Knobel blijft Utrecht leent tot na WK Liebhaber Meijer en Jansen ware plaag voor Ajacieden Eredivisie in cijfers Defensie na rust weggespeeld Discussiedag KNVB was 1 3 i geen succes „Köln beter dan Fortuna” I H o Mi -1 1 1 F» ■i 13 SPORT MAANDAG 1975 24 FEBRUARI 12 I Comeback Geen kritiek Goede weg ■hmk I I irij 39 lig Verkrampt j| l'uijfi i k i ai •4 v r IHl Hsl (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) SP0K1EF FC AMSTERDAM LEGDE ZWAKTEN AJAX BLOOT Steffenhagen: -uitblinker. Eagles 20. FC (Van onze sportredactie) 31- Abe van den Ban (links) en Gerard van de Lem juichen nadat Nico Jansen, groggy op de grond, het derde doelpunt heeft ge- scoord. Keeper Piet Schrijvers kijkt de bal verbijsterd na. Winst van Haarlem miste glans (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS ■BBH I I HAARLEM. Barry Hughes, met de net bijgewerkte standenlijst als een bij bel in de hand: „Wat wil je met zo’n spannende situatie nou aan goed voetbal verwachten? Laten we alsjeblieft wél- wezen: dat kan gewoon niet. Het gaat stomweg om de punten. Die moeten er komen en het „hoe” laat me in feite koud.” 3 3 3 2 4 4 7 6 7 8 9 9 0 1 1 0 8 7 7 7 1 3 4 35 34 33 28 27 25 23 22 21 20 19 18 17 16 16 15 14 13 Stand PSV Feyenoord Ajax Twente AZ ’67 Sparta Roda JC Telstar Den Haag Amsterdam Utrecht Excelsior Graafschap MW Go Ah. Eag. Wageningen Haarlem NAC tvangen fe ra»- advar* ummer, w num- »rm eld. la door- if maakt k. Ver. ■teadi enva- riar ra waarop srt «en ba- op een zowat leeg doel, maar het geluk was met hem: de kruising van paal en lat ving zijn ongelukkige manoeuvre op. Wat Haarlem er daarna van maakte werd allengs teleurstellender. De linies sloten slecht aan, op het middenveld was veel balverlies en van het aanvals- trio verviel Piet van den Berg steeds meer in onbegrijpelijke grillige daden. De come-back van Amsterdam werd drie minuten voor rust ingezet door Meijer, die na een briljante één-twee met Van der Lem de achterstand tot, 2-1 terugbracht. Hij kreeg die mogelijkheid door een blunder van ausputzer Haan, die de bal in een levensgevaarlijk tik- spelletje met Dusbaba (de „schaduw” van Jansen) simpel verspeelde. Van de vaart die er aanvankelijk in het Haarlemse spel zat (Jerzy Sadek was er met wervelende acties symbool van) bleef steeds minder over en toen dan tenslotte ook nog de angst voor ver kramping van de combinaties zorgd», gleed de kwaliteit van het Haarlem-spel steeds verder af. 2 1 1 3 zondag: AMSTERDAM Een uur na de wedstrijd kon Jan Mulder het nog niet helemaal geloven. „Hoe is het mogelijk”, vroeg de ex-vedette van Anderlecht zich, hangend tegen een deurpost in de bestuurskamer, af. „Steeds als ik naar het scorebord keek, dacht ik dat ik droomde. Twee—drie! En dat terwijl ik er in de eerste helft van overtuigd was geweest dat we met drie, viernul de rust in zouden gaan”. De Ajax-spits was piet de enige die zondag in De Meer het hoofd liet hangen. Zonder uitzondering bleef men zich afvragen waarom Ajax na zo’n sterke opening zo diep was gezonken, dat FC Amsterdam de 20 achterstand met gemak in een 24 overwinning had kunnen omzetten. Manager Hans Kraay: „Het grote negatieve punt van vandaag is dan ook dat zo’n ervaren ploeg als Ajax zich zo uit het verband laat rukken door een onbezonnen jacht op een derde doelpunt”. 