Amsterdam Vele honderden aanwezig bij Sinfonietta uitvaart van Heintje Davids blonk uit i Artiestenleed in Sunshine Boys Prijs voor glanzende sonoriteit Eric de Nie Operagezelschap Forum in nood t Aanstaande moeder. Befmeteeneven. moeders Dick Bor in Kadens: Akoestische „Return to forever” Werkteater Avondrood van Zij schreef zelf jaren geleden draaiboek voor deze dag Mozart-concert Joan Remmelts als boeiende knorrepot Slotrecital Bach-Paganiniserie U belt voor een nieuw leven. Toelagen schrijvers en vertalers i Van uw kleine moeite, maken we grote blijdschap. Willem Snitker in Studio Cees Noort Rechtzetting Evangelische Omroep niet naar christelijk festival h <1 12 13 1975 FEBRUARI WOENSDAG 1 9 KUNST ij l u- REEI Mevr. I. v. Leuven-v. Ravenzwaaij 023-242104 IT ISIE A voor móeders ÉL i (Van een onzer verslaggevers) (Van onze kunstredactie) aan Clarke: maniak on de contrabas (ADVERTENTIE) 5 a- Het Forumbestuur heeft nu toegezegd voor 1 mei een nota over de mogelijkhe den van het voortbestaan van de opera- voorziening voor de regio te overleggen. Wat Neil Simon mist is de eigenschap om door z’n snedigheden heen te prik- Johan Kaart brengt een laatste bloemen- groet bij de kist van Heintje Davids. bliek op dan voorheen. Dat bleek ook maandagavond tijdens hun optreden in het Amsterdamse Concertgebouw. Chick Corea (links) en Stanley Clarke (hier achter het orgel) in het Concertgebouw gefotografeerd door Gijsbert Hanekroot. HAARLEM. Het Werkteater uit Amsterdam speelt morgenavond in de Toneelschuur, Smedestraat 23 Haar lem, het stuk „Avondrood”. Daarin spelen de acteurs oude mensen in een tehuis. Het gaat niet over Het Be jaardenprobleem, maar over de con crete emoties tussen een aantal men sen, die met elkaar moeten zien te leven. HILVERSUM (ANP). De Evangeli sche Omroep zal niet deelnemen aan het Internationale Christelijk Televisie-festi- val in mei van dit jaar in Brighton (Engeland). Oorspronkelijk zegde de EO aan de NOS toe twee programma’s te zullen inzenden, maar daar ziet de om roep nu van af. k HAARLEM. Op uitnodiging van de stichting„Stadsschouwburg en Concert- gebouw-Haarlem” heeft de „Amsterdam Sinfonietta” disdagavond >n het Haar lemse Concertgebouw het tweede con cert van de Mozart-serie gegeven. HAARLEM- Dinsdagavond rondde Dick Bor in „Kadens” zijn Bach-Pagani- niserie af. Met dit laatste van de drie recitals, gewijd aan het integraal uitvoe ren van de viool-solowerken die door beide genoemde meesters werden ge schreven, kreeg men een gaaf totaal beeld van het technisch en muzikaal kunnen van deze violist. Ontwaarde men in het eerste recital waarin de na druk enigszins op de acrobatiek lag een gedistantieerdheid van het emotio nele; op de tweede avond was reeds sprake van een wat warmbloediger aan pak en een opvallend veel verfijnder loonvorming, waarschijnlijk ook doordat Bor aan de akoestiek van de zaal ge wend was geraakt. vermaken. Het stuk besluit met een scène, waarin een vrouw een andere vrouw bijstaat in haar laatste uur en haar over de drempel heen helpt. Het stuk is zoals altijd bij het Werkteater uit improvisaties van de spelers ontstaan. Shireen Strooker was in dit geval degene die de spelers daarbij gestimuleerd heeft. Het is een zeer ontroerende voorstelling gewor den omdat de spelers erin slagen strikt eigen emoties te laten zien. Ze maken geen types, maar slagen er in met bijzonder weinig hulpmiddelen voortdurend het stramme gescharrel in een bejaardenhuis te suggereren. De voorstelling heeft plaats in het kader van „Dit is onze zorg” van het Frans Halsmuseum en het Rosenstock Huessy-huis. Op de foto: Helmert Woudenberg en Herman Vinck (r). Vorig jaar, tijdens een concert in Pa radiso, was er al sprake van een minder gecompliceerde opzet van de composities. De groep had zich toen net op het instrumentale pad begeven, nadat Flora Purim was opgestapt. Sindsdien is het spel nog meer recht toe recht aan ge worden, zij het binnen het niet bepaald simpel te noemen Corea-stramien. Een andere