COLLEGE VAN B. EN W. VALT MOGELIJK UITEEN IS Gijzelingsproces si vandaag begonnen IJM 94 in nood t Koningin woont première bij Nicolai Boelganin overleden i nijman haarlem De tweeling ua WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VQ0R IJMUIDEN Militairen wilden juntaleden bevrijden Russische premier 1955 - 1958 Prinses en verloofde in VS voorgesteld K- MONARCH AGENDA pagina 7 Zonnige perioden LAATSTE NIEUWS Telefoonbeantwoorders expert jubileert deze week één van onze I speciale aanbiedingen Het woord is aan Doodvonnis tak. Buiten verhouding min „Kind van de zon” F. (ER tel: 023-319309 houtmarkt 21 m ag, kof verk. t, e. 4, 5, 6, n. d. - perspex lichtbakken neon lichtreklames Van Duyn A - i alg Umuider Courant Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Amsterdamse crisis nadert ontknoping (Van onze redacteur >n Athene) RIETHOF JACOBSE SAMKALDEN I l (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES i Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: oostelijke wind. Minimumtempe- 23599. raturen om het vriespunt, maxi- GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM ma morgen rond 5 graden. _-S o V Droog weer met zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Het bestuurlijke vacuüm is mede in de hand gewerkt door de onverzoenlijke tegenstellingen binnen de grootste frac tie in de gemeenteraad de PvdA en de verrassende ommezwaai van wet houder Huib Riethof (PSP). In een open brief drong hij gisteravond aan op tijde lijke stopzetting van de metrowerkzaam- heden. 2 3 3 Nadat hij door het centrale comité was gebrandmerkt tot lid van de anti- partij groep werd Boelganin tenslotte als partijlid geroyeerd. Sedert 1960 heeft hij een volkomen teruggetrokken leven ge leid. NEW YORK (AFP, Reuter). Prinses Christina en haar verloofde Jorge Guil lermo hebben zich -gisteren voorgesteld aan de Amerikaanse pers. Dat gebeurde tijdens een persconferentie in het Ne derlandse consulaat in New York. Kierkegaard In onze tijd worden christenen niet meer vervolgd; men heeft het christendom zo karakterloos ge maakt dat er niets meer te ver volgen valt. DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 95 Ook bij U in de omgeving is een Expertzaak. Voor nadere adres- informatie tel.03494 - 2841. Uitsluitend op werkdagen KOOP vanaf ƒ495,— HUUR vanaf 20,— p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 La robe housse de japon voor het jaar van de vrouw Wijdvallend en elegant, het modesilhouet i vanditsei- zoen. 109,— Fijn te combi neren met blouse of silky pullover. VVeerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws J stern Jeans. Stereo Tuner Versterker 2x22 Watt. Type SR 1200 De Monarch Hi-Fi topkwaliteit is bewezen in vele testrapporten. Adviesprijs 784.- Expert jubileumprijs AMSTERDAM. (ANP) Met zeshon derd andere genodigden heeft koningin Juliana maandagavond in bet Calypso theater de première bijgewoond van de film „Kind van de zon”, geproduceerd en geregisseerd door René van Nie in op dracht en in samenwerking met de stichting „Pandora”, die zich bezighoudt met voorlichting over psychiatrie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Amsterdam heeft de bestuurlijke crisis zich zo danig toegespitst dat het niet uitg&- sloten wordt geacht dat op korte termijn enkele wethouders of mo gelijk zelfs het hele college van B. en W. zullen aftreden. In verband hiermee wordt er van enkele kan ten druk uitgeoefend om de volgen de week beginnende ontruiming van woningen in de Nieuwmarktbuurt voor de metro-aanleg opnieuw uit te stellen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. I object zijn geweest van bestormingsplan- 7 7 9 11 11 12 13 14, 15 (Meer nieuws over deze film op pagina 