Nick Fleury boos Annie Borckink voor de rest van dit seizoen uit kernploeg SPORT»® Pikeur begint vrijdag aan zijn derde EK WAGENAAR: MET EEN GEIT WINT NIEMAND '1 I I I t JAN HORDIJK GENADELOOS AFGEDROOGD DOOR PATTISON KNSB ACHT KRITIEK OP MAARSE ONGEOORLOOFD I 20 SPORT 21 WOENSDAG 2 6 FEBRUARI 1975 Demonstratie - (Van onze sportredactie) PIETER MUL (Van onze sportredactie) Jan Hordijk: afstraffing (Van onze sportredactie) Het THEO KLEIN si AMSTERDAM lijks bestuur van landse van de viervoetige topatleten, die op de koersen hun kost moeten verdienen. Tijd voor een verzetje is er slechts zelden. ene dag op de andere moest junior zijn voornaamste steun missen. Wedstrijdleider Savalle: „Fleury was in derdaad boos omdat hij (Fleury is fysio therapeut) een aantal patiënten had af gezegd. Maar daar kunnen wij niets aan doen.” getroffen. Zover kwam het niet, met als gevolg dat Fleury nogal ontstemd was. In die fase van de ontmoeting waren de returns op de opslag van Okker belabberd. Taroczy die zijn eerste jaar bij WCT doorbrengt, beschikte ook over een zwakke backhand terwijl het vote ren onder de maat was. Bij het vierde setpoint in de eerste set maakte Okker het karwei met 6-3 af. De tweede set zakte de Hongaarse vrijgezel zienderogen weg, Okker had ditmaal nog minder tijd nodig en besloot zijn demonstratie met een molenwieksmash: 6-2. Als kampioen van Nederland verwierf Jan Wagenaar dit jaar voor de derde maal het recht op deelname. In ’70 kwam hij niet verder dan een negende plaats en vorig jaar deelde hij de vierde positie met de Duitser Horst Bandemer. Niemand lijkt zich daar echter druk om te maken. Zoals zo vaak in de paardewereld is iedereen verknocht aan het paard en de sport. Alles moet wij ken voor een uitgebalanceerde opleiding Waarom Jan Wagenaar zijn hebben en houwen met plezier toont wordt bij een bezoek snel duidelijk. Op een lap grond van ruim twintig hectare, ingeklemd tussen de dichte Veluwse bossen, heeft hij een bedrijf opgebouwd waar al zijn collega’s van dromen. Een dubbele eigen van 1600 meter, uitgestrekte weide grond, waar de dravers zich naar harte lust uit kunnen leven en moderne stal len met meer dan vijftig boxen maken het mogelijk om onder vrijwel ideale Beide keren was het echter onvoldoende voor afvaardiging naar de wereldtitel strijd. waaraan Jan van Dooyeweerd, Wagenaars eeuwige rivaal, in ’73 wèl deelnam. Om de strijd om de mondiale titel, die in Australië en Nieuw-Zeeland wordt verreden, dit jaar mee te mogen maken, moet Wagenaar zich op de EK. die aanstaande vrijdag in Vincennes be gint, bij de beste drie plaatsen. ROTTERDAM. Jan Hordijk speelde tegen Andrew Pattison in Ahoy het laatste van de drie avondduels tijdens het WCT-toernooi. Zo was het ook ge- pland, maar tot kort voor de wedstrijd was het uitermate onzeker dat het zo zou gebeuren. Pattison, vorig jaar win naar van het toernooi in Monte Carlo en Johannesburg, zat dinsdag nog in Ame rika en kwam een krap uur voor zijn wedstrijd pas in Rotterdam aan, omdat hij op het laatste moment als vervanger van Parun werd opgeroepen. Er was al eens een periode dat de naam Wagenaar jaar in jaar uit garant stond voor succes. Dat was de gouden tijd van Jan Wagenaar senior, die vooral met Quicksilver S ongekende triomfen boekte. In die fase leerde „junior” het vak gedegen op hei entrainement van zijn vader („een harde leermeester”). OTTERLO ’s Zomers komen ze er bij bosjes, de nieuwsgierige vakantiegangers. Aangetrokken door de frequente bedrijvigheid rond de vjjftig paarden en de prach tige ligging van het entrainement, worden ze uit de bossen btf het Veluwse