Minister Lubbers: medicijnen Werkgelegenheid voor 400 man gegarandeerd moeten goedkoper worden Werkgevers in nota: Lurex wil helft Arabische landen: „Vorm Lonen bij Schafer veilig gesteld Gewoon sparen Wer' lozen w’llen in de ’^rkthandel Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeer hoge rente bij de Rijks- postspaarbank Rijkspostspaarbank als strijdorgaan „Geen personeelsraad nieuw monetair systeem” bedrijven te uw nationale spaarinstelling ^er^neel kwijt Jeugd sparen 99 ECONOMIE 1975 DINSDAG 25 FEBRUARI Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Beleggingsbewijzen 3 jaarvast 4 jaarvast 5 jaarvast 3 maanden 2 jaar 3 jaar le inleg minimaal 1.000,-j voor jongeren t/m 20 jaar 100. coupures van f 1.000,- en 5.000,- m.i.v. 1 maart 1975 was 9'/a was 9 F Rente rekening (voor houders vaneen postrekening) Opzegtermijn Opzegtermijn Opzegtermijn Opzegtermijn 1 jaar RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Zilvervloot sparen met 10% premie Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Singer wordt voortgezet (Van onze redactie economie) wacht een herstel. wil Nederlanden aandelen (ADVERTENTIE) 5 5 5 71516 7 818 819 .‘L De Nederlandse staat zal voor veertig percent deelnemen in het aandelenkapi taal van de nieuwe vennootschap. Ook zal de overheid een belangrijke financië le bijdrage leveren om de aanloopverlie zen te dekken- De heer J. der Laan van de industrie bond NVV zei desgevraagd erg tevreden te zijn over de gang van zaken. Hij had de indruk dat er een grote zekerheid Tealtronic, dat ook grond, gebouwen en machines van Singer heeft overgeno men, maakte gisteren bekend zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de vakbonden. Omtrent de financiële bij drage van de overheid en het instand houden van Singer gedurende de afgelo pen maanden, konden geen mededelin gen worden gedaan. AALST-WAALRE. De lonen van de 85 werknemers van offsetdrukker)) Scha fer in Aalst-Waalre ztfn veilig gesteld. De by het faillissement betrokken banken hebben zich garant gesteld voor de uitbe taling deze week. Daarna zal de grafische bedrijfsvereniging de betaling weer over nemen. Nog deze week zal men proberen de ontslagprocedure voor alle werknemers op gang te brengen. De bezetting van het bedrijf zou formeel nog duren tot vanochtend en daarna worden beëindigd. Drukkerij Schafer werd gistermorgen door een deel van het personeel bezet omdat het inkomen van alle personeels leden in gevaar dreigde te komen. UTRECHT (ANP). Bij Lurex in Amsterdam, waar men via een chemisch proces garens een metalig uiterlijk geeft, is men volgens de heer G. Kuhlman van de industriebond NVV van plan 38 van de 69 mensen te ontslaan. Het bedrijf is in moeilijkheden geraakt. De directie heeft, aldus de heer Kuhlman, wel met de bonden overlegd maar dit overleg is afgebroken. Een aanvraag voor ontslag van 38 mensen zal bij het gewestelijk arbeidsbureau worden ingediend. RPS verlaagt rente op beleggingsbewij zen. In verband met de renteontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt gaat de Rijkspostspaarbank na 1 maart beleg gingsbewijzen uitgeven met een lager rentetype. Beleggingsbewijzen mei een looptijd van 1 jaar komen op een rente van 9 percent, en bewijzen met een vierjarige looptijd op 8,5 percent. De overheid zal in de Raad van Com missarissen van de Holding en in die van de produktie BV zijn vertegenwoor digd. De overheid heeft de aanzienlijke financiële bijdrage willen verlenen met het oog op de werkgelegenheidssituatie, met name in Nijmegen zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. voor de voortgang van het bedrijf is gezien het feit dat ’de overheid veertig percent van het aandelenpakket voor haar rekening heeft genomen. „De over heid pompt niet zomaar ergens geld in”. Hij noemde de transactie „een redding voor de ruim vierhonderd arbeidsplaat sen”. Volgens de heer der Laan zal ir. W. Brouwer, de huidige directeur van Singer, directeur worden van de nieuwe produktie