Geen eenstemmigheid op belangrijke punten Duurste postzegel: vervalsing Wilson terug in Londen Giscard en sjah van Iran spraken over WEER BOMMEN OP ERITREA Miljonair uit Texas Sadat wellicht in mei naar wil president zijn Amerika Cambodjaans leger geeft de Mekong op Beperkte naasting in Portugal k „olie en goud” Olie-staat heeft tekort aan geld rz 2 3 Vorster bevestigt bezoek aan Liberia Bezoek aan Rusland „historisch” I ONODA GAAT EMIGREREN 1 8 FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND Ontspanning Ruimte end >od DINSDAG itie Bijeenkomst uw ling ten eau sch lies nal ;azi nitt Raketten (Van onze redacteur in Stockholm) Schamele oogst voor Kissinger als voor het even- I (Van onze correspondent) geschil- reidend overleg voor de internationale energieconferentie inderdaad zal kunnen worden gehouden. GENÈVE (Reuter, UPI, DP, AFP en AP). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, en zijn Sovjetrussische collega Andrei Gromiko hebben gisteren hun overleg in Genève afgesloten. Alle tussen beide mogendheden hangende vraagstukken zijn aan de orde ge weest. Men heeft gisteren nog vijf uur met elkaar gesproken in het hotel waar Kissinger verbleef. aar De ten ïeft vas De ch- ers eid /an itie lijn oet /an uit de gezamenlijke verklaring blijken dat de Sovjet-Unie zijn standpunt enigs zins heeft afgezwakt. In plaats van aan te dringen op een „onmiddellijk hervat ten” van de Geneefse conferentie, werd in de verklaring gezegd dat de conferen tie „zijn werk op een spoedig tijdstip dient te hervatten.” Waarnemers geloven dat de tekst ruimte laat voor Kissingers stap-voor-stap-methode om tot gedeelte lijke akkoorden in het Midden-Oosten te komen. het Franse kleurentelevisiesysteem wer den afgesloten. punt géén openlijke toezeggingen van de Sovjet-Unie verlangen. In Lissabon zijn gisteren zo’n 200 afgevaardigden van de Portugese Be weging der Strijdkrachten (MFA), die het in Portugal in belangrijke mate voor het zeggen heeft, bijeengekomen Saoedi- eenheid STOCKHOLM. De duurste post zegel ter wereld, de gele 3 shilling banco-postzegel uit Zweden, blijkt een vervalsing te zijn. Tien experts hebben de zegel de afgelopen maan den onderzocht en zijn tot de conclu sie gekomen dat het een nadruk is uit 1885 van de origineel in 1855 gedrukte zegel. De huidige eigenaar, de in Liech tenstein woonachtige multimiljonair René Belien, is door het Zweedse postmuseum van de vervalsing op de hoogte gebracht. Belien heeft kort geleden nog geprobeerd de zegel op de Amerikaanse filatelistische markt PHNOM PENH (AP). De Cambod jaanse regeringstroepen hebben al hun posities aan de beneden Mekong ont ruimd en zullen voorlopig geen pogingen doen de rivier weer te openen voor de scheepvaart op Phnom Penh, aldus heb ben militaire zegslieden in Phnom Penh gisteren bekend gemaakt. wet oge- orde :ief- ver- ier- dag den op ade gis- lon- jze- ion- den >ver be- :ten alig ‘ren on- laar een ïoel nen lie- an- rige ela- eeft raf- de 1 in zijn l op ind, :eld :pje aan ona 3 te rins ises na ai oon rins inco is leze on- taal >ten root dies de den KV, me de r in ren- Isen >ten uit ent te ten. en erd ‘end nde »ten voor be- ge- end. ge- voor live ntal des- jna- ;den jon- van gis- den vijf de hij 'oe- is dat opnieuw twijfel is gerezen over de vooruitzichten op onderhandelingen tus sen de guerilleros en de militaire macht hebbers. De regeringspers schildert Os man Saleh Sabbi, Idriss Mohammed Adom en Woldeab Woldemariam af als door het buitenland betaalde agenten die zich verrijken ten kosten van het Eritrese volk. „Ze hebben alcoholici en drugsver slaafden gemaakt van de zonen van heldhaftige Eritreërs. De dood van jonge mannen, die vechten in Eritrea, stelt hen liberale collega’s. In tegenstelling tot wijlen president Johnson, die als een onbehouwen boer uit Texas bekend stond, treedt