We weten niet wat we eten VERSTEVIGER VAN GATEN GEZINFORMATIE Berg het gereedschap goed op SS- SCHAARTRAP BETONMOLEN snijder tegelknipper en I tips voor vrije tijd Combinatie van /V /oB Controle Toevoegingen toneel wil huisvrouw kritischer maken kwaliteit voedsel Consument weet weinig van door H. Acker G. Machteloos Kersenjam I MM MM 3 È3 25 ZATERDAG II 0 J „Onze voedingsgewoonten zijn verkeerd”; „We eten te vet”; „We eten te veel”. Dit soort vermanin gen wordt ons keer op keer voorge houden, maar weten we eigenlijk wel wat we eten, en kunnen we dat weten? ers lerhou 'rg -530 dijk 31 uw im n E Glas die oningi 945 HP E 4 V- IE „Nee”, zegt Carla van Vessem van het Konsumententoneel, stu dente voeding aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. „We we ten het niet, zolang de fabrikanten niet verplicht zijn de samenstelling van een produkt op de verpakking te zetten en zolang de overheid niet in staat is voldoende controle uit te oefenen.” IBM 4 I s 4 .7 1 TEM Hier bouwt po NGEN de an: T In de wintertijd is het nuttig 1 hoeken Imatig zen in 96 89,72 134,59 179,45 224,31 269,18 Het Konsumententoneel is niet tegen industrieel vferwerkt voedsel, wil niet De pogingen van de vrouwen in het toetjes-spel om „Caprice” uit de markt te krijgen, mislukken. Met zo’n spel wordt de machteloosheid van de consu ment aangetoond. Wat moet het publiek nu verder doen? Carla van Vessem: „Het is niet onze bedoeling om pasklare oplossingen aan te dragen. We hopen dat de vrouwen met hun eigen organisaties gaan probe ren iets te veranderen”. Raaco fabriceerde ook onderdelen voor een zg. multi-wand, een wand, waar men gemakkelijk en overzichte lijk zijn gereedschap kan ophangen. Zo’n wand kan men op allerlei ma nieren, met allerlei variaties opbou wen: laatjes boven of beneden, steun - plankjes, waar men van alles op kan zetten. Men kan „de hoogte in” of „de breedte uit”. Er zijn vele soorten ophanghaken bij verkrijgbaar- lefoon 65 30. SEN en ge kkende Op het gebied van het opbergen van gereedschap heeft Raaco (Volta- straat 1, Heerhugowaard) weer wat aanwinsten. Daar is allereerst de transbox, een opbergdoos van kunst stof, die zo mee te nemen is. De transparante kunststof geeft direct een overzicht van wat men bij zich heeft en waar het zit opgeborgen. Een los vak zorgt er voor dat de spulletjes er niet uit kunnen vallen, als men de transbox als koffertje gebruikt. 239 n onds: )0 14643 1EN f 875,- kGES 1450,- B.V., dak- arket- zosten. lijden, ‘f alle meter a o btw ltst jvend :r „terug naar de natuur”. De groep wil alleen dat er kwalitatief goede ingre diënten worden verwerkt en uitsluitend chemische toevoegingen worden gebruikt waarvan bewezen is dat ze niet schade lijk zijn voor de gezondheid. Eind vorig jaar werd voor het eerst gespeeld voor enkele afdelingen van vrouwenorganisaties. Na opgedane erva ringen, worden nu wat wijzigingen aan gebracht. Na 24 februari gaat de groep weer voorstellingen geven. Onder auspi ciën van de stichting Konsumenten Kontakt wordt er ook gespeeld op de Emancipade, de grote manifestatie voor het Jaar van de Vrouw, die in mei in Utrecht wordt gehouden. zoet- en smaakstoffen bij en ten slotte nog wat chemische kleur- en geurstoffen. Als u gevraagd wordt: wat hebt u liever, vlees dat er vers uitziet of dat er minder vers uitziet?, dan kiest u het verse. Het gevolg daarvan is, dat uw vlees niet verser wordt, maar dat er een kleurtje aan wordt toegevoegd waardoor het er verser uit gaat zien. „De consu ment”, zegt