Romp op weg naar kop Directie Van der Loeff: beantwoordden aan doel Bonden fel in kritiek op bedrijven te koopavond Integratie ontwikkelingsbeleid wordt belangrijker RRCBirdy^ Werkgevers over openbaarheid van inkomens BEURS „Fusiegedragsregels SER-voorzitter: een miljoen gulden aan prijzen Elke week zijn erlüBwdy U^elgarnituren te winnen in onzepuzzelcampage. Wmkelw.f25^ Aangiftebiljetten onbegrijpelijk voor gastarbeiders 9 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 ECONOMIE y»..,.„Z 99 (Van een medewerker) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) cEXCLUSIVE l DEN HAAG. „De fusiegedrags- regels hebben de afgelopen jaren in voldoende mate beantwoord aan het doel”, zei SER-voorzitter drs. J. W. de Pons gistermiddag bij het afscheid van de voorzitter van de Commissie Fusiegedragsregels, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. een :oneels- DEN HAAG. „Wij ontwikkelingslanden zijn nu in een positie om de spelregels zef te maken”. Dat zei president Hoeari Boemedienne van Algerije, een van de militantste voorvechters van de belangen van de Derde Wereld, afgelopen weekeinde. Boemedienne sprak tot afgevaar digden van 104 ontwikkelingslanden, die zich in Algiers voorbereiden op een bijeenkomst van Unido, de VN-organisatie voor industriële ontwik keling. AMSTERDAM De terughou dendheid die het Damrak vooral de eerste helft van deze week liet zien, kreeg woensdag krachtig reliëf door de nogal sombere bewoordingen waarin minister Lubbers zich over de economische vooruitzichten op korte termijn uitliet. De voorraden zouden zich nog steeds ophopen en het aantal binnenkomende orders zou nog steeds flink teruglopen. Hierdoor zal niet alleen de maand februari tegenvallen, maar zullen, volgens de minister, ook nog de maanden maart en april in het téken staan van een zich verdiepen de recessie. ENSCHEDE (ANP). Directeur Houwert van uitgeversmaatschap pij Van Der Loeff (Tubantia) heeft gisteren naar aanleiding van het overnameplan van het Hilarius- concern (Dagblad van het Oosten) het volgende meegedeeld: 11” Verdiepende recessie (ADVERTENTIE Belastinggidsen R.T. De fiscus heeft nog een aantail wijzi gingen doorgevoerd en daarmee stevig bijgedragen aan de afzet van belasting gidsen. De Prisma Belastinggids (ƒ4,90) geeft er een handig overzicht van. De bedragen, die als huurwaarde voor de eigen woning moeten worden ingevuld veranderden. De autokostenfictie ging van 15 naar 20 percent. Ook werd ge sleuteld aan de regeling voor de mee werkende gehuwde vrouw en de oude- dagsreserve voor ondernemers. Nieuw is Van der Loeff zal als gevolg van de overname van de Hilarus-aandelen geen Na een jaar waren de fusiegedragsre gels zodanig bekend, dat het overgrote deel van de fusies, die onder het bereik van de gedragsregels vielen, reeds uit eigen beweging door de betrokken on dernemingen bij de commissie werden aangemeld”, aldus drs. De Pous. Grasso boekte een reactie van 15 gul den, Elsevier van 10 gulden en Econosto van vijf gulden. Schuppen Sajet daaren tegen steeg van 278 gulden tot boven de 300 gulden. Dreigende ontslagen en zelfs geruchten over een faillissement lieten Amsterdam Rubber deze week teruglo pen van rond 200 gulden op circa 160 gulden, dus ongeveer 20 percent van de beurswaarde. van het Westen. Dat is op zichzelf niet nieuw, evenmin als de fraai klinkende verklaringen die tot voor kort in het Westen met een schouderophalen wer den afgedaan. Er zijn echter twee nieu we factoren die ertoe kunnen leiden dat de al jaren gaande Zijnde confrontatie tussen arm en rijk in de wereld scher pere vormen gaat aannemen. ‘l de b?