AANTJES: KABINET NOOIT INZET VERKIEZINGEN KONINGIN OPENT PALEIS VAN JUSTITIE Leider Surinaamse oppositie zoekt steun in Nederland BESTAAND VERBAND OPLEIDING INKOMEN WORDT DOORBROKEN „Onaanvaardbare situaties” geconstateerd Opsporingsapparaat heeft illegale alcoholstokerij aardig onder de duim 99 I 2 N Belg met ruilhart overleden BINNEN- EN BUITENLAND Q1NSDAG 25 FEBRUARI 1975 Nadelen Alsnog K i BOTERSMOKKEL TOPJAAR ■I 1 i NOG VIER Namaaktientjes Aanvaardbaar? NAAR BELGIË Slordige overvaller Rode Khmer Foniatrie =5 ïu s ono no ono ono ono o no o ono no zzo o o ono no w w windstil no z zo o no Aangehouden Onzekerheden Gevaarlijk medicijn Tentoonstelling Meeus Goede gedachte Vastlopers Actie Consumentenbond tegen WEERRAPPORTEN i —2 1 1 t 1 5 C 1 2 1 1 6 I Bij de schuldsaneringsbureaus gebeurt echter niets van dit alles. Dergelijke nw windstil nnw wzw no ono nno wnw wnw n 15.18 23.28 uur uur uur uur Zij regelen dus wel iets, maar steken, er zelf uit eigen middelen geen geld in. Van schulden overnemen is dus geen sprake, ook al adverteren zij daarmee. De bureaus innen alleen de periodieke betalingen van de cliënt en zorgen er voor, dat de schuldeisers hun geld krij gen. De deskundigen schetsen in de nota niet slechts de mogelijke ontwikkelingen van de arbeidsmarkt voor louter 'acade mici. Ze besteden ook aandacht aan het Het inschakelen van een dergelijk bu reau heeft volgens de Consumentenbond nogal wat nadelen. De vergoedingen, die de bureaus rekenen voor bemiddeling, zijn veelal hoog. Deze zijn namelijk niet aan een wettelijk maximum gebonden, in tegenstelling tot de tarieven van de instellingen, die persoonlijke leningen verstrekken. Verder sluiten de schuldsa neringsbureaus eerst een contract met de cliënt en gaan ze pas na het ontvan gen van de eerste storting contact zoeken met de schuldeisers. De nadruk, die tot dusver op de uitbrei ding van de onderwijscapaciteit is ge legd, leidt tot een ruim aanbod op alle hogere opleidingsniveaus. 1 t i I 1 1 i Amsterdam De Bilt Delen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich 4 1 DEN HAAG (ANP) Op het mi nisterie van Financiën heeft men de indruk dat het opsporingsapparaat (douanerecherche in samenwerking met de (rijks) politiekorpsen) het verschijnsel van de illegale alcohol- stokerij aardig onder de duim heeft gekregen. I 'i c I t I 1 I 1 c 1! s c t I c I I t I t 1 I 1 i I mist geh. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. 1. bew. motregen zw. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. regen onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1 10 Hoewel men beslist niet de illussie koestert deze illegale bedrijvigheid ge heel de kop te hebben ingedrukt heeft men toch wel het idee dat de illegale stookcapaciteit in Nederland de laatste jaren door de activiteit van het opspo ringsapparaat sterk gedaald is. Mislukt de bemiddeling, dan is de cliënt toch kosten daarvoor verschul digd. Deze kosten worden met de al (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl kan nooit inzet zijn van nieuwe verkie zingen. Dat verklaarde ARP-leider Wim Aantjes gisteren tijdens een politieke bijeenkomst in Meerkerk. Hoewel KVP en ARP bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zeker niet zullen verhullen, dat zij het kabinet-Den Uyl gesteund hebben en de CHU in de oppositie zat. De drie partijen zullen zich gezamenlijk als CDA aan de kiezer dienen te presenteren meent de ARP’er. Aantjes zei in Meerkerk, dat het kabi net-Den Uyl in ieder geval geen socialis tische politiek voert. Hoewel de progres- sieven geen geringe invloed hebben op het kabinetsbeleid is het volgens hem De Spoorwegrecherche heeft gisteren in Utrecht vier jongelui aangehouden die met vier namaak-tientjes veertig gulden aan munten hadden ontfutseld aan een wisselautomaat op het CS. De vier konden na een tip van een NS- employé worden aangehouden. Ze be kenden dat ze dezelfde truc al eerder met succes, hadden uitgehaald op het centraal station in Amsterdam. E2 i 2 1 1 2 2 2 1 3 0 5 1 0 2 2 Volgens de Consumentenbond saneren de schuldsaneringsbureaus geen schuld. Echte schuldsanering houdt in, dat aan de kredietnemer een krediet wordt