Ex-bondscoach nauwelijks verwonderd over de opkomst van VAN DER HART Lattek en Rot SPORTS» Weiss bijna akkoord Stevenaart krijgt vrij KNSB gaat marathon aanpakken SCHAAKBOND REKENT OP OMMEZWAAI VAN RUSSEN KNAU’ers zelf in actie voor kunststofbanen „IK KAN HIER WEER WERKEN ZOALS IK WIL' Reglementspunt aangevochten De lichtgewicht Singer Starlet <aJgj 1 te i 5 HENK PORTENGEN EN ATJE KEULEN DE STERKSTEN Grootse plannen een miljoen gulden aan prijzen j I 01^1 17 1975 DINSDAG 1 8 FEBRUARI SPORT er Terugval i r Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! 'I Verwijderd De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, F 11 m O (Van onze sportredactie) le THEO KLEIN (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) '8*ü jagg Slijtageslag in schaatsmarathon in de Europese competities. Na NI ging het echter snel bergafwaarts. Onder lei ding van een Joegoslavisch trainersduo, dat een aanzienlijke groep landgenoten aantrok, bleven resultaten uit. ARNHEM. Dat de Nederlandse at- letiekwereld het nog steeds uitblijven van een kunststofwedstrijdaccommodatie mer dan beu is, werd de laatste tjjd nogal eens benadrukt. Zo gingen onlangs nog vanuit het hoogste KNAU-lichaam, de Unieraad, telegrammen richting mini sterie van CRM en NSF. de ti de te lie AMSTERDAM (ANP) De Russische schaakbond beeft gisteren op het FIDE- bureau in Amsterdam te kennen gegeven niet akkoord te kunnen gaan met Manilla als de plaats waar de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Robert Fischer en uitdager Anatoli Karpov zich moet afspelen. Het was geen schok die ontsteltenis veroorzaakte, alleen duurde het ruim een uur voordat de Russische vertegenwoor diger, de tweede legatiesecretaris van de Sovjet-ambassade in Nederland. Nikolai Ryndin, de beslissing van de Russische schaakbond wereldkundig maakte. lij at en de le lt: er he en ite en en en Ijn an en st, in ?m >r- J. J. les ;en al: :ns C. m- a- en en Is t- Sg Ml Ot er lij ie nu Mn en ii- rde /an van v. d. en- eu- 0- J. sse: d. I 0- ede J. van lul- :em van rut- eld, -P. ■d— be- M. it ie in te e- er is ie s) is d. Motorcoureur Frans Kooiman won een indoor-trial in de Arnhemse Rijnhal waar 3000 toeschouwers waren. ESSEN DPA). Udo Lattek zal naar alle waarschijnlijkheid de nieu we trainer van Bundesligaclub Rot Weiss Essen worden. De onderhande- lingen met de dit seizoen bij Bayem München vertrokken Lattek waren maandag in een beslissend stadium. Lattek toonde zich tevreden over de financiële aspecten en wilde, indien Rot Weiss dat zou vragen, nog voor het begin van de volgende competitie zijn werk bij de nieuwe vereniging beginnen. De aanstelling zal evenwel niet eerder dan met ingang van het nieuwe seizoen te verwachten zijn. LUIK. Bij Cor van der Hart wekt het nauwelijks verwondering dat AZ dit seizoen al de grote doorbraak in de eredivisie forceert „Dat zag ik twee jaar geleden al aankomen”, zegt de vierkante oefenmeester, die dit jaar zijn werkterrein naar het Belgische Standard Luik heeft verlegd. „Toen na mijn eerste jaar bij AZ de gebroeders Molenaar in de club kwa men had ik er al veel vertrouwen in. Zij hebben voor de club onschatbare waarde. Ze treden zakelijk op; geen urenlange discussies. Problemen wor den direct en goed aangepakt. Bovendien trekken ze de beste mensen voor de club aan en weten ze voor het publiek de juiste ambiance te maken”. Voor zijn eigen werk in de vereniging vond de oud-intemational bet indertijd van groot belang dat hij van „de gebroeders” de vrijheid kreeg om op zijn eigen manier te werk te gaan. weet te vinden. Van der Hart: „En daar draait het toch om. Petit heett tegen me gezegd: hoe je werkt kan