Brieven van Palestijnse kaper Society Shop verpakt uw man appetijtelijk zeer Grote Vrijheid Hoge Rente Bank Mees Hope nv I Q3K9 26 1975 WOENSDAG 11 FEBRUARI VARIA door Inge Crul Isolatie Telefoon Obligatie-renterekening Machteloos Nederlands - mooi ren. r - i. behoorlijke dosis intellectuele bagage. We praatten Tamimah leefde ieder moment in r vrees dat Nuri misstap zou begaan Scheveningen 20 november 1974 (ADVERTENTIE) Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. (ADVERTENTIE) onder redactie van Bé ter Maat „Ik hoop dat pe me het niet kwalijk neemt dat ik mijn brief begin met een verhaal over het weer in je land. Voor ik hierheen kwam hield ik van regen, ik vond het fijn erin te lopen en ’s nachts naast een klein houtvuurtje het getik op het tentdak te horen. Dat kamp lag in de bergen, buiten de steden en vluchtelin genkampen. Ik dacht nog steeds zo over over de regen gedurende de eerste dagen de buitenwereld open, en we hoopten dat als we door de buitendeur zouden zijn gegaan we niet zouden terugkeren. Voor gezellige avondlijke uurtjes zijn deze jasjes van bedrukt velours. materiaal, dat het levenslicht zag on der de naam Stanlife. pratend, met een wat, schaakten. Toen hij door zijn hongerstaking in het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen belandde heb ik nog korte tijd na de gijzeling met hem jassen: van judojak tot kimono, veel al in glanzend effen en gedessineerd katoenen velours. Om een badjas met water te associëren is niet zo’n bijster moeilijke opgave. Vandaar dat ik uw aandacht vraag voor de getoonde lan ge regenjassen vervaardigd ven een nieuw, zeer dun, licht en glanzend gecorrespondeerd. Uit zijn brieven, evenals uit onze gesprekken bleek vooral zijn wanhoop dat hij niet met Nuri herenigd werd, zijn teleur stelling over niet-ingeloste beloften en een groot gevoel van ver antwoordelijkheid ten opzichte van zijn kameraad. waarders. Samen in Haarlem zijn kon ook niet, dan zou mijn vriend niet naar de werkzaal kunnen gaan, het zou betekenen dat we samen waren maar elkaar niet konden zien. Ik kende mijn vriend en wist dat het moeilijk voor hem is met anderen in contact te komen en die wetenschap maakte mijn rust er niet beter op. Verslaggeefster-bezoekster, dat zijn twee petten die ik steeds ge scheiden heb gehouden. In dit bijzondere geval wil ik echter het principe doorbreken door tot publicatie van deze brieven over te gaan. Juist nü, na lang overwegen, omdat ik het belangrijk vind om in het kader van het Haagse proces dit beeld van Sami Tamimah te geven. Ik heb hem ook tijdens mijn bezoeken niet anders benaderd dan andere gedetineerden, los van het feit waarvoor hij vast zat, zonder een politieke stellingname of veroordeling. Op deze manier moeten ook deze brieven gelezen worden. Ik ben van mening dat we zo niet anders doen dan recht laten wedervaren aan de mens Tami mah en zijn indruk van de gijzelingsaffaire. Persoonlijke passages heb ik uit de brief gehaald en de vertaling van het soms wat brok kelige Engels voor hem ook een vreemde taal is meer naar de geest dan naar de letter. Gemêleerde uni en kleine dessins in soepel tweed zijn hier in dezelfde kleurstelling gecombineerd. Eindelijk werd me dan met de hand on het hart beloofd dat ik naar Den Haag zou gaan, onder voorwaarde dat ik ieder contact met de buitenwereld zou vermijden. Op zich al moeilijk omdat Lucien van Hoessel op dezelfde verdie ping zat, en toen de Japanse gijzeling ontstond werd de belofte aan mij weer ingetrokken. „Omdat ik het toen niet langer meer kon verdragen, mijn geestelijke toestand slecht was en mijn zenuwen kapot ben ik die hongerstaking begonnen. Ik weet dat ik een gevangene ben en als ik terugblik kan ik maar één reden vinden waarom ik zo zwaar gestraft word: die ligt denk ik in de oorsprong van het probleem waarbij