Volgens Libanees dagblad: Prostitutie Crisis tussen Egypte en Syrië taboe voor gehuwde vrouw Hoge militair maant Soares Een koppig stel Adviseurs van Nixon pleegden Zaak Augustin politiek proces belastingfraude Eritrese troepen vallen konvooi aan Onrust op Cyprus Van der Louw Spaanse premier mislukken Breznjev weer de baas Tien oud-SS’ers beschuldigd van massamoord vraagt Van Agt om opheldering „Democratiseringsplannen” achtergrond IN WENEN Veiligheidsraad vandaag bijeen Lachend SAMENWERKING BLIJFT RESTPOST” Clown Beamen Fraai „ONTWIKKELINGS- DONDERDAG 2 0 FEBRUARI 3 BINNEN» EN BUITENLAND 19 75 2 X. ■W1 'x ieieren sse Vo ng van rs op 8 geven, protes- 'aaptijd :keurd lomer defect erking Brussel tar met gemene e com- mindei :ken op iren als ie snel- okken Thorn k.uxem- van de worden van de VN in :es jaar ;n van erd hij feuilles tenaren leger atelier se con-1 leuritis uninee moord h heeft rr van geld tot rek van aan dat en de )e man ril 1973 hebben aart te neeuw van de aag tot middag «n pak r werd liepen ^taling MOSKOU (Reuter). Na weken van geruchten en speculaties is de secretaris-generaal van de Russische communistische partij, Leo nid Breznjev, weer opgedoken als de onbetwiste leider van het team in het Kremlin. „Als dat een zieke man moet voorstellen, hoef ik niet met een gezonde te onderhandelen”, zo luidde het commentaar van een hoge Britse regeringsambtenaar die eind vorige week de bespre kingen tussen Breznjev en premier Harold Wilson bijwoonde. terrein t riool est-Ve- k stop- olering. raar de ibouw- orzitter e. jhr. ia!, gis- RONO regeld ’en op in van itregeld icement spoorde geblok- i spoor (Van onze redacteur in Madrid, R. Bosschart) Gekleed in een fraai gesneden kos tuum maakte Breznjev op de Britse onderhandelaars de indruk van een man die de zaak krachtig in de hand heeft. fisteren benoe- nbassa- iminick BEIROET (UPI en AP) Een stille crisis beheerst de betrekkin gen tussen Egypte en Syrië na het recente bezoek van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, aan beide landen. Dit schrijft het in Beiroet verschij nende dagblad Al Moharrar. Ook op verschijningen in het open baar na 13 februari, toen hij zich na zeven weken afwezigheid weer liet zien, spreidde de partijleider- een jovi aliteit en levenslust aan de dag die suggereerden dat als hij al met zijn gezondheid gesukkeld heeft, dat niet al te ernstig is geweest. Na zijn hardnekkige pogingen een vredesregeling in he' Midden-Oosten mogelijk te maken, poseerde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger voor zijn vertrek uit Parijs naar Washingtonmet een vervaarlijk kijkende bison. Kissinger bezocht in Parijs een tentoonstelling. Waarnemers in Moskou vinden dat toch nog niet helemaal een afwezig heid van vijftig dagen verklaren, al erkennen zij dat Breznjevs optreden tijdens Wilsons bezoek Zamjatins uit leg scheen te beamen. laghan zijn jonge ambtenaar verdere verlegenheid bespaarde. 'eg van og wat 100 bo en ge- die in zoorko- ADIS ABEBA (UPI en DL) Van di plomatieke zijde in Addis Abeba is ver nomen dat Eritrese guerrillastrijders gis teren een 600 man sterk konvooi rege ringstroepen op de weg ten noorden van Asmara zware verliezen hebben toege bracht. i Anna meer einver- tur ge- bussen mloofde jn lijn- v York prinses om de vieren, 'isteren stellen artsen r men tip een That- nt zen- Zlidden-I rington, idt, die fonts! e- >k last ’ft een lekend- i Vrije Ierland >ee te iw Da- ond die aan de grote Tweede inwo- lie een isadmi- n voor ht. LISSABON. (Reuter en UPI) Een vooraanstaande figuur in de Beweging van de Strijdkrachten (MFA) in Portu gal heeft gewaarschuwd, dat maatrege len kunnen worden overwogen tegen degenen die „contrarevolutionaire laster” verspreiden