Agenda VRAAGT MEDEWERKERS VOOR ZEEWEGZIEKENHUIS „R.U.A.Z.” t :se Win een abonnee voor Umuider Courant of Beverwijkse Courant EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE Bon I A1?- Bt ÏJlV Mö 8 metnico scheepmaker O Lgu v PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 19 7 5 1 9 FEBRUARI door Jan van Dam s Ontstaan I f I Heemskerk 6546 Castricum IJMOND. Na jaren lang veel te klein behuisd te zijn geweest is men nu bij de „R.U.A.Z.”, de ziekenomroep voor de IJmond, dan toch eindelijk in staat gesteld aan de Spaarnestraat in Beverwijk een groter pand te betrekken en als moderne studio in te richten Dit perceel had bij de af bouw van Zwaanswijk oorspronkelijk als bedrijfsruimte moeten dienen, maar in plaats daarvan is het eerst nog enige tijd in gebruik geweest als verenigingsgebouw voor een gereformeerde jongerenorganisatie. Daarna moest de Emmaschool worden gemoderniseerd en omdat het pand in middels weer was ontruimd, is men gedurende deze verbouwing in de gelegenheid geweest hier de leerlingen in onder te brengen. Bij de her opening van de school is tevens het gebouw weei leeggekomen, in welke toestand het onmiddellijk de aandacht trok van de heer Gerard Harkema, die als promotor en technisch leider van de „R.U.A.Z.” al maanden lang naar een nieuwe studioruimte had uitgezien. Hij wendde zich direct tot het gemeentebestuur van Beverwijk dat deze ziekenomroep altijd bij zonder ter wille is geweest, met als uiteindelijk resultaat dat de „R.U.A.Z.” reeds kort daarop een optie op het leegstaande gebouw kon worden ver leend. Beverwijk Wijk aan Zee Apparatuur Interieur Velsen-IJmuiden Ziekenomroep betrok nieuwe studio S-l-W.- vierendertighonderd f en V een der omroepcellen Beverwijkse Courant. op Umuider Courant Toch is er door de uitbreiding van de werkzaamheden nog behoefte aan enige In ieder geval wordt nu dagelijks nog hard aan het interieur gewerkt, waarbij Ruud van Zon uit Heemskerk nog een fraaie gevelversiering in het vooruitzicht heeft gesteld. Wel dient nog een aantal BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.: „Le mag- nifique”. Technisch leider Gerard Harkema in Ook de scène met de kapper en zijn klant (die op de grote vaart zat, op weg naar Indië zijn haar in Genua liet milli meteren, om het op de terugweg in Kaapstad nog even te laten bij werken, zodat hij weer met een knappe kop met haar thuiskwam) mocht er wezen, maar echt geboeid werd ik toch niet door deze film. En iets dergelijks moet ik van het Simplisties Verbond zeggen en meer nog van het Nieuw Simplisties Verbond. De laatste afsplitsing heeft heer Bie als drijvende figuur, en bleek vrouw Kraay- kamp als omroepster te hebben aange nomen. Heer Bie legde uit waarom hij als Simplizissimus een kleine zelfstandi ge was geworden, maar met uitzonde ring van zijn spiritual aan het slot, viel er weinig om te lachen of te gniffelen. Sinds de toewijzing van enige maan den geleden zijn de medewerkers met man en macht aan het werk getogen om het interieur als omroepstudio in te richten. Door deze zelfwerkzaamheid kon men de kosten tot een minimum beperken, hetgeen toch niet wegneemt dat men thans de beschikking heeft over een gezellige recreatie- en vergaderzaal, een discotheek met maar liefst 2200 ■ep.’s en 1200 l.p.’s een kantoortje voor de technische leider en een kleine keu ken. De vier omroepcellen zijn voor de helft uigerust met een draaitafel piek ups en bandrecorders zodat alle program ma’s hier volledig kunnen worden sa mengesteld. Op deze wijze kan men ermee volstaan de in de studio vervaar digde bandjes ih de ziekenhuizen af te nieuwe omroepers en omroepsters voor de uitzendingen voor het Zeewegzieken- huis. Vrijwilligers, bij voorkeur uit Vel- sen, kunnen zich hiervoor schriftelijk aanmelden bij de „R.U.AZ.", Plesman- laan 199, Beverwijk. Telefonisch kan deze omroep tot 17 uur worden bereikt onder nummer 02510-92346 en na 19.30 uur 02510-31107. .aaaeb: Naam nieuwe abonnee Ad res Woonplaats Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement O kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam AdresWoonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan '■xj.lmuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) J’’ Maar goed, dit is allemaal maar voor spel voor het werkelijke gebeuren van gisteravond: de film ..Les Carabiniers” van Godard, het Simplisties Verbond, en Zorgvliedt. Of het nu kwam doordat halverwege de „Berichten uit de samen leving" mijn kleurentoestel letterlijk in rook opging, pf doordat ik geen gevoel heb voor bepaalde zaken, maar ik voelde mij met geen van deze drie programma’s erg verguld. „Les Carabiniers” was tien jaar geleden al een film, waarvan ik vermoedde dat Godard er zijn filmfa- natisme te veel in had uitgeleefd om nog voeling te kunnen houden met zijn kijkers, en Zorgvliedt (u weet het, dat is dat programma dat pas halverwege be gint) was dit keer toebedeeld aan ew film getiteld „Citaten over het calvinis. me" van Theo Uittenbogaard. Het begon met authentieke beelden uit „Dynastie der kleine luyden”, waarna we allerlei tekenen uit een blijkbaar calvi nistische wereld te zien kregen. Het calvinisme noch het katholicisme hééft ooit vat op me gekregen, vandaar mis schien dat ik er ook in dit geval weinig chocola van kon maken, ook al zaten er wel enkele mooie fragmenten in. Bij voorbeeld de spruitjeskweker, die uitleg de dat de bovenste (en beste) spruitjes aan de stam naar het buitenland gaan, de middelste in Nederland blijven, en de onderste en slechtste bestemd zijn voor tehuizen en inrichtingen. Het verhaal dat mevrouw Leen de Boer zondag aan Koos Postema vertelde over de ondeugde lijke vaten boter die zij in het weeshuis kreeg, blijkt dus nog steeds rechtsgeldig te zijn! diversen WOENSDAG 19 FEBRUARI St Jozefzaal, Arendsweg. 20 u. lezing door mevr. C. Verberk over abortus, gezinsplan ning en aanverwante vraagstukken voor Kath. Vrouwengilde. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20' u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwasse nen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 20 FEBRUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.Zeestraat 81. tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. Nuts- avond met lezing door leden van Namit expe ditie. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Alarmnummers: Politie en brandweer 25555. milleu’klachten 96000. Twee weken achtereen tastte ik mij bij het identificeren van de Stem va® Maarten van Traa of Cherry Duyns in „Berichten uit de samenleving.” De der de keer lette ik ontzettend goed op, en wees toen de interviewer in het eerst* onderdeel aan als Duyns, en die in het tweede interview als Van Traa. Ik zat alweer mis: beide interviews werden toen door Cherry Duyns gedaan. Giste ren weer extra scherp opgelet. De man die mevrouw Augustin in de trein inter viewde, was Cherry Duyns; hij deed ook de voormalige Airborne-parachutist bjf Arnhem, maar of Maarten van Traa mi inderdaad het interview in het midden stuk met Pelle Mug voerde, betwijfel ik. draaien, of met een rechtstrekse verbin ding ten gehore te brengen. Dankzij dit nieuwe en moderne onder komen is de „R.U.A.Z.” nu ook in staat de activiteiten uit te breiden en meer instellingen bij dit werk te betrekken. De lijst hiervan is waarlijk indrukwek kend: in Velsen het Zeewegziekenhuis, met het Velserduin-paviljoen. „Kenne- mergaarde”, „Het Vinkennest”, huis „Ter Hage” en het W. F. Visserhuis; in Bever wijk het Rode Kruisziekenhuis, het Sint Joseph-rustoord en „Lommeroord” in Wijk aan Zee „Zeevanck” en in Heems kerk de bejaardenhuizen Agnes” en Westerheem”. En voor Velsen taan bo vendien „de Moerberg” en „Breezicht” nog op het programma. Voor dit alles staan, behalve de tech nische leider, nog zesendertig vrijwillige medewerkers beschikbaar, waarvan zes omroepers, dertien omroepsters, vier on- derhoudstechnici en dertien programma- technici. Hierbij is nauwelijks sprake van enig verloop, omdat de sfeer bij de „R.U.A.Z.” zo voortreffelijk is gebleken dat, wanneer men eenmaal met dit werk is begonnen van ophouden moeilijk sprake is. Omdat deze geheel op vrijwillige me dewerking gebaseerde stichting in de loop der jaren bij vele duizenden zieken en bejaarden uit de IJmond bekend is ge worden als de omroep, die hun geregeld