1 In Utrecht eerste werklozenmars sedert jaren dertig Jongerengroepen PvdA steunen Van der Doef I! S e v Zesde deel van Bejaarde vrouw met fiets onder trein Parketwachters stellen reeks eisen in Utrecht zou ongeloofwaardig zijn KVP-er Steenkamp De Jongs standaardwerk UI Uu oolndfei dit dwj „Nu één CDA-lijst -T r Besluit landelijk congres in Arnhem PI VOORLOPIGE BESLISSING VALT OVER PRECIES EEN JAAR VER ONDER MAAT” JONGENS KOMEN OM BIJ „JOY-RIDING” „STERKTE VAN POLITIEKORPS 4 O a M MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 2 (Van onze correspondent) 5 Raad heeft gevraagd om advies over dit vraagstuk. „Wat let de heren om vandaag dat advies nog uit te brengen”, aldus Boersma. UTRECHT Minister Boersma van Sociale Zaken kaatst de eis van de vakcentrales, dat de WWV-uit- kering (voor langdurig werklozen) van 75 naar 80 percent van het loon moet, terug. Na afloop van de eerste werklozenmars sedert de jaren der tig, zaterdag in Utrecht gehouden, zei de minister dat hij al vorig jaar bij de vakbeweging aan de werk gevers in de Sociaal-Economische Luchtvaartpolitiek Vliegopleiding Al de be vo ge ho Kernenergie Metro Fosfaten Liftkoker Sosjale Joenit Chirac herkozen „Palais de danse” Staking Afluisterapparaten Treinbrand Overval s-c w ’I 1 r"! Kabinet kaatst kritiek terug bij demonstratie vakcentrales van sociale zaken ongenuanceerd. (Van onze correspondent) Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN dit (Van onze parlementsredactie) o 1 ono nnw no 18 14 11 U 10 12 10 11 10 9 11 9 7 0 3 Minister-president Den Uyl noch op positieleider Wiegel werden zaterdag middag in de Utrechtse Veemarkthallen met onverdeeld enthousiasme ontvangen. Voor Wiegel klonk een daverend „ha, ha. ha”. In hun commentaren or de eisen van de vakbondsleiders Kok (NVV), Spit (NKV) en Lanser (CNV) erkenden de diverse aanwezige ministers onder de indruk te zijn gekomen van de manifes tatie. De drie christen-democratische partij en besloten de afgelopen maanden op afzonderlijke bijeenkomsten om een in nige federatieve samenwerking aan te gaan in de vorm van het CDA. Bij die gelegenheid kwamen er bij de CH en de ARP sphfer enige aanvullende eisen op tafel, waarover men het dit weekeinde dan eens is geworden met de katholie ken. Zo krijgt de CHU gedaan dat er in Boersma meende, dat de steun van de vakbeweging voor het kabinet ondanks alle kritiek die er te beluisteren viel, toch overeind is gebleven. Alternatieven voor een andere aanpak had hij niet gehoord. Hij verwacht binnenkort een meer fundamentele reactie van de bon den op zijn nieuwste werkgelegenheids- nota. Daaruit zou dan kunnen blijken of In Stadskanaal werd zaterdagavond de 49-jarige Willem Schepers uit Musselka- naal bij een nagenoeg frontale botsing tussen twee personenauto’s vrijwel op slag gedood. ’s Nachts is de auto op een ruilverka- velingsweg tussen Westerlee en Scheem- da over de kop geslagen en in een diepe bermsloot terecht gekomen. Beide jon gens zijn door verdrinking om het leven gekomen. Zij werden zaterdagochtend door een voorbijganger gevonden. Afgesproken is om over precies een jaar een voorlopige beslissing te nemen, Het onaanvaardbaar liet het congres ook horen ten aanzien van het wetsont werp herstructurering wetenschappelijk onderwijs. UTRECHT (ANP). Zeker vergele ken met het buitenland is de sterkte van het Nederlandse politiekorps duidelijk onder de maat. De cijfers spreken dui delijke taal, want Nederland moet het stellen met één politieman op 690 bur gers. In Engeland is de verhouding 1 op 450, in West-Duitsland 1 op 433 en in Frankrijk zelfs 1 op 337. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat is gisterochtend naar de Ne derlandse Antillen vertrokken voor zijn halfjaarlijkse overleg met zijn ambtge noot Voges over luchtvaartpolitieke za ken. Eén van de onderwerpen zal de toekomstige luchtvaartpolitieke verhou ding van de Antillen met de Verenigde Staten zijn. Met ingang van 7 april zullen vier leden van de rijkspolitie een vliegoplei ding gaan volgen aan de Rijkslucht vaartschool in Eelde. Zij krijgen hun opleiding in internationaal gezelschap, want sinds augustus vorig jaar zijn er vijf vliegers uit Iran op de school en per 1 maart komen er acht leerlingen uit Ghana. Daarnaast telt de school ook personeel van de marine en de lucht macht onder haar leerlingen. 1 me de na: inr leg is 1 rei lin hoi ter Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Jalmas New York Tel Avlv Tunis n n windstil o o windstil w w verand. wriw 1 2 1 3 2 3 3 3 2 1 3 5 3 1 7 1 4 4 6 5 2 11 4 1 1 4 10 6 7 4 3 0 2 6 2 9 2 14 1 Jir So< bri de mi he< I gei we te’ mi zei ge^ 1 WO kra dat sel Ar; I noc we stri hei vut gut gei ze tei on Eh in CXXY mc rir ch' pr Ne de ad ca Eh zij ve Mc dei gn gel mo teil ber tev I de sd op eer naê I de Wr jae tisc 30 mij 194 dat her I am do< nar da ter on< aid do na m< in o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o o 0.5 o o o o o o o o o o o o o o M3 cS <u tn <y £7 C co Dit commentaar gaf de KVP’er prof. Piet Steenkamp desgevraagd na afloop van de veigadering in het Utrechtse Woudschoten, waar de drie christelijke partijen zaterdagavond besloten om pas in de loop van 1976 te beslissen over het uitkomen met één CDA-lijst bij de vol- •S 'S Iran zal Frankrijk een lening van een miljard dollar geven, die de Franse commissie voor kernenergie zal gebrui ken om de produktie van verrijkt urani um in Frankrijk tot ontwikkeling te brengen. De gisteren gesloten overeen komst betreft een echte lening, in een eerder gesloten contract was al bepaald dat Iran een miljard dollar aan Frank rijk zal lenen als aanbetaling voor twee kerncentrales van Frans fabrikaat, die Iran wil aanschaffen. Aan de mars werd door ongeveer 7000 mensen deelgenomen. Alles verliep nogal rustig. Alleen leuzen van de vakbewe ging waren toegestaan: „Opvoering bouw activiteiten”, „Krachtiger structuurpo litiek”, „Verbetering financiële positie langdurig werklozen” en Betere sprei ding werkgelegenheid”. Niettemin wer- De fracties van de PvdA en PPR in de Bredase gemeenteraad hebben in een brief aan B. en W. en de raad van Amsterdam hun verbazing uitgesproken over de verklaring van het Amsterdamse college van B. en W. inzake de bom aanslag op de metro. Deze Bredase raadsleden vinden het onbegrijpelijk dat de Amsterdamse gemeenteraad een der gelijke gang van zaken tolereert. voelen voor de NAVO en de verplichtin gen die deze actieve vredespolitiek op legt. Veel wensen en verlangens had men ook ten aanzien van de jeugdwerk loosheid. De aandacht dient vooral ge richt te zijn op de jongeren die de scholen verlaten en die niet aan de slag kunnen. Het congres tekende aan, dat de werkloosheid voor deze groep veel har der aankomt dan bij de ouderen. De tweejarige Johan Verweij uit Val- kenswaard is zaterdagmorgen in zijn woonplaats tijdens het spelen op de straat terecht gekomen en door een auto overreden. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in het Groningse Scheemda twee jongens van 15 en 16 jaar bij .joy riding” om het leven gekomen. De jon gens hadden vrijdagavond een auto weg genomen bij de werkgever van de vader van een van hen en waren gaan toeren. Bij een vergelijkend onderzoek is de Consumentenbond tot de conclusie geko men dat er sinds 1972 nauwelijks enige verbetering is gekomen in het fosfaatge- halte van de wasmiddelen. De bond zegt dan ook „dat de wasmiddelenfabrikanten sinds 1972 bepaald nog geen positieve bijdrage hebben geleverd tot bescher ming van het milieu”. De verpleegkliniek voor langdurig zie ken