Gekkenkrant Uitzichtloze t.h.r. moet worden afgeschaft Luns wil zaak ook aansnijden KONINGIN OP WERKBEZOEK IN AMSTERDAM VS willen nog eens overleg over KLM PvdA en VVD moeten samen GIJZELING IN SCHEVENINGEN DINSDAG VOOR DE RECHTER ontwerp maken Nieuwe cao grafisch bedrijf PPR vraagt om stopzetting freonproduktie dit Mig] I L JOVD over abortus N i ZATERDAG 2 2 FEBRUARI 1 9 7 5' 2 BINNEN- EN BUITENLAND Z P! (Van onze Haagse redactie) Abe Nathan Informatienummer Oude muur Doodgeschoten J( J< m w d< af st ja Niet schuldig Eisen Geldboetes Nieuw DEN HAAG Drie van de vier gedetineerden die eind oktober vorig jaar de gijzeling in de Scheveningse strafgevangenis uitvoerden, staan dinsdag voor de Haagse rechtbank: de door de gijzeling van de boeren familie Smits in Deil berucht geworden 26-jarige Daan Denie en de 28- jarige Jan Brouwers het leverde hun beiden een gevangenisstraf van zeven jaar op en de voor een gewapende overval veroordeelde 22-jarige Algerijn Mohammed Koudache. Grote afwezige bij het proces: de 23-jarige Palestijn Adnam Ahmad Noeri, die eind november vorig jaar na een vliegtuigkaping in Doebai werd vrijgelaten. Rupsenbestrijding Bevrijd „Pie Face” Getuigenis niet verplicht Weisse Rose Politie aangeklaagd Raaptijd Harde lijn Arrestatie (Van onze parlementsredactie) en f? w Als aan deze eisen zou worden vol- uur De regering is geen moment bereid geweest op de eisen van de vier gedeti- dat 9e- de IJ- Zon Maan op De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Genéve Helsinki Innsbrück Lisabon Locarno Londen Minister-president Den Uyl verklaarde gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat de Amerikaanse mi- 14.29 22.39 15 10 7 2 2 4 6 17 6 9 7 15 17 17 1 12 5 8 13 11 4 6 3 20 8 20 17 18 uur uur uur uur Broeder Mattheus uit de Benedictijner abdij Sint Paulus in Oosterhout. die de vuurwapens voor de gijzeling leverde, moet dinsdag eveneens voor de Haagse Rechtbank verschijnen. Ook een Bredase prostituee, een bekende van Jan Brou wers, die de wapens aan de monnik zou hebben overhandigd, verschijnt in de be klaagdenbank. Tbr is uitzichtloos, omdat deze maatregel steeds verlengd kan worden. „Eigenlijk zijn tbr en een Kz (krankzinnig) verklaring broer tje en zusje”, zegt de Gekkenkrant. „Het zijn allebei manieren om mensen die zich niet aan de ongeschreven regels van de maatschap pij houden onschadelijk te maken. De krant zegt dat het een vrij toevallige zaak is of iemand via een tbr of een Kz-verklaring aan de samenleving wordt onttrokken. „Merkwaardig”, noemt de Gekkenkrant het onderscheid dat de strafwet maakt tussen toerekeningsvatbare, verminderd toereke ningsvatbare en niet toerekeningsvatbare delinquenten. „Hoe je dat verder moet indelen meldt de strafwet niet. „Als eindelijk de krankzinnigenwet eens fatsoenlijk toegepast zou worden, zouden volgens de letter alleen degenen die gevaarlijk zijn voor zichzelf, anderen of de openbare orde onvrijwillig mogen wor den opgenomen”, aldus de Gekkenkrant, „dus een zeer klein aantal mensen, die echt niet te houden zijn, de groep, waarvoor oorspron kelijk ook de tbr bedoeld is”. De rechter legt de maatregel van tbr volgens de Gekkenkrant in de praktijk vrij gemakkelijk op. „Het lijkt ook allemaal zo mooi: niet straffen maar helpen, maar ondertussen wordt aan degene die ter beschikking is gesteld niet gevraagd of hij zo geholpen wil wor den”. Een misser van de justitiële autoritei ten zij vergaten zijn voorlopige hech tenis te verlengen