Indrukwekkend concert NPO met twee mannenkoren Fama Combinatoria obscuur sprookje Filmfestival Rotterdam begonnen Consumenten bond heeft kritiek op omroepen Harry Spaarnaay met klankrijke capriolen fa Et 1 ALARM- INSTALLATIES VAh DER POL bv Duistere produktie van Annemarie Prins Concert in stadhuis Velsen HARTVEROVERENDE EXPOSITIE IN VOORBURG Souwens Autoverhuur ■I ZATERDAG 2 2 FEBRUARI 1975 KUNST Vérwarmingsservice i EEN VW 1200 HUREN? INBRAAKBEVEILIGING eenvoudige maar doeltreffende HAARLEM De programmering van het vijfde concert van de serie- C van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw gegeven, werd gekenmerkt door een onaan vaardbare heterogeniteit. Voor twee werken, te weten het Orgelconcert in F grote terts van Georg Friedrich Handel (het be kende concert „Koekoek en Nach tegaal”) en de Symfonietta voor blaasinstrumenten van Willem van Otterloo ging het om de toehoorders ontspanning brengend muzikaal ge not te verschaffen, waarvoor men zijn opgetogenheid met applaus kenbaar mag maken. ff. de an se- JOHAN VAN KEMPEN. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JAC HEUER P. ZWAANSWIJK. Kraamgebruiken van vroeger (Van een onzer verslaggeefsters) hij (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) aardig in POL - ALARM 023-259491 Overveeu I Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 end in ien, zag van het bouwjaar k 1974 hoorders als onbarmhartig realistische spiegels voor de mensheid worden voor gehouden met beelden, die je van afgrij zen heel stil zouden moeten maken en applaus ter wille van een prestatiewaar- dering eigenlijk zou moeten doen verge ten. Het publiek stroomde rijkelijk toe op deze eerste dag. De organisatoren Huub Bals en Frank Visbeen van de Rotter damse Kunststichting bleven dan ook optimistisch ondanks kleine tegenslagen (haperingen in de projecties tijdens som mige voorstellingen) en een wat grotere: het niet-verschijnen van de film „India Song” van Marguerite Duras, en dus ook niet de komst van mevrouw Duras zelf. Reden: haar film mocht Frankrijk nog niet uit. Elsa Lioni (links) en Carol van Her- wijnen in „Fama Combinatoria”. vee niet jet- zou B.55 9.00 Wie en? (K) der aal. and ali- (K) f 20,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine. Langere huurtijd op aanvrage Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 B.30 9.00 (K) nse ima (K) tfa- aar. he uss 1.00 lur. ku- (K) in- 3.00 sm art van on- 'eur aï se- Electrotechniek Ar- (K) ‘us- rm. (K) 0.15 (K) Die Le ur en - dat ik weer eens te dom was om al dat artistieke gedoe aan te voelen, laat staan te, begrijpen. In het tweede deel zakte m’n woede een beetje, vooral door de humor vzaarmee Carry Tefsen haar tek sten zei en er trouwens voortdurend iets van ironie te bespeuren viel. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond beklaagt zich in zijn maande lijkse „Consumentengids” bitter over het lot van de zender voor klassieke muziek. Het leek aanvankelijk zo goed te wor den toen minister Van Doorn (CRM) een aparte zender voor klassieke muziek be- n^hilïhaar wilde stellen. De omroepvere nigingen hebben echter roet in het eten "cgooid. Aan hen werd de nadere rege ling overgelaten en zij beslisten, dat zij "el een nieuwe vierde zender willen, maar dat zij deze niet uitsluitend willen he-temmen voor klassieke muziek. Zij willen de deur open houden voor andere nrogramma’s en bovendien zou de zen der om vijf uur ’s middags de uitzendin gen moeten staken. Dit laatste om tech nische redenen. De herinnering aan de Soldatenmis en de „overlevende uit Warschau” opzij zet tend vermeld ik dat de organist Bernard Winsemius de solo-partij van Handels concert op het kleine orgel, het Flentrop- positief vertolkte en dat hij hiermede een