Twee ministers gevlucht Interview met vader Juan Carlos verboden Kaper neergeschoten GEHEIME DOCUMENTEN OVER ISRAËLISCHE PATROUILLE SLAAGS MET PALESTIJNEN INKOMEN BRITSE KONINGIN Valhelmen onder warenwet Guerrilla’s kwart Sneltreinen botsten frontaal op elkaar Westeuropese sociaal-democraten: Franse artsen in opstand tegen Orde eeuw op Kreta verscholen ,JMitchell in gevangenis leven niet zeker” „Bestaansrecht Israel moet gegarandeerd worden Regering waarschuwde Spaans blad: Bestorming Braziliaans toestel Onthullingen in communistisch blad PDFLP-guerrilla gedood Ramp eist 27 doden in Noorwegen ■IS Watergate-proces: ff Woonwagenbewoners dre’gen met actie BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 FEBRUARI 1975 3 2 en MAANDAG voor nog eens waren Noorse (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) ag ADDIS ABEBA (UPI, Reuter en AFP) Binnen de in Ethiopië aan de macht zijnde militaire junta heb ben zich ernstige moeilijkheden voorgedaan. Dit is vandaag in krin gen van Westerse diplomaten in de hoofdstad Addis Abeba vernomen. ng ier Li li an ip. er ier aif ok it- lit [ie er ro in en an en ise ri se lat sr- id ek en de :o- ge ie- ïgt en ve ?r- al e” it- ;le De en lat iet at, de lat HF-lr- V Ml Ia De op elkaar geschoven en uiteengereten wagons van de twee treinen die bij Tret ten in het oosten van Noorwegen tegen elkaar botsten. er rte im CHANIA (AP). Twee vroegere le den van een communistische guerrilla- groepering op Kreta die tot voor kort geleden werden gezocht in verband met moord en tegen de staat gerichte aktivi- teiten, zijn gisteren na zich 26 jaar in de bergen verborgen te hebben gehouden, tevoorschijn gekomen De minister van landbouw, Dagnachev Jirgu, blijkt tien dagen geleden al naar Soedan te zijn gevlucht. Hij heeft een brief achtergelaten waarin hij zegt dat de „chaos en de onbekwaamheid” van de militaire junta zijn positie onhoudbaar heeft gemaakt. De Ethiopische luchtmacht heeft giste ren de bombardementen op guerrillastel- lingen in de omgeving van de Eritrese hoofdstad Asmara hervat. Ook in bui tenwijken van Asmara is weer gevoch- hoge Ethiopische delegatie, onder leiding van kapitein Habte en luitenant Rass van morgen tot 1 maart een officieel bezoek zal brengen aan Joego-Slavië. Af gezien van bezoeken aan buurlanden is dit de eerste buitenlandse reis van de nieuwe Ethiopische machthebbers. De plaats van het ongeluk ligt in een onherbergzaam oord. In de twee snel- De bestuurders van de twee treinen hebben het ongeluk overleefd omdat ze uit de trein zijn gesprongen nadat ze eerst de noodremmen hadden aangetrok ken en vastgezet. Een andere spoorwegfunctionaris heeft later v erklaai d dat alle technische proce dures bij het laten passeren van de twee treinen strikt volgens de bestaande re gels zijn uitgevoerd. De spoorwegen houden rekening met de mogelijkheid dat een van de wagen- voerders niet goed heeft kunnen zien of de signalen langs de spoorbaan op rood of groen stonden, in verband met de lage stand van de zon. g- •m er an lat de ;te ior Cs ïft in de e- an is- •es De lis en ise n- li- te n- en ld k- ee lie le en ;r- ;er je- >r- »60 in k- ee ci- iet m. ie- •in iet tal u- ir- tie en e- Ijn ;e- :a- de u- de !t- de se als Er t. le- jr- in li es. nd Junta Ethiopië krijgt ernstige politieke moeilijkheden 4 BONN De leiders van de Westeuropese sociaal-democrati- sche partijen hebben het afge lopen weekeinde, op een bijeen komst van de socialistische inter nationale in West-Berlijn, beslo ten een vredesregeling voor het Midden-Oosten, die in een ver drag is vastgelegd, te ondersteu nen Ook de mede-verantwoorde- lijkheid van Europa voor het Midden-Oosten werd onderstreept. kaper de vrouwen en kinderen vrij. Vier veiligheidsagenten maakten van de gele genheid gebruik, vermomd