Internationaal filmfestival loopt goed Jongeren kiezen boek meest om spanning en avontuur Kunstdiefstal De wonderlijke wereld van Peter Gabriel Blijvend misverstand rond ,Het Fenomeen I i Baal speelt „Dame met de camelia’s” Russ Meyer komt Onderzoek naar leesgewoonten van de jeugd Aantrekkelijke show van Genesis Bernard Haitink moet rust houden VAN ULSEN SPEELT VAN MEEGEREN 22e Internationaal vocalistenconcours in Den Bosch Carol Linssen is Schilderijendiefstal opgehelderd overspannen „Het autokerkhof” te godslasterlijk voor Maastricht WOENSDAG 2 6 FEBRUARI 13 1975 KUNST ft (Van onze correspondent) N IER )e- t- Thuis beginnen AMSTERDAM Jongeren tus sen 9 en 24 jaar lezen boeken voor al om de spanning en het avontuur. Gemiddeld lezen zij een boek per week. De bibliotheek noemen zij een gewaardeerde methode om de be schikking over boeken te krijgen. Bij het kopen van een boek in de boekhandel gaat een kind van zijn eigen oordeel uit. Aan de „buiten kant” (flaptekst en voorplaat) van een boek wil het kunnen zien wat voor boek het in handen heeft. Een jongere wil voor een jeugdboek niet meer dan een bedrag van 5,- tot 7,50 uitgeven. RESTAURANT HAARLEM Toen dertig jaar geleden Han van Meegeren zichzelf ontmaskerde als de schilder van Vermeers „De Emmaüsgangers” schaterlachte heel Nederland om de joker die kunstcritici en andere deskundigen kregen toegespeeld. Zij hadden deze en andere verval singen van Van Meegeren als echt onderkend en authentiek ver klaard. Miljoenen waren er neerge teld voor die zogenaamde Oude Meesters waarvan „De Emmaüs gangers” als het nationale pronk stuk te kijk had gestaan in museum Boymans te Rotterdam. De ontmas kering werd een barre tragedie met een traumatische nasleep. Weinig drempelvrees I Zuivere toon ontbreekt in romantisch melodrama JAC HEIJER KEES TOPS (ADVERTENTIE) het de zijn en van Ne- niet De arrestant had zijn benen gebroken toen hij van een zes meter hoge muur was gesprongen nadat hij om de politie te ontvluchten uit zijn auto was ge sprongen. Volgens het onderzoek zijn het in de eerste plaats de ouders en in mindere mate de school, die van invloed zijn op de „leesbereidheid” van het kind op latere leeftijd. De leeservaring die het kind tussen het zesde en zestiende jaar opdoet, is waarschijnlijk van beslissende betekenis voor een positieve houding van de jongere tegenover lezen. het onderzoek noemt als factoren die het lezen bevorderen: het voorlezen en het vertellen van verhaaltjes, het cadeau geven van boeken aan kinderen, het daadwerkelijk belangstelling tonen voor wat het kind leest, het vertrouwd ma ken van het kind met de boekhandel en de bibliotheek door het daarheen regel matig mee te nemen. Terwijl heel kleine kinderen (4-9 jaar) De kandidaten dienen te kiezen uit een aantal stijlprogramma’s, waarvan zij er zelf minstens twee dienen te vertol ken. Het concours omvat een voorselec tie, een demi-finale en een finale, waar in uiteindelijk de winnaars worden ge toetst. Het bestuur van het centrum heeft de voorstelling die voor a.s. donderdag gepland was verboden mede op grond van de rauwe taal die in het stuk volgens het bestuur gesproken wordt. Over het besluit van het bestuur van het centrum bestaat onder de medewer kers in Maastricht verdeeldheid. Cor Stedelink van het Stadstoneel Rotterdam noemde het verbod van het centrum getuigen van kortzichtigheid. De kunstwerken, waarvan de meeste twee jaar geleden uit een museum wa ren gestolen, werden aangetroffen in de kofferruimte van de auto van een man die na de achtervolging kon worden gearresteerd. Er was een Pissaro bij ter waarde van een miljoen gulden. In alle groepen werden jongens en meisjes met zowel een hoge als een lage „leesbereidheid” aangetroffen. Iemand met een hoge leesbereidheid leest graag, zich laten voorlezen en