9 8 7 8 5 11 8 10 6 11 7 11 6 12 7 12 7 4 3 4 6 9 „Logisch,” vond Jan Fransz, „want een elftal dat zoveel belangen heeft te ver dedigen, krijgt het knap benauwd als het zo lang 1-0 blijft.” En Barry Hug hes: „Vergeet dat niet: die spanning. 56—1» 68—20 54—24 38—22 32—18 30— a 34—37 25—32 24—26 31— 29 30—39 23— 34 18— 39 24— 37 19— 38 24—47 11—2 14—7 13—7 8-« PSV— Sparta, FC TwenteMW, FC Am sterdamFC Den Haag, Roda JC— Ajax, FevenoondDe Graafschap, G» A. EaglesAZ ’67, FC UtrechtHaar lem. ExcelsiorNAC 30, SpartaWage- ningen 33, MWTelstar 22, FC Den HaagFC Twente 13. Ajax—FC Amsterdam 24, De Graafschap— Roda JC 11, AZ ’67Feyenoord 1 HaarlemGo Ahead Utrecht—PSV 0—0. Toch was het, hoe vreemd het ook moge klinken, Ajax dat in het eerste half uur van deze sijsationele derby meermalen applaus oogstte van de 27.000 toeschouwers. De opening van de Aja cieden was zonder meer imposant. Al uit de eerste de beste aanval scoorde Stef- fenhagen na vijf minuten het eerste doelpunt. Weer vijf minuten later was het opnieuw raak, toen Johnny Rep uit een voorzet van de op het middenveld geposteerde Blankenburg 2-0 liet aante kenen. De match leek daarmee beslist. Met name Steffenhagen joeg de vijande lijke verdediging keer op keer schrik aan. Hij ontwikkelde zich in die fase als de grootste Ajax-surprise. Zijn rol was echter voor een belangrijk deel uitgespeeld toen Pim van de Meent Jaap Visser, die als directe tegenstander van Steffenhagen volledig faalde, ver wisselde voor Chris Dekker. Deze pakte de Duitser straffer aan, waarmee de angel uit het Ajax-offensief werd ge trokken. Niettemin toonde de ploeg van Hans Kraay zich technisch en in de individuele duels aanvankelijk sterker dan de vertegenwoordigers van FC Am sterdam, die tot driemaal toe door het oog van de naald gingen toen de uitste kende doelman. Jan Jongbloed, in recht streekse duels met doorgebroken solis ten redding bracht. ZEIST. Zaterdagmiddag is er in het KNVB-sportcentrum in Zeist een discus siedag door de bond gehouden over de oorzaken van het teruglopen van de bezoekersaantallen in het betaalde voet bal. Er werd 's middags tijdens de ple naire vergadering echter zo in details getreden dat men vergat zich af te vragen hoe het nu precies komt dat de voetbalenthousiast op de velden hoe lan ger hoe minder te bespeuren is. ZEIST. Bondscoach Georg Kno bel blijft aan tot en met de wereld kampioenschappen voetbal in 1978. Als Nederland zich mocht kwalifice ren voor Argentinië dan zal Knobel de grote technische baas worden. Vo rige week bereikten Knobel en de KNVB al een prinoipe-overeenkomst. Er waren een aantal detailpunten, ondermeer in hoeverre de topclubs bereid zijn hun spelers af te staan voor het Nederlands elftal in de toe komst, waar Knobel zekerheid over wilde hebben. Nu deze gegeven zijn zal Knobel een vierjarig contract te kenen OPSTELLINGEN: Haarlem: Boersma; Wen- tink, Marijt, Fransz, Derksen; Popadlc (Fete- rls), George (Boschard), Peys: Sadek, Hoeden, Van den Berg, Go Ahead Eagles: Rijkens; Strijd veen, War- nas. Oude Wesseling, Kolkman (Haar); Van Loon (Vuskovic), Arntz, Van de Ley; Bakker, Fühler, Van Marwijk. Arbiter: Hoppenbou wer. Toeschouwers: 5.000. Haarlem waar de conditioneel tekort schietende Popadic werd vervangen door Feteris en Boszhard in de plaats kwam van de aan zijn geblesseerd geraakte George) hielpen de Deventenaren weinig vooruit en toen Sadek er 7 minuten voor tijd na een doorloopbal van Bosz hard 2-0 van maakte was het definitief gebeurd. Haarlem mocht