Bentsen koel en beschaafd op. Vernomen werd dat Kissinger met zijn Russische collega ondermeer heeft ge sproken over de mogelijkheid van onder handelingen over een nieuw handels- verdrag, dat het afgewezen akkoord tus sen beide landen moet vervangen. Verwacht wordt dat de Amerikanen in deze mogelijke nieuwe onderhande lingen opnieuw zullen proberen een li beralisering van de joodse emigratie uit de Sovjet-Unie te verkrijgen in ruil voor de verlening van tarief- en handelscon- cessies. Deze keer zou Kissinger, zoals hij aanvankelijk ook had gewild op dit Maar ondanks die en andere len acht men het in Parijs nu toch wel zeker dat volgende maand het voorbe- Intussen blijft de Ethiopische regering versterkingen naar de noordelijke pro vincie sturen. In twee dagen zijn per vliegtuig ongeveer 700 manschappen o ver gebracht. In Asmara werd gisteren, na een onderbreking van twee weken, de elektriciteitsvoorziening hersteld. De militaire regering blijft inmiddels scherpe aanvallen lanceren op leiders van de afscheidingbeweging. Het gevolg mogelijk een rechtvaardige en duurzame oplossing tot stand zien komen. Over Cyprus heet het in het commu niqué, dat beide partijen handhaving van de soevereiniteit, onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Cyprus voor staan. Zij erkennen een wettige regering onder leiding van president Makarios. De Russische partijleider Breznjev zei gisteren volgens Tass na de onderteke ning der documenten op vragen van Russische journalisten, dat t bezoek van Wilson een keerpunt zou moeten worden in de verhouding tussen Engeland en de Sovjet-Unie. (Van een speciale medewerker) LISSABON. In Portugal zal de nationalisatie van ondernemin gen beperkt blijven tot de basisindustrieën en de in particuliere han den zijnde nutsbedrijven. Majoor Melo Antunes, de Portugese minis ter van economische zaken, zal morgen voor de televisie het sociaal- economisch noodplan bekendmaken waarin deze voornemens tot nationalisatie zijn opgenomen. Ministers Antunes heeft met ministers, staassecretarissen en topambtenaren van verschillende ministeries maandenlang aan dit noodplan gewerkt. Die massale toeloop vlakt echter het feit niet uit dat tussen en ook binnen de drie kampen die aan dit beraad deel zullen nemen, nog allerminst eensge zindheid heerst. Zo is het Internationale Energie Agentschap, dat onder Ameri kaanse leiding staat, in de ogen van de Arabieren nog altijd een oorlogsmachine die tegen hen is gericht Frankrijk en de Verenigde Staten staan nauwkeurig op een zelfde golflengte af gestemd, terwijl ten slotte tussen socialistische landen als Algerije en feodale staten als Arabië en Perzië even weinig van inzicht bestaat. ver genoeg zullen gaan. Verschillende vakbondsbestuurders hebben hun le den de laatste tijd aangezet particu liere bedrijven te bezetten of de lei ding ervan de toegang tot het bedrijf te ontzeggen. In de meeste gevallen wordt de directie beschuldigd van economische sabotage en wordt natio nalisatie van de betreffende onderne ming geëist. Over het gesprek tussen de Franse en Perzische staatshoofden is weinig meer uitgelekt dan dat het over goud en olie heeft gehandeld. Een maand eerder had Frankrijks premier Jacques Chirac de sjah al in Teheran opgezocht, waar toen belangrijke contracten voor de aanleg van een metronet, de bouw van ver schillende fabrieken en de aankoop van (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS. De drieëneenhalf uur die Frankrjjks president Giscard d’Estaing gisteren in het Zwitserse Sankt-Moritz met de sjah van Iran heeft doorgebracht, zullen, volgens het Franse staatshoofd, zowel nuttig voor Frankrijk wicht in de wereld blijken te zjjn. De Franse president had zich onverwacht vanuit het skistation Courchevel, waar hjj zelf een paar vakantiedagen doorbracht, naar Zwitserland