als werktuig kundigen aan boord te komen en scho ten de kaper neer nadat een stewardess zijn aandacht had weten af te leiden. Volgens de gezagvoerder, die een schot wond aan de hand opliep, was de kaper geestelijk gestoord. Volgens ooggetuigen hebben Ethiopi sche troepen in Eritrea zich schuldig gemaakt aan massamoord. Ze zouden 24 studenten van een onderwijzersopleiding in Bahar Dar hebben vermoord. De overige studenten zijn daarop naar huis gevlucht Margaret Thatcher, de nieuwe voorzit ter van de Conservatieve partij, heeft al een onderzoek van de Labour-regering geëist naar deze zaak. Het conflict zal het waarschijnlijk moeilijker voor de regering maken om de civiele lijst van de koningin met ruim 2,5 miljoen gulden te verhogen. Over dit voorstel wordt woensdag in het Lagerhuis een debat gehouden. Het is al fel bekritiseerd door de anti-monarchist Willie Hamilton en linkse Labourleden die menen dat deze verhouding niet past in een tijd van economische crisis. In de plaats Debre Zaid, ten zuiden van Addis Abeba, hebben duizenden boeren betoogd voor de uitwijzing van alle Arabieren uit Ethiopië. De meeste Arabische landen steunen het bevrij- dingsfront van Eritrea. In Belgrado is bekendgemaakt dat een In dit vraaggesprek sprak Don Ju an zich uit voor democratisering van de Spaanse maatschappij en waar schuwde hij ervoor dat vertraging van dit proces een enorme fout zal zijn die Spanje duur zal komen te staan. Van de zijde van ABC is meege deeld dat de redactie van de autori teiten te horen kreeg dat het num mer van gisteren in beslag zou wor den genomen als het met het vraag gesprek uitkwam. Daarop is het blad verschenen zonder de normale foto pagina’s. Op een van deze pagina’s stond het interview. ten, onder meer bij de nu bijna verlaten Amerikaanse communicatiebasis. Rond het vliegveld zijn verscherpte veilig heidsmaatregelen getroffen. De strijd in Eritrea laaide weer op nadat het 48 uur betrekkelijk rustig was geweest. De 55-jarige George Tzombanakis en dë 59-jarige Spiros Blazakis zagen er schoon en geschoren uit en verklaarden op een persconferentie dat zij het maar een vreemd gevoel vonden om weer naar de beschaving terug te keren. De twee hebben al die tijd in een van de grotten van de berg Orena in de Witte Bergen geleefd. Zij maakten 26 jaar geleden deel uit van een communis tische guerrillagroepering van ongeveer 30 man, die de bergen introk na het mislukken van de linkse opstand van 1945-1949. Zij kwamen tevoorschijn na dat de regering de beschuldigingen tegen hen vorige week had ingetrokken. Drie maal is Tzombanakis en Blazakis amnestie verleendin 1952, 1965 en door de voormalige junta in 1973. Zij namen de amnestie echter niet aan om dat zij hun idealen deels hadden me ten opgeven. „En deze idealen hebben ons zoveel jaren in leven gehouden”, aldus Tzombanakis. DEN HAAG (ANP). Niet-goedge- keurde helmen voor bromfietsers en motorrijders mogen niet meer worden verkocht. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft dit beslist na overleg met zijn collega van Verkeer en Waterstaat en de staats secretaris van Economische Zaken. Een en ander is opgenomen in een ontwerp-besluit waarin de valhelmen worden aangewezen als waren in de zin van de warenwet. treinen bevonden zich ongeveer 800 rei zigers, onder wie vele van een winterva- kantie naar huis terugkerende Noorse schoolkinderen. Van de 27 doden zijn er zeven jonger dan 16 jaar. De slachtoffers zijn allen Noren, op een in West-Duitsland wonen de Amerikaan na- Met helicopters en ziekenauto’s zijn 15 gewonden naar na burige ziekenhuizen gebracht. staansrecht van Israel bestreden, om nog maar te zwijgen van de kwalijke en wrede wijze waarop ze met ter reuracties deze resolutie probeert te verwezenlijken”, aldus Allon. De Is raëlische