KGIJ wil steunfonds voor vakbonden in Zuid-Afrika Burgerlijke stand Meer geld per leerling na commentaar op begroting '/TW BELEMMERENDE INTEGRATIE-FACTOREN WEGWERKEN Win een abonnee voor IJmuider Courant of Beverwijkse Courant EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE F d Bon Nieuwe scholengemeenschap „De Brink” iissg Agi 4 Bijna f 30.000,- uit de gemeentekas OOK IN DORTMUND MINDER WERK Tweede bijeenkomst in „De Schouw” DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 PLAATSELÏJK NIEUWS D’ (Van een onzer verslaggeefsters) f VELSEN Belemmerend „Vlucht” naar woning Velsen kjp** -z- -y* Krijgt Uw buurman IJmuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verre vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant in huis krijgt! Kortom: Geef ’t niet op voordat U een nieuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenken; een kaartspel <;n- eyi asbak! r bui sta. IJn een lan wo: ren ou< ste Ma ma sch tre d: hE bE ze da Vc bi di Wi „Z V3 W hc he dr ja te: si Aansluiting BEVERWIJK Zoals wij in onze editie van woensdag meldden gaan de rooms-katholieke LIA-huis houdschool aan de Schouwenaars straat en de lagere technische school „St. Eloy” aan de Brink per 1 augustus 1975 een nieuwe scholen gemeenschap vormen voor beroeps onderwijs, die de nieuwe naam „De Brink” krijgt. - Fusie Doorstroming IMMr Bak,. Fusie van LIA-huishoudschool en technische school St. Eloy De aan de Brink gevestigde lagere tech ntsche school „St. Eloy”. BEVALLEN: de niet. OVERLEDEN: (Van een onzer verslaggeefsters) /6 is 22.200. In Estel verwacht Hij kreeg bijval en het college zegde winstdaling (Van een onzer verslaggevers) gang (Van een onzer verslaggeefsters) een eigen Daarvoor is nodig, dat de woonwagen- Beverwijkse Courant. op IJmuider Courant BEVERWIJK. De viering van de Kritische Gemeente IJmond die op za terdag 22 februari om 19.15 uur begint in de Beverwijkse Vredevorstkerk, heeft als titel: „Worden als kinderen”. De viering sluit onder meer aan bij de televisieserie „Verhalenderwijs”, die de KRO onlangs onder redactie van Jan Nieuwenhuis startte. Het nieuwsbulletin van de KGIJ geeft informatie over de activiteiten van de werkgroep Estel (Hoogovens)-Zuid-Afri- ka, die in samenwerking met de Anti- De globale opzet van de nieuwe scho lengemeenschap geeft onderstaand beeld. een aantal vakken die situatie gehand haafd. Door invoering van het vak „algemene technieken” krijgt de techniek een meer algemeen vormend karakter. den- en normenpatroon subcultuur. Andere zaken die in de nota ter spra ke worden gebracht zijn het vervoer vanuit het centrum, de relatie met de politie en met het maatschappelijk werk. Met veel waardering wordt in de nota geschreven over de hulp van een groep vrijwilligers, hoofdzakelijk gerecruteerd uit de Kritische Gemeente IJmond, die niet alleen veel werk verzetten, maar ook een schakel vormen met de burger maatschappij. Aangekondigd wordt een nieuwe „Knelpuntengroep IJmond”. we< sch I pro sch vee ree son one ren gro dw Gr ter jan de gev dus len dril tig. lan rin de var bes Bu: om get allt zijl act: en voc kin aar ver dril ver we De ILA-huishoudschool die sinds enige tijd aan de Schouwenaarstraat ook be schikt over de voormalige accommodatie van het vormingscentrum „Mater Ama- bilis”. I re Pie is 1 de „W dat gei hui boi al wo tali Bir bet teli wel al mo I, nin wo: ger aqi in Vel prr tier dar Sec ach bas HEEMSKERK. Voor 1 maart moet elke gemeenteraad het bedrag bepalen, dat per leerling voor de openbare school beschikbaar wordt gesteld. Hetzelfde be drag geldt dan als vergoedingsbedrag