Na '75 wellicht grotere stijgingen nodig Honderdduizend aangiften meer voor motorrijtuigenbelasting WERELDNATUURFONDS-JUNIOREN IN ACTIE TEGEN VOGELMOORD IN TWEEDE KAMER Vier fracties voor erkenning van VRR Van Agt: „Ik introduceerde broeder Mattheus niet En to dit f r 1 2 I Door Tweede Kamer Fonds gewelds misdrijven goedgekeurd 26 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG FEBRUARI 19 7 5 Vertrouwen (Van onze parlementsredactie) Geen tv (Van onze correspondent) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is van me ning, dat het niet doenlijk is voor jaren vast te leggen, dat de jaar lijkse huurverhoging acht percent per jaar bedraagt. De progressieve partijen zijn wel bereid om voor 1975 akkoord te gaan met een huur verhoging van acht percent, maar zij sluiten niet uit, dat men in vol gende jaren hogere huurverhogin gen zal moeten toestaan. BUSSUM „Actie”, roepen al heel lang kinderen; zo klein als ze zijn. Actie om een einde te maken aan het vogeldrama in de landen rondom de Middellandse Zee. De publikaties over de moord op de al leen al in Italië 166 miljoen vogels, heeft op de jeugd diepe indruk ge maakt. Briefkaarten stromen bin nen bij de World Wildlife Rangers, de junioren van het Wereldnatuur- fonds. Tn Bussum, waar het kan toor van de WNF-jeugd is geves tigd, is nu besloten landelijk iets te ondernemen. Het wordt de actie Vogels Vrij en het ziet ernaar uit dat de komende weken Nederland zal worden overspoeld met spreken de stickers. Corruptie Sé 5 di r Zwart rijden Rijzweep De minister ontkende dergelijke berichten in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer- leden Terlouw en Imkamp van D’66. Daarmee is de gijzelingsaffaire in de Scheveningse gevangenis echter nog niet afgedaan voor de bewindsman. De PvdA wil hem morgen tijdens het wekelijkse vragenuurtje ter verantwoording roepen. Olie Transportband Waardeloos Gebogen treinrails (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren ontkend, dat hij de Oosterhoutse monnik broeder Mattheus, die wapens binnensmokkelde in de Scheveningse gevangenis, bij de gevangenisdirectie ge ïntroduceerd heeft. De monnik voorzag gevangenen van de wapens, waarmee later het zangkoor van de gevangenis door vier gedetineerden werd gegijzeld. „De Dordtenaar” Ziektecijfers Schip vergaan Koopavond Dronken llffl 3St VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: WEERRAPPORTEN f ADVERTENTIE) C U. Êt; SE O TL C 0) Nationaal 1 —3 16.00 12 4 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG CPN, PSP. PPR en PvdA zijn voor erkenning van de voorlopige revolutionaire regering (VRR) van Zuid-Vietnam. De PvdA hield gisteren bij het Tweede-Kamerdebat over de begroting van Buitenlandse Zaken een slag om de arm. PvdA-woordvoerder R. ter Beek zei: wjj zyn vóór erkenning, tenzij minister Van der Stoel aantoont dat verbreking van de betrekking met het regime van president Thieu effectiever is. 18 10 —2 9 4 4 4 uur uur uur uur 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o 16 o o o o o 0.4 o o o o o o o o o 1 2 Waar de dat de gijze- neergeschoten. Een rechter in Hongkong heeft giste ren de voormalige hoofdinspecteur van politie Peter Godber veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens omkoperij en corruptie. Verder moet hij ongeveer 12.000 gulden terugbetalen, die hij had ontvangen als steekpenningen van een andere politieman. O o o o o o o ono o o z n no ozo o no zzw nno zzo 6 14 3 13 12 3 8 —3 4 —2 7 13 1 zwaar ge- onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. zw bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. h. bew. 4 —12 0 0 w s OJ C os 0 1 1 —2 0 0 1 1 1 De CPN diende twee moties in, waarin zowel het een als het ander wordt gevraagd. De oppositiepartijen, alsmede de KVP lieten blijken niets voor erken ning te voelen. Het belangrijkste argu ment van de voorstanders