voortreffelijke prestatie leverde in goede samenwerking met het door de dirigent André Vandernoot geleide barok- orkest van het NPO. Verder, dat de houtblazers en de vier hoornisten van het orkest onder Vandernoots directie hun veeleisende taak bij het vertolken van de symfonietta uitnemend hebben verricht. ROTTERDAM. De Zweedse regis seur Kjell Grede behoorde tot de eer sten, die op het Rotterdam Film Inter national de hulde van het publiek in ontvangst mochten nemen. Grede, vrij dag getrouwd en naar het festival geko men bij wijze van huwelijksreis, oogstte lof voor zijn film „Een eenvoudig lied”, het tragikomisch verhaal van een jonge man, die iets wil betekenen (hij wordt brandweerman)maar die steeds pech heeft. Schonbergs „Een overlevende uit War schau” is een motivering voor een blij vende traditie van de jaarlijkse Doden herdenking. Het zou elk jaar weer moe ten klinken en dan zo diep aangrijpend als op deze vrijdagavond, nu de huive ringwekkende tekst zo beklemmend-sug- gestief gezegd werd door Henk van Ul- sen, het mannenkoor de realiteit van het vernietigingskamp opriep met het zingen van het „Shema Yisroel”, onder Anton de Beers leiding en het orkest onder Vandernoot de schrille, benauwende functionele klanken liet horen, als ach tergrond voor het schokkende drama, dat zich in Warschau heeft afgespeeld. Vergeleken met een Staphorster baby uit vroeger tijd, ingebakerd als deze pop op de tentoonstelling in Voorburg, zijn babies van tegenwoordig schaars gekleed. Een andere film, waar het publiek op deze eerste festivaldag kennis mee kon maken, was: „Ode aan een vermoeid man”, van de Japanse de 59-jarige regisseur Masaki Kobayashi. Het aardige was dat op dat moment elders in het festivalgebeuren ook een handjevol dap peren zat te kijken naar een Kobayashi- film: het negen uur durende epos „De staat van de mens”, een aangrijpend verslag over de belevenissen van een Japans soldaat tijdens de Japanse aanval op China. Nog twee andere Kobayashi- films: Harakiri en Kwidan, zijn in het festival opgenomen. Het is fout om een orgelconcert van Handel als hors d’oeuvre voor Martinus „Soldatenmis” opgediend te krijgen en nog bedenkelijker is het om Van Otter- loos oppervlakkige Symfonietta te laten vooraf gaan aan Schonbergs schrijnend dramatische hartekreet, waarmede je het „Waarom” en het „Waartoe” wordt toegeschreeuwd als een smartelijke ver oordeling. VOORBURG. Als er tegenwoor dig een baby geboren wordt, willen we nog wel een beschuitje met muis jes eten, maar verder is er geen plaats meer voor het ritueel van vroeger. In de 17e, 18e en 19e eeuw waren er zoveel gebruiken rondom kraambed en wieg, dat het Voorburg- se museum Swaensteijn er een hele tentoonstelling aan heeft kunnen wij den. Voor de uitvoering van de Soldatenmis was een medewerking van het koninklijk mannenkoor „Caecilia” en het Hoofd dorps Mannenkoor „Zang en Vriend schap” verkregen. Beide ensembles vormden een indrukwekkend groot koor, dat met aangrijpend bewogen klank zijn belangrijk aandeel in Martinus’ werk zong en uitstekend kon beantwoorden aan de intenties van dirigent Vander noot. Met grote zeggingskracht en be zielde stemklank vertolkte de bas Henk Smit de aan hem toevertrouwde solo partij in deze mis. De toeschouwer mag er uithalen wat hij wil, te meer omdat de egotrippers in dit stuk ook niet laten zién waarom ze zo fraai in de weer zijn. Na lang pieke ren denk ik dat ik het volgende in het stuk heb gezien: Het lijkt zich af te spelen in een metafysisch tijdsbestek nog vóór de mens het denken had uitge vonden. Tenminste, op dat tijdsbestek wordt voorturend gezinspeeld. Vandaar dat de dialoog (die geen echte dialoog is omdat er geen enkele spanning tussen de personages mee wordt opgeroepen) kennelijk