Advocaten vragen om andere rechtszaal r Thatcher vormt nieuw schaduw- kabinet Olie duurder indien inflatie toeneemt Kissinger faalt Verjaardag een ontvoering van Felle gevechten in Eritrese hoofdstad „Oorlog als minister Kasteelbewoners ,gek verklaard’ om proces te voorkomen achtergrond ,?L SJAH VAN IRAN: FAHMI WAARSCHUWT: 2 3 BINNEN» EN BUITENLAND WOENSDAG 197 5 1 9 FEBRUARI Hersenspoeling Uniek Levenslang BERKELEY Het is nu ruim een jaar geleden dat Patty Hearst werd gekidnapt. Maar de mensen die van haar houden, hebben dit feit niet willen herdenken. Voor hen was het de zoveelste dag vol leed en niet-begrijpen, zoals eigenlijk iedere dag is geweest sinds ze verdween. „Het is ontzettend. Er schijnt geèn enkele mogelijkheid te bestaan om haar te bereiken”, aldus Patty’s moeder. „Mijn leven gaat verder en ik zit niet de hele dag op haar te wachten, maar het is duidelijk dat het ons geen van allen loslaat”, zegt Steven Weed, Patty’s verloofde. Charles Bates, een FBI-agent die belast is met de Hearst-zaak: „Haar ouders hebben er alles voor over om hun dochter terug te krijgen”. Nepal r heeft aar hij j wonen elastins t extre- igheden is ex thoofd Bertoli oeging abantse id pro- ize ge- met de ihisten lorstel iwaren minis en drie voren van de de vier Merce- erleden Neder- voerbe- indaar- k DAF elektrisch schrijven ’of het gedrukt is’ linister ievaai kerk inning Rat I Proces Augustin traag op gang een (ADVERTENTIE) De sjah sprak op een onvoorbereide (Van onze redactie buitenland) HANNOVER (ANP). Gisteren is in het Westduitse Bückeburg onder grote pu blieke belangstelling het proces begonnen tegen de 25-jarige Amsterdamse typograaf Ronald Augustin. De eerste dag werd besteed aan juridische touwtrekkerij. Er werd nauwelijks gesproken over de hoofdrolspeler in deze zaak zelf en evenmin over de 330 pagina’s tellende dagvaarding die de officieren van Justitie, Hunger en Hellmuth, hadden opgesteld. en We. pen ver- xis, da spreek- in Joe- ie par- ien de hrift al ng van rkelijk- tablish- jlen de ijn ge- is ont- hoofd lag van iaderfs) res be- nfranco an het laan op doden De woordvoerder van Augustins advo- caten-equipe, de bekende Hamburgse ju rist Claus Croissant, omschreef gisteren het Bückeburgse veiligheidscircus met rondcirkelende helikopters, metaaldetec tors, tot de tanden gewapende politie- (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Patricia Hearst, met op de achtergrond, het SLA-symbool, de zevenkoppige cobra. (Newsfeatures Illustration AP) >rengen -.1 Volks- Hoog- talisatif duizenc ■tij wil in alle Bi >n voor ef van dat - van de i wets- x>r het priuM» Uw brieven in grafisch schrift Elektrisch typen is gelijkmatiger (dus betere doorslagen, stencils en offsetplaten). En u werkt moeiteloos! ASPA ZAANDAM BV peperstraat 86-(075) 123450* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency Het was de eerste politieke kidnap ping van het land. Patricia Campbell Hearst, nu 20 jaar en erfgename van een miljoenenbedrijf, werd op 4 fe bruari onder een regen van kogels uit haar appartement in Berkeley, waar ze samen met haar verloofde woonde, gesleurd. De kidnappers waren leden van het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA), een bende van jonge mensen die zich revolutionairen noemen. Patty was hun gevangene en haar familie probeerde haar vrij te krijgen door akkoord te gaan met de eis van de SLA een actie te organiseren waarbij eten aan de armen werd uitgedeeld. lat zijn bespre- Neder- er een i diplo- onder- i in het ipe van .tigen ge Oe- Ise Za- ontsla- op het iu heb- is in 5e heeft icm te an zijn ia haar rest. Er leer in middag oievaar slaagde rdt dat ;n nest