DIRECTEUR C. MELSE: Kwekerij biedt aangepast werk voor tien mensen onduidelijk Reur b.v.>| BOUWMARKT Prijstabellen in reisprogramma’s Brief uit Wijk aan Zee maakte in Velsen niet veel indruk COPV1 „NA AANLOOPPERIODE RENDABEL WERKEN” vooral uw drukwerk EMHIMMHM met invaller HOOGOVENS HEEFT NOG GEEN PLANNEN INGEDIEND NBT brengt Britten op Holland’s spoor Schrijvende lezers Consumentenbond Div. soorten open haarden ALLE SOORTEN WAND EN SIERPLEISTERS GROTE SORTERING PLAVUIZEN WAND- EN VLOERTEGELS Hessling Kort IJmondnieuws Ml 8 V R IJ D A G 2 1 FEBRUARI 9 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) Een uitkomst het meest komplete grafisch service centrum Koudenhorn 54 i aF Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van S.30 - 17.00 uur tel. 023 - 321212. familie- en handels- Grote Markt 14 Haarlem tel. 023-321880 BEVERWIJK Het sociaal werk voorzieningsschap „De Tunnel” be gint deze zomer met de exploitatie van een kassencomplex aan de Heemskerkse Cieweg voor het kwe ken van potplanten en een kwekerij voor vaste planten en heesters. Vo rige week keurde het algemeen be stuur van De Tunnel een investe ring van 895.000,goed. i wra •Fl een in de potplanten res- n de 133, (Door Peter Huysman) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ducties, J. VOS, Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de donderdaga vond gehouden openbare raadsvergade ring onder voorzitterschap van burge meester drs. J. Reehorst heeft het raads lid voor Progressief Velsen C. Hoek, burgemeester en wethouders nadrukke lijk verzocht attent te zijn bij plannen van Hoogovens om nog verder uit te breiden. De heer Hoek deed dit naar aanleiding van een binnengekomen brief van leden van het „Komite Hoogovens Ho” in Wijk aan Zee met betrekking tot die uitbreidingsplannen. Wethouder Ockeloen haakte op deze woorden in door op te merken dat bij de Voorhaven de Velsense bestemmings plannen in het geding dreigden te ko men. Hoogovens wil te werk gaan vol gens bestaande bestemmingsplannen. Het gaat hier niet alleen om een milieupro bleem, maar ook om de werkgelegenheid werkers (de kwekerij zal onder leiding komen te staan van de leider van de buitenobjecten, de heer J. Mazereew) geen enkele behoefte. In de potplanten kwekerij zitten voldoende mogelijkhe den, vooral wat betreft de export, die nog belangrijk kan worden uitgebreid”. waarbij meer dan 100.000 mensen be trokken zijn, direct zowel als indirect, alsmede tientallen bedrijven Velsen zal er op toezien dat de milieuverontreini ging niet toeneemt en zo mocht blij- De achtste aflevering van ,,’t Wilhel mina” deed voor mijn gevoel onweer staanbaar denken aan hetgeen de NOS ons woensdagavond in „Wassen en foeh- nen” voorschotelde. Ook nu weer greep de moedeloosheid over het stoffige alle daagse bestaan bij het zien van dergelijk eigen maaksel me bij de keel. Rem brandt met 39 graden in bed, twee vetkuiven die het gezellige leven in het buurthuis even komen vergallen, gebro ken bierglas, vechtpartij, Rembrandt die voor nog geen tien ronkende motoren en voor nog geen honderd getrokken mes sen uit de weg gaat. Mens, je maakt w* mee in deze wereld! Nee, laat mij dan maar heel a-chauvl- nistisch genieten van ’n Engelse politiese rie. In „Duiken, politie” is tenminste wérkelijk iets aan de hand, laten ze mensen zien die écht leven, jatten, ruzie maken, bekvechten, verdriet hebben.We hebben in ons landje wat dat betreft nog heel wat te leren. Met belangstelling heb ik afgelopen zaterdag uw artikel over de spits van FC Den Haag Tschen La Ling gelezen. In dit artikel werd een vergelijking ge trokken met Haarlem-speler Ted Hess- ling. Evenals Hessling speelde Ling in het UEFA-elftal dat in Suriname aan de Koninkfijksspelen deelnam. Ling brak in het duel tegen Suriname een kuitbeen, Hessling liep een dubbele beenbreuk tij dens deze