ik betrokken ben. Ik voel mij verantwoordelijk tegen over mijn vriend, ik ben de leider en ze vertelden mij: je bent een gevangene, je opdracht is voltooid. Daarmee pro beerden ze mijn gevoel voor verant woordelijkheid voor mijn vriend te kap pen. Ze zeiden tegen me dat ik hem moest vertellen dat onze opdracht vol tooid was en dat hij vrij was om te doen wat hij wil. Toen ik hierna in het ziekenhuis belandde kreeg ik geen toe stemming mijn vriend te spreken. Daarna begon hij deze actie. En daar stond ik dan met een gevoel van hopeloze mach teloosheid want ik kon niets doen. Met een gevoel van binnen dat ik de hele tijd gebruikt was. Ik voelde het als mijn plicht de levens in de kapel te redden, maar kon weinig hulp bieden omdat TE KUST EN TE KEUR in de collectie waren er corduroy pakken en tweed costuums, waarvan de zak ken en de belijning met suède zijn afgebiesd. Te bewonderen viel er voorts een gezellige variatie aan bad- VOOR DE LATE AVONDLIJKE uurtjes kan monsieur zich door So ciety Shop laten opluisteren in een zijden smokingcolbert met mohair pantalon en vest. Wil hij echter nog iets opvallender ten tonele verschij nen, dan kan dat in een wit katoenen avondcolbert met blauw dessin of dat hij kiest voor zwart met bloemetjes. Over één ding zal men het na de presentatie van Society Shop eens zijn geweest: Elke modebewuste man zal daar zeer wel gekleed de deur uit kunnen gaan. Het proces over de gijzeling in de Scheveningse strafgevangenis gisteren kende twee grote afwezigen: de twee door de Haarlemse rechtbank wegens vliegtuigkaping tot vijf jaar veroordeelde Pa- lestijnen Adnan Nuri en Sami Tamimah. Beiden werden in november onder dwang van andere Palestijnen naar Tunis vervoerd. Tegen Nuri is dinsdag bij verstek zeven jaar geëist. Tamimah, die zich op het moment van de gijzeling in een ziekenzaal in Scheveningen be ven, heeft geen aandeel gehad in de gijzeling. Hij weigerde zich zelfs bij zijn kameraad te voegen. Hij zou geen onverdienstelijke getuige zijn geweest in de Haagse rechtszaal, met name op die punten waar onzekerheid over de aanleiding tot de gijzeling bestaat. Als lid van de door de reclassering opgezette groep vrijwillige bezoekers aan de Haarlemse Huizen van Bewaring kwam ik in con tact met Sami Tamimah. Een intelligent iemand, redelijk Engels WELNU. SOCIETY SHOP heeft thans live zijn eigen voorjaarsshow ten beste gegeven en gezegd moet worden, dat er niet alleen veel te zien was, doch evenzeer veel te ge nieten viel. Zo zag ik voor onze mannen waarlijk prachtige combina ties bestaande uit pantalon, vest en colbert, zulks nog aan te vullen met een prima trenchcoat, waarbij ge speeld werd met uni en gedessineerde soepele stoffen. Want evenals wij, wil mijnheer zich tegenwoordig toch ook het liefst in lichtgewichtige en soepe le materialen hullen, nietwaar? Voortreffelijk kan hij dan uit de weg met zo’n meesterlijke cameljas met jukstuk. CASHMERE IN DE MOOISTE kleuren met een overruit werd omge toverd tot colberts waarbij in een zelfde effen tint een pantalon werd gepresenteerd. Een fantastisch eindre sultaat kan mijnheer dan in zijn men niet genoeg vertrouwen in mij stel de. Ik was tenslotte erg blij met de goede afloop. „Op het ogenblik heb ik weinig bewe gingsvrijheid, ik ben weer enigszins ge ïsoleerd. Ik weet niet veel meer van mijn vriend en ik weet niet hoe ik de komen de maanden door moet komen. Ik heb het gevoel nu dat ik bij Nuri zou moeten zijn. Ik hoop dat het ministerie een besluit zal nemen ons weer samen te brengen, anders zal het erg moeilijk voor mij en mijn vriend zijn onze straf uit te zitten. Genoeg nu over de gijze ling, het spijt me dat ik je lastig val met alle details van het gebeurde maar ik wilde je enigszins een indruk gegeven hOQ. ik me op het moment voel. Nu wat over mijn eigen leven. Ik ben