minister van buitenlandse zaken noemde de PLO ongeloofwaar dig, omdat zij het bestaansrecht van Israel niet erkent. Op de bijeenkomst in Berlijn is ook gesproken over het internationale grondstoffenvraagstuk. Minister mr. Max van der Stoel, die samen met Tweede-Kamerlid Relus ter Beek na mens de PvdA in Berlijn aanwezig was, vertelde gisteren bij zijn terug keer in Nederland, dat de PvdA het initiatief zal nemen tot een poging de sociaal-democratische partijen in Eu ropa tot één standpunt te brengen voor de besprekingen tussen arme en rijke landen over het grondstoffen vraagstuk. De Ethiopische regering maakte zater dag officieel bekend dat de strijd tot dusver het leven heeft gekost aan 2.321 opstandelingen, 83 man regeringstroepen en 124 burgers. Westerse militaire ex perts in Addis Abeba twijfelen sterk aan de juistheid van deze gegevens. Ze zouden betekenen dat eendeerde tot de helft van de naar schatting 4.000 tot 6.000 man sterke guerrillamacht is uitge schakeld Volgens de waarnemers moet in Eritrea, zoals bij de Amerikaanse opgaven indertijd in Vietnam, er reke ning mee gehouden worden dat veel omgekomen burgers worden geteld als guerrilla’s. EINDHOVEN (ANP). De bewoners van het Eindhovense woonwagencen trum hebben in een brief aan B. en W. gedreigd met acties als binnen twee weken geen gesprek zal plaatsvinden om te komen »ot een verbetering van het centrum. De leefomstandigheden op het Eindhovense centrum zijn volgen* de bewoners niet meer menswaardtg. Onderhandel ingen tussen Israel en de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO wees hij van de hand. „De PLO is zelf schuldig aan het feit dat mijn regering ze niet als onderhandelings partner erkent. Ze heeft tenslotte in haar zgn. Palestina-resolutie het be- Aan de conferentie in West-Berlijn nam ook de vroegere Israëlische pre mier Golda Meir en de huidige minis ter van buitenlandse zaken Jigal Al lon deel. AHon verklaarde dat het vredesverdrag ook een oplossing moet bieden voor het Palestijnse vraagstuk. Het gekaapte vliegtuig was een Boeing-737 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij VASP. Het maakte met 72 passagiers en acht bemanningsle den een binnenlandse vlucht. De kaper liet het toestel landen in Brasilia en eiste vervolgens een losgeld van drie miljoen gulden, de vrijlating van enkele politieke gevangenen en voorlezing van een pamflet voor de radio. Het pamflet verwees volgens de autoriteiten o.a. naar Jezus Christus, Leonardo da Vinei en Julius Caesar. De kaper dreigde het vliegtuig op te blazen als zijn eisen niet werden ingewilligd. Na urenlange onderhandelingen liet de MADRID (UPI) De Spaanse autoriteiten hebben het monar chistische blad ABC gedwongen uit zijn editie van gisteren een vraaggesprek weg te laten met Don Juan, het hoofd van de Spaanse koninklijke familie en de vader van prins Juan Carlos die dooi Franco als zijn opvolger is aangewezen. BRASILIA. (Reuter, UPI) Veilig heidsagenten hebben zaterdagavond op de luchthaven van de Braziliaanse hoofdstad Brasilia de kaper van een lijnvliegtuig neergeschoten. De 30-jarige man ligt thans zwaar gewond in een ziekenhuis. Hij heeft kogelwonden in hoofd en borst. Het kapingsdrama duur de acht uur- gen dan vijf percent van het totale aandelenpakket van het betrokken be drijf. Volgens de Morning Star werd in het wetsontwerp een speciale clausule opge nomen om de koningin te beschermen. Het ontwerp is echter nooit wet gewor den omdat de Conservatieven bij de verkiezingen in februari 1974 door La bour verslagen werden. Krachtens de traditie stelt het Britse ambtenarenkorps bepaalde documenten van een aftredende regering niet ter beschikking van de volgende regering. De documenten betreffende de koningin vallen onder deze categorie. De Labour- regering