onzinnig en verward mag zijn. Dat is nog tot daar aan toe, als de gebeurtenissen op het podium maar een soort geloofwaardigheid in zich hadden gekregen, zodat je je als toeschouwer zou kunnen laten meeslepen. Dat is althans bij mij niet gelukt. In de eerste helft bekroop me de woedende gedachte, Het festival draait nog tot volgende week zaterdag. De iri totaal 52 films zijn dagelijks vanaf de middaguren te bekij ken. Niet het minst verdient het vermel ding dat zich daaronder ook zeven oude films van Fritz Lang bevinden, een re trospectief uit eerbewijs aan dc oude Duitse meester. AMSTERDAM. Annemarie Prins is een vakbekwame, fantasierijke regisseu se die uit alle macht een soort theater wil maken dat de toeschouwer probeert te bereiken via z’n verbeelding en niet via z’n verstand „Famd Combinatorial” een produktie van de Theaterunie die vrijdag in de Brakke Grond in première ging, is geschreven door de Amerikaan John Wellman. Zijn tekst is geheel duis ter en schijnt dat zelfs te willen ver heerlijken. „Obscuriteit’ is het sleutel woord. ponist Ton Bruynel, met zelfde bezet ting. Daarnaast speelde Harry Sparnaay een werk voor basklarinet en tape van Enrique Raxach. Deze componist heeft blijkbaar niet de stilte, maar een Schip- hol-achtige en vermoeiend gedruis als uitgangspunt van zijn stuk gekozen. Ook Bruynels zogenaamd „surrealistische” werk was gebouwd tegen een achter grond van horrorfilm-klanken, terwijl in Kucera’s „Invariant” het feesttoeter- en sirene-achtig gebruik van de basklarinet opviel. Duidelijk kwam overigens naar voren dat de emancipatie van de baskla rinet een feit is. Het wachten is op toondichters die dit mooie instrument met meer overtuigingskracht kunnen be nutten. Andere eregasten druppelden intus sen wel volgens plan binnen: de Hon gaar Ferenc Kosa (twee films in Rotter dam), Claude Faraldo (bekend van „Themroc” en „Bof”), om een paar na men te noemen. De eerste dag van het festival werd besloten met een optreden van de zangeres Nico. Met enige welwillendheid kun je tot de slotsom komen dat er een onbestaan baar sprookje wordt verteld- Dat gebeurt overigens op een zeer muzikale, ritmi sche manier. Er is een geluidsdecor en terzijde zit een bekwame pianist. Op het toneel doet verder een slagwerker (Leo de Ruyter?) in de handeling mee; heel aardig maar lang zo gedreven en thea traal niet als Han Bennink dat zou hebben kunnen doen. De spelers zingzeg gen de teksten en bereiken daar wel eens leuke effecten mee. De mise-en- scène verloopt perfect, ook al worden er wel eens flauwiteiten verricht met re- quisietjes en kon een scène in flikker licht uiteraard niet ontbreken. Annemarie Prins heeft een goede be zetting voor haar- aan faam lijdende figuren gevonden. Carry Tefsen speelt zoals gezegd met veel gein een mooie meid. Elsa Lioni is een dikke prinses (een soort mevrouw Van Oekel, geboren Van der Pik), die haar omvang met zelfspot toepast .Cor van den Brink maakte van z’n lenige clown wat hij ervan maken kon. Carol van Herwij- nen leefde zich hevig uit, tot het onpas selijke toe, op de onduidelijke figuur van Lijkwa, alias St. Anonymo. In dit merkwaardige gezelschap kwamen Nao mi Duveen en Hanna van der Linden aardig mee. vermoedelijk suikertangetjes voor de brandewijn. Peters en meters brachten i n de regel mooie cadeaus mee, vaak van zilver: een geboortelepel, een ramme laar of een zilveren penning. De ram melaars waren aanvankelijk niet be doeld als kinderspeelgoed, maar had den een diepere betekenis: de boze geesten moesten er mee worden afge weerd. Diverse aquarellen en prenten ge tuigen van sterke verhalen die de ronde deden. Een prent uit 1647 ver haalt over een merkwaardige beval ling in de Zaanstreek. Een stier nam een boerenvrouw