per leerling voor de bijzondere scholen. Dat bedrag pleegt men op de begroting te zetten en in Heemskerk was het bepaald op 54. Bij de begrotingsbehandeling drong evenwel vooral de heer H. Boerée (CDA) er op grond van goede motieven op aan, dat bedrag te verhogen. Welzijnswerkers pleiten voor ander woonwagencentrumbeleid HEEMSKERK. „Wonen overal - nergens thuis” is de titel van een nota die is samengesteld over het werken „binnen de smalle marges van de moge lijkheden” in het regionaal woonwagen centrum IJmond aan de Heemskerkse Communicatieweg. De discussienota, te vens werkplan voor ’74-’75, is vervaar digd door de in dit centrum arbeidende welzijnswerkers Ria van Loon, Marlies Bouma en Cees Hamers. Volgens de welzijnswerkers is er op het woonwagencentrum sprake van „ge dwongen samenlevingsverband” de men sen zijn er niet vrijwillig heengegaan en groepen niet bij elkaar passende bewo ners krijgen niet meer de kans, elkaar te mijden. Met zorg wordt een „vlucht" vanuit een panieksituatie naar een wo ning gesignaleerd, met als gevolg een reeks problemen waarop men niet is ingesteld. Gepleit wordt voor een goede begeleiding en een goed huisvestingsbe leid. In het raam van de nieuwe scholenge meenschap bestaat verder nog de kans om door te gaan naar het middelbaar Als onderbouw een tweejarige brugpe- riode. De bedoeling hiervan is om leer lingen, komende van de basisschool, niet te snel in aanraking: te brengen met het beroepsgericht onderwijs. In deze twee jaren worden de leerlingen begeleid en geadviseerd bij de bepaling van hun keuzepakket examenvakken voor de bo venbouw. IJMUIDEN. Bij Estel is de situatie in de staalverwerkende bedrijven iets beter dan bij de staalproducerende be drijven. Verwacht wordt dat de con juncturele ontwikkelingen de resultaten van het Estelconcern in het eerste half jaar aanmerkelijk zullen beïnvloeden. A. Stam, 75 jr., echtgenote van: M. de Groot, IJmuiden, A. Booij, 69 jr., echtge noot van A. Schaap, IJmuiden. A. Son- dag, 49 jr., echtgenote van: A. de Goede, IJmuiden, J. P. van der Kamp, 86 jr., weduwnaar van: C. Bos, IJmuiden, H. M. H. Tammen, 70 jr., Santpoort, K. A. Bausmann, 83 jr., weduwe van: J. G. Bouwman, IJmuiden, J. Stam, 71 jr., weduwnaar van: K. Hogeland, IJmuiden, T. Oldenburg 92 jr., weduwe van: N. v. d. Zwet Slotenmaker, IJmuiden. van die maatregelen moet nog worden beslist. In de bovenbouw eveneens twee jaren richt de huishoudschool zich op zorgvakken, de naaldvakken, winkel en kantoor. De technische school biedt de volgende vakrichtingen aan: bouwtech niek (differentiatie timmeren), mechani sche techniek en elektrotechniek. In hun ogen is de huidige vorm van hulpverlening uitzichtloos en zij pleiten voor een radikaal ander beleid. Eén van hun uitgangspunten is daarbij, dat het welzijnswerk in het woonwagencentrum niet geïsoleerd mag worden van het totale welzijnswerk in de ggmeente(n), waarbij wordt aangetekend, dat de apar te welzijnszorg voor woonwagenbewo ners nu nog wel bestaansrecht heeft, maar alléén als die er op is gericht de isolatie - in een ander hoofdstuk wordt gesproken over getto-vorming - op te heffen. B. en W. hebben inmiddels een advies ontvangen van de schoolraad voor het openbaar kleuter- en basisonderwijs en mede op grond daarvan is het college thans van oordeel, dat het oorspronke lijk voor leer- en hulpmiddelen, school bibliotheken en audio-visuele hulpmid delen voorgestelde bedrag van 54, vooral in verband met de zeer sterk gestegen papierprijzen, verhoogd dient te worden tot 60 per leerling. Dat betekent dat voor de openbare scholen 1200 