TOPCL UBS POSITIEF TEGENO VER ORANJETEAM spoRiwian Maertens loopt uit ie a „Vertrek Atje voor mij geen opluchting” GEZIEN OP HOGER NIVEAU” „DAMESSCHAATSEN SPORTIEF Dubbele zege voor Russen in Innsbruck Sippie Tigchelaar: „Sommige vrouwen rijden mooier dan mannen” 99 EN- ÏSTE ktie evraagd TC-VOORZITTER HES GREWER: EEG- GE A EEG- ’EN „EK ENORME BELASTING” 13 ZATERDAG 1975 22 FEBRUARI SPORT (Van onze sportredactie) m 1 I 30 clubbesturen blijken doordrongen te zijn van het belang van Oranje. Deze bijeenkomst is beslist tot mijn volle tevredenheid verlopen”. -medis ndbure Verder 1.33.41 langs straat 1 erk3 raat 11 ZEIST Voor bondscoach Geor ge Knobel is er geen enkele zwaar wichtige reden meer om zijn con tract met de KNVB niet te verlen gen. Gisteravond hebben de belang rijkste Oranje-leveranciers (Ajax, Feyenoord, PSV en FC Twente) in ruil voor diverse doorslaggevende concessies van het bestuur Betaald Voetbal voldaan aan de eis van de oefenmeester door hun volledige medewerking aan het Nederlands elftal toe te zeggen. Knobel toonde zich uitermate verrast door de po sitieve houding van de leiders van de vier topclubs. „Het is me erg meegevallen, die opstelling. Alle Opnieuw verstoord Prioriteit Geen opluchting Over het vertrek van Atje Keulen- Deelstra zegt Sippie Tigchelaar: „Zij Omstandigheden i vuvwuvw slaap va iar (Van onze sportredactie) mooi voor breedtesport J (Van onze sportredactie) Grewer ,Ik zie lopers liever bij een indoor-karnpioenschap- - 1 25 58 CEUTA (IPA) De Belg Freddy Maertens heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Andalusië gewonnen. Hij legde de 96 kilometer, op een parkoers buiten Ceuta moesten drie ronden van 32 kilometer worden gereden, af in 2 uur en 35 mi nuten. Hij won in de sprint van zijn landgenoot Rosiers, de Fransman Fussien, de Belg De Meyer en de Spanjaard Perurena. ngeb. 3-k Iplantsoei flat of mg. Br.t zijn daar al tegen in opstand gekomen, maar het sectiebestuur meent volkomen correct te handelen. lopen. Hij hoeft zijn daar niet voor te on- Sippie Tigchelaar is er zeker van dat k. flat, de winl :r. Gevra nr. L2590. Traction i g.st. Sp m. igd: MWWAAfl sting, n> ■1. 32 6 447. per me dels in en v.a. I ’275. HU Voorzitter Hogewoning lichtte nog toe: „Wij streven naar evenwicht tussen de belangen van de KNVB en de clubs. En de clubs staan daar positief tegenover. Zo vinden zij het ook van het grootste belang, dat er een zo sterk mogelijk elftal tegen West-Duitsland speelt. Die wedstrijd is ook zó belangrijk, dat er de woensdag daarvoor niet zal worden ge voetbald- kameifh kale h Gevr.: 1 in de ki p. Br. Haarlem GRONINGEN „Waarom”, zegt Nederlands kampioene Sippie Tigchelaar (22) ineens vol overtuiging, „waarom zou damesschaatsen niet mooi kunnen z|jn. Zeker, het is een zware sport, maar een vrouw op de schaats kan heus wel een aantrekkelijk gezicht zijn. Sommigen hebben zelfs een veel mooiere slag dan mannen. Monika Pflug bijvoorbeeld kan technisch enorm goed schaatsen, met vloeiende bewegingen. Echt gracieus. Ik kan lang zo mooi niet rijden omdat ik veel krachtiger ben. Ik ben me er wel van bewust dat turnen of kunstrijden veel vrouwelijker is. Maar is het nou zo fraai om te zien hoe een Russische schaatser helemaal uitgeput tussen twee helpers hangt? Een vrouw ziet ook veel liever een fitte man”. halen voor de Europese titelstrijd. De trainers doen eraan mee, want die wil len hun pupillen niet in de kou laten staan. Er volgt een aangepaste training, maar dat betekent wel dat de opbouw voor de zomer wordt verstoord. Daarom hebben we ook zo lang met die limieten gewacht”. Voor de ontmoeting met de Westduit- sers op 17 mei in Frankfurt