Werkloze hoofdarbeiders werken gratis NKV-nota: Controle op bedrijfsbeleid nodig Deel Kanaalhavens Wellicht meerderheid voor geblokkeerd aankoop 2000 ton uranium Inkomensachterstand blijft bestaan POTTERS, 1INIA 1 winkelsluiting is te star” „Wetsontwerp Indonesië geeft Bell-Telephone miljoenenorder 7~ lp? RAT VOORUITLOPEN OP PARLEMENTAIRE BEHANDELING LANDBOUWORGANISATIES ERG TELEURGESTELD i <TEF Vrouwen krijgen het volle pond M” ARBEID OM IN „CONDITIE TE BLIJVEN” een miljoen gulden aan prijzen Sommige charmante dingen lI 17 19 75 ECONOMIE 20 FEBRUARI DONDERDAG 00 0000 A00 oooooc ID D PEN Aanvullend DEN HAAG (ANP) De drie centrale landbouworganisaties zijn erg teleurgesteld over de nieuwe landbouwprijzen, die de EEG-mi- nisterraad vorige week heeft vast gesteld. De kostenstijging van de afgelopen twee jaar wordt er wel mee gedekt, menen zij, maar de in komensachterstand die de landbouw al had is er niet mee weggenomen. tKfë W r I r 31 Men beschouwt de projecten die in Vorig jaar richtte de Lions-club in Meer openheid van ondernemingen vereist van (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) T&:.. >te vuil z’n ko Harde acties werden van de kant van de centrale landbouworganisaties niet Ervaringen hebben geleerd, dat voor al dit hoger gekwalificeerde perso neel meer moeite heeft met het geestelijk verwerken van werkloos heid dan de beroepsgroepen, waar- Vrijdag valt ook de beslissing over de vorming van een nieuw fonds van de SEP voor de aankoop van uranium voor deelneming in nieuwe snelle-kweekreac- studie en voorbereiding zijn niet als doel, maar als middel om de werklozen aan de gang te houden. In principe staat de stichting open voor alle werklozen, maar in prak tijk blijkt dat vooral hoger gekwa lificeerd personeel van de diensten gebruik maakt, zo is op een pers conferentie gezegd. Tegenstanders van aankopen van ura nium (de gemeente Amsterdam en Rot- De Bank van Engeland gaat met ingang van 20 februari bankbiljetten van tien pond uitgeven waarop alleen vrouwen als hoofdmotief zijn afgebeeld. Tradi tioneel op de voorzijde prijkt het gezicht van koningin Elizabeth, maar op de keer zijde is de leeuw vervangen door de ver pleegster Florence Nightingale, die in de vorige eeuw veel gedaan heeft voor de slachtoffers van de Krimoorlog. 14 jaa IUR, UUR, G 8 Uil e nieuv Menthol TEL:!- lis UTRECHT De Industriebond NKV gaat dit jaar een eigen actie- en visieprogramma opstellen. Aan zet daartoe is een gisteren gepubli ceerde nota, waarin uitgangspunten en stellingen voor een beleid in de toekomst zijn geformuleerd. In de discussienota worden twee hoofd doelen genoemd, die de industrie bond NKV wil nastreven. Het eer ste is een vergroting van de invloed van de gemeenschap (dat kan zowel de overheid als een actiegroep zijn) op het maatschappelijk gebeuren in het algemeen en op het produktie- systeem in het bijzonder. Het twee de is het verkrijgen van meer open heid bij ondernemingen, waardoor werknemers het ondernemingsbe leid kunnen controleren en er in vloed op kunnen uitoefenen. Als aanvullende maatregelen in EEG- verband denken de cenrale landbouw organisaties aan een tussentijdse prijs verhoging een onderzoek naar de mo gelijkheid daarvan zal het Landbouw schap vóór 1 juni afgesloten moeten hebben en aan verbetering van het instrumentarium waarmee de in uitzicht gestelde prijzen moeten worden gereali seerd. Bij een aantal produkten. aldus drs. Zijlstra, houdt de werkelijke prijs verbetering lang niet altijd gelijke tred met de verhoging van de EEG-prijzen. Nationaal denkt men aan verlichting voor de boeren via de fiscale politiek, waarvoor het Landbouwschap al eerder voorstellen bij de Nederlandse overheid DUINKERKEN. (Reuter, AFP) Sta kende Franse vissers hebben gisteren met hun