ZWARE STRAFFEN IN WATERGATE-PROCES Auto onder trein: SPAANSE OFFICIEREN: twee doden LEGER BOVEN POLITIEK Felle strijd in Eritrea VN-commissie veroordeelt Israel PORTUGEES LEGER WIL MACHT HOUDEN Actie Franse vissers deels Fel protest tegen bombardement’ op vogels in VS Experts: veroverde olievelden Aboe Rodeis snel opgedroogd Bouwbonden teleurgesteld over regeringsplannen voortgezet Café verwoest bij bomaanslag 1 I BOMMENWERPERS INGEZET NVV/NKV: TOT GELDBOETE VEROORDEELT WERKLOZEN VERWACHT” „SHERRY-KNOEIER” „GIROREKENINGEN OPZEGGEN” „MEER LANGDURIG It I ■i 2 3 ZATERDAG 2 2 FEBRUARI 19 7 5 BINNEN» EN BUITENLAND MM Ft ijding i-Bra- h be- schaal meeste de zo- luldig hoofd- lioten athan ie ja- inza- p kon achten beïn- mdsen weken onnen r zijn confe- in het lieuw inner plicht alisten psma- n van dingen weige- af te >n als acedu- n een lomen muur wiiimmiTiiiiiiii laagd nspec- actie- ét du- klaagd e zou emon- rijderd aptijd statie ahauf- >ureau in als Igrado uldigd rzaakt uffeur voor WASHINGTON (Reuter, UPI) John Mitchell, Bob Haldeman en John Ehrlichman, eens Nixons drie nauwste medewerkers, zijn gisteren wegens hun aandeel in het in de doofpot stoppen van de Watergate affaire veroordeeld tot gevangenis straffen van elk 30 maanden tot 8 jaar. oetes elburg le bok Tonijn l Zee- jaar. schade m aan ir was it een ■eft de iderd- 1 ge- advies mr te >or te Rose n Am- n aan It in diens srden- ver- oorlog geleid Luchtaanvallen ïvrijd innen- loning ar in- ig van o, die uit de ito in 7ace” ikaan- PSP Midden-Nederland Sabotage 1 I V Medewerkers Nixon veroordeeld niet vroe- h on- oor de uldigd en ge- ken itijnse steren ntrum AMSTERDAM (ANP). De economi sche politierechter in Amsterdam, mr. F. ten Kroon, heeft gisteren conform de eis een 50-jarige Amsterdammer, directeur van een groothandel in dranken, wegens het in de handel brengen van sherry, die niet aan de kwaliteitseisen voldeed, ver oordeeld tot elf geldboetes van 250 tot 500 gulden, in totaal voor 4250 gulden. Bovendien kreeg hij twee geldboetes van eik 375 gulden omdat zijn voorraad- en verwerkingsregister totaal ontbrak. In elf gevallen hadden Nederlandse commissies van deskundigen uitgemaakt, dat de door deze groothandel geleverde sherry niet aan de gewenste kwalifica ties betreffende kleur, geur en smaak kon voldoen. In een aantal gevallen was bovendien geconstateerd, dat het alco holpercentage van de sherry te laag was, mogelijk door vermenging met een an der produkt. Niet alleen de Nederlandse deskundi gen hadden een vernietigend oordeel van de sherry uitgesproken. De merken „Co- sta del Sol” en „Manuel Torino” werden naar een Spaanse keuringsinstantie ge zonden, die oordeelde dat hier van sher ry geen sprake was. „Het leger is er niet om de openbare orde te handhaven maar moet het volk dienen”, aldus wordt in de verklaring gezegd. Tot nu toe is het Spaanse leger dat 220.000 man schappen telt een steunpilaar ge- MADRID (AP). Een groep van 25 legerofficieren in Barcelona heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het leger boven de politiek staat, maar niet mag worden gebruikt als een politieke macht tegen het volk. De verkla ring is voor zover bekend de eerste openlijke uiting van meningsver schillen binnen het leger. Volgens het rapport van de deskundi gen was de maximale produktie in 1972-1973 met 5,4 miljoen ton be reikt. Zij daalde in 1974 tot 4,3 miljoen ton en zal in 1975 niet de vier miljoen ton overschrijden. Tijdens zijn jongste reis had Kissin ger in Zwitserland een onderhoud met de sjah van Iran, die beloofde na het wegvallen van Aboe Rodeis meer olie aan Israel te zullen leve ren. Bij