Otterlo naar het kapitale bedrjjf van Jan Wagenaar gelokt. Daar krijgen ze, wanneer het ten minste niet al te ongelegen komt, de kans om even rond te neuzen in de stallen, om een vluchtige blik te werpen op het intensieve werk van de eigenaar, zijn gezin en het vijf man sterke personeel. „Ik mag dat wel”, verduidelijkt Jan Wagenaar, „ik vind dat de mensen over het algemeen veel te weinig van ons vak afweten. De meesten denken dat we in die paar minuten op de koers zomaar al het geld kunnen pakken. Hier kunnen ze zien wat er in werkelijkheid voor komt kijken. En wie weet, misschien prikkelen we hier de belangstelling en worden een paar van onze bezoekers trouwe klanten op de koersbanen”. (ANP). Het dage- de Koninklijke Neder- Schaatsenrijders Bond (KNSB) ROTTERDAM De derde dag van het WCT- (World Championship of Tennis) toernooi in Rotterdam bracht de drie azen van de groene groep op de mat. Okker. Ashe en Borg traden aan tegen Taroczy, John Lloyd en Johansson. Stuk voor stuk aardige tennissers, maar mannen die eerder als trainerspartners dan als tegenstander beschouwd moeten worden. De vedetten zegevierden dan ook moeiteloos. Na het gedwongen wegblijven van de geblesseerde Vilas is het genoemde trio favoriet voor de finale van de drie groepen, die begin mei in Dallas wordt gehouden. De eerste twee van elke groep plus het duo met de meeste punten komen daarvoor in aan merking. Ashe en Borg zijn voor Okker hoogstwaarschijnlijk onbereikbaar. Jan junior was bestemd om het bedrijf over te nemen; in de praktijk nam hij de trainingen al voor zijn rekening. Niettemin was het een grote klap voor hem toen zijn vader langs de baan van Münchengladbach door een hartverlam ming werd getroffen, terwijl zijn zoon op de baan om de prijzen streed. Van de Thuis hadden ze het echter opgeno men en toen ik het hoorde kwam ik tot de conclusie dat mij verwijten zijn ge maakt over dingen die ik niet heb ge zegd. Ik begrijp niet dat ze daarover zijn gevallen. Wel heb ik inderdaad gezegd dat, toen ze het mij vroegen, ik voor het volgende seizoen een andere trainer zou prefereren. Overigens ben ik van plan nog iets van mij te laten horen bij de KNSB. Als ik dat niet doe denken ze natuurlijk dat ik ermee instem. Ik had gedacht dat de bond contact met mij zou opnemen over de zaak. Dat is helaas niet gebeurd. Ik zou graag willen weten waarover ze precies zijn gevallen. Ik vind dat de affaire nu van één kant is bekeken”. Jan Wagenaar (op de sulkey) bij een van de vele hoogtepunten die hij in samenwerking met zijn vader (staande links naast zijn moeder) beleefde: de overwinning in de Derby van 1969 achter Henri Buitenzorg. Linksachter de pikeur mevrouw A. Wagenaar. typeert Jan Wagenaar en zijn eveneens aan het paardenvak verslinger de vrouw Anna: ingetogenheid is troef. Hard werken en verder geen franje. Jan Wagenaar: „We hebben dit alleen op kunnen bouwen omdat we altijd verant woord met de verdiensten omgesprongen zijn. Wij kennen ook heus slechte maan den, maar in de betere tijden kweken tegen eenvoudige opponenten te weinig boeiend is. Okker maakte er zich in de partij tegen de Hongaar Taroczy overigens niet met een Jantje van Leiden af. De 20- jarige student economie is al twee jaar de beste speler van zijn land, maar Okker wees hem geconcentreerd op zijn tekortkomingen. De spreiding die Okker in zijn spel legde ging over het alge meen gepaard aan grote precisie. Taroc zy kreeg geen enkele kans naar voren te stormen, zo hij daar al de bedoeling toe mocht hebben gehad. De diepe drives van de Nederlander hielden hem achter in, terwijl de spaarzame rally’s bijna