van erkenning van de VRR is, dat het bestaan van de voorlopige regering in de Parijse Vietnam- akoorden is vastgelegd. De PPR kantte zich in een motie tegen Nederlandse deelname aan de be wapeningswedloop in het kader van de NAVO. Ook ARP-fractieleider Aantjes bepleitte evenals de PvdA een kritische rol voor Nederland in de NAVO. ten gemiddeld per jaar ongeveer 830 patronen. Dat betekent een jaarlijks to taal van éénmiljard zeshonderdzestig miljoen schoten. Een van elke tien scho ten, zo wordt aangenomen, treft een vogel in de vrije natuur. Bovendien worden in dit land vogels gevangen met netten. In de landstreek Iedereen die zonder te betalen gebruik maakt van de diensten van de Haagse Tramweg Maatschappij moet met ingang van 3 maart vijf gulden plus de prijs voor een enkele rit, 95 cent, betalen. Voorheen moesten de zwartrijders twee gulden en een enkele rit betalen. Na een rommelig debat heeft het Brit se Lagerhuis met 275 tegen 263 stemmen besloten de televisie tijdens zijn zittin gen buiten de deur te houden. De Lager huisleden besloten echter met 254 tegen 182 stemmen wel een experiment te nemen met directe radioverslaggeving. De voormalige Duitse SS-koIonel Otto Skorzeny, die roemrucht werd toen hij aan het einde van de Tweede Wereld oorlog de afgetakelde Italiaanse leider Mussolini uit gevangenschap bevrijdde, heeft maandag in de studio’s van de Franse televisie een klap met een rij zweep gekregen van een Franse ex- verzetsstrijder. De man protesteerde te gen de aanwezigheid van de kolonel. Diezelfde avond nog rijdt hij ii. de auto van het klooster naar Den Haag. Zonder problemen kan hij de cel van Jantje Brouwers binnenlopen. Het gaat er verder vooral om of de Bredase prosti- tuée van tevoren wist, dat er een gijze ling zou volgen na de levering van de wapens. De blonde vrouw zegt van niet; de broeder kan het zich niet precies meer herinneren. speelde aan het ministerie en de Scheve ningse gevangenis. Het Kamerlid Kosto is van plan op dit punt absolute duide lijkheid te krijgen over de eventueel ge maakte fouten. W»er In binnen- en buitenland stilstaande auto's zal pas over enige maanden een duidelijk beeld gevormd kunnen worden. In 1975 zullen ongeveer 5,5 miljoen auto's worden gecontroleerd. Of dit aantal nog zal worden opgevoerd hangt af van de ervaringen die bij de controles in de nieuwe situatie zullen worden opgedaan. De weggebruiker moet er rekening mee houden dat hij niet alleen overdag maar ook ’s nachts de kans loopt gecontroleerd te worden. De staatssecretaris wil geen details van de strategie van de controle ge ven. Uit het oplezen van de verklaringen bleek dat Denie al van tevoren gereser veerder tegenover de gijzeling van het kerkkoor had gestaan. Zijn bezwaar was dat er vrouwen en kinderen bij waren. Brouwers is bijna even zwijgzaam als Denie. Alleen wil hij uitgebreid van het laatste woord gebruik maken. Hij wil verhalen over de mishandelingen door twee man in de Scheveningse gevange nis. ningen alle huurverhogingen boven acht percent te melden bij het ministerie. De huuradviescommisies zullen dan beslissen of de hogere huurprijs gerechtvaardigd is. Huurders hoeven een huurverhoging van hoger dan acht percent niet te beta len als de verhuurder geen toestemming van de huuradviescommissie kan over leggen. DEN HAAG. (ANP) „Reeds nu kan worden vastgesteld dat na de recente wijzigingen van de wet op de motorrijtuigenbelasting per 1 januari 1975 het aantal aangiften voor de motorrijtuigenbelasting in de eerste maand van dit jaar ongeveer 100.000 hoger lag dan op basis van de oude wetgeving mocht worden verwacht. De extra opbrengst aan motorrijtui genbelasting bedroeg in januari onge veer 10 miljoen”, aldus deelt de staatssecretaris van Financiën, drs. M. van Rooijen ons desgevraagd mee. Over de invloed van de verdubbeling van de boete en het effect van de controles op zowel rijdende als op Gerald Parsky, de Amerikaanse on derminister van Financiën, heeft be raamd dat de olievoorraad van Rusland tweemaal zo groot is als die van Ameri ka. Op grond van inlichtingen die Pars ky kreeg van Russische autoriteiten raamt hij de huidige olieproduktie van Rusland op 9 miljoen vaten per dag, terwijl dat in Amerika 8,5 miljoen vaten per dag is. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Volgens D’66 is een percentage van acht onjuist Het noemen van een vast percentage is volgens de democra ten altijd onjuist, omdat de huurverho ging volgens hen samen moet hangen met de inflatie. Als de bouwkosten ho ger worden door de inflatie moeten en organisaties die menen dat Nederland de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam moet erkennen. Friuli-Venezia Giulia zijn nog ongeveer 1400 vogelvangers werkzaam. De gemid delde vangst van een dergelijk bedrijf ligt tussen de 1000 en 3000 vogels per jaar. Foto: een jongen toont een aantal door hem gevangen Italiaanse Zwartkopjes die hij wil verkopen. Dunlop heeft een nieuwe transport band ontwikkeld, waarop voetgangers op grote spoorwegstations en luchthavens spel kunnen worden vervoerd. Het nieu we systeem heeft aan beide einden en op knooppunten installaties, die de pas sagier tussen de punten waar hij op- en afstapt versnelt en vertraagt. De bewe gende metalen „band” heeft een snelheid van 16 kilometer per uur. In het lilliputterseiland „Miniatuur Walcheren” in Middelburg hebben onbe kenden ernstige vernielingen aangericht. De bovenbouw van een passagiersschip in de haven van Vlissingen en de glas- in-lood ramen van de beroemde Dom kerk in Veere moesten het ontgelden, terwijl het spoorwegtraject Vlissingen- Middelburg grotendeels is kromgebogen. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gul den. Hoog water 3.47 Laag water 11.15 WOENSDAG 26 FEBRUARI volgens hen de huurverhogingen ook mee stijgen. Ook VVD, KVP en in mindere mate PvdA zijn het daar mee eens. De partijen zijn wel bereid om de jaarlijkse huurver hoging dit jaar van 1 april te verschuiven naar 1 juni, maar met name de chris- ten-democraten houden voor de komen de jaren weer vast aan de datum 1 april. Het uitstel voor dit jaar hangt samen met de op 1 juni in te voeren nieuwe huursubsidieregels. De Eerste Kamer is gisteren met 45 tegen 24 stemmen akkoord gegaan met het huurwetje van staatssecretaris Van Dam, dat kort voor Kerstmis in de Tweede Kamer tot een kabinetscrisis dreigde te leiden. Ondanks grote bezwa ren spraken de meeste christen-demo- craten zich voor het wetsontwerp uit. Een politieke crisis achtten zij het wetje namelijk niet waard. Het aangenomen huurwetje van Van Dam verplicht de verhuurders van wo- Volgens berichten heeft de Palestijnse gedetineerde Tamimah al twee dagen voor de gijzelingsactie begon, alarm ge slagen bij een gevangenispsycholoog in Haarlem, die zijn mededelingen door- Woordvoerders van de linkse fracties hadden veel kritiek op de NAVO, die volgens P. Dankert (PvdA) aan twee ernstige ziektes lijdt: een „kankerachtige aantasting van gecamoufleerd Ameri kaans hegemoniaal bilaterisme” en het afnemen van het vertrouwen in de Amerikaanse nucleaire garantie. Zijn partijgenoot Ter Beek wilde het bondge nootschap echter wel het voordeel van de twijfel blijven gunnen. Prof. dr. Schouten, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg en kroonlid in de Sociaal Economische Raad heeft onlangs tijdens een van zijn colleges gezegd dat de economische we tenschap waardeloos is en dat hij en zijn collega’s evenals de studenten niets weten. Hij stelde dat al zijn en ander mans pogingen iets van het economisch gebeuren te begrijpen als goed bedoeld, doch vrij nutteloos dienen te worden aangemerkt. De Nederlandse Vereniging van Maat schappelijke Werkers verwerpt het voor stel van staatssecretaris Glastra van Loon om aan de raden voor kinderbe scherming „vertrouwensmannen” en „vertrouwenscommissies” te verbinden, die de hulpverleners voor minderjarigen controleren en nagaan of de minderjari gen niet worden mishandeld. 