me niet sche» len. Al train je nooit: als de resultaten maar goed zijn”. Van der Hart begon met de opruiming van de laatste Joegoslavische restanten. Hij verteüt: „In een van onze eerste wedstrijden had ik de Joegoslaaf Muso- vic naast me op de bank. Die man deed niets anders dan tegen me aan praten. Hij wilde erin en hij was waarschijnlijk gewend dat hij dat op die manier kon bereiken. Een half uur voor de wedstrijd kreeg ik er genoeg van. Ik vertelde hem om zich warm te gaan lopen. Toen de wedstrijd afgelopen was liep hij daar nog. Vanaf die tijd wist hij wie de baas was”. Musovic werd kort daarop verwijderd. Ook de Belgische spelers kregen het hard te verduren. Van der Hart: ,.Ze waren hier gewend af en toe gewoon van de training weg te blijven. Daar heb ik direct verandering in gebracht. De jongens weten nu wat ik van ze verlang. Ik wil hier spectakel voor het publiek en daar moeten zij hard voor werken. Bovendien hebben ze nu in de gaten gekregen dat ik erg slecht tegen mijn verlies kan”. Tot 1971 vervulde de Luikse club een vooraanstaande rol in de Belgische com petitie. In ’69, 70 en’ 71 werd niet minder dan driemaal achtereen de nati onale titel veroverd. Daarnaast maakten de Walen als eerste Belgische club naam Olympique Marseille is Paolo Cesar waarschijnlijk weer kwijt. De Franse club gaf de Braziliaan vrij om in zijn vaderland carnaval te vieren, maar van die trip is Cesar nog steeds niet terug. Hij liet de laatste tijd doorschemeren het niet naar zijn zin te hebben bij OJW. NAC is bezig met een tweede Joe goslaaf, naast Mujkic die onlangs werd gecontracteerd. Nu gaat het om de 26- jarige verdediger Budisik, die in het nationale jeugdelftal heeft gespeeld. Bij Panathinaikos draaide hij proef zonder succes. De Grieken hadden de transfer som van f 45.000 niet voor hem over. Zonder opgaaf van reden, heeft de vice-voorzitter van het organisatiecomité w.k. voetbal 1978 zijn functie neergelegd. Volgens geruchten zou Santiago Leyden gestopt zijn omdat hij de invloed van de regering in het comité te groot vindt WV en de Joegoslaaf Jovanovic (topscorer bij de Limburgse club) kwa men tot een nieuw akkoord: een con tract voor 3 jaar. In de ronde van Andalusië is Maer tens nog steeds leider. Hij verspeelde de zege van de tweede rit na protest van de Spanjaarden (Perurena werd nu tot winnaar uitgeroepen) die hem aanklaag den wegens hinderen. Schuiten finishte als 5e en staat in het algemeen klasse ment 5e met 34 seconden achterstand. Voor ze ir Alkmaar de marathon reed, won Atje Keulen-Deelstra maan dag in Groningen een wedstrijd voor het zes-banentoernooi. Hans van Helden was de beste bij da heren. Na twee maanden rust, (wegens een maagkwaal) heeft de Argentijnss tennis ser Guillermo Villas de training hervat Hij hoopt ovar een maand weer wed strijden te spelen. In Moskou overleed op 37-jarige leeftijd de Olympische bokskampioen middengewicht te Tokio, Valeri Popents- jenko. ALKMAAR. Henk Portengen uit Diemen is in Alkmaar Nederlands kam pioen marathonschaatsen geworden. De 25-jarige schaatser bleek de slimste in een kopgroep van vijf man die de slijta geslag op het Alkmaarse kunstijs be heersten. Portengen hield in de slotfase de poort dicht voor sterk rijdende man nen als Woudenberg, Giling, Van den Hoorn en Weijs, die uit de laatste bocht Portengen niet meer konden passeren. Jan van den Hoorn was de aanstichter geweest van de grote ontsnapping, maar hij kreeg al spoedig gezelschap van Al- die voortijdig werd opgeheven nadat Van der Hart tijdens een feestje met het Nederlands elftal vlak voor de wk.