onveranderlijk in het voordeel van Ok ker eindigden. Ook de service van de Zwitserse Nederlander was goed. Aan het slot sloeg hij na (hernieuwde) irrita tie over de ballen, in vijf klappen een game uit. Alleen voor de Nederlandse rijder met de meeste eerste plaatsen is er de laatste jaren een extraatje gecreëerd. Hij mag als vertegenwoordiger van zijn land deelnemen aan de Europese kampioen schappen voor pikeurs. Een titelstrijd we daar reserves voor.” Het entraine ment Wagenaar heeft in de loop der tijd series „winners” voortgebracht. Dravers die de kost meer dan verdienden. Boven hen staan echter twee vedetten waarmee de stal ook internationaal furore heeft gemaakt Quicksilver S en Henri Buiten zorg. Laatstgenoemde werd eigenlijk twee jaar geleden al afgeschreven. omstandigheden te oefenen. Dat doet men dan ook. Dag in dag uit, van zonsopgang tot zonsondergang worden de dravers getraind, gevoederd en mini- tieus verzorgd. Een werkweek van tach tig uur is dan ook geen uitzondering. over in totaal 26 races met door loting aangewezen paarden op de banen van Vincennes (Parijs), Hilversum, Wenen, Recklinghausen, Oslo, Dinslaken en West-Berlijn, waar bij wijze van uitzon dering het accent van prestatie van het paard naar de pikeur wordt verlegd. Bij Annie Borckink zelf kwam de klap hard aan Nadat zij over de niet verwachte teleurstelling heen was, wilde zij het volgende kwijt: „Toen ik na het gesprek in het hotel bij de groep kwam, kreeg ik te horen dat ik in het gewraak te interview gemene dingen had gezegd. Ik begon toen aan het gesprek te twijfe len en heb mijn excuses aangeboden. wijze kun je veel dingen bepraten en kunnen vele oneffenheden glad worden gestreken. Het was voor mij echter wel moeilijk om donderdag weer naar Inzell af te reizen met een meisje dat zoveel kritiek had geleverd. Bovendien kritiek die zij niet kon waarmaken”, aldus Maarse. De organisatie had problemen voorzien en om zes uur ’s avonds reserve Nick Fleury opgetrommeld. Zou Pattison niet op tijd zijn geweest, dan had Hordijk dus een oude bekende tegenover zich Over de opvolging van Henri maakt Jan Wagenaar zich geen zorgen. „We heb ben tot nogtoe ieder jaar goeie paarden gehad. Toen Quicksilver afscheid nam, dachten we ook dat we er zoeen nooit meer zouden krijgen. En toen kwam Henri”, aldus de nationale kampioen, die het de komende weken in de afmat tende strijd om de Europese titel zonder zijn vertrouwde viervoeters zal moeten stellen. Hij besluit: „Je zal bij de loting van de paarden voor het Europese kam pioenschap veel geluk moeten hebben. Je kan nog zo’n goede pikeur zijn, met een geit kan niemand winnen. Het is een geluk dat er 26 koersen zijn. Lukt het dan de ene dag niet, dan de andere misschien wel Kopstukken gleden moeiteloos langs hun „sparringpartners” Tom Okker was wat blijer gestemd. Met reden, want na een bespreking tus sen de firma wier reclame hij tijdens het toernooi voert, en de organisatie, mocht hij als wandelend reclamebord en rekenmeester de baan op. De naam van het bedrijf was tot de toegestane afme tingen teruggebracht, althans op zijn shirt. De koeien van letters op tassen blouses en handdoeken laten de toe schouwers (en de tv-kijkers) echter niet lang in het onzekere. „Ik kreeg plotseling ook de hele zake lijke afwikkeling op mijn schouders”, vertelt Jan nu, „in eerste instantie leek het erop dat ik daar niet onder zou lijden. Maar na enige tijd viel alles ineens bovenop me,” aldus de 37-jarige pikeur. Onder de druk van de zakelijke besoignes verloor hij zijn vorm en ver dween de naam Wagenaar uit de voorste gelederen. „Ik wist”, vertelt