ver strekt, waarmee hij alle bestaande schulden kan aflossen, waarna hij aan nog slechts één instelling (de bank) ren te en aflossing hoeft te betalen. De hoogte van de termijnen wordt dan op het gezinsbudget afgestemd. De heer Lachmon wil twee weken in Nederland blijven om hier steun te vin den voor zijn gedachte dat de Surinaam se grondwet, waaraan nu wordt gewerkt, met een tweederde meerderheid zal worden aangenomen. De Surinaamse re gering acht de gewone meerderheid vol doende. Dit idee, waarmee de Neder landse regering instemt, is geopperd door de professoren Van der Hoeven, voorzit ter van de Nederlandse sectie van de koninkrijkscommissie en Jurgens, hoog leraar in Tilburg. „Ik zoek naar vrede na de onafhan kelijkheid. Ik wil die vrede gewaar borgd zien in de grondwet van Surina me. Als het tot een treffen mocht ko men tussen de drie etnische bevolkings groepen in Suriname, raken wij 100 jaar achterop”, aldus de heer Lachmon. Hij zei dat de „situatie dan misschien verge leken zou kunnen worden met het buur land Guyana na de onafhankelijkheid. Ik hoop het niet, maar het is niet denkbeeldig”. De heer Lachmon stelde op de lucht haven nadrukkelijk dat zijn partij niet tegen een onafhankelijkheid van Surina me is, maar dat die onafhankelijkheid gebaseerd moet zijn op een grondwet die waarborgen biedt voor alle bevolkings groepen. „Men moet de realiteit onder ogen zien dat drie etnische bevolkings groepen onafhankelijk worden. Neder land heeft in zijn koloniale bewind van 300 jaar geen pogingen gedaan om deze bevolkingsgroepen te integreren”. De oppositieleider zei niet onsympa thiek te staan tegenover de Surinaamse Dit hebben de deskundigen van het Centraal Planbureau, het Centraal Bu reau voor de Statistiek en het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, gead viseerd door prof. dr. J. Dalmulder, ge schreven in de „Nota Ontwikkelingslij nen in Aanbod en Behoefte van Acade mici tot 1990”. Zij pleiten voor een openbare discussie over andere dan eco nomische doelstellingen voor het onder wijsbeleid. SCHIPHOL (ANP) „Na de twee grote massa-betogingen in Suriname voor mijn partij de VHP, is mij gebleken dat ik mijn mensen in toom moet houden. Zij voelen zich nu al als tweederangs burgers tegen wie wordt gezegd: jij moet naar mij luisteren. Dat prikkelt de mensen enorm”. Dit heeft de Surinaamse oppositieleider Lachmon, leider van de Hindoestaanse VHP, gisteren op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Paramaribo. DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond gaat actie voeren tegen de particuliere bemiddelingsbureaus, die zichzelf in advertenties als schuld saneringsbureaus aanprijzen. De Consumentenbond heeft „onaanvaard bare situaties” bij deze bureaus geconstateerd en zal gaan ijveren voor een wettelijk verbod, dat volgens de bond hard nodig is. De bond raadt inmiddels aan zich voor een echte schuldsanering te wenden tot de ge meentelijke kredietbanken. Het staat vast, dat een voortgezette groei van de behoefte aan academici is te verwachten. Men staat ook voor een periode, waarin de aantallen academici zullen blijven groeien en wel in zo’n tempo, dat bij waarnemers de vraag rijst of er in de samenleving van de komènde jaren wél plaats zal zijn voor zoveel hooggeschoolden. bureaus verstrekken helemaal geen kre diet, aldus de bond. Zij nemen alleen maar contact met de schuldeisers op en proberen met hen een iets zachtere re geling te treffen, volgens welke de nog uitstaande bedragen over een langere periode kunnen worden afgelost. Het kan ook voorkomen, dat de be middeling gedeeltelijk mislukt, namelijk dat een deel van de schuldeisers wel met het bureau in zee gaat en een ander déél niet. De kwade kans bestaat dan, dat men via de schuldeisers, die niet meedoen als nog een deurwaarder aan de deur krijgt. Tenslotte heeft de cliënt geen enkele garantie, dat de betalingen ook werke lijk aan de schuldeisers worden doorge geven. Het PSP-TweedC-Kamerlid Van der Spek heeft gisteren in schriftelijke vra gen aan de minister van Defensie be zwaren aangevoerd tegen de werkwijze van de Contra Inlichtingen Dienst CID. Zoals bekend heeft de VVDM onlangs