- gekend va armee (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers staan niet afwijzend tegenover openbaarheid van inkomens, doch daarbij moet wel de privacy worden beschermd. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zegt, dat uit onderzoekingen is gebleken, dat grote groepen van de bevolking waarde hechten aan de geheimhouding van de persoonlijke inkomens. De grote autofabrikant Chrysler boekte met 125 miljoen dollar in 1974 het grootste jaarverlies uit zijn geschiedenis. De grote onderneming Dupont de Ne mours verlaagde haar dividend. Allemaal onprettig nieuws. Deze genereuze houding van de meeste Arabische olielanden (met Koeweit als absolute uitschieter: het besteedt 6,2 percent van zijn inkomen aan hulp, en ook van Venezuela, dat zijn buurlanden te hulp is geschoten) heeft niets nagela ten grote indruk te maken op de andere ontwikkelingslanden. Dat geldt ook voor de armsten onder hen, die geen olie of andere grondstoffen exporteren, waar van de prijzen vorig jaar ook omhoog gingen (die zijn overigens al weer met circa 30 percent gezakt). Zelfs de rijkste olielanden (Libië, de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Quatar) met een totale bevolking van slechts 3,5 miljoen mensen, die 25 per cent van het OPEC-inkomen krijgen, hebben per hoofd van de bevolking een inkomen van 5700 dollar per jaar. Dat staat vrijwel gelijk aan het inkomen van de Verenigde Staten en West-Duits- land. Zo rijk zijn de schatrijke sjeiks dus ook weer niet. De middengroepen kunnen over 1974 minder buitengewone lasten aftrekken dan voorheen. De „drempel” is namelijk verhoogd van ƒ1800 (voor inkomens van 18 tot 40 mille) naar ƒ2750 (voor 23 tot 52 mille). Tot een inkomen van 23 mille komt 12 percent voor eigen rekening. (Dat was 10 percent van max. 18 mille). Voor 1975 zit een verdere verhoging van de drempel in het vat. De normbedragen voor dieet zijn over 1974 opgetrokken van ƒ120 resp. ƒ360 naar ƒ144 rsp. ƒ432. Nieuw is de aftrekmogelijkheid „extra uitgaven voor kleding en beddegoed”. De Commissie Fusiegedragsregels be handelt per kwartaal ongeveer 80 fusie- zaken. Drs. De Pous was verheugd, dat er tot nu toe geen kritiek op de werking van de fusiegedragsregels is geweest, „waardoor kan worden vastgesteld, dat deze in de ogen van de belanghebbenden kennelijk bevredigend hebben gefunctio neerd.” Wel zei drs. De Pous, dat de vraag naar de meest wenselijke wettelij ke regeling nog steeds actueel is. voor 1975, aldus de heer Houwert. Het Hilarius-personeel dient in prin cipe rekening te houden met functiewij zigingen en verplaatsing van werkzaam heden naar Enschede en desnoods buiten Twente. Met name wordt gedacht aan journalistieke functies bij de Arnhemse Courant, die met Van der Loeff gelieerd is. Bij aanpassingsmoeilijkheden weder zijds een periode van twee jaar t.a.v. eventueel beëindiging dienstverband en uitkeringen smartegeld, resp. aanvulling WW-uitkeringen. Bij werkverplaatsing krijgt het per soneel wel reiskostenvergoeding, maar geen reistijdcompensatie. Bij verhuizing Maar daarmede was het ook gezegd. Want de enorme afroompolitiek in Duitsland met een staatslening van en kele miljarden Marken, onderstreepte nog eens dat de recessiebestrijding voor de monetaire autoriteiten nog niet bete kent dat alle inflatievrees overboord is gezet. In Amerika daarentegen bleef er nog wel beweging in het rentefront, zij het AMSTERDAM. De in de Decom samenwerkende bonden van winkelper soneel