BV. Volgens hem heeft de overheid de voorwaarde gesteld dat de regering akkoord moet gaan met het statutenreglement van de nieuwe pro- duktie-BV. De directie van Singer was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Winst Labouchère lager. Het bankiershuis Labouchère en Co NV (dochter van de Amrobank) heeft vo rig jaar een nettowinst gehaald van 1,3 miljoen tegen f 1,4 miljoen in 1973. De winstdaling is grotendeels te wijten aan koersdalingen en lagere omzetten ter beurze. (Van onze redactie economie) Dit zei de bewindsman gisteravond tijdens een vraaggesprek met de di recteur van de Consumentenbond en van Konsumenten Kontakt, mevr, drs. A. Franssen en L. Donia in de tv-rubriek „Koning Klant”. De sugges tie van Konsumenten Kontakt om de prijzen van de zogenaamde loco’s (vervangende middelen) declarabel te maken in plaats van die der speciali tés, ontmoette bij Lubbers waarde ring. Het één en ander is het vervolg van een principeovereenkomst tussen the Singer Company, Tealtronic S.A. en de Nederlandse overheid. Het moet nog worden omgezet in een definitieve over eenkomst. De transactie is mede afhan kelijk van de noodzaak dat de aange zochte werknemers bereid zullen moeten zijn de werkzaamheden in de nieuwe vennootschap te continueren, deelt het ministerie van Economische Zaken mee. NIJMEGEN (ANP) Voor ongeveer vierhonderd werknemers van Singer in Nijmegen zal de werkgelegenheid worden gehandhaafd. Dat deelde gistermiddag het ministerie van Economische Zaken mee. De hui dige bezetting van Singer is 520 werknemers. Ook riepen zij op tot snelle hervor mingen in het bestaande internationale monetaire systeem en behandeling van de bestaande problemen „op een wijze dat de belangen van de wereldgemeen schap, waartoe ook de ontwikkelingslan den en de Arabische olie-exporteurs behoren, worden gegarandeerd”, totdat een nieuw systeem tot stand is gekomen. Dit werd gezegd in een verklaring die werd uitgegeven aan het einde van een driedaagse vergadering van de centrale bankiers der Arabische landen, die was georganiseerd door de Arabische liga. De tekst van de verklaring werd gepubli ceerd door het Iraakse persbureau. De conferentie werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Arabische li ga, het in Koeweit gevestigde Arabische fonds voor sociale en economische ont wikkeling, de unie van Arabische en Franse Banken (UBAF), het Interna tionaal Monetair Fonds en de Organisa tie van Arabische Olie Exporterende Landen (OAPEC). „Het nieuwe internationale monetaire DEN HAAG (ANP). Werklozen, het niets doen beu, doen pogingen een markthandel te beginnen. Dit is de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel gebleken uit het toenemend aan tal aanvragen, dat is ingediend om ont heffing van de regeling, die verbiedt om zo maar, zonder dat aan de vestigingsei sen wordt voldaan, een markthandel te beginnen. Die vestigingseisen houden o.m. in dat men een opleiding voor de ambulante handel heeft gevolgd. Het bestuur van de vereniging deelde gisteren op een persconferentie in Den Haag mee ertegen te zijn, dat werklozen zonder meer op de markthandel worden toegelaten. Dat doet denken, aldus het bestuur, aan de situatie in de jaren dertig, toen werklozen van de overheid een bedrag aan handelsgeld konden krij gen om zich met de markthandel bezig te gaan houden. Een vergunning aan iemand verstrekken louter en alleen omdat hij werkloos is, vindt de vereni ging uit den boze. De vereniging stelt zich op het standpunt, dat een werkloze met markthandelambities zich op zijn minst de moeite moet getroosten een opleiding voor dit vak te volgen. DEN HAAG. Minister Lubbers (economische zaken) is bet geheel eens met de stelling van de consu mentenorganisaties. dat de genees middelen in ons land goedkoper moe ten worden. Er zijn inderdaad goed kope alternatieven vervangende middelen met dezelfde samenstelling voor de zogenaamde specialités. In de medische sector moet men de verleiding weerstaan hoge