plaatjes kijken, gaan zich onder 9-12-jarigen duidelijke voorkeuren voor vrijetijdsbestedingen aftekenen. Daarbij neemt het lezen van boeken de belangrijkste plaats in. Kinderen in de leeftijd van 13-17 jaar die volledig dagonderwijs volgen, vullen hun vrije tijd vooral met sportbeoefe ning, boeken lezen, TV-kijken en, in mindere mate, uitgaan en naar de radio luisteren. Dezelfde leeftijdsgroep die partieel onderwijs volgt, kijkt het liefst TV en luistert naar de radio. Het vrije- tijdspatroon van de werkende jongeren vertoont een overeenkomstig beeld. Bij hen, en vooral bij de jongens, komt echter het lezen van de krant daar als een belangrijke vorm van vrijetijdsbe steding bij. De 9-12-jarigen en degenen die parti eel onderwijs volgen, bescouwen het le zen als iets dat is opgedragen, een ver plichting. Werkende jongeren zeggen in U— „1 41 X-, xl sx 4-XX rji i rx'<xxxvy naarmate ze ouder werden. De 13-17-jarigen met dagonderwijs daarover een tegengestelde me- (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Het internationaal vocalistenconcours, dat elk jaar wordt georganiseerd door de Stichting ’s-Herto- genbosch Muziekstad, zal dit jaar van 30 augustus tot en met 10 september voor de 22e keer worden gehouden. zeggen, dat hij ook als enige verant woordelijk is voor teksten en muziek van de groep. Die worden doorgaans door alle vijf leden gemaakt. Voornaam ste kenmerk van het geheel is het ge bruik van verrassende wendingen, zowel wat harmonieën als ritmen betreft. En ook de, hoewel in zijn bereik beperkte stem van Gabriel past in dat kader. Behoeft men zich dus op de plaat bij Genesis al niet te vervelen, op het toneel is de beer helemaal los. De groep be schikt over een van de beste geluidsin stallaties die ik ooit gehoord heb. Zonder een kraaknootje; droog en helder zo hoort het. En men is en ook dat beschouw ik als een deugd zeer be heerst in het gebruik van de elektronica Met name Tony Banks is een van de weinigen die de synthesizer goed ge bruiken. Wat tenslotte muzikaal sterk opviel was de vokale kwaliteit van de uitste kende drummer Phil Collins. Zijn (twee de) stem sluit zeer goed aan bij die van Peter Gabriel en daarmee is de sluit steen wel geplaatst. Genesis benadert de perfectie. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De acteur Carol Lins sen van toneelgroep Appel is overspan nen. Hij zal zeker drie weken niet kunnen werken. Linssen heeft kortgele den zijn solo-voordracht van „Onder het melkwoud” van Dylan Thomas in pre mière gebracht in ’t Scheveningse Thea ter aan de Haven. Hij zou met deze produktie deze maand optreden in ach tereenvolgens Rotterdam, Utrecht, Lei den, Breda, Delft, Tholen en Amsterdam. In de kritieken naar aanleiding van „Onder het melkwoud” werd Linssens vakbekwaamheid in het algemeen hoog geprezen; de bedoelingen van de schrij ver zou hij echter niet helemaal hebben waargemaakt. haar ervaringen, beantwoordt Margue rite deze liefde. Maar de maatschappe lijke omstandigheden, ten tonele gevoerd in de figuur van vader Duval, maken zo’n oprechte liefde onmogelijk. En Marguérite sterft aan de liefde en de tering. (De recente film „Effi Briest” van R. Fassbinder laat heel exact zien hoe tering een maatschappelijke ziekte was voor de vrouw die er niet in slaagt uit het 19e eeuwse levenspatroon te breken- Maar dit terzijde). Rijnders heeft zelf het drama vertaald en daarbij gepoogd een 19e eeuwse Franse vormelijkheid te bereiken. Men spreekt elkaar aan met gij en u, en brengt zinnen uit als „wij zijn haar wachtende”. In de mond van een moder ne comediènne als Elsje de Wijn klinkt dat uiterst ironisch. In zo’n geval krijgt het melodrama een vermakelijke knip oog mee. Deze wordt versterkt door allerlei regievondsten, zoals in de entre mets waarin Elja Pelgrom en Rudolf Lucieer het