4 4 4 7 6 4 5 4 6 7 7 13 8 14 8 7 3 5 15 windstil 11 o 8 ono 10 windstil 12 zo 16 windstil 16 ono nw windstil no ono wzw no windstil 18 windstil 19 wzw zzw Tot hoofdinspecteur van het dagblad „De Dordtenaar” is met ingang van 1 mei benoemd G. J. J. Bergers, thans chef nieuwsdienst van het Algemeen Dagblad. De heer Bergers volgt J. Eij- kelboom op. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met algemene stem men is de Tweede Kamer gisteren ak koord gegaan met het wetsontwerp van minister Van Agt van Justitie, dat scha devergoeding aan slachtoffers van mis drijven mogelijk maakt. Dit wetsont werp, dat nog door de Eerste Kamer goedgekeurd moet worden, zal per 1 januari 1976 voor een proefperiode van vijf jaar kunnen ingaan. Het wetsontwerp voorzietin de oprich ting voor een fonds, dat uitkeringen kan doen aan: Iedereen die in Nederland lichamelijk letsel oploopt bij een weldsmisdrijf of een poging daartoe, echtgenoot of echtgenote, kinderen of ouders van iemand die tengevolge van een misdrijf is overleden voorzover zij van zijn inkomen afhankelijk waren, Nederlandse slachtoffers van opzet telijk gepleegde geweldsmisdrijven aan boord van Nederlandse schepen of vlieg tuigen. De uitkeringen zullen maximaal 10.000 gulden bedragen voor immateriële scha den en 25.000 gulden voor materiële schade. Uitdrukkelijk uitgesloten van de regeling zijn buitenlanders, die slachtof fer worden van en misdrijf aan boord van Nederlandse schepen of vliegtuigen. Minister Van Agt en een meerderheid van de Kamer vonder, dat men niet zover kon gaan om Amerikanen, die in het Caraïbisch gebied met een Nederlands schip rondreizen mee te laten delen van de Nederlandse solidariteit. Een voorstel van de PvdA-er Kosto om ook hen binnen de regeling te laten vallen kreeg slechts steun van PvdA, PPR, D’66, CPN en PSP. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut heeft becijferd dat het acntal ziekenhuis opnamen de afgelopen jaar met 6,1 percent is gestegen. Het aantal bedden in algemene en academische ziekenhui zen is vorig jaar met ongeveer 250 toegenomen tot 67.867. Het aantal opna men steeg ten opzichte van 1973 met 27.000 (2 percent) tot 1.366.500, terwijl het aantal verpleegdagen met ruim 160.000 daalde tot 21.308.000. Kamer: Huurverhoging niet voor lang vastleggen Droog, overwegend zonnig en geleidelijk ho gere middagtemperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 10. Minimumtempera tuur: omstreeks 0 graden. Maximumtempera- tuu: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Het Saoediarabische vrachtschip „Ma- homedia” is in de Rode Zee, niet ver van de Zebair-eilanden, tijdens een storm vergaan. Het schip vervoerde 2100 stuks vee. Eén lid van de bemanning wordt vermist, de 38 anderen zijn door een Frans vaartuig gered. Uit een steekproef van het Nipo blijkt dat 46 percent van de ondervraagden nog steeds kiest voor een koopavond in plaats van de mogelijkheid om zaterdag middag te winkelen. In 1967, toen het Nipo eenzelfde onderzoek deed, was üe uitslag niet anders. Twaalf percent had geen oordeel. Fen van de eerste rangers die zich met een „er moet iets gebeuren”-oproep tot de rangers wendde was de 13-jarige René Calis uit Laren. Hij werd daarom uitverkoren de actie landelijk via de televisie te presenteren. Op donderdag 6 maart zal hij in het NCRV-tv-program- ma Van Nature verschijnen. In WNF-T- shirt met een „Vogels vrij” opwekking tot de jeugd. De rangers hopen via hun actie de jongeren van de Zuideuropese landen te bereiken. Het comité Bescherming Trek vogels, waarbij de jeugdorganisatie van het Wereldnatuurfonds is aangesloten, zal voorlopig alle