schepen alle grote Kanaalha vens in Frankrijk geblokkeerd. Als gevolg daarvan moesten alle veer diensten tussen Engeland en Frankrijk worden afgelast, met uitzondering van de hovercraft-dienst vanuit de Boulogne. De vissers eisen hogere visprijzen en een tegemoetkoming voor de bestegen olie prijzen. schikbare produktiemiddelen niet aan de werking van het vrijemarktmechanisme kan worden overgelaten. Het te voeren structuurbeleid zal een meer planmatige aanpak moeten krijgen. Daarvoor is een verdere uitbouw van sector-structuuron- derzoeken alsmede onderzoek ten aan zien van energiebronnen, grondstoffen, arbeidssituatie, enzovoort nodig. De bond is tegen de handhaving van de vreplichte sluitingstijd van zes uur ’s middags. De winkels moeten kunnen open zjjn als de klanten komen, vindt de bond. Een verplichte sluiting om zes uur is een beperking van die vrijheid. DOETINCHEM (ANP). Een groep hoofdarbeiders uit Doetinchem en omgeving gaat dagelijks „naar kan toor” en houdt zich bezig met pro- ject-ontwikkeling. Plannen voor de restauratie van oude gebouwen worden bestekklaar gemaakt, men onderzoekt een bestemming voor die gebouwen en bekijkt de exploi tatiemogelijkheden. Voor die arbeid wordt geen honorarium berekend. De werklozen willen door het werk alleen „in conditie blijven”. Kopers, die na hun werk nog wat willen halen vinden de winkeldeur ge sloten. Als deze verplichting in de wet wordt opgenomen, zitten we daar voor de komende jaren aan vast. Beter zou het zijn een en ander te regelen via een algemene maatregel van bestuur, die gemakkelijker en sneller aan de omstan digheden kan worden aangepast dan een wetsartikel. De opstellers van de nota schrijven onder het kopje „Arbeidsvoorwaardenbe leid” het wenselijk te vinden, dat er tussen de werkgevers en werknemers twee of drie jaar lopende raam-cao’s worden afgesloten, waarin de in de tijd gefaseerde afspraken over langdurige za ken zijn neergelegd. Die langdurige za ken betreffen dan fundamentele, imma teriële punten als de positie van de ouder wordende werknemer, aanbevelin gen voor de middellange termijn rond verdergaande arbeidstijdverkorting, her ziening van functieklassificatiesystemen en een planning van de verhoging van de werknemers- c.q. ondernemingsbij- drage en het verminderen van de mi lieuvervuiling. Binnen de raam-cao kan daarnaast jaarlijks worden onderhandeld over an dere, meer directe arbeidsvoorwaarden, op basis van macro-economische gemid delden- De stichting houdt zich op het ogen blik bezig met de ontwikkeling van de restauratie van de stadsgevan genis in Doetinchem, met het reno veren van een oude herberg en de stichting van een vakantiecen- trum voor lichamelijk gehandicap ten. Geprobeerd zal worden de uit voering van deze werken te laten geschieden door werkloze bouwvak arbeiders, al dan niet in het kader van de sociale werkvoorziening. De ondernemingsleiding moet volgens de discussienota verantwoording van haar beleid afleggen aan de onderne mingsraad. Als de ondernemingsraad het met bepaalde beslissingen niet eens is of ze onredelijk vindt, moet hij in beroep kunnen gaan bij de rechter, aldus de nota. Doetinchem de stichting „Leo Lin- ter” op met het doel mensen die buiten hun schuld werkloos zijn geworden en niet opgewassen wa ren tegen hst gedwongen niets doen, zinvol werk te laten doen. Na een half jaar experimenteren is men tot de slotsom gekomen, dat de stichting aan het doel beant woordt. Een aantal werklozen, dat na ontslag onzeker en zonder zelf vertrouwen was geworden en psy chische problemen bij sollicitaties ondervond, heeft inmiddels weer werk kunnen vinden. DEN HAAG (ANP). Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor een nieuwe winkelsluitingswet is te star. Dit zegt de Consumentenbond in een commentaar in het komende num mer van zijn „Consumentengids”. heeft ingediend, en aan maatregelen via de BTW, hoewel men zelf meent dat daar nogal wat haken en ogen aanzitten. De nationale maatregelen waarvoor het Landbouwschap na volbrachte studie zal gaan pleiten zullen in overeenstem ming moeten zijn met de EEG-regelen. We willen géén terugkeer naar een nati onale landbouwpolitiek, aldus drs. Zijl stra. Drs. Zijlstra merkte op dat zowel de Nederlandse landbouw als tuinbouw niet gekregen hebben wat ze gevraagd had den. Met het onderzoek door het Land bouwschap zal haast gemaakt worden: „Over twee weken zullen onze voorstel len met de grootste zorgvuldigheid ge toetst zijn”. Met de gedachte aan een tussentijdse prijsherziening staat de Nederlandse landbouw niet alleen in Europa Het Copa, de EEG-Landbouw-organisatie, heeft haar verlangen hiernaar al bij EEG-commissaris Lardinois te kennen gegeven. Reactie van Lardinois: Ik wil ook wel eens over wat anders praten dan altijd over prijzen”. voeren. De Zeeuwse afgevaardigden wa ren nu echter wél met de besluiten van de clo-vergadering akkoord gegaan, ver telde drs. Zijlstra. Voor deze bijzondere vergadering waren alle voorzitters en bestuursleden van de gewestelijke orga nisaties uitgenodigd en de opkomst was erg groot. ARNHEM. (ANP) De tot nu toe bekende reacties op de voorstellen tot de aankoop van verrijkt uranium door de SEP (Samenwerkende Elektriciteits-Pro- duktiebedrijven) geven aan dat de te genstanders van de aankoop een minder heid zuilen vormen in de raad van commissarissen van de SEP. Morgen middag zullen de commissarissen van de SEP beslissen over de aankoop van ruim 2.000 ton natuurlijk uranium. De vissers begonnen dinsdag hun blokkade in Boulogne en breidden de actie woensdag in de loop van de dag uit tot Duinkerken, Dieppe, Le Treport en Calais. Ze maken ook bezwaar tegen de invoer van goedkopere vis uit Neder land, Engeland en België. In de buurt van Calais werden vrachtwagens met vis uit Nederland en België tegengehouden en de ladingen van de wagens werden op de weg gedeponeerd. Vandaag zouden de vissers een gesprek hebben met de staatssecretaris van vervoer, Marcel Ca- vaille en de directeur van het kabinet van premier Chirac. De vissers wijzen erop dat ze nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden omdat de kosten van de scheepsbouw in vier jaar meer dan verdubbeld zijn, de olieprijzen ver viervoudigd zijn sinds 1973 en de visprij zen zijn gedaald. Ze verlangen nu soort gelijke inkomens garanties als de boeren krijgen. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de Redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij en van de Stichting van de Nederlandse Visserij, kan de opwinding van de Franse Vissers wel een beetje begrijpen. In heel Europa is hét prijspeil van de vis allerellen digst, en de Fransen zijn altijd wat meer bescherming gewend geweest dan ande ren- Nederlandse vis komt echter naar zijn mening Frankrijk niet binnen tegen la gere prijzen dan het Franse produkt. Beide landen hebben namelijk dezelfde minimumprijzen. Deze worden, op grond van een EEG-regeling, in verschillende lid-staten door producentenorganisaties gehandhaafd voor hoofdsoorten als ka beljauw, schelvis, koolvis en schol. Een oorzaak van de moeilijkheden kan zijn gelegen in de haring-contingen- tering. De visconsumptie valt volgens de heer Kranenburg ook wat tegen, en boven ben Is er nog een grote internationale Op deze twee plannen is van diverse kanten kritiek gekomen. De Amsterdam se wethouder Roel van Duyn, die com missaris van de SEP is, heeft bij de lancering van het voorstel al gezegd dat de SEP met de aankoop druk uitoefent op de politici. De Tweede Kamer moet nog een beslissing nemen over de bouw van