wedstrijd op. Tot zover spreekt de vergelijking mij wel aan. Maar verder is hun situatie niet verge lijkbaar. Want het is voor mij duidelijk dat Ling in een vereniging voetbalt waar de jeugd een kans krijgt. De training en begeleiding van het jongste elftal van de ere-divisie is blijkbaar zo voortreffelijk dat dit sterk verjongde team zich ruim schoots weet te handhaven en, onder meer met een overwinning tegen Ajax en een gelijkspel tegen Feyenoord, zelfs tot uitzonderlijke uitschieters in staat is. De heer Melse: „We hebben het ver trouwen, dat de kwekerij binnen een aantal jaren redelijk rendabel zal kun nen werken. Omdat we rpet gehandicap te medemensen te doen hebben wordt in de kwekerij een aangepaste werksituatie ingebakken, die men bij de gewone kweker niet zal aantreffen. Wat te den ken van een kantine en een parkeer plaats. Voor de inventaris van de kanti ne geven we vijfduizend gulden uit. Het hele kwekerijplan kost 895.000 en voor dat geld krijgen we een boom- en heesterkwekerij van 11.400 m2, een pot- plantkwekerij van 4556 m2 en 2674 m2 voor inritten, een parkeerplaats, sloten en groensingel. Bemesting, grondverbete ring, onderbemaling en bronbemaling kosten een halve ton. De grond moet een bedrag van 73.000 opbrengen. De kale kwekerij vergt een uitgave van 632.000.Als ik ‘dit zo bezie zijn de werkomstandigheden voor de gehandi capte werknemer perfect te noemen. Er ontbreekt niets. Natuurlij k zullen we iets duurder werken dan de kweker, die dit allemaal moet missen, maar na een Ombudsman Hans Ouwerkerk maakte gewag van een door hem ontketende actie, die streeft naar betere toeganke lijkheid van (overheids)gebouwen voor invaliden in de huidige maatschappij wordt door hoge stoepen en steile hellin gen bij het betreden van telefooncellen, bibliotheken, schouwburgen, bioscopen en stadhuizen bijna onmogelijk gemaakt. De mensen die er het minste last van hebben, moeten die ongerechtigheden zelf signaleren en melden aan de Om budsman. postbus 3000, in Hilversum. Op die manier zou het plan van de heer Van Leer van de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie, om in het kader van de werkloosheidsbestrijding deze drempels te slechten, sneller verwezen lijkt kunnen worden. En dat die drem pels snel weg moeten, is wel duidelijk als men zich realiseert hoeveel mensen onoverkoombare hinder van die ontoe gankelijkheid onvervinden: 400.000! Het plan van het kassencomplex en de kwekerij is uitvoerig besproken met het tuinbouwconsulentschap te Aalsmeer, dat de stichting van het nieuwe project van harte steunde. Volgens het consu- lentschap is er een nog steeds groeiende exportmarkt van potplanten. De opzet van de kwekerij van „De Tunnel” biedt goede toekomstmogelijkheden, zo meldde het schap blijmoedig. Directeur C. Melse van „De Tunnel” meent, dat de kwekers in het Heemsker ker duin tevreden kunnen zijn over de komst van de kwekerij aan de Cieweg. DEN HAAG (ANP). De klant wordt door de reisorganisaties flink in de steek gelaten als het gaat om een duidelijke voorlichting over de prijs die voor een reis moet worden betaald. Met name aan duidelijkheid, maar ook aan volledigheid laten de prijstabellen zeer te wensen over. Deze conclusie staat te lezen in het dezer dagen verschenen februarinummer van de consumenten reisgids, die de prijstabellen van een zestigtal reisprogramma’s op hun merites heeft beoordeeld. LONDEN (ANP). Toeristisch Ne derland is woensdagmorgen in Londen begonnen aan een zeventiendaagse pro- motietocht langs tien steden in Engeland en Wales. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag, organisa tor van de campagne, bedient zich hier voor van een zeven wagons omvattende trein met het opschrift „Holland is hier” die een „rijke toeristische buit” mee voert, samengebracht door ruim 50 par ticipanten, onder wie VW’s, vervoers maatschappijen, hotels en andere expo nenten van het toeristische bedrijfsleven mijn politiek. Op dit moment zijn er geen stukken om over te discussiëren. „De Tunnel” duikt U pleegt een investering van bijna een miljoen gulden om in het eerste jaar 10 en in het tweede jaar 12 mensen een aangepaste werksituatie te bieden. Hoe zit het met de exploitatie van de kweke rij? De heer Melse: „Een kwekerij is een van de mogelijkheden om mensen, die onmogelijk binnen, in de drukkerij, me taalbewerking of elektro-techniekafde- ling om maar wac te noemen, kunnen wennen. Spanningen zijn onvermijdelijk als we die mensen tóch plaatsen. Er werken thans 50 werknemers in de openlucht, dus in de plantsoenen van Velsen, 'Heemskerk en Beverwijk en in die groep zijn mensen, twee van 55 jaar, aanloopperiode biedt de kwekerij uit zicht op een redelijk rendabele exploita tie. De kweker hoeft niet bang te zijn voor oneerlijke concurrentie. Wij zullen de potplanten, heesters en aanverwante artikelen gewoon naar de veiling bren gen, waar de veilingklok de prijzen van de produkten vast legt. Wat dat betreft zitten we in hetzelfde kringetje als de kweker honderd meter verderop in het duin. U moet ook niet vergeten, dat we een ander soort teeltplan hebben. En aan bollentrekken hebben mijn mede- ken dat dit wel gebeurt, zal deze zaak zo gedegen mogelijk worden aangepakt. Hierna besloot de raad het schrijven uit Wijk aan Zee voor kennisgeving aan te nemen. „Het bewuste perceel tuinland ligt laag en de bodemgesteldheid is erg slecht. Ieder jaar weer mopperde men over uitzooi van onkruid. Een andere zaak is of je in de huidige periode van laagconjunctuur een dergelijke investe ring van bijna een miljoen gulden mag doen. Wij vinden van wel. Een sociaal werkvoorzieningsschap is in feite verplicht om iedere gehandicapte werknemer, die door het arbeidsbureau, de gemeentelijke sociale diensten en so- ciaal-psychologische diensten wordt aan geboden, in dienst te nemen. De praktijk leert echter, dat het systeem van wacht lijsten gehanteerd moet worden. Met de economische moeilijkheden in het ach terhoofd is het niet uitgesloten, dat wij een grote stroom mensen krijgen aange boden en als Wij met de stichting van een kwekerij een brokje van die berg kunnen af peuzelen is het niet belangrijk hoe en waar je dat doet. Ook een gehandicapte heeft recht op arbeid in een voor hem of haar aangepaste situa tie, die wij beschikbaar stellen”. die het werk in de plantsoendienst niet meer aankunnen. Twee jaar geleden rijpte dat plan van die kwekerij, waar in het eerste jaar aan 10 personen werk wordt geboden. Voor mensen, die in de openlucht werken en wier handicap met het ouder worden hinderlijker wordt, is die kweke rij een uitkomst. In de kwekerij te Velsen werken constant vier mensen en met de kwekerij in Heemskerk bieden wij mogelijkheden de toeloop naar el ders te loodsen”. Het hotelbezoek van Britten is volgens een raming van het NBT in 1974 ge daald. In 1973 werden er in Nederlandse hotels 373.000 Britse bezoekers geregi streerd. In 1974 zal dit aantal waar schijnlijk 345.000 bedragen. Ongeveer zestig percent van de Britse hotelgasten verbleven in een van de drie grote steden. De trein zal na Londen, Sheffield, Leeds, Manchester, Liverpool, Birming ham, Cardiff, Bristol, Brighton en Sou thampton aandoen. Zij schreven het college bijzonder ver ontrust te zijn over de berichten dat Hoogovens voornemens blijkt te zijn haar produktie aanzienlijk uit te breiden. De brief vervolgt: „Realisering van dergeilijke uitbreiding mag niet leiden tot verdere belasting van het milieu in onze woon- en bad plaats; een leefmilieu, dat wij toch al bijzonder zwaaar belast achten. De mi- lieukilachten blijven overigens zeker niet tot ons dorp beperkt. Het is ons bekend dat tot ver in de omgeving hinder door stof, stank en geluid van