Carla, „wordt zo gemanipu leerd, en de verkoop stijgt”. „De fabrikanten, uit op een zo groot mogelijke winst, verhogen de produkti- viteit door meer, sneller en goedkoper te produceren, wat meestal niet ten goede komt aan de kwaliteit van de produkten. Bovendien wordt er steeds meer gebruik gemaakt van chemische toevoegingen. De activiteiten van de fabrikanten liggen tegenwoordig veel meer op het vlak van de presentatie (reclame, aantrekkelijke verpakkingen) dan op het terrein van de kwaliteit”. Bij deze pogingen komen de vrouwen tot de ontdekking dat economische motieven een rol spelen. Door de televisie reclame is er vraag. De kleine kruideniers moeten het wel verkopen om niet nog meer klanten te verliezen aan de supermarkten. De supermark ten blijken gunstige kortingen van Unievla te krijgen als ze veel tegelijk afnemen. „De consument staat machteloos tege nover de continue stroom nieuwe pro dukten van onbekende samenstelling. De consument krijgt steeds minder inzicht in de kwaliteit van het voedsel”. Na afloop van het spel wordt er gediscussieerd over de vraag wat de consument kan ondernemen tegen de verkoop van dure produkten die kwalitatief van laag peil zijn. bij doe-het-zelven niet moet hebben). Op het tableau zijn tegel, (en glas)- snijder en tegelknipper naast elkaar aangebracht. Op het snij apparaat, waarin je de tegel vast kunt klem men, is een schaalverdeling aange bracht, waardoor je precies het juiste stuk kunt afsnijden. De twee snij- wieltjes van het snij-apparaat zijn op een traploos verstelbare stift gemon teerd. waardoor je allerlei steentjes of glaasjes (want het apparaat is uitstekend geschikt voor het maken van mozaïek-stukjes) exact hetzelfde kunt produceren. De maximale snij- capaciteit bedraagt 16 cm, voldoende dus voor de gangbare tegeltjes. De capaciteit van de knipper (geheel van metaal) bedraagt 7 cm dikte. Men kan ook krommingen met het snij-apparaat aanbrengen, ook al zo iets waar men grenzeloos mee kan tobben als het uit het losse handje gedaan moet worden. Als men niets meer te tegelen heeft aan wand of vloer in zijn huis, is het apparaat, zoals gezegd, geschikt voor het creatieve mozaïek-werk. Carla: „In het buitenland zijn de voorschriften veel strenger. Zo mogen er in Duitsland alleen kleurstoffen worden gebruikt die goedgekeurd zijn. In Neder land mogen geen kleurstoffen worden gebruikt waarvan het bewezen is dat ze schadelijk zijn, maar het merendeel van de kleurstoffen is nog helemaal niet onderzocht op schadelijkheid. Dat komt doordat de inspectie veel te weinig geld heeft om keuringsonderzoek te doen, naar alles wat op de markt is en komt. Die onderzoeken voor de Warenwet zijn ook onnodig tijdrovend: er wordt dubbel werk gedaan omdat in Nederland fabri kanten niet verplicht zijn de samenstel ling van hun produkten bekend te ma ken. „De individuele consument heeft al leen de macht om iets niet te kopen, maar dat kun je nauwelijks macht noe men. Door zo’n eenmansactie verandert er niets. We hebben laatst gespeeld voor vrouwen van de PvdA. Die wilden via de politieke partijen eisen gaan stellen. Suggesties die tijdens de discussie naar voren kwamen waren: betere consumen tenvoorlichting, informatieve reclame, een verplichting voor fabrikanten om de samenstelling van produkten op het eti ket te vermelden, en strengere voor schriften van de overheid voor chemi sche toevoegingen”. De toneelgroep, die bestaat uit een student huishoudkunde, drie studenten voeding, twee vormingswerkers en een econoom, is