romantische ballet parodië ren, of in de vernuftigheden die men met verschillende zetstukken uithaalt (een tafelblad dat met een handomdraai in een bloemenwei verandert). Daar staan de zeer ernstige scènes tegenover, met name die tussen Els Inge borg Smits en Bart Kiene als het lief despaar. Smits ziet er prachtig ziekelijk uit als Marguérite en in haar ogen is vaak iets van tragiek te zien. Maar haar ruggetje is te stijfjes en haar armbewe gingen zijn te ongecontroleerd, om deze unieke toneelrol (de rol van Sarah Bernhardt, van Greta Garbo) volledige te maken. Het spel van Bart Kiene is van constanter kwaliteit; zijn gezicht laat uitstekend de wisseling zien van ver liefdheid en wanhoop. Vooral door hem zijn de intieme scènes tussen het paar zonder meer ontroerend. Maar zijn tekst is vaak onverstaanbaar, evenals zijn zin gen. De regisseur heeft enkele aria’s uit Verdi’s La Traviata (dat van hetzelfde stuk uitgaat) ingelast; een weinig geluk kige vondst omdat ze de krachten van de spelers te boven gaan. Willem Breu ker heeft ook muziek voor deze produk tie geschreven, die er beter in past. De kostuums van Hadassah Kann en Leonie Polak hebben hetzelfde twee slachtige, dat de regie kenmerkt. De kle dij van Kiene en Smits zijn eenvoudig en mooi, zwart en wit, weldoordacht, Maar de andere spelers zijn naar mijn smaak lelijk uitgedost. De vrouwen dra gen in tegenstelling tot Marguérite wijde crinolines, geheel in stijl anno 1850, maar nogal willekeurig van kleur. Mede daardoor krijgt het milieu van Margué rite Gautier een te ordinair aanzien. Al werd hun liefde gekocht, Gautier en haar vriendinnen waren courtisanen van een betere klasse. belangrijke mate minder te zijn gaan lezen groep heeft ning. Ongeveer 15 procent van de partieel leerplichtigen en de werkende jongeren leest geen boeken (te saai, andere bezig heden). Naarmate kinderen ouder wor den, lezen ze boeken niet alleen meer om de spanning en de afleiding (lachen), maar ook om „iets aan de weet te komen”. Velen voelen zich aangetrokken tot een boek waarover een stuk op de televisie is geweest. Ook de werkende jongeren willen uit een boek „iets le ren”. Partieel leerplichtigen hebben vooral avonturenboeken en stripverha len in bezit (jongens) en beeldromans, dokters- en liefdesromans (meisjes). De werkende jongen bezit relatief veel de tectiveromans en oorlogsboekenhet werkende meisje veel humorstische boeken, liefdesromans, meisjesboeken en streekromans. leent boeken uit de bibliotheek en bezit zelf meer dan 15 boeken, terwijl hij bovendien langer dan anderhalf uur achtereen kan lezen. De 9-12-jarigen krijgen veel boeken cadeau, maar ze gaan ook naar de bibliotheek (dit in tegenstelling tot de zeer jeugdigen, die boeken alleen maar cadeau krijgen). Deze gegevens blijken uit een onder zoek dat in opdracht van de Stichting Speurwerk betreffende het boek is uit gevoerd door het Nederlands Centrum voor Marketing Analyses en Sociaal We tenschappelijk Onderzoek BV te Am sterdam. Dit onderzoek onder 500 kin deren c.q. jongeren tussen 9 en 24 jaar, heeft tot doel het verkrijgen van meer inzicht in de houding van de jeugd ten aanzien van het kopen, lenen en lezen van boeken. Er werd een splitsing ge maakt tussen 9-12-jarigen, 13-17-jarigen met volledig dagonderwijs, een zelfde leeftijdsgroep die alleen partieel onder wijs geniet, en de 18-24-jarigen die een volledige dagtaak hebben (werkende jongeren). (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Film International draait uitstekend en lijkt met nagenoeg uitsluitend uitverkochte voorstellingen ruim 150 procent meer publiek te zullen trekken dan vor- jaar het geval was- Het is een zeer dynamisch festival, waar ieder moment onverwachte extra film voorstellingen worden ingelast en andere voorstellingen op losse schroeven komen