Oxirane hoeft nog niet te betalen NCW vreest kartel ontwikkelingslanden Amstelhal. "O* Aantal aan vragen werk- beperkingen stabiel Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Firenza al qezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal NKV-congres eensgezind over inkomensbeleid Landbouworganisaties boos over resultaat „Brussel” Opel Swinqer al gezien?Te zien op stand 302 i.-^- „Cash-and-carry” verliest terrein Chevrolet? Pontiac? GM GM GM GM Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van - General Motors in de Amstelhal. GM VOLGENS KONSUMENTEN KONTAKT: ETHIOPISCHE VAKCENTRALE UIT IVVV ECONOMIE 13 1 8 FEBRUARI 1975 k Van onze redactie economie) Energie ■m raLl DINSDAG DEN HAAG De kruidenier is in minder dan een jaar gemiddeld 10 percent duurder geworden. Met name veel cash-and-carry-zaken verliezen als zogenoemde „goed- koopte-eilanden” steeds meer ter rein. Voor deze winkeltypen werd een prijsverhoging genoteerd van. in doorsnee, meer dan 13 percent. WW BOEREN OVERWEGEN HARDE ACTIE (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ervan (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) De heer P. Brussel (industriebond) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VAUXHALL OPEL In de erfpachtovereenkomst staat na melijk dat B. en W. de boete een maand na het opleggen kunnen innen. De ge meenteraad heeft echter drie maanden de tijd om het beroep te behandelen. In eerste instantie vroeg Oxirane de ge meente om de inning van de boete op te schorten totdat de rechter (beroepsin stantie na de gemeenteraad) erover zal hebben beslist. De gemeente weigerde dit, waarna Oxirane met het kort geding kwam De boete werd het bedrijf opgelegd, omdat het volgens B. en W. van Rotter dam op 1 december m strijd met de erfpachtovereenkomst een noodstop van het produktieproces niet tijdig heeft ge meld bij de gevoegde instanties. ROTTERDAM. Het kort geding dat Oxirane-chemie heeft aangespannen te gen de gemeente Rotterdam, gaat niet door. Het bedrijf is met de gemeente overeengekomen dat de boete van 4,5 miljoen gulden die het bedrijf wegens een „milieudelict” is opgelegd, pas hoeft te worden betaald als de gemeenteraad het beroep heeft behandeld dat door het bedrijf tegen de boete wordt ingesteld. met een verharde opstelling, zal de in- vesteringsneiging van het bedrijfsleven uit de industrielanden gaan afnemen. Het gas werd met ingang van 1 janua ri bijna 40 pet. duurder (ongeveer 170 op jaarbasis in een gemiddeld gezin), elektriciteit gemiddeld ruim 20 pet. 60 op jaarbasis). De waterprijsstijging bleef vooralsnog „beperkt” tot gemiddeld 10 pet. De gasprijsverschillen, die vorig jaar nog bestonden, zijn nu vrijwel gladge streken. De stroomkosten per energiebe drijf kunnen nog wel sterk variëren: De heer Kafoe (dienstenbond) wenste de in de NKV-nota aanbevolen stan daardinkomens te vervangen door stan- daardniveau-aanduidingen, omdat anders het gevaar van een nieuwe salarisklasse ontstaat. Bij een ander inkomensbeleid zal veel aandacht worden besteed aan de kwetsbare groepen. burg. Van links naar rechts: A. Riemen (bestuurslid), P. van Hout (algemeen se cretaris), W. Spit (voorzitter), J. van Dorp Felle verwijten kreeg het NKV-be- stuur van mevr. M. Puibroek (vrouwen beweging), die het met name kwalijk vond dat in het jaar van de vrouw nog geen vrouw in het NKV-bestuur zit. In de structuur van het NKV, de KVP en de rooms-katholieke kerk komt de gelijk waardigheid van de vrouw naar haar mening onvoldoende tot uiting. (penningmeester) en C. Commandeur (be stuurslid). pleit ervoor een georganiseerde mentali- teitsbeïnvloeding ten aanzien van het inkomensbeleid. Hij gaat als systeem van inkomensherverdeling akkoord met een verdere uitwerking van de functie- classificatie, maar het systeem mag niet te statisch gaan werken. Meer bezinning acht de heer Brussel voorts nodig ten aanzien van het systeem van prijscom pensatie. De heer P. Bruis (dienstenbond) vroeg speciale aandacht voor de oorzaken van de werkloosheid onder het winkelperso neel, die na de bouw met 33.000 werk zoekenden de grootste ww-groep vormt. ADDIS .ABEBA. (AFP) De Ethiopi sche vakcentrale Celu is uit het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen getreden. In een verklaring zegt de Celu dat