over het gevaar van een burgeroorlog in Portugal. Enkele minuten later, toen de ca mera’s draaiden en heel de Sovjet unie toekeek, begon Breznjev te trekken aan een map met documen ten in Callaghans handen. „Die zijn niet voor U, die zijn van mij”, grapte hij. Een lachende Callaghan gaf zich gewonnen. „Hij haakte op elk onderwerp dat wij aansneden deskundig in, en gaf zijn mening overtuigend en met ver ve. Hij lijkt een energie te hebben die veel jongere mannen hem zouden benijden”, zei een Britse functionaris. Een ander voegde eraan toe: „Hij nam 98 percent van de discussie aan Naar de verslagen van personen in Wilsons gevolg die de 68-jarige Russi sche partijleider tijdens zijn ontmoe tingen met de Britse premier gadesloe gen, gedroeg Breznjev zich uitermate geanimeerd en vol energie zonder ooit van vermoeidheid een hand op het voorhoofd te leggen. MADRID. De „democratiseringsplannen” van de Spaanse premier Arias Navarro, die voorzien in de vorming van „politieke associaties” hebben tot ernstige verdeeld heid onder de (minstens vijf) christen-democratische groeperingen geleid. Oud-mi- nister en christen-democraat Fraga Iribarne. die een maand geleden met veel enthou siasme zijn ambassadeurspost in Londen verliet om een „brede politieke associatie voor het centrum op te richten”, is gisteren teleurgesteld naar Engeland terugge keerd. Voordat hij met Wilson voor de filmcamera’s trad, greep de Russische partijleider een roodleren koffertje uit de handen van een ontstelde jon ge ambtenaar van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Hij liep er snel mee naar een hoek en deed of hij de inhoud wilde gaan inspecteren. De secretaris-generaal deed alsof hij het koffertje niet meer wilde afstaan, totdat de Britse minister van buitenlandse zaken James Cal in de verordening wordt geen maximum-leeftijd genoemd. Een prostituee, die onlangs in de Oosten rijkse hoofdstad door een klant werd vermoord, was 71 jaar. WASHINGTON. (AFP en Reuter) Een federale „grand jury” in Washing ton heeft gisteren twee vroegere finan ciële medewerkers van oud-president Nixon beschuldigd van fraude bij het ndienen door Nixon van aanspraken op belastingaftrek in 1969. t elfde in Ne- ncircuit in het n. Ook oningen sn met De onbetwiste vooruitstrevende en eveneens oud-minister, Joaquin Ruiz Gimenez, verklaarde niets voor de vor ming van zo’n politiek centrum te voe len: „Wij doen er niet aan mee. omdat alleen diegenen die de ideologische be- leider van de meer christen-democreten, ROTTERDAM. (ANP) De burge meester van Rotterdam André van der Louw heeft een brief gestuurd aan mi nister Van Agt van Justitie met de vraag wat de bewindsman vrijdag j.l. in Nijmegen een groep Katendrechters heeft toegezegd. Hij wil dit weten vóór de Rotterdamse gemeenteraad vandaag de prostitutienota behandelt. Tijdens een demonstratie van dertig bewoners van de Rotterdamse wijk Ka- tendrecht voor het huis van de minister werd een delegatie van drie mensen toegestaan met de bewindsman te praten over de plannen van de gemeente Rot terdam de prostitutie buiten de woon wijken te concentreren en aan te drin gen op wijziging van de zedelijkheids- wet. Premier Navarro van Spanje heeft in een vraaggesprek met UPI verklaard, dat de politieke hervorming in Spanje „zeer ver en zeer hoog” moet gaan en dat hij geen reden ziet waarom christen democratische of socialistische groepe ringen geen rol zouden kunnen spelen in het politieke leven in Spanje. De 66-jarige premier zei verder, dat zijn regering niet zal toegeven aan de huidige golf van stakingen en politieke protesten. Dergelijke acties zouden het democratiseringsproces slechts kunnen vertragen, aldus Navarro. In een bericht uit