be geven om met de Perzische vorst, zoals hij verklaarde, over olie en goud te spreken. GENEVE. De Egyptische president Sadat zal in de eerste helft van dit jaar waarschijnlijk in mei een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Dat bleek uit een onderonsje dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger gistermiddag in Genève had met een redacteur van het Egyptische blad El Achram. Het bezoek van president Sadat aan de VS had al veel eerder zullen plaats hebben; in eerste instantie was het ge pland voor september 1974. Aangezien de Amerikaans-Egyptische betrekkingen na een kortstondige bloei weer verslechterd waren door het uitblijven van vredesini tiatieven, heeft Sadat zijn bezoek aan de VS steeds uitgesteld. te verkopen voor één miljoen dollar. Speculanten en kopers bleven echter uit. Gilbert Svensson, expert van het Zweedse postmuseum, verklaarde er van overtuigd te zijn dat de unieke zegel een vrijwel waardeloze nadruk is. „We hebben voor de grap 4 geboden voor de postzegel; de prijs die ervoor betaald werd toen de zegel in 1931 voor de eerste keer werd verkocht”. In 1937 is de zegel door verkocht aan de ex-koning van Roe menië en kwam in 1950 in Belgische handen terecht. Over de echtheid er van werd reeds jaren getwist, maar met het nu gehouden onderzoek hoopt men een einde aan de strijd te hebben gemaakt. Hoewel de regering duidelijk heeft laten weten dat zij niet geïnteres seerd is in de overname van failliete of onrendabele particuliere bedrijven, kan alleen regeringsinterventie voor komen dat er in Portugal nog meer werknemers op straat komen te staan. De goudreserves van de staat, die toch al flink werden aangespro ken, zijn echter niet onuitputtelijk. Er is daarom een nieuwe staatscom missie benoemd om al deze proble men te bestuderen en zo mogelijk hiervoor een oplossing te vinden. Overigens wordt in Lissabon ver wacht dat de nationalisatieplannen van de regering de vakbeweging niet is de ge lijk het de □n- /an Tien delegaties hebben zich al inge schreven, waaronder de Verenigde Sta- ten, Japan en de EEG. Onder de oliepro- ducenten hebben Iran, Saoedi-Arabië, Algerije en Venezuela reeds aan de Fran se uitnodiging gehoor gegeven, terwijl India, Zaire en Brazilië de arme landen van de Derde Wereld zullen vertegen woordigen. MOSKOU. Premier Wilson van En geland is gisteren in Londen terugge keerd na een bezoek van vijf dagen aan de Sovjet-Unie, dat door de Russische premier Kosigin historisch is genoemd. Vlak voor zijn vertrek naar Londen gaf de Britse premier journalisten te ver staan, buitengewoon tevreden te zijn over zijn gesprekken met de Russische leiders. Er waren, zo zei Wilson, „zeer grote vorderingen” gemaakt in de be trekkingen met de Sovjet-Unie en er was een nieuwe fase bereikt. De zes met de Sovjet-Unie uitgewisselde documen ten overtroffen alles, wat sinds de twee de wereldoorlog tussen beide landen overeengekomen was. Uit het gemeenschappelij» communi qué blijkt, dat Engeland de Sovjet-Unie gunstige kredieten met een looptijd van vijf jaar zal verlenen. Wilson becijferde het totale bedrag op een miljard pond sterling (5,75 miljard gulden). Als de Sovjet-Unie het totale krediet- bedrag opneemt, kan dat een belangrijke uitwerking hebben op de werkgelegen heid in Engeland, zo zei Wilson. Over de kredietvoorwaarden is niets bekendge maakt, maar wel merkte Wilson op: „Deze leningen kunnen leiden tot de bij mijn weten grootste doorbraak in de handelsbetrekkingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie.” In een protocol zijn Londen en Mos kou regelmatige contacten op verschil lende niveaus overeengekomen. Ten aan zien van de Europese veiligheidsconfe- rentie wordt in het communiqué vastge steld, dat er voorwaarden bestaan voor het afsluiten van bet werk in Genève en voor de derde