van de l, na de r, ver- tankoop en zaak an een k werd ci in de België de aan- >u moe- r uitge worden soldaten was onder de naam Tania. Van haar 27-jarige verloofde Weed moest ze niets meer hebben. Al gauw daarna deed ze mee aan een bank overval en later werd ze gezien terwijl ze met een automatisch geweer een sportartikelenwinkel onder vuur nam. Nadat zes van haar kameraden tij dens een vuurgevecht met de politie van Los Angeles stierven, zond Patty een bandje waarop ze treurde om de dood van haar vrienden, het „esta blishment” uitschold, en zwoer nooit meer naar haar familie terug te ke ren. Dat was op 7 juni, en sindsdien werd niets meer van haar vernomen. Weed zal niet beweren dat Patty van de SLA een hersenspoeling heeft gehad. „Ik ben zeker niet van plan om als een psychiater te zeggen: arme Patty, wat heb je je laten mis leiden .Er is een verschil tussen iets verklaren en het goedpraten. Dat laat ste doe ik in geen geval”. Tussen Weed en zijn medewerkers Fahmi liet blijken dat de missie van Kissinger nog niet als mislukt behoeft te worden beschouwd. Het is uit Kissingers besprekingen hier gebleken dat hij er zeker van is vooruitgang te boeken en dat de Amerikaanse regering daar ook naar streeft, aldus Fahmi in een ver klaring voor de commissie buitenland van de Egyptische volksvergadering. Kissinger heeft verleden week in het Midden-Oosten de partijen gepolst naar hun standpunten en zal op 10 maart terugkeren voor een nieuwe ronde van „pendel-diplomatie”, die naar verwacht twee weken zal duren en een tweede akkoord moet opleveren. Fahmi zei, dat de beslissende drie maanden waarover president Sadat on langs in interviews had gesproken, voor bij zouden zijn aan het einde van de De 47-jarige moeder, die van Pool- se afkomst is, had zich met haar twee kinderen in het vervallen fami liebezit verschanst waaruit de nieuwe eigenaars hen wilden verdrijven. Op 10 januari besloten de autoriteiten FBI-agent Charles Bates heeft Pat ty Hearst nooit ontmoet, maar hij heeft het gevoel dat hij haar nu wel kent. „Ik heb haar stem absoluut vaak genoeg gehoord. Voor mij is het unieke aan Patty Hearst, haar stem, en die kan ze niet veranderen”. Achter zijn bureau gezeten, dat vol ligt met informatie over Patty en haar twee issische heeft slissen- e kerk, was gekomen, zegt dat hij de laatste tijd aan weinig anders heeft kunnen denken dan aan de kidnapping. Hij stopte met zijn studie. Overigens achten militaire zegslieden het aantal van zes miljoen militieleden sterk overdreven. Zij schatten de sterkte van de militie een vrijwillige parami litaire organisatie, die niet al te best bewapend en geoefend is op twee a drie miljoen man. Maudling trad in 1972 af als minister van Binnenlandse Zaken nadat Heath opdracht had gegeven een onderzoek in te stellen naar de zaken van het archi tectenbureau van John Poulson. Augustin moet zich voor de rechtbank van Osnabrück onder andere verant woorden voor poging tot moord, omdat hij op 24 juli 1973 in de D-trein naar Duitsland bij het grensplaatsje Bentheim tijdens een politiecontrole plotseling een pistool trok en daarmee een politieman bedreigde. De zaak tegen Augustin wordt echter als een belangrijke politie ke aangelegenheid beschouwd, omdat de zwaarste aanklacht die tegen de Amster dammer is ingediend, zijn vermeend lid maatschap van de anarchistische Baa- der-Meinhofgroep betreft. Hij zou voor de groep op grote schaal documenten hebben vervalst. Vandaag om half tien wordt het pro ces voortgezet. Er zijn dan nog meer verzoeken van de verdediging te ver- Beschuldigd van bankovervallen en schending de vuurwapenwet, wat le venslange gevangenisstraf kan