hebben ernstige kritiek geuit op de houding van B. en W. over de koopavond. Zij spreken onder meer over „een politieke stunt, die is gespeend van elke werkelijkheidszin”. Volgens de bon den hebben zij bij hun overleg met wethouder De Cloe (Economische Zaken) steeds de nadruk gelegd op de zwakke positie van het winkelpersoneel. Zij heb ben B. en W. proberen duidelijk te maken dat het inschakelen van part timers op de wekelijkse koopavond die positie nog verder kan ondergraven. Volgens de bonden is het college ge zwicht voor misleidende dreigementen van ondernemers met betrekking tot ontslagen en bedrijfssluitingen als de koopavond zou verdwijnen. een regeling, op grond waarvan de in specteur steeds tot navordering kan overgaan mits binnen 5 jaar als bij het toerekenen van inkomensbe standdelen, belastingvrije sommen, voor heffingen e.d. aan man en vrouw fouten werden gemaakt. We ontvingen weer een hele serie belastinggidsen. De genoemde Prisma- gids is mooi overzichtelijk en plezierig uitgevoerd. Het boekje geeft vrij veel voor zijn prijs. Iets duurder is „Het belasting-ABC” van Annoventura; wel ongeveer even overzichtelijk, maar typo grafisch aanzienlijk minder, (ƒ6,50). Klu- wers Belastinggids, die evenmin uitmunt door een geweldig uiterlijk kost ƒ8,50 en levert zowat evenveel informatie op als de andere twee gidsen. Het meeste geeft dit jaar ook weer de belastingalmanak van Elsevier, maar die kost dan wel 11,- Voor hen die voldoende hebben aan wat aanvullingen op de toelichting, die bij het aangiftebiljet al wordt verstrekt, is er tenslotte de Belastingkrant van Annoventura (ƒ3,-). Het opmerkelijke is nu dat de olielan den, waarvan het merendeel dus zelf nog onwikkelingslanden zijn, zeer edel moedige hulpverleners zijn geweest in het eerste jaar dat ze zoveel geld bin nenkregen dat ze ook daadwerkelijk hulp kónden verlenen, aldus een OESO- rapport, waarvan de inhoud in het voor aanstaande Britse wetkblad The Econo mist is onthuld. De landen van de OESO gaven in 1974 bijna 12 miljard dollar aan hulp, ofwel 13 dollar van een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van 4600 dollar. De OPEC-landen zegden hulp toe voor en toaal van rond tien miljard dollar, ofwel 37 dollar van de 525 dollar die ze per hoofd van de bevolking aan hun olie verdienden. Dat van de toege zegde gelden nog pas 2,4 miljard werke lijk is overgemaakt, is vooral te wijten aan het feit dat allerlei banken en andere hulpinstellingen pas zijn opge richt en nog niet helemaal „op stoom” zijn. krijgt men van Van der Loeff een vaste vergoeding voor inrichtingskosten naast eventuele dubbele huur, een en ander als bij-regeling „overplaatsing binnen concernverband.” Behalve Hilarius-personeelsleden, die in de loop van 1975 in Enschede gaan werken in opdracht van Van der Loeff, behoudt het overige Hilarius-personeel werkgelegenheid in Almelo (of andere plaatsen van Hilarius-activiteit), gedu rende drie jaar (t.m. 1977). Tenslotte omvat het overnameplan een voorbehoud van Van der Loeff om bin nen vijf jaar technische werkgelegen heid in Almelo af te bouwen, aldus de heer Houwert. Door deze slingerende koersbewegin- gen bleven de saldoverschillen deze week op het Damrak gering. Het slechte nieuws van Meneba zette dit aandeel en Wessanen onder druk met verliezen van respectievelijk vijf gulden en tien gul den. EMS liep verder terug nu het bod van Caransa van 20 gulden is ingetrok ken en kwam op even 14 gulden. De eerste is, dat het railleren van het Westerse economische systeem als gevolg van de