fase op het hoogste ni veau „in de naaste toekomst”. Op een persconferentie hebben Wilson en de Britse minister van buitenlandse zaken, Callaghan, evenwel duidelijk gemaakt, dat in Genève in een reeks viaagstukken nog vorderingen gemaakt moeten wor den. Zowel de Sovjet-Unie als Engeland zijn volgens het communiqué zeer be zorgd over „de gevaarlijke situatie” in het Midden-Oosten en zouden zo spoedig ADDIS ABEBA (Reuter, AP) De Ethiopische luchtmacht heeft gisteren de bombardementen op bolwerken van de afscheidings beweging in Eritrea hervat. Vol gens betrouwbare zegslieden in Addis Abeba, bestookten gevechts- bommenwerpers meer dan twee uur lang doelen bij Mai Atal, on geveer 20 km van de Rode Zee haven Massawa. Daar werd een konvooi tankauto’s met brandstof voor Asmara vorige week tegen gehouden door troepen van de af scheidingsbeweging. Na zijn overleg met Kissinger vertel de Gromiko, (op de foto vriendelijk pose rend met zijn Amerikaanse ambtgenoot) aan de pers dat „onze standpunten ten aanzien van een groot aantal van de kwesties die wij besproken hebben dicht bij elkaar liggen of zelfs geheel overeen stemmen.” Maar, zo ging hij voort „het is geen geheim, en ik ben er zeker van dat de Secretary of State het met mij eens zal zijn, dat er een aantal kwesties waren, waarin onze standpunten nu niet bepaald gelijk waren.” Later kregen ver slaggevers aan boord van Kissingers vliegtuig te horen dat Gromiko doelde op de crisis in heit Midden-Oosten en de Europese Veiligheidsconferentie. Een belangrijk resultaat van het over leg In Genève is de verklaring, dat de Sovjet-Unie en de V.S., ondanks de af wijzing door Moskou van het Russisch- Amerikaanse handelsverdrag, zullen blijven streven naar verbetering van hun betrekkingen en daarmee naar ont spanning in de wereld Verleden week heeft een strijdmacht van ongeveer 500 met amfibievaartuigen een poging gedaan 60 km ten zuidoosten van de hoofdstad de Rode Khmer van de oevers van de Mekong te verdrijven, maar de poging mislukte en zware ver liezen werden geleden. De troepen moes ten naar Neak Loeong worden overge bracht door de marine. Een diplomaat en militaire waarnemer heeft verklaard dat het nu zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, zal worden voor de regeringstroepen om de Mekong te ope nen. Momenteel moet Phnom Penh door de lucht worden bevoorraad. Hoewel de militaire situatie voor de regering kritiek is heeft de bevolking geen animo getoond om aan de strijd deel te nemen. Een buitenlandse waarnemer verklaar de: „De mensen willen niet vechten voor de hogere klassen, die voor het meren deel niets te lijden hebben gehad van de oorlog”. Frankrijk is nu Irans belangrijkste handelspartner geworden, en het is daarom waarschijnlijk dat Giscard van die bevoorrechte positie gebruik heeft willen maken door in Sankt-Moritz om de actieve medewerking van de sjah te vragen voor de voorbereidende energie conferentie die hij voor half maart in Parijs bijeen hoopt te roepen. Kissinger heeft Gromiko voorts voor stellen voorgelegd over de uitvoering van het in Vladivostok tussen president Ford en de Russische partijleider Brezjnev gesloten „principe akkoord” om in de periode tot 1985 in beide landen de raketten en bommenwerpers die een kernlading kunnen vervoeren, tot 2.400 te beperken. De Sovjet-Unie en de V.S. zullen op basis van dit akkoord proberen nog dit jaar een passende Sinds de verviervoudigde olieprijzen bezig zijn van Iran een der rijkste landen ter wereld te maken, is ook de sjah een staatshoofd geworden wiens aanzien in de wereld hoog staat genoteerd. Vandaag zou de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Kissinger, eveneens in Sankt-Moritz zijn opwachting maken al vorens in Parijs president Giscard te ontmoeten. overeenkomst op lange termijn uit te werken. Een hoge Amerikaanse