op de horens, de Bewogen koorklanken in werk van Martinu en Schonberg VELSEN. Drie kunstenaars stonden gisteravond in het Stadhuis van Velsen in de belangstelling. Twee van hen zijn de musici waaraan dit verslag is gewijd; de derde is de Velsense beeldhouwer Wim Bosma die zijn geometrisch-figu- ratieve werken in de Burgerzaal heeft opgesteld. De kans, dat er dus een zender komt met uitsluitend klassieke muziek, zonder onderbreking met storende programma’s, lijkt daardoor voorlopig een heel stuk kleiner meent de Consumentenbond. De reden van deze „ongelukkige” gang van zaken ziet de bond in het kramp achtige st~even van de omroepvereni gingen zich van elkaar te onderscheiden. Op een zender met alleen maar klassie ke muziek kan dat niet of nauwelijks. Dit „exhibitionistisch” streven naar eigen identiteit gaat ten koste van luister- en kijkgenot. Het gevaar van gedwongen kijken en luisteren wordt bovendien nog groter door het steeds meer in zwang ’■akende verschijnsel der zogenaamde blokprogramma’s. Bij de radio zijn ze er al enige tijd. Op de t.v. beginnen ze te komen. Wie uit zo’n blokprogramma een benaald gedeelte wil horen of zien wordt vaak gedwongen naar een of meer ande re nrogrammaonderdelen te luisteren of te kijken. De Consumentenbond vindt, dat deze bron van irritatie voor luisteraar en Wiker moet verdwijnen. Hij wenst geen blokprogramma’s naar duidelijk aange- kondigde en op tijd gerealiseerde pro grammaonderdelen voor radio en t.v. beide. De uitvoering van de andere twee werken, die voor deze avond gekozen waren: de soldatenmis „Polnimse” van Bohuslav Martinu en „Een overlevende uit Warschau” van Arnold Schonberg betekende een confrontatie met ontzet tende oorlogsherinneringen, die de toe- 31 zij door de lucht maakte, van een kind. Dat kind zie je op de prent, keurig ingebakerd zoals dat in die dagen gebruikelijk was, ook door de lucht vliegen. Het museum stelt een Drachtige collectie kinderkleertjes tentoon: kanten mutsjes, slabbetjes, doopjur ken, jasjes, mutsjes en befjes. Ook is te zien hoe kinderen werden ingeba kerd: het kind werd in een lange wikkel aangebracht als een verband, met de armpjes er onder, ingepakt. Te zien is de wikkeldoek var. Prins Willem George Frederik uit 1774. Verder luiermanden, wiegjes een bakermat, zuigflesjes, zilveren speel- Gas- en oliestook- instai laties Onderhoud Airconditioning Ombouw olie op gas seven sisters Te| 023-310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem Het bijzondere van dit recital was echter allereerst het feit dat Harry Sparnaay speelde. Deze instrumentalist, wiens ster de laatste jaren snel aan het firmament is gerezen, heeft zijn popula riteit voor een groot deel te danken aan het specialisme dat hij beoefent; het bespelen van de basklarinet. Dit nog nooit eerder op zo’n technische hoogte gebrachte solo-spel op bedoeld Instru ment, trok de laatste jaren internationaal de aandacht, vooral nadat Sparnaay prettig in de prijzen was gevallen. Veel componistenpennen bracht hij in bewe ging en de resultaten daarvan werden op deze avond getoond. Zijn begeleider, de pianist Polo de Haas, die ook enkele soli ten gehore bracht is eigenlijk steeds op soortgelijke ■ivijze in het nieuws gekomen. Vormde hij eerst als musicus met Sparnaay het thans optredende duo dat zich „Fusion Moderne” noemt, onlangs nog heeft hij zich ook weer gepresenteerd met een ensemble voor het uitvoeren van elec- tro-instrumentale muziek, een avant- gardistische groep waarvan hij een der leden-initiatiefnemers is. Met bewondering heeft concert vrouw beviel tijdens de buiteling die goed, geboorteknipsels, geboorteaan- kondigingen, een vuurmand om luiers te drogen en tal van andere voorwer pen die met een geboorte samenhan gen. Veel