afleiding en amusement weet te bezor gen, is het wellicht nuttig nog eens aan het ontstaan daarvan te herinneren. De oprichting geschiedde in feite reeds om streeks 1951 door een groepje jongelui dat zich bij wijze van hobby ging toe leggen op het verzorgen van program ma’s met grammofoonplaten voor de patiënten van het voormalige Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-Oost. In het begin waren hier slechts uiterst bescheiden middelen voor beschikbaar, zodat de benoedigde platen bijvoorbeeld links en rechts bij familie en kennissen werden geleend. Ook was men voor de uitzendingen nog geheel aangewezen op de in het ziekenhuis voorhanden zijnde technische apparatuur. Aldus werd voor de jonge omroep ook de naam Radio Uitzendingen Antonius Ziekenhuis (R.U.- A. Z.) maar bedacht welke men. zelfs nadat de omstandigheden geheel waren gewijzigd, uit een zeker gevoel van pië teit niet meer wenste te veranderen. De aldus uitgezonden ziekenuurtjes trokken na korte tijd ook in andere verpleeginrichtingen bijzonder de aan dacht, zodat de „R.U.A.Z.” al spoedig door andere instellingen werd benaderd met het verzoek hier eveneens dergelijke programmma's te komen verzorgen. De enthousiaste jongelui konden dit moei lijk weigeren, met als gevolg dat de „klantenkring” successievelijk met zie kenhuizen in andere plaatsen werd uit gebreid. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: Ginger contra de sex-kidnappers’’, 19.30 u.: ..Mijn nachten met Olga, Susan. Albert, Julie, Piet en Sandra’’. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u. ,,The man with the golden gun” TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie zeefdrukken en geëmailleerde panelen van Lixenberg; geopend tot 28 februari van dins dag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Exposi tie ..Rondom de boom”; geopend tot 24 februari tijdens openingsuren. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23. Be verwijk, tel. 25120. De discotheek van de „R.U.A.Z.'’ met grammofoonplaten. voorzieningen te worden getroffen, dat pas kan worden gerealiseerd wanneer ook de gemeente Heemskerk tot het verlenen van subsidie zal hebben beslo ten. In ie,der geval bleek wel dat heer Kees en heer Wim moeilijk buiten el kaar kunnen, want die opdeling in een kwartiertje Wim en een kwartiertje Kees was geen groot succes. Deze kunst greep om de aandacht weer even terug te winnen of vast te kunnen blijven houden, komt mijns inziens onnodig vroeg. Er zaten genoeg elementen in het Simplisties Verbond om het nog een tijdje op redelijk hoog niveau te kunnen uitzingen, want die echt simplistische dingen, die mijns inziens voor het op scheppen liggen (ik herinner aan de gebogen pijp als kunstwerk en het ene mes da t alle snij handelingen verricht, uit vorige uitzendingen), hebben ze nog niet voldoende uitgebuit. En gelet op de uistekende reputatie welke deze programma’s en zijn ver vaardigers zich in de IJmond wisten te verwerven, waren ook de financiële pro blemen spoedig rond. Zowel het gemeen tebestuur van Beverwijk als dat Van Velsen waren immers bereid tot het toekennen van een subsidie van vijfen twintigduizend gulden, ofschoon de ge meente Heemskerk zich m de een of andere reden nog niet bij deze regeling wenste aan te sluiten Maar in ieder geval konden de medwerkers van de R.U.A.Z. op deze manier toch met het inrichten van de studio beginnen. DIVERSEN WOENSDAG 19 FEBRUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Krijgt Uw buurman Umuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verre vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij Umuider Courant/Beverwijkse Courant inhuis krijgt! Kortom: Geef ’t niet op voordat U een nieuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenken; een kaartspel cyi asbak! Daarna kwam Cees van Kooten (heer Kooten is dus weer teruggeschroefd naar Van Kooten, alleen staat er nu Cees voor in plaats van Kees), dat was wel wat leuker, maar ook niet overdreven veel. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 19 21.30 u.: „The man with the golden gun”. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte, Const. Huygens- straat. Expositie „Hartversterkend’’ met schil derijen van Frans Jansen in samenwerking met Ned. Hartstichting en Gemeenschapsraad; geopend tot 2 maart op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uu. DIVERSEN WOENSDAG 19 FEBRUARI Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 19-21 u DONDERDAG 20 FEBRUARI Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. forumavond over sociale wetgeving door Industriebo-nd NVV. Hierdoor in staat gesteld door schen kingen, subsidies en andere financiële bijdragen waren deze pioniers er onder wijl in geslaagd de benodigde appara tuur uit te breiden en in eigendom te verwerven Hiervoor werd in oktober 1955 bij een storing eens de hulp inge roepen van de eleetro-technicus Gerard Harkema, die zich na de reparatie der mate voor dit werk begon te interesse ren dat hij sindsdien bij de „R.U.A.Z.” is „blijven hangen”. Overigens tot weder zijdse tevredenheid, want in de loop der jaren werd hem de leiding van de zieken omroep toevertrouwd en tot de huidige dag is hij hiervan de bezielende en niet te vermoeien promotor geweest. Door deze steeds toenemende activitei ten op de hieraan verbonden uitbreiding van de technische apparatuur, werd de beschikbare ruimte in het Antoniuszie- kenhuis voor de medewerkers zo langza merhand te benauwd, zodat naar een eandere mogelijkheid moest worden om gezien. In die dagen was de toenmalige burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. Scholten zo bereidwillig de „RUAZ” een nieuw onderkomen aan te bieden in een oude schuilkelder van het park „Schey- beeck”, waar men weer enige tijd mee was gered. Vervolgens verhuisde de omroep nog naar een perceel aan de Van Weerden Poelmanstraat in Beverwijk, waar voor de medewerkers, behalve twee omroep cellen ook een behoorlijke technische ruimte kon worden ingericht. Maar er moesten hier inmiddels alweer zoveel programma’s voor diverse ziekenhuizen en inrichtingen worden samengesteld dat de „R.U.A.Z.” in 1973 opnieuw op een grotere studio was aangewezen. Met het gemeentebestuur van Beverwijk werd toen eerst nog onderhandeld over het gebouw van de voormalige B.E.T-veiling aan het Meerplein maar de accomodatie daarvan bleek voor dit doel niet ideaal. Tot nu eindelijk in de Spaarnestraat de definitieve oplossing lijkt gevonden BIOSCOOP EN TONEEL City, woensdag en donderdag 20 uur: „The man with the golden gun” (James Bond) (geprolongeerd). Stadsschouwburg, woensdag en donderdag 20.15 uur: Georgette Hagedoorn in „Hé mag ik m’n echtgenoot terug!” TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Noord. dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur en op aanvrage onder telefoon 02510-94159. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Burgerzaal, expositie beelden van Wim Bosman, geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Ook donderdagavond van 19.30 tot 21 uur. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, expositie schilderijen en etsen van Maria Beerepoot, dagelijks geopend. Oude raadbuis, alleen donderdag van 20 tot 22 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. DIVERSEN Alarmnummer: politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 96000. Velserbad, Briniostraat. gemengd zwemmen, woensdag van 21.30 tot 22.30 uur; donderdag van 6.30 tot 8. van 12.15 tot 13.15 en van 16.30 tot 17.30 uur. Muziekschool „Velsen”, woensdag 20 uur: EUy de Waard over moderne popmuziek. Stadhuis, donderdag 19.30 uur: openbare vergadering gemeenteraad. Volgens mij wilden ze me er voor dl vierde keer inluizen via een derde per soon. De conclusie is natuurlijk dat ds kijkers recht hebben op de naam van ds interviewer. Hij is tenslotte een meneej die zijn eigen vragen stelt, en géén blauwdruk van een geheel collectief. Ze vind ik ook dat als iemand liedjes zingt het niet meer dan een vorm van be leefdheid jegens de makers en van ser vice aan de kijkers is, als ook de tekstschrijver en de componist van hef liedje even in een ondertiteltje op hel scherm komen. Als zij er niet geweest waren, stond immers die zanger dat lle<3 niet te zingen. ï’M W’ f te - S 5

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9