Kabinet neemt aanslag op metro zeer ernstig Kritische reactie NVV, NKV en CNV op werkgelegenheidsnota 18+ ZAAK-MEEUS MISLUKT Griffioen Over opvolging Starfighter nog niets zeker te zeggen BEMIDDELINGSPOGING personen auto rai laatstewMtend /paarbank J Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Geen oordeel over houding B. en W. Amsterdam Sahara Bolhuis Prinses Christina trouwt op 30 juni w/anmmffmuifUMumfmmui De beste keuze Deze week geen uitslag nationale puzzelactie AGENDA pagina 5 Droog en zonnig BOERENBRUIN v.d.Vooren bakt 't Autogordels in taxi’s niet verplicht „Terugtrekking Israel in Sinai is nu zeker” Van Mierlo wil hoorzitting houden Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken wa/t nederland 32 Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate'Pers B.V. Directie: Mr. H. C. VANDAAG IN: 1 Treintoegang-biljetten bij NS-stations Kennemer Danscentrum 13, gen graden. uiiiii/i/iiiiiiii/iuii/iii/iiiiniiiiih f BERENDSEN B.V. geopend 10-17en van 19-22 uur, zaterdags en zondags 10-17 uur, toegang f5.- AMSTERDAM TOI ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 93 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. E. H. C. O. b.v. 2 3 4 5 7 4 6 6 9 I I van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” (Van onze redactie economie) UTRECHT De drie vakcen trales hebben op de vandaag in Utrecht gehouden werkgelegen- heidsmanifestatie kritisch gerea geerd op de tweede werkgelegen heidsnota van het kabinet-Den Uyl. Het NVV, NKV en CNV vinden het vooral teleurstellend en onaan vaardbaar, dat de regering in de veelbesproken nota geen werkelijk nieuwe bouwprogramma’s aankon- digt. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, Kunst Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Sport IJmuider Courant Günther Schwab: 4 ADVERTENTIES Eis vakcentrales 7 maart 9 uur: BAL voor GEHUWDEN. Weersvooruitzichten het van KNMI tot zondagavond: Droog en meest zonnig weer, in de nacht plaatselijk lichte vorst. Maximumtemperaturen rond ne- Abba Eban: niet tien jaar wachten en niets doen. Saelman deed die poging aan het slot van een marathonzitting waarin hij de twee procedures behandelde, die door directeur D. Meeus en de vervoersbon- den waren aangespannen. André Bolhuis heeft zijn tandart senpraktijk voor vier weken verla- DEN HAAG (ANP). Taxi’s zullen, als zij passagiers vervoeren, vrijgesteld zijn van de autogordel-verplichting. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond mee gedeeld na het wekelijks kabinetsberaad. De ministerraad bepaalde, dat vanaf 1 juni van dit jaar de verplichting geldt, dat de bestuurder en de passagier(s) op de voorbank een autogordel moet dra gen, als het gaat om een auto van 1971 of later bouwjaar. De verplichting zal ook gelden voor de bebouwde kom. DEN HAAG (ANP). Volgens pre mier Den Uyl is er niets met zekerheid te zeggen over het tijdstip, waarop het besluit over de vervanging van de Star- fighter genomen wordt. „Het heeft geen zin om thans te speculeren over hetgeen er uiteindelijk uit de bus komt”, aldus de minister-president op zijn wekelijkse persconferentie gisteravond. DEN HAAG (ANP). Prinses Chris tina en haar verloofde Jorge Guillermo zijn van plan om op maandag 30 juni in het huwelijk te treden. De kerkelijke huwelijksbevestiging vindt plaats in de Domkerk in Utrecht. Stilte is de oorsprong van alle goede dingen. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation ED1SONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 tartjjen 1 U I S ihout - Reeds sre za- doorl, ne we- Neder- series wordt n kom Dick Cavett krijgt geen kippevel. We weten niet wat we eten. Tips voor de doe-het-zelver. Omdat op 8 februari in verband met carnaval geen puzzel werd ge plaatst, kom er deze week ook geen uitslag van de puzzel in de krant. Wel wordt de nieuwe puzzel ge plaatst; u kunt dus weer meedingen naar waardevolle prijzen; waarbij u tevens het zilveren koningin Wilhel mina Fonds steunt. ■aéSaS ten. Hij is met de nationale hockey- ploeg naar Azië, waar over een week de strijd om de wereldbeker begint. Bert Brevoord voelde André voor zijn vertrek aan de tand. Dansavond op elke laatste zondag van de maand 8.15 uur. „Gebleken is tijdens deze zitting dat beide partijen nog steeds bereid zijn om te praten en dat over een aantal facto ren nog niet of nauwelijks is gesproken. Ziet u nog enig heil in enige vorm van communicatie?”, zo legde de kantonrech ter beide partijen voor. Het liep op niets uit, omdat enerzijds mr. M. Steenberghe namens de vervoersbonden en de stakers de eis stelde dat voor er gepraat wordt, eerst de 25 terug in dienst moeten ko men. Aan de andere kant bleek direc teur D. Meeus er niets voor te voelen om opnieuw met het mes op de keel rond de tafel te moeten zitten. Burgemeester drs. L. van de Laar van Bergen op Zoom heeft in een brief aan directeur D. Meeus en aan de vakbonden inmiddels aangeboden te bemiddelen in het conflict. Meeus-supporters op de publieke tribune tijdens de zitting van de kantonrechter. lijk gesproken mogelijk is, deel van B. en W. moet blijven uitmaken. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de gevangen houding van de drie Amsterdamse ver dachten van de verijdelde aanslag op het in aanbouw zijnde metrostation Venserpolder in de Bijlmermeer, voor dertig dagen verlengd. De rechter-commissaris heeft voorts vrijdagmiddag de gevangenhouding voor zes dagen bevolen van de 55-jarige Am sterdammer Max Lewin, een 30-jarig chemicus uit Utrecht, die gisteren met de eveneens begin deze week gearres teerde 23-jarige Utrechtse natuurkun- destudent aan de officier van Justitie waren voorgeleid. De student is door de rechter-commissaris in vrijheid gesteld. O BERGEN OP ZOOM (ANP). Een poging van kantonrechter, mr. J. Sael man on’ beide partijen, die bij het conflict rondom het transportbedrijf Meeus betrokken zijn, nog rond de tafel te krijgen, is gisteravond mislukt. Mr. wat de regering aan maatregelen op tafel legt, door de nota wel wat kleiner is geworden door bijvoorbeeld de belang rijke verbeteringen op het vlak van bemiddeling, scholing en verbetering van de arbeidsomstandigheden, maar dat er nog wel schaduwkanten blijven bestaan. DEN HAAG (ANP). De regering neemt de mislukte bomaanslag op de metro in Amsterdam zeer ernstig. De ministers Van Agt van Justitie en De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken houden zich ermee bezig. Alle achter gronden zullen grondig worden uitgeplo zen. Het dagblad zei dat de regering van de grote mogendheden inmiddels zijn ingelicht over de overeenkomst tussen Egypte en Israel waarover waarschijn lijk in Genève onderhandeld zal worden. In verband met deze ontwikkelingen zou Kissinger zijn voor 10 maart aange- kondigde reis naar Cairo met twee da gen vervroegd hebben. De Russische partijleider Breznjev zou nog voor zijn geplande bezoek aan Washington in juni bezoeken afleggen aan Cairo en enkele andere Arabische hoofdsteden. De omgekeerde wereld: pa in de huishouding, ma werkt buitenshuis. Zomervakantie CNV-voorzitter J. Lanser wil wettelij ke regelingen waardoor sluiting van be drijven kan worden tegengehouden wan neer een betere oplossing mogelijk is, bijvoorbeeld door financiële hulp van de regering. Uit de werkgelegenheidsnota blijkt volgens Lanser dat de regering er niet veel voor voelt om dit op grote schaal te gaan doen. „Zij wil eerst meer ervaring opdoen”, aldus Lanser, die zei niet te geloven dat dat nodig is. Het bestuur van de gemeente Amster dam bevindt zich in een netelige cirsis- toestand, die van de weeromstuit ook binnen de Partij van de Arbeid gewest Amsterdam explosieve krachten dreigt op te wekken. Het gaat om de beruchte kwestie van de metro-aanslag, de voor barige verklaring van B. en W. (minus wethouder Van Duyn) over de relatie tussen deze sabotagedaad en de actie Nieuwmartkbuurt en de weigerachtig heid van burgemeester Samkalden en zijn college om excuses aan te bieden. Het aanbieden van excuses is voor sommige mensen de zwaarste operatie die zij kunnen ondergaan, ofschoon het volgens vele spreekwoorden, zegswijzen en aforismen „de mens siert”. Is de status van een gemeentebestuur of in het algemeen een bestuurscollege niet vatbaar voor het ruiterlijk erkennen van een fout? B. en W. van Amsterdam kunnen natuurlijk blijven volhouden dat zij geen fout hebben begaan, dat de Nieuwmarktbewoners lastige lieden zijn, dat die oppositie tegen de metro onrede lijk en tegen het algemeen belang is, dat de ellende ook die van de „rechtse” aanslag indirect toch een gevolg is van de buurtactie enzovoort. Maar zij zouden ook, eveneens in het algemeen belang van stad, bewoners en metro, een berouwvolle buiging kunnen maken en de vrede trachten te herstellen, in plaats van het te laten aankomen op juridische uitspraken en formele dooddoeners. Het is maar de vraag of bestuurders naast karakter ook wijsheid genoeg bezitten om altijd de beste keuze te doen. Minister Vredeling van Defensie bracht gisteren in de ministerraad ver slag uit van zijn besprekingen van maandag met zijn collega’s van België, Noorwegen en Denemarken over de vliegtuigkeuze voor de opvolging