actie richten op Italië. Hulp zal worden geboden aan de natio nale bond tegen de vernietiging van vogels. Bovendien zal worden gepoogd de jeugd op de scholen wat meer recht streeks te bereiken om zo de Italianen te bewegen meer en meer stelling te ne men tegen de moord op de 166 miljoen vogels. Dit cijfer is afkomstig van Fulco Pra- tesi, die in het Italiaanse vogelblad Pro Avibus een artikel schreef onder de titel „Waarom Europa iets tegen ons heeft”. Twee miljoen Italiaanse jagers verschie- WOENSDAG 26 FEBRUARI IJMUIDEN uur en uur en ipi a,J,. rara Over hoe hij de twee pistolen in handen heeft gekregen, wil de Bossche naar niets zeggen. Dat verhaal wordt ’s middags uitgebreid uit de doeken gedaan als broeder Mattheus moet voorkomen. De hamvraag, of hij wist dat er pistolen zaten in de pakjes die hij de donderdag voor het begin van.de gijzeling in Sche- vcnmgcn aan Brouwers overhandigde, is i beantwoord: „Ik had wel een sterk vermoeden. Ja, is wist het bijna zeker.” Geen wonder, want Jantje had hem een paar dagen tevoren zelf om wapens gevraagd. Dat verzoek had hij doorgege ven aan een Bredase prostituee, die Brouwers goed kende. Broeder Mat theus: „Donderdagmiddag kwam zij bij mij in de pottenbakkerij van het kloos ter. Zij had een pak bij zich. Ik zei dat ik dat nooit naar binnen zou kunnen smokkelen. Terwijl ik thee haalde maakte zij er twee pakjes van.” Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, heeft de officier van Justitie mr. Schimmel gisteren we gens hun aandeel in het gijzelingsdrama zeven jaar geëist tegen Jan Brouwers en de Palestijn Noeri, zes jaar tegen Daan Denie en vier jaar tegen de Algerijn Koudache. Broeder Mattheus en een Bredase prostituée hoorden beiden twee jaar en zes maanden tegen zich eisen. De drie verdedigers van de verdachten deden geen moeite om de bewezen ge achte vrijheidsberoving aan te vechten. Stuk voor stuk sneden zij het vraagstuk aan welke belangen er gediend worden als hun cliënten weer voor enkele jaren achter de tralies gezet worden. Mr. Schimmel was echter onverhiddel- lijk. „Desperado’s” noemde hij het vier tal. En: „Mensenlevens werden sis on- derhandelingsmateriaal gebruikt, de mensen bij stonden werd via portofoon meegedeeld dat de laars zouden worden Schriftelijke getuigenverklaringen: „We zouden worden neergeschoten. Om het uur. De eerste in het been, de tweede in de schouder, de derde dodelijk. De ge wonden en doden zouden buiten de deur gegooid worden”. Gevangenisbewaarder Kloosterman: „Pater de Bot werd uit de sacristie gehaald. Wij hoopten dat hij de vier op andere gedachten zou kunnen brengen. Dat lukte niet. Toen werd hem gevraagd een eerste slachtoffer aan te wijzen. Daarop bood hij zichzelf aan. De man nen moesten tegen de muur gaan staan. De vrouwen en kinderen werden naar de sacristie gestuurd. Ik zag dat de pater bad”. KVP-woordvoerder Van Amersfoort bepleitte het „aanhalen van culturele banden” met de Arabische landen, daar in bijgevallen door de PPR De Brede Vietnam Beweging heeft minister Van der Stoel voor het begin van de behan deling van diens begroting van Buiten landse Zaken in de Tweede Kamer, 2500 handtekeningen aangeboden van mensen Zon op 7.34 uur onder 18.13 Maan op 19.24 uur onder. 7.12 De politie van het Franse Metz heeft een vrouw aangehouden wegens het voortduwen van een kinderwagen ter wijl zij in staat van dronkenschap ver keerde. Voorbijgangers waarschuwden de ver keerspolitie toen zij de vrouw met haar eenjarig kind in de wagen over het trottoir zagen slingeren, daarbij niets vermoedende voorbijgangers rammend en verkeerslichten negerend. De politie heeft de vrouw naar een politiepost gebracht en vervolgens haar echtgenoot gebeld. Er is geen aanklacht tegen haar ingediend. Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven’’ in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2