Damascus zegt de krant, dat officiële Syrische kringen boos waren toen zij zich realiseerden, dat Egypte van plan was een gedeeltelij ke Israëlische terugtrekking in de Sinaï te aanvaarden in ruil voor politieke concessies op één of andere manier aan Israel. Het doel van de recente bezoeken van de Syrische minister van buitenlandse zaken. Abdel Halim Khaddam. aan sta ten in het gebied van de Iraanse golf was Assads visie op de situatie weer te geven. Khaddam keerde dinsdag naar Damascus terug na boodschappen van Assad aan de regeerders van die staten te hebben overhandigd. bussen HANNOVER (ANP). Ronald Au gustin en zijn drie verdedigers zijn op de tweede dag van het Baader Meinhof- proces in Büsckeburg (Neder-Saksen) een offensief tegen de in West-Duitsland bestaande maatschappelijke orde begon nen. Gisteren werd, wat iedereen al verwachtte, volkomen duidelijk dat ze ker voor Ronald Augustin en de Rote Armeefraktion het proces in de zwaar bewaakte gevangenis van Bückeburg een bijna volledig politiek proces is. Het blad merkt op, dat ofschoon de Syrische president, Hafez Assad, de crisis in de betrekkingen niet uit de hand wilde laten lopen, de Syrische pers in de afgelopen dagen een felle campagne be gon tegen elke partij „die een gedeelte lijke of individuele oplossing van de crisis in het Midden-Oosten aanvaardt, die de Arabische solidariteit zou aantas ten”. Officiële Syrische kringen zijn van mening dat, als de politieke leiding in Egynte een dergelijke overeenkomst te kent, dit een dodelijke slag toebrengt aan de werkelijke confrontatie die, tot nu toe, op politiek en militair niveau, Egypte, Syrië en het Palestijnse verzet, omvat. Assad heeft snel Arabische hoofdste den op de hoogte gebracht van zijn opvatting inzake de ernstige situatie, die voortvloeit uit Egypte’s aahvaarding van een gedeeltelijke regeling in de Sinaï, aldus Al Moharrar. De secretaris-generaal heeft nu be zoeken aan Engeland en in juni of juli, aan Washington op zijn pro gramma staan. Ook wordt hij ver wacht in Helsinki, voor de finale van de Europese veiligheidsconferentie in de zomer. Hij zal er de energie die zo’n indruk maakte op zijn Britse gasten, voor nodig hebben, menen waarne mers. Dit stellen het Interkerkelijk Vredes beraad, de NOVIB, de katholieke vredes beweging Pax Christi en X min Y in een gezamenlijke verklaring naar aan leiding van de behandeling, volgende week in de Tweede Kamer, van de begroting voor ontwikkelingssamenwer king van minister Pronk. De vier organisaties hebben vooral kritiek op de voorrang van nationale of Europese belangen ten koste van de derde wereld. Het overmatig gebruik van schaarse grondstoffen en voedsel gaat door en de voorstellen om de handel van de arme landen meer kans te geven, blinken uit door vaagheid. De EEG-compromissen dreigen te leiden tot een verwaterde ontwikkelingspolitiek, aldus de verklaring. Tijdens Wilsons bezoek noemde Breznjevs perschef berichten in het Westen als zou de secretaris-generaal ernstig ziek zijn geweest en in poli tieke moeilijkheden verkeren, „valse geruchten en verzinsels”. De perschef, Leonid Zamjatin, di- recteur-generaal van Tass, zei dat Breznjev een „verkoudheidachtige ziekte” had gehad, klaarblijkelijk een of andere griep. WENEN. (Reuter) In Wenen zullen voortaan getrouwde vrouwen niet meer als prostituee worden toe gelaten. Volgens een nieuwe gemeen telijke verordening die gisteren werd bekendgemaakt, zal het oudste beroep ter wereld alleen openstaan voor on getrouwde en gescheiden vrouwen van 19 jaar en ouder, die zich bij de politie moeten melden. Assad zou naar men zegt steun zoeken van de andere Arabische landen voor zijn beleid, dat erop is gericht, dat elke nieuwe gedeeltelijke