de organisatie van de arbei ders in verschillende kampen slechts de eenheid van de arbeiders van de hele wéreld kan schaden. MW van ongeveer 270 per jaar tot 470 per jaar. Konsumenten Kontakt vindt het nogal zuur, dat sommige tariefsverhogingen voortvloeien uit het consumptiegedrag van de verbruiker zelf. De consument moet in een aantal gevallen boeten voor het feit, dat hij vorig jaar in zekere mate gehoor heeft gegeven aan oproe pen, zuiniger met energiemiddelen om te gaan. Daardoor hebben sommige energie, ter voorkoming van exploitatietekorten, de afnemers extra verhogingen moeten opleggen. Een prijspolitiek die niet goed valt te rijmen met het streven van de overheid, de prijzen ook in 1975 in de hand te houden, aldus de consumenten organisatie. De solidariteit jegens journalisten en grafici werd later op de middag ook nog onderstreept door aanneming van een resolutie die was ingediend door de heer Ton Bastiaansen, voorzitter van de voe dingsbond NKV. Daarin wordt verklaard, dat het NKV-congres het van het allergrootste belang vindt dat de opinie vorming en dus de vrjje pers zo gevari eerd mogelijk blijft. Het congres acht het onaanvaardbaar dat in 1975 nog steeds kranten en daarmee ook de lezerskrin gen ais handelswaar over de toonbanken van uitgeversbedrijven gaan en boven dien is de werkgelegenheid van de be trokken werknemers in het geding. Het NKV-congres verklaarde zich daarom solidair met journalisten en grafici die op dit moment actie voeren bij het Dagblad van het Oosten. primair is om de arbeidsvoorwaarden te regelen. De heer Brouwer gaf daarom de voorkeur aan een wettelijke regeling waarbij de vraag kan worden gesteld of het niet de voorkeur verdient veel druk te gaan uitoefenen op het parlement. Een nieuw landelijk onderzoek naar de winkelprijzen van belangrijke levens middelen brengt deze feiten aan het licht. Koopkracht, maandblad van het De heer T. Mutsaerts (grafische bond) onderschreef het NKV-standpunt, dat het niet voldoende is spanningen rond de inkomensverschillen te signaleren. Er zullen ook maatregelen moeten worden genomen, waarbij het er vooral om gaat de mentaliteit om te buigen van degenen die niet willen meewerken. Over de werkgelegenheid zei de heer Mutsaerts dat veel verbondsbestuurders zich vaak als „sociale vuilnismannen” voelen: ze mogen opruimen wat het bedrijfsleven afdankt. De ondernemersvrijheid noem de hij een heilige koe, die misschien niet moet worden geslacht, maar in ieder geval op stal moet worden gezet. (Van onze correspondent) GOES. Volgens secretaris G. W. Smallegange van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) in Zeeland, bestaat er flinke kans dat de landbouwers binnenkort opnieuw acties zullen gaan voeren. „De onrust onder de boeren is vrij groot. Er hoeft maar weinig te gebeuren om de vlam in het kruit te doen schieten.” Morgen gaan de centrale landbouwor ganisaties praten over de besluiten van de EEG-ministerraad Dan zal worden bekeken, wat die 9.5 percent voor de portemonnee van de boeren betekent. Met die cijfers gaat men dan terug naar de regio, om te peilen hoe de achterban er overdenkt. Binnen een maand moeten de reacties weer worden teruggespeeld naar het landelijk overleg, en zal wor den bezien wat verder kan gaan gebeu ren. Er wordt al ernstig rekening mee gehouden dat het weer tot landelijke acties van het „groene front” zal komen. Overzicht van de bestuurstafel van het NKV, gisteren tijdens het buitengewoon congres fn de Tilburgse Stadsschouw- DEN HAAG (ANP) In de vierde week van januari is, voor het eerst sedert oktober van het vorige jaar, het aantal van kracht zijnde vergunningen voor werktijdverkortingen niet verder gestegen. Daarvoor zijn wekelijks zowel het aantal bedrijven met werktijdver kortingen als het aantal betrokken werknemers, iedere week flink gestegen. In de week tot 25 januari, de vierde week van dit jaar, waren volgens het ministerie van Sociale Zaken 995 ver gunningen voor werktijdverkortingen voor in totaal 50.766 werknemers van kracht tegen een week eerder 1.004 ver gunningen voor in totaal 50.955 werkne mers. In de week tot 11 januari, de tweede week van dit jaar, waren er 960 vergun ningen voor in totaal 48.600 werknemers van kracht. De heer J. Bot (bouwbond) betoogde dat de