bete kenen, is Patty Hearst een voort vluchtige geworden. Weed, die vorig jaar juni haar echtgenoot zou zijn geworden als de SLA niet tussenbeide Bates heeft nog altijd de supervisie over een bijzondere afdeling van twaalf FBI-agenten die uitsluitend zijn belast met de Hearst-zaak. „Ik ben cr zo zeker van als maar kan, dat we deze drie mensen zullen vinden. Maar wanneer, dat kan ik niet zeggen. Vorig jaar hebben we 38.000 vluchte lingen opgespoord. Dit jaar zullen dat er net zo veel zijn. Laten we hopen dat die drie daar bij zijn”. ADDIS ABEBA (AP, AFP, ACPI, Reuter). Gisteravond hebben zich in de Eritrese hoofdstad Asmara felle ge vechten voorgedaan tussen eenheden van het Ethiopische leger en Eritrese op standelingen. De rebellen hebben name lijk stellingen aangevallen van de rege ringstroepen. Er werd volgens inwoners van Asmara geschoten met zware vuur wapens en raketten. Het waren de zwaarste gevechten, die de laatste acht dagen in Asmara plaatsvonden. Minister Kissinger, die gisteravond vroeg in Parijs arriveerde, zou in de loop van de avond dineren met de Franse minister van buitenlandse zaken, Sauvagnargues en vandaag ontbijten met president Giscard d’Estaing. bestaan nogal wat problemen over het boek, zodat het pas over vier of vijf maanden klaar zal zijn. „Als het boek af is, hoop ik zover te zijn dat ik mijn studie weer kan opnemen”, aldus Weed. Patty, die op 20 februari 21 jaar wordt, de leeftijd dat ze kan beschik ken over de onlangs verkregen erfe nis van haar grootmoeder, zou haar eigen juridische bijstand zou kunnen betalen. „Ze hoeft haar ouders niet om hulp te vragen”, zegt Weed. Randolph en Catherine Hearst heb ben hun dochter er herhaaldelijk op gewezen dat ze continu overal naar haar hebben gezocht. Bovendien pro beerde Mickey Cohen, een bekende figuur uit de onderwereld, Patty te vinden. Alle moeite was tevergeefs. Volgens James Martin Maclnnis, de advocaat die hen in de kidnappings- zaak heeft bijgestaan, leven de Hears-ts toe naar de dag dat ze Patty zullen terugzien. „Ik geloof dat ze elkaar oppeppen om de hoop niet te verlie zen”, zegt hij, „Randy is een enorme optimist en natuurlijk zeer aan zijn vrouw gehecht. Als ze geen hoop meer zouden hebben, zou deze toe stand compleet hun ondergang bete kenen”- Op het vliegveld Orly zei Kissinger, dat hij met de Franse leiders zal spre ken over plannen voor het bijeenroepen van een conferentie van olieproducenten en -verbruikers en over het Midden- Oosten. Nu woont Weed een paar blokken van het appartement dat hij met Patty deelde- Hij is druk bezig aan een boek over de kidnapping, waar van hij hoopt dat zij het eens zal lezen. „Ik heb sterk het gevoel dat als ze ook maar een flauw vermoe den heeft van wat er zich aan deze kant afspeelt, ze de dingen heel an ders zou bekijken. Als in het boek de feiten met enige objectiviteit worden weergegeven, zou dat in ieder geval iets voor haar kunnen betekenen”. Het boek is een poging om de oorzaken van het gebeuren op een rijtje te zetten. „Een deel ervan gaat over mijn waardering voor Patty en waarom we faalden, waarom onze pogingen om de SLA tevreden te stellen mislukten en zelfs voor Patty niet voldoende waren. Ik geloof dat het gewoon vertellen over de dingen die we doen, de problemen waarmee we te kampen hebben, de onwetend heid waar we onder lijden, een ander licht op de zaak werpt". mede-voortvluchtigen van de SLA, William en Emily Harris, zegt Bates steeds te hopen op nieuwe aanwijzin gen. ZURICH (REUTER, UPI, DPA, AFP, AP). De sjah van Iran heeft gisteren verklaard, dat de prijs van olie niet zal dalen en zelfs nog hoger zou kunnen worden tenzij in de westelijke