heeft inmiddels de verantwoor delijkheid voor het uitlekken van de hand gewezen. Zij liet weten dat de Conservatieve oppositie maar moet zeg gen of het om fotokopieën van werke lijk bestaande documenten gaat. De minister van volksgezondheid, Ge- mel Abdoel Kadir, is dit weekeinde uit de hoofdstad verdwenen, vermoedelijk naar zijn geboorteprovincie Eritrea, die inmiddels volgens persberichten door het leger helemaal van de rest van het land is afgesloten. OSLO (DPA en AP) Bij een spoorwegongeluk in Noorwegen op het traject DrontheimOslo zijn zaterdag bij Tretten, ten noorden van Lillehammer, minstens 27 menr- sen om het leven gekomen en tal rijke gewonden gevallen. Tijdens een hevige sneeuwstorm twee sneltreinen van de staatsspoorwegen tegen elkaar ge reden. Het werd mogelijk geacht, dat het aantal doden nog verder zou stijgen. Tot dusver zijn twaalf lijken geïdentificeerd. De bestuursleden van de Orde, die over het algemeen uit de meest conser vatieve medische kringen van Frankrijk worden gerecruteerd, hebben kort gele den een brief gericht tot het parlement om zich tegen het intussen aangenomen wetsontwerp uit te spreken, waardoor de abortus is gelegaliseerd. Ook in het ver leden heeft de Orde der Medici herhaal delijk in naam van de moraal standpun ten verdedigd waarmee ze de meer vooruitstrevende geneesheren tegen de haren in streken. De twee sneltreinen hadden elkaar bij het station van Tretten moeten passeren, omdat daar een dubbel spoor is, terwijl de rest van de spoorlijn enkel spoor heeft. Een van de treinen had vertra ging. Het is niet duidelijk wie er verant woordelijk is voor het noodlottige mis verstand. TEL AVIV. (AFP, UPI) Een woordvoerder van de Israëlische strijd krachten heeft gisteren bekendgemaakt, dat zaterdagavond tijdens een schërmut- seling met een Israëlische patrouille een Arabische guerrillastrijder is gesneuveld. Een Israëlische patrouille had ten noorden van de kibboets Sjtoela in het westen van Galilea een groep guerrilla strijders verrast, die probeerde de veilig- heidsbarrière door te komen. Bij het vuurgevecht dat toen ontstond, werd een guerrillastrijder gedood. De andere leden MILLERSVILLE. (UPI, AP) Vol gens John Dean, ex-president Nixons, wegens medeplichtigheid aan „Waterga te” veroordeelde medewerker, is oud- minister van justitie John Mitchell niet zeker van zijn leven als hij naar de gevangenis moet. „Voor John Mitchell zou dat op een doodvonnis kum.en neerkomen”, zei Dean na de veroordeling van Mitchell, Halde man en Ehrlichman door rechter Sirica in Washington. „Veel gevangenen die ik in de gevan genis heb ontmoet zeiden tegen mij dat ze daar zaten dankzij de gewezen minis ter van justitie en dat zij hem een ontvangst zouden bereiden”, aldus Dean. Hij zei dat hij betwijfelde of Mitchell, Ehrlichman en Haldeman ook inderdaad in de gevangenis terecht zouden komen, emdat zij nog „zeer invloedrijke mannen met invloedrijke vrienden in de rege ring” zijn. Dean wees daarbij op Mit chells „nauwe vriendschap met vice- president Rockefeller”. John Ehrlichman gaat spoedig naar New Mexico om zich in te zetten voor de rechten van de indianen, zo heeft zijn advocaat gisteren verklaard. De advo caat, Ira M. Lowe, deelde mee dat Ehrlichman gisteren per vliegtuig naar zijn huis in Seattle vertrok om zijn vertrek naar Espanola in de staat New Mexico, te regelen. In dit later aan de persbureaus verstrekte vraaggesprek zegt Don Ju an: „Spanje wenst vurig democrati sche hervormingen. Het gaat er nu om dat de Spanjaarden zich ervan bewust worden dat de pogingen om het huidige systeem te bestendigen en de politieke activiteit van de nieuwe Spaanse maatschappij te beperken, een enorme historische fout zal zijn die Spanje duur zal komen te staan”. De 62-jarige Don Juan die in Por tugal