Ramingen Gruijters te optimistisch Ter Beek: ECD moet Bank Mees en Hope controleren bedrijven (éw En de kwart miljoen en zo’n 20 keer de ton. Aanbod Twentsche Courant nog niet ter zake dienend Het zal je lot maar wezen 260 werknemers op straat Massaal ontslag Gero Nettowinst Akzo 29 percent hoger ces 9 9 9 e 9 9 Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij 50 r Daarom zit ’t 6e nu zonder tegenstanders. [w Wanneer kunt u loten kopen? o M a Personeel „Dagblad van het Oosten” t Hoe gaat het per postgiro? Britse regering wil 45 pet van inkomsten uit de Noordzee-olie 26 WOENSDAG FEBRUARI 1975 17 ECONOMIE ntiek Alle informatie: 070 - 653955. r Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termi jn visie ten grondslag ligt. -Optiek reau F 1 1 Bouwproduktie valt terug •1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) amro-pierson fiiaic erk J raat 11 De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. iaar mr. Boer, IJm. Le alle ziek De personeelsleden beslisten gisteren, samen met de bonden in Almelo, dat eerst duidelijk moet worden of het over nameplan van Van der Loeff uitgewerkt kan worden. Van der Loeff Ensche- dese uitgeefster van Tubantia/Hengelose Courant was de eerste die met een aanbod kwam het Dagblad van het Oos ten over te nemen en is een rechtstreek se concurrent van de Twentsche Cou rant. De personeelsleden van het Dagblad van het Oosten verlangen nu van Van der Loeff, zo staat in de verklaring, dat deze binnen enkele dagen schriftelijk een sociaal plan ter beoordeling voorlegt aan de ondernemingsraad van Hilarius Courantenbedrijf, de drie grafische bon den, de NVJ en Mercurius. Een kleine commissie bestaande uit vertegenwoordi gers van deze organisaties zou door van der Loeff in de gelegenheid gesteld moe ten worden zich een volledig beeld te vormen van de financiële- en economi sche positie van Van der Loeff. Voor de ongesubsidieerde woningbouw wordt verwacht dat de daling die in 1974 optrad zich in 1975 nog enigszins zal voortzetten en dat in het komende laar een stabilisatie op het dan bereikte niveau zal optreden. Van de sinds kort waar te nemen daling van de rentevoet op de hypotheekmarkt is nog onvoldoen de duidelijk welke impuls daarvan te verwachten is. De journalisten van het Dagblad van het Oosten hebben door hun actie nage noeg elk vertrouwen verloren bij de rest van de 180 man personeel van Hilarius. UTRECHT. - Bij de Gerofabriek in Zeist moeten 260 werknemers worden ontslagen, vijftig man kunnen blijven werken in wat er van Gero overblijft, een expeditie- en distributiecentrum- Als u een postgiró-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór *t eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummen 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. De afzetdaling en de daardoor noodza kelijke produktiebeperkingen hebben er toe geleid dat de hoofdproduktgroep chemische vezels in het vierde kwartaal verlies heeft geleden. Dit werd echter gecompenseerd door de positieve resulta ten van de andere hoofdproduktgroepen en een restitutie van belasting betreffen de voorgaande jaren. -erf van on. doch wilt, n 510-38385 dledige minus Fi Zandvt :rveen. DEN HAAG (ANP) Naar ver wachting zal het totale aantal in 1975 in aanbouw te nemen wo ningen 102.000 of 115.000 bedragen. De achterstand betreft alle sectoren van de woningbouw. Als belangrijke oorzaken voor de situatie die zich in 1974 voordeed en die naar verwach ting ook in het lopende jaar en in 1976 zal optreden kunnen genoemd wor- „Dit faillissement blijkt ook uit de rest van het bouwprogramma, dat met