OVERWINNING IN TAAIE PARTIJ TEGEN HIGUERAS Protest van dambond verworpen Zware opgave in 2e ronde Minister treedt in contact met bonden SPORTNOTA-BELEID WEER AANGEVALLEN Belgische biljarters wonnen op moyenne Te enthousiast Reclame-verbod Arsenal na 5% uur winnaar Hockeyploeg kreeg een groots onthaal De lichtgewicht Singer Starlet ■M een miljoen gulden aan prijzen In bekertoernooi ■KI MMMK 14 SPORT DINSDAG 1975 25 FEBRUARI Vermoeidheid s Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! er nd de ijk tot tot en >eg lar De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, Thung beheerste zich voorbeeldig (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) 57. 0,649 5 0,963 5 55 29 beurten. (ADVERTENTIE) 2,068 10 we- ■SW. PIETER MUL ■N Een lokkertje voor het publiek was maandagavond een partij dubbel in Ahoy tussen Van Hanegem en Okker (rechts op de foto) en het duo Ashe-Suurbier. sport en de gemeenten, werd door de minister positief ontvangen. 29 29 54 54 43 43 59 59 55 55 53 53 57 6 5 6 8 5 7' 5 9 4 5 6 8 Van Bracht Ceulemans Brosens Ten aanzien van de kritiek om de tot stand koming van de nota was minister Van Doorn van mening dat het stand punt van de georganiseerde sport bekend was door de nota sport ’70. „Van deze nota zeggen vooraanstaande sportleiders dat deze nog hyper actueel is,” aldus de bewindsman. Kamerlid Du Chatinier sprak de angst uit dat de overheidsbijdragen voor de sport door het goed lopen van de lotto en sporttoto wellicht minder zullen wor- Minister Van Doorn deed de toezegging dat hij in overleg zal treden met de sportbonden om daarna in een nota of uitvoerige brief zijn visie op de topsport te geven. 1,482 1,111 0,944 1,395 1,046 1,016 0,576 1,090 0,818 1,132 0,849 1,526 60 43 60 51 80 45 60 34 80 45 60 45 60 ro- Z 1-3, i Z ijn ren 1-3. 4- bel vo- 2- ise: ;ijn svo W- en- set iep <te en ren tot la- -15 x>r >pa tis- 'an ier 5-0 na sen 9 ind eds dat a- let ■er set ht >-0 -5. an -7 de en i-0 1-6 n- in en n- uit sel ste n- ;e- 15- ish >at ng ale ng se- ish iet tte ?in ich nd aid P° it- en set Rolf Thung: beloning voor initiatief AMSTERDAM (ANP). De Russi sche dambond heeft het protest van de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) inzake het verloop van het kandidatentoernooi, dat vorig jaar is gehouden in Tiflis, verworpen. De KNDB protesteerde bij de FMJD, de wereld-dambond, tegen de toepassing van het Sonnenborn-Berger-systeem in deze wedstrijd, wat Koeperman de overwinning bezorgde. België werd winnaar van de wedstrijd dankzij een beter gemiddelde: 1,024 tegen 0,964 voor Nederland. van Raymond Ceulemans, Doggen uitging in middelde van 2.068. De resultaten: Ceulemans Doggen Brosens De Paepe De Ruyter Dielis Steylaerts Van Brach* De Paepe Doggen De Ruyter Steylaert Dielis den. Minister Van Doorn zegde toe dit zoveel mogelijk trachten te voorkomen. ,Ik kan echter niets toezeggen. Het is een kwestie van overleg in verband met andere prioriteiten.” De heer N. G. Vlot was namens de Nederlandse Sport Federatie van mening dat de Kamerleden van de vaste com missie zich bijzonder hadden ingespan nen om zich te verdiepen in de materie. „Er zijn concrete vragen gesteld en alle fracties hebben aangedrongen op de in schakeling van de georganiseerde sport. Het is ook duidelijk geworden dat de Kamerleden de sport als ondeelbaar be schouwen.” De heer Vlot vond dat de indruk gewekt kan zijn dat de minister wat gas heeft teruggenomen. „Hij is echter niet uit de vraag gekomen waar om er geen overleg is geweest met de georganiseerde sport.” 