Studenten slaags met politie PROTESTACTIES IN HEEL SPANJE Parijs komt boze vissers tegemoet PREMIER RABIN: Meer zelfstandigheid Anti-ontvoeringsau to Fosfaatloos woningbouwcorporaties wassen heel goed mogelijk Vuurgevecht in Santiago SOARES ZOEKT ZIJN HEIL BIJ CHRISTEN-DEMOCRA TEN Wandaden in Eritrea „Geen defensiepact van Israel en VS” Nederlandse beklaagde noemt verdediger vier maal „rat” DAFen Volvo het beste van twee landen samen op RAI-stand nr. 203 I AL AANVRAGEN VOOR CASINO’S INGEDIEND Aanslagen in Belfast ri 11.000 man bij British Leyland Korter werken voor iwerk anten ndaal inetje ipeerd t haar sdaad. neege- i aan- 'irma’s en. De in de fond- ootsen remier mkon- delen. oskee aboe eutel arden liting ■lijnse t rode r iets maal leidde t. Als I ging mlair •liting in ac- els die rt van staat 101-ste m één idelen. Penta- ndheid en en ien”. ieger (Van onze redacteur in Bonn) HANNOVER (ANP). Ronald Augustin is gistermiddag door de president van de rechtbank uit de rechtszaal in de gevangenis van Bückeburg verwijderd. Door twee gevangenisbewakers werd Augustin teruggebracht naar zijn cel, nadat hij voor de vierde keer advocaat Blaser had uitgescholden voor „rat” en nadat hij had geweigerd zijn plaats tussen de verdedigers te ver laten en op bevel van de rechtbank achter zijn raadslieden aan een ta feltje te gaan zitten. ixyde BINNEN- EN BUITENLAND tip b Augustin uit rechtszaal gezet De buitengewoon sterke politiemacht, (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) DP 976B SANTIAGO. (AP) In een vuurge vecht met Chileense veiligheidstroepen is een „marxistische extremist” gedood, zo heeft de Chileense pers gisteren bekend gemaakt. Een tweede „extremist” werd gearresteerd. nieuw stoffen :elheid e ver- i wer- islagen selsta- eieren, m. De ppijen DEN HAAG. Voor een schone was is niet per definitie een fosfaatbevattend wasmiddel nodig. Fosfaat-arme, of fos- faatloze wasmiddelen zijn voor de trom- melwasmachine best te gebruiken. De kwaliteit van ons oppervlaktewater zou verbeteren indien consumenten op grote schaal wasmiddelen zonder fosfaten zou den gaan gebruiken. De Franse minister van Vervoer, Mar cel Cavaille, heeft er na vijf uur onder handelen met vertegenwoordigers van de Franse vissers uiteindelijk in toegestemd het subsidiebedrag voor de vissers, dat aanvankelijk op 28 miljoen franc was vastgesteld te verhogen tot 63 miljoen franc (ongeveer 35 miljoen gulden). De Franse minister heeft bovendien verklaard, dat Frankrijk niet langer vis zal invoeren uit landen buiten de EEG. Duizenden Spaanse huisvrouwen heb ben gisteren Spaanse voedselmarkten ge meden, nadat verscheidene linkse orga nisaties hen hadden opgeroepen deel te nemen aan een boycot uit protest tegen de inflatie en tegen politieke onvrijhe den. 1 zul- loskee r ter- >edra- aratie r een nd in naken ia. De anten arti- ’s van druk- igs is Veld- recht. n het apten Vaar- k ge- :bben leutel i van it de was >gele- vordt asiel Spek en De raagd )r ge- lan is en in olgens larden o een i had- eiding wel tzhold t over en de geze- ADDIS ABEBA. (AP) Uit betrouw bare bron is gisteren vernomen dat er 13 Ethiopische soldaten zijn geëxecuteerd wegens wandaden, die zij tijdens de campagne in Eritrea tegen de plaatselij ke burgerij hebben bedreven. die in bij de ercent Partij, stiituuit i4 pet. par- De organisaties riepen de bevolking ook op om behalve voedselmarkten ook het openbaar vervoer en scholen te boy cotten. Werknemers van bouwonderne mingen, banken en verzekeringsmaat schappijen werd gevraagd om te staken. De meeste der 70 voedselmarkten in Madrid lagen er verlaten bij. De huis vrouwen