nog maar kort bezig. De leden van de groep willen hun kennis doorgeven aan doelgerichte groepen van vrouwen: leerlingen van huishoudscho len, plattelandsvrouwen, vrouwen van politieke groeperingen, huisvrouwen. Korte inhoud van het van het Wagenings K< mententoneel: In een te siespotje maakt de zuiv briek Unievla reclame een nieuw toetje: Ca] Marie-Antoinette prijst verleidelijk aan: „Vroeger alleen de koning een dess van kwark met muskaatdr ven, maar nu kan het h volk genieten van Caprice. Volgens Carla van Vessem zijn maar weinig mensen zich bewust van hun machteloze positie. De consument stelt zelden of nooit eisen aan een fabrikant. Er wordt zgn. wel tegemoet gekomen Volgens de directeur wil de consument dat ook: geen ru zie aan tafel met verdelen, geen afwas. Bovendien ziet het er veel aardiger uit in de rekken van de supermarkt: leuke kleine potjes, ook al zit er maar een tiende liter in, verkopen zoveel beter. De huisvrouwen besluiten het niet te nemen en proberen supermarkten en kruideniers te bewegen Caprice niet lan ger te verkopen. Andere groepen voor wie wij gespeeld hebben, vonden dat het op de weg ligt van vakbonden of consumentencoöpera ties en van consumentenorganisaties om veranderingen af te dwingen”. Volgens het Konsumententoneel zou bijvoorbeeld de Consumentenbond zich veel harder moeten opstellen. „Het ver gelijkend warenonderzoek, wat de bond nu voornamelijk doet, verandert weinig essentieels”. Het Wageningse Konsumententoneel wil, door middel van toneelvoorstellin gen met na afloop discussie, het publiek kritischer maken ten opzichte van voe dingsmiddelen. Eén van de opvallende op de vakbeurs Karwei, Utrecht gehouden, was Kombisnijder, een Op de internationale ijzerwaren vak beurs in Londen was één van de nieuwtjes een draagbare doe-het-zelf betonmolen, de Roll-a-mix. Zonder veel inspanning kan men met het betonmolentje ongeveer 50 kilo beton aanmaken in enkele minuten door louter de hendel op en neer te halen. Het gaat op de foto dus om het mo lentje, niet om juffrouw Sue Berk shire. Door wat de vrouwen in fabriek te zien krijgen ver! dert de vrolijkheid in bo heid. Wat blijkt? Het dure zo heerlijk voorgestelde tof is een mengsel van een h klein beetje kwark, i vruchtenpulp (in de hele briek is geen verse druif bekennen) en veel water. het de juiste substantie te i ven worden er b toegevoegd- Voor gaan er wat 'As: Tl i producten onlang in de Teglas soort paneel of mini-tafeltje waarop een tegelsnijder en een tegelknipper. Het is een Spaans stukje instrumentarium, in Nederland in de handel gebracht door H. Mennema BV (Kinderdijkstraat 71, Rotterdam). En men weet dat Span jaarden gek zijn op het verwerken van tegels in huis en bedrijf. Er worden door de doe-het-zelvers in ons land steeds meer tegels gezet. Met de voortreffelijke lijmen van tegenwoordig is dat geen kunst meer. Een moeilijkheid bleef altijd wel het op maat maken van de tegeltjes. Dat gaat wel met een giassnijder en een tegelbreektang, maar als je met glad de, geglazuurde tegels bezig bent is het lastig om bijv, een rechte lijn aan te houden met de eenvoudige glas snijder. De tegel glijdt vaak onder je handen weg, vooral als er moeten worden afgehaald. Deze Tegla Kombisnijder nu voor komt een hoop ergernis (iets dat je Een uittrekbare trap, die praktisch geen ruimte inneemt, wanneer hij in gebruik is, wordt op de markt ge bracht door Novon (Citadel 8, Gorin- chem) onder de naam „Zet-Alu”. De montage is simpel. De ophangbeugel wordt met vier