lagere, zelfs aanzienlijk lagere cijfers komt dan in de oorspronkelijke plannen. Daggeld. Het officiële tarief voor dag geld is dinsdag verlaagd van 7,75 naar 7 pet als gevolg van een verruiming van de geldmarkt, voornamelijk door rij ksuitkeringen. Prijsverhoging. De Auto Import Maat schappij BV (AIM) in Vianen, impor teur voor Nederland van Saab-perso- nenauto’s, heeft met ingang van 20 fe bruari j.l. de prijzen van haar model len met 4 tot 5 percent verhoogd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk ge worden door een verdere stijging van materiaal- en loonkosten bij de fa briek in Zweden. ARNHEM (ANP). Akzo NV heeft in 1974 een nettowinst behaald van 375 mln of 29 pet meer dan in 1973. De omzet steeg met 14 pet van 9,4 miljard tot 10,75 miljard, de nettowinst per aandeel van 10,37 tot 12,65 (plus 22 pet). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 3,80 tot 4, zo heeft het bedrijf meegedeeld. Dit is de kern van het advies van de heren B. Roolvink en H. Oostethuis aan de regering, die hen half december ver zocht de mogelijkheden voor het bedrijf te onderzoeken, zo heeft de heer Abben- hues, districtsbestuurder van de indu striebond NVV gisteravond desgevraagd meegedeeld. Een plan van de vakbonden en de overheid om samenwerking te De afzet bij vrijwel alle chemische vezelondernemingen vertoonde in het vierde kwartaal een zodanig scherpe da ling dat de omzet van de gehele groep daardoor in het vierde kwartaal 4 pet lager was dan vorig jaar. Over geheel 1974 bedraagt de omzetstijging 14 pet. Meer. Het bestuur van Bredero Vast Goed NV stelt voor over 1974 een dividend van 12 (1973: 11) pet. uit te keren. Dat betekent voor de houders van 6 pet. winstdelende obligaties 1965 een toeslag van 1,5 pet en dus een rente van 7,5 pet. en voor de houders van 8 pet. winstdelende obligaties 1969 een toeslag van 0,75 pet. en dus een rente van 8,75 pet. De jaarvergadering is 7 mei. hor 8 Cinester e Ruytei Voorzitter P. den Boer van de Algemene Nederlandse Grafische Bond ANGB heeft dat gisteravond gezegd na afloop van de vergadering van de onderne mingsraad van Hilarius en de bonden in Almelo. Om het plan van Van der Loeff te kunnen beoordelen, moet allereerst het gehannes van de NVJ en de journa listen ophouden, aldus De Boer. Dicht. Als gevolg van de ongunstige bedrijfsresultaten zal de BV Waal- steenfabriek De Muggenwaard te La thum in Gelderland worden gesloten als onderdeel van de saneringsregeling metselbaksteenindustrie. Deze regeling is in het leven geroepen in verband met de sterk gedaalde bouwactiviteit. LONDEN (ANP). De Britse rege ring heeft het Lagerhuis voorgesteld over de inkomsten uit de exploitatie van oliereserves in de Britse sector van de Noordzee een belasting van 45 percent te heffen. De afgelopen maanden had zij al laten weten dat het tarief voor deze petroleum revenue tax (PRT) tussen 45 en 80 percent zou komen te liggen. De oliemaatschappijen hebben te kennen gegeven dat een belasting van 45 percent de verdere ontsluiting van olievelden in de zeebodem ernstig zal belemmeren. Als tegemoetkoming aan de oliemaat schappijen wil de regering de belasting pas laten ingaan als 175 percent van de kosten van opsporing en de ontsluiting van reserves is terugverdiend. Bovendien zal geen belasting worden geheven over de eerste miljoen ton die een reserve jaarlijks oplevert. Dit voorstel is bedoeld om de ontsluiting van kleinere velden te bevorderen. I s personeel van Gero bereiken: de bedoe ling is dat de werknemers kunnen aan blijven tot ze nieuw werk hebben ge vonden. Een alternatief van de bonden voor de