de drie centrales in Nederland. BRUSSEL. Het in Antwerpen ge vestigde bedrijf Bell-Telephone heeft in Indonesië de grootste order uit de bijna- honderdjarige geschiedenis van het be drijf verworven- Djakarta heeft een kontrakt getekend van ruim 320 miljoen gulden, waarvoor Bell-Telephone com- puterbestuurde elektronische en elektro- mechanische telefooncentrales moet le veren. De nieuwe centrales zullen meer dan 130.000 lijnen moeten bedienen en meer dan 300.000 telefoontoestellen. Voorts omvat het kontrakt de levering van rond 300 huisautomaten en het maken van alle verbindingen tussen bestaande en nieuwe centrales en grondstations voor d e kommunikatie-satellet „Dom- sat”. Dit voor ons land unieke experiment zal in de komende tijd navolging vinden in andere delen van het land. Verschillende instanties, die zich bezig houden met problemen van de oudere werkloze hoofdar beiders, hebben plannen de Doetin- chemse activiteiten na te volgen. Ook het arbeidsbureau in Doetin chem is enthousiast over het werk van de stichting. voor een lager opleidingsniveau- nodig is. Twee prijzen: een verlichte globe met dubbel-effect kaartbeeld; Ned. tekst, de gebergten in voelbaar re liëf, boldiameter 25 cm, winkelwaar de ƒ85,-. Een geschenk van de Eerste Ned. Globe Industrie, Veeral- lee 5, Zwolle pUZZEL MEE, Omdat het Zilveren jubileum van het K.W.F. samenvalt met het 25-jarig jubileum van de Eerste Ned. Globe Industrie, bieden wij iedere puzze laar gedyrende de puzzelaktie een jubileumcheque aan van ƒ25,- die kan worden verzilverd bij aanschaf van een verlichte globe. (Aanvragen op bovenstaand adres). toren, die in de toekomst in Frankrijk en West-Duitsland zullen worden ge bouwd. diepvries voorraad die prijsdrukkend werkt. Dat komt doordat de Amerikaan se visverwerkende industrie haar visstic- kers en dergelijke tegenwoordig maakt van pollak (witte kabeljauw) uit de Stille Oceaan, in plaats van kabeljauw uit Europa. terdam en het elektriciteitsbedrijf voor Groningen en Drente) vinden dat de aankopen vooruitlopen op de parlemen taire behandeling. Die vindt plaats wan neer ’n veiligheidsrapport is uitgebracht. Ondanks het verzet van enkele pro gressieve Statenleden hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland beslo ten medewerking te verlenen aan de aankoop van het uranium voor een Ne derlandse centrale. Dat college meent dat als men niet koopt, het risico bestaat dat mogelijke toekomstige ontwikkelin gen worden afgesneden, de directie van Pegus (het Utrechtse produktiebedrijf) neemt een ongeveer gelijk standpunt in. Men vindt daar de aankoop bovendien een logische consequentie van de aan vaarding van kernenergie. Twee Noordbrabantse Statenleden van de PvdA-PPR-fractie hebben ge vraagd of GS van Noord-Brabant actie willen voeren tegen de bouw van nieu we kweekreactoren en tegen de aankoop van uranium. Met de voorgestelde aankoop van 2.000 ton natuurlijk uranium is een bedrag van bijna 250 miljoen gulden gemoeid. Het uranium is bestemd als brandstof voor een van de drie kerncentrales, die in de periode tot 1985 in ons land zouden moeten worden gebouwd. Het uranium kan tien jaar dienst doen. Het plan van de SEP een fonds te vormen voor de verdere ontwikkeling van de snelle-kweekreactor zou vandaag in de Tweede Kamer ter sprake komen tijdens het wekelijks mondeling vragen uurtje. Het Kamerlid Jansen (PPR) zou de zaak bij minister Lubbers van Econo mische Zaken aan de orde stellen. Oorspronkelijk wilde het Kamerlid de bewindsman interpelleren. Maar omdat de SEP reeds morgen beslist en er van daag geen ruimte op de Kameragenda is voor ’n interpellatie besloot men ’t vra genuurtje te gebruiken voor het inwin nen van nadere inlichtingen. Jansen zou onder meer vragen of minister Lubbers kan