bracht hem weer op vrije voeten. Maar Broeder Mattheus heeft beloofd dat hij er dinsdag bij zal zijn. Een deel van de gijzelaars op weg naar huis, kort nadat de mariniers hun ge slaagde verrassingsaanval hadden uitge voerd. De vredesapostel Abe Nathan, die ja- ren geleden dank zij een geslaagde inza meling in Nederland zijn radioschip kon kopen, dat hij gebruikte om te trachten Israel en de Arabische landen te beïn vloeden, is weer in ons land om fondsen in te zamelen. Abe Nathan is vijf weken geleden met een hongerstaking begonnen om de aandacht te- trekken voor zijn streven, vandaar dat hij een persconfe rentie gaf terwijl hij in bed lag in het Pulitzerhotel in de hoofdstad. Den Haag krijgt de landelijke primeur van een telefonisch informatie-centrum voor het hele openbare vervoer in de regio. Reizigers kunnen per 2 mei op één telefoonnummer alle gewenste inlichtin gen krijgen over bus, trein en tram. Bij graafwerkzaamheden op het ter rein voor de rechtbank i s gisteren in Utrecht een 900 jaar oude muur bloot gelegd. De uit tufsteen bestaande muur werd rond het jaar 1050 gebouwd als zuidelijke grens tussen het toenmalige kerkelijk gebied St. Paulus en de stad. De leider van de machtige Argentijnse metaalarbeidersbond, Ponce, is gisteren door drie onbekenden in het centrum van de stad Rosario doodgeschoten. me sta vol tinn vai het ver dar ver bijl 8 8 7 8 8 7 8 7 7 9 7 10 15 f ger de sta nat zor ry I voc me dra J scb ten eer vai hel nie ooi 50( Bo elk vei I cor dat she ties koi bot hol mo dei Ne tot .1 Ut da do gif Ht doi vai all bk an gir I de mii me siei lee: het •Ik teg l boi len kei cee we fed leu de de ka vol per lan zon 1 be, PS af mt rei va cia lie ee m; de Ju to1 1 LEIDEN (ANP). De voorzitter van de liberale jongeren organisatie (JOVD), Nijpeis, heeft vanochtend een beroep op de tweede-kamerfracties van PVDA en VVD gedaan om de handen ineen te slaan en met een gezamenlijk initiatief- ontwerp inzake de abortus te komen. Secretaris-generaal Luns van de NA VO kondigde gisteren bij zijn vertrek vanaf Schiphol aan, dat hij de KLM- zaak in Washington' wil gaan bepleiten. „Vanwege mijn functie als secretaris generaal van de NAVO 1 igt het niet direct op mijn weg om specifieke KLM- kwesties te bespreken”, verklaarde Luns, „maar in het kader van het NAVO- bondgenootschap kan ik er niet zonder meer aan voorbijgaan dat Nederland en ook België, Denemarken en Noorwegen door dit soort politiek getroffen wor den”. Volgens Luns kan dit gevolgen hebben voor de sfeer binnen het bond genootschap. UTRECHT (ANP) De redactie van de Gekkenkrant (voor psy chiatrische patiënten en werkers in deze sector van de gezondheids zorg) pleit in het jongste nummer van het blad voor het verdwijnen van de tbr, de terbeschikkingstelling van de regering. „Delinquenten die het moeiljjk met zichzelf hebben kunnen ook best tijdens een gevangenisstraf van beperkte duur een therapie krijgen of een am bulante therapie, bijvoorbeeld in de vorm van een voorwaarde bij een voorwaardelijke veroordeling”, aldus de Gekkenkrant. Een jury in de Nieuwzeelandse hoofd stad Wellington heeft gisteren de vroe gere minister William Ball Sutch on schuldig verklaard aan spionage voor de Sovjet-Unie. Hij was ervan beschuldigd clandestiene ontmoetingen te hebben ge had met een inmiddels vertrokken Russische diplomaat. Over die eisen bestaat de eerste dagen geen enkele zekerheid. Het enige, dat naar buiten komt, is dat Noeri ver langt, dat zijn