bomaanslagen op katholieke café’s in Belfast raakten meer dan 30 mensen ge wond. Het is de ernstigste uitbarsting van geweld sinds 10 februari, de dag waarop de IRA een bestand liet ingaan. Op de foto de totaal verwoeste Railway Bar, waar een flink aantal gewonden vielen. ARNHEM (ANP). In Duiven bij Arnhem is gisteravond een auto onder de trein gekomen. Twee inzittenden van de auto werden daarbij op slag gedood. Zuid- dr. stem- •imeur ntrum in de ap één chtin- m. t ter en in bloot- muur rd als tnalige stad. I blijft seieren land il. Hij aet te latere Het program, waarover nog zou kunnen worden onderhandeld, is voorgelegd aan de politieke partijen die vertegen woordigd zijn in de voorlopige rege ring. Portugal zal derhalve een staats vorm krijgen, die het midden houdt tussen een militaire dictatuur en een parlementaire democratie. De straf houdt in dat Mitchell, Ehr- lichman en Haldeman minstens tweeën- een half jaar moeten uitzitten, en maximaal acht jaar. Een vierde beklaag de, de voormalige onder-minister van Justitie Robert Mardian, is veroordeeld tot tien maanden a drie jaar gevangenis. De vier veroordeelden gaan in hoger goede mensen meesleurde. Wat Halde man deed, heeft Nixon ook gedaan, maar Nixon is vrij en Haldeman heeft de beproeving van een proces moeten doorstaan”. U hebt ook een soort gratie- bevoegdheid, aldus de advocaat tegen rechter Sirica, Bob Haldeman loopt de kans veel meer te moeten lijden dan Nixon ooit zal doormaken. weest voor het regime van generaal Franco. Leger en regeringsleiders hebben her haaldelijk verklaard, dat in Spanje geen beweging van de strijdkrach ten zoals in Portugal het regime in gevaar kan brengen, omdat er in het leger geen dissidente officieren zijn. De verklaring van de 25 officieren is overhandigd aan It. generaal Salva dor Banuls, commandant van het district Barcelona. Een afschrift zou zijn toegezonden aan de minis ter voor het leger It. generaal Francisco Coloma. Of Franco het stuk onder ogen is gebracht was niet bekend. Tijdens plaatselijke bijeenkomsten in Duinkerken, Boulogne en Calais werd bij stemming besloten de protestactie voort te zetten, terwijl hun collega’s in Le Havre, l’Orient en andere havens besloten de blokkades op te heffen. Niet alleen de vogels worden zo ver nietigd, maar de gehele flora en fauna in het gebied lopen ernstig gevaar, aldus „Het Vogeljaar”. De redactie heeft onder meer steun voor haar protest gevraagd aan prins Bernhard als voorzitter van het Wereldnatuurfonds, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en de Vereniging tot Bescherming van Vogels. Door onbekende oorzaak is de be stuurder van de auto de ,met een auto matische knipperlichtinstallatie beveilig de overweg aan de Heilig-Landsestraat in Groessen (gem. Duiven) opgereden. De auto werd 500 meter door de trein meegesleurd. De twee inzittenden, beiden ambtenaren, waren op weg naar huis. Het zijn de bestuurder, de 36-jarige F. Beettjer uit Zevenaar en de heer W. van Gral (47), eveneens uit Zevenaar. .<*u De voornaamste beschuldiging, die de commissie tegen Israel inbracht, is „de opzettelijke vernietiging van Koeneitra (Syrië)”. Tevens wordt Israel verweten maatregelen te hebben genomen tot wij ziging van de status van Jeruzalem. De veroordeling was voorgesteld door negen landen. Slechts Amerika stemde tegen, terwijl negen landen zich van stemming onthielden. De vrijlating van Capucci, de Grieks-katholieke aartsbis schop van Jeruzalem, was voorgesteld door eveneens negen landen, die de steun kregen van nog eens twaalf gede legeerden. Vijf landen onthielden zich van stemming en zes stemden tegen. Onder de