Israëlische terug trekking in Sinaï gelijk moet geschieden met iets dergelijks in het bezette heu velland van Golan. Sadat zou willen dat zulk een terug trekking in Sinaï moet worden gevolgd door één in Golan, alvorens de Arabi sche landen naar Genève willen gaan ginselen van het huidige bewind onder schrijven, gebruik kunnen maken van het aanbod van premier Navarro” Het lijkt inderdaad niet onverstandig Navarro’s „democratiseringsplannen” met een korrel zout te nemen. In Spaanse regeringskringen zijn gisteren Spaanse persberichten bevestigd, volgens welke twee officieren, die bekend staan om hun gematigde politieke opvattingen onder arrest gesteld zijn in het fort van Figueras, in de provincie Barcelona. Het zijn majoor Julio Busquets, een univer- siteitslector en auteur van een boek getiteld „De beroepsofficier in Spanje”, en kapitein José Julevez. De Spaanse politie heeft verder de arrestatie be kendgemaakt van achttien mensen in Barcelona en Bilbao wegens „ondermij nende activiteit en bezit of verspreiding van communistische propaganda”. van uur en stilstand. De Veiligheidsraad van Verenigde Na ties heeft gisteren besloten om vanavond om 21.00 uur bijeen te komen ten einde op verzoek van de Cyprische regering de situatie op Cyprus te bespreken. De Cyprische ambassadeur bij de VN, Zenon Rossides, had om een vergadering van de Veiligheidsraad verzocht in ver band met de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de Turks-Cyprioti- sche bevolkingsgroep. Rossides zei, dat de onafhankelijkheidsverklaring een schending betekende van het verdrag van 1960, op grond waarvan de repu bliek Cyprus was gevestigd, en verzocht om een spoedvergadering van de Veilig heidsraad. De leden van de raad besloten echter hun vergadering uit te stellen tot na het overleg dat Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Volkerenor ganisatie, gisteren over de kwestie Cy prus met de regeringen in Ankara en Athene heeft gevoerd. Waldheim heeft en route naar Athene vijf uur lang met de Turkse regering gesproken. Alvorens naar de Griekse hoofdstad door te vliegen, vertelde Waldheim dat zijn besprekingen in An kara „nieuwe denkbeelden" hebben op geleverd, welke een „rechtvaardige en duurzame regeling voor de kwestie Cy prus” zouden kunnen bespoedigen. Hij gaf geen details. Waldheim wilde in Ankara wel kwijt dat de Turkse regering opteert voor een „onafhankelijk, souverein en federaal Cyprus”. Turkije streeft niet naar deling van het eiland door de proclamatie van een aparte Turks-Cypriotische staat”, zo merkte de secretaris-generaal op. Waar- DEN HAAG. (ANP) „Ontwikke lingssamenwerking is nog steeds een restpost, die zich te veel beperkt tot financiële en technische hulp en onvol doende invloed heeft op het gehele nati onale en buitenlandse beleid van het kabinet”. Het zijn de belastingdeskundige en notaris Frank Demarco en de boekhou der Ralph Newman uit Chicago. Door valsheid in geschrifte door Demarco met een notariële akte waarbij Nixon zijn particuliere documenten uit zijn jaren als vice-president (1952-1960) aan het nationaal archief schonk claimde de oud-president een belastingaftrek van 567.000 dollar. Hierdoor behoefde hij over de jaren 1969-’72 nog geen 7000 dollar aan inkomstenbelasting te betalen. Later werd de aftrek ongedaan gemaakt en kreeg Nixon een navordering van bijna 500.000 dollar. Als de rechtbank Demarco schuldig bevindt kan hij veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van 15 jaar en een geldboete van 25.000 dollar. Newman kan dan op acht jaar en een boete van 15.000 dollar rekenen. kant van de Justitie werd over de door de Baader-Meinhof advocaten fel bekri tiseerde veiligheidsmaatregelen niet ge heimzinnig