klassiek georiënteerd, houd van opera en symphonieën, maar niet bijzonder veel van popmuziek hoewel ik er geen hekel aan heb. Beeldende kunst ni allerlei vor men, met name grafische, interesseert me, evenals literatuur en poëzie, aar het meest boeit me toch het politieke leven in al zijn facetten, misschien van wege mijn achtergrond. Scheveningen, 13 november 1974 Bedankt voor je leuke kaart. Mijn gezondheid is nu inderdaad goed. Ik was en ben nog steeds zeer geïnteresseerd in het vrijwilligersbezoek en ik hoop dat het in de toekomst vele problemen kan helpen oplossen. Ik hoop dat ik je nog eens kan ontmoeten, anders wil ik je graag blijven schrijven. „Ik betreur de moeilijkheden in Scheveningen en hoop dat er geen herhalingen van komen. Het was erg moeilijk voor mij dit te verdra gen. Het kwam als een grote verrassing voor me en daar stond ik dan, zonder te weten wat ik moest den. Nu alles goed is afgelopen hoop ik alleen dat dit de rechten van de gevangenen in het alge meen niet in gevaar zal brengen. Het spijt me dat dit zo’n korte brief is, maar ik kan me nog steeds erg moeilijk con centreren. Ik hoop je spoedig weer te schrijven. Sami. Sami Tamimah maakt met geboeide han den het V-teken als hij op het vlieg veld van Tunis uit het vliegtuig stapt dat hem weer naar de vrijheid bracht. „Ik wil je ook vertellen dat ik werke lijk een zeer moeilijke tijd doormaak. Misschien is dit een speciaal geval maar ik heb nu geen ideologische of wettige verklaring voor deze situatie omdat zij iedere dag moeilijker en anders wordt. Na mijn arrestatie heb ik voor ik werd voorgeleid 24 uur geïsoleerd gezeten Luchten met anderen was verboden, mijn vriend mocht ik ook niet zien. Op de rechtzitting kreeg ik 5 jaar en de officier van jusitie noemde me een moordenaar. Terug in de gevangenis mocht ik weer niet contact met anderen hebben dat leverde problemen op omdati k een politieke gevangene ben. Ik zei dat het er mij niet om ging contact met andere gedetineerden te hebben. Ik wilde met mijn vriend herenigd worden. Ik had vijf jaar gevangenisstraf gekre gen die kon ik niet doorbrengen in een dergelijke isolatie. „Toen men mijn verzoeken niet inwil ligde heb ik brand gesticht in mijn cel. Toen werd ik opeens niet langer als een politiek gevaarlijk man beschouwd, maar was hereniging met mijn vriend gevaar lijk. Een paar keer zeiden ze me dat de mogelijkheid er was om naar Den Haag te gaan, daar hebben ze gewapende be- „Als ik hem wekelijks per telefoon sprak zei hij dat het alleemaal wel zou gaan als hij de anderen maar kon ver staan. Iedere dag, ieder moment leefde ik in de vrees dat er een misverstand tussen hem en de anderen zou groeien en dat dit dan grote moeilijkheden voor hem en voor mij zou opleveren. Stanlife is de benaming van het uiterst lichtgewichtige en glanzende materiaal van deze jassen (links). ALS U NAAR een min of meer boeiend of gezellig televisiepro gramma hebt gekeken en ook de aftiteling nog een welwillende blik gunt, dan zal het u ongetwij feld zijn opgevallen dat de So ciety Shop uit Amsterdam in vele gevallen voor de kleding heeft getekend Het mannelijk gezel schap van die programma’s is dan door S.S. keurig netjes ver pakt voor de niets ontgaande camera’s geworpen. „Ik vind ook dat je die belangstelling hoort te hebben in het sociale leven. Dat begint al bij het menselijk leven, onze gewoonten en gedragspatronen, dingen die ons dagelijks overkomen, onze om gang met elkaar. Hoe kan men de beste situatie voor de mens vinden in vrijheid aan een toekomst te bouwen en de problemen van deze wereld op te lossen; hoe kunnen het gebruik van geweld en wapens voorkomen worden; hoe moet het probleem in het midden-oosten wor de opgelost? „Wat dat laatste betreft: tot nog toe ben ik er niet in eslaagd een goede oplossing te vinden tussen twee