onthuld dat de CID over enige WDM- leden informaties heeft proberen in te winnen. Van der Spek vroeg of de minister die manier van doen aanvaard baar acht. c af M 10 10 9 8 9 9 10 9 9 8 8 6 14 10 9 5 6 8 3 16 11 13 9 windstil 15 16 4 13 1 12 12 14 16 7 6 kunnen zijn dat de organisatie achter de illegale stokerijen na de klap in 1973 nog voorzichtiger is geworden en de alcohol op nog verborgener plekken in het afgelegen Brabantse land stookt dan steeds het geval is geweest”, aldus A. Miedema, hoofd van de landelijke doua nerecherche te Haarlem. Wter !n binnen- en buitenland Daarbij denken zij aan de betekenis van onderwijs en vorming voor de per soonlijke ontplooiing van de mens, de welzij nseisen van de samenleving en de voortzetting van de cultuur, dat wil zeggen: andere doelstellingen dan die gericht zijn op verstandelijke ontwikke ling en kennisvermeerdering, die samen hangen met het beroepsleven. verloop van vraag en aanbod op andere opleidingsniveaus. Duidelijk wordt, dat de ontwikkeling voor de universitair ge- vormden niet uitzonderlijk is, maar overeenkomt met een algemeen patroon. M «J •ga Sé C ra 0 0 0 o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o 6 o o 0 o o o o 0.2 o o o o o o Miedema is ervan overtuigd dat achter de illegale alcoholstokerijen dezelfde mensen zitten die vroeger op een ge makkelijke manier veel geld verdienden met de botersmokkel. „Maar die mensen achter de schermen zijn moeilijk grijp baar en ze opereren meestal vanuit Bel gië”, aldus d douanerecherchechef. In de illegale stokerijen is veel geld te verdienen. Ruim 8 van de prijs die in de winkel voor een liter jenever betaald moet worden is belasting (accijns en omzetbelasting). Deze wordt door de miljoenen liters alcohol producerende il legale stokerijen ontdoken. Ten koste van de schatkist van het land waar de alcohol zijn weg vindt naar de consu ment. „Want je kunt niet stellen dat alles wat frauduleus in Nederland geprodu ceerd wordt belastingderving voor de Nederlandse staat betekent”, aldus een woordvoerder van het ministerie van BRUSSEL (ANP). De 45-jarige Bel gische Alphonse Munsters, bij wie op 30 januari het hart van een ander werd ingeplant, is gisteren overleden. De doodsoorzaak is niet bekend gemaakt. De man kreeg op 30 januari in het Brusselse Brugmann-ziekenhuis een an der hart. De transplantatie werd ver richt door een team onder leiding van de Belgische hoogleraar Primo. Het was de vierde harttransplantatie die in Bel gië werd uitgevoerd. Het ministerie heeft trouwens de in druk dat veel van de in Nederland gestookte alcohol de grens over gaat naar België. De FIOD heeft volgens het ministerie geen concrete aanwijzingen dat er sprake is van een illegale alcohol- stroom naar de Nederlandse consument. Ook van het georganiseerde bedrijfsle ven heeft het ministerie hierover geen informatie ontvangen. De afzet van drank is in Nederland scherp geregeld via de produktschappen. Naar het be drag dat de Nederlandse schatkist zou hebben ged -fd zou men daarom op het ministerie zelfs geen slag kunnen slaan. Douanerecherchechef A. Miedema houdt zich in zijn voortgaande strijd tegen het verschijnsel van het illegaal stoken vast aan de zekerheid dat een illegale stokerij in ons dichtbevolkte landje, hoe afgelegen ook, nooit onopge merkt kan blijven. Voor het stoken van de alcohol moeten grondstoffen worden aangevoerd, terwijl de gestookte alcohol er weer vandaan moet. Deze transporten moeten op een gegeven moment opval len, aldus Miedema. Financiën. „De accijns wordt in de meeste landen geheven ter zake van het gebruik en niet ter zake van de produk- tie van alcohol.” Sinds 1971 zijn in Nederland twintig illegale stokerijen ontdekt, de meesten in het zuiden des lands maar een enkele keer ook wel eens in het hart van Holland- Naar verwachting zijn er nu in het zuiden des lands nog maar vier in bedrijf, aldus een woordvoerder van het ministerie op grond van inlichtingen van de FIOD, de financiële inlichtingen- en opsporingsdienst. De ontdekte stokerijen hadden een gemiddelde produktie van 3000 liter hooggradig (95 a 96 pet) alcohol per VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog en in het algemeen zonnig. Plaatselijk lichte vorst in de nacht. Aantal uren zon: 3 tot 10. Minimumtempera tuur: omstreeks 0 graden. Maximumtempera tuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 85 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. bestaande termijnen verrekend. Zo wordt het bedrijfsrisico geheel afgewen teld op de cliënt. Die is daardoor hon derden guldens kwtft en verkeert boven dien, na het mislukken van de bemidde lingspoging, nog steeds in dezelfde be narde financiële situatie als daarvoor. niet zo, dat de christen-democraten een bijrol vervullen. Zowel Aantjes als CHU-leider Krui- singa toonde zich verstoord over de uitlating van minister-president Den Uyl, dat het kabinet zich sterk zal verzet ten tegen een voorstel van de Tweede Kamer om de vennootschapsbelasting te verlagen. Aantjes noemde deze opmer king „politiek hoogst onverstandig”. Hij vindt, dat de ARP-fractie in de Tweede Kamer zich door deze uitspraak niet mag laten intimideren of provoceren. week bij een gemiddelde werkingsduur van twintig weken. Het verschijnsel illegale alcoholstoke- rij is er een van de jaren zeventig. Voordien werd er incidenteel wel eens een drooggelegd, maar van een ver schijnsel kon toen zeker niet gesproken worden. In 1971 werden twee stokerijen ontdekt. Een in het Noordbrabantse La ge Mierden, de ander in Alphen a.d. Rijn, hartje Holland. In het vólgende jaar konden er ook twee uitgeschakeld worden. Koningin Juliana heeft gistermiddag in Den Haag het Paleis van Justitie offici eel in gebruik gesteld. Zij deed dat door voorzittershamers te overhandigen aan de presidenten van zeven rechtscolleges die in het nieuwe gebouw zijn gehuis vest: gerechtshof, hoogmilitair gerechts hof, arrondissementsrechtbank, college van beroep voor het bedrijfsleven, raad van beroep, zeekrijgsraad en kantonge recht. Deze colleges hadden de afgelopen dertig jaar, sinds het bombardement op het Haagse Bezuidenhout in maart 1945 waarbij het toenmalige Paleis van Justi tie werd getroffen, verspreid gezeten over een vijftiental panden in Den Haag. Minister Van Agt en staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie en tal van andere justitiële autoriteiten woonden de opening bij. Minister Van Agt bood de koningin een zilveren miniatuur van het Haagse Pa leis van Justitie aan. De koningin maak te een rondgang door het gebouw, waar bij zij onder meer een expositie over rechtsbedeling in Nederland bekeek. Daarna sprak zij met een tiental van de 400 mensen, die in het Paleis werken. Het Haagse Paleis van Justitie, gelegen aan de Juliana van Stolberglaan, is sinds oktober in gebruik. Het gebouw is in zes jaar tijd neergezet. Foto: De koningin bekijkt het miniatuur van het nieuwe gebouw. Links van haar de president van het gerechtshof, mr H. Stoffels en rechts minister Van Agt. commissie die de grondwet moet voorbe reiden. Maar hij vond het een groot gevaar dat de Surinaamse regering deze grondwet opnieuw mag aanvullen of ver anderen en dat daarna die eventueel ge wijzigde grondwet met een gewone meer derheid door de Surinaamse staten kan worden goedgekeurd. Topjaar voor de douanerecherche was 1973. De illegale alcoholstokers werd toen een harde slag toegebracht met de ontdekking en drooglegging van niet minder dan elf alcoholstokerijen. In 1974 werden er weer vier ontdekt en dit jaar is tot nu toe de eerste drooggelegd in Vlierden (gem. Deurne). Uit het afnemend aantal ontdekkingen van illegale stokerijen bij gelijkblijvende activiteit van het opsporingsapparaat durft men op het ministerie van Finan ciën te concluderen dat het opsporings apparaat een en ander aardig onder controle heeft, „hoewel men dit natuur lijk nooit helemaal zeker weet”. „Het zou voor ons een prachtig com pliment zijn, maar het zou best eens De officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft gisteren één jaar gevangenistraf geëist tegen een 22- jarige Amsterdammer, die november verleden jaar een drogisterij annex giro kantoor in Amsterdam beroofde van 6000 gulden. Tijdens zijn vlucht verloor de jongen een aantal bankbiljetten met een totale waarde van 675 gulden. Van het overgebleven geld kocht