als van een geboren Italiaanse zanger, (een enkele keer verwaarloosde hij een p.p.). De mezzosopraan Cora Canne Mei jer, muzikaal bezield, en expressiefglan- zend in alle registers van het omvang rijk toonbereik van haar partij van hoge sopraan tot lage alt. Haar stemtype past geehel bij dat van de Spaanse sopraan HAARLEM. Pij de Nederlandse ca baretgroepjes is er al geruime tijd spra ke van een ware hausse. Het aanbod is dan ook zo groot dat het Paul Schee- lings waarschijnlijk weinig moeite zal kosten zijn kleinkunsttheater „Haarlo heim” geregeld van nieuwe en attractie ve programma’s te voorzien. Wij menen in dit verband zelfs te mogen veronder stellen dat hij door een dergelijke over vloed van gegadigden in staat is een zekere selectie toe te passen, waarbij in de loop der jaren slechts van weinig „miskopen" sprake is geweest. In deze serie was het nu zaterdaga vond de beurt aan cabaret „Tweeter’’, een oretpedn waarvoor de muze Thalia het ensemble helaas haar gunsten wen ste te onthouden. In de eerste plaats moest „Tweeter” op korte termijn uit zien naar plaatsvervangers voor de ziek geworden Noortje Hulskamp en pianist Karei Smit, waarvan Willem Gevers als nieuwe begeleider ook pas woensdag voorzichtig zijn ziekbed had verlaten. Daar komt nog bij dat het technisch personeel van de toneelgroep „Centrum” zaterdag bitter weinig consideratie toon de voor het cabaret in de benedenzaal, door zich nog tijdens de voorstelling boven met decorbouw bezig te houden. Deze overlast was niet bevorderlijk voor de concentratie van de cabaretiers, zodat twee hunner zich op een pijnlijk ogen blik geen woord meer van de tekst herinnerden. Ondanks al deze ongunstige bijkom stigheden mag het optreden van „Twee ter” toch allerminst een totale onvol doende worden nagegeven. Al zou dit alleen maar zijn door de aanwezigheid van Marijke Philips, voormalig mede werkster van Wim Sonneveld, die zonder enige restrictie als de ster van dit en semble kan worden beschouwd. Zelfs nu men de laatste tijd nog al eens bezwa ren tegen een dergelijke kwalificatie pleegt aan te voeren. Maar zij steekt nu eenmaal met een expressief kopje en tengere schouders ver boven haar omgeving uit. Niet al leen door een onbevangen oprteden en een voor dit genre goed genuanceerd stem geluid, doch ook door de vele originele teksten die zij voor dit programma heeft geschreven. Zoals bijvoorbeeld het tot nadenken stemmende „Miss Bestand” en het grappige „Snoepjes”, waarmee zij dit ensmeble het eerste deel van zijn programma met een plezierige climax kon laten afsluiten. Naast haar bleek Hannah de Leeuwe vormingstoneel groepen als Proloog, Nieuwe Komedie, Sater, brengen vrijwel uitsluitend oorspronkelijk Nederlands werk. Maar deze stukken ontstaan meest al uit studie en improvisaties van de spelers zelf. Een schrijver komt er meestal niet aan te pas. De voorstellingen in het Universiteits- theater, Nieuwe Doelenstraat 16, Am sterdam, bestaan uit twee een-acters en het Nederlands -een avondvullend stuk. Op 28 februari, 1 en 2 maart zijn te zien: „Wind en wolken” van Willem Capteyn in regie van Rudi van Vlaanderen en „De val van de houtblazer” van Frans Hydra in regie van Henk Uterwijk. Op 14, 15 en 16 maart wordt gespeeld „De zwarte paus” van Rudolf Bruyn in regie van Albert Verhuist. Deze voorstellingen werden met een subsidie van CRM mogelijk gemaakt door bovengenoemd Centrum voor Ne derlandse Dramaturgie en het Instituut van Johan Greter. Via een open selectie procedure hebben belangstellende ac teurs en regisseurs zich kunnen opgeven voor de drie stukken. Dat ging onder meer in samenwerking met de Neder landse Vereniging van Toneelkunste naars. De voorstellingen zijn gratis. Aan de recente ontwikkelingen in de Nederlandstalige toneelschrijfkunst wijdt het maandblad Toneel Theatraal in het jongste nummer uitvoerig aan- AMSTERDAM. Na een januari maand met XXe eeuwse muziek (Schönberg, Bartók, Sjostakowitsj, Kur- ka, Strawinsky en Janacek) kwam de Nederlandse Operastichting ons vrijdag avond verrassen met een avondje Re nato Capecchi. De grote zanger en regis seur