gedaan. „Strenge afzondering van andere gevangenen was beslist no dig”, verklaarde de directeur van de gevangenis in Hannover, waar Augustin de langste tijd van zijn voorarrest ver bleef. Uitvoerig stelden Augustins verdedi gers de honger- en dorststaking van de Amsterdammer en de pogingen van de justitie om deze te breken aan de orde. Toen Augustins gezondheidstoestand slecht werd, besloot de justitie, die zich gesteund wist door een gerechtelijke uit spraak, over te gaan tot gedwongen voeding. Volgens Augustins verdediger Croissant gebeurde dat op beestachti ge wijze. „Augustin werd op een stoel gezet en gevangenbewaarders zorgden ervoor dat hij zich niet meer kon bewe gen. Een arts hield een slang via de keel in zijn maag en met behulp van een trechter werd geprobeerd dikke brii in zijn maag te laten lopen. Augustin stikte bijna omdat het mislukte. De brij kwam zijn neusgaten uit”, aldus Croissant. Af gezien van het politieke aspect van hun optreden had de tirade van de verdedigers tegen de behandeling van Augustin in de gevangenissen tot doel het proces enige tijd uitgesteld te krij gen, teneinde een onafhankelijke arts te laten bepalen of de Amsterdammer nu wel of niet in staat is om het proces te volgen. Augustins verdedigers vinden, dat de Amsterdammer als gevolg van de behandeling tijdens het voorarrest er lichamelijk zo slecht aan toe is, dat hij het proces niet kan volgen en dat de zaak moet worden uitgesteld. verordening wordt genoemd. NICOSIA (AP, Grieks-Cyprioten hebben gisteren twee Russische zijde voor zijn rekening. Geen ogenblik kreeg iemand ook maar de indruk dat hij zich intoom de. Hij zei het allemaal en genoot er zichtbaar van”. Kort voor een lunch in het Krem lin die Wilson werd aangeboden, joeg Breznjev persmensen weg die naar zijn zin hun microfoons te dicht hiel den in de buurt van de plek waar hij en de Britse premier aan het praten waren. Op de officiële plechtigheid waarop Brits-Russische samenwerkingsdocu- menten werden ondertekend, hing Breznjev opnieuw de down uit en herinnerde aan de man die hij tien jaar geleden opvolgde, Nikita Kroesjtsjev. nemend premier Sadi Irmak heeft Wald heim naar diens zeggen echter wel op het hart gedrukt, dat er een nieuwe Cyprische republiek moet waar in wordt erkend, dat „de Turkse en Griekse Cyprioten niet langer samen kunnen leven”. Na een gemeenschappelijke bijeen komst van hun uitvoerende en wetge vende vergadering hebben de Turkse Cyprioten meegedeeld, dat ze een uit 50 leden bestaande grondwetsherziening gaan vormen, die binnen 45 dagen een grondwet zal opstellen. De Turkse leider Rauf Denktasj vroe ger vice-president van Cyprus, wordt volgens de verklaring „president van de Turks-Cypriotische bondsstaat”. Hij zal een raad van ministers benoemen. Vorige week donderdag riepen de Tur ken op Cyprus hun autonome republiek uit. Denktasj zei, dat het niet om een eenzijdige verklaring van onafhankelijk heid ging, maar om een reconstructie van het interne bestuur van het noorde lijke deel van Cyprus, dat vorig jaar zomer door de Turken is bezet. DUSSELDORF (AP) Tien oud- SS’ers, onder wie een vrouw die door de Verenigde Staten zijn uitgeleverd, zijn gisteren in staat van beschuldiging ge steld wegens medeplichtigheid aan de moord op minstens 250.000 gevangenen in het concentratiekamp Maidanek. De 55-jarige Hermine Ryan-Braunstei- ner, die door de Amerikaanse regering werd uitgeleverd, was een van de vijf „Aufseherinnen” van het kamp die rechtstreeks bij de moorden betrokken waren, aldus de rechtbank in Düssel dorf. Ook de 61-jarige Hermann Hackmann, de plaatsvervangend commandant van Maidanek, behoort tot de tien verdach ten in het proces dat in de zomer van dit jaar zal beginnen