De recreatie-assistent beschermt de jeugd en de plantsoenen Inbraak in de I over COLLECTE Elly popmuziek Kijkgrijp „The Shepherd I Er s' vieren Cursief cI^latie(f) Aangepaste gezinsdienst Gespreksgroepen Wasserij DUYN 5 STORMVOCELSJEUCD IN FINALE ■imm ih i „MIJNHEER, WAT LOOPT U TOCH ALTIJD BIJ DIE SCHOLEN ROND?” JME. .^■i||ll _I1 L PLAATSELIJK NIEUWS 1975 IJC FEBRUARI 1 8 DINSDAG 4 door Loes De Fauwe Ze kennen je J F t I pen te vieren in het land waar de molens staan!” „Niets is zelfs minder waar”, voegde hij hieraan toe, „er is voor ons immers maar één Holland en we zijn altijd weer even ver heugd de vuurtoren van IJmui den terug te zien. Trouwens, nog even en dan bestaat ons trio al weer twaalfeneenhalf jaar, welk jubileum we gezond en wel ho- X Agressief VELSEN „Kijk, het is natuur lijk een heel verschil of een ruit sneuvelt doordat er in het vuur van het spel een bal door gaat of doordat een stel jongens de tegels uit de grond haalt en daarmee zevenen dertig ruiten gaan ingooien. Dan kun je zeggen: dat is baldadigheid. Dan gaan wij ook naar de ouders en moet de schade worden betaald. Meeestal wordt daar niet de politie bij gehaald, dat is niet direct onze bedoeling”. Hiermee wijst hoofd ambtenaar G. J. Kwakkel op de es sentie van het werk van vier van zijn ambtenaren: die recreatie- assistenten worden genoemd. Vier mannen die zich, volgens hun taak omschrijving, bezig houden met de „begeleiding van de jeugd bij het buiten spelen”. Belangrijk onder deel daarvan is het toezicht houden op gemeentelijke eigendommèn: plantsoenen en schoolspeelplaatsen omdat hier al of niet bij gebrek aan beter het meest wordt ge speeld. Als woordvoerder van het nog altijd populaire Velsense trio „The Shepherds” stelt Nico Schaap er prijs op even de ge ruchten te ontzenuwen, als zou den zij voornemens zijn Neder land voorgoed te verlaten. Havaii r de e- Wat ïf (ADVERTENTIE) tfemaw kruimels 1 1 c 1 1 5 l 1 U met zelf gearrangeerde en bewerkte songs, waarvan de medley van liedjes over treinen het trio in het bijzonder veel positieve reacties heeft opgele verd. dt A. ig it ie ’s winters als het laat licht wordt veel kinderen worden lastig gevallen. „Nu is het heel anders werken”, aldus De Winter, „je bent nu bekend onder de buitenspelende jeugd. Ze kennen je ge zicht, vaak ook je naam. Als ze ergens voetballen waar dat niet mag en ik kom Over het algemeen zijn de contacten tussen de recreatie-assistenten eh de kin deren redelijk. Van gemeentezijde tracht Het korps recreatie-assistenten van de gemeente Velsen: L. Schol, L. Bakker, P. de Winter en A. Kwak op het school plein van de Brederodeschool in Sant poort. De dienst staat onder leiding van mevrouw L. G. BrezetBrouwer en pastoor A. Loos, met als onderwerp „Doorgeven met de handen”. Muzika le medewerking zal worden verleend door de muziekgroep van het Leger des Heils uit IJmuiden, terwijl voorts dr. R. Koper o.f.m. vicaris van het bisdom Haarlem een aantal katholie ke jongeren het vormsel zal toedie nen. Aan zowel met geld, als met bloemen en fruit worden bijgedragen. Tenslotte bestaat er na afloop van de dienst nog gelegenheid tot een onderlinge ont moeting in het aangrenzend wijkge- bouw. Vier B-junioren van de voetbalver eniging „Stormvogels” uit IJmuiden zullen maandag 24 februari hun club e r t s F. eh (Van een onzer verslaggeefsters) J. et >n re ?s, 31 .is lij et in in t- ol d, de 27 in ,t- ij- e- ns iff er ir ld i” s- le Over het algemeen worden eventuele „conflicten” op gemoedelijke wijze opge lost, zo blijkt uit de verhalen van De Winter: „Neem het plantsoen bij de Homburgstraat in IJmuiden. Daar werd altijd gevoetbald en na talloze malen praten had ik ze er inderdaad van overtuigd dat zij op het veldje aan de andere kant van de spoorlijn moesten voetballen. Dat ging een hele tijd goed. In de grote zaal van de muziek school „Velsen” aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost zal woensdag 19 