had een menu samengesteld, dat wij ons goed lieten smaken. van Henriette Davids is dinsdagmiddag a.s. om twee uur in het crematorium Drie- huis-Westerveld. Dinsdagmorgen van 10.00 tot 12.30 uur kan het publiek afscheid nemen van Heintje Davids in I Carré ta Amsterdam, waar een rouwka pel is ingericht. De hors d’oeuvre van Cimarosa „II maestro di cappella” (plm. 1790), werd geserveerd door de chef de cuisine, Re nato Capecchi zelf. Een goede kok heeft een goede staf nodig en die was op het toneel aanwezig. Een klein strijkorkest met enkele blazers van het USO onder aanvoering van Emmy Verhey, assisteer de de meester op onberispelijke wijze. Want vergist U zich niet, de partituur van „II maestro di cappella” is een lastig recept. Cimarosa (1749-1801) was in zijn tijd beroemder dan Mozart, zijn opera „II matrimonio segreto” (Het geheime huwelijk) had in Wenen meer succes dan de „Don Giovanni”. Cappecchi liet heel verstandig de ei genlijke leiding van het orkest aan Em my Verhey over en bepaalde zich tot het wuiven met zijn zakdoek. Hij verdweem even schutterig als hij gekomen was een oude man, aan het einde van zijn krachten, die het toneel moet verlaten. Een prachtige typering van vergane glo rie, die ons deed lachen, terwijl wij steeds verdrietiger werden. De afstand tussen humor en tragedie is klein. Na de pauze was het orkest van het toneel naar de orkestbak verhuisd om onder leiding van Hans Vonk de ouver ture te spelen van „La cambiale di matrimonio” van Gioacchino Rossini. Hoewel dit de tweede ouverture is die Rossini schreef (het was 1810 en Giac- chino was 18 jaar), zijn de eerste sporen van zijn genialiteit al duidelijk waar neembaar. De manier, waarop hij bij voorbeeld een indrukwekkende hoornso- lo inpaste, bewijst niet alleen dat hijzelf een goede hoornist w.as, maar ook dat hij wist hoe er voor hoorn geschreven moest worden. „La cambiale (de wissel) is een echte „farsa”, een klucht. Mr. Slook, een Ca nadese bont-exporteur (Capecchi), stuurt zijn vertegenwoordiger in Europa, Tobia Mill (Willem Laakman), een waardevolle wissel met het verzoek voor dit hoge bedrag een vrouw voor hem te zoeken. Tobia Mill springt een gat in de lucht, jenj Verdi aan sopraan en mezzo toebedeelde o.a.in het subliem duet „Recordare” wa ren van een vlekkeloze eenheid. In zijn geheel een Verdi-vertolking die sterke indrukken heeft achtergelaten. TOON VRANKEN. VARA i kwam le Boer, die de ter en s socia- arbei- :te uit luw, de >veel je ervoor t meer ’ostema begra- oos zei Domela door adviseurs uit de toneelwereld. De normen waarop dit gebeurt zijn nogal willekeurig. Bovendien is een schrijver, wiens stuk als speelbaar wordt gekwali ficeerd, nog lang niet zeker dat het wordt opgevoerd. Een gezelschap, een regisseur of spelers zijn niet verplicht er iets in te zien. Sinds een paar jaar leidt regisseur en spelleraar Johan Greter zijn Jnstituut voor Onderzoek van L-t L_. Theater in Amsterdam. Daar kunnen schrijvers met spelers gedurende een periode van een paar maanden samen werken aan een stuk dat het eventueel tot een openbare opvoering kan bréngen. Ook bij sommige gezelschappen is meer belangstelling gekomen vóór Ne derlandstalig repertoire. Het belangrijk ste voorbeeld daarvan geeft toneelgroep Centrum Sinds de samenwerking met Gerben Hellinga („Kees de Jongen”) be schikt Centrum nu over een „stal” van vaste schrijvers: Herman Lutgerink, Ge rard Lemmens, Bernlef en komt met nieuwe namen in het volgend seizoen. Ook de Haagse Comedie heeft dit sei zoen weer twee moderne Nederlandse stukken opgevoerd; maar van een vast beleid als bij Centrum is nog niet veel te zien. Hetzelfde geldt voor Globe, dat oude stukken van coryfee Hugo Claus ophaalde en een nieuw stuk van Eric Schneider op het repertoire nam. u Jonge gezelschappen, bijvoorbeeld Het dacht. Het blad is in verschillende kïos- Werktheater, Onafhankelijk Tondel en ken. en. theaters te koop. decoratieve functie - kan ze een deel van de wezenlijke „leefruimte” worden. En dan gaat zich de vraag voordoen naar de kwaliteit. II

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7