in ballingschap leeft, heeft vijf jaar geleden, toen Franco Juan Car los als toekomstig koning van Spanje aanwees, verklaard dat hij zich nog steeds als de wettige troonpretendent beschouwt. Toen de prins zich ak koord verklaard had met het besluit van Franco, ontstond er een verwij dering tussen vader en zoon. De be trekkingen tussen beide mannen zou den nu echter weer nauw zijn. In het vraaggesprek zegt Don Juan voorts dat zijn zoon herhaaldelijk gezinspeeld heeft op het program van zij het beperkte hervor mingen op politiek gebied, waarmee de Spaanse premier Carlos Arias Na varro een begin heeft gemaak.t. De omvang van het particuliere ver mogen van koningin Elizabeth en haar zakelijke transacties zijn altijd geheim gehouden. Zij betaalt geen directe belas ting, De Daily Mirror schatte haar parti culiere vermogen onlangs op 300 miljoen gulden. ee ee ■n. bij en alt le en LONDEN (Reuter) De commu nistische krant Morning Star heeft zaterdag fotokopieën gepubliceerd van geheime documenten die gaan over pogingen de geheimhouding te waarborgen van de financiële zaken van de Britse koningin. De documenten hebben betrekking op de plannen van de vorige Conservatieve regering de particuliere investeringen van koningin Elizabeth buiten een wet te houden die de aandeelhouders ge dwongen zou hebben tot grotere open baarheid van hun beleggingen. Het wets ontwerp, dat in december 1973 is voor bereid om geheime overnamen van be drijven te voorkomen, zou van iedereen die aandelen via een ander koopt, ont hulling van zijn identiteit hebben geëist als zijn aandelenbezit meer zou bedra- tueel vredesverdrag moet worden. voorzitter van de Westduitse sociaal democratische partij Willy Brandt mee, dat de sociaal-democratische lei ders op het standpunt staan dat het bestaansrecht van Israel in een even- gegarandeerd (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. AI meer dan 600 Franse geneesheren, onder wie verscheidene be roemde chirurgen en specialisten, heb ben een petitie ondertekend om hun gehoorzaamheid aan de Orde der Medici op te zeggen. Ze protesteren tegen de uitoefening van een officiële moraal, die door het dagelijks bestuur van de Orde in stand wordt gehouden en gepropa geerd en waarmee zij het nu niet langer eens zijn. Op een persconferentie na afloop van de beraadslagingen deelde de van de groep slaagden erin naar Liba nees gebied te ontkomen. Op het lijk van de gesneuvelde guerrilla werden behalve wapens, granaten en ontplofbare stoffen, een luidspreker en in het Ara bisch, Hebreeuws en Frans gestelde vlugschriften gevonden, getekend door het „democratisch volksfront” van Najef Hawatme. In deze vlugschriften wordt de vrijlating geëist van in Israëlische gevangenissen verblijvende guerrilla strijders. Volgens een bekendmaking van het democratisch volksfront voor de bevrij- ding van Palestina (PDFLP) had de commando-eenheid in Israel gijzelaars moeten maken, die dan ingeruild zouden worden tegen de Grieks-katholieke bis- schop Hilarion Capucci, die in Israel gevangen zit. Het PDFLP bevestigt dat een commando om het leven is gekomen bij een voortijdig treffen met Israëlische militairen, en zegt dat de Israëliërs „zware verliezen” hebben geleden. De directeur van de Noorse spoorwe gen, Advard Heiberg heeft gisteren ge zegd dat zal worden onderzocht of de treinramp te wijten is aan menselijke of technische fouten. „Op dit moment kan ik nog niets over de schuldvraag zeggen. Alle betrokkenen zullen grondig door onze eigen dienst en door de politie worden ondervraagd. Het eindrapport komt van de politie, maar ik weet nog niet wanneer”, aldus Heiberg op een persconferentie in Oslo. De spoorweg ramp van zaterdag was de eerste in Noorwegen sinds 25 jaar.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3