37 60 55 1,090 6 53 - De heer Keja diende een motie in waarin de weigerachtige houding van de minister om de georganiseerde sport tij dig inspraak te verlenen, werd afge keurd. Een tweede motie van het WD- kamerlid, waarin hij de minister ver zocht zijn nota sportbeleid terug te né men en herschreven aan de Kamer aan te bieden vanuit een evenwichtige be schouwing van de verschillende vormen van sportbeoefening na belanghebben den of hun organisaties te hebben ge hoord. ontlokte minister Van Doom de opmerking: „Als de heer Keja laat ik het sterk zeggen zindelijk te werk wil gaan, kan dit zijn mening niet zijn.” Een motie van de heer Du Chatinier. mede ondertekend namens de ARP en Partij van de Arbeid, waarin gevraagd werd om het zo krachtig mogelijk be vorderen van de recreatieve sportbeoefe ning rekening houdend met de financiële mogelijkheden, het inschakelen van de georganiseerde sport en de gemeenten op grond van ervaring en deskundigheid alsmede bij het opzetten van kadertrai- ningen en het vaststellen van de criteria voor de bouw van accommodaties nauw overlég te plegen met de georganiseerde Volgens de KNDB is de toepassing van het SB-systeem in een kandida tentoernooi reglementair onjuist, ter wijl er ook tijdens congressen nooit een beslissing ten gunste van deze „oplossing” is genomen. De Russen vinden evenwel dat er logisch is ge handeld. Zij hebben dan ook nog niet gereageerd op het voorstel, Wiersma. Koeperman en Gantwarg een drie- kamp te laten spelen om het „uitda- gerschap” van wereldkampioen Sij- brands, iets waar de KNDB wel voor voelt. De Russische dambond heeft de FMJD integendeel laten weten dat men, gezien Sijbrands weigering zijn wereldtitel in 1975 te verdedigen, van het bestuur van de FMJD of van het in juni te houden congres voorstellen verwacht inzake een te volgen proce dure. Arts John Wesseling: „Ik zal heus wel eens wat door de vingers zien, maar we moeten met deze dingen uiterst voor zichtig blijven. Er mag slechts in be perkte mate gezwommen worden. Te vens moet het eten en drinken van tevoren worden onderzocht. Pas als dat gebeurd is, zal ik het verbod opheffen om leidingwater te drinken. Ik hoop op de medewerking van de spelers. Als iemand ziek wordt dupeert hij niet al leen zichzelf, maar vooral de ploeg.” SANTA TERESA. De Belg Patrick Sercu heeft de derde etappe van de ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de afstand van Sassari naar Santa Tere sa over 145 kilometer af in vier uur, 16 minuten en zeven seconden. „Ik ben voor een andere aanpak dan neergelegd in de nota sport ’70. Ik wijs dan ook af dat de overheid niet naar de georganiseerde sport heeft willen luiste ren. Op 42 plaatsen in de nota sportbe leid ik heb het geturfd is de bereidheid uitgesproken tot overleg met de georganiseerde sport.” Ten aanzien van de topsport zei de minister nog toe dat hij over dit onderwerp nog overleg met de georganiseerde sport wil voeren. HYDERABAD (UPI). De laatste van de vier testwedstrijden tussen de hockeyploegen van Pakistan en Au stralië is wegens te veel opdringen van het publiek gestaakt. Scheids rechter Richard Jewell vond tien mi nuten voor de rust dat spelen onmo gelijk was geworden doordat het pu bliek over de achterlijnen heen kwam. Pogingen de mensen terug te dringen mislukten. Op dat moment was de stand 1-1. Beide doelpunten kwamen uit een strafbal. Eerst doel puntte Trevor Smith voor Australië, daarna trok Akhtar Rasooi de score gelijk. De bijna 22-jarige Spaanse nummer twee kwam met zijn voorzichtigheid nog een heel eind ook. „Deze partij was ook voor hem enorm belangrijk”, merkte Thung terecht op. De beide opponenten maken deel uit van een groep jonge profs, die vaste grond onder de voeten probeert te krijgen in het rijk voorziene dollarwereddje. José Higueras was al een stap verder dan Thung, want hij staat al bij WCT onder contract. Zij het dat hij voor het eerst tot de organisatie behoort en gedwongen is zijn naam te vestigen. Uitschakeling in de eerste ronde past natuurlijk niet in de opbouw van een carrière. En om zijn doel te bereiken stond de Spanjaard bijna vastgekleefd aan de achterlijn. Vooral bij langdurige slagenwisselin gen leverde hem dat voordeel op, want Thung nam steeds het initiatief. Higue ras, ooit overwinnaar van Borg, zag het met welgevallen aan en testte in mono tone series de back-hand van Thung. Een onderdeel dat bij de laatste verdedi gend van niveau was, maar niet sterk genoeg om de snelle Barcelonees te verslaan. Betrouwbaarder was het volle ren van Thung, die overdonderend van start ging. Zijn service zat goed en snelle expedities naar het net werden geregeld bekroond met prachtige volleys. Al in de vierde game doorbrak Thung de opslag van de overblufte Higueras. Op eigen opslag speelde de