9) MOSKOU (Reuter, AFP, AP). Op 79-jarige leeftijd is gisteren Nikolai Boelganin, premier van de Sovjet-Unie van 1955 tot 1958, na een ernstige en langdurige ziekte overleden, zo heeft het persbureau Tass gemeld. IJMUIDEN Op veertig mjjl voor de kust van IJmuiden is het vissersschip „Klaartje” IJM 94 zinkende. De ma chinekamer staat vol water. Schipper Roos heeft assistentie, gevraagd. De sleep boot „Titan” van Wijsmuller is om één uur vanmiddag uitgevaren. Er zijn vier opvarenden De officier van justitie, mr. C. Schimmel, heeft aan het begin van de middag tegen Brouwers zeven jaar celstraf onvoorwaardelijk, tegen De- nie zes jaar, tegen de Algerijn Kouda- che vier jaar en tegen Noeri zeven jaar bij verstek geëist. r TL van Lewin en de zijnen een zeker succes heeft gehad. „Het optreden van burge meester Samkalden heeft aan de hele zaak een wending gegeven die precies het tegenovergestelde is van wat ik hoopte te bereiken”. In Den Haag is vanmorgen het proces begonnen over de gijzeling in de Scheveningse gevangenis eind okto ber. Vier gedetineerden hielden toen leden van het kerkkoor Ut captivi- guadeant, bewaarders en ee naalmoe- zenier in de kerkzaal van de gevange nis gegijzeld. Eén van de gedetineer den, de Palestijn Nuri, zal het proces niet by wonen. Met z’n vriend Taminah die destijds weigerde aan de gijzeling mee te doen, werd hij op 24 novem ber onder dwang van andere Pales tijnse vliegtuigkapers naar Tunis overgevlogen. Verhalen die nu de ronde doen als zouden zowel het ministerie van jus titie als de directie van het Huis van Bewaring in Haarlem via Tamimah op de hoogte zijn geweest van de naderende gijzeling worden ontkend. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat er geruchten waren als al tijd, die inderdaad tot verscherpte ATHENE. De Griekse regering heeft gisteravond bekendgemaakt dat de strijdkrachten in paraatheid zijn ge bracht nadat was gebleken dat „een klein aantal onverbeterlijken” een po- In de Sovjet-Unie is maarschalk Boel ganin overleden, wiens markante per soonlijkheid gedurende een belangrijke episode in de moderne geschiedenis van zijn land een hoofdrol heeft gespeeld. Vooral belangrijk was de figuur van Boelganin in verband met hetgeen er met hem gebeurde na de machtsoverna me door Nikita Kroesjtsjev, de man die meer dan wie ook de politiek der Sov jet-Unie in een nieuw tijdsgewricht van totaal ver?r"’?rende internationale ver houdingen en omstandigheden heeft be paald. Boelganin was een van de laatste directe medewerkers van Stalin die zich na diens dood in een vooraanstaande positie wisten te handhaven. Hij en Kroesjtsjev luidden de veroordeling van Stalin in en begeleidden de afschaffing van het „ijzeren Stalinisme”, terwijl zij tevens de grondslag legden voor een geheel nieuwe opstelling van de Sovjet- Unie tegenover het buitenland. Samen versloegen zij in 1955 Malenkov, die zich als nieuwe dictator probeerde te presen teren en daarop verdeelden zij de func ties in het machtigste bestuursapparaat zodanig, dat zij samen zowel de binnen landse als de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie een nieuw gezicht kon den geven. Als een „tweeling-junta” ondernamen Boelganin en Kroesjtsjev tal van buiten landse reizen, iets wat zowel de Russen als iedereen op de wereld met grote verrassing aanschouwden. Want tot dus ver had de Sovjet-Unie zich als een geïsoleerde sfinx gedragen, vijandig te genover het Westen en door dit Westen beschouwd als een roofdier dat zich gereedmaakte voor de sprong om de gehele Europese samenleving in zijn klauwen te krijgen. Kroesjtsjev en Boelganin verbraken die ban en kwamen vriendelijk lachend uit hun hoi, kennelijk bereid om met ieder een goede maatjes