verschil lende volkeren, met verschillende ge woonten, gedragspatronen en interesses en een heel ander politiek standpunt. Dat probleem groeit nog steeds en dat komt door de steun van de twee grootste mogenheden in de wereld Die wakkeren het conflict aan met het stu ren van het nieuwste vernietigingswa pen. Soms denk ik wel eens dat mijn land en mijn volk een proef terrein zijn voor het testen van de nieuwe wapens die door deze mogendheden zijn ge maakt. Ik hoop tenminste dat de volke ren van deze wereld en vooral de twee voornaamste partijen bij het geschil dat zullen beseffen. Tot ƒ1.000,- maandelijks vrij op- De rente, die gekoppeld is aan de neembaar. Voor aankoop van effekten laatste uitgegeven drie staatsleningen, en onroerend goed totale saldo vrij bedraagt voor maart 1975 óVz*/ beschikbaar. Zonder retourrente. (opzegging 3 maanden) -- Talen interesseren me, ook Frans en ik hoop dat ik nog eens in de gelegen heid zal zijn dat te bestuderen. Volgende week wil ik trachten weer met mijn studie Nederlands te beginnen en ik hoop dat het dan beter gaat. Door de gespannen situatie, mijn gebrek aan concentratie en mijn tot het uiterste gespannen zenuwen heb ik de laatste vijf weken de cursus laten liggen. Ik zal proberen er spoedig mee verder te gaan en dan wat goede vorderingen te maken. „Ik houd ervan om allerlei soorten mensen te ontmoeten van verschillende nationaliteien. Ik wil ze graag leren kennen, met hun gewoontes en denkwij zen omdat ik weet dat als mensen elkaar beter kennen en minder proble men zullen zijn en minder vernietigings- oorlogen in deze wereld. En het streven van de jonge generatie naar vrede en rechten voor het individu boeit mij. „Tot op de dag van heden weten we nog zo weinig van zoveel mensen en naties in deze wereld, maar ik hoop dat onze generatie en de generaties daarna de bruggen tussen oost en west zullen kunnen oversteken en elkaar beter zul len leren knnen en dat dit ieder mens ten goede zal komen. „Tenslotte mijn hartelijke dank dat je me geschreven hebt. Ik wens je het allerbeste en moge de vrede altijd met je zijn. Sami”. in Haarlem in dit jaargetijde. Maar in deze tijd is het wel wat moeilijker door de kou hoewel ik natuurlijk uitkijk naar de sneeuw. Ik heb wel te doen met de boeren in Nederland in dit regen weer. „Wat betreft het Nederlandse gevan geniswezen: Ik vind dat jullie een goed systeem hebben maar het blijft nog steeds moeilijk daarin de rechten van het individu te waarborgen. Het is be kend dat we in de beschaafde landen misdadigers hebben omdat zij een ver keerde levenswijze hebben. Ik geloof dat het onze plicht is in deze eeuw om het individu op de goede weg te helpen en van de misdadiger een beter burger te maken. Ik geloof absoluut nie tdat het goed of juist is een gevangene, een menselijk wezen, totaal te isoleren om zijn gevoelsleven en persoonlijkheid te vernietigen. „Over het vrijwilligersbezoek wil ik zeggen dat ik weet dat het moeilijk is goede vrijwilligers te vinden. Ik denk ook dat het een grote steun is voor de gevangenen en nuttig voor de mensen aan de andere kant van de gevangenismuur om te weten hoe het leven aan gene zijde eruit ziet. Daar kun je natuurlijk van mening over verschillen. „Ik hoop dat we de gevangenissen in de toekomst niet nodig zullen hebben Ik ben jou en de andere vrijwilligers zeer dankbaar. Jullie bezorgden ons enkele fijne momenten en hielden de band met outfit bereiken door daar een uni overhemd en dito das in dezelfde kleurnuances bij te dragen. Ja, we weten het heus wel! En wat zou u denken van de combinatie velours met tweed? Wel, je moet het zien om vervolgens vast te stellen dat zulks uitstekend bij elkaar past. Kijk dan eens even naar dat modieuze velours colbert en tweed pantalon met vest. F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11