dan niet het beste spel gespeeld hebben, het was het sterkst geweest in waar het om gaat: scoringskansen uitbuiten. En daar legde Barry Hughes later de nadruk op ter afzwakking van het vertoonde spet „Maar,” wist ook hij, „het was duidelijk dat de ploeg niet draaide zoals het hoort.” "lil WillWlil|i|i| Mit i I I Hili1 iiin CIHfH Wie Hughes kent weet dat hij er diep in zijn hart beslist wat anders over denkt, maar het was volkomen duide lijk: de Haarlem-trainer wilde het mo rele opkikkertje dat zijn ploeg kreeg met een 2-0 overwinning op mede-de- gradatiekandidaat Go Ahead Eagles niet ondermijnen. „Neen,” weerde Hughes af toen het over het povere spel ging, „ik ga niet klagen. Ik wil geen enkele speler katten, dat is nergens voor nodig. We hebben deze belangrijke wedstrijd ge wonnen en dat is de hoofdzaak.” Uitgaande van het belang van de dag, kon men Hughes moeilijk anders dan gelijk geven maar naar de toekomst kijkend was de uiterlijke zorgeloosheid een al te vrolijke reactie. Immers: Haar lem liet het qua veldspel behoorlijk af weten tegen de Eagles dat in dat onzicht beslist boven Haarlem uitstak maar ten onder ging door het missen van goede kansen en het gebrek aan felheid in met name de aanval. Dat alles samen bete kende dat de twee onderaan bengelende ploegen de toeschouwers een teleurstel lende partij boden. „Je kunt gerust zeg gen,” erkende Haarlems laatste man Jan Fransz op wiens routine de jonge De ventenaren zich meerdere maten stuk liepen, „dat het voor het publiek waar deloos was.” Hughes: „Ik hoop dat onze supporters er begrip voor hebben dat het in dit stadium belangrijker is dat we 2 punten halen met minder fraai voetbal dan dat we er twee kwijt raken na schitterend spel.” Eagles-trainer Jan No- termans (de teleurstelling duidelijk op het gezicht) sarcastisch: „Mensen, men sen. wat slecht. Als je thuis een wed strijd zó speelt, nou dan hoef je je er niet over te verbazen dat je geen volk krijgt.” De inzinking bij Haarlem was zich al vrij vlug na het snelle openings doelpunt (9e minuut) van Piet Hoeben (hij scoorde na een schitterende rush van Sadek en een al even mooie aange ver van Van den Beg die de pass van de Pool opving) gaan aftekenen. Uit het door die voorsprong logisch volgende defensieve concept volgde meteen pa niek, met als schrijnend voorbeeld een actie van Ton Marijt. De verdediger kopte in de elfde minuut de bal terug 9 7 11 8 7 6 10 6 6 6 5 6 4 5 4 4 3 Opstellingen: Ajax: Schrijvers. Suurbier. Haan, Dusbaba en Van Santen, Notten (Geels). Blankenburg en Steffenhagen, Rep, Mulder en Brokamp. FC Amsterdam: Jongbloed, Flinke- vleugel, Koopman,Husers en Bianchi, Van de Merkt. Visser (Dekker) en Van den Ban, Van der Lem (Otto), Jansen en Meijer. Scheids rechter Beek. 2700 toeschouwers. UTRECHT. FC Utrecht heeft tot het eind van het lopende seizoen de beschikking over de in Hongarije geboren Duitse voetballer Barnie Liebhaber. Vorige week speelde Lieb haber een oefenwedstrijd met de jeugd van Utrecht. Trainer Jan Rab is blij dat hij de 28-jarige verdediger- middenvelder vanaf woensdag ter be schikking heeft. Met zijn vereniging Linz uit Oostenrijk heeft FC Utrecht een overeenkomst op uitleenbasis ge sloten. Aan het eind van het seizoen praten beide partijen over een even tuele continuering van het contract en de daaraan verbonden vergoe- dingssom. De Amsterdamse clubleidjer doelde daarmee op het begin van de