samenwerking met Sola, de oprichting van een stichting die de precisiegieterij van Gero zou beheren, is door de over heid op advies van een organisatiebu reau afgewezen. De produktie in de vestiging Nieuw Weerdinge in Drente zal normaal door gaan. 1 De geruisloze achteruitgang van de woningproduktie voor 1975 met gemid deld 30.000 woningen ten opzichte van de prognose voor 1974 kan worden ge- kwalificieerd als het faillissement van het beleid van Gruijters. Dit zegt de economisch adviseur van de bouwbond NVV, de heer A. Buur, in een commen taar op het bouwprogramma. Dit betekent dat dit jaar en het ko mende jaar het produktieniveau aanzienlijk zal achterblijven bij de jaren 1972 en 1973. Dit heeft mi nister Gruijters van Volkshuisves ting meegedeeld in het gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden bouwprogramma 1975. Op grond van bovenstaande overwe gingen zijn zowel voor 1975 als voor 1976 twee alternatieve ramingen opge steld van het aantal woningen dat in aanbouw zal worden genomen. Deze ra mingen belopen voor elk van deze jaren 100.000 of 110.000 woningen, waarbij nog geen rekening is gehouden met het ef fect van de maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Het extra aan tal woningen dat als gevolg van deze maatregelen in 1975 tot uitvoering zal komen is in twee alternatieve ramin gen op 2.000 dan wel 5.000 gesteld. Het bouwprogramma 1975 is een pro gnose van de te verwachten bouwactivi teit in dit jaar. Als zodanig kan het, volgens minister Gruijters, worden be schouwd als een herziening en aanpas sing van de ramingen die voor 1975 en 1976 zijn opgenomen in de verkenning van de bouwproduktie in de periode 1974 t/m 1978, een nota die de minister medio vorig jaar bij de Kamer heeft ingediend. Het programma 1975 bevat ook ramin gen van het effect op de bouwproduktie. dat een gevolg is van de maatregelen die werden bekendgemaakt in de werkgele- genheidsnota’s van september en novem ber van het vorige jaar. Met de invloed die de op 20 februari jl. bekend gemaak te werkgelegenheidsnota op het bouw programma zal hebben kon nog geen rekening worden gehouden. Het ziet er, aldus de bewindsman, naar uit dat de totale bouwproduktie in 1974 vrij aanzienlijk achtergebleven zal zijn bij de raming die in de eerderge noemde verkenning voorkomt, zodat bijstelling van deze raming nodig is. In 1974 werden 111.960 woningen in aan bouw genomen. Voor de raming, die in de verkenning is opgenomen werd uitge gaan van 135.000 a 140.000 woningen, welk aantal is genoemd in de nota „de woningbouw in de jaren 1974 t/m 1978”. gulden) van de Rhodesian Banking Corporation aan Van Beek N.V- En ook dat de bank Mees en Hope namens Van Beek geld overmaakt aan Sarotex in Johannesburg. Sa- rotex in Zuid-Afrika is, aldus Ter Beek, niet meer dan een postbus voor Cosmos. Sarotex stort gelden bij de „Ned. Bank” in Johannes burg, die het op zijn beurt over maakt aan de Rhodesian Banking Corporation. Volgens de socialistische parlementa riërs is het onbegrijpelijk dat de commissie-Kooijmans geen bewij zen kon leveren ten aanzien van illegale financiële transacties en ta baksimporten. Vele geruchten doen er de ronde over toekomstige ver anderingen in Rhodesië, maar con crete overeenkomsten zijn er nog niet, dus dat betekent dat de VN- sancties nog steeds gelden, zo zei Ter Beek. De minister heeft er met zijn optimisme zeker 10.000 manjaren, zeg maar werklo zen, naast gezeten”, aldus de heer Buur. In het bouwprogramma 1975 wordt de stijging van de bouwkosten als volgt geraamd: van 1973 op 1974 14 percent, van 1974 op 1975 11 percent, van 