functio naris was van mening dat deze overeen komst over twee of drie maanden klaar kan zijn zodat de Russische partijleider Breznjev en de Amerikaanse president Ford het kunnen ondertekenen op hun komende topconferentie in Washington. Na zijn overleg met Gromiko vertrok Kissinger naar Londen voor besprekin gen met de Britse premier Harold Wil son en diens minister van buitenlandse zaken Callaghan, die eerder op de dag een reeks overeenkomsten met de Sov jet-Unie hadden afgesloten. WASHINGTON (UPI, DPA). De democratische senator Lloyd Bentsen, een miljonair uit Texas heeft gisteren in Washington bekendgemaakt, dat hij gegadigde is voor de Democratische kan didatuur voor het presidentschap. Vol gens hem heeft president Ford, die heeft laten weten dat hij zich in 1976 beschik baar stelt voor de Republikeinde kandi datuur, al te lang het land van crisis naar crisis laten drijven. KAAPSTAD (Reuter.) Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren bevestigd dat hij vorige week Liberia heeft bezocht. Hij zei dat hij uitvoerig overleg met president William Tolbert had gepleegd over ontspanning met zwart Afrika. In een korte mededeling van het bu reau van de premier, die via de Zuid- afrikaanse radio werd voorgelezen, stond dat de heer Vorster vorige week op uitnodiging van president Tolbert naar de Liberiaanse hoofdstad, Monrovia, was gereisd. Het bezoek van de premier werd van bijzonder belang geacht daar Liberia één van de landen was, die de vijandigste kritiek op Zuid-Afrika leverden. Volgens betrouwbare kringen zou de doorbraak via het bezoek van Vorster spoedig wor den gevolgd door verdere officiële con tacten. De premier verbleef dinsdag en woensdag vorige week in Monrovia en keerde donderdag naar Kaapstad terug. Hij zou onder meer vergezeld zijn ge weest van zijn minister van Buitenland se Zaken Muller en het hoofd staatsvei ligheid, generaal H. van den Berg. „Ik wil als vrij mens in Brazilië leven, liever dan als een nationale held in Japan te worden aangestaard als een goudvis in een kom”, aldus de 52-jarige ex-inlichtingenofficier. Onoda zei dat de 30-jarige afzondering hem had geholpen bij het vormen van zijn karakter en hem vertrouwen voor de rest van zijn leven had geschonken. Hij onthulde dat hij bezig is met de koop van een boerderij met 600 hectare in Brazilië waar een broer van hem woont. De boerderij betaalt hij met de opbrengst van een boek over zijn eenza me leven op het eiland Loebang. om zich te beraden over de duur en de aard van de politieke rol van de MFA. Kapitein Vasco Louren?o, woordvoerder van de Raad van Twintig, de politieke vertegenwoordi ging van de Beweging, verklaarde dat de door de raad ingediende voorstel len niet de vestiging van een militai re dictatuur beogen. Volgens Lourenco hebben de bur gerlijke partijen in de Portugese coali tieregering de Beweging van de Strijdkrachten verzocht „haar taak te blijven vervullen”. De communisten vinden dat dit ook na de in april te houden algemene verkiezingen moet gebeuren; socialisten en volksdemo- craten zijn weliswaar van mening dat de Beweging een politieke rol kan blijven spelen, maar niet zoveel macht moet hebben als momenteel het geval is. Binnen de Beweging der Strijdkrachten zelf schijnen de gema tigde groeperingen tijdens de verga dering in Lissabon een front te vor men, om te voorkomen dat een voor stel van militante linkse officieren, om een permanente militaire regering in Portugal te vormen, wordt aange nomen. De nu 54-jarige Bentsen maakte van 1948 tot 1957 deel uit van het huis van afgevaardigden. Daarna ging hij met veel succes in zaken. In 1970 kwam hij in de senaat door een overwinning op George Bush, de tegenwoordige diploma tieke vertegenwoordiger van de Verenig de Staten in Peking. In de vergaderzaal van de senaat, waar al talrijke