Hoogovens wordt ondervonden. j Bij de onderhandelingen over de toe komst van Hoogovens zijn de gemeente besturen tot nu toe niet ingeschakeld. Wij hopen echter dat U onze verontrus ting kimt delen en wilt voorkomen dat een ontwikkeling plaats vindt, die ons direct raakt, maar waarvoor de beslis singen zonder ons zijn gemaakt. Wij verzoeken U daarom met klem reeds nu als gemeenteraad een uitspraak te doen over de wenselijkheid van uit breidingen van Hoogovens en vooral ook over de wijze waarop U als gemeente-® Het Franco-regime laat de teugels iets vieren? De angstvallig tot silhouetten en (sprekende) monden beperkt gehouden gezichten van een aantal Spaanse socia listen in Vara’s Achter het Nieuws ge ven nog niet veel hoop. Trouwens, dat bleek ook uit wat ze zeiden. Pas vooral op voor de laatste stuiptrekkingen van zulke dictatoriale regeringen. Maar niet temin. aldus de geïnterviewden, begint, mede door het goede voorbeeld van de Portugezen, de anti-kapitalistische dage raad te gloren. Daarom hebben de Spaanse socialisten juist nu de hulp van Nederland nodig. Dit dringende beroep zal in ieder geval op één Nederlander weinig indruk heb ben gemaakt: Johan Cruijff. Hij merk te tegenover Joop van Thijn in hetzelfde Achter het Nieuws tenminste op dat politiek, vooral de Spaanse, geheel aan hem voorbij gaat. Hij zit in Barcelona om te spelen. En zolang de Spaanse bevolking nog geluk kig isde geïnterviewde socialisten be streden het met brood en spelen, en de kranten nog pagina’s vol schrijven over zijn verrichtingen op de groene grasmat (die pagina’s kennen we overi gens ook in Vrij Nederland), is er voor de ster van FC Barcelona niets aan de knikker. Goed, hij zat één wedstrijd op de tribune. Maar een staande ovatie van 60.000 voetbalenthousiasten maakt veel goed. Op de vraag of hij de Spanjaard kon beschrijven, zei Cruijff: „Ik ben er erg tevreden mee.” Maar Johan, onder wees Van Thijn, de politiek kan zich met jou bemoeien. De immer zorgeloze zakenman attaqueerde met: „Tegen die tijd zie ik wel weer.’ Maar bovendien, de sombere tijden die eventueel voor hem zouden aanbreken bij een aflossing van de Spaanse wacht, ziet hij niet zo snel opdoemen. Trouwens, hij zit er nog maar zo’n drie jaartjes. Die zijn mis schien net uit te zingen. Over Cruyff als zakenman gesproken: waar niemand aan gedacht zou hebben, ziet,hij weer allang. Nee, geen toekomst- als trainer alsjeblieft. Wéér iedere week die prestatie leveren, wéér voortdurend die spanning, die kritiek. Nee, Cruyff zou wel „warenohderzoeker” willen wor den, een soort adviseur van een bedrijf dat in voetbal doei. Rapporten schrijven over speltactieken, over wat in een be paalde wedstrijd is misgegaan, wat er aan het mechanisme van een vereniging mankeert. Een rustige, maar belangrijke baan, die ongetwijfeld veel geld zal opleveren. Het staat vast: Johan krijgt zo’n baan Voor veel Nederlanders ziet die werk gelegenheid er minder rooskleurig uit De nota van minister Boersma werd vanzelfsprekend druk besproken: twee maal in Achter het Nieuws (in de eerste editie werd premier Den Uyl niet door Hans Jacobs geïnterviewd, die zich ken nelijk prepareerde op het gesprek met Boersma in de tweede aflevering), in NOS-journaal, in Den Haag Vandaag (dat de reacties van „zuinig” tot ronduit „vernietigend” besprak) en door Ferry Hoogendijk, die de dingen óók ronduit zei en het regeringsstuk dan ook pover noemde en gespeend van elke visie. raad bij de beraadslagingen daarover betrokken zoudt willen zijn”. Uit de vergadering is een komité ge vormd, dat onder de voorlopige naam „Komite Hoogovens Ho”, een sekretari- aat heeft op hef adres: Tappenbeckstraai 38, Wijk aati'Zeé' B. Rp W* -van Velsen hebben daarop, gereageerd in een brief en uiteengezet dat het gemeentebestuur nog geen aan vrage heeft binnengekregen van Hoogo vens inzake