marges te nemen. Afgiftekoers pandbrieven verhoogd. De Friesch-Groningse Hypotheekbank heeft gisteren nabeurs de afgiftekoers van 9 percent pandbrieven 1978-1987 gesteld van 100 percent op 101 per cent. De Westland-Utrecht zal per 25 februari opnieuw pandbrieven 1973 per 1979-1983 afgeven tegen een koers van 101 percent. De scheeoshypo- theekbank Nederland heeft de koers van afgifte van 9 percent pandbrieven 1973 per 1978-1982 verhoogd van 99 tot 100 percent. OPEC bereidt topconferentie voor. De ministers van OPEC (Organisatie van Olieexporterende Landen) beginnen vandaag in Wenen besprekingen om een plan op te stellen voor een sa menspraak met de verbruikende lan den na de topconferentie in maart. Zij zullen zich o.m. beraden over het beschermen van de olieinkomsten te gen de waardevermindering van de dollar in de afgelopen weken. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft gisteren in een verklaring zijn voldoening uitgesproken over de over eenkomst. Men is, gezien de slechte werkgelegenheidssituatie in de regio, vooral blij met de mate waarin rekening gehouden is met de belangen van de werknemers. Het bedrijf zal worden voortgezet door Tealtronic S. A. te Genève. Het Singer-produktiebedrijf zal worden ingé bracht in eei. nieuwe BV. Ongeveer driehonderd werknemers in de directe sfeer zullen kunnen blijven, ongeveer honderd in de indirecte sfeer. systeem moet in de ware zin van het woord internationaal zijn - alle landen van de wereld moeten er lid van zijn en het moet gebaseerd zijn op gelijkheid en rechtvaardigheid’”, aldus de verklaring. Het nieuwe systeem, aldus de verkla ring, „moet leiden tot een zekere mate van gedisciplineerd gedrag in de tenuit voerlegging van het financieel beleid van de grote geïndustrialiseerde landen.” De conferentie besloot verder tot in stelling van een Arabisch monetair fonds voor de regulering van de beta lingsbalansen van aangesloten landen. Bijzonderheden over dit nieuwe fonds werden niet bekend gemaakt, maar in eerdere berichten uit Beiroet was ge meld dat het een beginkapitaal van 500 miljoen dollar zou krijgen, gegarandeerd door de aangesloten centrale banken. Het grootste gedeelte van het fonds zal geleverd worden door de olieproduce rende Arabische landen en bestemd zijn voor het opheffen van chronische tekor ten op de betalingsbalans van Arabische landen die geen olie produceren. DEN HAAG. De ondernemers wij zen de personeelsraad, „die stoelt op de gedachte dat de onderneming een vat van onverzoenlijke belangentegenstelling is, waarin de personeelsraad het strijdor gaan var de werknemers zou moeten zijn”, af. Het Verbond van Nederlandse Ondernemers en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond doen dit in een nota naar aanleiding van de adviesaanvraag van minister Boersma bij de Sociaal-Economische Raad over deze kwestie. Daarmee wijken de standpunten van de werkgevers af van die van de drie vakcenti ales en de drie progressieve partijen. NVV en NKV en de drie pro gressieve partijen willen een personeels raad met verdergaande bevoegdheden dan de ondernemingsraad. Het CNV streeft naar een gemeenschappelijk be stuur in de samenvoeging van de Raad van Commissarissen en de Onderne mingsraad. Het VNO en de NCW zijn van mening dat, voor een goede taakvervulling de directie lid blijft van de ondernemings raad. NW en NKV wijzen dit af, doch het CNV heeft uch enige tijd geleden voor dit nu geventileerde werkgevers- standpunt uitgesproken. In hun nota zeggen de werkgeversverbonden meer gewicht te willen geven aan het voor overleg van de gekozen leden van de ondernemingsraad. De werkgevers menen, dat de onder nemingsraad de ruime adviesbevoegdhe den dient te behouden en geen verdere medebeslissingsbevoegdheden dient te krijgen, „opdat duidelijk blijft dat de ondernemingsleiding belast if. met de opzet en de uitvoering van het onderne mingsbeleid, waarvoor zij ook verant- BEIROET (AP) De gouverneurs van de Arabische centrale banken