de overval ler ondermeer heroïne. De keerzijde ervan is, dat er schaarste ontstaat aan arbeidskrachten met een lager en uitgebreid lager opleidingsni veau. Generaal Hem Pao, commandant van het opleidingscentrum van de Cambod jaanse regeringstroepen in Kompong Speu, is gistermorgen vanuit een hinder laag door troepen van de Rode Khmer doodgeschoten. Drie lijfwachten van de generaal werden eveneens gedood. Een groep artsen, die zich bezig houdt met de geneeskunde van stem en spraak gaan morgenavond in Utrecht de „Ne derlandse Vereniging voor Foniatrie” oprichten. Volgens secretaris drs. H. K. Schutte uit Groningen zal de vereniging 20 tot 25 leden tellen, een medisch- wetenschappelijk karakter hebben en streven naar erkenning van de foniatrie als een apart medisch specialisme. zon op Maan op DINSDAG 25 FEBRUARI IJMUIDEN ■oog water 3.02 uur en Laag water 11.03 uur en T5 „schuldsaneringsbureaus De Groninger politie heeft gisteravond de dader aangehouden van de moord aanslag die op 28 januari werd ge pleegd op een drughandelaar uit die stad. Hij heeft vlot bekend, dat hij zijn ger. Hij heeft vlot bekend, dat hij zijn slachtoffer met een bijl van het leven heeft willen beroven. De drugdealer ligt nog steeds bewusteloos in het Groningse Academische Ziekenhuis. DEN HAAG (ANP). Het is een goede zaak studenten duidelijk te ma ken, dat het van oudsher bestaand ver band tussen opleiding en inkomen wordt doorbroken. In economische termen ver taald, houdt dit in dat zowel het per soonlijk als het nationaai-economisch rendement van inspanningen op het ge bied van het onderwijs sterk gaat dalen. De Tweede-Kamerleden Tilanus (CHU), Cornelissen (KVP) en Van Leeu wen (AR) hebben bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid aange- drongen op het wegnemen van onzeker heden wat betreft de bouwplannen van ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen en verpleeghuizen. Gevraagd is om een overzicht van de plannen en in het bijzonder de fase waarin zij verkeren. Uit de auto van een arts zijn in het weekeinde op het Museumplein in Am sterdam twee tassen gestolen. In een van de tassen zaten zes ampullen morfine- scopolamine en een grote hoeveelheid penicilline. De dokter heeft de politie gewaarschuwd dat de morfine-scopola- mine bij ondeskundig gebruik levensge vaarlijk kan zijn. De politie vermoedt dat de diefstal uit de auto met behulp van een valse sleutel is gepleegd- Voor de zeventiende maal zal een Nederlandse inzending te zien zijn op de Franse landbouwtentoonstelling „Salon international de l’agriculture”. Deze ten toonstelling wordt dit jaar van 2 tot en met 9 maart in Parijs gehouden. Enkele vrouwlijke leden van het ac tiecomité „Meeus moet blijven” hebben gisteravond gepost bij een van de poor ten van Shell-Pernis. De vrouwen deel den pamfletten uit aan de chauffeurs van de vrachtwagens, waarin het stand punt van het transportbedrijf Meeus in het conflict met de vervoersbonden uit een werd ^ezet. grootste klahtej*- Shell is een van de van Meeus. „Als er bij iemand iets te halen is, dan moet het bij de minister van Finan ciën zijn”, moeten de inbrekers hebben gedacht, die het afgelopen weekeinde uit het huis van de Italiaanse minister van Financiën voor ruim tienduizend gulden aan voorwerpen hebben gestolen. De mi nister was een paar dagen buiten de stad en de politieagent aan de voorkant van het huis merkte niets. Bii Stavenisse is gisterochtend het Zwitserse motorschip „Trans-Pedora” vastgelopen en op diverse plaatsen ge broken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de Westerschelde liep het Duitse schip „Harion” op de Wester- scheldedijk doordat het door motorsto ring onklaar raakte- Becijferd is, dat om de zeven jaar de studentenbevolking is verdubbeld. In 1965 waren er in ons land evenveel academici in opleiding als reeds op de arbeidsmarkt werkzaam. Voor de ko mende jaren zal dit aantal op de ar beidsmarkt toenemen tot 160.000 in 1980 en tot ruim 300.000 in 1990. Voor respec tievelijk 15 en 40 percent van hen zal er dan geen emplooi zijn. DINSDAG 25 FEBRUARI 7.36 uur onder 18.11 17.57 uur onder 6.47

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2