februari door Elly de Waard onder meer recensente voor pop-muziek van de Volkskrant een causerie worden gehouden over de nieuwste stromingen in deze muziek. Een en ander wordt door haar met grammo foonplaten muzikaal geïllustreerd. Ofschoon deze avond in de eerste plaats is bestemd voor leerlingen van de Dr. Vissering Scholengemeenschap, het gymnasium „Felisenum” en de Muziekschool; kunnen ook andere be langstellenden de lezing komen be luisteren. Hiervoor is een aantal kaarten a 1 verkrijgbaar, bij de muziekschool telefonisch te bestellen onder nummer 10694. De heer P. de Winter is 61 jaar. Hij is uit het jeugdwerk overgestapt in deze baan: „Twaalf jaar geleden was het moeilijk. In heel Velsen was het een chaos: overal werd gevoetbald en het kostte ons de grootste moeite om ieder een naar de officiële voetbalterreintjes te krijgen. Niemand kende je nog, je werd niet geaccepteerd en je moest tel kens weer terug om te kijken of ze niet tóch weer bezig waren. Ik heb wel eens ontslag willen nemen”. Waakzaamheid blijft geboden, vindt het comité Oud-IJmuiden: in de eer ste wijkkrant van dit jaar. Immers, 1975 kan wel eens het jaar van de waarheid worden. In het krantje wordt ook staatsse cretaris Jan Schaefer geciteerd: „Ik heb waardering voor wethouders die toegeven dat zij tien a vijftien jaar geleden fouten hebben gemaakt.” Bij het blussen blijft het geboden aan de belendende percelen te den ken. Het Velsense college van B. en W. heeft het comité „Velsen voor Viet nam, Laos en Cambodja” vergunning verleend voor het houden van een collecte in de week van maandag 24 tot en met zaterdag 29 maart. De opbrengst daarvan is bestemd voor de inventaris van het ziekenhuis „Binh Viën Ha Lan”., Vandaar dat door het comité reeds nu de medewerking wordt ingeroepen van een aantal collectanten en col- lectrices, met als adres voor aanmel ding H. de Boer, Rembrandtlaan 41, IJmuiden, telefoon 14884. Door de organisatoren zal rekening worden gehouden met eventuele wensen over bepaalde wijken en standplaatsen. „Het is een hele vooruitgang geweest dat de schoolpleinen werden openge steld”, aldus de heer Kwakkel, „Openba re Werken vond dat in eerste instantie niet zo leuk omdat de schadeposten opliepen, maar over het algemeen valt dat toch wel mee”. De vier recreatie-assistenten van de gemeente Velsen zijn: P. de Winter, A. Kwak, L. Schol en L. Bakker. Drie van hen zijn al twaalf jaar, sinds de uitvin ding van deze functie, in dienst. Naast een controlerende taak, worden zij ook ingezet als „beschermers”. Nu bijvoor beeld park Beeckestijn minder veilig is voor kinderen, patrouilleren zij meer dan normaal op het stille gedeelte van de Driehuizerkerkweg. Normaal rij den of lopen zij daar ook rond als de scholen aan of uit gaan, omat de erva ring heeft geleerd dat daar vooral De Winter: „Soms moet je een bekeu ring geven. Dat gebeurde vooral veel toen we hier in de gemeente net waren begonnen. Nu gebeurt dat niet meer zo vaak. In al die twaalf jaren heb ik bijvoorbeeld maar vier keer politiehulp ingeroepen. Dat is toch niet veel”. De heer Kwakkel: „Soms verzorgen ze de EHBO of ze staan ook met een stop watch in hun hand. Zodat ze voor de kinderen niet alleen de boeman zijn die ze van hun speelterrein jaagt. Dat ze er niet zijn om te pesten. Tenslotte zijn ze er voor 18.300 jeugdigen van zeg, drie tot twintig jaar. En dat is wel even achtentwintig percent van de totale be volking”. Overigens hebben „The Shepherds” de laatste tijd weer een druk pro gramma afgewerkt. Zo waren zij on der meer op het beeldscherm te zien en te beluisteren in „Geven voor leven”, „Met liedjes Amerika in”, „Muziek in uw straatje" en de show van Johnny en Tonny. Hun meest recente optreden was zaterdagavond bij Ted de Braak in zijn „Toi. toi, toi- show.” Thans werken zij alweer aan een programma voor een nieuwe af levering van het door Gerard van den Berg gepresenteerde „Muziek in uw straatje”, welke over