hadden woensdag al genoeg vlees, vis en groenten voor enkele dagen ingeslagen. Volgens oppositiebronnen is de staking van gisteren een generale repetitie voor een nationale staking. deze •t van kend” nklij- i be at zit s een ertijd dden, n de iken. MADRID. Aan veel Spaanse uni- versiteiten hebben studenten gisteren de colleges verzuimd. In het centrum van Madrid, braken gevechten uit tussen de monstrerende studenten en de politie. De politie vuurde in de lucht om demonstranten bij het ministerie van de Strijdkrachten te verjagen, die daar het verkeer wilden stilleggen en joeg ook op een zestal andere plaatsen met harde hand betogers uiteen. PARIJS. (AFP) De Franse regering heeft gisteren besloten een bedrag van 63 miljoen franc (ongeveer 35 miljoen gulden) uit te trekken voor de Franse zeevissers, die sinds het begin van de week in toenemende mate betogen om aan hun ontevredenheid lucht te geven. huurders, de verplichtingen ten opzichte van huurders en andere onderwerpen waarvan de regeling dringend vereist is. De PvdA’er Kombrink kreeg geen steun voor zijn voorstel om in de voor liggende wettelijke regeling af te zien van het voorgenomen centrale fonds voor de volkshuisvesting. Dit fonds kan uitkeringen doen aan woningbouwcorpo raties. minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, in het Midden-Oosten. Kissinger zo heette het, zou een dergelijke stap overwegen teneinde Israel tot grote toe gevingen aan de Arabieren te bewegen Refererend aan die berichten, stelde Rabin: „Ik zou geen voorstel weten, dat in de plaats zou kunnen komen van onze eigen kracht ons te verdedigen Het is en blijft Israels politiek, geen beroep te doen op de Verenigde Staten of enig ander land met het oog op het verkrij gen van waarborgen voor zijn veiligheid en bestaan”, aldus de premier in een toespraak tot studenten in Tel Aviv. Israel, aldus Rabin, moet zich op zijn eigen kracht en vermogen verlaten, zijn grenzen te beschermen. Maar Rabin is van mening, dat Israel niet in staat is, zich alleen te verweren, indien er sprake zou zijn van militaire inmenging van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. Vanuit Washington komt het bericht, dat de Verenigde Staten wellicht bereid zijn om in het kader van een Arabisch- Israelische vredesconferentie in Genève te spreken over een garantie voor de daaruit voortvloeiende situatie in het Midden-Oosten door de grote mogendhe den. Dit verklaarde de woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken, Robert Anderson gisteren. 1 zor- maat- t men her- an de ’orter, osé in i be- 'schu- zijn (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Mario Soares, de socialistische minister van Buiten landse Zaken van Portugal, heeft in december een beroep gedaan op de christen-democratische partijen van West-Europa hun volledige steun te geven aan de CDS, één van de chris ten-democratische partijen in Portu gal. Dit blijkt uit een nog niet eerder gepubliceerd verslag van de delegatie van de Europese Unie van Christen- Democraten (EUCD), die eind vorig jaar een bezoek bracht aan Portugal. „Soares sprak de hoop uit dat de CDS zich in de toekomst tot een belangrij ke partij zou kunnen ontwikkelen”, zo staat in het verslag. TEL AVIV' (AP) Israel stelt geen prijs op een defensieverdrag met de Verenigde Staten om zich te beschermen tegen de Arabieren, aldus heeft premier Rabin gisteren te kennen gegeven. Israel zal de Verenigde Staten wel te hulp roepen, indien het wordt bedreigd door de Sovjet-Unie. Verwacht wordt, dat de onderhande- lingen van de organisaties van Franse vissers met de regering voortgezet zullen