Hendrik Piersonschool neemt afscheid van oprichter en hoofd B. Wieringa ia g Vier scholieren bekennen inbraakjes id Onuitvoerbare Kalkar-motie Prijsuitreiking districtskeuring Anna Aland schonk gemeente Velsen haar unieke verzameling poppen vanloon bloemendaal 1 J GEZIEN OP DE I Café 'DE HALVE MAAN' ■i mi n KANNEN ALT |lw -dealer i Wasserij DUYN Hoogovens brengt aantrekkelijk schaaknaslagwerk Auto gestolen KARAKTERISTIEKE IJMUIDENAREN TOT LEVEN GEWEKT Beverwijker vliegt met motor uit bocht „ALS JE ZE EENMAAL HEBT, GAAN ZE VOOR JE DOOR HET VUUR” WlM ■i 4 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggeefsters) Opdracht van bovenaf Bhl Nazorg •ning GEKOCHT VELSEN „Als ik had geweten dat dit afscheid zo moeilijk zou zijn, had ik waarschijnlijk die andere baan niet aangenomen. Ik zie ont zettend tegen volgende week vrij dag op”. De heer B. Wieringa, hoofd van de prot.-christelijke school voor buitengewoon onderwijs, de Hen drik Piersonschool, toont zich wat weemoedig nu het afscheid van „zijn” school nadert. Met ingang van 1 maart heeft de 58-jarige heer Wieringa de functie aanvaard van hoofd van een b.o.-school in Arn hem. Hij verlaat hiervoor de Hen drik Piersonschool die hij, veertien jaar geleden, heeft helpen oprich ten en waarvan hij sindsdien hoofd si geweest. Korte Kleverlaan 30-44 Bloemendaal Tel. 023-259311 «mMmi Wi|| Ju-ft De zevenentwintig jaren die de heer Toernooiboek is er al (Van een onzer verslaggevers) Alle modellen in voorraad (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) zich ook opgetogen over Anna’s poppen: TXT ZX, Lx Z"xLx Lx ZX.xzx X X W V lx ZX X-X Vx «1 x x x xxx zJ XX (ADVERTENTIE) i zonde- 100. In e nota groep ■uteerd d, die maar urger- It een spra- jrvoer iet de werk. De heer B. Wieringa verlaat per 1 maart de Hendrik Piersonschool. Hij zal, met ingang van 1 juni, worden vervangen door de heer J. J. Schot- vanger, nu hoofd van de prot.-chr. lagere Emmaschool. >k be- Ama- Het werkelijk andere bier. Boven gegist, p:ttig, moutig, donker van kleur. Goudbruin en niet zoet. Drink eens zo’n verrukkelijk glas bier in Hageimgerweg 36 Santpoort steund. Zij zou bedankt moeten worden. Zij heeft altijd begrip opgebracht. Zij heeft vroeger zelf ook in het buitenge woon onderwijs gezeten. Trouwens twee, en straks drie van mijn kinderen houden zich met geestelijk gehandicap ten bezig. Je zou kunnen zeggen dat het een soort familiekwaal is”. >orzie- /agens, als een die al en in sn om wel- nodel” ïtering volgens streden kosten or het i Mid- ar was bedrag voor ran het iepaald tig het jaar werken uitstekend: vaak krijg ik tele foontjes van bijvoorbeeld een drukkerij, een meubelzaak of een garage die onze leerlingen in dienst hebben gehad, die daar zeer tevreden mee waren en om nieuwe mensen vroegen. Daarbij hebben we goede contacten met de afdeling bijzondere bemiddeling van het Gewes- telijk Arbeids Bureau zodat voor de meeste leerlingen die kunnen en willen gaan werken wel een baan wordt gevon den. De enige moeilijkheid is vaak de ouders die het kind telkens naar een nieuwe baan sturen waar ze dan meer kunnen verdienen. Dat is vervelend om dat ze dan haast niet de kans krijgen een vak te leren”. Voor de jongeren van de b.o. scholen die het werken in de maatschappij niet aan kunnen, zijn de werkplaatsen of de dagverblijven. De „mislukte” fusie tussen de openba re Duin en Dennenschool en de Hendrik Pierson, waarover wij onlangs schreven, is niet de aanleiding van het vertrek van de heer Wieringa, zo verzekert hij ons: „Vermoedelijk zal een aantal mensen dat denken, maar dat is beslist niet het geval. Het Instituut Schreuder, een te huis waar mijn nieuwe school aan ver bonden is, heeft mij zeven jaar geleden al benaderd. Toen vond ik het onverant woord om weg te gaan omdat er nog talloze zaken geregeld moesten worden. Binnen de school en ook daarbuiten wat betreft