uitbreiding van het bedrijf. In verband daarmede moet de brief vooralsnog ter kennisgeving worden aangenomen. Het college wijst er in die brief op dat in het kader van de hinder wet en de wet op de luchtverontreini ging het provinciaal bestuur belast is met het toezicht op de activiteiten en uitbreidingen van Hoogovens. Het ge meentebestuur blijft attent. De heer C. Hoek herinnerde aan de uitbreiding van Hoogovens toen men overschakelde van het vier miljoen ton- plan naar het acht miljoen ton staal per jaar-plan Bij de uitbreidingen destijds kwam de gemeente er niet aan te pas. Nu doet het college of het van niets weet; „in de geest van „mijn naam is Haas”; maar toen de Voorhaven aan de orde kwam werd wel direct aan de bel getrokken. Er komen nu allerlei vragen naar voren, die wel degelijk aan de orde gesteld moeten worden” aldus dit raads lid. „Over tien jaar is er niets meer aan te doen”. De raadsvoorzitter raadde af er hier verder op in te gaan. Het gemeentebe stuur heeft zijn eigen verantwoordelijk heden. Velsen zou nu moeten afgaan op krantenberichten. De gemeente zou eerst de plannen moeten zien, wanneer een bedrijf voornemens is uit te breiden. Hoogovens is bezig met een lange ter- Hoe anders is dat bij Haarlem. Ted Hessling kwam na zijn beenbreuk in het ziekenhuis in Den Helder te liggen. Hij heeft daar, als beloftevolle Haarlem- speler voor de toekomst, eigenlijk tever geefs liggen wachten op een bezoekje van Haarlem. Van iemand van het be stuur of van één van de trainers. Ook tijdens zijn weg terug, Hessling voetbalt nu weer in het C-team, kreeg hij van Haarlem-zijde maar weinig steun. Maar die tendens bespeur ik wel vaker bij Haarlem. Spelers, die de ene dag nog bejubeld worden, worden daarna weken lang zonder verdere verklaring niet op- gesteld. Dat heeft niet alleen dit jaar, maar ook vorig seizoen tot de nodige „vuile was” in de pers geleid. De gecon tracteerde spelers waren volgens trainer Hughes van zo’n kwaliteit dat er wel resultaten moesten komen. Een beoor- delingsfoutje van die trainer zullen we maar zeggen. Er moesten hals over kop „paniekaankopen” worden gedaan om een poging te doen om Haarlem te redden. Het gevolg is dat talentvolle spelers nauwelijks meer een kans krij gen. Ted Hessling is daar ook het slacht offer van geworden. Directeur C. Metsen van het Sociaal Werkvoorzieningsschap „De Tunnel” verwacht, dat de kwekerij aan de Cie weg in Heemskerk nog deze zomer in gebruik kan worden genomen. In het eerste jaar zullen er tien mensen werken. Wanneer is het kwekerijplan geop perd? Daarnaast werd een kleine praktijk proef gehouden, waarbij verschillende proefpersonen een aantal reissommen moesten uitrekenen, met als bedroevend resultaat dat meer dan driekwart van de antwoorden zelfs in de verste verte niet was wat het had moeten zijn. Een zeer bedenkelijke situatie, meent de Consu mentenbond, vooral wanneer men daar bij bedenkt, dat de reiziger de kwaliteit van het produkt niet of nauwelijks van tevoren kan beoordelen en dat er boven dien aan de voorlichting door de reisbu- reau’s ook nog het een en ander schort. De Consumentenbond constateert dat de prijstabellen letterlijk wemelen van de sterren, gekleurde data, toeslagen en re ducties, waarvan de toelichting soms over de hele pagina verspreid staat of waarvoor men als een detective door het hele programma moet neuzen. En daar bij doet elke reisorganisatie het op zijn eigen manier. Slijpmachine. Van het Hoogoven- terrein is een slijpmachine gestolen. Insluiping. Na insluiping is uit een woonhuis aan de Rembrandtlaan in IJ- muiden 75 gulden gestolen. Brommerongeluk. Een 52-jarige vrouw uit Velsen viel donderdag met haar brommer op de westelijke paralel- weg. Met verwondingen am handen en benen is zij naar het Zeeweg Zieken- huisgebracht.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9