worden. „Als wij ons bezighouden met het maken van dergelijke speciale voer tuigen is dat omdat wij honderden verzoeken daartoe hebben gehad. Er rijden al 20 in het land en het aantal opdrachten is zeer groot”, zo werd meegedeeld. In Italië wordt gemiddeld eens in de vijf dagen iemand ontvoerd en de industriëlen geven elk jaar ongeveer 16 miljoen gulden uit voor hun be scherming tegen ontvoerders. Een technicus van de carrosseriefa- briek zei dat „in onze maatschappij een anti-ontvoeringsauto even onmis baar zal zijn als een slot op de deur van het huis”. De mogelijkheid van Amerikaanse mi litaire waarborgen voor Israel was deze week geopperd in berichten over de onderhandelingen van de Amerikaanse willen Augustins advocaten dat het pro ces voor minstens een maand wordt uitgesteld om hen in de gelegenheid te stellen de dossiers beter te bestuderen. Volgens de advocaten hebben zij een belangrijk deel van het procesmateriaal niet, of veel te laat ontvangen. Verder willen de verdedigers dat de voorlopige hechtenis van Augustin, die nu al zo’n twintig maanden duurt, wordt opgehe ven. De advocaten vinden onvoldoende juridische gronden aanwezig om de Am sterdammer gevangen te houden. Optimisten bij de rechtbank in Os- nabrück hadden gedacht, dat de zaak Augustin in twaalf procesdagen (dat is een maand) zou kunnen worden behan- BELFAST. (AP) In twee cafés in de Noordicrse hoofdstad Belfast is giste ren een bom ontploft, waardoor tenmin ste 14 mensen gewond werden, zo heeft de politie bekendgemaakt. Eerder was een rooms-katholieke jongen van 19 jaar, die bij een huis in aanbouw aan het werk was, door onbekenden doodge schoten. Anderson scheen met deze verklaring de mogelijkheid uit te sluiten van één zijdige Amerikaanse garanties voor Is rael in de huidige pogingen een voorlo pige overeenkomst tussen Egypte en Is rael tot stand te brengen. Hij zei echter, dat het idee van een gezamenlijke garantie door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie „wellicht later, in de context van een algemene rege ling, relevant zou kunnen worden”. Vol gens Anderson was er in deze fase van diplomatiek overleg niet gesproken over enige vorm van garantie, daarmee de berichten over Kissingers voorstellen ontkennend. BIRMINGHAM. (Reuter) Volgende maand verkort British Leyland Motor Corporation Ltd de werktijd voor 11.000 werknemers van haar fabriek in Bir mingham. Dit heeft de maatschappij be kend gemaakt. Een week lang zal er in de assemblage-afdelingen maar één ploeg werken, waardoor de werkweek voor 8000 man wordt ingekrompen tot viereneenhalve dag. Ook 3000 man van de automotorenafdeling zal korter wer ken. en muur- etrek- >r van vincie uldigd die op de been was, verhinderde dat de demonstraties goed op gang konden ko men. Naar schatting zijn 90 demonstran ten aangehouden. De studenten riepen „hervorming”, „eenheid” en „Valladolid”, met dit laat ste doelend op de recente sluiting van de universiteit van Valladolid wegens on dermijnende activiteit. De studenten van Valladolid eisten, evenals collega’s op vele andere universiteiten, meer rechten. Het ziet er naar uit dat de onrust aan de universiteiten zal voortduren. Woensdag heeft de regering vier van de vijf faculteiten van de universiteit van Salamanca gesloten. Aan de Deusta universiteit in Bilbao wordt tot maandag geen college gegeven. In Barcelona wor den de colleges door vrijwel alle studen ten geboycot. luurt- jister- "tigïng i had Woordvoerders van de Franse vissers hebben verklaard, maar matig tevreden te zijn over het besluit van de Franse regering. Zij willen algehele stopzetting van de invoer