te worden. Maar het duurde niet lang. Boelganin was toch te zeer besmet met de Stalin-bacil om het spel lang vol te houden. Hij trachtte Kroesjtsjev een beentje te lichten, omdat deze volgens hem te ver ging in zijn verbroederingspolitiek en naar buiten en ook binnenslands te tolerant optrad. Kroesjtsjev bief overeind en Boelganin viel. En terwijl iedereen verwachtte dat hij door zijn overwinnaar Kroesjtsjev zou worden vermoord, zoals dat altijd in Rusland de gewoonte was geweest, kreeg hij een ondergeschikte staatsbetrekking en werd verder ongemoeid gelaten. De kentering in de Sovjet-Unie, des tijds door Kroesjtsjev ten opzichte van zijn belager Boelganin gedemonstreerd, is sindsdien in stand gebleven. Met ups en downs bleef de Sovjet-Unie deel uitmaken van het internationale overleg en de machtswisselingen waren geen bloedbaden meer. Later profiteerde Kroesjtsjev zelf daar ook van, nadat hij van zijn voetstuk was getuimeld. Ook hij stierf een natuurlijke dood en zo is „de tweeling” weer verenigd, terwijl in het Kremlin hun namen en daden in gedachten zullen blijven. IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Griekse coup in kiem gesmoord eigen ontwerpstudio voor: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, fél. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Intussen is er ook een actie aan de gang om wethouder Roel van Duyn (PPR) op grond van de „onwerkbare situatie in het college” te wippen. On derzocht wordt in hoeverre hiervoor in de raad een meerderheid is te vinden. Maar Van Duyn denkt er niet aan om af te treden. „Ik ben de enige die die stomme verklaring van B. en W. over de bomaanslag niet heeft ondertekend. Het zou daarom het toppunt van waanzin zijn als ik daar dan nu het slachtoffer van werd”, zei hij vanmorgen. nen. In het parlement moest ’s avonds de minister van coördinatie, Papaligoeras de I ongerustheid van de oppositieleiders be- zweren. Later kwam de minister van defensie Averof op de televisie in avondkostuum (hij was op weg naar het diner met de bezoekende Franse minis ter yan Buitenlandse Zaken Sauvagnar- gues) nog eens vertellen dat het hier „niet om percenten maar om promillen” ging en dat er niet de minste reden was tot ongerustheid. Inderdaad was het in Athene vanmorgen rustig, nadat gisteravond en -nacht een grote activiteit was waargenomen rond om het militaire hoofdkwartier, waar van alle ruiten verlicht bleven. Laat op de avond kwam het hier en daar tot kleine protestdemonstraties waarbij kre ten als „Geef de junta aan het volk” werden gehoord. Over arrestaties is nog niets officieel bekendgemaakt maar het aantal zou on geveer 35 bedragen, voornamelijk ma joors en kolonels die reeds een min of meer belangrijke rol hadden gespeeld bij i de vorige staatsgrepen. „Ik verzet me er tegen wanneer een democratisch genomen besluit dreigt te worden doorgezet met middelen die de 'democratie geweld aan doen en waar door de norr’ kelijke vertrouwensbasis komt 1° vervallen. De middelen die nu binnen het politieapparaat beraamd blij ken te worden om ontruiming en sloop in de Nieuwmarkt door te zetten zijn buiten elke verhouding tot het belang dat met de uitvoering van het raadsbe sluit gemoeid kan zijn”, aldus Riethof, die in de verklaringen van B. en W. een soort rechtvaardiging van dergelijk poli- tiegeweld ziet. De PSP-wethouder, tegen wie in eigen partij een ontslagprocedure loopt, dis- tantieerd zich van het standpunt van het college. Hij betreurt het dat door ver klaringen van B. en W. de provocatie alertheid aanleiding gaven, maar dat er niets concreets bekend was. Dezelfde geluiden komen uit het Haarlemse Huis van Bewaring I. van- waaruit Tamimah iedere week met Nuri in Scheveningen