in de ziekenzaal verblij vende kameraad Tamimah, met wie hij samen in maart ’74 een VC-10 van British Airways kaapte, zich bij hem voegt. Pas dinsdagavond de vier moe ten de vertragingstactiek van de autori teiten meer dan beu zijn komen er duidelijke eisen. Jan Brouwers deelt via de van de gevangenbewaarders afgeno men portofoon mee, dat op elk moment waarop zij willen vertrekken, op Schip hol een vliegtuig gereed moet staan. Óp de luchtplaats van de gevangenis moet een bus voorrijden met een achterdeur. Na het stellen van de eisen treedt er een stilte bij de vier in. De officier van Justitie in Middelburg vindt de kapitein van de drijvende bok Taklift 1 en die van de sleepboot Tonijn schuldig aan de aanvaring met de Zee- landbrug op 9 mei van het vorig jaar. De aanvaring veroorzaakte een schade van twee-en-een-half miljoen gulden aan de brug, die lange tijd onbruikbaar was voor het verkeer in verband met een ingrijpende reparatie. Daardoor heeft de Zeeuwse brugmaatschappij vierhonderd duizend gulden aan tolinkomsten ge mist. De kapiteins hadden een advies van de brugwachter nog twee uur te wachten met onder de brug door te varen in de wind geslagen. Het parlementaire kiescollege in Zuid- Afrika heeft gisteren „mr. Gold”, dr. Nicolaas Diederichs, met algemene stem men gekozen tof nieuwe president. die zo slecht aan de behoeften van de huidige bevolking zou aansluiten, vier van de vijf Dapperbuurters dwongen zijn de buurt te verlaten. DEN HAAG De Amerikaansse dienst voor de burgerluchtvaart zal voorlopig niet ingrijpen in de vluchten van de KLM naar de VS. Hoewel de Amerikanen nog steeds vasthouden aan de eis dat de KLM haar vluchten met 50 percent vermindert, wil men nog eens met Nederland overleggen. uur uur etmaal: 70 percent. Amsterdam licht bew. half bew. half bew. zw. bew. half bew. half bew. licht bew. half bew. half bew. Zd. Limburg licht bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. mist zw. bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt Kopenhagen zw. bew. regenbui onbewolkt licht bew. Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel i Las Palmas Tel Aviv Tunis Gedeputeerde Staten van Noord-Bra- bant hebben een cultuurtechnisch be drijf opgedragen om op grote schaal rupsen te gaan bestrijden. De meeste overlast wordt veroorzaakt door de zo geheten bastaardsatijn vlinder. ozo ozo ozo ozo ozo ozo ozo ozo zo zo zzw n windstil zzo ozo ozo no ono wzw no z zo zo zzo ozo windstil windstil o o n wzw ozo nno ono w n o w nno no wnw nw Nijpeis deed dit op het wintercongres van zijn organisatie in Leiden, waar hij de vrees uitsprak dat noch het VVD- initiatief-ontwerp, noch de twee andere ontwerpen (Lamberts-Roethof van de PVDA en Van Schaik-Van Leeuwen van KVP-ARP) zullen worden aangenomen. De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken heeft gisteren een beloning van 120.000 gulden uitgeloofd voor in lichtingen die leiden tot de opsoring van de anarchistenleider Renato Curcio, die eerder deze week door aanhangers uit de gevangenis van Casale Monferrato in Noord-Italië werd bevrijd. UTRECHT (ANP). Gistermiddag is overeenstemming bereikt over de collec tieve arbeidsovereenkomsten voor de on geveer 44.000 technische werknemers en plus-minus 500 chefs in het grafisch bedrijf. De loonsverhoging aan het begin van het contract zal 1,6 percent bedra gen boven de prijscompensatie van 3,52 percent. De minimum-vakantietoeslag wordt verhoogd van 1115 tot 1450. Ouderen