van vis uit Nederland en Denemarken, hetgeen moeilijk te vereni gen schijnt te zijn met de EEG-bepalin- gen te dien aanzien. Augustin werd alleen voor de zitting van gisteren uitgesloten. Hij kan, als hij dat wil, dinsdag aanstaande weer in de zittingzaal verschijnen. Openbare aan klager Hunger wilde Augustin voor diens gedrag nog eens disciplinair ge straft zien met drie dagen cel, maar de rechtbank legde dat verzoek naast zich neer. Tijdens de derde dag van het proces zijn de kaarten duidelijk op tafel komen te liggen. Er is iets fout met dit proces. Woensdag, tijdens het verhoor van de directeur van de strafgevangenis van Hannover, kreeg men de indruk dat officier van justitie en rechtbank pro- beerdén te voorkomen dat bepaalde ge gevens over de wijze waarop Augustin is behandeld, aan het licht kwamen. Giste ren werd Augustin met veel geweld uit de rechtszaal verwijderd. Een te ver wachten demonstratie, maar de aanlei ding geeft te denken. Inmiddels is duidelijk geworden, dat Augustin niet van plan is tijdens zijn proces vragen te beantwoorden van de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De woningbouwcor poraties kunnen niet verplicht worden om iedere huurder toe te laten als lid van hun vereniging. Deze uitspraak deed de Tweede Kamer gisteren bij de aan vaarding van het wetsontwerp van staatssecretaris Van Dam dat grotere zelfstandigheid wil verlenen aan de wo ningbouwcorporaties in ons land. Alleen de fracties van de Boerenpartij en de PSP voelen niets voor het wetsontwerp. De belangrijkste reden om de woning bouwverenigingen niet te verplichten ie dere huurder toe te laten als lid, is dat op die manier confessionele corporaties hun identiteit zouden kunnen verliezen. Een voorstel om woningbouwcorporaties voortaan de verenigingsvorm voor te schrijven in plaats van de stichtingsvorm (waarbij de huurder absoluut geen in spraak heeft), werd door de kamermeer derheid eveneens verworpen. De regering zal in de toekomst toch een belangrijke greep houden op de woningbouwcorporaties. Ze zal onder meer voorschriften kunnen geven ten aanzien van het verwerven, bouwen en verkopen van onroerende goederen, het treffen van voorzieningen, de vaststel ling van de huurprijs, de wijze van beheer, de exploitatie, de bestemming van de batige saldi, ’t beleggen van geld middelen, financiële verhouding met derden, de verslaglegging, de inrichting van de administratie, het overleg met De Franse vissers begonnen dinsdag met een blokkade van de haven van Boulogne. Woensdag blokkeerden hun treilers ook Duinkerken, Dieppe, Le Tre- port en Calais. Ook vrachtwagens met vis uit o.m. Nederland en België zijn tegengehouden en de ladingen ervan op de weg gedeponeerd (zie foto). TURIJN. (ANP) Op de Italiaan se markt is een „anti-ontvoeringsau- to” verschenen. Deze illustreert de angst van industriëlen en bankiers n.a.v. de golf van ontvoeringen die de mensen met een fortuin doet beven. Het voertuig heeft echter de vuur proef nog niet doorstaan, zo bekende de maker. In Cuneo, een plaatsje in het noorden van Italië, in de hal van een carrosseriefabriek staat de auto, die ieder op een afstand houdt. Men weet alleen dat hij is uitgerust met tal van uiterst geheime systemen, die al die genen moeten verdrijven die de te beschermen man te dicht naderen. ARNHEM/EINDHOVEN. (ANP)— In Arnhem en Renkum is het overleg om een casino binnen die gemeenten te krijgen weer hervat nu de ministeries van Justitie en Economische Zaken de gemeenten hebben uitgenodigd te „solli citeren” naar een casino. B. en W. van Eindhoven hebben bij de oetrokken mi nisteries al een aanvraag