FBI „BETROKKEN BIJ ANTI-NIXON DEMONSTRATIES Ruïne na wervelstorm Israëliërs willen het liefst in de NAVO komen Bouw kerncentrale Whyl opgeschort Weer Amerikaans wapentuig naar Pakistan en India Had Oswald dubbelganger? een Man door misverstand dood gewaand 3 ONTHULLING VAN VOORMALIGE VEILIGHEIDSDIENSTMEDEWERKER JOSEPH BURTON: NA NIEUWE BEZETTING BOUWTERREIN teruggekeerd „Leeuw van Kasjmir” DINSDAG 25 BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI 1975 Rommelwinkel Geliefde truc Opdrachten Sloten ;n er (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) Doofpot en ;n te en rs Br 1- t- én 2- er ijn iet m- ran le- 5id tie la- ge- dat ran ig m le >n r? er a- ie- ze D. gs li te de d- ie (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft via de Ameri kaanse pers het idee gelanceerd Is>- raels veiligheid te garanderen door een Amerikaans-Israelisch defensie- (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaanse binnenlandse veiligheids dienst (FBI) blijkt, al dan niet in samenwerking met het Witte Huis, verscheidene anti-Nixondemonstraties te hebben georganiseerd, waarvoor deze dienst zelfs de borden met leuzen verstrekte. De de monstraties vonden plaats tijdens de Watergate-periode, in maart verleden jaar, toen Gerald Ford als vice-president een bezoek bracht aan Tampa in de staat Florida. WASHINGTON Uit eerst nu aan het licht gekomen memoranda van de Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) blijkt, dat de mogelijkheid niet uitgesloten kan worden dat Lee Harvey Oswald (foto), de moordenaar van president John Kennedy, een dubbel ganger had. De memoranda werden door wijlen Herbert Hoover, toen directeur van de FBI, al in 1960 aan het State Department gestuurd. Voor zover nagegaan kan worden, heeft de Warren-commissie, die zich bezighield met een officieel onderzoek naar de moord, nooit de beschikking over deze documenten gehad. verdrag. Minister Kissinger heeft in grote lijnen dit idee al uiteengezet direct na de Oktoberoorlog van 1973. Er is nogal wat verwarring ontstaan over de betekenis van zo’n verdrag, zowel in Israel als daar buiten. Beperkt S’] r jn ‘n IS Psychologische oorlogvoering van Kissinger tegen Israel onderminister DE v VU,. VX- een JP er ie ie ït is, üj le et BURTONS werkzaamheden voor de FBI bestonden verder uit het infil treren in Amerikaanse vakvereni gingen en een anti-oorlogsorganisa- tie van Vietnam-veteranen, het or- over overeen- IEDERE KEER dat Burton bij links radicalen op bezoek was geweest, ind rd- ge- die lijn ijn zen igt SM an or et an ii- i’i a” in i- ig rs 1- in ie >n it in in i- ie :n le ig us u- ris 'e- >r- an ;en ten iet an •ie BS en an ;ig Id De S- er et dt ak e” K. ig NEW DELHI (DPA) Sjeik Moham med Abdoella, die bijna 22 jaar geleden met geweld als regeringsleider van Kasjmir was afgezet, zal vandaag dit ambt weer op zich nemen. Daartoe is een overeenkomst gesloten met premier Indira Gandhi die 14 dagen geleden door het kabinet is goedgekeurd. WASHINGTON (UPI) De Verenig de Staten hebben gisteren het verbod van uitvoer van militaire uitrusting naar Pakistan en India opgeheven, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van- Buitenlandse Zaken in Washington. Ro bert Anderson, meegedeeld. Dit is onthuld door Joseph Burton, een voormalig medewerker van de FBI. De opzet was blijkbaar om achter de identiteit te komen van personen die anti-Nixon waren, en om de demonstraties te laten plaatsvinden waar en wanneer de FBI dat wenste. Zo werd, op voor stel van de FBI, ook een demon stratie gehouden voor het regionale bureau in Tampa van de FBI zelf. Burtons onthullingen druisen in tegen de verzekering van zowel de toen malige minister van Justitie, Willi