Ford boos op Congres Mihajlov wijst beschuldigingen Ehriichman is van de hand niet gewenst door indianen Breznjev eind maart naar Midden-Oosten Doodstraf voor kaper in Noord-Jemen Luchtbrug naar Cambodja Vliegtuigkaping op Filippijnen geëindigd NET ZOALS DE NEDERLANDERS Duits hof verwerpt abortusregeling „FRANSEN MOETEN OP DE FIETS „PERS INLICHTEN IN DE HOOP OP STORM VAN PROTEST” Elijah Muhammad overleden ■I 2 INDIA BETREURT WAPENLEVERANTIE VS AAN PAKISTAN DEMONSTRATIE IN BONN Amerikanen sturen voedsel en wapens Studiecentrum voor het Transportwezen Vorster inviteert ai 3 BINNEN» EN BUITENLAND 19 7 5 26 FEBRUARI WOENSDAG >uwen ‘en tv inrails Ander verhaal Laatste troef Olie Conservatief Nieuwe discussies tband 99 leloos I (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) rijden gebruik Haagse ingang e prijs >etalen. ■s twee avond ruptie cijfers istituut jnhuis- let 6,1 bedden :enhui- W 250 opna- f3 met terwijl naar” zweep el Otto jen hij Wereld leider zrijdde, >an de en rij— se ex- rde te- lel. onken rgaan RABBI WILDE NIXON REDDEN (Van onze redacteur in Bonn) van van jaar, vroeg (Van onze redacteur in Parijs) rijwielbewaar- definitief de mening toegedaan dat er geen alternatief was”. it Brit- emmen zittin- Lager- i tegen ent te ring. nsport- ;ers op havens t nieu- ien en le pas op- en bewe- nelheid nen een grote luchtbrug instelden om de belegerde hoofdstad van de zo nodige wapens en levensmiddelen te voorzien. En als vervangingsmiddel van de auto had de minister van industrie zijn oog al eerder op de fiets laten vallen. Er wer den zelfs al kredieten gereserveerd voor de aanleg van speciale rijwielpaden. Maar uit een rapport dat dinsdag door het Franse studiecentrum voor het trans- Het Westduitse Constitutionele hof dat gisteren in Karlsruhe de nieuwe abortus regeling van de regering-Schmidt ver wierp. In het midden (lezend van een stuk papier) opperrechter Ernst Benda die de beslissing van het hof bekendmaakte. van hun huis school kunnen In Karlsruhe en ook in andere steden in de Bondsrepubliek vonden demonstra ties tegen het oordeel van het hof plaats. Ook voor vandaag zijn dergelijke de monstraties, onder meer in Bonn, aange- kondigd. Het aantal illegale abortussen in de Bondsrepubliek bedraagt volgens schattingen jaarlijks tussen de 100.000 en één miljoen. niatuur i onbe- jericht. rsschip e glas- Dom- gelden, singen- ïbogen. 00 gul- blijkt aagden ond in terdag- en het vas Se nt had WASHINGTON Een van Ri chard Nixons vurigste supporters heeft destijds geprobeerd Nixons aftreden te voorkomen door het be richt daarover van tevoren te laten uitlekken aan een Amerikaanse krant. Hij hoopte dat het een storm van protest zou ontketenen die het mogelijk zou maken voor Nixon om aan te blijven als president. aan de irg en mische an zijn ie we- hij en n niets ander- omisch edoeld, morden giste- ur van :ot vier kopert j igeveer lij had an een De samenstelling van het hof is da» ook uitermate belangrijk. De eerste se naat van het hof. die nu een uitspraak heeft gedaan, bestaat voor het grootste deel uit conservatief ingestelde rechters. ar een is haar iklacht ruim Het bureau haalde daarbij „goedinge- lichte Arabische kringen” aan, volgens welke ook koning Hassan van Marokko Brezjnev heeft uitgenodigd. Dat Brezjnev een bezoek zou brengen aan Cairo was al bekend. Het zou oor spronkelijk hebben plaatsgehad in janu ari, maar het werd verschoven. Dit niet, zoals indertijd werd gezegd, omdat Brezjnev ziek was, maar, aldus de Ara bische kringen, omdat het Kremlin dr. Henry Kissingers bemoeienissen in het Midden-Oosten niet in de wielen wilde rijden. Maat- t voor- ■a van iderbe- i” en binden, jarigen Ier j ari se on- ft be- lusland Ameri- Pars- riteiten ;ie van :r dag, i vaten BONN Het Westduitse constitutionele hof in Karlsruhe acht het ongestraft plegen van abortus in de eerste twaalf weken van de zwangerschap in strjjd met de Grond wet zoals gisteren werd gemeld Volgens artikel 2 van de Westduitse Grondwet moet het leven en de lichamelijke