hebben gis teren aangedrongen op de vorming van een nieuw internationaal monetair systeem dat orde moet scheppen in het financieel beleid van de grote geïndustrialiseerde landen en de stabiliteit van de wisselkoers voor de Arabische oliedollars moet garan deren. In dit verband noemde de minister de kwestie van de valium- en libri- umprijzen. Onder druk van het mi nisterie zijn die al gedaald, maar ze moeten nog verder omlaag, kondigde Lubbers aan. Kritiek kreeg Lubbers van de con sumentenorganisaties op het feit dat levensmiddelenprijzen niet of nauwe lijks dalen, hoewel de prijzen van grondstoffen gedurende ongeveer een half jaar aan het dalen zijn. Hij zei dat op grond van die neerwaartse tendens inderdaad voor sommige pro- dukten (margarine is er een voor beeld van) dalingen op komst zouden zijn. Die mogelijke dalingen moeten echter vaak „weggestreept” worden tegen de stijgende loonkosten. De minister bleek niet te voelen voor een speciale staatssecretaris be last met consumentenzaken. Dat zou misschien voor prijsaangelegenheden wel werken, maar op andere gebieden niet. De minister van economische zaken moet maar wat meer aan con sumentenzaken doen, kapittelde hij zichzelf schertsend. Fors lager resultaat Bergoss. De Koninklijke Tapijtfabrieken Bergoss NV heeft in 1974 bij een met enkele percenten toegenomen omzet van 93 mln. een brutoresultaat bereikt van 2,2 mln. Na afschrijving en belasting resteert f 0,2 mln. tegen 2,9 mln. vorig jaar. Het bedrijf stelt voor het dividend te passeren. Het bestuur ver- Nationale Orion. Nationale Nederlanden wil een bod uit brengen op die aandelen van The Orion Insurance Company, die zich in handen van derden bevinden. Met het bestuur van de Londense Maatschap pij is overeenstemming bereikt, maar van de officiële instanties moet nog toestemming verkregen worden. Het bod is 240 pence per aandeel. woordelijkheid draagt”. Om de adviezen van de ondernemingsraad juridisch kracht te geven, denken de onderne mers verbonden aan de mogelijkheid van een recht van bezwaar, indien de onder nemingsraad meent dat onvoldoende aandacht aan de gegeven adviezen is besteed. De werkgevers wijzen ook bet door de vakbeweging gewenste bedrijvenwerk af. „De medezeggenschap van dc werkne mers in de onderneming dient in de eerste plaats via de ondernemingsraad gestalte te krijgen. Vakbonden dienen het gezamenlijk gevoerde beleid niet te doorkruisen, of de loyale uitvoering daarvan niet te frustreren” aldus VNO en NCW Rank Xerox gaat /60 mln Euroguldens lenen. Rank Xerox Holding BV gaat onder hands buiten Nederland voor maxi maal 60 mln 6-jarige Euroguldennotes plaatsen met een rentepercentage van 9,25 percent en tegen een koers van 99,26 percent. Drie bedrijven in „Nederlandse Beveili- gingsgroep”. Drie op het gebied van beveiliging actie ve bedrijven hebben een samenwer kingsovereenkomst gesloten, te weten van Gend en Loos Service BV, (Bevei ligd Geldvervoer), de Eerste Gecombi neerde Nederlandse Veiligheidsdienst BV (Beveiliging van Mensen en Be drijven) en de Nederlandse Automati sche Beveiligingscentrale BV (Stil Alarm). De nieuwe vennootschap zal aan cir ca vierhonderd van de huidige werkne mers van Singer BV een aanbod doen tot indiensttreding. Daarbij zal voorna melijk rekening worden gehouden met de belangen van werknemers die moei lijk elders plaatsbaar zijn. De werkgele genheid voor de ongeveer vierhonderd werknemers wordt door Tealtronic voor tenminste drie jaar gegarandeerd. In het produktieprogramma zullen naast de bestaande flexo-writer drie nieuwe produkten worden ingevoerd. Naast de nieuwe vennootschap voor de fabrikage van deze produkten zal een aparte Nederlandse vennootschap wor den opgericht voor de verkoop-, de mar keting- en de service-activiteiten. Die activiteiten zullen uit het buitenland worden overgebracht. De beide vennoot schappen zullen in een nieuwe Neder landse Holding worden ondergebracht

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 12