verviervoudiging van de olieprijs het voor de regeringen van de rijke industrielanden politiek moeilijker maakt concessies te doen a<»n de ontwik kelingslanden, die als exporteurs van grondstoffen streven naar hogere en sta bielere prijzen. De tweede is de verras sende solidariteit tussen de olielanden en de overige ontwikkelingslanden, ook die welke meer dan het Westen te lijden hebben gehad onder de stijging van de olieprijs. Ruim een week daarvoor hadden 70 arme lande in Dakar verklaard, dat het terugkrijgen van en het toezicht op hun grondstoffen de sleutel is tot hun econo mische vrijheid. De conferentie in de Senegalese hoofdstad, die door Algerije werd bekostigd, riep de arme landen op een gemeenschappelijk plan van actie op te stellen om de prijzen van hun export- produkten (voornamelijk grondstoffen) te beschermen. Deze twee verklaringen geven een in druk van de militante stemming van de arme landen tegenover de rijke landen Wat de aandelen in Amsterdam be treft, bleef in de eerste helft van deze week de afbrokkeling aanhouden en nam de belangstelling zienderogen af. Het werd daardoor verreweg de stilste week van het nieuwe jaar, ook al trad er donderdag enig herstel in door een betere stemming op de Westduitse beur zen. In de automobielindustrie van dat land zou een lichte opleving te bespeu ren vallen. uitsluitend op het vrije marktniveau. Want de a Igemene verwachting is dat het officiële disconto in dat land nu met zes driekwart percent ook wel zijn bo dem zal hebben bereikt. Maar de bank rente van negen percent ligt daar nog zo’n eind boven, dat enige manoeuvreer ruimte naar beneden er nog wel in zit. Zodoende verlaagde de op vijf na groot ste bank van Amerika deze week zijn rente voor grote kredieten tot acht en een half percent en zette daarmee de gehele bankwereld daarginds weer in beweging. Dit gaf Wallstreet enige impuls uit zijn ook daar ingetreden vermoeidheid te geraken en zij het met enige aarze ling de opmars voort te zetten. Maar van harte ging het niet. Want de berich ten uit het bedrijfsleven blijven ook daar ongunstig. Daarbij tobt de nieuwe regering met een steeds feller wordende tegenwerking in het congres dat uit zijn door de democraten beheerste machtspo sitie verkiezingsmunt wil slaan als er in 1976 een nieuwe president moet komen. Tot 31 december 1974 heeft de com missie 1380 fusiezaken behandeld. Slechts in negen gevallen werd een openbare berisping uitgesproken, omdat de regels niet werden nageleefd. Een scherpe inbreuk op de regels vormden de overname van Gerzon-Schroeder door de heer C. de Ruiter en de voorgenomen fusie van Gist-Brocades, Meneba en de Centrale Suiker Maatschappij. Beide fu sies werden geblokkeerd. Drs. De Pous achtte het aannemelijk, dat mede door het bestaan van de fusiegedragsregels de problemen rondom de overname van Delta-Lloyd door Commercial Union geen onaanvaardbare proporties kreeg. Trouwens, de beurs zelf werd deze week ook al geconfronteerd met recht streeks vrij alarmerend nieuws en liet dat bij de betrokkenen flink merken in de koersen. Zo berichtte de Nederlandse scheepsbouw de laatste tijd opvallend minder orders binnen te krijgen dan vorig jaar het geval is geweest. Dit gaf Rijn-Schelde-Verolme een fikse koers- deuk van rond 15 gulden. Maar ook Giessen-De Noord daalde fors van 500 gulden op 465 gulden, terwijl de overige scheepsbouwers eveneens tot de terug tocht werden gedwongen. De bar slecht geworden situatie voor de Nederlandse binnentankervloot was voor de beurs aanleiding aandelen-Van Ommeren