andere voorzieningen voor gees telijk gehandicapte kinderen. Nu kan ik wel weg. Ik vind bovendien dat je niet al te lang aan één school verbonden moet blijven”. er op 1 „ge- men- an en bewo- elkaar lucht” n wo- g een liet is goede ngsbe- VELSEN. De Velsense politie heeft woensdag vier scholieren van veertien en vijftien jaar aangehouden. Bij het verhoor bekenden zij een aantal in braakjes in de gemeente, waaronder een inbraakje in de Duin- en Denneschool. Het hoogste bedrag, dat ze op een van hun strooptochten buit wisten te maken, was 110. „Daarbij moet ik aantekenen dat er echt wel moeilijke perioden in mijn gezin zijn geweest. Dat er klachten van mijn kinderen kwamen: dat ze mij nooit zagen. Toen ben ik na gaan denken. Vooral mijn vrouw heeft mij altijd ge- Wieringa aan het buitengewoon onder wijs en aan het gehandicapte kind heeft besteed hebben altijd doelbewust in het teken van de godsdienst gestaan1 „Ik zie mijn werk als een opdracht die ik heb gekregen van bovenaf en daaruit kan ik mijn kracht putten. Ik ben zelf opge groeid in een orthodox hervormd gezin en ik kan mijn geloof niet overboord gooien. Ik kwam wel op een leeftijd, mijn pubertijd, dat ik ging denken, ging twijfelen. Maar daar kom je wel over heen. Door gesprekken met mijn ouders en met andere mensen. Ik was altijd al begaan met het lot van het geestelijk gehandicapte kind en ik heb de kracht, die het werk hier van mij eiste, op kunnen brengen”. Via een ingewikkelde procedure moet de „bezwaarde” dan een verklaring zien te krijgen en die kost 15. Als de raad het verzoek als een opdracht beschouwt zouden B. en W. het allemaal in orde gaan maken, maar of de raad dan wel even bij suppletoire begroting een kre diet van 15 wilde verstrekken. Dat moet nu eenmaal formeel zo geregeld worden en dat is de raad in een uitvoe rig schrijven meegedeeld. VELSEN. Een achttienjarige Be verwijker is woensdagavond met zijn motor op de Parkweg uit. de bocht gevlogen. De oorzaak is mogelijk een teveel aan alkohol. Met schaafwonden is het slachtoffer overgebracht naar het Zeewegziekenhuis. Dat schrijven krijgt nu een kort ver volg je. In de Staatscourant is namelijk meegedeeld, dat die ontheffingsregeling niet geldt voor rechtspersoonlijkheid be zittende lichamen als gemeenten en der gelijke. Dat maakt het voor B. en W. onmogelijk de met twaalf tegen elf stemmen door de raad aangenomen mo tie uit te voeren, ’t Mag niet van de minister. SANTPOORT. Uit de Pastorieweg is in de nacht van dinsdag op woensdag een Mercedes-personenauto, kenteken 56-87-PJ gestolen- De auto stond gepar keerd voor de woning van de eigenaar. Naast zijn activiteiten voor en rond zijn school is de heer Wieringa zeer actief geweest in oprichtingscommissies en besturen van vele organisaties die voorzieningen troffen voor gehandicapte kinderen, zoals (kleuter-) dagverblijven, aanvullende avondopleiding of gezins vervangende tehuizen. Ook aan de Hen drik Piersonschool is een avondschool verbonden geweest voor leerlingen die al werkten en nascholing behoefden. De overdracht van de poppenverzameling in de collegekamer van het Velsense stadhuis. V.l.n.r. wethouder M. Roes- singh (culturele zaken), mevrouw A. H. M. Reehorst-Van Vugt, Anna Aland, en burgemeester drs. J. Reehorst. Op de voorgrond de poppenverzameling. „We hebben uw aanbod vlug in de vergadering van B. en W. gebracht en we aanvaarden de verzameling graag”, sprak hij. „Ons enige probleem is dat we er een waardige permanente plaats voor moeten vinden. Eerst denken we aan een expositie in de vitrine in de foyer van de stadsschouwburg en dan aan een tentoonstelling in de Burgerzaal van het stadhuis-” Hij bood Anna Aland als blijk van waardering het boek „Velsen” van H. J. Calkoen aan en liet dit geschenk verge- i ealle onwa- n als geldt clubs, die maar itie i« S-r Vijftien a zestien jaar geleden werd de heer