kan Knobel dus over alle in Nederland spelende kandidaten beschikken. De bondscoach zal verder alles in het werk stellen om ook nog Cruijff en Neeskens van Barce lona vrij te krijgen, maar zijn kans op evenement. Financieel (het tweede argu ment red.) is dat een enorme belasting voor de KNAU. Op internationale con gressen hebben wij daar ook al voor gepleit, maar we hebben er weinig reac tie op gehad. Voor die grote landen maakt het allemaal weinig uit. Maar het aantal internationale ontmoetingen is toch al zo toegenomen”. „Daarnaast geldt dan nog dat wij in verhouding tot de activiteiten erg veel uitgeven aan indoor-atletiek. Om de zaak wat te verkopen, hebben wc in januari een aantal toppers naar Arnhem ge haald. De televisie eist dat ook, voordat er opnamen (die geld opleveren) worden gemaakt. Het propagandistisch effect van zo’n onderneming betwijfel ik. want publiek was er nauwelijks. Maar die hoop heb ik na de Europese indoorwed- strijd in Rotterdam, twee jaar geleden, wel opgegeven. Alleen in de zomer bij de nationale kampioenschappen, komen er wat mensen kijken”. succes is gering. De Spaanse kampioen moet namelijk kort na de wedstrijd van Oranje voor de competitie naar Zarago za, dat in verband met de publieke belangstelling voor dat duel er ongetwij feld op zal staan dat beide Nederlanders meespelen, Mr. Hogewoning daarover: „We kun nen uiteraard niet op de gebeurtenissen vooruitlopen en dus ook niets zeggen over het verloop van de Spaanse compe titie. We zijn er wel van overtuigd, dat ook Barcelona, als het mogelijk is, zal meewerken. We moeten dus rustig af wachten. Er is een afspraak met Barce lona, dat er wederzijds contact met el kaar zal worden opgenomen als daar reden voor is. Die wedstrijd tegen West- Duitsland is zo’n reden. Tegen die tijd zullen wij dus gaan praten, maar we gaan er nu van uit dat de beide Johan- nen tegen de Duitsers niet van de partij zullen zijn”. Poolse Erwina Rys. Sheila Young kan erg veel pakken op de korte afstanden. Het hangt er van af hoe groot haar voorsprong zal zijn. Ik houd terdege rekening met haar, hoewel ze het moei lijk krijgt als het waait en het ijs niet al te best is. Natuurlijk telt ook Monika Pflug volop mee, vooral omdat ze op de langere afstanden wat beter schijnt te rijden”. Hes Grewer: „in. cross van twaalf kilometer’’. de kwantitatieve vooruitgang van het internationale damesschaatsen niet in de hand wordt gewerkt door stilstand in de traditionele schaatsnaties, zoals bij de heren wel het geval bleek te zijn tijdens de wereldkampioenschappen in Oslo. „Ik geloof zelf dat het damesschaatsen spor tief gezien op een hoger niveau staat dan het herenschaatsen. Wij zijn gewoon wat verder. Het is alleen een gevoelsma tige kwestie dat onze tijden over het algemeen niet zo hoog worden aangesla gen als die van de heren”. „De voorbereiding voor het atletieksei- zoen vindt plaats in de laatste maanden van het oude en de eerste maanden van het nieuwe jaar. De vorm moet er in de zomer ztfn. Iedereen zegt dat ook, de atleten voorop. Maar zodra er indoor- wedstrijden zijn, komt de koorts toch. Dan willen ze nog gauw even de limiet EAU zen het Een aardig uitgangspunt zo kort voor de nationale indoor-kampioenschappen die vandaag in de Groningse Martinihal worden gehouden. Een titelstrijd waar diverse atleten en atletes nog hun uiter ste best zullen doen een retourtje-Kato- wice te verdienen. In deze Poolse stad worden over twee weken namelijk de Europese kampioenschappen gehouden, waar de KNAU maar een zeer kleine afvaardiging heen wil sturen. Grewer cs bleven het liefst maar helemaal thuis, een indruk die nog versterkt werd door de pittig