tegenstemmers was Nederland. Inmiddels beginnen Israëlische func tionarissen openlijk te spreken over de mogelijkheid van luchtaanvallen op Arabische olievelden, ingeval van een nieuwe oorlog in het Mid- Het program is deze week door de vergadering van de strijdkrachten in besloten zitting aangenomen. De strijdkrachten zouden hebben gedreigd het begin van de verkiezingscampagne uit te stellen tot de partijen hun goedkeuring eraan hebben gehecht. In GENEVE (AFP). De VN-commissie voor de rechten van de mens, die sinds 3 februari in Genève bijeen is, heeft giste ren Israel veroordeeld wegens het schenden van de mensenrechten in de bezette Arabische gebieden. Verder vraagt zij de onmiddellijke vrijlating van mgr. Capucci. De verdediger, mr. A. Karskens, trok de onpartijdigheid van de keuringscom missies in twijfel. „Bijna alle gerenom meerde wijnhuizen zijn in die commis sies vertegenwoordigd. De verkopen al leen de duurdere sherries. Mijn gliënt heeft bewust geprobeerd goedkopere aherry te brengen en bokst bewust op tegen de aristocratische huizen.” Volgens ooggetuigen heeft het Ethiopi sche opperbevel bij de gevechten, die zich afspelen in een strook tussen de buitenwijken van Asmara en het 90 kilometer verder liggende loyale bol werk Keren, artillerie en bommenwer pers ingezet. Het lijkt erop dat dit, geografisch gezien, de meest uitgebreide slag is, sinds de Eritrese vrijheidsstrijd drie weken geleden, na 12 jaar akties van beperkte omvang, plotseling in alle hevigheid op- firma :e ser in een fan 35 i deze an de )e fir- erd te m na- Als gevolg van de behandeling in hoger beroep en mogelijke juridische tactieken die. hun advocaten nog kunnen toepassen, kan het nog maanden, moge lijk zelfs jaren duren voor het viertal in de cel beland. De veroordeelden legden geen slotverklaring af. Namens Halde man zei diens advocaat, John Wilson, dat wat Haldeman ook gedaan mag hebben „hij dat niet voor zichzelf deed, maar voor de president van de Verenig de Staten”. Volgens Wilson was Halde man verzeild geraakt „in een politieke maalstroom, die nog heel wat andere HILVERSUM (ANP). De redactie van „Het Vogeljaar”, een tijdschrift voor vogelstudie en vogelbescherming, heeft bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen plannen van de Amerikaanse luchtmacht grote groe pen vogels rond een legerplaats in de VS te „bombarderen”. Het zou immers niet in het belang zijn van de olie-producerende Ara bische landen noch in het belang van het naar olie dorstende westen dat de olieproduktie beknot of af gesneden wordt. Onder welke om standigheden de Israëliërs een der gelijke eventuele „blitz’-aanval zouden denken uit te voeren is niet duidelijk. den-Oosten. Zij geloven dat het dreigen met dergclijke aanvallen niet alleen afschrikkend werkt voor een Arabische aanval maar ook een sterkere positie geeft bij onderhandelingen over een vredes regeling. Het proces werd gekenmerkt door de afwezigheid van ex-president Nixon, die wegens ziekte niet in staat was als getuige op te treden. Rechter Sirica heeft enige van de zwaarste vonnissen tot dusver in de Watergate-processen uitgesproken. De zwaarste straf is opge legd aan Watergate-inbreker Gordon Liddy, die zes jaar en acht maanden tot 20 jaar kreeg. UTRECHT (ANP). Het PSP-gewest- bestuur Midden-Nederland vraagt alle PSP’ers hun geld voorlopig van de giro af te halen. Het PSP-bestuur wil hier mee protesteren tegen het laten blokke ren van girorekeningen van weigeraars van de milieu-belasting door het provin ciaal bestuur van Utrecht. In een bulletin van de PSP Midden- Nederland wordt de inningsmethode on toelaatbaar genoemd. Een woordvoerder van de provincie Utrecht deelde gisteren desgevraagd mee dat de provincie voorshands gewoon doorgaat met het laten blokkeren van de girorekeningen. Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat had donderdag met name de Commissarissen van de Koningin schriftelijk verzocht alleen met uiterste omzichtigheid het blokkagemiddel te hanteren omdat hij anders een totale ontwrichting van het girale verkeer vreesde. De behoeften van Israel belopen on geveer 7,5 miljoen ton per jaar timisme van minister Gruijters is één van de oorzaken, die tot deze toestand hebben geleid. Immers maatregelen ter verbetering van de werkgelegenheid zijn daardoor te lang uitgebleven,” aldus de verklaring van de federatie die tezamen bijna 20.000 leden telt. De federatie meent dat de regering voor de werkgelegenheid ih de bouw een meer dan normale verantwoordelijkheid draagt. Zoals ook uit de werkgelegen- heidsnota blijkt, is de overheid immers voor de helft van de opdrachten in de bouw rechtstreeks of indirect verant woordelijk. De federatie noemt het opvallend, dat de regering zwijgt over de toekomst van de tienduizenden bouwvakarbeiders, die kennelijk niet meer in hun sector aan de slag kunnen- Verwacht mag worden, dat de omvang van de groep langdurig werklozen in de bouw nog sneller zal toenemen. In dit verband heeft het de bouwbonden NVV-NKV pijnlijk getrof fen, dat geen verhoging van de uitkering krachtens de wachtgeld en werkloos heidsverzekering wordt voorgesteld. Eind januari waren er ruim 57.000 bouwvakarbeiders werkloos. Daarente gen was er een vraag naar bijna 3000 bouwvakkers. De fundamentele versto ring van de arbeidsmarkt in de bouw is hiermee duidelijk aangegeven, oordeelt de federatie. waarvan tot 1973 75 percent van de olievelden van Aboe Rodeis kwam. Volgens de deskundigen heeft Israel afgezien van voortzetting van de prospectiewerkzaamheden in het gebied van Aboe Rodeis na sabota ge in Abidjan, aan een schip dat materiaal vervoerde dat nodig was voor boringen in zee, en na druk van de Verenigde Staten. De des kundigen waren van mening dat de teruggave van Aboe Rodeis aan Egypte toch zeer ernstige moeilijk heden voor de Israëlische economie teweeg zouden brengen, zelfs in dien de Amerikanen zich verplich ten tegemoet te komen aan de behoefte aan olie. laaide. Volgens sommige waarnemers tracht het regeringsleger momenteel een bres te slaan in de gordel van onafhan kelijkheidsstrijders die de aanvoer van voedsel en brandstof naar Asmara tot een minimum heeft beperkt. Voor deze visie kon echter geen bevestiging worden verkregen. Volgens; geruchten, die in Addis Abeba de ronde doen, trachten de separisten greep te krijgen op Keren, een van de vijf loyale bolwerken in een provincie die overigens praktisch geheel op de hand van de rebellen is. De bevelhebbers van het bevrijdings- front hebben zich verenigd in een mili tair opperbevel en ze zouden zich voor bereiden in Keren de vorming van een voorlopige regering van Eritrea uit te roepen. Deze regering zou zich moeten belasten met het bestuur over de bevrij de gebieden. In Addis Abeba hebben ongeveer 3000 studenten een betoging gehouden voor de eenheid van Ethiopië met Eritrea en tegen de leiders van de afscheidingsbe weging. Op één van de meegedragen spandoeken stond: „we moeten ons ver zetten tegen Arabische samenzweringen”, een verwijzing naar regeringsverklarin gen waarin Syrië en andere Arabische landen worden veroordeelu voor het steunen van de Eritrese verzetsstrijders. Mitchell, Haldeman en Ehrlichman zijn door de jury schuldig bevonden aan samenzwering, meineed en belemmering van de