vanaf 60 jaar gaan korter wer ken. pij van een Benedictijner monnik te zitten. Op 6 november bekent de 45- jarige broeder Mattheus. dat hij aan een van de Nederlandse gedetineerden twee vuurwapens heeft geleverd. De monnik heeft de bijbelse opdracht om aan ge vangenen verlossing te melden letterlijk opgevat. Volgens een bericht in de Amerikaan se Wall Street Journal biedt de firma „Pie Face International” een unieke ser vice: Als men wrok koestert tegen een medeburger kan men a raison van 35 dollar via een tussenpersoon van deze firma een taart in het gezicht van de gehate landgenoot laten werpen. De fir ma zegt al 60 opdrachten uitgevoerd te hebben. Men weigert opdrachten ten na dele van „hooggeplaatsen”. Eind januari liepen de onderhandelin- gen vast op een reeks verschillen van opvatting. Af gesproken is dat de bijsturing van de lonen zal plaatsvinden per ind juli en aan het eind van het contract. Bij deze bijsturingen geldt een vloer van 182,50 per percent prijsstijging. Enige verbetering werd voorts aangebracht in de reeds per 1 januari van kracht ge worden regeling inzake vrije tijd voor oudere werknemers. Volgens de regeling hebben werknemers van 60 jaar en ou der recht op 120 vrije uren oplopend tot 600 vrije uren op 64-jarige leeftijd met behoud van het volle loon. Na de bijeenkomst in de voorpost wan delde de koningin in gezelschap van burgemeester Samkalden en wethouder Kuypers naar de Roomtuintjes, waar een bezoek werd gebracht aan het gezin Van Overbeek. Hier maakte de koningin, omstuwd door de bewoners, een wande ling door de Grote Wittenburgerstraat. Zij liet zich hierbij uitvoerig voorlichten over de stadsvernieuwing. Ook hier liet de buurt op een spandoek weten, dat de huren van de nieuwbouw, in dit geval Kattenburg, voor hen te hoog zijn. Foto: De koningin op een Kattenburger- brug, links van haar wethouder Lammers en rechts burgemeester Samkalden. Na de lunch in de woning van commandant maritieme middelen mond bezocht het gezelschap de haven. In West-Duitsland hebben journalisten en alle andere personen die beroepsma tig meewerken aan het verzorgen van persberichten en radio-uitzendingen voortaan onbeperkt het recht te weige ren voor de rechter getuigenis af te Iggen, zowel bij de strafprocessen als bij civiele en andere juridische procedu res. Deze regeling is vastgelegd in een gisteren door de Bondsdag aangenomen wet. Minister-president Den Uyl toonde zich gisteren bijzonder verbaasd over het voornemen van de sectetaris-generaal. „Iedere privé-persoon die de KLM-be- langen wil dienen, verdient natuurlijk alle lof, maar laat ik zeggen dat Luns van de regering in ieder geval geen verzoek heeft gekregen de zaak te be pleiten.” Minister-president Den Uyl verklaarde enkele weken tijdens een persconferentie dat de verhouding tussen Nederland en Amerika wel eens zou kunnen verslechteren als men van Ame rikaanse zijde de KLM sterK wil beknot ten. aan de gang, als twee gevangenen op staan en een postool trekken. Een van hen roept: „Dit is een gijzeling”. Tweeëntwintig mensen de pater, de organist, de koorleden, hun vrouwen en kinderen en twee gevangenbewaarders gaan een gijzeling van bijna 105 uur tegemoet. De negen gevangenen die niets met de gijzeling te maken hebben, verla ten rustig de sport- annex kerkzaak Direct na de gijzeling komt er in de gevangenis onder leiding van de Haagse procureur-generaal mr. W. A. baron Van der Feltz een „crisisstaf” bijeen- Later zal Van der Feltz