voorwerpen zijn afkomstig uit het archief van het koninklijk huis. Het museum is te vinden in de Herenstraat, in de oude kern van Voorburg. Het is een hartveroverende exposi tie. Het was aanvankelijk de bedoe ling de tentoonstelling, naar het be kende versje „Ooievaardtje, lepelaar- tje” genoemd, tot 9 maart te houden, maar door de grote belangstelling wordt overwogen de sluitingsdatum op te schuiven. De conservator van het museum, de heer H. J. M. Basart, weet heel wat bijzonderheden over de verschillende voorwerpen te vertellen. Al vóór de geboorte werd er op de baby gedron ken, uit een zogenaamde „Hansje in de kelder”. Zo werd vrienden en kennissen op discrete wijze verteld dat een kleine op komst was. Het is een, meestal zilveren, schaal met in het midden een verhoging waarin onder een klepje Hansje verborgen zat. Bij het vullen van de schaal met wijn ging het klepje omhoog en kwam het poppetje (dat stond op een drijvertje) omhoog. Bij de uitzet hoorde ook een spel denkussen. Dat werd kunstig beprikt met spelden in de vorm van het jaartal van de geboorte en de initia len van het kind. De nieuwe wereld burger werd feestelijk ingehaald. De vader, met op het hoofd een kraam herenmuts, tracteerde de gelukwen- sers op een kandeelmaaltijd. De kan deel, een warme drank van eierdooi ers, kruiden en vitte wijn, werd geschonken in speciale glazen. Daar bij werden allerlei zoetigheden gepre senteerd. Bijzonder aardig zijn enkele schaartjes in de vorm van een ooie vaartje. Als het schaartje geopend wordt, komt er (aan de binnenkant van de romp van een vogel) een klein kindje te voorschijn. Een van de schaartjes op de tentoonstelling zou gebruikt zijn voor het doorknippen van de navelstreng, de andere waren men op dit gezien hoe Harry Sparnaay de onmogelijkste capriolen klankrijk heeft kunnen verwezenlijken en ook kon men van een warme zangerigheid in zijn spel genieten. Bovendien heeft Polo de Haas dat dient met lof te worden vermeld zijn aandeel tot een respectabele eenheid met de basklarinet-partijen doen versmelten. Ook in de solo-voor- drachten toonde deze pianist zich bui tengewoon capabel als interpreet van Erik Satie’s „Embryons dessechées”, een drie-delig werk, waarvan het eerste deel over een zeekomkommer gaat, vol flau we grapjes. De mode om de betekenis van deze merkwaardige figuur uit het begin van deze eeuw te overschatten is zo aanstekelijk, dat de concertbezoeker steeds weer „herontdekte” muziekjes uit diens nalatenschap te horen krijgt, zoals ook de eerder gespeelde „Petite ouvertu re a danser”, door De Haas stemmig en in alle eenvoud weergegeven. Het programma dat leuk was opge bouwd uit werk van componisten van zeven nationaliteiten (wanneer men Raxach tenminste als Spanjaard be schouwt en zijn naturalisatie tot Neder lander even vergeet), werd ingezet met een Lied voor basklarinet en piano van de Belg Franqois Rasse. In dit melodieu ze, salon-achtige stukje het eerste dat ooit voor die combinatie werd geschre ven kwam de mild-romantische toon die Sparnaay aan zijn instrument kan ontlokken, goed tot uitdrukking; van een breed zingend forte tot een fluweelzacht pianissimo. Ook in de Nederlandse pre mière van Fragmentie van Paul Kont (dat is geen drukfout) werden de in drukken van logheid, die men krijgt bij het zien van dit instrument, gelogen straft door een sierlijke beweeglijkheid in de voorgedragen muziek. De composi tie zelf is helaas een allegaartje met hoe kan het andersreminiscenties aan de Weense wals. Na de pauze brachten de twee instru mentalisten gezamenlijk ten gehore: „In-, variant” voor basklarinet, piano en tape, van de Tsjech Vaclav Kucera, alsmede „Looking ears” van de Nederlandse com-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7