hij nu, „dat het praatje de ronde zou doen van: we zullen nu eens zien wat hij zelf kan nu die ouwe er niet meer is”. Het duurde echter niet lang of hij had zijn zaken on der controle en kon de moeilijke weg terug betreden. „Wanneer ik me voor Australië plaats, zal ik ook inderdaad deelnemen. Al had ik liever gezien dat die wedstrijden in Nederland gehouden zouden worden”, aldus Wagenaar. Afwezigheid van de chef betekent voor alle anderen immers extra-werk en dat kan er nauwelijks bij. Niettemin wil Jan Wagenaar alles in het werk stellen om zich zo hoog moge lijk op de Europese-en eventueel wereld ranglijst te plaatsen. Met een ereplaats op een internationaal platvorm zou Jan Wagenaar eens temeer kunnen bewijzen hoe sterk hij als trainer en pikeur staat. trekt uit een lichte conditiemeting. Lo gisch, want herhaaldelijk bleef hij onder de eis. Hordijk vertikt het zich te schik ken. Op zich een leuk gebaar maar hij zet zich er zelf mee buitenspel. Tegen stander Andrew Pattison, de vervanger van contractbreker Parun, arriveerde slechts één uur voor zijn duel met Hordijk in Ahoy. Na een vliegreis van 16 uur vanuit het Amerikaanse San Diego. Het bleek echter geen beletsel om in een half uur tijd met Hordijk de vloer aan te vegen: 6-2, 6-0. Wagenaar: „Ik begon eerst wat meer op de kleinere banen te koersen. Zo kon ik wat zelfvertrouwen terugvinden.” Anderhalf jaar na de harde klap stond het voor de concurrentie onomstotelijk vast dat „Jantje” het zelf ook kon. Met ruim 120 eerste plaatsen, waarvan een voornaam deel achter Henri Buitenzorg werd behaald, veroverde Wagenaar de koppositie in Nederland op Jan van Dooyeweerd. Vorig jaar herhaalde hij die krachttoer en dit seizoen hoopt hij on zijn minst op een evenaring. „Ik hoop dit jaar aan mijn tweeduizendste over winning te komen”, zegt hij. En dan, ietwat geschrokken: „Schrijf het goed op hoor. Ik hoop het alleen, verder niets. Ik wil niet als een opschepper bij de men sen overkomen. Of ik goed ben, dat bepalen andere mensen maar”. Vanaf zijn tweede jaar had hij de zwaarste koersen afgelopen. Als zevenja rige leek de door onwillige spieren ge plaagde Henri beter op zijn plaats als dekhengst. Jan Wagenaar: „Hij was daar al goed voor gekeurd. Alleen mijn vrouw wilde niet geloven dat hij als draver afgeschreven moest worden. Zij masseerde hem dagelijks en bracht hem zo over het moeilijke punt heen”. Dank zij'de goede zorgen van mevrouw Wage naar. de enige met wie de crack nu nog traint, verzamelt Henri nu nog steeds prijzen om zijn totale winstsom op te schroeven. In zeven jaar liep hij 465.000 gulden bijeen. Het deelnemersveld voor de EK ziet er als volgt uit: Paul Martens (België). Horst Bande mer (W.-Duitsland), Aarne Nljman (Finland), Henri Cogné (Frankrijk), Ulf Thoresen (Noor wegen), Adolf Ubleis (Oostenrijk), Renzo Leo ni (Italië). Georghe Tanase (Roemenië), Olie Goop (Zweden). Jan Wagenaar (Nederland), Harald Lund (Denemarken) en de vroegere amateurwegrenner Ferenc Menybert uit Hon garije. De koersen op Hilversum worden dinsdagavond verreden. Hoe het ook zij, een succes in Rotter dam gaat er natuurlijk nog wel in. Zowel bij het publiek als bij Okker. Dat mag je tenminste aannemen alhoewel het tegenvallende bezoek gisteravond niet meer dan 3000 man daar wel twijfel over kan zaaien. Waarschijnlijker is, dat een optreden van de vedetten Gerard Maarse vond een en ander een duidelijke zaak. „Op grond van de regle menten kon je dit niet zomaar laten passeren. Annie heeft zondagavond nog huilend haar excuses aangeboden en ge zegd dat ze er spijt van had en het niet zo had bedoeld. Maar