van de Starfighter. De premier herinnerde er aan, dat nog nadere gegevens nodig zijn, waarbij de garanties voor de prijzen een grote rol spelen. „Het kan wel even duren voor de gewenste inlichtingen verkregen zijn”, aldus drs. Den Uyl. De heer Van Mierlo (D ’66) heeft de leden van de vaste Kamercommissie van Defensie voorgesteld over de vervanging van de Starfighter een soort hoorzitting te houden. In een brief hierover aan de commissieleden zegt de heer Van Mierlo dat, hoewel hij iedere vorm bespreek baar acht, zijn gedachten uitgaan naar een gehele dag durende zitting van de Defensiecommissie. Dan zou een aantal genodigden, bijvoorbeeld vliegtuigdes- kundigeh, militaire deskundigen, verte genwoordigers van werkgeversorganisa ties, vakbonden en politieke deskundi gen, gehoord kunnen worden. Dit heeft premier Den TJj/1 gisteravond meegedeeld op zijn wekelijkse perscon ferentie. De kerkelijke bijeenkomst zal een oecumenische zijn. Het is de bedoe ling dat zowel een priester als een predikant de dienst zullen leiden. Wie dit zijn is niet meegedeeld. Aldus gisteravond premier Den Uyl na het kabinetsberaad. Hij vond de „provo catie” met explosieven van Max Lewin cum suis zo uitzonderlijk en zo ernstig dat de rijksoverheid zich daarmee moet bezig houden. Drs. Den Uyl wilde geen oordeel geven over de houding van het colleg van B. en W. van Amsterdam inzake de verklaring van B. en W. over de aktiegroepen uit de Nieuwmarktbuurt De algemene vergadering van de PPR Amsterdam heeft in navolging van de .gewestelijke PvdA-vergadering geëist dat B. en W. alsnog publiekelijk hun excuses aanbieden aan de actiegroep Nieuwmakrt voor de verklaring, die zij over de aanslagpog’ing op de metro heb ben uitgegeven. Een daartoe strekkende motie werd gisteravond met algemene stemmen aangenomen. In de motie betuigde de vergadering voorts haar ingenomenheid met de ver klaring waarme PPR-wethouder Roel van Duijn a fstand heeft genomen van het op één hoop gooien van niet verge lijkbare vormen van verzet tegen geno men raadsbesluiten. Men voelde zich ge griefd door de twijfel aan de integriteit van de wethouder, die burgemeester Samkalden in een interview in een dag blad uitsprak. De vergadering meende dat Roel van Duijn, zolang dit voor hem ook mense- De vakcentrales willen dat de regering zich toelegt op gerichte maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Zij wil len een beleid dat zich richt op de ge bieden en de bedrijfstakken waar pro blemen zitten, en beslist niet algemeen en overal geldende maatregelen als be lastingverlaging voor alle ondernemin gen. Volgens de vakbonden wordt dan overheidsgeld gebruikt zonder dat de positieve uitwerking voor de werkge legenheid vast staat. NW-voorziitter Wim Kok drong er voorts met klem op aan om de duur van de WWV-uitkering voor werklozen te verlengen en haar te verhogen. Kok voegde daar namens de vakcentrales aan toe die verhoging al te willen laten in gaan op 1 januari 1975, zodat de terug werkende kracht ni elk geval goed is voor een uitkering ineens. De NVV-voorzitter zei dat de kloof tussen datgene wat volgens de vakbewe ging zou moeten gebeuren en datgene CAIRO (AP). „Als zich geen on voorziene ontwikkelingen voordoen, is een tweede Israëlische terugtrekking in de Sinaiwoestijn inmiddels zeker gewor den”, heeft minister Kissinger volgens het Egyptische dagblad Ankhbar EI Youw tegen leden van het congres gezegd. NKV-voorzitter W. Spit vroeg speciale aandacht voor wat hij noemde „de werk- loosheidshaarden van ons land”, Noord- Brabant, Limburg en het noorden. „Wij moeten het kapitaal dwingen geld te steken in gebieden en bedrijfstakken waar dat nodig is. Wij willen dat bij economische beslissingen in de eerste plaats aan de mensen wordt gedacht. We eisen dat geld wordt gestoken in activi teiten die werk verschaffen waar werk nodig is”. Spit merkte in dit verband op dat er in streken waar één op de zeven mensen werkloos is, te weinig wordt geïnvesteerd, en pleitte voor premies wanneer zich nieuwe bedrijven in die gebieden vestigen. maatregelen” „Gerichte Vanuit Amsterdam rijden er regel matig vrachtwagens naar de Arabi sche landen. De Amsterdammer Henk Seheermeijer heeft die gouden lijn ontdekt. Zijn wagens zijn niet alleen te vinden op de route Amster dam-Teheran, maar ook bijv, in de buurt van de Assouandam in Egypte. Rolf Stallinga hoorde o.a. van hem. dat de chauffeurs „overlevings- bandjes” meekrijgen, bandjes met Nederlandse tekst, als het ze te veel wordt in de woestijn. Hf W’,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1