wereld aan de inflatie een halt toegeroepen zou worden. le Rot- men de le bin- ra”, al- den in en De en. De ptreden en de Liteit. herhaald dat zijn beweging bemidde lingsvoorstellen van Soedan afwijst. Bin nen niet al te lange tijd aldus de zegsman, zal de beweging een onafhan kelijke republiek Eritrea vestigen. Volgens niet-bevestigde berichten is Idriss Mohamed Adam, voorzitter van het ELF, dat zijn hoofdkwartier in Damascus heeft, vorige week in Soedan aangekomen om mee te werken aan bemiddelingsvoorstellen van president Numeiri. De Soedanese president werkt aan een tweede ronde, waarin vertegenwoordi gers van Eritrea en de Ethiopische rege ring elkaar in Khartoem zouden kunnen ontmoeten. persconferentie nadat hij tweeëneen half uur geluncht had met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, in een hotel in de Zwitserse stad Zürich. „Ik ben niet een dergenen, die menen, dat de prijs van olie zal dalen. Indien u in de westelijke wereld ons daartoe dwingt, zal de olie prijs stijgen”. „Ik stel geen belang in lagere olieprijzen, indien wij meer voor onze goederen moeten betalen, aldus de vorst. De sjah herhaalde zijn standpunt, dat olieprijzen gekoppeld dienen te worden aan een reeks van wellicht twintig a dertig belangrijke verbruiksartikelen, die worden ingevoerd uit geïndustrialiseerde landen met het doel het levenspeil van de olieproducerende landen te behouden. De sjah gaf in bedekte termen te kennen, dat Iran bereid is Israel de olie te leveren, die het zal moeten missen als het de Egyptische Aboe Rodeis olievel den opgeeft in het kader van verdere terugtrekking in de Sinaï volgens de plannen van Kissinger. „Als de tankers zijn geladen, interesseert het ons niet langer waar de olie naar toe gaat”, aldus de Sjah. Na de nadruk gelegd te hebben op het „explosieve karakter” van de situatie in het Midden-Oosten, verklaarde de Iraan- se vorst op een vraag, of hij voorstander was van uitsluiting van de aanwezigheid van een buitenlandse mogendheid in het gebied van de Golf van Iran en in dat van de Indische oceaan, dat gezien het feit, dat zekere mogendheden in die gebieden reeds aanwezig waren, Iran niet alleen niet gekant is tegen de Ame rikaanse aanwezigheid, maar er zelfs voorstander van is. mannen, prikkeldraad fouilleringen, als beschamend. „Hier is sprake van een demonstratie van een machtswellustige staat. Door al dit gedoe is Augustin in de openbaarheid al als schuldig veroor deeld”, aldus Croissant, die onmiddellij ke schorsing van het proces vroeg om het later te laten plaatsvinden en wel daar waar het maar zijn oordeel hoort, namelijk in het paleis van justitie in Osnabrück. De uit drie beroeps- en twee leken rechters bestaande rechtbank wees het verzoek na enig beraad af. Evenmin succes had het verdedigers-collectief met een poging om de rechtbank, zoals die voor de behandeling van de zaak tegen Augustin is samengesteld, naar huis te sturen. Volgens de verdediging kan Ro nald Augustin niet rekenen op een eer lijk proces, omdat een deel van de rechtbank de beroepsrechters al van partijdigheid blijk heeft gegeven. ,De rechtbank heeft een nieuw hoofd stuk in de rechtsgeschiedenis van de Bondsrepubliek geschreven”, aldus de verdediging. ..Want in welke burgerlijke rechtsstaat zou men het ermee eens zijn, dat men een gevangenis als procesge bouw gebruikt?” Na enkele uren beraad kwamen de rechters echter tot de con clusie dat ze onbevooroordeeld waren. Guerrillastrijders richtten hun aanval len onder meer op de luchthaven en de vroegere Amerikaanse communicatieba- sis Kagnew, die tegenwoordig dienst doet als hoofdkwartier van de tweede divisie van het