vernieuwbouwplannen van de regering nooit een volledige compensatie kunnen zijn voor de vermindering van de nieuwbouw. Er zullen voor de ver nieuwbouw meer bouwvakarbeiders in deze sector nodig zijn, maar de heer Bot waarschuwde ertegen niet de fout te maken ongelimiteerd bouwvakarbeiders te gaan om- en bijscholen voor de vernieuwbouw. Als dat gebeurt wekt dat bij de betrokken arbeiders verwachtin gen die niet kunnen worden waarge maakt. gaan. „De EEG is nu wel overeind gebleven, en daar zijn wij ook blij om, alleen de boer merkt dat niet in zijn portemonnee, en die tol wensen wij niet te betalen”. De drie landbouworganisaties hebben weinig vertrouwen in het gesprek dat vandaag in Den Haag zou worden ge houden tussen de minister en de voorzit ters van de drie landelijke landbouwor ganisaties. Volgens de heer Smannegange heeft d minister „bijzonder ongelukkig” gehandeld, door nu al aan te kondigen dat hij er niet over peinst om voor de Nederlandse boeren en tuinders aanvul lende maatregelen te nemen. Smallegan ge: „De minister heeft de deur nu al met een klap dichtgesmeten. Als hij het ooit gemakkelijk heeft gehad om iets voor de landbouw te kunnen doen, dan is het wel op dit moment. Zowel rege ringspartijen als oppositie zijn overtuigd, dat een verhoging van 9 per cent niet genoeg is”. De heer Smallegange was gistermid dag de woordvoerder van de drie Zeenwse landbouworganisaties, die zich in Goes hebben beraden over de vorige week in Brussel genomen besluiten over de EEG-landbouwprijzen. De Zeeuwse organisaties, de ZLM, CBTB en NCB, vinden die besluiten zeer onbevredigend en teleurstellend. De landbouworganisa ties willen alles op alles zetten om minister Van der Stee te overtuigen van de noodzaak aanvullende nationale steunmaatregelen te treffen, nu de Brus selse resultaten de Nederlandse boeren zijn tegengevallen. Gas, water en licht gaan dit jaar per gezin 250 per jaar meer kosten. Het Konsumenten Kontakt heeft dit aan de hand van een landelijk onderzoek uitge rekend. Deze consumentenorganisatie maakte daartoe een inventaris op van de tarieven van ruim 40 Nederlandse ge meenten met in totaal ongeveer vijf miljoen inwoners. De kostenstijgingen per gemiddeld gezin komt neer op bijna 30 pct. Per gemeente of per energiebe drijf kan de tariefsverhoging echter nog sterk variëren. De landbouwprijzen gaan voor het seizoen 1975-1976 met ongeveer 9,5 per cent omhoog. De COPA, het overkoepe lend orgaan van de landbouworganisa ties in de EEG, had 15 percent geëist De Zeeuwse landbouworganisaties vin den het onbegrijpelijk dat minister Van der Stee tevreden is. Woordvoerder Smallegange: „De 15 percent, die wij vroegen, was geen koopmansprijs; het was gebaseerd op harde cijfers. Het LEI (Landbouw Economisch Instituut) heeft berekend dat er minstens een verhoging van 14 percent nodig is om de prijsstij gingen te kunnen bijhouden”. Volgens de Zeeuwse landbouworganisaties is de mi nister veel te snel door de knieën ge- De Nederlandse agrariërs hebben in het verleden vaak heftig geprotesteerd, wanneer in een land als bijvoorbeeld Frankrijk de boeren financiële steun van hun regering kregen. Dat zou con- currentle-vervalsend werken. Nu klop pen de Nederlandse boeren zelf bij de overheid aan. De heer Smallegange: „We deden het liever niet. Het zou veel beter zijn wanneer men in Brussel wat meer rekening met ons houdt. Maar gegeven het feit dat men de boeren in Frankrijk bjjspringt, moeten wij dan nee zeggen, moeten we altijd de brave jongen uit hangen?” TILBURG. Het buitengewoon con gres van het Nederlands Katholiek Vak verbond in Tilburg heeft gisteren in grote lijnen zijn instemming betuigd met het door het verbondsbestuur kenbaar gemaakte standpunt aangaande het in- komstenbeleid en het te voeren werkge legenheidsbeleid. Slechts op enkele on derdelen werd de nota van het NKV- verbondsbestuur geamendeerd. Rond twintig sprekers mengden zich in de discussie over de inleidingen van de verbondsbestuurder waarover wij giste ren berichtten. De heer M. Vaes (kabo) wees elk dogmatisme op het gebied van de inko mens- en vermogensverdeling van de hand. lijkse boodschappenpakket zwaar wegen. Koopkracht ziet hierin een bewijs, dat minimumprijzen een niet onbeduidende nivellerende invloed op de prijzen en de concurrentie