zo’n 20 gulden te verlagen. Slecht nieuws dus van het economisch front en geen steun vanuit het financië le. Evenals vorige week bleek ook nu de Nederlandsche Bank voet bij stuk te houden en de al lang verwachte discon- toverlaging opnieuw tegen te houden. Sterker nog: onze centrale bank houdt ook het bankwezen in haar harde greep door de speelruimte voor nieuwe kredie ten sterk te beperken. Onverminderd wordt vastgehouden aan het voorschrift dat de handelsbanken verplicht zijn ne gen percent van hun liauiditeiten bij de centrale bank te reserveren. Deze reser ves liepen deze week al op tot 900 miljoen gulden. Mede daardoor is de geldmarkt zo krap geworden, dat het daggeld tot ne gen procent is opgelopen. Ook voor de komende weken wordt hier geen belang rijke verlichting verwacht. Aangeno men wordt dat dit spel gespeeld wordt samen met de belangrijkste partner, na melijk West-Duitsland, in de zogenaam de Slang, dat is het valuta-verbond tus sen West-Duitsland en zijn Noordwest- buren in de EEG. waarvan de centrale bank al heeft bericht voorlopig geen verdere discontoverlaging door te voe ren. Opmerkelijk is overigens wel, dat de Bundesbank veel optimistischer is over de directe economische vooruitzich ten dan hier te lande. In Duitsland zouden de eerste tekenen van een con- juctuuromslag al zijn opgemerkt en reeds deze zomer zouden die tekenen zeer duidelijk worden. Een hoopvol ge luid, ook voor ons land, dat zo nauw met de economis van de Bondsrepubliek verbonden is. In de meeste westelijke landen is de populariteit van ontwikkelingshulp ge daald sinds de OPEC-landen het Westen met gelijke munt betaalden door hun „actieve prijspoliiek” (zo heet de verho ging van de olieprijs in de toelichting bij de begroting van buitenlandse zaken). Spotprenten over schatrijke sjeiks (Wim Kan: „Met de lakens nog over d’r kop”) slaan in bij een publieke opinie, die dagelijks wordt bewerkt met sombere verhalen over werkloosheid en beta- 1 i ngsba 1 a ns tekorten Dezelfde prenten gaan voorbij aan het feit dat 76 percent van de OPEC- olie-opbrengsten naar negen landen gaan met een inkomen van 450 dollar per jaar per hoofd van de bevoiKing, minder dan een tiende deel van de 4600 dollar per jaar, het gemiddelde inkomen per hoofd in de undustrielanden die zijn aangesloten bij de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De firma Convair in de Amerikaanse stad San Diego bouwt vliegtuigromp- delen van onder andere het Douglas DC- 10-passagierstoestel. Zij worden ’s nachts per platte boot over de Grote Oceaan naar Long Beach overgebracht. Op de achtergrond afgebouwde vliegtuigen die op hun laatste controles wachten. Het toestel op de voorgrond zal in Long Beach van kop en staart worden voor zien. AMSTERDAM (ANP). De direc tie van de directe belastingen, ressor terend onder het ministerie van Fi nanciën. heeft afwijzend beschikt op een verzoek van enkele hulpverle ningsorganisaties om aan buitenland se gastarbeiders toelichtingen in hun eigen landstaal te vertrekken en be lastingaanslagen in twee talen (Ne- derlands-Spaans, Nederlands-Turks enz.). Volgens deze hulpverleningsorgani saties begint zich een onhoudbare toestand voor te doen. In deze maan den worden de vrijwilligersgroepen overstroomd met aanvragen van gast arbeiders om hulp bij het invullen van de voor hen onbegrijpelijke aan giftebiljetten. De directie van de directe belastin gen heeft de organisaties laten weten, dat inwilliging van het verzoek op te veel praktische bezwaren zou stuiten. De werkgevers zijn van