enige tijd zal worden uitgezonden. En dit allemaal IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Great Republic, Savannah; Hektos, Kot- ka, Velsen ;Harnis, Rochester, IJmuiden; Petunia, Graveshon; Velska, Constanza; Troup Head, Londen; Monksgarth, Bir kenhead; Teutonia, Rotterdam; Oremar, Norfolk, IJmuiden; Alca Klaipeda; Skog Cell Forester, Monsteras, Velsen; Flip per, Boulogne; Sea Horse Noordzee; Louga, San Pedro; Jenny, Rotterdam, IJmuiden; Impala, Ipswich, De heer A. Kwak: „Al verscheidene keren heb ik gemerkt dat ik uiterst argwanend werd bekeken: in een winkel liep een man wat om me heen te draaien en vroeg uiteindelijk: mijnheer, wat loopt u toch altijd bij die scholen rond? Het is ook wel eens gebeurd dat een moeder naar buiten rende en haar kind mee naar binnen nam toen ik in een straat lie pte patrouilleren. Ik heb mij toen gelegitimeerd en haar uitgelegd wat ik deed. Ik kan mij voorstellen dat mensen soms een verkeerde indruk van ons krijgen”. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Zondag 23 februari zal om 15 uur in de oude Engelmunduskerk in Vel- sen-Zuid weer een aangepaste gezins dienst beginnen, speciaal bestemd voor geestelijk gehandicapten en hun ouders, familieleden en verzorgers. Ook andere belangstellenden zijn hierbij echter welkom. Zoals gewoon lijk berust de organisatie van deze dienst bij de commissie „A ingepaste gezinsdiensten in de IJmond”, ressor terend onder de Raden van Kerken in Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Oont. plat; Capt. F. Gaignerot, Stettin. Dinsdag vertrokken: Troup Head, Londen; Great Republic, Bremerhaven; Aboisso, Antwerpen. Bij dit alles hebben „The Shepherds” verleden jaar als varende trouba dours tijdens de cruises van het En gelse passagiersschip „Oraiana” (43.000 brt.) zoveel succes gehad, dat de directie van de „P. en Q-lines” zich reeds in november heeft gehaast het trio voor de komende vakantie reizen opnieuw te contracteren. Aldus hebben de „Schaapjes” van half juni tot eind augustus weer enige plezieri ge maanden in het vooruitzicht, waarbij het nuttige met het aangena me kan worden verenigd. Tot ik op een gegeven moment op zon dag langs kwam en ze weer op het plantsoen bezig waren. Toen zeiden die jongens heel verbaasd: gut, heeft u op zondag ook dienst? Nou, daar moet je om kunnen lachen. Nu weten ze dat en doen ze het ook op zondag niet meer. Je moet zulke dingen ook een beetje spor tief opvatten”. De recreatie-assistenten zijn op de weg als de scholen uit zijn. Dan rijden zij door de gemeente de schoolpleinen en de plantsoenen af. Beslist niet om de kinderen daar zomaar vandaan te stu ren: er mag op schoolpleinen en plant soenen worden gespeeld. Alleen mag er op het gras van die plantsoenen niet worden gevoetbald of gehockeyed. Dat verbod is er nu eenmaal en de recreatie- assistenten letten er ondermeer op dat dat verbod niet wordt overtreden. Tref fen zij voetballende mensen aan, dan worden die doorverwezen naar de terrei nen waar wel gevoetbald of gehockeyed mag worden. Vooral het verwijzen, het hulp bieden heeft de nadruk. Daarmee verschilt het fenomeen recreatie-assistent fundamenteel met dat van de vroegere koddebeijer of de wijkagent. De recrea tie-assistent wil geen politie-mannetje spelen, al wordt hun gedrag wel vaak als zodanig opgevat. De praktijk leert dat niet zozeer de kinderen als wel de twintigers die ’s a- vonds op het plantsoen een balletje trappen het meest lastig zijn. Zij accep teren het geldende voetbalverbod niet. Juist bij deze groep ontstaat hierom agressief gedrag. Voor hen is de recrea tie-assistent zeker niet hun „beste vriend”. Voorts heeft de jeugdcommissie van Stormvogels voor de B- en C- junioren nog een feestavond georga niseerd, zaterdag 22 februari te hou den in de kantine van het sportpark „Zeewijk.” Het programma hiervoor bestaat uit muziek, met kienen en een loterij om prijzen. Als Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op 