am Saxby (onlangs benoemd tot ambassadeur in India), als tegen die van het huidige hoofd van de State Department beschikt op hoge prijs gesteld worden”. Het State Department bracht naar aanleiding van Hoover’s waarschu wing twee memoranda in omloop waarin de ambassade in Moskou on der meer werd geadviseerd om bij een verlenging van Oswald’s paspoort het document niet per post te sturen, maar persoonlijk aan hem te over handigen. Oswald kreeg zijn paspoort in 1961 terug, nadat het State Depart ment had vastgesteld dat hij tech nisch zijn staatsburgerschap niet ver loren had. De ambassade was ervan overtuigd dat het paspoort werd af geleverd aan dezelfde man die het in 1959 had ingeleverd Geen van deze memoranda bevon den zich echter bij de documenten die het State Department ter beschik king stelde van de Warrencommissie. Niettemin werden ze door een parti culier uit New York die zich al tien jaar bezig houdt met de moord op Kennedy, aangetroffen tussen de dui zenden documenten die de Warren- commissie gebruikte en die sindsdien werden opgeborgen in het nationale archief. Het liefst zouden de Israëliërs dan willen dat Israel in de NAVO zou wor den opgenomen, maar die wens blijft op dit moment een utopie. In zijn memorandum waarschuwde Hoover dat iemand gebruik zou kun nen maken van de identiteitspapieren van Oswald die zich toen in de Sov- jet-Unie bevond. De kwestie kwam blijkbaar aan de orde nadat Oswald in oktober 1959 zijn Amerikaanse paspoort inleverde bij de Amerikaan se ambassade in Moskou met de me dedeling dat h(j afstand deed van zijn Amerikaanse staasburgerschap. FBI Clarence Kelley, die beiden hebben bezworen dat de politieke activiteiten van de FBI in 1971 werden gestaakt. Deze activiteiten werden uitgevoerd door een speci aal door wijlen FBI-directeur Her bert Hoover opgerichte contra-spio- nageorganisatie, die in FBI-kringen bekend stond als „Cointelpro”. De VS zullen verzoeken om wapens van beide landen voortaan overwegen op basis van geval tot geval. Tot dusver werden alleen niet-dodelijke wapens en onderdelen en munitite voor door de VS geleverde uitrusting toegestaan. Het uitvoerverbod dateerde van 1965, toen Pakistan en India in oorlog waren. Onlangs heeft premier Bhoetto van Pa kistan tijdens een bezoek aan Washing ton bij president Ford en minister Kis singer aangedrongen op opheffing van het uitvoerverbod. Als tegenprestatie heeft de „Leeuw van Kasjmir” zijn eis van 1953, dat Kasjmir een bijzondere status moest krijgen, la ten vallen. Maandag zei premier Gandhi in het parlement in New Delhi te hopen dat de overeenkomst een nieuw tijdperk van goede verstandhouding en samenwerking zal inluiden. Abdoella heeft volgens haar officieel verklaard dat Kasjmir „de finitief en onherroepelijk” deel uitmaakt van India. Voorts zou Israels vrijheid van hande len bij een eventuele dreigende oorlog zeer beperkt worden. De Israëlische strategie is erop ingesteld om bij een dreigende Arabische aanval de tegenpar tij voor te zijn met een preventieve aanval. Inmiddels onthulde de Nederlandse journalist Willem Oltmans, die on langs in de VS was, waar hij contac ten opnam met geïnteresseerden in de moord op Kennedy, in een gesprek met mij dat een zekere Loran Hall enkele maanden voor Kennedy’s dood door een bankier in Dallas benaderd zou zijn geweest met een voorstel om de aanslag te plegen. Hall zou daar voor enkele tienduizenden dollars krijgen, maar weigerde het aanbod te accepteren. Volgens Oltmans zou Hall’s leven sindsdien verschillende malen in gevaar zijn geweest, en hij GRONINGEN (ANP). Door communicatiestoornis tussen het zieken huis en de huisarts is vorige week woensdag en 68-jarige inwoner van Ha ren (Gr.), de heer G. Datema, bjjna begraven geweest. De huisarts van de familie had, naar later bleek ten onrechte, de vrouw des huizes van het overlijden van haar man op de hoogte gebracht, ’s Ochtends was de heer Datema met een hartaanval in het rooms katholieke ziekenhuis in Gro ningen opgenomen. Na het „overlijden” van haar man had mevrouw Datema een begrafenisonder neming opgebeld om de zaken voor de ter-aarde-bestelling in orde te maken. Er werden overlijdenskaarten gedrukt en verzonden. Niemand van de familie nam nog contact op met het ziekenhuis. Toen de begrafenisonderneming echter bij het ziekenhuis aankwam, kreeg die te horen dat de heer Datema helemaal niet overleden was. Het ziekenhuis had ’s ochtends aan de huisarts de mededeling gedaan, dat de heer Datema „er uit” was, waarmee bedoeld werd dat zijn toestand niet meer kritiek was. De betreffende huis arts had het echter opgevat, als zou de heer Datema overleden zijn. De postale recherche zou zijn inge schakeld om de reeds verzonden overlij densberichten te achterhalen. Deze dienst wil op het gebeurde echter geen commentaar leveren. zou zich nu schuil houden in Califor- nië. De dubbelganger-theorie werd in het rapport van de Warrencommissie vluchtig aangestipt, maar verworpen. Het lijkt inderdaad moeilijk zelfs maar te speculeren hoe eventuele complotteurs gebruik hadden willen maken van een dubbelganger. Het lichaam van Oswald werd na zijn dood positief geïdentificeerd door zijn moeder en zijn vrouw. Ook zijn vin gerafdrukken klopten met die uit het archief van de FBI. HET HOOFDKWARTIER van het „Kader van de Rode Ster” werd ondergebracht in een door de FBI opgezette en betaalde rommelwin kel in Tampa, waar de veiligheids dienst ook tv-camera’s en afluister- In geval van een bondgenootschap met Amerika zou Israel militair gesproken geen baas meer in eigen huis zijn. Toch lijkt het erop dat het op den duur de kant op zal gaan van een regeling waarbij Israel zich uit vrijwel alle bezette gebieden zal moeten terug trekken in ruil voor een overeenkomst met de Arabische landen, aangevuld door Amerikaanse garanties in de vorm van een defensiepact. Deze Amerikaanse garanties zouden dan sterker of minder sterk zijn, afhankelijk van de aard van de overeenkomst met de Arabische lan den. Het lijkt uitgesloten dat de FBI deze activiteiten ontplooide zonder daar toe opdracht gekregen te hebben van het Witte Huis. Burton richtte, op last van de FBI, een radicaal-linkse organisatie op, waarvoor de naam „Kader van de Rode Ster”, door de FBI werd be dacht. De FBI leverde ook „club- hemden”, waarop niet alleen een rode ster prijkte, maar ook de provocerende slagzin „Vecht terug”. De opzet was om in contact te komen met andere, gelijkgezinde organisa ties en een greep op hun leden te krijgen. Ook wilde de FBI er ach ter komen of deze groepen gefi- nancieerd werden door uit China afkomstige fondsen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De regering van de West- duitse deelstaat Baden-Württemberg heeft gisteren gevraagd om tijdelijke stopzetting van de bouw van een kern centrale in Whyl. Het kabinet heeft het energiebedrijf verzocht de bouw tot eind maart te staken. Een rechtbank kan in die tijd uitspraak doen in een geding, dat tegen de bouw is aangespannen. Ruim tweeduizend tegenstanders van de bouw van de centrale bezetten giste ren opnieuw het 40 hectare grote bouw terrein. Zondag werden tienduizend mensen met waterkanonnen en veel po- litiegeweld van het terrein verdreven. De regering had eerder toestemming voor de bouw van de centrale van 2600 Mw gegeven. De wijnboeren van het Kaiserstuhl- gebied vrezen dat de koeltorens van de kerncentrale voor zoveel radio-actieve