Beslissing koopavond opnieuw uitgesteld Samkalden blijft bij verklaring Zuidvruchten Confectiebedrijf Meti Coat sluit op 28 februari Fords oliebeleid de mist in Kojak filmt in Amsterdam Onderzoek levert geen resultaat In discrediet Bakkerij KLOOSTER onafhankelijk Namibië” Win een nieuwe abonnee en ontvang een kaartspel en een asbak! „Vorster wil een Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN INGEWIKKELD SPEL ACHTER DE SCHERMEN VAN EUROPEES PARLEMENT Voor overleg werknemers-werkgevers PTT-vrouwen bellen hele dag Gruijters Dood Franse bisschop: AGENDA pagina 6 Vannacht lichte vorst hazenberg Vruchtbaar beleid Mogelijk 97 man op straat vmmmnmmnmmmmammm F Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s 4,00 2,00 |QQK!| i Vul de bon in die regelmatig in deze krant staat! Geef bonbons van Hazenberg U steelt er harten mee 2 3 3 GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-3129 92 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 91 6 MOORKOPPEN rijk gevuld met heerlijke verse slagroom VISSEN De verjaardagstaart van de maand Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist ^Sedert 184O_ VRIJDAG en ZATERDAG REKLAME 7 6 9 9 13 13, 15 17 19 21, 23 Gedroogde r- SENAAT TEGEN BELASTING ÏSSSS - .1 JH Umuider Courant Heraclitus Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiaté Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. Strijd om opvolging Berkhouwer Defensiepact Israel-V S overwogen defensieverdrag Rode Zee bij de ADVERTENTIES het van De werkelijkheid treedt ons altijd in vermommingen tegemoet. Weersverwachting KNMI tot morgenavond: Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden Telefoon 1 51 89 Kastje kijken Radio en televisie Strips Uitwijzer Kunst Economie Beurs Sport De olie-importaccijns is hoeksteen van Fords pakket energievoorsteUen ter ver mindering van de toenemende afhanke lijkheid van de Verenigde Staten van buitenlandse olie. van 4,50 voor Iedere woensdag: KOEKJESREKLAME 250 gram van 2,50 voor U proeft de roomboter Roomboterbrokken Roomboterkoeken Amsterdammertjes Walnuts, Splitto s en gevulde koeken ALLES OVENVERS Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, NEW YORK. (Reuter) De gisteren herkozen voorzitster van de VN-bevol- kingscommissie heet Mercedes Concepci on. Dit laatste is niet zo onbegrijpelijk, omdat, wanneer Engeland lid blijft, bij de volgende presidentsverkiezingen on getwijfeld een Brit voorzitter van het parlement zal worden. Wanneer nu de socialisten het pleit winnen, dan zal het zeker geen Labour-man zijn, omdat de socialisten dan al twee jaar op de voor- zittersstoel hebben gezeten. De Britse conservatieven zouden dan min of meer verzekerd zijn van de benoeming. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse senaat heeft gisteren gestemd voor opschorting van president Gerald Fords omstreden oliebelasting met ne gentig dagen. De marge was ruim vol doende om een verwacht presidentieel veto te ontkrachten. wikkeld spel gespeeld. Er is een groep parlementariërs die de Brit Kirk als voorzitter graag ziet, omdat daarmee een invloed zou kunnen worden uitgeoefend op de uitslag van het Britse referendum, waardoor Engeland lid zou kunnen blij ven van de Europese gemeenschap. Aan de andere kant blijkt dat de conserva tieven min of meer actie voeren voor hun tegenvoeters de socialisten, en dus voor Spenale. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM Voor het eerst in de geschiedenis wordt serieus ge sproken over een mogelijk Israe- lisch-Amerikaans defensiepact, al dus de correspondent van de Israë lische radio in Washington. De Is raëlische politici en militairen dro men al jaren van een defensiepact tussen Israel en de Verenigde Sta ten. Het zijn altijd de Verenigde Staten geweest die bezwaar hebben gemaakt tegen zo’n verdrag of tegen het vestigen van Amerikaanse bases in Israel. Ook nu nog geloven poli tieke en militaire leiders, dat Amerika in de huidige politieke si tuatie niet zal overgaan tot