te staan. Meest sensationeel op het mo ment is de aankondiging dat de Ameri kaanse cineast Russ Meyer vrijdag naar Rotterdam zal komen om de wereldpre mière te presenteren van Supervixen. zijn nieuwste. Meyer ging vijf jaar gele den nog door voor de „koning van de naaktfilms”, sindsdien wordt hij in zich uitbreidende kringen vooral bewonderd om het superrealisme, waarmee hij de Amerikaanse samenleving afbeeldt. Grote Houtstraat 21 Elke dag een andere dagschotel slechts 3.90 Het concours staat open voor zangers en zangeressen van alle nationaliteiten, mits zij zijn geboren na 31 december 1942. De jury bestaat dit jaar uit: Manus Willemse (Nederland, voorzitter), Coby Riemersma (Nederland), Hertha Topper (West-Duitsland), Marilyn Tyler (Ameri ka), Erik Werba (Oostenrijk), Frederic Anspach (België), David Johnston (Enge land) en Nicola Cvejic uit Joego-Slavië. Maar toen ook werd het grote misver stand geboren dat dus Van Meegeren een groot kunstenaar was, een fenome naal schilder die ten onrechte jarenlang verguisd was. Hij had toch maar jan en alleman om de tuin geleid, ze hadden toch maar zijn werk bewonderd en hon derden mensen hadden urenlang in de rij gestaan - en onder hen Van Meege ren zelf - om te genieten van het geschilderde mysterie van „De Emmaüs gangers”. Dat misverstand is onuitroeibaar ge bleken. Zijn bewonderaars, hoe klein ook in getal, weigeren te geloven dat Van Meegeren als schilder nooit of zel den (maar dan niet zo best) zichzelf is geweest maar altijd een ander. Een van hen is Marie-Louise Doudart de la Grée, die „Het Fenomeen” heeft geschreven, waarin zij Van Meegeren in een langdu rige monoloog ten tonele voert. Henk van Ulsen moet ook door dat fenomeen gegrepen zijn anders zou hij zijn vertellend talent aan dat misver stand niet verspild hebben. Het is bo vendien een tragische bijkomstigheid - is het wel zo bijkomstig? - dat velen uit het talrijk opgekomen publiek, gistera vond in de stadsschouwburg, nu toch zullen geloven dat aan Han van Meege ren een groot kunstenaar verloren is gegaan. Van Meegeren blijft een dankbare fi guur om over te discussiëren en iedereen heeft het recht te blijven vechten voor de erkenning van Van Meegeren. Maar ik heb toch heel veel in te brengen tegen de manier waarop Marie-Louise MAASTRICHT (ANP) Omdat toneelstuk „Het autokerkhof” van Spaanse schrijver Ferdando Arrabal vol gens het bestuur van Cultureel centrum in Maastricht godslasterlijke scenes be vat, is terelfderure besloten de voor stelling van het Stadstoneel Rotterdam in de Maastrichtse stadsschouwburg geen doorgang te laten vinden. Desnoods zouden oprechtheid en paro die elkaar kunnen afwisselen, maar daarvoor ontbreekt het de voorstelling te zeer aan precisie. Misschien zijn Rijn ders en de overigens talentvolle groep niog niet toe aan zoiets ongehoords als het zuiver spelen van romantisch melo drama anno 1975. Daar is zoiets als ouderwetse allure voor nodig. Die ont brak ïn houding en gebaar en nog erger in de tekstbehandeling, die onvoldoende was. Ik ben het niet eens met de opvatting, dat melodrama definitief in de motten ballen hoort. In een stuk als „De dame met de camelia’s" zit zeer veel waars. Een jongeman, Armand Duval, wordt verliefd op een dure hoer, Marguérite Gautier. Óndanks haar levenswijze en Drempelvrees voor de boekhandel be staat volgens de resultaten van het on derzoek nauwelijks. Kinderen uit de so ciaal zwakkere milieus komen er welis waar weinig, maar dat is vooral het gevolg van het feit dat men meent er niets te zoeken te hebben. De bibliotheek is daarentegen in vrijwel alle lagen van de bevolking een vertrouwd instituut. Slechts een enkeling heeft er nooit ge bruik van gemaakt. Bijna twee derde van alle ondervraag den geeft te kennen wel eens een boek te kopen. De neiging tot kopen neemt