onschendbaarheid worden beschermd. Het hof is va» mening, dat het zich in het moederlichaam ontwikkelende leven ook onder deze be scherming valt. In een korte verklaring in het parle ment zei de minister van Buitenlandse Zaken, Chavan, dat „wij zeer teleurge steld zijn en het besluit ten zeerste betreuren”. Het Amerikaanse besluit is niet bevorderlijk voor de vrede op het subcontinent. Het proces van verzoening tussen India en Pakistan zal er nadeel van ondervinden. Deze Nixon-aanhanger, Rabbi Baruch Korff, vertelde verder dat de ex-presi- dent aan de vooravond van zijn aftreden zei zich een martelaar te voelen en dat hij bereid was achter de tralies gezet te worden. weer tal van instanties toestemming voor abortus moeten geven. De discussie over het bestaansrecht van het hof is al voor de uitspraak opnieuw opgelaaid. Bij de Westduitse regering bestaat er vooral kritiek op het punt dat de oppositie na een politieke beslissing van het parlement, te vaak een oordeel van het hof vraagt. In dit geval waren het 192 Bondsdagafgevaar- digden van CDU en CSU en de regerin gen van vijf door de christen-democa- ten geregeerde deelstaten, die het hof om een uitspraak hebben gevraagd. MET DEZE uitspraak heeft het con stitutionele hof een belangrijke politieke beslissing genomen. Eén van de meest centrale sociale hervormingen, die de regeringscoalitie van sociaal-democraten en liberalen verwezenlijkt meende te hebben, is nu teniet gedaan. Zij hadden onder bedreiging met gra naten en pistolen de piloot gedwongen op het vliegveld van Manilla te landen waarop onderhandelingen met de autori teiten volgenden toen nog zeventien mensen aan boord waren. Eén van de kapers, een oud-gevangene Emilio Barca genaamd, vroeg president Marcos hem gratie te verlenen voor een serie diefstallen en hem en zijn vrouw werk te geven. De kapers hadden een internationaal ervaren piloot en leven smiddelen voor drie dagen geëist en gedreigd naar een land in het Midden- Oosten te zullen vliegen wanneer hun eisen niet zouden worden ingewilligd. Het doodvonnis zal vandaag ter goed keuring worden voorgelegd aan presi dent Hamdi van Noord-Jemen. De kaper, Ali Ben Ali Awadi, ver klaarde gisteren tegenover de rechtbank dat hij de DC-3 had gekaapt om druk uit te oefenen op de overheid, compen satie uit te keren aan de nabestaanden van zijn broer en oom, die om het leven kwamen in de burgeroorlog die werd ontketend door de omverwerping van de monarchie in Noord-Jemen in 1962. MANILLA. (AFP) De twee gewa pende mannen die gisteren een DC-3 van de binnenlandse luchtvaartmaat schappij van de Philippijnen hadden ge kaapt hebben zich na acht uren overge geven. PNOM PENH (Reuter en UPI). In Cambodja, waar de toestand volgens de Amerikaanse minister Kissinger van buitenlandse zaken „zeer kritiek is”, was gisteren voor het regime-Lon Nol vrij wel het enige lichtpunt dat de Amerika- lagblad van 1 thans ’emeen J. Eij- Niet alle leden van het hof staan overigens achter de beslissing. Twee rechters waren het volledig oneens met het oordeel. Zij achtten het zelfs in strijd met de Grondwet en staan op het standpunt dat de abortuswetgeving een zaak is, die regering en parlement moe ten regelen en niet het hof. De Westduitse regering heeft in een eerste reactie het besluit van het hof gerespecteerd en rechtsgeldig genoemd, maar de minister van Justitie Vogel, verklaarde dat de regering op het stand punt blijft staan dat de termijnregeling, niet in strijd is met de Grondwet. De oppositiepartijen, de CDU en CSU, verklaarden dat de rechtszekerheid voor alle burgers weer is hersteld. De voorzit ter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie. kardinaal Döpfner, betuigde zijn instemmming met de uitspraak van het hof omdat zij, zoals hij zei, paal en perk stelt aan de toenemende relativering van de basiswaarden. HOLLYWOOD (Reuter). President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren het door de democraten gecon troleerde Congres beschuldigd van in stemming met Arabische controle van Amerika’s