Ethiopische leger. Het was nog niet duidelijk of de gevechten het begin vormden van de verwachte tweede aan valsgolf van de guerrillastrijders op As mara, waar ook eind januari felle ge vechten waren geleverd. De eerste schermutselingen van dins dag deden zich al voor zonsopgang voor. Het vuren was toen nog tamelijk gering. De Ethiopische regering blijft door de lucht versterkingen aanvoeren, maar in middels is gebleken dat ook de guerril la’s de laatste tijd van nieuwe wapens en andere_ voorraden zijn voorzien. Voor het eerst sinds de machtsgreep in Ethiopië februari vorig jaar is de junta gisteren in het openbaar versche nen. Majoor Mengistoe Haile Mariam, het brein achter de revolutie, verscheen met zijn medewerkers op de trappen van het oude keizerlijke Guebipaleis in Addis Abeba om de deelnemers van een pro-regeringsbetoging toe te spreken. De meeste leden van het centraal comité van de militaire leiding, die hem verge zelden, waren nog nooit in het openbaar verschenen. Het was voor het eerst dat majoor Mengistoe rechtstreeks tot het volk sprak, in plaats van radioredevoe- ringen. De junta-leider keerde zich tegen de „imperialisten”, die Ethiopië willen „verdelen en de revolutie saboteren”. I „Wij willen een verenigd Ethiopië en een socialistisch Ethiopië”, zo zei hij. Mengistoe merkte voorts op dat overwo gen wordt een deel van de zes miljoen man sterke militie naar Eritrea te stu ren om de geregelde troepen te helpen bij hun strijd tegen de opstandelingen. Twee maanden nadien liet Patty weten dat ze geloofde dat haar fami lie niet genoeg haar best had gedaan om haar vrij te krijgen. Tot verbijs tering van de hele wereld liet ze via een geluidsbandje, dat ze naar een radiostation had gezonden, weten, dat ze zich had aangesloten bij haar SLA-ontvoerders en nu een van hun CAIRO. (AP) De Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken Ismail Fahmi heeft gisteren verklaard, dat Egypte de vijandelijkheden tegen Israel zal heropenen indien de huidige pogin gen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger om een tweede akkoord ten aanzien van de Sinaï te bereiken tussen Israel en Egyp te mochten falen. Zoals zij vorige week al aankondigden, hebben verdedigers van Augustin gepro beerd de behandeling van de zaak uitge steld te krijgen of op zijn minst ver plaatst te krijgen naar een „echte” rechtszaal. volgende maand, na Kissingers bezoek, en verklaarde: „Als Israel arrogant blijft en alle pogingen een vrede tot stand te brengen mislukken, dan zullen wij onze toe vlucht moeten nemen tot andere midde len. Wij hebben de politieke oplossing nooit aanvaard als een alternatief voor de militaire. Als alle wegen (naar vrede) zijn geblokkeerd dan zullen wij ons opnieuw moeten verlaten op onze strijd krachten, die al een keer eerder hebben bewezen in staat te zijn onze oogmerken te verwezenlijken”. Fahmi vestigde de aandacht op de verklaring die de Russische partijleider Breznjev verleden week aflegde en waarin hij zei dat de Sovjet-Unie geen bezwaar heeft tegen een nieuwe interim overeenkomst als tenminste de situatie in het Midden-Oosten niet wordt „be vroren”. De betrekkingen tussen Egypte en de Sovjet-Unie vertonen „ontegenzeggelijk vooruitgang”, zo verklaarde Fahmi Zijn Russische ambtgenoot Gromiko had hem bij zijn bezoek aan Cairo in het begin van deze maand verzekerd dat partijleider Breznjev „in de naaste toe komst” Egypte zal bezoeken. Rondom het gerechtsgebouw waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen, zoals prikkeldraadversperringen die moesten voorkomen, dat filmers en foto grafen te dicht bij het gebouw konden komen. wachten, die erop gericht