- finale uit de band was gesprongen. Van der Hart: „En dan te weten dat ik op het moment dat ik voor de KNVB tekende nota bene al een nieuwe over eenkomst voor opnieuw twee jaar met AZ had gesloten”. Het berouw over die stap werd dit seizoen enigszins verzacht door de transfer naar het gerenommeer de Belgische Standard Luik. Van der Hart: ,En dat heb ik nodig. Dat was ik bij Holland Sport gewend en dat vond ik toen bij AZ weer. Dat ik daarna naar de KNVB ging was natuur lijk een grote fout. Wanneer ik dat nu achteraf bezie dan kom ik tot de con clusie dat ik daar eigenlijk te jong voor was. Bij de bond zit je nu eenmaal meer achter het bureau dan op het veld en bovendien heb je met erg veel mensen te maken. Misschien had ik dat wel gewild wanneer ik zes-, zevenenvijftig jaar was geweest. Maar nu ben ik nog veel te graag bij het veldwerk betrok ken”. Van der Hart’s avonturen in dienst van de KNVB zijn genoegzaam bekend. De Standard-trainer heeft er nu nog altijd spijt van dat hij AZ twee jaar geleden verliet om naast Frantisek Fadrhonc plaats Ie nemen. Een functie Het belangrijkste onderdeel van het plan is het nieuwe sponsorreglement, dat versnippering moet tegengaan. In de hui|dige opzet zijn er, naast vijf grote sponsors, vele kleinere, die voor een gering bedrag enkele rijders on dersteunen. De KNSB wil trachten volgend seizoen tien zij ftien spon sors te krijgen, die minimaal vijf en maximaal zeven rijders in hun ploeg opnemen. De sponsor moet daarvoor per seizoen minimaal f 12.000 opbren gen, waarbij de huidige sponsor een ondergeschikte rol speelt, waar de initiatiefnemer van indertijd zich verre van gelukkig mee toonde: „We voelen ons gepasseerd”. Bottleneck in het geheel is voorts het feit, dat er in het initiatief-plan zonder meer van uit wordt gegaan dat de ijsbaandirecties gratis hun ba nen afstaan en 50 percent van de recette zullen ontvangen. Het lijkt op dit moment nog lang niet zeker, dat het hechte bolwerk van ijsbaandirec- teuren zonder meer toestemming aan dit plan zal geven. Voor de rijders gaan er ook belangrijke zaken veran deren. De op dit moment bestaande categorie A-rijders wordt opgesplitst in A-l- en A-2-rijders, die gelijk over de ploegen worden verdeeld, om teams van gelijke sterkte te krijgen. DE KNSB wil trachten van het marathonschaatsen een internationale affaire te maken. Er zijn contacten met Scandinavië en Xmerika. Ge tracht zal worden op het ISU-congres in München deze tak van schaatsen in de internationale belangstellings sfeer te Ifrengen. De Russen beroepen zich daarbij op de reglementen van de FIDE, waarin zou staan dat er een schriftelijke bevestiging van beide spelers over hun keuze aan wezig zou moeten zijn. Volgens de heer Ryndin had Fischer geen schriftelijke be reidverklaring ingezonden. De FIDE, bij monde van vice-voorzitter J. G. Prentice (Canada), ontkende echter dat er een dergelijk reglement bestaat Bovendien had de heersende wereldkampioen telefonisch en telegrafisch zijn instemming met het voorstel Manilla te kiezen betuigd. Voordat de reeds verwachte „tijdbom” ontplofte had de heer Prentice officieel meegedeeld dat de tweekamp in Manilla zou plaats vinden en dat de eerste partij op 1 juni 1975 zou beginnen. Hij betreurde dat dit besluit vroegtijdig bekend was geworden en verklaarde dat ook hij verrast was ge worden door de uitspraken van voorzitter prof. dr. Max Euwe, die momenteel in Afrika verblijft. De Canadees meende echter wel dat het besluit was genomen in belang van de schaaksport, terwijl het prijzenbedrag een zeer grote rol had gespeeld. „Zowel de spelers als de FIDE hebben bij het voorstel van de Philippijnen veel be lang", zei de heer Prentice. Hij verwachtte dat Karpov en de Sovjet Unie