x 6 is 7200 meer moet Apartheidsbeweging Nederland wil ko men tot de organisatie van een tweede bijeenkomst in „De Schouw” te Velsen- Noord. Tijdens deze bijeenkomst op 4 maart zal aanwezig zijn John Gaetsewe van de Zuid-Afrikaanse vakcentrale Sactu. De bedoeling is om landelijk een steunfonds te stichten voor de verboden vakbonden van Zuid-Afrika, namelijk de Sactu, de NNWU (National Namibian Workers Union) de SWAP uit Namibië en de ZACU (Zimbabwe African Con gress of Unions) uit Rhodesië. Bij de staalverwerkende ondernemin gen van het concern is de situatie zeer verschillend. Vooral bij de ondernemin gen die gericht zijn op de bouw en op de autoindustrie, zijn de orderbinnen- komsten sterk verminderd. Met name geldt dit voor de Verenigde Buizenfa- brieken (VBF) waar voor ongeveer 800 man werktijdverkorting van toepassing is. het terrein van de ontbrekende voorzie ningen (zes toiletten voor veertig wagens, waarin 150 mensen huizen wordt als een beschamende situatie omschreven die al geruime tijd bestaat, terwijl men in Velsen geen haast schijnt te maken om daarin verbetering te brengen). De wel zijnswerkers kondigen een „actie-model” aan, dat zo snel mogelijk tot verbetering moet leiden. Belangrijke factoren die tot dit sa mengaan hebben geleid zijn onder meer de volgende overwegingen. De gemeenschappelijke opvoedingssi tuaties voor meisjes en jongens krijgt vooral gestalte in de schoolpraktijk van de tweejarige brugperiode (onderbouw), maar ook in de bovenbouw blijft voor De LIA-huishoudschool is in 1961 als school voor lager huishoud- en nijver heidsonderwijs gevestigd aan de Schou wenaarsstraat. In 1967 werd deze school uitgebreid met de middelbare huishoud en nijverheidsopleidingen Inas en vor- mingsklas. Naam nieuwe abonnee Adres Woonplaats Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam AdresWoonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) Als een belangrijke belemmerende factor wordt genoemd de ligging van het woonwagencentrum „IJmond”, ver buiten de wooncentra, die de woonwa genbewoners zowel ruimtelijk als sociaal isoleert. In de toelichting wordt gesteld: A. L M. Welagen-van der Putte, z„ Santpoort, E. G. M. Maljaars Van Lan gen, z„ Velsen-Noord, E. van Gool- Dalmeijer. d., IJmuiden, M. A. Vellema- Van Weelderen, d., Velsen-Zuid, A. Kui- per-Van der Lugt, d„ Velsen-Zuid, D. Zwart-Poelarends, d., IJmuiden, J. G. van den Boogaard-Dudink, z., IJmuiden. Door de samenvoeging van huishoud school en technische school kan die doorstroming beter worden bevorderd. De ervaring bij bestaande scholenge meenschappen voor lager beroepsonder wijs leert dat jongens bij voorbeeld meer kiezen voor de differentiatie zorg vakken. hetgeen kan uitmonden in een beroepskeuze binnen de verzorgende be roepen. Dat kan ook buiten een scholen gemeenschap, maar door het gescheiden funktioneren van de huishoudschool en de technische school benutten de leerlin gen een dergelijke mogelijkheid bijna De nieuwe scholengemeenschap „De Brink” zal nauwe contacten blijven on derhouden met de eveneens in augustus 1975 startende scholengemeenschap „De Die” in Heemskerk, vooral vanwege het feit dat „De Die” een afdeling voor het individueel beroepsonderwijs heeft. worden uitgegeven en voor de bijzonde re scholen 3700 x totaal dus 29.400. Deze hogere kosten kunnen volgens B. en W. onder meer worden bestreden uit de te verlagen bijdrage in de kosten van het Regionaal Indstituut voor het Openbaar Voortgezet Onderwijs in Mid- den-Kennemerland, want daarvoor was op de begroting een te hoog bedrag geraamd. Het vergoedingsbedrag