dan kun je wel stellen alles vergeven en vergeten, het is dan echter niet meer mijn zaak alleen, maar ook van de KNSB. Ik vind derge lijke uitlatingen de sport onwaardig.” De trainer was echter wel bereid om na afloop van het seizoen de zaak nog eens door te praten voordat hij verder wilde gaan. „We hebben na afloop van ieder seizoen besprekingen gehad, waarop een ieder zijn zegje kon doen. Op dergelijke Nu al staan beiden ver voor in de puntentelling en voor Okker is het dus zaak zijn huidige derde plaats te be krachtigen met een zo hoog mogelijk puntental. In Dallas staat per slot van rekening in het enkelspel een bedrag van 100.000 dollar op het spel. Toch heeft Okker zich al eens laten ontvallen dat hij niet zo zwaar aan die eindstrijd tilt, want op dit moment is er zeker in Amerika op alle fronten goed geld te verdienen. De Vereniging van Contractspelers (WCS) heeft aan zijn raadsman mr. Jansen van Raay opgedragen een kort geding aan te spannen voor hun lid Eddie Achterberg (FC Twente) tegen de journalist Henk Spaan naar aanlei ding van een artikel van diens hand in het weekblad Haagse Post. De Belg Roger de Vlaeminck won de vierde etappe van de Ronde van Sardinië. De rit werd geheel gecontroleerd door Eddy Merckx, die de leiding in het algemeen klassement behield. Hij heeft 25 s econden voorsprong op de Italiaan Zilioli. Cees Priem (tiende is de beste Nejderlander op 2.53. Mieke van Wissen-Sterk, Annemieke Bou- ma, Raymond Heerenveen en Sammy Monsels zullen Nederland verte genwoordigen o p het EK indoor-atlettek, op 8 en 9 maart in het Poolse Katowice. Het Poolse voetbalelftal verloor in Bo chum een oefenwedstrijd tegen Bundesliga- club Vfl Bochum met 2-1. Enkele uitslagen in de Engelse league: EvertonLuton Town 3-1, Ipswich T —Derby C. 3-0, Leeds U.—Carlisle 3-1, QPR—Middles brough 0-0. Het Spaanse hockeyteam won in Singapo re een oefenwedstrijd tegen de nationale ploeg van Singapore met 2-1. De uitslagen: Okker (Ned)Taroczy (Hong) 6-3, 6-2. Borg (Zw)Johansson (Zw) 6-3, 6-2. Ashe (VS)—Lloyd (Eng) 6-4. 6-1. Pattison (Rhod)Hordijk (Ned) 6-2, 6-0. Dominguez (Fr)—Franulovic (J-Sl) 6-3, 6-2. Krulevitz (VS)Bertolucci (It) 6-4, 7-5. Mottram (Eng) Panatta (It) 6-4, 6-2. heeft gisteren besloten Annie Borckink voor de rest van het seizoen het lid maatschap van de dameskernploeg te ontzeggen. Na afloop van het wereld kampioenschap hardrijden voor dames in Assen viel Annie Borckink naar de mening van de KNSB op een weinig stijlvolle en volgens het ploegenregle- ment volstrekt ongeoorloofde wijze haar trainer Gerard Maarse af in een radio interview. Annie Borckink is telegrafisch van het besluit op de hoogte gebracht. In het telegram is bovendien vermeld dat bij herhaling van dergelijk soort uitlatingen onherroepelijk een definitie ve uitsluiting zal volgen. Met dezelfde cijfers rekende topat tractie Borg af met zijn landgenoot Johansson. Twee jaar geleden nog ver sloeg de laatste Borg vier keer in één seizoen. „Bjöns niveau is enorm ge groeid in die tijd. Ikzelf deed er minder aan, gewoon omdat ik ook van een beetje lol in mijn leven houd”. Belang rijkste kenmerk van Johansons spel: onstandvastigheid. Nog simpeler had Arthur Ashe, de voorzitter van de spelersbond, het. Met 6-4 en 6-1 schoof hij John Lloyd terzij de. De Engelse nummer vijf was niet slecht op dreef maar had de pech dat Ashe, die in Barcelona Borg versloeg, in prima vorm stak. Wat ten slotte niet onvermeld mag blijven is de afgang van Jan Hordijk. Zoals bekend gaat de Amstelvener niet akkoord met de conclusie die de bond

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21