over waarden zich bewust te worden van Suppoost-functie in Italië kost minder moeite Theater Choreografie Louis Falco bij Ned. Danstheater Kaapstad niet meer „alleen DIJKSTRA LXMPEN Jan van Riemsdijk: studenten helpen Knappe satire Britse waarden n voor blanken” personen auto rai Emm 99 rum Lunchtijdtheater uit Londen in Mickery Directeur Rijksacademie voor Beeldende Kunsten Wetswijziging 'WIS In de Dijkstra Lampen Showroom komen er heel wat aan het licht. 13'/m 23 februari ■i 15 2 0 1975 DONDERDAG FEBRUARI KUNST (Van onze correspondent) Kijk keu- 1 met ZIATIE Dallapiccola overleden van st he. .k. .k. ENGELENBERG Doelstraat 29 Tel. 023 - 312206 Haarlem Kies - Koopcentrum EN- )r- en lij e o.v. AMSTERDAM „Er is veel kri tiek geweest en die is er nog op het feit, dat men hier op de rijksaca demie altijd is uitgegaan van de tekenvaardigheid. De studenten doen hier de eerste drie jaar niet anders dan ’s morgens, ’s middags en ’s avonds werken aan het be kijken en weergeven van de zicht bare werkelijkheid. Zo leren ze het vak”. Dat zegt dr. Jan van Riemsdijk, sinds 31 oktober van het vorig jaar hoogleraar-directeur aan de rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Van Riemsdijk, een rijzige man in donker pak. Op het eerste gezicht typisch een beleids- figuur, die aan de touwtjes trekt en zijn autoriteit op overtuigende wijze weet te gebruiken. Maar zijn vriendel'jke lichtgrijze ogen zijn daarmee in tegenspraak. rijtje te zetten. Het gaat om Cater pillar van Louis Falco. Maar het heeft niets meer met een rups (caterpillar) te maken, dan dat het zich even gestaag ontwikkelt als zo’n vlinder in aanleg. Louis Falco houdt er niet van in het programma precies te vertellen wat hij bedoelt. Er is wel een uitgebreid program maboekje met veel informatie. Die informatie loopt echter in een grote boog om het ballet heen. DEN HAAG Het publiek wist dinsdagavond niet goed raad met het ballet dat het Nederlands Danstheater in de Koninklijke Schouwburg presenteerde. Toch aarzel ik niet het een bijzonder be langrijk werk te noemen, al zal het niet makkelijk blijken te zijn hier de juiste argumenten voor op een geopend 10-17en van 19-22 uur, zaterdags en zondags1O-17 uur, toegang f5.- AMSTERDAM ral MMIMI JAN VAN RIEMSDIJK (ADVERTENTIE) JAC HEIJER krachtig ballet (ADVERTENTIE) r. CONRAD VAN DE WEETERING Scène uit Caterpillar. FLEXA EFFECT MUURVERVEN Van Riemsdijk wil zijn onderwijs zo veel mogelijk richten op de achtergron den van het kunstenaarschap. „Ik zou de studenten willen helpen zich bewust te worden van de persoonlijke en maat schappelijke waarden, die ze door mid del van hun beroep kunnen uitdragen”. Met een verrassende ontknoping toont het stuk aan hoe Engeland op grond van al die waarden en normen in een poli tiestaat is veranderd. Onder de vermake- li.jke boventoon onthult de schrijver een beangstigend fascisme. Een voortreffelij ke satire, die door de vier snelers uitste kend wordt gespeeld. De even simpele als gedetailleerde regie is van Frederick Proud. Conversatie aan karige tafel. Foto Bob van Dantzig. Amsterdam Weteringschans 84A. Den Haag Stationsweg 102. Heemstede Cruquiusweg 37. Dagelijks, ook zaterdags, geopend van 9-17.30 uur. FLORENCE. De Italiaanse compo nist, dirigent en pianist Luigi Dallapicco la is woensdag op 71-jarige leeftijd in Florence overleden. Dallapiccola, die als een van de meesters van de eigentijdse muziek wordt beschouwd, werd op 3 februari 1904 in Pisino (Istrie) geboren. Hij doceerde zelf aan het conservatorio Cherubini in Florence en in de Ver. Staten (Tanglewood en New York). Zijn talent kwam vooral naar voren in zijn dramatische werken en koorwer ken. Hij was de belangrijkste Italiaanse componist in de twaalftoontechniek. Als zijn grootste werk wordt beschouwd de opera „II prigioniero” (1944-48). solliciteerde, en werd algemeen secreta ris van de Raad voor de Kunst”. Ik schreef in die tijd onder andere een boek over de toneelgroep „Sater”, waar in ik op een persoonlijke manier verslag gaf van mijn contact met een toneelge zelschap: een ontmoeting via tal van botsingen. Ik merkte wel, dat ik door mijn werk bij de Raad voor de Kunst niet voldoende ruimte had om