11 maart de IJ mond bezoeken, gaat burgemeester Reehorst binnenskamers een hartig woordje spreken over het overloopbe- leid. Daarom wil Velsen nog niet reageren op de uitlatingen van Gede puteerde Wim van der Knoop. Bij de Bolle loopt het ook wel eens over. vertegenwoordigen in de finale van de spelregelwedstrijden voor de jeugd, georganiseerd door de scheids- rechtersverenigingen „IJmond Deze worden gehouden in de kantine van „ODIN” in Heemskerk, met als inzet de Aldert Gravemaker-bokaal. Deze wisselprijs is thans in het bezit van „ODIN.” men die nog te verbeteren door de recreatie-assistenten in te schakelen bij evenementen voor de jeugd, zoals de school- en straatvoetbaltoernooien en de zwemwedstrij den. speelterreinen in de gemeente Velsen betreft, is de situatie in IJmuiden het meest urgent. Recreatie-assistent De Winter: „Tussen het Cultureel Centrum en het Pleiadenplantsoen bijvoorbeeld is haast niets. Je kunt de kinderen dan naar de schoolpleinen sturen, maar die zitten zomers ook vol. Ach, dan ga ik maar een andere wijk in. Ze moeten toch ergens spelen. Daar moet je begrip voor hebben”. Er is weer een rolstoelambulance bijgekomen, zo lazen we. Zo langza merhand dreigt het aantal ambulan ces de gebruikers ervan in aantal te overtreffen. Ook IJmuiden schijnt carnaval ge vierd te hebben. We ontdekten As woensdag een guirlande die op straat lag. De Bolle moet zijn beurt voorbij laten gaan. De dames Elke Roggeveen-Lambers uit IJmuiden (telefoon 17664) en Lida Sanders-Vet uit Assendelft (telefoon (02987-1682) willen trachten enige ge spreksgroepen voor vrouwen samen te stellen, waarin zij persoonlijke en maatschappelijke problemen kunnen bespreken. De initiatiefneemsters hebben namelijk ervaren dat het voor veel vrouwen nog altijd moeilijk is met elkaar in contact te komen, om daarbij van gedachten te wisselen over haar wensen, teleurstellingen en ambities. Zij die in dergelijke gespreksgroe pen interesse mochten hebben, wor den verzocht na 18 uur contact op te nemen met een der bovengenoemde telefoonnummers. Overigens is het correspondentie-adres De Voorweid 13, Assendelft. Dinsdag gearriveerdDintelborg, Swansea ;Levem, Poole, Velsen ;Emb la, Gefle, Beverwijk; Temple Arch, Nor folk; Polydorus, Bejaia; Marijke Smits, Trondheim, IJmuiden; Stir’ing Oak, Maandag vertrokken: Erskine Bridge, Pepel, IJmuiden; Stirling Brigg, Cont. plat; Sommen, Boston; Scheldeborg. Delfzijl, Zaandam; Borkum, Bremen; Poolster, Rotterdam; Tower Princess, Gainsborough; Jasenitz, Helsingborg, IJ muiden; Lloyd Rotterdam, Bremen; Pa ris Teriot, Cont. plat; Muhlentor, Cont. plat, IJmuiden. Tagri, Rochester, IJmui den; Elianne, Rotterdam. eraan, dan weten ze precies dat ik ze verderop zal sturen. Vaak gaan ze dan al. Soms trekken ze snel hun schoenen uit en roepen dan triomfantelijk: ziet u wel, zo gaat het gras niet kapot. Soms lopen ze hard weg. Nou, ik ga er echt niet achteraan rennen, hoor. Dan kom ik ze later wel weer tegen en maak ik ze duidelijk dat ik ze echt niet op eet. Het gebeurt ook wel dat ik ze helemaal ondersteboven moet schelden. Nou, dat kan ik ook”. SANTPOORT. Twee jonge vrou wen zijn betrapt tijdens een inbraak in de zelfbedieningszaak de Kijkgrijp aan de Bloemendaalseweg in Santpoort. Omstreeks twaalf uur had de politie een melding binnen gekregen dat het winkelraam kapot was gegooid. Bij de Kijkgrijp trof men twee vrouwen uit Am sterdam aan van 20 en 24 jaar. Eén van hen was in de winkel, de tweede was het plantsoen ingerend. De beide vrou wen zijn voor onderzoek naar het hoofdbureau gebracht. Het is één van de taken van de recreatie-assistent om daar te waken, hoewel hun aanwezigheid vaak door vooral de ouders verkeerd wordt op gevat. Te meer daar de recreatie-assis tenten niet in uniform lopen en dus niet direct als zodanig herkenbaar zijn. de traditionele collecte kan OS -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5