schroeven aan de bovenzijde van de opening, van het trapgat, vastgezet. De schaartrap wordt in deze beugel geplaatst. De opgevouwen trap steunt op het luik, dat de opening naar de zolder afsluit. De Zet-Alu is van aluminium, dus licht van gewicht. De trap kan even tueel gemakkelijk meegenomen wor den naar een andere plaats in het huis. Daarvoor behoeft alleen de ver grendeling maar losgekoppeld te wor den. Een handige oplossing voor veel getob met vuilnis- of afvalzakken, die men op wil hangen, is de Clip- sac. Men bevestigt de „clip” aan de muur of aan de binnenkant van een kast(je). Daar kan men de zak aan bevestigen door die éénvoudig over de clip te trekken. Men kan de zak nu simpelweg openen, er het afval in doen, waarna de zak door een veer in de clip weer dichtspringt. Er zijn ook standaards te krijgen, waarmee men met de voet de zak kan openen of standaards met wieltjes, waardoor de zak verrolbaar is. Als onderwerp voor het eerste stuk is de kwaliteit van een toetje gekozen. Carla van Vessem: „Het is een goed voorbeeld. Iedereen eet wel eens zo’n toetje. We hebben het bovendien geko zen omdat we veel wisten van de sa menstelling van zulke toetjes. Maar het betekent beslist niet dat onze kritiek alleen toetjes geldt; er zijn andere voor beelden te over”. In de wintertijd is het nuttig de spullen voor de zomer na te kijken en te repareren. Als je bijvoorbeeld het tentzeil of scheepszeil of dekzeil onder handen neemt, maak je nogal eens mee, dat er een ring voor lijnen of touwen verdwenen of kapot is. Zonder ring scheurt de zaak natuur lijk op den duur uit. Maar hoe nu een nieuwe ring aangebracht? Ankor B.V. (Piet Heinstraat 70, Den Haag) heeft daartoe het setje „Eyelet Kit” in de handel. Het bevat een stalen, aan één kant opengewerkt en aangescherpt „gatenbeiteltje”, een stalen stompdreveltje, een voet ring en tenslotte een aantal rin gen. Die laatste kan men in verschil lende grootten krijgen. Met dit mate riaal kan men de gaten dus weer ringen. Het is ook te gebruiken in schoenen, riemen enz. aan de „wensen” van door marktonderzoek. Ook de afdeling Voeding van de Landbouwhogeschool in Wageningen doet onderzoek met veel te kleine bud getten. Carla: „Er is eens uitgerekend dat vijf minuten STER-spot evenveel kost als het hele onderzoekbudget van de afdeling Voeding van de LH voor een jaar. Het budget dat Unilever heeft voor reclame, is groter dan de totale kosten van wetenschappelijk onderwijs aan de Landbouwhogeschool”. De consument zou zich kritisch moe ten af vragen wat hij liever heeft: bruine kersenjam, of rode met kleurmiddelen; harde margarine, of zachte met chemi sche middelen voor de smeerbaarheid; hij moet zich afvragen, of hij echt wel gebaat is bij wasmiddelen met milieu verontreinigende fosfaten, bij oranje ge verfde sinaasappelen, bij kunstmatig ge kleurd ijs en gekleurde worst. Het Konsumententoneel wil dat de consument op de een of andere manier inspraak krijgt en zal kunnen meebeslis sen over wat er geproduceerd wordt, en hóe. de consument, Als de vrouwen dat alle maal gezien hebben, voelen zij zich genomen. De directeur zegt dat hij niets anders doet dan aan de wensen van de consumenten tegemoetkomen: er zit zoveel water in omdat de mensen slank willen blij ven. Waarom dan toch zo duur? Door de eenpersoons verpakkingen. Een huisvrouwenclub g een excuraie maken naar zuivelfabriek en in de heerst de uitgelaten stemm van een-dagje-uit. CAMP DE NUDISTES o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25