toekomst als het tegen zijn plan voor verhoging van de invoertarie ven op olie stemt. ie ver st haar er het niets- mmend „Er was een organisatie om Nixon eruit te werken”, zei Korff, „Haig was NEW DELHI (UPI). India heeft gisteren gezegd dat de hervatting van wapenleveranties aan Pakistan door de VS ernstige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen tussen Amerika en India. fiets te bestijgen hoef je je ook niet speciaal te kleden. Zelfs de koningin en de ministers bedienen zich van dit nati onale vervoermiddel bij uitstek om een toertje te maken of zich naar hun departementen te begeven. Een Franse fiets die hier in de volksmond de .kleine koningin” wordt genoemd, is misschien eleganter en ook lichter van gewicht maar voor de praktijk legt ze het toch bij het massieve rijwiel uit de Lage Landen af. De slotsom van het rapport is dat Frankrijk om de fiets van attribuut voor wielrenners tot een algemeen gebruikt vervoermiddel te promoveren, zich eerst nog eens geducht aan het Nederlandse voorbeeld zou moeten spiegelen. SANTA FE. (UPI) Leo Watchman, eén Navajo-Indiaan die lid is van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, wil niet dat de in verband met het Watergate- schandaal veroordeelde John Ehr iichman die onder Nixon stafchef in het Witte Huis was, naar het Indi anenreservaat in Nieuw-Mexico komt om daar „boete te doen”. BEIROET (AFP en UPI). De Jeme- nietische luchtpiraat die zondag een vliegtuig van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij van Noord-Jemen heeft gekaapt, is gisteren terdoodveroor- deeld. BEIROET (DPA). De Russische partijleider Leonid Brezjnev brengt eind maart bezoeken aan Egypte, Syrië, Irak, Libië en misschien Algerije. Dit heeft het Arabische persbureau gisteren uit Beiroet meegedeeld. De opmerkingen van de rabbi zijn in strijd met zijn eerdere verslagen dat Nixon heeft toegegeven dat hij uiteraard fout gehandeld had. Uit andere berichten blijkt dat de Nixons nog steeds niet doordrongen zijn van de enormiteit van het Watergate-gebeuren. Zo zou me vrouw Nixon nu de mening zijn toege daan dat Nixon zelf de dupe was van zijn toenmalige medewerker Bob Halde- mann. die zonder medeweten van de president het afluistersysteem in het Witte Huis zou hebben laten installeren. Uit alle verslagen van de Watergate affaire blijkt echter dat Nixon er volle dig in werd gekend. De schuld wordt in bepaalde kringen ook geschoven op John Ehriichman die ervoor had moeten zorgen dat de ge luidsbanden vernietigd werden voordat het te laat was. Rabbi Korff is inmiddels bezig om een van de nationale televisie-omroepen te interesseren in een vraaggesprek van een half uur met Nixon in San Clemen te uiteraard tegen betaling van het pittige bedrag van 600.000 gulden om de ex-president uit de schulden te helpen. z heeft is het >n ter- p ver- PARIJS. Ondanks het feit dat de minister van financiën de Fransen giste ren heel voorzichtig de mogelijkheid van een lichte verlaging van de benzineprij zen in het vooruitzicht stelde, schijnt de regering het automobilisme toch nog al tijd liever wat aan banden te willen leggen. portwezen over de fites in Nederland werd gepubliceerd, zal de regering nu toch wel de conclusie moeten t rekken dat voor een intensieve verbreiding van het rijwiel in Frankrijk nog heel wat komt kijken. De schrijvers van het rapport leggen de regering uit dat de Hollanders om historische en geografische redenen met hun rijwielen zijn vergroeid. Nederland is zo plat als een cent en het heeft de grootte van een zakdoek, zodat de Hol landers zonder overdreven fysieke in spanningen gemakkelijk naar hun werk of hun peddelen. Bovendien zijn overal plaatsen ingericht. Om een Nederlandse 5 „Ma- iet ver is een ie 2100 anning n door rijke stad Neak Long onder hevig vuur te liggen. Tenminste twaalf mensen werden gedood en 30 gewond in deze stad waar een veerverbinding met de andere oever van de Mekong-rivier wordt onderhouden. Twintig kilometer bezuiden de hoofd stad werden twee kanonneerboten van de