het slui ten van een defensieverdrag. Droog en in het algemeen zonnig weer, in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimum temperaturen van nul tot min vijf graden. Maxima morgen circa 7 graden. De groep wil zo protesteren tegen het spreidingsbeleid van de regering en te gen de uitspraken, die de minister de laatste tijd heeft gedaan over dit beleid. „Maak het de minister zo moeilijk mogelijk. Hij doet het ons ook”, aldus de schriftelijke oproep van de PTT-vrou wen. (Van onze Amsterdamse redactie) Burgemeester gisteren tijdens de geweigerd de ver- college van vorige te trekken. In die was na de (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De definitieve be slissing over de wekelijkse koopavond in Amsterdam is opnieuw uitgesteld. De gemeenteraad zal over 14 dagen tot een uitspraak moeten komen' De opschorting van het besluit komt vooral de CDA van pas. die tijdens de raadsvergadering drie fractiegenoten wegens ziekte en vakantie moest missen. De CDA had bij het begin van de vergadering om twee weken bedenktijd gevraagd, maar deze motie was verworpen. In de verklaring wordt dan gezegd dat het niet mogelijk is geweest het gaan of staan van de bisschop op de avond van zijn dood te reconstrueren. „Maar uit de inlichtingen die wij ontvangen hebben,, blijkt dat mgr. Tort plotseling onwel is geworden en tegen 23.00 uur hulp heeft gevraagd in een hotel in de Rue du Ponceau”. Een paar minuten later, aldus de verklaring, overleed hij in een kamer die hem ter beschikking was gesteld. Men riep direct de hulp van een arts in, maar deze kon slechts de dood constate ren. MONROVIA. (Reuter) Tijdens zijn bezoek aan Liberia heeft de Zuidafri- kaanse premier Vorster gezegd dat hij graag zou zien dat Zuidwest-Afrika (Na mibië) onafhankelijk wordt. Volgens een in Monrovia uitgegeven verklaring over de besprekingen tussen Vorster en Tol bert zei Vorster: „We willen geen centi meter grondgebied van Zuidwest-Afrika en ik zal maar al te blij zijn als we Zuidwest-Afrika kwijt zijn”. Tolbert had gezegd dat heel Namibië onafhankelijk moet worden en dat de Zuidafrikaanse regering duidelijk moet aangeven wan neer en hoe dat zal gebeuren. „Over dit punt waren we het eens”, aldus Tolbert. gebied bij iedere regeling met Egypte behouden en is op dit moment ook niet al te enthousiast voor het vestigen van een Amerikaanse basis daar. Al leven we over het algemeen vrij en blij in ons dierbaar Nederland, toch blijkt in de praktijk van alledag dat er nog heel wat ontbreekt aan de rechtsze kerheid en de bescherming van het indi viduele leven. Een voorbeeld daarvan is de wijze waarop in Utrecht het provin ciaal bestuur de weigeraars van de mi- lieubelastingbetaling voor het blok zet. Zonder een oordeel te hebben over de vraag of die belasting zelf rechtmatig moet worden geacht, kan men toch be grip opbrengen voor het persoonlijke principe van de weigeraars, evenals er begrip bestaat voor dienstweigeraars en opposanten tegen de Kalkarheffing. Het onrechtmatige zit in de gebruik making van een machtsmiddel door de provinciale overheid dat naar zijn aard niet als zodanig is bedoeld, zodat van misbruik of oneigenlijk gebruik sprake is. De Utrechtse provincie blokkeert de girorekeningen van de wanbetalers door deurwaardersexploit en gaat vervolgens het rijk, dat de girodienst exploiteert, gerechtelijk dwingen tot uitbetaling van de verschuldigde belasting. Wettelijk en formeel allemaal prima in orde, maar uit bestuurlijk oogpunt onoirbaar. Want de girodienst is een service-instituut dat zich zandient als een comfort, door het Beheerd, volledig ten dienste en in het belang van de gebruiker. Het is een verkeerde zaak, als de overheid haar eigen diensten in discrediet brengt door er machtsmiddelen van te maken. Ge brek aan eerbied voor de rechten van het vrije individu, noemt men dat. Wethouder De Cloe van Economische Zaken, wiens zetel volgens zegslieden uit de PvdA door herroeping van de koopa- vondbeëindiging zou kunnen