ingediend. De aanvraag moet nog worden bekrachtigd door de gemeenteraad. De EUCD-delegatie, die onder lei ding stond van de voorzitter van de christen-democratische fractie in het Europese parlement, de Duitse Hans Lücker, zegt in het verslag, dat Soa res onderstreepte „dat hij herhaalde lijk had verklaard dat er in Portugal behoefte bestaat aan een christen democratische partij”. De opmerkingen van Soares over het CDS zijn vooral interessant tegen de achtergrond van zijn globale be oordeling v an de situatie in Portugal. Soares zei letterlijk, aldus het ver slag: „Er zijn complotten om de macht over te nemen. Die zijn er binnen de vakbonden, die worden beheerst door de communisten, bin nen de massamedia (pers, radio en tv), die door uiterst links worden ge- deld, maar nu al staat vast dat daar geen sprake van zal kunnen zijn. Men begint er al aan te denken, dat de zaak maanden zal gaan duren. Als het pro ces in Bückeburg inderdaad ernstig uit loopt, dan komt ook het beglntijdstip van het grote Baader Meinhof-proces in Stuttgart in gevaar. Daar moeten half mei, althans zo heeft de Duitse justitie gepland, de Andreas Baader, Uhlrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan Karl Raspe terechtstaan. De kans is groot, dat één of meer advocaten, die op het ogen blik aan het proces-Augustin werken, straks ook in Stuttgart aanwezig moeten zijn om Baader Meinhof-leden te verde digen. Het vuurgevecht ontstond, toen de au toriteiten één van de onderduikadressen van de linkse verzetsbeweging MIR in de voorstad La Reina hadden ontdekt en vier militante leden van de MIR pro beerden te ontsnappen. Het was de tweede maal dit jaar dat de militaire veiligheidstroepen een vuur gevecht leverden met militante tegen standers van de dictatuur. Op 2 januari werd voor het ziekenhuis van de natio nale politie een vuurgevecht geleverd waarbij een persoon werd gedood. De MIR is de enige georganiseerde verzetsbeweging die nog actief in Chili opereert sinds de machtsovername van het leger dat op 11 september 1973 een einde maakte aan de regering van presi dent Salvador Allende. Na het vuurge vecht riepen vier door de regering opge pakte MIR-leden voor de televisie een verklaring af, waarin zij opriepen het verzet te staken. Zij zeiden dat de rege ringstroepen sinds de staatsgreep 16 hoge functionarissen van de MIR hebben ge dood en dat 38 leiders van de beweging gevangen zijn gezet. Dertien MIR-leiders zijn in ballingschap gegaan en acht zijn nog op vrije voeten, aldus de verklaring van de vier. Onder deze laatsten is ook de voorzitter van de MIR. Andres Pascal Allende, een neef van de vermoorde president. Per 1 maart kunnen, door wijziging van de Wet op de Kansspelen, legale speelgelegenheden worden ingericht, waarop de overheid nauw zal toezien. De mogelijkheden om fosfaatloos de was te doen zijn echter nog beperkt, zo merkt de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek op na een test van een aantal wasmiddelen. Slechts een paar fabrikan ten brengen forfaatloze of arme was middelen op de markt. De keuzemoge lijkheden voor de consument zijn daar door zeer gering. De Stichting VWO vergeleek deze „milieuvriendelijke” produkten met en kele veelverkochte fosfaatbevattende wasmiddelen. En met eveneens fos- faatloze ouderwetse zelfwerkende zeepwasmiddelen, die overigens niet voor gebruik in de trommelwasmachine zijn bestemd. Daarvoor zijn ze ook niet ge schikt, was de ervaring van de VWO, die met deze zeepwasmiddelen in de wasau tomaat onbevredigende wasresultaten boekte. domineerd, en er is ook een commu nistische penetratie binnen de strijd krachten”. Enkele