regering die met soldaten geladen waren, tot zinken gebracht. Sprekend voor de economische confe rentie in Hollywood in Florida zei Ford dat het Congres zich met een groot gokspel bezig houdt en dat koers Amerika tot een ramp” zou kunnen brengen. Door het uitstel van 90 dagen van zijn invoer-plan zou het Congres verantwoordelijk zijn voor verhoging van de invoerkosten van olie met 200 miljoen dollar. Naar verwachting zal Ford deze week zijn veto over het besluit uitspreken. Daarvoor zoekt hij de steun bij de Senaat. De wetgever ging er bij de liberalise ring van de abortusparagraaf in de Westduitse wet vanuit, dat de beslissing over het al of niet plegen van abortus overgelaten moest worden aan de vrouw. Het hof heeft dit principe onge daan gemaakt. In de toekomst zullen HET CONSTITUTIONELE hof werd na de oorlog bij de stichting van de Bondsrepubliek in het leven geroepen. Tijdens de republiek van Weimar en het Derde Rijk was duidelijk geworden, hoe gemakkelijk het Duitse volk te manipu leren was. Men wilde geen volksstem mingen meer, maar beslissingen van het parlement zouden door het constitutio nele hof aan de Grondwet kunnen wor den getoetst. Elijah Muhammad, de leider de naar schatting 70.000 zwarte moslims in de Verenigde Staten, is gisteren op 77- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Chi cago overleden. Elijah Muhammad werd 30 januari in het ziekenhuis opgenomen toen bij een routinecontrole bleek dat zijn hart niet in orde was. Muhammad was de leider van de „natie van de islam”, algemeen bekend als de Zwarte Moslims. Als „de boodschapper” riep hij zijn volgelingen op te bidden voor een totale scheiding van de „blanke duivels”. Eén van zijn bekendste volgelingen was wereldkampioen zwaargewicht boksen Muhammad Ali. Het Zwarte Moslims kapitaal van 80 miljoen dollar zou zijn geïnvesteerd in supermarkten restau rants en voedselverwerkendc industrieën. Korff zei verder dat Nixon hem in San Clemente had gezegd dat hij (Nixon) nog steeds niet op de hoogte was van de volledige omvang van de Watergate-affaire. „Ieder van Nixons medewerkers vertelde hem een ander verhaal om zichzelf veilig te stellen”, aldus Korff. De Vorster heeft president William Tolbert van Li beria uitgenodigd voor een bezoek aan Zuid-Afrika. Mihajlov staat in Novi Sad terecht. Het is de vierde keer in negen jaar dat hij zich voor de rechter moet verant woorden. Hij heeft al 3'/i jaar in de gevangenis doorgebracht wegens zijn an- ti-Russische mening en het bekritiseren van het éénpartij-stelsel in Joego-Slavië. Tijdens de openingszitting van giste ren. die vier uur duurde, zei Mihajlov dat al zijn geschriften bedoeld zijn tot nut voor zijn land. „De bedoeling van mijn artikelen is steun te verlenen aan de Joegoslavische strijd voor het socia listische arbeiderszelfbestuur, hoewel ik geloof dat dit alleen maar mogelijk is in een tweepartijensysteem”. Mihajlov is vooral bekend geworden om zijn kritisch reisverhaal „Zomer in Moskou” van 1965, waarin hij de Russi sche dissidente beweging voor het eerst onder de aandacht van het westen bracht. Niettemin gaf de rabbi het bericht over het op handen zijnde aftreden aan „The Providence Journal”. „Het was de laatste troef die ik had”, zei Korff, „en dat was de waarheid”. Tenslotte was ook Nixon tot de over tuiging gekomen, aldus Korff, dat een proces voor de Senaat „het land in het ongerede zou brengen, de vijand in de kaart zou spelen, staatsgeheimen in ge vaar zou kunnen brengen die de natie tien jaar lang parten zouden kunnen spelen”. Het probleem met Nixon, aldus deze supporter, was dat hij een stijve man was. „Als hij iemand van de Ierse maf fia (een term die gewoonlijk gebruikt wordt in verband met de medewerkers van president John Kennedy) was ge weest, dan zou dit niet gebeurd zijn. Hij (Nixon) was vanaf het ogenblik dat hij president werd van binnenuit ten val gebracht, meer dan van buitenaf”. Watchman zei in het Huis dat hij er aan twijfelt of Ehriichman met de reputatie die hij nu heeft, iets voor de