tegemoetkoming aan het publiek is het opmerkelijke enthousiasme van de band op het toneel. Weliswaar ontaardt dit van tijd tot tijd in zouteloze potsen makerij, maar ze komen tenslotte uit Amerika. Tijdens het spel werkt een grijns in ieder geval aanstekelijker dan een chagrijnig gezicht. Het stuk begint met een vrolijk gezongen liedje over het leven dat zo kort is. Daarna ontwikkelt zich een reeks scènes, waarin telkens twee hooguit drie spelers op verschillende manieren eenzaamheid, behoefte aan contact en vrijheid, of herinneringen aan vroeger spelen. Nadat het publiek elke individuele bejaarde heeft leren kennen, ziet men een „bonte avond”, waarop elke speler in de rol van een bejaarde z’n huisgenoten probeert te Door een intern misverstand was niet voldoende duidelijk dat het festival wordt georganiseerd door de Wereldas- sociatie voor Christelijke Communicatie middelen (sectie van de Wereldraad van Kerken) én de Internationale KatholieKe Associatie voor Radio en Televisie („ver bindingen met het Vaticaan”), aldus een verklaring van de EO. Zij overweegt nog een waarnemer naar het festival te atu- ren. ROTTERDAM. Annie M. G. Schmidt heeft het blijspel „The Sunshi ne Boys” van de Amerikaan Neil Simon zo bewerkt dat het in plaats van te New York zich afspeelt in Amsterdam. Joan Remmelts en Ton Lensink spelen twee oude revueartiesten van de generatie Muyselaar en Walden. Ze zijn ene Willie Bogaard en Louis van Os. Ze hebben 43 jaar een fameus duo gevormd, maar zijn sinds elf jaar uit elkaar. Een NOS- televisieprogramma bracht ze weer (met moeite) samen voor nog éénmaal hun beroemdste sketch. Het werd een grote menigte welke zich op de begraafplaats en bij de in gang verzamelde De aula van het cre matorium was dan ook meer dan bezet, toen de toespraken werden gehouden. Een neef van de overledene herinnerde de familie er aan, hoe Heintje Davids met zijn oom Philip Pinkhof in het huwelijk trad en daarmee de wereld van de kleinkunstenaars in contact bracht met een eenvoudige burgermansfamilie. Haar komst was als het verschijnen van een zonnestraal. ziek geënte melodieën op een prach tige Steinway. Gitarist Al DiMeola wis selde op akoestische gitaar eveneens klassieke lijnen af met swingende ak koorden. Maar een hel van applaus barstte los na de kunsten van Stanley Clarke. Hoe wel de groep staat aangekondigd als „Return to forever, featuring Chick Co rea”, is het de kenners al lang duidelijk dat niet Corea de grote trekpleister is, maar Clarke. En deze maniak op de bas, die inmiddels een schitterende soloplaat heeft afgeleverd, wilde dat wel waarma ken. Hij gaf althans zijn honderd jaar oude Duitse contrabas behoorlijk van •*s HAARLEM. De Haarlemse schilder en graficus Eric de Nie heeft de tweede Billiton Van der Rijnprijs gewonnen met een serie van drie kleurpotloodteke- ningen in foto-realistische stijl. De prijs uitreiking is 28 februari a.s. ’s middags om vier uur in het Congresgebouw in Den Haag. Aansluitend is tot ’s avonds negen uur de opening van een expositie van Eric de Nie, bestaande uit tekenin gen en aquarellen in de Haagse Galerie Nouvelle Images, Westeinde 22. De eer ste en derde prijs zijn respectievelijk gewonnen door J. L. Vos en Dick Fluits- ma. „Return to forever” speelde voor de pauze uitsluitend materiaal van hun laatstverschenen album „Where have I known you before”, nummers van Chick zelf, van drummer Lennie White en van bassist Stanley Clarke. Maar evenals bij het concert van Mahavishnu Orchestra, twee weken geleden, kwam de grote verrassing na de pauze. „Return to fore ver” in een indrukwekkende akoestische set. Men ging van start met „No myste rie” van de gelijknamige, binnen twee weken uit te brengen, elpee. En daarna barstte de virtuositeit pas goed los, toen ieder ruime gelegenheid kreeg zijn kun nen te tonen in een uitgebreide solo. Chick Corea speelde op klassieke mu- DEN HAAG( ANP). voor de Letteren heeft ruim 440.000 beschikbaar voor aanvul lende honoraria voor schrijvers en ver