bevorderen, dat de besluitvorming over de verdere ontwik keling van de snelle-kweekreactor (door hem Kalkar 2 genoemd) wordt opge schort tot de Tweede Kamer zich over de energienota van de regering heeft kun nen uitspreken. Over de uitgangspunten en stellingen zal dit voorjaar binnen de Industriebond NKV in allerlei kadervergaderingen worden gediscussieerd. De resultaten daarvan worden in het najaar aangebo den aan het congres van de bond dat over de definitieve invulling van het programma moet beslissen. In de komende weken, zo is woensdag tijdens een druk bezochte vergadering van de drie centrale landbouworganisa ties besloten, zal het Landbouwschap gaan bestuderen wat er moet gebeuren om het gat te dichten. Op 12 maart, als het schap zijn volgende m aandeliikse gesprek heeft met minister Van der Stee, wil men met voorstellen dienaan gaande komen. De opstellers schrijven verder dat de werknemers in het huidige produktie- proces geen medeverantwoordelijkheid kunnen dragen voor het ondernemings beleid, omdat zij immers afhankelijk zijn van ondernemingsbeslissingen. De taak van de ondernemingsraad kan dan ook geen andere zijn dan een controle rende en adviserende, aldus de opstel lers. De ondernemingsleiding moet daar bij verplicht gesteld worden tijdige en volledige informatie te verschaffen. Ook bij het sociaal beleid zal openheid nodig zijn, aldus de nota. Elke onderne ming van enige omvang zal moeten worden verplicht het sociaal beleid te formuleren en aan de werknemers be kend te maken. Daarnaast moet de on derneming ook de feitelijke gegevens (cijfers) over deze beleidsonderdelen aan de werknemers verstrekken. Tenslotte zal de onderneming in de verslaggeving ook aandacht moeten besteden aan za ken als personeelsplanning en prognose, aldus de nota. De opstellers van de nota pleiten voor een verregaande vereenvoudiging van het stelsel van sociale voorzieningen. Dat zal niet alleen kostenbesparend werken, maar maakt het stelsel ook doorzichti ger en duidelijker. De Industriebond NKV bepleit dan ook: de premiebetaling onder te brengen in één lichaam, bijvoorbeeld de fiscus, de grondslag voor de diverse heffingen gelijk te maken, het terugbrengen van de diver se werkloosheidsregelingen tot één, die voor iedere werknemer geldt, en hetzelfde voor de kinderbijslag. De Industriebond NKV stelt in de nota een wettelijke minimumregeling „collectief ontslag” voor. Hiermee wor den dë belangen van de werknemers die ontslagen worden gewaarborgd. Volgens de nota moeten bij dreigend ontslag de vakorganisaties worden ingelicht op het moment, dat nog in voldoende mate rekening kan worden gehouden met werknemersbelangen. De nota pleit tevens voor overheidsin vloed, waar de verdeling van de be- aangekondigd. Worden de voorstellen die ze over enige weken gaan doen niet aanvaard, dan zullen ze bezien wat er moet gebeuren. De organisaties hebben al een „werkgroep bijzondere activitei ten”. De voorzitter van het samenwerkings orgaan der clo’s, drs. R. Zijlstra, erkende dat de achterban in de provincies nu al grote pressie uitoefent wat het voorbe reiden van acties betreft. De besturen der organisaties willen echter grote zorgvuldigheid betrachten. Zij zijn zich van hun verantwoordelijkheid bewust en willen ook onder de pressie die verant woordelijkheid niet uit het oog verlie zen. Het actieprogramma dat ze op het ogenblik hebben aldus drs. Zijlstra, is het onderzoek naar mogelijkheden van inkomensverbetering dat men voor de komende twee weken nodig acht. In Zeeland is eerder deze week zoals wij berichtten van de kant van de daar werkende gewestelijke landbouworganisaties de verwachting uitgesproken dat men de komende zo mer nog harde acties zou moeten gaan

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17