mening, dat uit een oogpunt van persooneelsbeleid de ondernemingsraad enig inzicht kan wor den verschaft in de beloningsstructuur van het niet onder een cao vallende personeel „De openbaarheid van inko mens op nationaal niveau ia een zaak van kabinet en parlement, omdat ook vele andere groepen dan werknemers daarbij betrokken zijn”, aldus het VNO Er bestaat een steeds groter wordend verschil tussen bruto- en nerto inkomens naarmate het inkomen stijgt. „Voor een goed inzicht in de werkelijke inkomens verhoudingen binnen de onderneming is het daarom nodig voldoende voorlichting te geven over de reële inkomens”, aldus het VNO, dat meent, dal openheid van inkomens binnen de ond'" neming onderdeel uitmaakt v'.n 1 beleid. „In de eerste pla t n trokken werknemers zelf moeten worden m de methide openneid bereikt moet worden Ontslagaanvraag. De metaalwarenfabriek Vinco in Venlo, een bedrijf waar hoofdzakelijk sanitaire kranen worden gemaakt heeft voor 22 van de 120 werknemers een ontslagvergunning aangevraagd. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling. Nieuwe vissoort. Sowjet-biologen zijn erin geslaagd door het kruisen van twee vissoorten, de grote witte steur en een kleinere soort, de Sterlet, een nieuwe vissoort te kweken. Deze heeft nog geen naam, maar „is kleiner dan de steur, groter dan de sterlet en smaakt voortreffelijk”. Werktijdverkorting. Ongeveer 200 van de bijna 1500 medewerkers van Enka in Ede krijgen werktijdverkorting. Zij zullen vanaf 1 maart tot half april een kwart van de werktijd minder hoeven te komen. Vorig jaar al was de produktie ingekrompen. 15.000 Arbeidsplaatsen. In Nederland zuilen ruim 15.000 nieuwe arbeids plaatsen ontstaan, zodra de warmte- isolatie in de nieuwbouw en bij reno vatie van woningen werkelijk wordt aangepakt. Dit is de opvatting v,an Isoverbel Nederland, fabrikant van isolatie-materiaal. Maar voor de obligatiemarkt in Am sterdam was ook deze week de huidige monetaire politiek van ons land geen positieve factor. Ook ditmaal overheerste er een tendens tot afbrokkeling en kwam de nieuwste staatslening maar moeilijk los van haar emissiekoers. Dankzij een flauwe stemming voor dol lar en pond eerder deze week, begon de buitenlandse belangstelling voor de acht driekwart percent lening van de Gasunie tegen 99 en een kwart percent zo op te lopen, dat de inschrijving toch nog een groot succes werd. Hilarius-concern” Prompt daar overheen diende zijn col lega Boersma zijn met spanning tege moet geziene werkgelegenheidsnota in. waaruit blijkt dat de regering steeds meer gedwongen wordt diep fundamen teel in de arbeidsstructuur in te grijpen. Het beschikbaar stellen van geld zonder meer, blijkt niet effectief voldoende te werken, althans niet op korte termijn. Terwijl juist de snel stijgende werkloos heid alleen geholpen wordt met een verlichting op korte termijn. Kortom: zowel op het economische als het sociale vlak diepe zorgen, die een effectenbeurs niet zonder meer over zich heen kan laten gaan. „Geen ontslagen na overname personeel ontslaan, noch bij Hilarius, noch bij Van der Loeff. Werkgelegenheid van het bestaande personeelsbestand bij Van der Loeff wordt niet aangetast. Van der Loeff maakt een voorbehoud t.a.v. het te talrijke huidige Hilarius- personeel wanneer zich een zodanige niet voorziene verslechtering van de economische situatie voordoet, dat de continuïteit van het gehele bedrijf Van der Loeff-Hilarius in gevaar dreigt te komen. Dit voorbehoud geldt echter niet

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9