kon bellen. Wel heeft men er destijds vanuit Haarlem op aangedrongen beide Kapers te her enigen voor hun eigen rust en die in de inrichting. Op de foto: de ouders van één der verdachten, Daan Denie, bij het be treden van de publieke tribune. (Zie verder pagina 13) Boelganin werd in 1934 lid van het centrale comité van de communistische partij en in 1948 lid van het politburo. In de tweede wereldoorlog maakte hij naam als politiek functionaris in het leger. In 1947 werd hij tot maarschalk benoemd. In de laatste jaren van Stalins bewind was Boelganin vice-voorzitter van de ministerraad en van 1947 tot 1949 bo vendien minister van defensie. In 1953 werd Boelganin wederom mi nister van defensie en na de val van Malenkov in februari 1955 werd hij voorzitter van de ministerraad en met Chroesjtsjov de machtigste man van de Sovjet-Unie. Veel prestige bezorgde hem een reeks buitenlandse reizen, die hij met Chroesjtsjov ondernam. In net voorjaar van 1957 sloot Boelga nin zich bij de oppositie tegen Chroesj tsjov aan. Vrij spoedig daarna behaalde Chroesjtsjov een overwinning in het centrale comité en enkele maanden later werd Boelganin afgezet en gedegradeerd tot voorzitter van de staatsbank. Deze geruchten hadden vanaf de mid dag in toenemende mate gecirculeerd en betroffen pogingen om een aantal van de 11 junta-kopstukken dié in de Kori- dallos-gevangenis zitten, te bevrijden evenals majoor Theophilojannakos van de militaire politie die juist de dag tevoren in de militaire gevangenis was opgesloten, beschuldigd van systemati- sche folteringen. Ook' zöuden de tele foon- en andere communicatiecentra het De brief van Riethof is door andere fracties met hoongelach! ontvangen. „Hiermee tekent hij zijn eigen politieke doodvonnis”, zei de PvdA-er Polak en de VVD-er Jacobse meende: „Het is een wanhopige poging om zijn politieke huid te redden, maar die is niet meer te redden”. De VVD is bereid om bestuursverant- woordelijkheid op zich te nemen. Dit zou dan samen met de PvdA. CPN en CDA moeten gebeuren. Partijen als de PSP en PPR lenen zich daar volgens fractieleider Jacobse niet toe. „Zodra ze die verantwoordelijkheid moeten dragen, gaan ze door de veren”, zei hij. De fractie van de PvdA heeft van nacht langdurig gesleuteld aan een ver klaring over de metro(bom)affaire en de houding van B. en W. In de vaststelling dat de verklaring van het college „zeer onzorgvuldig” is geweest, kon men zich wel vinden. Maar daarmee is de machts strijd binnen de PvdA, die achter de schermen al geruime tijd woedt, geens zins opgelost. Vooraf leidde mr. J. Klaasesz, voorzit ter van deze stichting, de film met enkele woorden in. Na afloop werden alle hoof drol vertol kers in de foyer van het theater aan de koningin voorgesteld. „Een kind van de zon” is het verhaal van het meisje Anna, gespeeld door Josée Ruiter, dat opgenomen wordt in een psychiatrische inrichting, geneest en weer terugkeert m de maatschappij. De film is gebaseerd op een waar verhaal. Vanaf donderdag zal „Kind van de zon” in zeven theaters te zien zijn: twee in Amsterdam, twee in Den Haag, twee in Rotterdam en één in Groningen. I ging voorbereidde tot herstel van het militaire bewind. Men had deze bewe ging onderkend terwijl zij nog in het voorbereidingsstadium was. Geruchten dat zich gisterochtend op vrij grote schaal gevallen van insubordinatie had den voorgedaan, vooral in het gebied van Athene, werden ontkend. Tass heeft niet bekendgemaakt waar aan Boelganin is overleden of wat de aard was van zijn ziekte. Boelganin was een van de weinigen die samen met Lenin de nieuwe Sovjet-staat had opge richt en die de Stalin-periode heeft overleefd. 5:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1