wat toe met de leeftijd, wat waarschijn lijk moet worden toegeschreven aan het beschikbaar hebben van meer middelen. Bij de aankoop van boeken wordt door jongens meer gelet op uiterlijke kwaliteiten van het boek (harde kaft, oog hebben voor niet te kleine afmeting) dan door meisjes, die meer de esthetische aspecten van het uiterlijk (lettertype, enz.) waarderen. Kinderen met een hoge leesbereidheid geven eerder een laag dan een hoog bedrag aan boeken uti. Maar zij doen een dergelijke uitgave wel vaker dan anderen. In Nederland is Russ Meyer bekend door de zeer geprezen film Mudhoney, de minder gewaardeerde Vixen en de nog steeds niet door de filmkeuring toegelaten, in kleine kring desondanks zeer befaamd geworden film Beyond the valley of the Dolls. Een andere verrassing is de ingelaste vertoning van Visa de Censure no. x, het regiedebuut van Pierre Clementi, hoofdrolspeler in ontelbare links-geën- gageerde films van Pasolini, Bunuel en Makavejev. Ook op Film International dreigt de filmkeuring enige spaken in de wielen te steken. De twee „dirty movies” van John Waters, Pink Flamingo’s en Femal Trou ble, gemaakt juist omwille van hun groteske verwerpelijkheid die in wilde humor dient om te slaan, konden geen genade vinden in de ogen van de keur ders. Voor Film International is het vertoningsverbod nauwelijks een punt. Geïnteresseerden kunnen zich ter plaatse lid laten maken van de Rotterdamse Filmliga en in zogenaamde besloten voorstellingen dan de films zien. Eerder ging de wereldpremière Faraldo’s nieuwste, gedeeltelijk in derland opgenomen film Tabarnac door, omdat de Franse autoriteiten de film hadden afgekeurd voor vertoning buiten Frankrijk, omdat in het verhaal van de film twee rechercheurs van poli tie voorkomen die zich laten verleiden tot het roken van een stickie. Doudart de la Grée dat doet. Zij stapelt simplisme op simplisme, verkoopt rancu neuze grappen die het heel gemakkelijk doen en zoekt vaak haar toevlucht bij een intellectualistisch woordenspel dat op de keper beschouwd niet veel om de hakken heeft. Ontegenzeggelijk heeft Van Meegeren vanaf zijn jongste jaren een rot leven gehad, hij heeft zijn idealen niet vervuld gezien, achterklap heeft hem nagezeten, hij moest - figuurlijk gesproken - lopen in schoenen die hem niet pasten, maar daarmee is nog niet bewezen dat hij een oorspronkelijk en uit zichzelf creatief kunstenaar was. En dat bewijs heeft de schrijfster daarmee willen leveren. Van een psychogische benadering van de mens van Meegeren, van een scherpe analyse van zijn karakter is geen sprake. Alles wat ten gunste van hem lijkt te pleiten, krijgt een extra accent, alles wat tegen hem pleit wordt bovendien ten voordele van hem geïnterpreteerd. Het fenomeen Van Meegeren heeft mij altijd erg geboeid. Ik heb de verha len over hem destijds verslonden, zijn rechtszaak heb ik van nabij gevolgd en de crematie op Westerveld heb ik bijge woond. Ondanks dat ik overtuigd was van dat misverstand had ik toch een bepaalde sympathie voor hem, een beet je medelijden met hem en zeker mede leven. Maar het fanatisme van een Dou dart de Ia Grée zou in staat zijn, ook dat nog te vernietigen. Maar goed, het was de bedoeling dat ik over dit theatergebeuren zou schrij ven. Daarover kan ik kort en bewonde rend zijn. Welke bezwaren ik ook heb tegen de tekst en de bedoelingen, ik heb ongemeen geïnteresseerd naar Henk van Ulsen zitten luisteren. Het is in ieder geval zijn verdienste dat hij er geen drama van gemaakt heeft. Hij was een Peter Gabriel (links) en bassist-gitarist Michael Rutherford, in Carré gefotogra feerd door Ronald van Caem. BENEVAGIENNA, ITALIË (AP). Uit twee kerken in het bergstadje Be- nevagienna in de noordelijke Italiaanse provincie Piemonte zijn kunstvoorwerpen en relieken met een geschatte waarde van 1,6 