verklaren, dat de crisisstaf vanaf het begin twee lijnen heeft gevolgd. „Ten eerste praten met de gedetineerden en ten tweede het voorbe reiden van een overrompeling, die zou moeten leiden tot de overgave van de overvallers en het sparen van de levens van de gijzelaars. Onderhandelingen zijn niet werkelijk op gang gekomen, omdat de overvallers hun eisen niet duidelijk en concreet konden formuleren”. Het februari-herdenkingscomité in Am sterdam protesteert in een telegram aan de rector van de universiteit in München „ten scherpste” tegen diens verbod de strijd en de dood te herden ken van de leiders van de Duitse ver zetsgroep uit de Tweede Wereldoorlog Die Weisse Rose. Deze groep werd geleid door Hans en Sophie Scholl. AMSTERDAM(ANP). Het PPR- hoofdbestuur heeft bedrijven die werken met freongas in een brief gevraagd dit „gevaarlijke” gas niet meer te gebruiken. Freongas, dat in spuitbussen wordt ge bruikt als drijfgas, tast volgens de PPR de ozonlaag in de atmosfeer aan. Verder bestaat het gevaar van mis maakt geboren baby’s, klimaatsverande ringen en huidkanker. U kunt de verant woordelijkheid daarvoor niet dragen, al dus het PPR-bestuur tot de fabrikanten. De PPR vraagt hen het gebruik van het gas te stoppen in afwachting van een verbod of totdat een ongevaarlijk vervangend gas beschikbaar is. Al eerder riep de PPR op tot een koopstaking van spuitbussen. Een hoofdagent en een hoofdinspec teur zijn door Albert Bruininks, actie voerder van de kamerbewoners „Het du re kippenhok” uit Heerlen, aangeklaagd wegens mishandeling. De politie zou hem op 6 februari tijdens een demon stratie hardhandig hebben verwijderd uit het Heerlense gemeentehuis. daan, zouden de gedetineerden de twee nog gegijzelde vrouwen en een hartpa tiënt vrijlaten. Vrijgelaten zijn dan al zes gijzelaars. Broeder Mattheus deed als celbezoeker veel reclasseringswerk en was ook de vaste celbezijéker van Daan Denie. Jan Brouwers had hij leren kennen toen deze in het Huis van Bewaring in Breda zat. In kringen van het gevangeniswezen en van het departement van Justitie had hij tot in de hoogste regionen altijd veel goede relaties onderhouden. Relaties, die hij goed kon gebruiken, want zijn werkwijze als celbezoeker werd nog wel eens „omstreden” ge noemd. In de Bredase koepel stuitte hij bij zijn werk op weerstand bij de lei ding. Een goed woordje van minister Van Agt opende de poorten echter weer voor hem. De poorten van de gevangenis gingen na zijn arrestatie nog eens voor hem open. nister Kissinger in ieder geval nog een keer zal praten met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Hoewel hij daaruit niet durfde afleiden dat er voor de KLM dus nog iets beters te verwachten is, noemde Den Uyl deze Amerikaanse aankondiging een „reden tot optimisme”. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Overwegend zonnig en droog, geleidelijk hogere temperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimum temperatuur: omstreeks 2 graden; maximum pemperatuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog 0 o 0 0 0 0 0 0 o o o 1 o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o o o o o o o o o o 4 o Zaterdagavond 26 oktober draagt ge- vangenis-aalmoezenier pater A. de Bot zoals elke week in de gevangenis de Heilige Mis op. Het twaalf leden tellen de mannenkoor „Ut Captivi Gaudeant” (Opdat de gevangenen zich verheugen!) luistert de mis op. Dertien gevangenen wonen de mis bij. Onder hen Noeri, Denie, Brouwers en