dagen geleden werd Soares door een hoge militair gekapitteld over opmerkingen, als zou er een dictatuur van links voor de deur staan. Inmiddels hebben de militairen hun macht binnen de regering uitgebreid. Voor het eerst sinds de revolutie van 25 april bezetten militairen een meer derheid van zetels in de voorlopige Portugese regering. In een kleine re geringswijziging zijn twee marineoffi cieren benoemd tot minister van res pectievelijk Defensie en Voorlichting. Het kabinet telt nu 17 leden, van wie 9 militairen. rechtbank of van de twee aanklagers. iGsterochtend zei Augustin tegen recht bankpresident Haack: „Ik wil niet met u praten”. Augustin legde, nog steeds geze ten tussen zijn advocaten, deze „verkla ring” af, nadat de president hem, con form het zittingsprotocol, had gevraagd enkele persoonlijke gegevens als naam, leeftijd en beroep te verstrekken. Au gustins houding wijkt niet af van de „tactiek” die andere Baader-Meinhof verdachten in het verleden voor de rechtbank volgden. De Osnabrückse rechtbank had er duidelijk rekening mee gehouden, dat de Amsterdammer er het zwijgen zou toe doen, en had mevrouw Augustin (54) ge dagvaard als getuige- Ronalds moeder verstrekte wel haar persoonlijke gege vens, maar wilde verder niets zeggen. „Ik weiger fascistische staatsinstanties informaties te geven over een anti-impe- rialistische strijder”, verklaarde me vrouw Augustin in het Nederlands. Thans is ook de vrouwelijke Duitse tolk, omdat hij het proces uitstekend zelf Voor zijn verwijdering liet Augustin via zijn advocaten weten geen behoefte te hebben aan de aanwezigheid van de tolk, omdat hij hetproces uitstekend zelf kan volgen. Gistermorgen was er een groot geharrewar rond de tolk ontstaan, toen zij naar het oordeel van Augustin en zijn verdedigers er niet in slaagde een verklaring van Augustins moeder vlekkeloos in het Duits te vertalen. De verdediging had toen geëist, dat de tolk vervangen zou worden, maar de recht bank wilde daar niet van horen. Het is nu zo, dat Augustin tijdens het proces om een tolk kan vragen, wanneer hij daaraan behoefte heeft. Kort voor de eerste procesweek in de zaak Augustin gistermiddag ten einde was, dienden de verdedigers opnieuw een serie verzoeken bij de rechtbank in. Zo Volgens de zegslieden zijn er 100 offi cieren en manschappn vanuit Eritrea naar Addis Abeba overgebracht om te worden ondervraagd over vermeende oorlogsmisdrijven, zoals willekeurige schietpartijen en het met de bajonet doodsteken van vrouwen en kinderen. Op deze berichten werd geen commen taar geleverd door de militaire bestuurs raad, het hoogste regeringsorgaan in Ethiopië. In Asmara was het gisteren voor het eerst sinds dinsdag overal rustig. De straten waren uitgestorven en de win kels gesloten. Strijdkrachten van de Ethiopische re gering, gesteund door bommenwerpers van Amerikaanse makelij, hebben giste ren strijd geleverd tegen separatistische opstandelingen ten noorden van Asmara. De opstandelingen hebben aangekondigd, dat zij schepen in de Rode Zee zullen aanvallen als de Verenigde Staten nieuwe militaire hulp geven aan de Ethiopische regering. Het rijke Arabische olie-emiraat Koe weit heeft meegedeeld, dat het omvang rijke militaire hulp zal verlenen aan de guerrilleros van het Eritrese bevrijdings- front ELF, dat tegen het militaire be wind van Ethiopië strijdt. De politie zei. dat de eerste bom ontplofte in het café „The Starry Plough” dat het eigendom is van James O’Kane, een rooms katholiek die vroeger op verdenking van guerrilla-activiteiten gevangen heeft gezeten. W' ’C '^4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3