bijgepunte internationale limie ten. Grewer: „Allereerst, over limieten krijg je natuurlijk altijd wel wat te horen. Voor de selectie van de ploeg die verleden jaar naar Gotenburg ging daar werd toen de Europese titelstrijd georganiseerdhebben we de internati onale limieten gehanteerd. Dat bleek een aanfluiting, geen enkele loper op loop ster kwam door de series heen. Boven dien werd daar duidelijk dat de handge- klokte tijden in Nederland een te gun stig beeld gaven. De teleurstelling die we daar te verwerken kregen, leerde ons dat we ditmaal aan de hand van ver scherpte eisen moesten selecteren”. Die beoogde inkrimping van de in- door-selectie steunt bij Grewer op twee pijlers: een technische en een financiële. Zijn eerste argument komt voort uit de plaats die de Nederlandse atletiek op internationaal niveau inneemt. „Onze top is erg klein, zeg een man of twintig. „Dat buitenseizoen is toch het belang rijkste. Een week lang topatletiek voor 80.000 toeschouwers stelt to< h ook veel meer voor dan vier dagen op een bin nenbaan met hooguit een raar duizend man op de tribune. Wij als KNAU hebben “en duidelijke prioriteit, maar de atleten hebben de vrijheid naar limiet- tijden te streven. Ik zou tiang willen dat zij wat meer discipline hadden, want de meesten forceren zich. Voor een ta lent als Annemieke Bouma geldt dat niet, maar zij als hoogspringster hoeft haar trainingsschema niet te wijzigen. Voor de lopers ligt dat totaal anders. Ik zie ze liever bij een cross van twaalf kilometer dan op de binnenbaan”. PIETER MUL „Elke week dat er niet op scherpe tijden wordt gejaagd, is gewonnen. Het komt de voorbereiding van het buiten seizoen ten goede. Bij dat woord voorbe reiding moet je ook denken aan de Olympische Spelen van 1976. Het NOC wil onze selectie in augustus hebben, dat wil zeggen dat de top in bet buitensei zoen eerder moet vallen. Ook dat klemt met die Europese indoorstrijd. Bij ons kan alleen Hermens louter op zijn con ditie de limiet trainingsopbouw derbreken”. Die Europese pen die „de koorts” bij de atleten zouden opjagen, mogen wat Grewer aangaat wel op de helling. „In elk geval moeten we af van het jaarlijks karakter van dat Eigenlijk alleen op Hermens na moet die groep op z’n tenen lopen om internatio naal enigszins mee te tellen. De top waar onze beste lopers en loopsters naartoe werken, valt in de zomer. Als er dan gezegd wordt dat buitenlanders ken nelijk wèl twee toppen per seizoen kun nen realiseren, dan gaat dat op voor grote talenten en voor mensen die nau welijks iets anders doen dan atletiek bedrijven. Puttemans en Szewinska zijn daar voorbeelden van. Nederlandse atle ten verkeren in andere omstandigheden. De voorwaarden waaronder zij hun sport bedrijven zijn veel ongunstiger. Om aan een top per seizoen te komen moeten zij al op hun tenen lopen”. Maertens verbeterde zijn leidende positie in het algemeen klassement aanzienlijk. Roy Schuiten kon de Belg in de laatste kilomters niet meer volgen en liep een ach terstand van bijna anderhalve minuut op. Schuiten kreeg vier kilometer voor het einde pech met zijn fiets, maar kreeg onmiddellijk hulp van ploegmakker Bracke. Op dat moment echter was Maertens gedemarreerd en zag Schuiten geen kans bij de kopgroep te komen. Voor de kopman van Raleigh hangt alles af van de tijdrit van zaterdag. Dan moeten de renners van Malaga naar Fuengirola over een afstand van 28 kilometer. Vervolgens een „rit in lijn” in tegenovergestelde richting. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Maertens (Belg) 18.01.05; 2. Peru rena (Sp) op 30 sec.; 3. Schuiten (Ned) op 1.28; 4. Vieja (Sp) op 1.34; 5. Zurano (Sp) op 1.36. Sippie Tigchelaar zegt door te zullen gaan met schaatsen zolang ze er plezier in heeft. „Het gaat mij hierbij niet eens om de wedstrijden, maar het is vooral belangrijk dat je je volledig kunt geven in de training. Kijk, de 500 meter is onvoldoende. Technisch maak ik gewoon erg veel fouten. Ik weet wel wat er aan mankeert maar een ander moet je daar steeds op wijzen. Daarom is schaatsen niets anders dan steeds denken. Iedere keer weer moet je nadenken over de bewegingen van je armen en benen. Dat maakt schaatsen zo interessant. Het fs niet domweg rondjes-rijden”. „Op de 3000 meter speelt je instelling een grote rol. Je krijgt op een bepaald ogenblik allemaal last van je benen. Als je op dat moment psychisch sterk bent kom je erdoor. Als je jezelf geen pijn wilt doen val je terug. Maar je herstelt vrij snel hoor na zo’n inspanning. Dat is het logische gevolg van de zomertrai- ning”. Op de suggestie van trainer Gerard Maarsse dat in het Oostduitse dames schaatsen ongeoorloofde middelen, hor monen, worden toegepast antwoordt Sip pie Tigchelaar: „Hoe kun je zoiets zeg gen als je geen enkel bewijs in handen hebt? Zo’n beschuldiging is uitsluitend gebaseerd op vermoedens. Je kunt het natuurlijk ook anders benaderen. Door het massale selectiesysteem in de Oost- europese landen komen de sterksten boven. En de sterkste vrouwen wil zeg gen, vrouwen met misschien wat meer mannelijke hormonen. Om zomaar een sportvrouw ervan te betichten dat ze ingespoten is met hormonen, nee, dat gaat me te ver”. „Indoor-atletiek alleen AMSTERDAM. Bij Hes nauwelijks enig enthousiasme voor de indoor-atletiek. De technische man bij uitstek in het hoofdbestuur van de Atle- tiekunie heeft dat naar zijn zeggen nim mer verbloemd. „De aanschaf van die baan die nu in de Arnhemse Rijnhal ligt opgeslagen, daar ben ik altijd tegen geweest. In die tijdeen jaar of zes zeven geledenwas ik nog gewoon lid van de technische commissie maar de afgelopen jaren hebben me wel gelijk gegeven. Indoor-atletiek is mooi voor de breedtesport, niet voor de toppers”. INNSBRUCK (APA). De Rus Alexander Safronov heeft gisteren op de tweede dag van de internationale schaatswedstrijden in Innsbruck de 1000 meter gewonnen. De wereldkampioen sprint reed de afstand in 1 minuut en 21.27 seconden. De bestgeplaatste Neder lander was Klaas Vriend, die de zevende plaats deelde met de Rus Koelikov. Het tweetal noteerde 1.22.52. Jan Bazen werd negende met 1.22.75. Op de 1500 meter zegevierde de Rus Joeri Kondakov in de schitterende tijd van 2.03,14, een verbetering van het baanrecord dat sinds 1970 met 2.04,7 op naam stond van Ard Schenk. De uitslag van de 1000 meter is: 1. Safronov (Sov) 1.21.27, 2. Diedriksen (Noo) 1.21.46. 3 Wunderlich (O-Dld) 1.21.47. 4. Ohme (O-Dld) 1 21.88. 5. Lo- vanov (Sov) 1.22.35.7-8. Vriend (Ned) en Koelikov (Sov) 1.22.52. 9. Bazen (Ned) 1.22.75. De uitslag van de 1500 meter: 1. Kondakov (Sov) 2.03,14. 2. Ohme (O- Dld) 2.04,61. 3. Koezmenko (Sov) 2.07,02. 4. Schwarz (W-Dld) 2.07,22. 5. Kawahara (Jap) 2.08,02. 8. Bazen 2.08,36. 12.Derk- sen 2.10,23. 19. Vriend 210,84. De rijders ondervonden, met name op de 1000 me ter veel hinder van een harde wind. De Italiaan Gloder kwam bij een val zo ongelukkig terecht dat hij twee ribben brak. heeft er goed aan gedaan om er op dat moment uit te stappen, want hoe groot zou de teleurstelling zijn geweest als ze niet weer wereldkampioene was gewor den? Persoonlijk had ik haar er liever eerst afgereden voordat ze ging stoppen. Nu blijf je toch bij iedere wedstrijd met het gevoel zitten van: hoe zou Atje het gedaan hebben? Ik heb de laatste weken een paar keer tegen haar gereden. Atje ging erg