talers. Voor de schrijvers is er 262.000 (vori' jaar 247.0Ó0) en voor de verta lers 180.400 (vorig jaar 125.000). GRONINGEN. (ANP) Wanneer niet op korte termijn fundamentele wijzigin gen in de bestaande situatie bij de Stichting Operagezelschap Forum te En schedé zijn te verwachten, zal dit gezel schap per 16 augustus 1976 in liquidatie gaan. Met dat uitgangspunt hebben de subsidiënten van Forum besloten hun best te doen bij hun thuisfront de toe zeggingen voor de benodigde subsidies gedaan te krijgen. De provincie groningen, een van de subsidie-geefsters, was van mening dat een voortduren van de subsidieverlening niet meer verantwoord was, wanneer de structurele verhogingen in de Forumbe- groting op geen enkele wijze worden gecompenseerd door hetgeen het forum gezelschap heeft te bieden. P. ZWAANSDIJK HAARLEM. De Heemsteedse kunstschilder Willem Snitker exposeert van 21 februari t.e.m. 21 maart in studio Cees Noort, Stationsweg 29 in Alkmaar. De opening is om half negen ’s avonds en wordt verricht door drs. 3. G. ten Hoonte. Snitker stelt een nieuwe serie etsen en lino’s ten toon, met het paard als onderwerp. Zij kwamen met trein, auto, per open baar vervoer, op de fiets of gewoon wandelend uit de directe omgeving van Westerveld, sommigen nog met het broodtrommeltje onder de arm. HAARLEM. In de aankondiging van de Literaire instuif, vanavond m het literair café ’t Melkwoud, aanvan gende om 19.45 uur is een fout geslopen. Het goede adres is Zijlstraat 63. Aanvragen voor een aanvullend hono rarium moeten voor 15 april ingestuurd worden. In aanmerking komen zij, van wie in 1974 oorspronkelijk werk of lite raire vertalingen zijn gepubliceerd. i effect mise-en scène van Dit derde recital was wat al deze wisselende hoedanigheden betreft een soort van apotheose; technische beheer sing en muzikale uitbeelding waren nog meer in evenwicht gekomen. De soms wat boerse hoekigheid in Bach had gro tendeels p’aats gemaakt voor souplesse en slanzende sonoriteit. En de vroegere, weieens wat droog-etude-achtige aanpak DRIEIIUIS-WESTERVELD. Een duizendkoppige menigte heeft dinsdag middag de overleden cabaretière Heintje Davids op haar laatste gang over de dodenakker naar het crematorium bege leid. Onder hen waren velen die de klein kunst en de kunst met hóófdletter „K” beoefenen; mensen uit het vak waar aan Heintje Davids haar hele leven heeft gewijd. Mensen ook, die haar goed hebben gekend en in meerdere of mindere mate met haar zijn opgetrok ken. Onder de velen waren er echter ook, die Heintje alleen maar kenden vanaf het podium, van de radio of de televisie. van sommige Paganini-caprices veran derde in joyeuze vrijheid. De grote violistische verworvenheden van Dick Bor, zoals zijn schier pro bleemloze intonatie en stokvoering in bijvoorbeeld effectvol saltato- en dit maal ook in raak gecombineerd pizzica- to-spel, kwamen hierdoor steeds overtui gender naar voren. Juist omdat men pas ten volle genieten kan van instrumenta le vaardigheid, wanneer deze zinvol dienstbaar is aan de muzikale expressie. In de als openingswerk gespeelde Tweede Sonate in a kleine terts van Joh. Seb. Bach, had men zich het Grave wat monumentaler kunnen indenken, maar in de andere delen groeide de spanning van het muzikaal lijnenspel. De Fuga en ook speciaal het Andante kregen een kern achtige presentatie in weloverwogen con ceptie, en in de als schitterend besluit gespeelde illustere Tweede Partita werd de macht achter het zeldzaam gecompli ceerde notenbeeld onontkoombaar van uitwerking. Ook de hier en daar adem- benemend-virtuoze vertolkingen van de Capric;.