gaan wan kelen, zei dat in totaal duizend werkne mers ontslag is aangezegd per 1 maart. PARIJS. (AFP en Reuter) Het ker kelijk onderzoek naar de omstandighe den waarin mgr. Roger Tort, de katho lieke bisschop van Montauban in het Franse departement Ta op 16 januari om het leven kwam, heeft geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd. Mgr. Tort stierf in een hotel in een rosse buurt van Parijs. In een door kardinaal Marty, aartsbisschop van Parijs en voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie ondertekende verklaring van het secre tariaat van het Franse episcopaat wordt gezegd dat de feiten rond de dood van de 57-jarige bisschop geen beschuldiging rechtvaardigen die een smet kunnen werpen op de reputatie van mgr- Tort.” VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim noemde vandaag in Athene de op Cyprus ontstane toestand zeer ernstig. „Wij allemaal, de Verenigde Naties en de internationale gemeenschap, moeten al het mogelijke doen om een confron tatie tussen Griekenland en Turkije te voorkomen”, zei hij. Dit als gevolg van het stopzetten van de koopavond. Hij werd door de raad onmiddellijk gecorrigeerd, dat het om ontslagaanzeg- ging ging onder bepaalde voorwaarden. Vermoed wordt dat het uitstel van de gemeenteraadsbeslissing de betrokken bonden en werkgeversorganisaties zo on der druk zet, dat inderdaad op korte tijd overeenstemming over arbeidsvoorwaar den kan worden bereikt. DEN HAAG. (ANP) De aktiegroep van protesterende PTT-vrouwen heeft het personeel van de centrale PTT- directie in Den Haag opgeroepen van daag de hele dag minister Gruijters van Volkshuisvesting te bellen. STRAATSBURG. (ANP) Achter de politieke schermen van het Europese parlement is deze week een spectaculair gevecht aan de gang over de opvolging van mr. Cees Berkhouwer als voorzitter van dit parlement. De Nederlandse VVD-parlementariër heeft twee jaar lang de hamer gehanteerd en volgens de regels moet er nu een nieuwe voorzitter komen. De socialistische fractie in het Europe- De stemmenverhouding in de zaak van de opcenten van drie dollar per barrel buitenlandse olie was 66 vóór en 28 tegen. Een tweederde stemmenmeerder heid is nodig om een besluit immuun te maken voor een veto. Het Huis van Afgevaardigden had het moratorium al eerder, eveneens met voldoende bescher ming tegen een veto, goedgekeurd. Moties van de PvdA en de CPN, die eveneens een uitstel inhielden om het overleg tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties over betere arbeids voorwaarden tot stand te brengen, brachten de raad en het college in een verwarrend debat. Alle eerder naar vo ren gebrachte argumenten over de werkgelegenheid, die door het afschaffen van de koopavond per 1 januari 1975 ernstig in gevaar was gebracht, en daar naast de slechte concurrentiepositie van de kleine winkeliers, waren in feite oud nieuws. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.. 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. MenlgZ nemeT ...zuidvruchten als opa oma komen eten. Het zal ze herinneren aan vroeger, toen de gezonde maar goedkope ’tuttifrutti' veel vaker op 't menu stond. Als compöte. Laat u ze nou eens versteld staan wat er voor zoete, hartige, warme en koude avonturen met zuidvruchten zijn uit te halen. Maak bijv, eens een open vruchtentaart met tuttifrutti: taartbodem bakken, laagje vanillevla erin en daarop zachtjes gaar gewelde tuttifrutti, het vocht binden met gelatine (2 gram op 1 dl.) Smulpapen kunnen een hoekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). se parlement h eeft een kandidaat ge steld, de Fransman Georges Spenale. Gisteren volgden de christen-democraten met de kandidatuur van de Belgische volksvertegenwoordiger Alfred Bertrand. Dan zijn er nog d e kandidaten Peter Krik namens de conservatieven en de Ier Michael Yeats namens de Europea nen voor de vooruitgang (gaullisten). Achter de schermen wordt, aldus wel ingelichte kringen, een bijzonder inge- Telly Savalas