tweede helft, toen het tot dan zeer aantrekke lijk spelend Ajax als los zand uit elkaar viel en zo gemakkelijk een prooi werd voor het enthousiaste Amsterdam, dat met snelle aanvallers als Gerard van der Lem, Nico Jansen en Geert Meijer en de ijzersterke middenvelders Chris Dekker en Abe van den Ban de defensie van de ex-kampioen van Europa volkomen stuk speelde. In die periode scoorde Nico Jansen het belangrijke derde doelpunt (na elf minuten). Later (84e minuut) stelde de voor de uitgeputte Van der Lem ingevallen Heini Otto de zege defi nitief vast. „Wanneer daar nog twee doelpunten voor Amsterdam waren bij gekomen, dan hadden we nog niet te klagen gehad”, oordeelde Hans Kraay na afloop eerlijk. De Ajax-manager zei daarmee geen woord te veel. Jansen en Meijer sneden na de totale ineenstoring van Ajax door de vijandelijke defensie alsof er geen Nadat Suurbier van zeker 30 meter op de lat had geknald, trok Meijer met een afstandsschot de stand gelijk: 2-2. Jan Mulder wond zich later op over de manier waarop zijn ploeg de voorsprong had prijsgegeven. „Wij probeerden het spel met stilstaand voetbal te bevriezen. Dat heeft Ajax altiid gedaan. Ook in de goede tijd; elkaar de bal op een irritan te manier toeschuiven. Daar ben ik altijd tegen geweest. Ik vind, dat we het spel op snelheid moeten bevriezen, want snelheid is onze kracht”, aldus Mulder. Hij moest met lede ogen toezien hoe de organisatie in de Ajax-formatie na de gelijkmaker in de soep liep. De kansen die er nog voor het doel van Jongbloed werden geschapen, liepen allemaal on een fiasco uit. Amsterdam daarentegen greep de gelegenheid om Ajax een onge kende afstraffer (de club had sinds mei 1969 niet meer in De Meer verloren) te bezorgen. Uitblinker Geert Meijer: „Ik wist dat het kon. Voor rust merkten we al dat er mogelijkheden waren. Toen begon Ajax al te veel in de breedte te schuiven. We konden gewoon wachten tot ze daarmee fouten gingen maken. Daarom voelden we on» bij die 2-0 achterstand nog lang niet verslagen”. THEO KLEIN Ajax-verdediging bestond. Het was slechts aan enkele moedige reddingen van Piet Schrijvers en de duidelijke vermoeidheidsverschijnselen van de Lie verdjes te danken dat er niet meer dan vier goals tot stand kwamen. „Maar wat wil je”, sprak een gelukkige Pim van de Meent, „je kunt niet opeens alles hebben. Ik ben al blij, dat er nu tenminste zoveel uitgespeelde kansen tot stand kwamen. Hier hebben we het hele seizoen naar toe gewerkt. Na het succes van vorig jaar, zijn we doelgericht aan een ander soort voetbal gaan bouwen. We moesten leren nu zelf het spel te maken. Ik heb er steeds vertrouwen in gehad dat het er eens uit zou komen. Het heeft misschien wat lang geduurd, maar nu is het dan toch zover”. Vorige week toonde FC Amsterdam met de 6-0-overwinning op De Graaf schap al aan, dat het op de goede weg was. De waarde van die ruime overwin ning woog echter niet op tegen de krachttoer die de Amsterdammers zon dag verrichtten. Net als vorige week eiste het duo Jansen-Meijer de meeste aandacht voor zich op. Was het vorige week echter Nico Jansen die met zijn vijf goals in het absolute middelpunt van de belangstelling stond, gisteren werd hij zijn ongelooflijke werklust ten spijt toch overtroffen door links buiten Meijer. Pas zes weken zijn er verstreken sinds Pim van de Meent de Amsterdamse onderwijzer rijp achtte voor een rentree in het eerste team. Tot