bij het Weverziekenhuis in Heerlen moet geheel worden ontruimd in ver band met het boren van een liftkoker door het acht verdiepingen tellende ge bouw. Alle patiënten zullen elders wor den ondergebracht. Zestig van de 260 patiënten krijgen plaats op een boot in de Maas of het Julianakanaal. De werk zaamheden duren in het geheel twee maanden. DEN HAAG. „Het CDA, de federa tie van KVP, ARP en CHU, is dit weekeinde een feit geworden. Wij zijn erin geslaagd om alle zeven verschilpun ten uit de weg te ruimen. Laat men bij alle kritiek op het CDA wél beseffen, dat noch de progressieve partijen, noch de vakbeweging, noch de werkgevers in Nederland ooit tot een federatieve sa menwerking zijn gekomen”. waarna men dan in de herfst van 1976 moet weten of de ene lijst er al dan niet komt. Dit betekent een concessie van de een De Stichting Actiecomité Verontruste Ouders meent dat de Sosjale Joenit door een 14-jarig, van huis weggelopen. Haa/s meisje te verbergen, onrechtmatig heeft gehandeld. Dit ondanks het vonnis in het kort geding, waarin de eisen van de ouders van het meisje werden afgewe zen. De ouders wilden een verbod van de Sosjale Joenit om zich met het meis je te bemoeien en zij wilden het adres waar hun dochter werd verborgen. De ouders hebben besloten van het vonnis in hoger beroep te gaan. Weer !n binnen- en buitenland verand. nno ozo n verand. no zzw windstil 13 9 13 9 14 12 9 9 5 10 6 windstil 16 9 11 9 windstil 13 windstil 15 windstil 15 4 12 6 12 3 9 7 zzw nnw windstil nno nw verand. ono windstil 17 nno windstil 20 no ono zw Met 847 van de 915 stemmen is gister ochtend op een bijeenkomst van de nationale raad van de UDR de Franse premier Jacques Chirac herkozen als secretaris-generaal van de beweging. Er werden 68 blanco stemmen uitgebracht. UTRECHT (ANP). Op een met au tomatische halve bomen beveiligde over weg bij Zevenbergen is gistermiddag de 79-jarige mevrouw Nagtzaam-Noote- boom op haar fiets onder de trein Am- sterdam-Brussel gekomen en om het le ven gekomen. Door het ongeluk raakte het stuurme chanisme van de trein ontregeld. Er moest een hulplocomotief uit Rotterdam komen die hem twee uur later heeft weggesleept. De reizigers zijn een half uur na de botsing overgestapt op een volgende trein. Dit zei de Arnhemse hoofdcommissaris van politie, de heer W. Bakker, in Utrecht op een persconferentie ter gele genheid van de internationale beveill- gingsbeurs „Security ’75” (17-22 maart in de Marijkehal van de Jaarbeurs). UTRECHT. „Ons werk is ge vaarlijker dan dat van de politie maar de status, de honorering en de promotiemogelijkheden zijn aanzien lijk geringer”. De vertegenwoordigers van de parketgroepen,, die zaterdag in het paleis van Justitie in Utrecht protesteerden, vinden dat de parket wacht maar beter kan worden afge schaft. DEN HAAG (ANP). Vanaf 16 april 1975 zal het zesde deel van dr. L. de Jong’s „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog” in de boek handel verkrijgbaar zijn. In dit deel, getiteld „Juli ’42-mei *43” beschrijft prof. De Jong een van de meest bewogen perioden uit de Duitse bezetting van ons land. De auteur behandelt een voor ons land zeer dramatische periode: die begon met de eerste jodendeportaties (Juli ’42) eindigde met de grootste verzetsmanifes- tatie die ons land gekend heeft: de april-meistakingen van ’43. De onder leiding van Steenkamp in besloten kring vergaderende politici kwamen verder tot de conclusie dat er in de huidige parlementair-politieke si tuatie geen behoefte bestaat aan een CDA-fractie in de Kamer. Steenkamp vindt dat enerzijds jammer, maar meent dat de vorming van één fractie op dit moment, nu de CHU nog in de oppositie is, toch een weinig geloofwaardige in druk zou kunnen wekken bij het Neder landse volk. Vannacht is de Scheveningse nacht club „Palais de danse”, die al enkele jaren leeg staat, geheel uitgebrand. De brand ontstond even na één uur en getuigen hebben verklaard dat zij op dat tijdstip twee mannen op het dak van het gebouw, dat naast het Kurhaus staat, hebben gezien. Om drie uur was men de brand meester. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. gende Kamerverziezingen. KVP en ARP hebben bij het twee dagen durende be raad van de drie partijtoppen hun ver langen om nu al te besluiten tot één lijst van de drie moeten temperen, om dat de oppositionele CHU daar niet voor voelde. In het voorjaar van volgend jaar moet het principebesluit over één lijst echter vallen, zo is afgesproken. Een jota van de grote landelijke demon stratie voor werkgelegenheid in Utrecht: de optocht met spandoeken op weg naar de Utrechtse Veemarkthal. Veel bouwvakkers bleken Gruijters’ aanpak net te pruimen. Premier Den Uyl vond de kritiek op het bouwbeleid ech ter overtrokken. Wiegel was het daar niet mee eens. Hij ging naar Utrecht om te horen wat de vakbeweging vindt van het beleid dat deze regering voert. Min der aandacht trokken zijn collega’s Kruisinga (CHU), Aantjes (AR) en An- driessen (KVP), die erin slaagden de Veemarkthallen binnen te komen zonder door de massa te worden opgemerkt. Den Uyl gaf te kennen, dat er nog best wat meer mensen naar Utrecht hadden kunnen komen om van hun ongerustheid blijk te geven. In de mees te eisen die werden gesteld, zag hij een ondersteuning van het beleid dat hij voorstaat. wachters lijken teveel op heilsolda ten), invoering functioneel leeftijds ontslag (60 jaar, net als de rijkspoli tieparketwachters mogen nu pas op hun 65 ste hun pet aan de kapstok hangen) en uitbreiding van het perso neel, het materieel en de communica- tie-apparatuur. Door de onvoldoende opleiding en uitrusting voelt de parketwachter zich bedreigd. „Het vervoer van zwa re criminelen, psychopaten en aan drugs verslaafden gaat niet zonder ri sico”, menen de parketwachters. „Portofoons of mobilifoons, waarmee elk politiekorps uitgerust is, hebben wij niet. Als wij worden bedreigd of zelfs gegijzeld, kunnen we niemand alarmeren”, aldus de parketwachters. Zaterdagmiddag is de 21-jarige J. G. Otten uit Almelo in het Overijselse Wierden om het leven gekomen. De man vloog met zijn auto uit de bocht en kwam eerst tegen een boom en vervol gens in een sloot terecht. Woensdag zullen in Italië ongeveer drie miljoen mannen en vrouwen van de openbare diensten ia staking gaan om hogere duurte- en gezinstoelagen en be tere pensioenen af te dwingen. Dinsdag avond gaat het spoorwegpersoneel om negen uur voor 24 uur in staking. Meer dan een miljoen bouwvakarbeiders gaan woensdag ook in staking. Zij willen dat de regering grotere opdrachten aan de bouwnijverheid geeft. Voor de kust van Ijsland zijn twee reusachtige afluisterapparaten onder zee gevonden. Eén van de twee toestellen, die elk twee ton wegen, bevond zich bij de NAVO-radarbasis Stokknes. Een schip van nog onbekende nationaliteit heeft de apparaten waarschijnlijk ge plaatst om onderzeeboten te volgen en mogelijk ook de gesprekken via tele foonkabels af te luisteren. den ook spandoeken van de zogenaamde werklozencomité’s meegedragen in de stoet. Veel aandacht trok de kleuter die liep met „Ik wil straks ook werk”. De trein van Leeuwarden naar Gro ningen is gisteravond brandend op het station van Veenwouden aangekomen. De brand ontstond in het achterste ge deelte van de middelste wagen, waarin zich ook de motor bevindt van het driewagenstel. Dit deel brandde totaal uit. De politie heeft een man aangehou den, die de brand mogelijk heeft veroor zaakt. Deze man was volgens de politie dronken. CHU, die tot nu toe niet van uiterste datum heeft willen weten. De christen-democraten