miljoen dollar gestolen, zo heeft de politie dinsdag bekend gemaakt. Onder de gestolen kunstvoorwerpen zijn een aantal schilderijen en gouden en zilveren kandelaars, aldus de politie. AMSTERDAM (ANP). Dirigent Bernard Haitink zal op medisch advies enige tijd rust moeten houden. De reeks concerten, die hij met ’t Concertgebouw orkest van 26 februari tot en met 9 maart in het Concertgebouw zou leiden, is overgenomen door David Zinman. Hierdoor is alleen het aangekondigde programma van 26 en 27 februari enigs zins gewijzigd. De overige programma’s blijven onveranderd. MONTE CARLO (Rtr). De politie heeft na een spectaculaire achtervolging in de straten van Monte Carlo schilde rijen ter waarde van ca. vijf miljoen gulden achterhaald. Peter Gabriel, zanger en fluitist van Genesis, speelde de hoofdrol in het geva rieerde spel van licht, ritme, klank en kleur. Met uiterst gecontroleerde, soms merkwaardig schokkende bewegingen en een zeer goede mimiek flitste hij over het toneel Nu weer stond hij onder een reusachtige stoffen cilinder, dan weer achter de bassist, om tenslotte op te duiken onder het orgel de dwarsfluit in de hand. Dit alles overigens zeer functioneel binnen de muziek. De muziek werd, zoals gebruikelijk bij Genesis, opgediend in themavorm, dat wil zeggen dat op het ouwetje „Musi cal Box” na één muzikaal verhaal werd verteld en wel het verhaal van een jongeman die in New York terecht komt en daar op zoek gaat naar liefde. Die vindt hij en prachtige muzikale cli max bedrijft hij, dus tot zover is er "niets aan de hand. Maar dan gaan er vreemde dingen gebeuren, geheel in de stijl van de bizarre, sprookjesachtige fantasie van Genesis. Ik heb niet de pretentie het hier na te kunnen vertel len, dus laat ik volstaan met te melden dat er hoogst merkwaardige figuren in voorkwamen, tot iemand wiens lichaam geheel met akelige puisten is bedekt toe (die dan ook in een dergelijke vermom ming werd gespeeld door Peter Gabriel). Dat Gabriel alle theatertoeren voor «ijn rekening neemt, wil overigens niet AMSTERDAM „De dame met de camelia’s”, het bekende melo drama van Alexandre Dumas jr uit 1852, heeft een oprecht zuivere toon nodig om nog te kunnen ont roeren. In de voorstelling, die to neelgroep Baal ervan geeft (de pre mière was gisteren in Shaffy), is die toon er toch wel, maar slechts af en toe. De voorstelling laat niet blijken, waar regisseur Gerard Jan Rijnders en zijn spelers naar toe willen. Is het menens? li er van parodie op het genre sprake? Bart Kiene en Els Ingeborg Smits als Armand Duval en Marguérite Gautier. AMSTERDAM. Twee uur lang ronddolen in de wonderlijke wereld van Peter Gabriel. Dat kon het publiek in het nagenoeg uitverkocht Carré gistera vond naar hartelust doen tijdens het con cert of liever, gezegd het muzikale theater van de Britse groep Genesis. Het was namelijk niet slechts muziek, wat het vijftal naar Amsterdam had meege bracht. Het optreden werd omlijst met vele visuele verrassingen: een lichtshow, met dia’s, rook en vuur, vermommingen en trucs. En dat alles, samengevoegd met de uitstekende muziek, leverde een alleszins aantrekkelijke show op. drama van gemaakt heeft. Hij boeiende verteller die aan de hand van groot geprojecteerde dia’s zijn (Van Meegerens) leven in woord en beeld bracht. Van Ulsen kan dat. Zeker als hij de hulp heeft van een regisseur als Joes Odufré die schijnbaar achteloos met lichteffecten speelt maar juist daardoor verrassende situaties weet te scheppen. Het publiek was Henk van Ulsen - hij viert zijn zilveren toneel jubileum - dui delijk dankbaar. En het heeft misschien niet geweten dat het applaudisseerde voor een kunstenaar, die zichzelf was en is, en geen ander. Dat is nou het ver schil met Han van Meegeren. WIM HELVERSTEIJN. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13