op dat moment, voor de wedstrijd tegen Roda had Meijer bijna het hele seizoen mokkend op de reservebank doorge bracht. Uit deze situatie kwam voor Haarlem het einde van lange spanning: Jerzy Sadek stelde de zege veilig door Henk Warmis (links) geen kans te geven en daarna met een scherp schot keeper Rijkens te passeren: 20. Greep de lange aanvaller de eerste wedstrijden na zijn come-back al aan om zich in the picture te spelen (AZ informeerde al eens naar hem), gisteren kwam zijn klasse onomstotelijk vast te staan. De manier waarop hij zelf de eerste twee doelunten voor zijn reke ning nam, waarop hij zijn maat Nico Jansen van passes voorzag en het gemak waarmee hij op den duur zijn directe tegenstander, Wim Suurbier, inpakte, was tekenend voor de superioriteit waarmee FC Amsterdam in de tweede helft opereerde. AMSTERDAM. Pim van de Meent woonde zaterdag in het kader van zijn spionagereizen de wedstrijd FO KölnBayern München bij. FC Köln, de tegenstander van FC Amsterdam in de volgende ronde om de UEFA- Cup, won de match met 1-0 door een doelpunt uit een penalty van Flohe. Van de Meent; „Ik vind Köln ster ker dan Fortuna Düsseldorf (de vori ge tegenstander van FC Amsterdam - red.). Achter heeft de ploeg een paar erg sterke spelers, zoals Cullman, Zimmerman en Simmert, die zaterdag tegenover Höness stond. Daarnaast maakten Overath op het middenveld en Müller in de spits een uitstekends indruk op me.” Het bestuur van FC Amsterdam heeft zich inmiddels op het standpunt gesteld, dat de huidige kernploeg kos te wat kost bijeen moet blijven. Voorzitter en geldschieter Dé Stoop wil heel ver gaan om zijn parade- paardjes Van der Lem, Jansen en Meijer, wier contracten dit jaar aflo pen, te behouden. Bené Notten, gisteren één van de betere Ajacieden, moest zich in de tweede helft wegens een liesblessure laten vervangen door Ruud Geels. Vandaag zal uit een medisch onderzoek moeten blijken welke consequen ties daar voor de ex-Twentenaar aan vastzitten. Voor volgende week, Ajax «peelt dan tegen Roda, rekent Hans Kraay in leder geval nog niet op Ruud Krol. Verschillende van onze spelers hebben veel last van die druk.” Go Ahead Eagles wist van die om standigheden geen gebruik te maken omdat het slagvaardigheid in de aanval miste. De over het algemeen betere spel- beelden die de Deventenaren ten opzich te van hun tegenstanders maakten, wer den ontkracht door gesukkel in de voor hoede. De jonge spits Fühler (hij was voor het eerst een hele wedstrijd opge steld) miste enkele goede kansen en Van Marwijk haalde te weinig rendement uit zijn gewonnen duels tegen Wentink. Bo venal faalden de Eagles door de bal steeds hoog voor doel te gooien zodat Haarlem-doelman Rob Boersma alle profijt van zijn lengte kon trekken. Trainer Jan Notermans: „Ik snap het zelf niet dat de spelers op die manier aanvielen. Het was werkelijk hopeloos.” Waar Haarlem alle moeite deed om de vorm van de dag te vinden, wekten de Eagles toch de indruk geïntimideerd te zijn door de vlug opgelopen achterstand. Twee wissels (eenzelfde aantal als bij 22 14 22 15 22 15 22 12 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 PSV en Feyenoord periode kampioen. Stand derde periode PSV 5 FC Amsterdam 5 Ajax 5 AZ ’67 5 Programma voor zondag: PSV NAC, WageningenExcelsior, Telstar Qt-vorr*!,»! TTG* Taronte.1WTW "PC* Am— ■Wi |w! 4 l «j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13