ontspannen, maar toch was het verschil tussen ons maar erg gering. Ik voel het vertrek van haar niet als een opluchting. Ik kon altijd uitstekend met haar opschieten. Wie zegt me dat haar inzet, ook op de training, juist niet stimulerend heeft gewerkt op de ande ren?” West-Duitsland op het programma en twee weken later moet worden aange treden tegen Joegoslavië. De clubs heb ben laten weten er weinig of niets voor te voelen hun spelers af te staan als hun team zou moeten deelnemen aan de nacompetitie voor een plaats in het UE- FA-Cuptoernooi, die in dezelfde periode dient te worden afgewerkt- Het sectiebestuur Betaald Voetbal heeft deze bezwaren onderkend en nu besloten, dat er niet een hele, maar een halve nacompetitie zal worden gehouden in de week van 24 tot en met 31 mei. Deze suggestie was al eerder gedaan door onder meer Ajax’ technisch-direc- teur Hans Kraay en de secretaris be taald voetbal Jan Huijbregts. Andere kandidaten voor die nacompetitie, die geen spelers in de Oranj eselectie hebben, Indien in Assen inderdaad het bewijs mocht worden geleverd dat het niveau van het internationale damesschaatsen er goed voor staat, is deze tak van sport tegen de verdrukking in gegroeid. Veel zeggend is immers het ontbreken van de Europese kampioenschappen op de wed- strijdkalender. Bijna nergens loopt men warm voor het damesschaatsen Het is erg jammer dat we niet meer internationale wedstrijden hebben, vindt Sippie Tigchelaar, „op deze manier boer je achteruit. Toch mogen we dit seizoen nog niet eens mopperen. We hebben gereden in Inzell, Berlijn, daarna kwa men de Nederlandse kampioenschappen en direct hierna hadden we drie wed strijden in Davos, Madonna di Campiglio en Cortina d’Ampezzo. Na de wereld - kamnioenschaopen gaan we weer naar Inzell voor de wedstrijden om de gouden schaats”. Toch moest er tussen de twee voor naamste toernooien, de nationale titel strijd en de WK, een periode van maar liefst vijf weken worden overbrugd. Sip pie Tigchelaar: „Na de Nederlandse kamnioenschappen heb ik een terugval gehad. Het kwam omdat we meteen weer gingen reizen, terwijl rust op dat moment eigenlijk belangrijker was. Bo vendien was er geen tijd om te trainen. Later is het weer beter gegaan. Ik heb hier in Nederland aan enkele wedstrij den meegedaan en ik geloof niet dat die lange periode tot de wereldkampioen schappen een slechte invloed op mij heeft gehad”. Voor Sippie Tigchelaar is het schaat sen uitsluitend belangrijk omdat er zo veel tijd in gaat zitten. „Ik ben gericht bezig om hopelijk goed gemotiveerd tot prestaties te komen. Daarom zal ik ook wel fanatiek zijn. Maar ik vind dat je naast je individuele sportbeoefening ook andere interesses moet hebben. Alleen maar keihard bezig zijn om die top te bereiken lijkt me niet erg plezierig”. Zo rekent Sippie Tigchelaar af met de veronderstelling dat damesschaatsen voor velen een weinig verheffend schouwspel is. Wellicht ten overvloede stelt ze ook nog: „Je zou een ballerina maar eens na een avondje in de kleed kamer moeten zien. Dan is ze ook eerst getekend door de inspanningen die ze heeft moeten leveren”. Precies vijf weken nadat ze de door Atje Keulen-Deelstra achtergelaten Ne derlandse titel bemachtigde, gaat Sippie Tigchelaar, opnieuw op de Asser kunst ijsbaan, met 29 concurrentes strijden om de voornaamste erfenis van de te ruggetreden Friezin, het wereldkampi oenschap. Een uitgesproken favoriet Is er niet, beaamt Sippie Tigchelaar, en dat is de laatste jaren wel anders geweest. „In de breedte is het damesschaatsen vooruitge gaan. Vroeger was er een strijd tussen de Russinnen en ons. Alleen Diane Ho- lum kon daar nog wel eens bijkomen. Nu