nevel zullen zorgen dat de druiven, die zij verbouwen, niet meer zullen rijpen. Zij hebben bij hun protestacties de hulp gekregen van de plaatselijke bevolking, de politieke partijen en vele actiegroe pen, die de kerncentrale als een gevaar voor het milieu beschouwen. De bezetters hebben gisteren op het bouwterrein, dat al was geëgaliseerd, weer bomen geplant. Als er tegenacties De onderzoekcommissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, die de CIA aan de tand zullen gaan voelen, zullen zieh nu ook met de FBI gaan bezighouden. Kissinger is juist nu met zijn idee gekomen om het Israel psychologisch gemakkelijker te maken concessies aan Egypte te doen als er de volgende maand door bemiddeling van Kissinger onderhandeld gaat worden over een nieuwe Egyptisch-Israelische komst in de Sinaïwoestpn. ganiseren van door de FBI geregis seerde communistische organisaties en het rapporteren omtrent activi teiten rondom het republikeinse partijcongres in 1972. Wat di‘ laat ste betreft, kreeg Burton opdracht taxi’s die naar het congresgebouw reden lastig te vallen en bussen met congresgangers in brand te steken en omver te gooien. Deze praktijken doen denken aan die van Donald Segretti, de jonge ad vocaat die door het Witte Huis werd belast met het infiltreren in de verkiezingsorganisaties van de mocratische kandidaten voor het presidentschap, om deze zoveel mo- gelijk dwars te zitten (Segretti werd daarvoor veroordeeld). Hoover meldde verder dat één van zijn FBI-rechercheurs in mei 1960 een bezoek had gebracht aan Os wald’s moeder, die hem verteld had dat Oswald bij zijn vertrek naar de Sovjet-Unie zijn geboortebewijs had meegenomen. Ze zei toen ook voor het leven van haar zoon te vrezen omdat drie van haar brieven aan hem ongeopend geretourneerd waren. „Aangezien de mogelijkheid bestaat dat iemand die zich als Oswald uit geeft, gebruik maakt van zijn geboor tebewijs”, concludeerde Hoover, „zul len alle inlichtingen waarover het HET ORGANISEREN van anti- Nixondemonstraties was ook een geliefde truc van het Witte Huis om, zo dacht men in Nixons dagen, door weerzinwekkende taferelen sympathie voor Nixon te wekken. Burton werd verder gevraagd een krant op te richten, die de „Zuide lijke Socialist” zou moeten heten en die een marxistische lijn zou moeten volgen. De FBI was niet in staat die lijn nader te preciseren en het project werd niet voltooid. van de honderden politieagenten komen, worden in de omliggende dorpen de klokken geluid en zet men sirenes in werking, zodat de plaatseiijke bevolking het terrein kan verdedigen. De tweeduizend bezetters huizen in een dertigtal tenten en enkele houten hutten. De bewoners van de wijnstreek zijn vooral boos op de in Baden- Württemberg regerende Christen-Demo- cratische Partij (CDU). Alle CDU-leden van de afdeling Bi- schoffingen hebben hun lidmaatschap van deze partij opgezegd. De minister president van de deelstaat, dr. Filbinger, die president-commissaris is van de Ba- denwerke, de elektriciteitsmaatschappij die de kerncentrale bouwt, wordt ver weten dat hij de acties in Whyl toe schrijft aan een kleine groep „extremis ten”. „Ik deed mijn ogen dicht en daarna zag ik niets meer”, zo vertelde deze huilende vrouw over haar ervaring toen een wervelstorm zondag haar huis vernielde. Wonder boven wonder kwam zij er zelf lichamelijk goed af. Maar wat van haar woning in de Amerikaanse plaats Dou glasville overbleef kan men op de foto zien. apparatuur wilde installeren. Bur ton weigerde dat echter, uit angst dat hij ontmaskerd zou worden. Een andere techniek die de FBI toe paste, was het bestellen, door mid del van het „Kader van de Rode Ster”, van grote hoeveelheden pro pagandamateriaal