- van Nicolo Paganini vulden zrtfs muzikaal-lege passages met span ning en maakten Dick Bor’s drijfveren tot deze veeleisende manifestatie duide lijk. Een prestatie van belang, waarvoor het publiek uitbundig hulde bracht deze instrumentalist van formaat. JOHAN VAN KEMPEN Uit de grote schat aan meesterwerken, die Mozart de mensheid naliet, waren enkele composities van onvergankelijk schoonheid gekozen, werken in verschil lende perioden van Mozarts korte leven ontstaan, maar alle op een zelfde hoog niveau getuigend van zijn genialiteit en van zijn diep bewogen menselijkheid. Het heeft geen zin om na te gaan, voor welke muzikale invloeden de meester open stond en of er mogelijk sprake is van reminiscenties in zijn muziek. Mo zart sprak in zijn werken een eigen taal, rijk van gedachten, rijk van vorm en treffend door een grote mededeelzaam heid in blijheid, maar ook met wat stille weemoed, gevoeld in eenzaamheid. Het Divertimento in F grote terts (KV138), waarmede het concert begon, straalde vreugde uit in de levendige uitvoering van het door de dirigent Wil lem Frederik Bon geleide strijkorkest van de Amsterdam Sinfonietta. Het be zielde spel van de strijkers onderscheidde zich door gaafheid en transparante teke ning en een orkestklank waarvoor de dirigent voortreffelijke sterkteverhou- dingen verkreeg. De uitmuntende, van zuiver muzikaal begrip getuigende relatie tot dit Diverti mento, viel eveneens waar te nemen bij de uitvoering van de verrukkelijke Sym fonie in A grote terts (KV201) aan het slot van de avond, waarmede Willem Frederik Bon en zijn eminente instru mentalisten een onvergetelijke indruk maakten. Terecht werd dit uitmuntende orkestrale spel beloond met langdurige waarderingsbetuigingen van de dankbare toehoorders. Een bijzonder mooi intermezzo werd de uitvoering in kamermuziekstijl van het Adagio voor atl-hobo, viool, altviool en violoncel (KV580A), waarvan de ho bopartij met ingetogen voordracht wel luidend werd vertolkt door Frank van Kooten. Het Hoornconcert in Es grote terts (KV417) volgde hierna met de hoornist Ron Applegate als solist. Hij speelde zijn aandeel in het concert technisch zeer beheerst en met eenvoudige, evenwichti ge, uitdrukkingen, waarbij geen sponta- niteits-risico werd genomen. Willem Frederik Bon hield zich bij de begelei ding aan deze interpretatie, zodat een goéde vertolkingseenheid werd bereikt. Met aandacht heeft men voorts nog geluisterd naar het prachtige solo-viool- spel van Els Krieg, de concertmesteres van het orkest. Zij vertolkte het fraaie Adagio voor viool en orkest in E grote terts (KV216) met uitdrukkingsrij- ke schone klank, waarbij zij uitnemend door het orkest werd begeleid. De Amsterdamse Sinfonietta heeft met dit Mozart-concert overtuigend bewezen een uitstekend Kamerorkest te zijn. Ik hoop nog vaak naar zijn uitvoeringen te kunnen luisteren. AMSTERDAM. „Goodness, what next? Corea’s mob in the singles market. It must be Christmas!” Deze ingetogen Britse verontwaardiging stond de vorige maand te lezen in Melody Maker, naar aanleiding van het uitbrengen van Chick Corea’s single „Earth Juice”. Begrijpe lijk, want een groep als „Return to forever” verwacht je niet direct in het gezelschap van The Sweet en George McGrae. Niettemin zoeken jazzpianist Corea en zijn trawanten meer het pu- Annie M. G. Schmidt heeft erg haar ebst gedaan de sfeer van heimwee naar het Nederlandse variété van weleer op te roepen. Neil Simon (de schrijver van o.a. „Op blote voeten in het park” en „Pro mises promises”) staat bekend om z’n snedige dialoog. Elke zin van de ene speler móét gevolgd worden door scher pe opmerkingen van de ander. Amerika nen en Engelsen zijn daar erg goed in. Zulke teksten kennen wij in het Neder lands eigenlijk niet; ze verliezen door ver taling veel van hun scherpte. Maar Annie Schmidt slaagt er toch in het publiek nog genoeg te laten lachen. Jetje. In zeer hoog tempo die man moet van elastiek zijn produceerde hij feilloos zeer mooie basmelodieën en -akkoorden en tartte iedere denkbare vorm van zielloze eentonigheid. Na iets zo gaafs moet een drumsolo, weliswaar aardig uitgevoerd door Lennie White, wel een anti-climax zijn. Er volgde nog het elektrisch gespeelde „Celebration Suite” en in de toegift „Space Circus”, maar het mooiste was toen al gebeurd, „Return to forever, featuring Stanley Clarke”: akoestisch te rug naar de eeuwigheid. Daar kan geen