alias Kojak is in Neder land. Vanochtend maakte hij film opnamen op de Amsterdamse bloemen markt. Hier is hij in gesprek met zijn collega Robert Culp. AMSTERDAM. Samkalden heeft raadsvergadering klaring van het week vrijdag in verklaring, die gedaan verijdelde metro-aanslag in de Bijl mermeer, heeft het college de actie groep Nieuwmarkt in verband ge bracht met de bomaanslag. Daarbij is onder meer het woord terreur ge bruikt. De actiegroep heeft van het college geëist dat het deze beschuldi ging zou herroepen. Volgens de actiegroep was de bur gemeester op de hoogte van de na men en achtergronden van de gear resteerde mannen. Samkalden heeft in een uitvoerige bloemlezing alle acties en bedreigingen van de afgelo pen maanden opgesomd. Hij zei ten slotte: wij zijn ook maar mensen. Wij hebben direct ge reageerd om onze bezorgdheid uit te spreken over het toenemende geweld. Voor ons was het duidelijk dat de actiegroep geen bemoeienis heeft ge had met de poging tot bomaanslag, maar wel verantwoordelijk is voor de sfeer van geweld in de stad.” Binnen een week zal het wijkcen trum De Oude Stad een kort geding aanspannen tegen de gemeente Am sterdam. Op straffe van een dwang som wordt rectificatie geëist van de verklaring die het college afgelopen vrijdag heeft gegeven. De rectificatie moet een uitdrukkelijke verklaring inhouden dat er geen enkel verband kan worden gelegd tussen de arres tanten vanwege de verijdelde bom aanslag op de metro en het bom- materiaal dat op hen gevonden is, en de actiegroep Nieuwmarkt. In een communiqué, dat gister avond is uitgegeven, heeft de actie groep Nieuwmarkt het gemeentebe stuur beschuldigd van rioolpolitiek. Intussen is opnieuw een sabotage daad tegen de metro in de Bijlmer meer aan het licht gekomen. Een aannemer ontdekte een beschadigd aggregaat voor bronbemaling. De schade bedraagt circa 20.000. De po litie is ervan overtuigd dat het hier om bewuste sabotage gaat. Er is geen enkele aanwijzing over de dader of daders. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het confectiebedrijf Meti Coat b.v., gevestigd aan de Korte Veerstraat 1 in Haarlem, gaat dicht. Dat zou betekenen, dat op 28 februari 97 mensen zonder werk komen te zitten. Mogelijkerwijs wordt door het ministe rie van economische zaken een oplossing gevonden. Meti Coat zou dan opgaan in een groter verband. Bij het bedrijf zelf weigerde men vanmorgen commentaar te leveren, om dat de man die de zaak behandelt afwe zig was. Ook bij de Industriebonden van NVV en NKV konden geen nadere me dedelingen worden gedaan; de betrokke nen waren niet te bereiken. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft de sluitingsaffaire onder handen, maar wilde er niets over loslaten. Het ministe rie van economische zaken deelde ons desgevraagd mee, dat „over een particu lier bedrijf, dat steun vraagt, geen me dedelingen kunnen worden gedaan”. In de Amerikaanse visie moet zo’n verdrag, als het in de toekomst gesloten zou worden, komen in de plaats van de door Israel bezette gebieden. Niet veilige en verdedigbare grenzen zou het uit gangspunt moeten zijn van de Israëli sche politiek, maar Amerikaanse garan ties. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft zo’n idee al direct na de oktoberoorlog van 1973 gelanceerd, toen hij een bezoek bracht aan Peking. Ook is onlangs de gedachte geopperd dat de Amerikanen een militaire basis zouden vestigen bij Sjarm-el-Sjeik aan de ingang van de zuidpunt van de Sinaï. Israel wil dit Al lijkt een defensieverdrag met Amerika nog ver weg, de Israëliërs gelo ven wel dat de Cyprische kwestie in hun voordeel werkt. De NAVO is ernstig verzwakt en op den duur zou het vesti gen van bases in Israel voor de NAVO wel eens een hoge militaire waarde kunnen krijgen indien Griekenland en Turkije zich verder uit het bondgenoot schap terugtrekken. Met name zouden de Amerikanen gebruik kunnen maken van de havenfaciliteiten van Haifa.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1