meer inzicht in de kunst te krijgen. En daar om ging ik uitkijken naar een plek, waar de vrije en scheppende kunst meer aandacht zou krijgen. Zo belandde ik op de rijksacademie voor Beeldende Kun sten”. Na de pauze gaat het viertal spelers nogmaals Engelse waarden te lijf in de vorm van gedichten en gedichtjes. Een beetje slapjes van inhoud naar mijn smaak, maar wederom met plezier en vakmanschap voorgedragen. Soho Poly is op 8 maart in de Toneel schuur te zien, maar tot en met 2 maart (behalve maandag) nog in Mickery. Is de selectie van studenten aan de rijksacademie zwaarder dan die voor de andere academies? ken, één daarvan zou mijn proefschrift worden. Ik kwam daardoor in conflict met mijn hoogleraar, een man, waarvoor ik desondanks de grootste achting en waardering heb behouden. Hij vond, dat je bepaalde intimiteiten niet kon publi ceren en dat ik daarin te ver zou zijn gegaan. Men zou daar nu beslist niet meer over vallen, maar in die tijd lag dat kennelijk nog anders”. plan om na hun studie te gaan doen, en hoe stellen ze zich dat voor? Ik weet natuurlijk vanuit mijn vorige functie van algemeen secretaris van de Raad voor de Kunst vrij nauwkeurig, wat de mogelijkheden zijn en waar ze liggen”. „Maar er komen ook andere onder werpen aan de orde, zoals het leven van de kunstenaar als mens met alle inter menselijke probelmen, die daar mee te maken hebben”. „Dat was het einde van mijn baan aan de universiteit en omdat ik van het schrijven van biografieën niet kon leven, koos ik een ander vak, dat te maken had met mijn tweede rode draad: de interesse voor het kunstproces. Kunst en cultuur hebben mij altijd geboeid, maar als „publiek” kijk je te vaak tegen eindprodukten aan. Ik realiseerde me, dat het creatieve gebeuren, het proces zelf, meestal een gesloten boek bleef”. In ons land probeert alleen Martin Shüller het met zijn Schafttijdtheater, maar dat komt door gebrek aan geld en schrijvers niet erg van de grond. Ook al omdat hier lang niet zoveel snelers zon der vast engagement rondlopen als in Londen, heeft een kwalitatief eoed lunchtijdtheater misschien alleen kans b’nnen een bestaand gezelschan. Alhoe wel. In ieder geval wil Centrum volgend seizoen in Bellevue proberen of ook in Amsterdam zoiets lukt. Het programma dat Soho Poly nu in Mickery speelt, laat zien hoe pretentie loos en vakkundig zo’n lunchtime-thea tre kan werken. De groep brengt eerst ..Standards”, een satirische eenacter van Chris Allen. We zien een armoedige huiskamer met een echtpaar, waardig maar aan lager wal. Het is crisistijd, maar dan in de „Ik zocht dus werk op een plaats, waar ik door intensief luisteren en kij ken. toegang zou krijgen tot dat „kunst- gebeuren”. Ik stapte naar CRM om te vragen, welke plaatsen er open waren. Het geheel heeft duidelijk met de grote lijn van de menselijke ontwikke ling te maken en blijft op een of andere manier 32 minuten lang bijzonder boei end. Alle dansers (14) zijn van begin tot eind erg dynamisch aan de gang en Vormen een grote eenheid waarvan ik alleen maar Roslyn Anderson (oranje) wil noemen vanwege haar schitterende korte panterachtige solo'tje tegen het eind. Jammer vond ik, dat aan het slot de deur weer terug naar links ging, maar dat zal wel te maken hebben met de tekst: mijn eind is mijn begin. Onlogisch, vond ik, dat de 14 dansers, die gedurende 32 minuten een grote eenheid hadden gevormd, bij het applaus om beurten kwamen bedanken. Uitste kend daarentegen was de lange slinger van groen en bloemen, die over de schouders van alle op een rij staande dansers werd gelegd. Er waren enkele hartstochtelijke „bra- vo’s”, er was wat gefluit en verder een tamelijk mat Haags applaus. laat schijnen op uw verlich- tingsvraagstukken. Geheel vrijblijvend, dus drempelvrees (of is 't lichtschuwheid?) hoeft u niet te weerhouden van een bezoek. In onze showroom komt u aan het licht, dat u zoekt! „Hij ligt misschien wat anders, want wij gaan uiteraard uit van de eis, dat iemand al een zekere tekenvaardigheid heeft. Daar moet men iets voor kunnen laten zien. Het is natuurlijk heel moei lijk om te beoordelen, of een student van 20 jaar de lading heeft van een toekomstig groot kunstenaar. Van