elektrisch geweld tegenop. KEES TOPS. Het Fonds voor dit jaar ken naar enige menselijke diepte. Maar regisseur Paul Steenbergen slaagt er in met name van Joan Remmelts de rol van Willie Bogaard toch dat tikje extra mee te geven om te onroeren. Vooral in de laatste scène, waarin de oude zieke knorrepot moet toegeven dat hij beter naar het pension voor bejaarde artiesten op de Veluwe kan gaan, laat Remmelts zeer boeiend spel zien. Ton Lensink camoufleert z’n betrek kelijke jeugd uitstekend en geeft Rem melts goed partij. Helaas zijn beide spe lers zelf geen echte revueartiesten ge weest, zodat het in de beroemde sketch precies ontbreekt aan die geweldige hu moristische uitstraling die mensen als Buziau gekenmerkt moet hebben. De sketch had toch nog enig komisch door de oubollige mice cr. Paul Steenbergen. Manfred de Graaf liet wat zoetsappig werk zien als neef en impresario van oude Willie. Elly van Stekelenburg bracht met veel humor en vitaliteit een bazige verpleegster. Patrick Theunisse speelde keurig z’n rolletje van tv-produ- cer. Hep van Delft ontwierp een sfeervol decor. The Sunshine Boys is een vrije produktie (van John de Crane) met ge noeg kwaliteit om uitgaanspubliek een aardig avondje te bezorgen. JAC HEIJER Rabijn A. Soetendorp benadrukte dat wanneer de tijd voor de mens is geko men die mens door niets materieels meer wordt begeleid, maar slechts door zijn levenswijze en goede daden. „Helaas heb ik haar niet zo goed gekend. Ik heb haar ontmoet als iemand uit die grote fonkelende traditie. Zij was een begrip voor Ons Huis, evenals in elk joods huis en zoals ook in elk huis in Holland. Niet alleen zij, maar ook Louis Davids. Het laatste lied dat Louis Davids haar liet zingen het was in 1939 begon met de woorden „Vliegtuig om hoog bommen omlaag.In die tijd was de wereld in razernij. Een razernij welke ook tierde rondom de Hollandse I schouwburg, waar Heintje Davids’ I lied en humor tierden.” Na de oorlog I kwam Heintje weer. De rabijn vroeg I zich af hoe het mogelijk was dat Heintje I Davids weer durfde te gaan beginnen. I „Is dat niet het wonder van het voort- I gaan?” vroeg hij zich af. Naar zijn oordeel wilde Heintje Davids daarmee zeggen dat in Nederland, waaruit het joodse hart was gerukt, toch Nederland was; Mokum toch Mokum bleef, de stad waar humor, die humor is welke Israel omhoog bracht, een humor welke de joden in Rusland op de been houdt. „Heintje bleef de individu zien temidden van de massa. Moge zij rusten temidden van de rechtvaardigen” -- zo besloot rabijn Soetendorp. Hierna weerklonk een fragment uit het door Edward Grieg op muziek gezet te drama van Ibsen „Peer Gynt”, ;n aansluiting waarop de heer Verhagen het spreekgestoelte betrad en uiteenzette dat Heintje Davids al jaren voor haar overlijden het draaiboek voor haar uit vaart zelf had geschreven. Hem werd gevraagd de functie van executeur-testamentair op zijn schouders te willen nemen. Dat alle aanwezigen in zo grote getale waren opgekomen was naar zijn oordeel volkomen in de lijn van Heintje. „Zij heeft steeds gestreefd een vergeten vrouw te zijn; ook al omdat „men” haar niet kon of wilde vergeten Zij is altijd een persoonlijk heid geweest die aan kracht niets in boette. Zij was de laatste vertegenwoor digster van het artistengeslacht Davids. Haar heengaan sluit een tijdperk af. Over honderd jaar zal men nog spreken over de leden van de familie Davids die hun stempel hebben gezet op het cabaret. Achter haar stoere optreden klopte een gouden hart, dat niet alleen weerklcnk vanaf de podia, maar waar mee zij ook velen hielp”. Spreker verge leek haar met Moeder Ore uit Ibsen’s Peer Gynt en besloot met de woorden „Heb dank Heintje voor je hele leven en wat je duizenden hebt geschonken”. Hierna brachten alle aanwezigen staande een stille hulde aan de overle den cabaretière en kwam een einde aan een plechtigheid bij het begin waarvan meerderen het woord hebben gevoerd. '■'l" F 1 L 'Jr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13