akkoord zouden gaan en wees erbij op de tweekamp tussen Fischer en Spasski in Reykjavik, waarbij Fischer toen en kele malen gedreigd had niet te zullen spelen omdat hij het met enkele aspecten niet eens was. „Maar die match is toch doorgegaan”, zei de heer Prentice. Tijdens het buitengewone algemene congres van de FIDE (17 tot en met 21 maart in Bergen) zal een reglementsvoorstel over het aantal partijen voor de tweekamp om het wereldkampioenschap worden behandeld. Momenteel beslaat een dergelijk duel 36 partijen. Het voorstel en tevens de eis van Fischer behelst echter over te gaan tot een ongelimiteerd aantal partijen met dien verstande dat de speler die het eerst tien partijen wint tot wereldkampioen wordt uitgeroepen. Als de stand 9-9 is geworden zou de titelhouder dan de kroon mogen blijven dragen. Ook dit laatste is een grote wens van Fischer. De heer Prentice deelde mede dat men in Manilla bereid en gereed is de tweekamp eventueel te laten spelen volgens de nieuwe bepalingen. Indien de Sovjet Unie volhardt in de weigering om het besluit van de FIDE te negeren, zullen er nieuwe onderhandellngen moeten worden ge voerd. De heer Prentice was echter van mening dat de besprekingen tussen de FIDE en de Russische schaakbond, die binnenkort toch moeten plaatsvinden, tot een be vredigende oplossing zullen leiden. Van der Hart: „Standard had elf jaar onafgebroken in de Europa Cup ge speeld. Niemand had er ooit rekening mee gehouden dat de terugval zo snel zou gaan. De kerngroep was echter veel te oud geworden, terwijl al die Joegosla- ven in het team eer. eigen ploegje had den gevormd”. In de laatste transferpe riode begon secretaris-generaal Petit al met de grote opruiming Thissen, Semmeling, Lambrichts en Takac be hoorden tot de spelers die het veld moesten ruimen. In hun plaats werden jonge veelbelovende talenten aangetrok ken. Van der Hart: „Op die transfers heb ik nog weinig invloed gehad. Toen ik hier kwam werd ik met die situatie geconfronteerd”. Dames: 1. Atje Keulen Deelstra (Irnsum) 35 ronden in 25 minuten en 31,9 seconde, 2. Christa Jaarsma (Almelo), 3. Truus de Ko- ning-Dijkstra (Mlddelle), 4. Margriet Pomper (Amilde), 5. Gerda Volmer (Tienhoven). Na de zeer matige start heeft Van der Hart onverwacht snel een ommekeer tot stand gebracht. Tot afgelopen zondag was Standard in twaalf wedstrijden in succesie ongeslagen gebleven. Alleen het laatste duel tegen Lckeren ging met 1-0 verloren. Desondanks bezet Standard nu de vierde plaats. Bovendien maakt de club nog. altijd kans op dc nationale beker en het daaraan verbonden recht op deelname aan net EC II-toernooi. „Al zouden we volgend seizoen maar UEFA- cup kunnen spelen, dan zou dat al een hele vooruitgang zijn. We zouden die wedstrijden uitstekend kunnen gebrui ken om onze spelers in het internationa le voetbal ervaring op te laten doen. Maar zelfs al lukt dat dit seizoen nog niet, dan is er geen man overboord. Er zijn mij voor dit seizoen geen eisen gesteld. Net als bij A£ wordt ik volko men /rij gelaten in mijn werk”. De rigoureuze aanpak van Van der Hart is intussen m Luik met onopge merkt gebleven. De plaatselijke pers schrijft lovend over de Nederlandse trai ner, terwijl het publiek het stadion Sclessin weer met tienduizenden tegelijk van den Hoorn (Ter Aar), 5. (Landsmeer), 7. Marten Hoekstra veen), 8. Jaap Jonkman (Bovenkarspel), Ben van der Weide (Heerenveen), 10. J- Wardenier (Marknesse). Atje Keulen-Deelstra: duidelijke overwinning. 