Wieringa aangezocht als hoofd van de nieuw op te richten school. Het bestuur, de Stichting voor Christelijk Buitegewoon Onderwijs voor Velsen en omgeving, was er al. De kinderen, het gebouw, het onderwijzend personeel, dat alles moest nog geregeld worden. hoge waardering uitsprak voor haar poppen. Verguld vooral ook met haar boek, waarin op een inlegvel geschreven stond: Als blijk van waardering voor liefdevolle en kunstzinnige arbeid voor deze schenking.” De toevoer van leerlingen bleek geen probleem: de enige prot. christelijke school voor b.o. stond in Haarlem, dus veel kinderen uit IJmuiden stapten di rect over naar de nieuwe Hendrik Pier sonschool. Op 1 oktober 1959 ging het onderwijs in drie klassen (met 42 kinde ren) van start. „Het aantal leerlingen groeide snel”, aldus de heer Wieringa, dwie uit het buitengewoon onderwijs in Groningen kwam. „Enkele jaren later za ten we op het maximum aantal van al die jaren: 87 leerlingen. Dat liep terug toen de scholen voor v.b.o. (voortgezet buiten gewoon onderwijs) werden gesticht en dus leerlingen overgingen naar die scho len”. Het aantal leerlingen van de Hen drik Piersonschool ligt nu rond de vijf tig. Het teruglopend kindertal en de landelijke tendens van déconfessionalise- ring hebben daarbij een rol gespeeld. ,Maar de situatie heeft zich nu wel weer wat gestabiliseerd”, aldus het schoolhoofd. De heer Wieringa: „Een school voor buitengewoon onderwijs kan niet be staan zonder nazorg. Toen ik in de IJmond kwam hebben we er ook direct een stichting voor opgericht. Het is be langrijk dat deze kinderen ook begeleid worden in de maatschappij Deze kind- ren, en uit de praktijk weet ik: ook de ouders, zijn zeer aanhankelijk: ze vallen steeds terug op het hoofd van de school. Maar de meeste kinderen kunnen nor maal gaan functioneren in de maat schappij, vooral als ze een werkgever treffen, die wat begrip opbrengt. Ze WIJK AAN ZEE. Achttien dagen nadat ’s werelds grootste schaakhappe- ning, het Hoogovenschaaktoernooi werd beëindigd, is het toernooiboek uitgeko men. Het organisatiecomité brak hier mee weer eens een record, want in de 37-jarige geschiedenis van het toernooi is het nog niet eerder voorgekomen, dat het boekwerk zo snel van de persen rolde. IJMUIDEN. In gebouw De Rank, Ko ningin Wilhelminakade te IJmuiden wordt vrijdagavond de uitslag bekend gemaakt van de districtskeuring van aquaria De organisatie van deze avond is in handen van de aquariumvereniging Velsen. De uitslag van de keuring en de prijsuitreiking heeft plaats van acht tot tien uur, waarna er gelegenheid tot dansen is op de muziek van de groep Second Live. De zaal gaat open om half acht. Kaarten zijn vrijdag nog verkrijg baar aan de zaal. Het toernooiboek is te bestellen door storting van elf gulden op postrekening 518787 t.n.v. penningmeester HTC, onder vermelding toernooiboek 1975. zeld gaan van een prachtige opgemaakte vaas met strobloemen. „Maar verder heb ik begrepen dat u dit alles moet bekostigen uit een be scheiden inkomen”, zei de burgemeester. „Daarom vind ik dat er bij de gemeente toch een potje moet zijn dat u in staat stelt om uw kunst zonder belemmering te kunnen maken. Dus als u eens ergens mee zit, dan weet u de heer De Man te vinden. (Hoofd Culturele Zaken).” En Anna Aland zelf? Zij stond er van beduusd, maar stralend bij. Temidden van het gezelschap waarbij een ieder (Van een onzer verslaggeefster) HEEMSKERK „Was die motie nu een verzoek of een opdracht?”