en, naar verwacht wordt, een jaar zal duren. Het openbaar ministerie heeft 200 getuigen uit ver schillende landen gedagvaard. Aufseherin Braunsteiner trouwde na de oorlog in Duitsland met een Ameri kaanse militair, kreeg de naam Ryan en verhuisde naar de Verenigde Staten waar zij het Amerikaans staatsburger schap kreeg. voor het hervatten van het vredesover leg. In Damascus zou men daarentegen vinden dat dit een te traag procédé was, dat kon bijdragen tot het nog meer ophouden van pogingen een uiteindelijke vredesregeling te bereiken. Volgens in Beiroet rondgaande berich ten zou koning Feisal van Saoedi-Arabië trachten de presidenten Assad en Sadat bijeen te brengen, opdat zij hun proble men kunnen regelen. Daartoe zou, in Amman of in Riaad, en nog voordat Kissinger een nieuw bezoek gaat brengen aan het nabije Oosten in maart, een bijeenkomst kun nen worden gehouden van de koningen Feisal en Hoessein, de presidenten Assad en Sadat en de Palestijnse leider Jasser Arafat. Koning Feisal zou zeer bezorgd zijn over tussen Syrië en Egypte bestaande spanningen en dan ook alles willen doen om de in oorlogstijd gesmede Arabische eenheid te bewaren en op zijn minst totdat het vrede is geworden. ure guerrilla-'^sihedes zouden het konvooi vanuit nun stellingen op de heuvels tussen Asmara en Massawa heb ben aangevallen. De doden en gewonden zouden in vrachtauto’s naar Asmara zijn gebracht. Ook in Asmara zelf is gisteren weer gevochten tussen Ethiopische troepen en guerrillastrijders. Legerhellkopters strooiden pamfletten boven de stad uit, waarin stond dat er spoedig weer vrede in Eritrea zou zijn en dat iedereen het werk onmiddellijk moest hervatten. De laatste Amerikanen worden op het ogenblik uit Asmara geëvacueerd. Er zijn er nu geen dertig meer. Washington heeft besloten alle Amerikanen uit de stad weg te halen omdat het bang is dat de toestand in Asmara nog slechter zal worden en mogelijk zal leiden tot ver geldingsmaatregelen tegen de Ameri kaanse burgers. „Deze voorspellingen zijn pure laster, die de MFA langzamerhand als misdadig gaat beschouwen en die vragen om maatregelen tegen diegenen die deze voorspellingen doen” zei kapitein Duarte Pinto in een interview met een dagblad uit Barcelona. De waarschuwing van de kapitein is duidelijk gericht tegen de socialistische leider Mario Soares en tegen Francisco da Carneiro van de PPD (Democratische Volkspartij), die herhaaldelijk voor het gevaar van een burgeroorlog hebben ge waarschuwd. Kapitein Pinto Duarte noemde de voorspellingen van burgeroorlog „con- tra-revolutionair of zelfs misdadig”. „De MFA kan garanderen dat de burgeroor log of een poging tot een rechtse coup gelijk zou staan aan zelfmoord, want de MFA zal niet nalaten alle pogingen in die richting krachtig met de grootste gestrengheid te onderdrukken”. Hij ont kende dat het leger streeft naar een overheersende rol in het democratische proces. AFP). Duizenden op heel Cyprus uur gestaakt en gedemonstreerd tegen de eenzijdige pro- etorratte een Turks-Cypriotische staat. Scholen, wlnUel». fabrieken en kantoren in het Grieks-Cypriotische deel het eiland sloten rond het middag- het verkeer kwam vrijwel tot „Een show voor de buitenwereld”, noemde hoofdaanklager Hunger de meer dan anderhalf uur durende verhande ling, die Augustin’s eerste verdediger, de Hamburgse advocaat Claus Croissant, hield over Augustins belevenissen in di verse Westduitse gevangenissen. De be handeling, die Augustin daar kreeg, noemde Croissant op de zitting een „staaltje van fascistische foltermetho des”. De Amsterdammer werd gedurende het grootste deel van zijn voorarrest in strenge afzondering gehouden. Van de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3