rechtspleging teneinde het Wa ter gate-schandaal in de doofpot te hou- Het feit dat de regering voor 1976 een verlies van 9000 arbeidsplaatsen vergele ken met dit jaar voorziet, is volgens de CNV-bond gebaseerd op de onrealisti sche veronderstelling dat de vernieuw bouw in 1976 goed op gang komt. De bond heeft de indruk, dat door de recen te maatregelen van de regering, de werkgelegenheid volgend jaar in de bouw in manjaren in de meest gunstige becijferingen op hetzelfde peil blijft als dit jaar. „Dat betekent dat de bouwnij verheid met het huidige werkloosheids peil zal moeten leren leven”. beroep. Hangende de behandeling van hun zaak in hoger beroep blijven ze op vrije voeten. Ehrlichman, Haldeman en Mardian bleven uiterlijk onbewogen, terwijl ex-minister van Justitie John Mitchell zat te lachen en te praten met zijn advocaten. Bij het verlaten van de rechtszaal zei Mitchell tegen journalis ten: „Hij had me ook kunnen veroorde len de rest van mijn leven door te brengen met Martha”, zijn ex-vrouw, die door haar onverwachte en onverbloemde uitspraken regelmatig voor enige op schudding zorgde. den. Mardian is alleen wegens samen zwering veroordeeld. Een vijfde beschul digde, Kenneth Parkinson, die als jurist voor Nixons herverkiezingscampagne werkte, is vrijgesproken. „Zeker in vergelijking met het alge mene werkloosheidsniveau is dit vol strekt onaanvaardbaar. Het te lang en volkomen ten onrechte volgehouden op- maatregel is aangëkondigd. Alle projec ten die in de nota worden opgesomd zullen worden uitgevoerd op basis van reeds vorig jaar aangekondigde pro gramma’s. „De vraag rijst in hoeverre overigens van werkelijk extra werken kan worden gesproken,” zo besluit de verklaring van de federatie bouwbonden NVV-NKV. UTRECHT (ANP). De federatie bouwbonden NVV/NKV is tot teleurstel lende conclusies gekomen na een eerste kennisneming van de donderdag gepubli ceerde nota inzake de werkgelegenheid. ,Voor de bouw wordt geen enkele nieu we maatregel aangekondigd,” aldus de federatie gisteren in een verklaring. Te leurgesteld is de federatie vooral omdat de regering een werkloosheidsniveau in de bouw van 34.000 voor 1975 en de komende jaren accepteert. Hiermee is volgens de federatie een situatie gescha pen, waarin 11 percent van de Neder landse bouwvakarbeiders het voorlopig zonder werk zal moeten doen. ADDIS ABEBA (AP, AFP, Reuter). Troepen van het Ethiopische regerings leger zijn gisteren bij prikakties in het noordwesten van Asmara liggende heu velland gestuit op felle tegenstand van de Eritrese Moslem-separisten. Op een aantal punten in dat gebied wordt hevig gevochten, zo meldden Ethipische en buitenlandse zegslieden. de regering zijn de Socialistische Par tij, de Democratische Volkspartij en de Communistische Partij vertegen woordigd. Algemene verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering zijn vastgesteld voor 12 april. In de herfst zouden dan verkiezingen voor een parlement volgen. Het program van de strijdkrachten om vat volgens de zegslieden onder meer de volgende punten: De beweging van de strijdkrachten zal de ministers van Defensie en Eco nomische Zaken aanwijzen of het ve torecht inzake de benoemingen op de ze posten hebben bij de vorming van de parlementaire regering. De beweging zal haar goedkeuring moeten hechten aan de kandidaatstel ling voor het presidentschap. Deze be paling schijnt gericht tegen oud-presi- dent generaal De Spinola, die zich zou voorbereiden op een politieke come back. De „beweging van de strijdkrachten” blijft voor onbepaalde tijd garanderen dat het programma van de strijd krachten zal worden uitgevoerd. Eer der is bericht dat de gematigde offi cieren in de strijdkrachten de politie ke invloed van de strijdkrachten wil den verminderen. In het oorspronkelijke programma van de strijdkrachten staat dat de officie ren, die de revolutie van april 1974 hebben uitgevoerd de politiek zouden verlaten na de verkiezing van een parlement en een president. Dit punt zal nu waarschijnlijk een belangrijke plaats innemen bij de onderhandelïn- gen tussen de strijdkrachten en de politieke partijen. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Soares heeft gisteren op het laatste moment zijn bezoeken aan Bonn en Berlijn om „binnenlandse politieke redenen” afgezegd. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Op doorreis naar Berlijn voor een bij eenkomst van de Socialistische Inter nationale zou minister Soares gisteren in Bonn een ontmoeting met zijn Duitse ambtgenoot Genscher gehad hebben. Egypte heeft teruggave van de olivelden geëist in ruil voor de afsluiting van een tweede troe penakkoord voor de Sinaïwoes- heeft Israel, dat 55 pot. van de olie voor binnenlands gebruik uit de velden van Aboe Rodeis betrekt, teruggave geweigerd. De Israëlische minister van defensie, Peres, zei in de afgelopen maand twee keer dat Israel ingeval van een nieuwe oorlog vergeldings maatregelen zal nemen tegen het hart van het Arabische gebied met name Libië, Aboe Dhabi. Koe weit en Saoedi-Arabié. Hij zei dat die landen, die de Arabische con- frontatielanden steun verlenen, niet kunnen verwachten oat hun ste den, vliegvelden en vooral olievelden niet getroffen zullen worden. Tegen deze achtergrond hebben de bouwbonden zich „geërgerd aan de op merkingen over de geringe arbeidsmoti vatie en de beunhazerij van bouwvakar beiders”. Deze factoren zouden het aan vaarden van werk verhinderen. Waar geen werk voorhanden is, lijkt deze conclusie volgens beide bonden ner gens op te slaan. Van enige bewijsvoe ring met betrekking tot deze zaken is overigens in de regeringsnota geen sprake. Tenslotte stellen de bouwbonden vast, dat ondanks de suggestie van het tegen deel, voor de bouw geen enkele nieuwe LISSABON (APDe Portugese strijdkrachten hebben een (zeven pun ten tellend) program opgesteldd dat dient te verzekeren dat de strijd krachten voor onbepaalde tijd ruime bevoegdheden behouden over een ge kozen burgerlijke regering, aldus heb ben zegslieden, die het program heb ben gelezen, gisteren medegedeeld. PARIJS (Reuter). Vissers in Calais en twee andere Franse Kanaalhavens hebben gisteren besloten hun blokkade van havens voort te zetten ondanks een aanbod van de regering subsidie te ver lenen voor een bedrag van 35 miljoen gulden. Het subsidie-aanbod was bedoeld als tegemoetkoming aan de klachten van de vissers over dalende visprijzen en stijgende brandstofkosten. TEL AVIV (AFP, Reuter). De olievelden van Aboe Rodeis, die in de juni-oorlog van 1967 door Israel op Egypte veroverd werden, zullen binnen zeven jaar opgedroogd zijn. Dit is de conclusie van Israëlische deskundigen, die het Israëlische dagblad Haaretz gisteren heeft ge publiceerd De hout- en bouwbond CNV (44.000 leden) betreurt het dat in de werkgele- genheidsnota van de regering geen op lossingen worden aangedragen om de overtollige arbeidscapaciteit in de bouw aan de slag te helpen. De door de regering voorgestelde maatregelen om verdere ongewenste groei van de werk loosheid tegen te gaan, beoordeelt de CNV-bond positief. „Maar wij betwijfelen of de maatrege len toereikend zijn om de plaats van de bouwnijverheid in het geheel van onze economie te verstevigen,” aldus de CNV- bond.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3