Koudache. De mis is nog geen kwartier half bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew: geheel bew. i zw. bew. zwaar bew. zwaar bew. ZONDAG 23 FEBRUARI IJMUIDEN 1.06 uur en 9.03 uur en Staatssecretaris Meijer van CRM blijft erbij: de raaptijd voor kievitseieren moet dit jaar voor het gehele land worden ingkort tot zondag 6 april. Hij denkt er niet over om tegemoet te komen aan de Friese wensen een latere datum vast te stellen. neerden in te gaan. Minister Van Agt (Justitie) verklaarde na afloop van de gijzeling, dat zelfs als de regering daar toe bereid zou zijn geweest, ze praktisch onuitvoerbaar zouden zijn. „De uitkomst, waar de regering van het begin van de gijzeling op aanstuurde, was het overle ven van de gijzelaars en mogelijk ook van de overvallers. Maar niet door hen toe te staan uit Nederland te vertrek ken”. Dezelfde dinsdagavond doet de close- combat-unit van het Korps Mariniers mensen, die getraind zijn in lijf-aan- lijf-gevechten een poging de kerkzaal binnen te dringen. De poging wordt stopgezet, omdat ze de deur naar de zaal niet snel genoeg kunnen forceren. Nadat men deskundigen op het gebied van de thermische lans heeft geraad pleegd, doet men woensdagavond een nieuwe poging. Een poging die slaagt. De gijzelaars worden bevrijd, de daders worden naar een speciaal ontruimde vleugel van de gevangenis gebracht. „Ook voor ons een paleis voor een betaalbare prijs”. Dit was een van de leuzen die bewoners van het nieuwe woningcomplex Roomtuintjes in de Dap- perbuurt aan een gevel hadden aange bracht om koningin Juliana tijdens het werkbezoek dat zij gisteren aan Amster dam bracht hun bezwaren kenbaar te maken tegen de hoge huren van de nieuwbouw in de oude wijken. De koningin begon haar bezoek bij de voorpost van het gemeentelijk bureau bestuurscontacten in de Pontanusstraat, waar wethouder Kuypers van Volks huisvesting een uiteenzetting gaf van het op gang komende vernieuwingsproces in de Dapperbuurt en de daarmee gepaard gaande problemen. Bij haar aankomst aan de voorpost werd de koningin aange sproken door een van de bewoners, die haar inlichtte over een aantal knelpun ten in de buurt. Naast de hoge huren noemde hij o.m. de in het bestemmings plan vastgelegde woningdifferentiatie Hoog water 1.06 uur en 13.34 Laag water 9.03 uur en 21.41 MAANDAG 24 FEBRUARI IJMUIDEN 2.09 uur en 10.07 uur en Een foto - genomen rond middernacht van de Scheveningse strafgevangenis. De gijzeling van bijna 105 uur is ten einde. Iedereen is opgelucht. Van der Feltz zegt direct na de actie: „Het is misschien wel het eerste geval waarbij met volledig succes de zogenaamde har de lijn is gevolgd, zonder dat er doden of gewonden zijn gevallen. Dat is te danken aan het opreden van de mari niers”. Maar er blijven vragen. Want, hoe is het mogelijk, dat men twee pisto len een gevangenis binnensmokkelt? Het antwoord op die vraag bleek in de Een Nederlandse vrachtwagenchauf feur, wiens naam door het persbureau Associated Press wordt opgegeven als Geert Kapen, is gisteren in Belgrado gearresteerd. Hij zou ervan beschuldigd zijn een ongeluk te hebben veroorzaakt waarbij een Joegoslavische chauffeur om het leven is gekomen en voor 140.000 schade is aangericht. Hoog water 2.09 uur Laag water 10.07 uur ZONDAG 23 FEBRUARI Zon op 7.40 uur onder 18.07 Maan op 15.05 uur onder 5.45 MAANDAG 24 FEBRUARI op 7.38 uur onder 18.09 16.30 uur onder 6.18 uur W >S ,,b» i i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2