1975 op 1976 10 percent. Óp basis van deze ontwikkeling kan de volgende stijging in de produktieprijsindex worden ver wacht: van 1973 op 1974 12‘/ï percent, van 1974 op 1975 12 percent, van 1975 op 1976 10‘/s percent. Deze percentages hebben voornamelijk betrekking op de burgerlijke en utili teitsbouw. Voor de sector grond-, weg en waterbouw moest bij het berekenen van de produktie in lopende prijzen van engiszins andere gegevens worden uitge gaan. Dat waren de spelers van F.C. Schuttersboek. Die speelden samen in'de Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 1T) loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 21/z op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en-twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Deze kleine commissie zou uiterlijk vrijdag 7 maart aan haar achterban rap port moeten uitbrengen over het reorga nisatieplan en het sociale plan van Van der Loeff. De personeelsleden kunnen zich dan een afgeronde mening vormen waarna ondernemingsraad en bonden definitief een advies aan de directie kunnen uitbrengen. De parlementariër gaf aan staatsse cretaris Kooi j mans (Buitenlandse Zaken) kopieën van vijf financiële weekstaten van de tabakshande laar A. L. van Beek N.V. te Rotter dam. „Uit al deze documenten blijkt”, aldus Ter Beek, „dat een dochteronderneming Cosmos in Rhodesië een actieve rekening-cou- rant heeft lopen bij de Rhodesian Banking Corporation en dat de bank Mees en Hope zich borg stelt voor een krediet (groot 3,6 miljoen ALMELO (ANP) De drie grafische bonden, de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en de ondernemingsraad van Hilarius Courantenbedrijf dat het in moeilijkheden verkerende bedrijf dat het „Dagblad van het Oosten” in Almelo uitgeeft hebben gisteren in een verklaring laten weten een plan tot overname van het dagblad door de Twentsche Courant op dit moment niet ter zake dienend te vinden. Vorige week dinsdag had de directie van de Twentsche Courant het aanbod gedaan een gedetailleerd plan voor overname uit te werken. Gehandhaafd. Gisteren hebben bespre kingen tussen de directie van het in moeilijkheden verkerende Bossche be drijf „Crosland Filters” en vertegen woordigers van de Ministeries van Economische zaken en van Sociale zaken tot resultaat gehad dat het bedrijf gehandhaafd kan worden. De besprekingen over de financiële aspec ten van voortzetting van de produktie verliepen bevredigend. Winststijging. De Nederlandsche Mid- denstandsbank heeft in 1974 een 8 pet. hogere winst behaald van 44,1 mln. tegen 40,7 mln. in 1973. Vergeleken met de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar bedroeg de winst stijging in het eerste half jaar van 1974 15 pet. en in het tweede halfjaar 2 pet, aldus een mededeling van de bank. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 7,50 per aandeel van f 50, geheel in contanten dan wel 3,75 in contanten en f 2,50 in aande len ten laste van de agioreserve (1973: ƒ7 in contanten, dan wel 3,25 in contanten en 2,50 in aandelen). Hypotheekrente. Per 26 februari wordt de hypotheekrente van de Bondspaar- bank voor Midden- en Oost-Nederland met 0,25 pet verlaagd tot 9,75 pet. voor gewone hypotheken (tot 70 pet.) op courante woonhuizen in eigen be woning Voor tophypotheken en hypo theken op beleggingspanden geldt een 0,25 tot 0,5 pet. hoger tarief, aldus de bank. den: de terughoudendheid bij potentiële opdrachtgevers, vertraging bij de voor bereiding van nieuwe bouwplannen en bestemmingsplannen, stringenter toepas sing van het ruimtelijk beleid, knelpun ten op bestuurlij k-administratief gebied