6. Hans Brandt a (Heeren- 81), 9. Johan Van der Hart: „Discipline is belangrijk." slecht gaat wordt overal snel de schuld op de trainer geschoven. In Nederland net zo goed. Je kan dat risico alleen maar verkleinen door zelf goed werk af te leveren”, aldus Van der Hart, die het in België niettemin erg naar zijn zin heeft. „En ik niet alleen. Wanneer ik daar met Croon of Grijzenhout over praat zeggen die hetzelfde. Ik zou het in ieder geval niet erg vinden wanneer ik hier nog een jaar zou moeten blijven”. Een appèl op de ruim 30.000 leden van de atletiekunie zelf bleef nog uit. Afge lopen weekend ten het district West-I van de KNAU vergaderde, werd echter ook naar dit „wapen” gegrepen. Op voorstel van de heer B. C. Nusse uit Amsterdam besloot de vergadering akkoord te gaan met een streven naar een landelijke actie. De vader van hor denloper Frank Nusse hierover: „Als KNAU wachten we maar af. Ook moe ten we altijd de hand ophouden. Door een actie willen we nu onze goede wil tonen. Als leden van de KNAU willen we zelf wat gaan doen. Afgesproken is om dit plan binnenkort door te nemen met de andere districten. Er kwamen twee suggesties uit de vergadering. Het streven naar drie of vier ton, die de 32.000 leden toch samen moeten kunnen opbrengen, of het verhogen van in schrijfgelden met een dubbeltje. Jaar lijks zou dat anderhalve ten kunnen opleveren. Belangrijker dan de financiën is echter het feit dat wij als leden van de KNAU willen benadrukken dat het de hoogste tijd is dat we in ons land kunststof wedstrijdaccommoda ties moe ten hebben”, aldus de heer Nu— bert Weijs en naderhand van Giling. Woudenberg en Portengen. Het vijftal verwierf zich een ronde voorsprong die het gedunde peloton niet meer ongedaan bleek te kunnen maken. De beginfase van de wedstrijd ging in een hoog tem po, ten einde een snelle schifting teweeg te brengen. Die opzet slaagde. Na 50 ronden waren er nog slechts 28 rijders van de bijna 100 gestarten in de race. Daarna volgde een lange reeks van ont snappingspogingen, waarbij alle grote marathonmannen in dit onder zware weersomstandigheden verreden kampi oenschap betrokken waren. Met nog 55 ronden te gaan kwam de grote demarra ge van Van den Hoorn en Albert Weijs, die tenslotte leidde tot de huldiging van Henk Portengen. Bij de dames bleek Atje Keulen-Deel stra de sterkste. Zij beheerste de strijd over 35 ronden volledig. Opvallend was dat drie oud-leden van de dameskern- ploeg op het erepodium kwamen. Ruim 3000 mensen woonden de wedstrijden bij. De uitslag bij de heren: 1. Henk Portengen (Diemen) 150 ronden In een uur en 40 minuten. 2. Gerrit Woudenberg (Alkmaar), Co Giling (Berkhout). 4. Albert Weijs (Hasselt), 5. Jan SPAKENBURG (ANP) Pierre Stevenaart, de trainer van de zater dag eersteklasser IJsselmeervogels. zal zijn taak op donderdag 13 maart in de bekerwedstrijd tegen AZ*67 in Alkmaar toch waaroemep. Aanvan kelijk zou de trainer de ontmoeting in de kwartfinale niet meemaken daar hij als hoofd van een basis school in Amersfoort geen vrij wilde vragen. Zijn directie heeft hem ech ter de „dag vrij” aangeboden. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Het marathon schaatsen („Heineken-klassement”), dat nu al voor het derde seizoen draait, gaat volgend jaar een geheel andere opzet krijgen. Om deze snel groeiende tak van sport in zo goed mogelijke banen te leiden, heeft de technische commissie marathon van de KNSB het plan „promotie mara thon” gemaakt, dat in Alkmaar werd gepresenteerd. Wat niet wil zeggen dat Van der Hart verwach: tot zijn 65ste jaar bij de Luikse vereniging te blijven. „Nee. ook hier hoi' ik er tekening mee dat de verhuiswagen altijd voor de deur kan staaji. Daarin is in vergelijking met Nederland weinig verschil. Wanneer het Mi I S j MM F - i X V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17