Riemsdijk is erg blij met zijn nieuwe functie. „Mijn werk bij de Raad voor de Kunst had zoveel met papieren problemen te maken. Het is dan moei lijk om het contact met wat er echt leeft niet te verliezen. „Er lopen twee wezenlijke interesses als een rode draad door mijn leven: de mens en het kunst proces. Toen ik van school kwam, wilde ik biograaf worden, portrettist met woorden. Ik ben toen psychologie gaan studeren, omdat ik mijn mogelijkheden nog wat meer wilde uitbreiden. Dat bleek een goede keus te zijn, want ik kwam als werkstudent vrijwel meteen in de praktijk te staan”. „Ik deed mijn doctoraal, kreeg een plaats in het wetenschappelijk onderwijs en begon aan twee biografieën te wer- De nieuwe wet voorziet in eenvoudi ger procedures voor het in dienst nemen van bewakers bij musea en tentoonstel lingszalen. In het verleden was de pro cedure daarvoor zo ingewikkeld dat er maanden nodig waren voor het invullen van formulieren en het verrichten van onderzoeken. De 400 staatsmusea in Ita lië moeten het op het ogenblik doen met slechts 1.600 suppoosten, terwijl een par lementaire comrrpssie acht jaar geleden al vaststelde dat er 4.200 bewakers nodig waren. Geen wonder. In de Dijkstra Lampen Showroom wordt u gewoon licht in 't hoofd van de enorme keus in verlichting: meer dan 1000 modellen, van klassiek tot hypermodern. Waarbij een deskundige Dijk stra adviseur graag zijn licht grijzen als de kleuren in hun ruimte, die van de meisjes zijn geel, oranje, rood, blauw. Als de deur begint te bewegen, valt één van de mannen die er tegenaan geleud staat om. Hij staat weer op en valt weer enz. Later volgen de andere mannen eenzelfde patroon. Ze gedragen zich als „in den beginnend” toen ze nog geen vrouwen kenden. Als de vrouwen op een gegeven moment binnenkomen in de mannenruimte, worden ze eerst be handeld als vreemde dingen, maar al lengs ontdekken de dansers de gebruiks aanwijzing en ontstaat er steeds meer orde. Er ontwikkelen zich steeds meer regelmatige figuren, vierkante, rechte lij nen, cirkels en ook echo-effecten en canonische herhalingen. De bewegingen zijn vaak gevaarlijk, want Louis Falco houdt van gevaar, maar het moet wel een zorgvuldig ge vaar zijn, een berekend gevaar. (2 dan sers gooien een danseres omhoog en bukken dan zodat het meisje op hun valt, maar iedereen weet van tevoren precies wat er gaat gebeuren, zodat de verrassing er alleen voor de toeschou wers is.) „Op andere academies gaat men uit van een ander principe. Daar is de originaliteit, de vrije creativiteit in al zijn vormen hoofdzaak, terwijl de te- kenkundige vaardigheid vaak wordt ver waarloosd. Een leerling die op zo’n ma nier met succes drie jaar heeft gewerkt, komt daarna hier zelfs in de eerste klassen soms maar matig mee. Natuur lijk maakt uitsluitend de techniek je niet tot een kunstenaar. Je moet er weer van loskomen, of er iets aan toevoegen. Je moet naar een persoonlijke signatuur toegroeien. Hier gebeurt dat via het vak. Sterke talenten verliezen daarbij niet hun vrij heid, ze brengen hem alleen op een ander niveau, zoals bijvoorbeeld Mondri aan of Constant, die hier ook gestudeerd hebben”. Van Riemsdijk voelt wel aan, dat op deze manier het gevaar bestaat, dat minder sterke talenten hun oorspronke lijkheid verliezen. „Dat risico is er wel. Er moet een goede tussenweg te vinden zijn tussen die twee verschillende manieren van op leiden, maar dat moeten we samen uit vinden en dat vraagt tijd. Ik hoop, dat we die tijd zullen krijgen. Er wordt namelijk op het moment zware druk uitgeoefend van buitenaf: er zijn een aantal plannen om de rijksacademie om te turnen naar het model van de andere academies, zodat we onder de noemer van het hoger beroepsonderwijs zouden gaan vallen. Als dat zou gebeuren, kun nen we onze nieuwe opzet misschien niet waar maken, en dat zou ik onvoor stelbaar jammer vinden”. De rijksacademie is lang de enige opleiding voor beeldende kunstenaars op universiteitsniveau geweest, de Jan van Eyk-academie in Maastricht hoort daar sinds enige tijd ook toe, maar Van Riemsdijk zou willen, dat dat uitgebreid zou worden tot nog veel meer academies in het land. De nieuwe directeur is begonnen op vrijwillige