en de sterke schommelingen van de rente op de kapitaalmarkt. De woningverbetering verloopt buiten de woningwetsector minder gunstig dan eerder was geraamd. Vooralsnog ont breekt het juiste instrumentarium om, met name in de particuliere sector, de nodige initiatieven op gang te brengen. Verwacht wordt dat de produktie in 1975 noch in 1976 het in de verkenning voorziene niveau zal halen, maar dat zich wel een vrij forse verbetering zal voordoen ten opzichte van voorgaande jaren. Zowel de aanpassing per 1 oktober 1974 van de subsidietabellen, als de één malige extra premie voor de eige- naar/bewoner van nieuw te bouwen wo ningen die deel uitmaken van de in november jl. getroffen maatregelen ter stimulering van de economie zullen een stimulerend effect hebben voor de bouw van woningen met rijkssteun. zoeken met de bestekfabriek Sola, ook in Zeist, is door de directie van Sola afgewezen, aldus de heer Abbenhues. Omdat in samenwerking overheidsgel den zouden worden geïnvesteerd, had de regering ter garantie van de werkgele genheid geëist controle te kunnen uitoe fenen bij Sola middels deelneming in de Raad van Commissarissen en zeggen schap in het management en in de investeringsplannen van Sola. Dit accep teerde de directie van Sola niet. De bonden willen nu bij de overheid een gunstige afvloeiingsregeling voor het Naftakraker DSM heeft plannen voor de bouw van een nieuwe naftakraker in de Westelijke mijnstreek. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gisteren geantwoord op schriftelij ke vragen van het tweede-kamerlid Konings (PvdA). Reparatiekosten. De reparatie van de Nederlandse supertanker „Metula”, die vorig jaar in de straat Magelhaen op de rotsen liep, zal ongeveer 60 mil joen kosten. Dit is het bedrag, waar voor een werf in Japan en één in Portugal het karwei willen klaren. Het Rijn-Schelde-Verolme concern (RSV) had eveneens een offerte ge maakt, maar komt voor de reparatie niet in aanmerking. Het bedrijf wilde niet zeggen voor hoeveel het had in geschreven. Overneming. Binnenkort is de officiële bekendmaking van de overneming van de Koninklijke Verenigde Tapijtfa- brieken in Moordrecht door de Ierse onderneming Youghal Carpets Hol dings LTD te verwachten. Een vak- bondswoordveorder die gistermorgen meedeelde dat de zaak in feite rond was, verklaarde dat de vakbonden hun leden en de ondernemingsraad zullen adviseren in te stemmen met de fusie omdat „er op grond van de fusiegedragsregels geen bezwaren zijn.” Gered. De werkgelegenheid voor 250 man bij hec Bendien Smits-atelier in Em men (dochter van Macintosh Confectie NV is voorlopig gered. Het atelier zal in ieder geval tot eind 1975 wor den voortgezet, zo is gisteren besloten in een gesprek tussen de ministers Lubbers en Boersma van resp. Econo mische zaken en Sociale zaken, de Raad van Bestuur van Macintosh, de directie van Bendien Smits, vakbonds- vertegenwoordigers en een deputatie van de ondernemingsraad van Bendien Smits te Emmen, zo deelt Macintosh mee. Hoger. De Raiffeissenhypotheekbank gaat met ingang van woensdag over tot de afgifte van 9 pet pandbrieven 1975 per 1980-84 tegen een koers van 100 pet. Aflosing geschiedt in vijf nagenoeg ge lijke termijnen per 1 februari van de jaren 1980 tot en met 1984. Vervroegde aflosing is niet toegestaan, aldus de bank. DEN HAAG. (ANP) De Economi sche Controledienst (ECD) moet een onderzoek instellen naar de handelingen van de Bank Mees en Hope op verdenking van overtre ding van de Wet Betalingsverkeer Zuid-Rhodesië. Dit zei het PvdA- Kamerlid Ter Beek gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17