kandidaten hun officiële campagnes zijn begonnen, verklaarde Bentsen dat hij een „energieke, nationale campagne” zal voeren en dat hij het land een leding zal geven, die tegelijk openhartig, onbevreesd en positief zal zijn. Hij is de vijfde Democraat die zich kandidaat heeft gesteld. Eerder deden dit de 62-jarige senator Henry Jackson, de 50-jarige ex-gouverneur Jimmy Car ter van Georgia, de 52-jarige Morris Udall, lid van het Huis van Afgevaar digden uit Arizona en de 44-jarige voor malige senator Fred Harris uit Oklaho ma. Het wordt overigens vrijwel zeker geacht dat ook gouverneur George Wal lace van Alabama aan de strijd om het presidentschap zal meedoen. Bentsen geldt als een vertegenwoordi ger van de conservatieve vleugel van de Democratische Partij, hoewel hij zich Mlf als iemand van het centrum be- Ktstrrt -Si» lijft tiefct met TOKIO (Reuter). Hiro Onoda, de Japanner die vorig jaar maart uit het Philippijnse oerwoud kwam waar hij 30 jaar als soldaat was achtergebleven om dat hij niet wist dat de oorlog voorbij was, gaat emigreren omdat hij geen leven als held wil leiden. NEW YORK. (Reuter) Het sul tanaat Oman heeft tekort aan con tant geld ondanks de grote opbrengst van de olie. Bankiers hebben gewaar schuwd dat het voor hen moeilijk zou kunnen worden krediet te verle nen tenzij het uitgeven van geld beteugeld wordt. Dit meldt de New York Times. Het blad schrijft in een bericht op de voorpagina dat het tekort pijnlijk is voor de regering die bijna één miljard dollar per jaar verdiende om uit te geven aan minder dan een miljoen mensen. „Er is geen openbaar commentaar geleverd door de regering of Sultan Qaboes, een absoluut monarch die op treedt als zijn eigen minister van financiën. Volgens het blad was hij soms te gul nadat hij in 1970 de macht van zijn vader had overgenomen. Hij be gon met enorme bouwprojecten en gaf 500 miljoen dollar in een jaar uit aan de politie en de strijdkrachten. „Sommige critici van de regering klagen er over dat 500 miljoen dollar per jaar te veel is voor een strijd kracht die op het ogenblik vecht tegen niet meer dan een bende van een paar honderd rebellen onder marxistische leiding bij de zuidelijke grens”. Wat het Midden-Oosten betreft, liet Gromiko zijn Amerikaanse ambtgenoot opnieuw weten dat de Sovjet-Unie groot belang hecht aan een spoedige hervat ting van de vredesconferentie in Genève en bovendien wenst dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) op deze be sprekingen wordt vertegenwoordigd. Kissinger zou Gromiko daarop hebben gezegd dat de Verenigde Staten bezwaar zullen blijven maken tegen deelname aan de besprekingen door de PLO tenzij de Palestijnse Organisatie Israels be staan en territoriale onschendbaarheid aanvaardt. Ondanks deze „openhartige uitwisse ling van standpunten,” zoals Amerikaan se diplomaten de onenigheid tussen bei de landen voorzichtig beschrijven, zou in staat villa’s en flatgebouwen te kopen in Arabische hoofdsteden”, aldus rege ringsverklaring. Idriss Mohammed Adom reisde vorige week naar de Soedanese hoofdstad Khartoem nadat president Numeiry van Soedan had opgeroepen tot een bestand en zijn bemiddeling had aangeboden. Maar uit de beschuldigingen die de Ethi opische regering inbrengt tegen de lei ders van de Eritrese opstandelingen blijkt volgens diplomaten in Addis Abe ba weinig bereidheid tot onderhandelin- gen. De Eritrese rebellen ontvangen, zo meldt AP, momenteel versterkingen voor een nieuwe aanval op Asmara, de hoofdstad van Eritrea, aldus hebben wel ingelichte Ethiopische zegslieden gisteren bekend gemaakt. Via een klandestiene route zouden de rebellen nu uit Soedan voor het eerst zware artillerie krijgen welke zij willen opstellen tegen de artillerie van de tweede divisie van het Ethiopische leger. j 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3