kun je veel tegenstand verwachten van Karin Kessow van de DDR en de Sippie Tigchelaar; „Om zomaar een sportvrouw ervan te betichten dat ze is inge spoten met hormonen, gaat me te ver”. Verwacht mag worden, dat Knobel zaterdag al zijn handtekening onder de vierjarige verbintenis, die de voetbal bond hem heeft aangeboden, zal zetten. „Ik moet het nu nog allemaal even laten bezinken, maar het is inderdaad1 moge lijk dat het morgen al voor elkaar komt”, zei de bondscoach vrijdagavond. „Het is een geweldig aanbod van de KNVB. Alleen vind ik vier jaar wel een erg lange tijd”. De belangrijkste hindernis, die de con tractverlenging in de weg stond, was het ongenoegen bij de topclubs over het wedstrijdprograrnma van Knobels keur korps in de laatste weken van mei. Op 17 mei staat de WK-revanche tegen d m. ki ■d m. ki aterd. v. 16 H’stedi Daarnaast is besloten, dat de heer Knobel in de toekomst steeds bij dit soort discussies aanwezig zal zijn en de clubs hebben de bondscoach zelf ge vraagd om aan het eind van het seizoen bijeenkomsten te houden met de techni sche leiders van de clubs om te praten over de verschillende activiteiten, zoals wedstrijden en bijeenkomsten. Op die manier krijgen we een zo goed mogelij ke - let wel, ik praat niet over optimale - samenwerking”. „Vooraf hebben we gezegd, dat er een hele competitie zou worden gespeeld, maar dat er - als er sprake zou zijn van bijzondere omstandigheden - ook kon worden gekozen voor een halve competi tie”, aldus voorzitter mr. Jacques Hoge woning. „Welnu, er is nu sprake van bijzondere omstandigheden. Er is een bijzonder zwaar competitieprogramma afgewerkt en er is erg veel van de spelers gevraagd. Ook al, omdat ze als gevolg van de wereldkampioenschappen in West-Duitsland niet volledig uitgerust aan de competitie konden beginnen.” periode mtvangt stdagen. De Rus Paul Keres heeft na vier ronden de leiding in het internationale schaaktoernooi in Tallin. Zijn landgeno ten Spasski en Bronstein zijn de naaste belagers. René Pijnen is in het seizoen 1974- ’75 de sterkste Zesdaagsespecialist geble ken. Van de dertien gehouden Zesdaag sen won hij er vier: Londen, Dortmund en Bremen met de Belg Sercu, West- Berlijn met Roy Schuiten. De Bundesligaclub Schalke ’04 is bereid een miljoen gulden op tafel te leggen voor de aankoop van de Brazili aanse international Francesco Marinho, wiens club Botafogo evenwel het dubbe le wil zien. Het Pakistaanse hockeyteam won in Lahore een oefenduel tegen Australië met 4-1. Betty Stöve werd in de kwartfinales van het damesenkelspel van een .ennis- toernooi in Detroit uitgeschakeld door de Tsjechische Navritilova: 1-6, 2-6. Jan Aling werd derde in de Grote Prijs van Saint Tropez voor beroepsren ners. De zege was voor de Belg Van Sweefelt vóór de Spanjaard Menendez. De Oostduitse Kornelia Ender heeft in het 25 meterbad van Rostock de 200 meter vrije slag af gelegd in de snelste tijd ooit door een vrouw op deze afstand gerealiseerd: 2.01.42. AZ’67 zal in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord wel kunnen beschikken over ausputzer Ronald Spelbos. Zijn gele kaart die hij afgelopen zondag tegen Roda JC kreeg blijft zonder consequen ties. Arthur Ashe (VS) en Onny Parun (N-Z) plaatsten zich ten koste van resp. Krulevitz (VS) en Johansson (Zw.) voor de halve finales van het WCT-toernooi (groene groep) in Barcelona. in Haar aan ra” slaaj anten vai “d en tot uva” is leien lei anuitputti d van mi n; met k deurtjes t en wit en wit kleuren, ■uin. „R naf 126 h en van tal det is binnen neem ten mee passen, lerekene: bij Wa jaar H lenspecia traat vla

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13