basis met gespreksgroepen. Daar stelt hij onderwerpen aan de orde die de studenten voorheen niet aan de rijksacademie konden bespreken. „Eén van die onderwerpen is bijvoorbeeld het functioneren van de kunstenaar in de maatschappij. Wat zijn ze eigenlijk van KAAPSTAD (Reuter). Een van de bekendste theaters van Zuid Afrika, het Nico-Malancomplex in Kaapstad, gaat °P vijf avonden in de week open voor alle rassen. De regering stond in januari al toe dat het bordje „Alleen voor blanken” werd weggenomen, maar het was nog niet duidelijk of er nu ook alle negers en kleurlingen in mochten. De administrateur van de Kaapprovin cie, A. H„ Vosloo, zei dat na overleg met de kunstraad van de Kaap, was besloten dat het complex voortaan open zou zijn voor iedereen, ongeacht huidskleur. Óp maandagen en zaterdagen blijft het the ater echter voor niet-blanken gesloten. ROME (Reuter). De Italiaanse se naat heeft woensdag een wetsontwerp goedgekeurd ter bescherming van de kunstschatten van het land. De behande ling van het wetsontwerp verliep met bekwame spoed omdat twee grote kunstdiefstallen in de afgelopen twee weken de noodzaak ervan nog eens dui delijk hadden aangetoond. Het huis van afgevaardigden ging al eerder akkoord. Eerst maar de manier van bewegen. Al eeuwenlang proberen dansers de strijd aan te binden met de zwaarte kracht. Soms lopen ze op de tenen (of op spitsen) soms springen ze. Ook Louis Falco toont ons voortdurend de aanwe zigheid van de zwaartekracht en zijn ballet bestaat eenvoudig gezegd ook uit vallen en opstaan. In dat vallen en opstaan is een breed regelmatig ritme te herkennen. Daardoor kunnen zeven dan sers, ook al doen ze allemaal wat an ders, toch een eenheid vormen, want hun ritme is gelijkgericht. Dat ritme is ook de onderstroom van de „muziek” waarop het ballet gemaakt is. Ik zet muziek tussen aanhalingstekens omdat het geluidsdecor van Luciano Berio (vo rig jaar gemaakt in opdracht van de KRO) bestaat uit een tekst van Edouar- do Sanguineti die bewerkt door Luciano Berio uitgevoerd werd door 4 acteurs en één zangeres (Ileana Melita). Die „mu ziek” heet „A-ronne” (van a tot z, de ronne is de laatste van de drie klanken, die de Italianen vroeger aan het door ons gebruikte alfabet toevoegden, ette, con- ne, ronne). Er zijn drie delen, a, aan vang, in den beginne was het woord; als tweede, het midden, in het midden is de mond, de sex, en als laatste, het eind, in mijn eind is mijn begin. Naast de soort van bewegen en het geluidsdecor, is het toneelbeeld ook van grote invloed op de totaalindruk. De aankleding werd gemaakt door William Katz. Hij zette een vijf meter brede en net zo hoge deur met scharnie ren vast midden in het achterdoek. Die deur staat bij het begin van het ballet bijna geheel naar links. (Aan de linker kant van de deur is nog een kleine ruimte over en daar zitten zeven vrou wen, in de grote ruimte aan de rechter kant van de deur hangen zeven mannen tegen de deur aangeleund). Gedurende het ballet beweegt de deur zich van links naar rechts, waardoor de linker- ruimte steeds groter wordt en de rech- terruimte steeds kleiner. De rechter- ruimte is beschilderd met vertikale krassen in allerlei tinten grijs, de linker- ruimte in vrolijke tinten als geel, oranje, rood, bruin, blauw. Als de deur naar rechts gaat wordt het toneelbeeld dus ook levendiger, vooral omdat er dan ook veel meer licht opgezet wordt. De broe ken van de mannen hebben dezelfde „Caterpillar AMSTERDAM. Soho Poly is een groep uit Londen die toneelspeelt tussen de middag. Men brengt korte stukken van nieuwe onbekende schrijvers. Lunchtijdtheater is een ideale gelegen heid voor schrijvers en theatermakers om ideetjes uit te proberen en voor spelers om in conditie te blijven. In Londen zijn meer van dergelijke groep jes. nabije toekomst. Het krijgt vroegere vrienden te eten. Er zijn zelfs échte aardappelen. De overbeleefde conversatie zit vol cliché’s over normen en waarden; zeer Engels allemaal. Al pratend geeft het berooide, verbitterde echtpaar zich bloot en bekent hoe dat het zich weleens schuldig maakt aan onwettige middelen om in leven te blijven. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15