hebben weekeinde niet voor die ene lijst geko zen Steenkamp meent echter dat het CDA er zeker komt. Hij ziet zelfs in het geval er volgend jaar niet één lijst komt, toch geen reden om de federatie dan maar weer te laten schieten. Andere KVP’ers en ook AR-politici menen daar entegen dat het weinig zin heeft om nog met de samenwerking door te gaan wanneer volgenc jaar (opnieuw) zou Dlijken dat men niet één front kan vormen tegen progressieven en liberalen Het verlangen van met name de ARP, dat kandidaten het politieke werkpro gram van de federatie moeten onder schrijven, is ingewilligd. Vastgesteld is ten slotte, dat het CDA zich richt tot het hele Nederlandse volk, zonder on derscheid naar geloofsovertuiging of maatschappelijke groepering. ARNHEM. De Federatie van Jon gerengroepen in de PvdA gaat zich kri tisch opstellen ten aanzien van het be leid van het hoofdbestuur van de partij. Via de afdelingen zullen de jongeren him stem laten horen en trachten in vloed uit te oefenen op de landsnolitiek. Dit besluit is het afgelopen weekeinde genomen tijdens het landelijk congres van de federatie van jongerengroepen in da PvdA, dat in jeugdherberg Alte- veer in Arnhem werd gehouden. Ruim 150 jongeren hebben zich zater dag en zondag intensief beziggehouden met de binnen- en buitenlandse politiek, terwijl daarnaast tal van huishoudelijke zaken aan de orde kwamen. Zo besloot het congres met ruime meerderheid van stemmen bij de komende verkiezingen van een nieuwe partijvoorzitter de kan didatuur te steunen van Jaap van der Doef. Het congres legde voorts vast dat het bestuur van de federatie van jongeren groepen los van de partij moet worden gekozen. Het landelijk congres van de PvdA kan en mag daar geen invloed op uitoefenen. Ook niet-leden van de PvdA kunnen zitting hebben in het be stuur, echter niet in het hoofdbestuur. Dat de jongeren zich duidelijk kritischer gaan opstellen kwam ook tot uitdruk king in het motto dat voor het jaarlijkse congres was gekozen: „Naar een nieuwe koers”. De jongerenfederatie bleek niets te c -- V VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Droog en zonnig en in het algemeen weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temp.: om streeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 96 percent. Kans op een geheel droog etmaal 90 percent. Voor de temperaturen geldt woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. mist verand. 10 mist n mist verand. mist mist onbew. mist mist onbew. 1. bew. motregen zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. mist onbew. geh. bew. geh. bew. hall bew. 1. bew. onbew. mist onbew. onbew. 1. bew. beh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. regen onbew. regen er werkelijk verschil van mening be staat, aldus de bewindsman. Het door de vakbeweging naar voren gebrachte verwijt aan de werkgevers, dat die alleen maar aan de centen denken en voor de werkgelegenheid geen oog hebben, noemde de minister Parketwachters moeten, zo werd geëist, worden ingelast in het korps rijkspolitie en daarin een speciale taak krijgen. Andere eisen: scholing en bijscholing voor kaderfuncties, wijziging kledingpakket (de parket- Zaterdagavond hebben twee jonge mannen van rond twintig jaar een over val gepleegd op een benzinestation in Eindhoven. Zij verdwenen met vijfhon derd gulden en een aantal girochèques. Eén van de overvallers was gewapend met een handvuurwapen. het CDA-programma een voetnoot wordt opgenomen dat onder Evangelie (uitgangspunt van de federatie) wordt verstaan de hele bijbel. Zaterdagmorgen is de 77-jarige heer H. Altena uit Gramsbergen in die plaats om het leven gekomen toen hij door een achteropkomende personenauto werd aangereden. b v

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2