voor administratiekosten ten behoeve van het bijzonder onderwijs zal worden bepaald op 25 per leerling, overeenkomstig het minimumbedrag dat de minister jaar lijks vaststelt. „Men is namelijk geheel op zichzelf teruggeworpen. In deze besloten samen leving is gebleken, dat sommige vormen van wetsovertreding lonend zijn, terwijl er bovendien geen vervolging plaats vindt. Door deze sfeer worden de kinde ren, die de hele dag op elkaar zijn aangewezen, beïnvloedt en zij ondergaan een gewenning, waar later moeilijk door heen te prikken valt. Deze nieuwe gene ratie geeft die normen en waarden weer door”. bewoners zich beter leren instellen op het funktioneren binnen de burgersa- menleving en omgekeerd dat die burger- samenleving de woonwagenbewoners leert accepteren en respecteren als een minderheidsgroep met een eigen waar- Als reële mogelijkheid zien de wel zijnswerkers de spoedige inrichting van een klein kamp in Beverwijk. Het mi nisterie van CRM steunt volgens de samenstellers dit plan. De gang van zaken bij Hoesch in Dortmund is ongeveer vergelijkbaar met die in IJmuiden. In Dortmund heeft men zich de laatste maanden aangepast aan de situatie door een stapsgewijze sterke vermindering van het belang over uren. Niettemin zullen in de komende maanden ook daar verdergaande maat regelen noodzakelijk zijn. Over de aard Geïsoleerde ligging en gedwongen sa menleven zijn factoren die voor het woonwagencentrum in Velsen niet op zouden gaan. De sfeer en de zelfwerk zaamheid zouden daar veel beter zijn, maar de problemen liggen daar weer op toe zijn voorstel in overweging te ne men. beroepsonderwijs. De LIA-huishoud school heeft al een opleiding voor in- richtingsassistente (inas) en buiten dit kader een vormingsklas. Voorwaarde om in de vormingsklas toegelaten te worden is het bezit van een mavo-diploma, een overgangsgetuigschrift van de derde naar de vierde klasse havo, of een diploma of getuigschrift van een gelijk waardig gehalte. Overigens kunnen meisjes en jongens met een einddiploma lager beroepsonderwijs dat aan een nog nader te bepalen niveau voldoet, door stromen naar verschillende andere vor men van middelbaar beroepsonderwijs. In de nota worden duidelijk ealle „aparte” voorzieningen voor de woonwa genbewoners afgewezen en alleen als „overgangsfase” geaccepteerd. Dat geldt voor de woonwagenschool, eigen clubs, het eigen centrum en dergelijke, die volgens de samenstellers „alleen maar de isolatie bevorderen en de integratie i» de burgermaatochou. ïSsiliSi tar moeilijken”. Van belang zijn grotere doorstro- mingsmogelijkheden naar de verschillen de onderwijsrichtingen binnen het lager beroepsonderwijs. Volgens de welzijnswerkers moet er actief worden gewerkt aan een her nieuwde vrije keuze rond staanplaatsen binnen de regio. Een toekomstdroom zou zijn, dat bepaalde wijken enkele woon wagenbewoners in hun wijk opnemen. De woonwagenbewoners zouden dan uiteraard aan de spelregels van de wijk moeten voldoen. Het huidige centrum zou voor de slopers en trekkers een funktie kunnen biijven vervullen. Bij Hoesch gaat het om een bestaande of aangevraagde werktijdverkorting voor ongeveer tweeduizend man, vooral bij Hoesch Siegerland Werke en in geringe re mate bij enkele onderdelen van Hoesch Hohenlimburg Schwerte. „St. Eloy” is al sinds 1957 aan Brink gevestigd. Per 1 augustus aanstaande starten bei de onderwijsinstellingen met een geza menlijk eerste leerjaar, waarna een ge leidelijke uitbreiding tot het volledig geïntegreerde vierjarig lager beroepson derwijs volgt. en

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4