uitoefenen. Het consumentenblad heeft bij een aantal winkelbedrijven en organisaties prijsverhogingen genoteerd die beneden de 10 percent bleven. Daartoe behoorden ook de rijdende winkels, met een stijging die beperkt bleef tot ruim 7 percent. Konsumenten Kontakt, liet evenals voorgaande jaren door honderden vrij willigers de prijzen noteren en stelde vervolgens een kruideniers-top-vijftien samen. DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vreest een soort kartelvorming van ontwikke lingslanden naar het voorbeeld van de olielanden. Het constateert een verhar ding van standpunten in de relaties tussen industrie en ontwikkelingslanden. De werkgeversorganisatie hoopt dat de regering zich nog eens bedenkt alvorens de verlangens te steunen van de ontwik kelingslanden op het stuk van over dracht van technologie en herstructure ring van nationale economieën. Het NCW vindt dat er in ons land niet logisch wordt gediscussieerd over de ontwikkelingssamenwerking. Groeperin gen, die een grotere spreiding van eco nomische activiteiten over de wereld bepleiten, miskennen daarbij de plaats van het bedrijfsleven. Dit verschijnsel heeft weer zijn invloed op de politiek. Bepaalde beleidswijzigingen lijken inge geven door ongegronde twijfels over de bijdrage van het bedrijfsleven. Het succes van de olielanden met hun gezamelijk optreden, spoort de ontwik kelingslanden aan krachtiger eisen te stellen. Deze hardere opstelling leidde tot de VN-overeenkomst inzake econo mische rechten en plichten van de sta ten. Dit charter doet afbreuk aan een aantal noodzakelijke basisvoorwaarden voor een gezonde industriële samenwer king tussen industrie- en ontwikkelings landen, aldus het NCW. In beginsel heeft de werkgeversorgani satie steun voor het streven van de ontwikkelingslanden meer produkten lo kaal te verwerken. Maar dan dient het om een beleid van geleidelijkheid te gaan, dat zich voltrekt binnen bet kader van de internationale arbeidsverdeling. Een zijdig opleggen geeft conflicten, samen werking kan alleen voortkomen uit ge meenschappelijke belangen en moet steunen op wederzijdse afspraken. Het is geen automatisch gegeven dat de grondstof moet worden verwerkt in het land waar hij wordt gevonden, meent het NCW. Het hangt onder ande re af van de doelstellingen der ontwik kelingslanden zelf, bijvoorbeeld op het punt van de werkgelegenheid. Als de ontwikkelingslanden zouden doorgaan Bovenaan op deze lijst staan de zoge noemde hypermarkten, onderaan de rij dende winkels. Koopkracht signaleerde tussen de goedkoopste en de duurste winkel een prijsverschil van 26 percent. Het consumentenblad vindt de prijs verschillen in het algemeen niet schok kend. Het blad is vooral niet stuk van de prijsvoordelen, die hypermarkten bie den. „Lage Prijzen” waren belangrijke pijlers waarop het bestaansrecht van deze warenhuizen-in-de-wei rustte. De prijsverschillen met andere winkeltypen blijken nu volgens Koopkracht dermate gering, dat de consument zich moet afvragen of zo’n hypermarkt-expeditie voor levensmiddelen nog wel zinvol is. Koopkracht waarschuwt voor cash- and-carry-bedrij ven, verbruikersmark ten, discounts, witte schuren, en derge lijke. Tal van deze winkels blijken ten onrechte de naam te hebben het aller- voordeligste winkeltype van Nederland te zijn. Veel van deze zaken, die zich verbruikersmarkt noemen, behoren als het erop aankomt bepaald niet tot de goedkoopste kruideniers. Dat deze verbruikersmarkten het sterkst in prijs zijn gestegen, kan vol gens Koopkracht wel eens veroorzaakt worden door de constante verhogingen van de minimumprijzen voor melk en brood, twee produkten die in het dage- De heer L. Brouwer (bouwbond) gaf te kennen, dat de openbaarheid van inkomens niet via de cao’s kan worden bewerkstelligd. Het cao-overleg vindt meestal plaats in tijdnood, waardoor het moeilijk is er ook nog fundamentele zaken bij te halen. Juridisch is het voorts moeilijk openbaarheid via de cao te bepleiten omdat niet iedereen onder de overeenkomst valt. Bovendien is vol gens de heer Brouwer de cao een tijde lijke overeenkomst. Ook vond hij de cao een oneigenlijk middel om een funda mentele zaak als de openbaarheid van inkomens te regelen, omdat de cao er

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13