. Deze vraag hebben B. en W. aan de raad gesteld naar aanleiding van de op voor stel van de PPR door de kleinst moge lijke meerderheid van de raad aangeno men motie, waarbij aan het college werd gevraagd gebruik te maken van de regeling die het voor „gemoedsbezwaar - den” mogelijk maakt de zogenoemde Kalkarheffing via het ministerie te stor ten in een fonds voor onderzoek naar alternatieve energiebronnen. VELSEN. „O, mensen, ik ben er helemaal weg van! Ik zou zo iedereen hier wel naar toe willen halen”, zei mevrouw H. M. Reehorst-Van Vugt, de echtgenote van de Velsense burgemee- ter, toen zij woendagochtend in de collegekamer in het stadhuis de poppen verzameling van Anna Aland bekeek. „Kijk toch eens Marius”, stootte zij wet houder M. Roessingh van Culturele Za ken aan. „Dat moet je gauw eens aan jouw vrouw laten zien, die is daar ook gek op-” Het gebeurde tijdens een korte ge noeglijke bijeenkomst, waarbij de IJ- muidense kunstenares Anna Aland haar unieke zelfgemaakte poppenverzameling overdroeg aan de gemeente Velsen. Pop pen die op zichzelf al bijzonder kunst zinnig en waardevol zijn, maar die voor Velsen als totale collectie nog een extra dimensie bezitten. Immers, deze handge maakte poppen vormen ieder voor zich een stukje pure Umuidense historie. Voor elk van deze geesteskinderen van Anna stond een karakteristieke IJmuide- naar model. Op de bordjes bij de poppen prijken dan ook saillante namen uit het verleden, die bij menige oude IJmuide- naar nog wel een glimlach van herinne ring teweeg kunnen brengen. Drs. N. Meyer, die woensdagmiddag in Kennemerduin het eerste exemplaar aan drs. I. van Vuuren, voorzitter van het beleidscomité, overhandigde (zie foto), noemde die snelle en goede uitgave het produkt van een optimale samenwerking tussen al degenen, die zich voor het toernooi inzetten. Nieuw dit jaar is ook dat een grote Londense uitgeverij een boek op de Engelse en Amerikaanse markt gaat brengen, waarin 50 analyses van partijen, die in de grootmeester- groep werden gespeeld, worden opgeno men. Het toernooiboek telt 224 pagi na’s. Van de 240 partijen in de groot meester- en meestergreep zijn er 30 becommentarieerd. Voor de schaaklief- hebber is het een waar genoegen het boekwerk door te bladeren, het Hoog ovenschaaktoernooi nog eens te beleven. In het boek is ook de oplossing vermeld van het probleem (de tweezet) van Jac- Haring. Van de 215 goede inzendingen lootte Jac. Haring de oplossing (Pd7xe5) van de heer J. Frij uit Vlaardingen als winnaar. „Ik kan zondermeer zeggen dat ik met ontzettend veel genoegen op deze school heb gewerkt. Je maakt zoveel mee. Het is een stuk van je leven. In Arnhem zal ik minder voor de klas staan, maar ik beschouw het wel als een uitdaging dat ze mjj - op mtfn leeftijd - nog willen hebben. Alleen zie ik bijzonder op tegen het afscheid van deze school. Ik hou van deze kinderen. Zo Iaat mogelijk heb ik ze verteld dat ik weg ging en vooral mijn eigen groep vindt het helemaal niet leuk. Zoals ik al zei: die kinderen zijn ontzettend aanhankelijk: als je ze een maal hebt, gaan ze voor je door het vuur”. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 Wat te denken van bijvoorbeeld Lange Sijmen, één de gravers van het Noordzee- kanaal. Of Sterke Anna, de waterdraag- ster, die zich bij het graven van het kanaal als een soort marketenster ver dienstelijk maakte. En dan zit ook Klok ken-Janus temidden van de verzameling, het schoenlappertje dat in IJmuiden ook raad wist op klokken die de tijd stil wilden laten staan. Verder zijn er onder meer de oude machinist van het zand treintje en het turfverkoopstertje. Alle figuren tot in de kleinste details zo uitgewerkt dat ze in Anna’s handen weer voorgoed tot leven zijn gewekt. Oude IJmuidenaren, heibewoners, Vel- seroorders, ze zijn er allemaal present. Doet het Anna Aland geen pijn dat ze nu bij haar uit huis zijn? „Welnee”, zegt zij er zelf van, „ik ben er nu juist gerust op dat ze bij elkaar blijven. Ik kan me geen betere plaats indenken dan bij de gemeente. En ik vind het ook een hele eer. Daar komt bij, nu ik ze kwijt ben kan ik weer met frisse moed aan een nieuwe verzameling gaan werken.” Burgemeester drs. J. Reehorst toonde (ADVERTENTIE) MMMMM

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5