bij bona fide linkse groepen om deze financieel in moeilijkheden te brengen. Ook was de FBI er niet vies van zelf radicaal-linkse propaganda tc laten drukken en verspreiden om twee dracht te zaaien in de gelederen van linkse organisaties. werd hij uitvoerig door de FBI ondervraagd naar welke soort slo ten er op de deuren van het huis zaten, hoe de ramen werden geo pend. waar zich het geld bevond. Burton had zelf nooit deelgenomen aan inbraken, al vermoedde hij dat ze door de FBI werden uitgevoerd. Burtons infiltraties in de organisaties van veteranen tegen de lorlog in Vietnam waren zo geslaagd, dat hij talrijke nieuwe leden recruteerde, maar dat was blijkbaar niet de bedoeling van de FBI. Hij kreeg opdracht een breuk in de organisa tie te bewerkstelligen, zodat zij uit een zou vallen wat inderdaad in augustus 1974 gebeurde. Burton maakte zelfs een tiental rei zen naar Canada, om daar in con tact te komen met linkse organisa ties. AMERIKAANSE van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, heeft zoals gemeld in een televisie- vraaggesprek verklaard, dat de Verenig de Staten op dit moment niet van plan zijn zich bij verdrag te verplichten tot het waarborgen van de veiligheid van Israel. Sisco zei, dat die mogelijkheid in de toekomst niet uitgesloten is, maar op dit ogenblik niet aktueel. In Israel zelf is men bang dat door het doen van grote concessies zonder evenredige Egyptische tegenprestatie in het politieke vlak, zijn defensie ernstig zal worden bemoeilijkt. Omdat verwacht mag worden dat de VS grote druk op Israel zullen gaan uitoefenen om het tot concessies te dwingen Israel zou de strategisch belangrijke Gidi- en Mitla- pas en de olievelden van Aboe Rodeis moeten opgeven is Kissinger nu met zijn psychologische oorlogvoering begon nen. Dat de zet van Kissinger in dit stadi um van psychologische aard is, wordt duidelijk als we beseffen dat het niet gaat om een verdrag dat al bij de volgende maand te sluiten overeenkomst gesloten zal worden of zelfs maar ter sprake komt. Zo’n defensieverdrag moet tot stand komen bij een algehele rege ling tussen Israel en de Arabische lan den, waarbij Israel vrijwel alle in 1967 bezette gebieden zal moeten ontruimen. De Israëlische premier Rabin heeft dan ook de Amerikaanse „suggesties” in hun juiste context geplaatst door erop te wijzen dat zo’n defensieverdrag zal ko men in plaats van de bezette gebieden, die nu voor Israel als bufferzone dienst doen. Dat is tenminste het Amerikaanse idee. Als aanvulling voor wat de Israë liërs verdedigbare grenzen noemen, zou Israel een Amerikaans aanbod van een defensiepact met Amerikaanse militaire bases in Israel met beide handen aan pakken. Maar een defensieverdrag dat in de plaats van de bezette gebieden moet komen, is voor Israel onaanvaardbaar. Dat is de gedachtengang in Israëlische regeringskringen. Israel, zo wordt gere deneerd, zou dan geheel aan Amerika overgeleverd zijn, zowel op het militaire als op het economische vlak. Een van de stafleden van de com missie, David Slawson, nu professor in de rechtsgeleerdheid aan de uni- versiteit van Southern California, zei dat zijn taak had bestaan uit het natrekken van geruchten over dc moord, maar dat ook hij de memo randa nooit had gezien. „Het kan, wat betreft een poging om de werkelijke feiten in de doofpot te stoppen, be- langrijker zijn dat we deze documen ten niet te zien kregen, dan wanneer we ze wel tot onze beschikking heb ben gehad. Ik weet niet waar de dubbelganger-theorie toe geleid zou hebben, misschien nergens, zoals zo veel andere geruchten Maar het feit is dat we hier niets vanaf wisten, en waarom dan niet?” ÜS*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3