zijn uitstel van het proces te krijgen. Augustins advocaten zullen vragen om de zaak enige weken te verdagen in verband met de zwakke gezondheid van Augustin als gevolg van zijn nog maar kort geleden beëindigde honger- en dorststaking. Voorts zullen zij aanvoeren dat zij een deel van de processtukken pas sinds kort onder ogen hebben gekregen en dat hun meer tijd moet worden gegund om deze stukken te besturen. het drietal met geweld uit hun ver schansing te verjagen, waarbij de zoon door een kogel werd gedood. Moeder en dochter werden voorlopig in een gesticht opgeborgen, waar ze nu verder dreigen te moeten blijven. Hoewel de gedragingen van de fa milie misschien wel eens wat zonder ling waren, zijn de beide vrouwen volgens buren en andere getuigen stellig niet gek, Zeker is ook, dat speculanten van de catastrofale finan ciële situatie waarin deze tot armoede geraakte aristocraten waren verval len, hebben geprofiteerd om de 180 ha van dit familiebezit voor een grijpstuiver in handen te krijgen. En het is niet minder twijfelachtig, dat openbaar proces daarom lang niet door iedereen werd gewenst. Ook de omstandigheden waaronder de jonge baron door gendarmes werd gedood, zijn tot dusver nooit helder aan het licht gekomen. LONDEN (REUTER). Mevrouw Margaret Thatcher, de nieuwe conserva tieve partijleidster, heeft gisteren de sa menstelling van haar schaduwkabinet bekendgemaakt. Het meest in het oog springend is de verdwijning van Geof frey Rippon, Robert Carr en Peter Wal ker, schaduw-ministers die nauw ver bonden waren met de verslagen partij leider Edward Heath. Een verrassende terugkeer maakt Reginald Maudling, die in Rippons plaats woordvoerder voor buitenlandse zaken wordt. PARIJS. De moeder en de zus ter van de 27-jarige Franse baron Jean-Louis de Portal, die vijf weken geleden bij een overval op zijn kas teel door gendarmes werd doodge schoten, zijn gisteren door drie psy chiaters niet toerekeningsvatbaar verklaard. Door dat psychiatrische rapport werden de moeder en de dochter automatisch buiten vervol ging gesteld, nadat eerst een aan klacht tegen hen was ingediend om dat ze zich aan uitlokking van ge weld zouden hebben schuldig ge maakt. Ethiopië heeft de Verenigde Staten verzocht met spoed voor een bedrag van 25 miljoen dollar munitie voor lichte wapens te sturen, aangezien de troepen in Asmara hieraan een tekort hebben. Washington heeft op dit verzoek echter nog niet gereageerd. Een zegsman van een afgescheiden vleugel van het Eritrees Bevrij dings Pront (KLP) heeft gisteren in Beiroet Er kwam overigens nauwelijks een woord uit de mond van de schriele, bleke Augustin, die met zonnebril op tussen zijn verdedigers het proces volgt. Alleen kort voor rechtbankpresident Haack de zaak schorste, siste Augustin plotseling tot de door de rechtbank aan hem toegevoegde verdediger Blaser: „Ik heb je niet gekozen, rat, ik wil je niet”. Dit incidentje speelde zich af. terwijl Augustin „eigen” verdedigers bezig wa ren advocaat Blaser uit het proces te werken. Verdediger Groenewold: Blaser hoort hier niet, omdat hij niet het ver trouwen heeft van de verdachte”. Blaser zelf verklaarde dat dit juist is en dat het hem onmogelijk is geweest met Augustin in contact te komen toen hij nog in de gevangenis van Hannover zat. Blaser gaf toe dat zijn aanwezigheid bij het proces-Augustin weinig zin zou hebben en hij vroeg de rechtbank ook om hem te laten vervangen Blaser zal voorlopig echter wel tot de verdedigers van Augustin blijven behoren omdat de Osnabrückse rechtbank zowel zijn ver zoek als dat van de door Augustin gekozen advocaten afwees.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3