Nederlander vervolgens naar een 6-3-setzege. De vclgende set begon Higueras te serveren en moest Thung proberen voortdurend achterstand goed te maken Dat lukte hem tot 3-3 zonder veel pro blemen, al was de overtuiging die het begin van de eerste set kenmerkte, toch uit het spel verdwenen. In de zevende game wist Thung een geweldige kans op een nieuwe doorbraak niet te benutten. Met 40-0 stand hij voor, maar de geraffi neerd serverende Spanjaard kwam toch óp gelijke hoogte door een ace en twee verkeerde returns van zijn tegenstander. Pas bij het tiende gamepoint wist Higueras het serveervoordeel uit te bui ten. Een love-game van Thung werd gevolgd door een game van Higueras, die door een lijnrechterlijke dwaling nogal wat rumoer veroorzaakte. Ditmaal in het voordeel van de Spanjaard, die in het algemeen het meest de dupe werd van waarnemingsfouten. De tiende game moest Thung (bij 4-5) Higueras een doorbraak toestaan na een mislukte dropshot en een fraaie passeerslag van de Spaanse Davis-cupspeler. ROTTERDAM Bijna een jaar geleden besloot Rolf Thung in navolging van Tom Okker zjjn kans in het circus der betalende tennissers te gaan wagen. In niet onbelangrijke mate hadden daaraan de verrichtingen bijgedragen die de Hilversum mer in het Rotterdamse WCT-toernooi van 1974 leverde. Het avontuur dat Thung durfde te ondernemen is hem tot op heden redelijk bekomen, waarbij hij twee inter nationaal gewaardeerde prestaties op zijn naam heeft staan. In december veroverde hij de eerste prijs in een behoorlijk bezet toernooi in Pakistan en in de Davis-Cup- wedstrjjd tegen Zweden maakte hij top-talent Björn Borg een set afhandig. Maandagavond in het Ahoy’ Sportpaleis stond Nederlands tweede proftennisser voor de krachtproef de Spanjaard Higueras uit te schakelen. Thung slaagde erin aan de hooggespannen verwachtingen te beantwoorden, al bleef tot kort voor het einde van de ruim twee uur durende partij onzeker in wiens voordeel de balans zou doorslaan. Thung pakte de beslissende derde set met 75 en dat was vooral een be loning voor het initiatief dat de Nederlander had ontwikkeld. Higueras, verleden week in Barcelona nog overwinnaar van de als vierde geplaat ste Giltinan, ging kennelijk uit van het gezegde „wie niet waagt, die verliest ook niet”. De uitslagen van het tennistoernooi in Rot- terdag: Enkelspel: McMillan (ZAf)—Barazzuti (It) 6-7, 6-3, 6-2. Thun (Ned)—Higueras (Sp) 6- 3, 4-6, 7-5. Hewitt (ZAf)—Dell (VS) 6-2, 6-0. Crealy (Aus)—Pilic (Joe) 6-4, 6-2 Dubbelspel: Pranulovic-Lloyd (Joe-G.Bij—Dell-Stewart (VS) 3-6, 6-2, 6-4. Donlnguez-Warwlck (Fra- Aus)Frannovlc-Pilic (Joe) 6-4, 6-4. LEICESTER (Reuter). Arsenal heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Engelse voetbal- beker (FA Cup). De ploeg won in de verlenging van de tweede replay met 1-0 van het thuisspelende Leicester City. ROTTERDAM. Tom Okkers eer ste optreden tijdens het ABN-toer- nooi is niet zonder incidenten verlo pen. Nederlands enige tennismiljonair had daags tevoren een contract geslo ten met een wasmachinefirma voor het dragen van reclame. Toen Okker met een wervende tekst op het trai ningspak het centre court wilde be treden voor het pretdubbel met Van Hanegem tegen Ashe en Wim Suur- bier, waarvoor 5000 toeschouwers naar de Ahoy waren gekomen, werd hij tegengehouden. Zowel de directie van het sportpaleis als Dickie Dillon van WCT duldden een dergelijke wij ze van reclame maken niet. Okkers gelegenheidssponsor gaf uiteindelijk toe. Okker kon zich toen aan de zijde van Van Hanegem schren. Het Ne derlands duo won de beschikbaar ge stelde prjjs van 1000 gulden met 6-4. DEN HAAG (ANP). De vaste ka mercommissie voor Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk heeft de nota sportbeleid die minister Van Doorn vorig jaar augustus presenteerde, besproken. Het merendeel van de commissie uitte kritiek op het feit dat de nota sportbe leid tot stand was gekomen zonder over leg met de georganiseerde sport. Kamer lid Keja (VVD) verweet de minister dat hij de indruk wekte dat de georganiseer de sport geen beleidspartner is en dat de nota sportbeleid incompleet is. Ook de Kamerleden De Boer (ARP) en Du Cha tinier (KVP) waren van mening dat bij het tot standkomen van de nota de georganiseerde sport betrokken had moeten worden. De heer Du Chatinier vroeg de bewindsman ook om nota’s over de topsport en het betaald voetbal. Hij was van mening dat de nota sportbeleid veel te veel gericht is op de recreatieve sport. KOEALA LOEMPOER. Dat het Nederlandse hockey-elftal de komende weken een wereldtitel te verdedigen heeft, werd bij aankomst in Maleisië nog eens beklemtoond. De Maleisiërs behan delden de Nederlandse spelers met het respect en dienstbetoon dat alleen voor heuse vedetten is weggelegd. Toen de Nederlanders de vliegtuigtrap afdaalden, stroomden vele nieuwsgierigen op de balkons toe. Daarna konden de dorstige Nederlandse kelen op een goed georgani seerde receptie bij het vliegveld onmid dellijk gelaafd worden. MECHELEN (Belga) De Nederlandse biljartploeg heeft de driebanden-inter- land tegen België op gemiddelde verlo ren. In matchpunten was de stand gelijk: 16-16. De beste partij kwam op naam Raymond Ceulemans, die tegen een ge- Tussen de bedrijven door werd aan voerder André Bolhuis voor dt tv-came- ra’s gesleept, evenals zijn coach Cees Tania, die voor deze gelegenheid een fraai gekleurd snoer kreeg omgehangen. De schrijvende pers belaagde vooral topscorer Ties Kruize. die met Cruijff- achtige bereidwilligheid en geduld het pittige vragenuurtje doorstond. Vervolgens werd de reis voortgeze’ naar de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, waar de Nederlandse ploeg in het luxueuze Merlin-hotel is onderge bracht. Op de ruim 20 kilometer lange rit werd de bus met de Nederlanders geëscorteerd door motoragenten, die op elk kruispunt het verkeer stillegden. zodat de route zo snel mogelijk kon worden afgelegd. Dat Maleisië aan dit wereldkampioen schap veel waarde hecht, kan ook wor den afgeleid uit de verbouwing van de stadions. In het Merdeka-stadion, waa ook de finale zal plaatsvinden, is de capaciteit inmiddels uitgebreid van 25.000 tot 50.000 plaatsen. De eerste 5000 kaarten zijn in de voorverkoop al van de hand gegaan. Aan de grasmat, die nog te hobbelig is om onberispelijk genoemd te kunnen worden, wordt met man en macht gewerkt. De velden van het Mindef-stadion. waar Nederland o.a. tegen Pakistan zal spelen, lagen er beter bij: kurkdroog, hard en effen. De wed strijden op deze velden zullen ongetwij feld door een hoog tempo worden ge kenmerkt Pas in Maleisië zijn de Nederlandse spelers voor de eerste maal geconfron teerd me* echte tropische temperaturen van boven de 30 graden. In Singapore kon de temperatuur nog de vergelijking doorstaan met een warme zomeravond in Nederland, maar in Koeala Loempoer Bij de aanvang van de beslissende set leek een ontmoedigde Thung op de baan te staan. „Ik geloofde er echt nog wel in. Als je dat al niet meer doet ben je verloren. Dat zei Kodes een keer.” Een uitspraak die Thung met kennelijke in stemming citeerde. Maar ook Higueras bezat niet meer de frisheid om de preci sie tot het einde toe te handhaven. Wel had hij opnieuw het psychologi sche voordeel met de opslag te beginnen, maar Thung redde het steeds. Met name de manier waarop hij zich in moeilijke situaties beheerste, dwong bewondering af. Op zijn beurt liet de taaie Higueras de kans op een doorbraak glippen bij een 3-2 en 40-15-voorsprong. De ver moeidheid speelde beide spelers nu dui delijk parten en het aantal missers aan iedere zijde van het net nam toe. Met een love-game werkte Thung zich derom naast zijn opponent: 5-5. De tie-break leek in aantocht, maar toch nog onverwacht moest Higueras een tweede doorbraak toestaan. Op eigen service maakte Thung toen geen fout meer. Zijn WCT-avontuur in Rotterdam lijkt echter evenals vorig jaar in de tweede ronde te zullen eindigen. Woens dag treedt hij namelijk aan tegen de winnaar van de ontmoeting Borg-Johans- son en eerstgenoemde moet wel een bijzonder slechte dag hebben wil hij buigen voor nieuwkomer Thung. was het op straat nauwelijks uit te houden. De spelers die zich echter in het zwembad even wilden koesteren in de zon, werden door de ploegleiding snel naar binnen gejaagd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15