Indianen kan doen. John Ehriichman die de vorige week veroordeeld werd tot een gevange nisstraf van tweeëneenhalf tot acht rechter Sirica hem toestemming te geven „boete te doen” in de Pueblo’s in het noor den van Nieuw-Mexico en wel door met de Indianen te leven en hun juridische adviezen te geven. Sirica wees het verzoek af, maar Ehrlich- mans advocaat liet weten dat zijn cliënt, hangende diens hoger be roep, voor de Indianen zal waken. Rabbi Korff is de oprichter van het „Gerechtigheid voor Nixon-fonds” waar mee hij voldoende geld hoopt in te zamelen om Nixons ziekenhuis- en advo- catenrekeningen te bekostigen. Hij is een van de weinigen die Nixon regelmatig in diens villa in San Clemente bezoeken, en daarvan getrouw sentimenteel verslag uitbrengt aan de pers, dat erop gericht is zijn inzamelingsactie te bevorderen. Volgens de rabbi had hij, toen het onvermijdelijk was dat Nixon zou moe ten aftreden, Nixons toenmalige belang rijkste medewerker, generaal Alexan der Haig (die nu opperbevelhebber is van de NAVO-strijdkrachten) om een „moratorium” van twee weken gevraagd om te proberen het tij te keren. Haig had daarin niet toegestemd en was er ook tegen dat de rabbi de pers zou gebruiken om een aftreden te voorko men. Volgens een regeringsverklaring di» via de Zuidafrikaanse staatsradio werd verspreid heeft Vorster een brief ge stuurd aan Tolbert. Een Amerikaanse ambassadewoord- voerder zei dat gisteren meer dan 800 ton wapens en munitie waren aange voerd en dat via de luchtbrug de hele week nieuwe voorraden zouden komen om het grote tekort te bestrijden. Inmiddels zijn de Amerikanen bezig op de luchtmachtbasis Tran Son Hut bij de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon massaal rijst aan te voeren voor de luchtbrug naar Pnom Penh. Amerikaan se functionarissen zeiden dat de lucht brug naar de Cambodjaanse hoofdstad morgen verdubbeld zal zijn tot tenmin ste vijftien vluchten per dag. Met deze vluchten zal 583 ton rijst worden ver voerd. De strijdkrachten van Lon Nol komen onder steeds krachtiger druk van de troepen van de Rode Khmer. Gisteren verloren de regeringstroepen de vroegere nationale hoofdstad Oudong voor de tweede maal binnen een jaar, waardoor de Rode Khmer nu over een corridor tot op 13 kilometer van Pnom Penh be schikt. De hoofdstad zelf onderging gisteren een van de zwaarste raketbeschietingen tot nog toe. In de loop van de dag kwamen in de westelijke en noordelijke buitenwijken 35 Chinese 107-mm raket ten terecht. Tenminste een burger werd gedood en op het vliegveld Potsjengtóng. waar de Amerikaanse vliegtuigen de voorraden aanvoeren, werd een DC-3 van een binnenlandse luchtverbinding door een raket vernield. Ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Pnom Penh kwam de strategisch belang- Een exact vastleggen van de ontwik kelingsstadia van het meriselijk leven is volgens het constitutionele hof niet mo gelijk, daarom kan ook geen verschil worden gemaakt tussen geboren en on geboren leven. De wet, die op 5 juni 1974 door de meerderheid van de Bondsdag werd aan genomen. is volgens het hof eveneens in strijd met artikel 1 van de Grondwet, waarin wordt vastgelegd dat de waar digheid van de mens onaantastbaar is. Het wordt als de plicht van de overheid beschouwd om daar garant voor te staan. De overheid, zo meent het hof, moet zich met alle haar ten dienste staande sociale middelen inzetten voor de bescherming van het ontkiemende leven. Het hof heeft als overgangsregeling, tot het parlement een nieuwe wet op dit punt heeft aangenomen, een indicatie- model afgekondigd. Abortus is volgens deze regeling in de eerste twaalf weken van de zwangerschap toegestaan, als schade voor de moeder of voor het kind of voor beiden kan ontstaan. Verder zijn ethische gronden, zoals bijvoorbeeld een verkrachting, aangege ven en ten slotte wordt een abortus toegestaan als de vrouw in een ernstige sociale noodtoestand zou geraken (socia le indicatie). JOHANNESBURG- (Reuter) Zuidafrikaanse premier John NOVI SAD. (UPI) De Joegoslavi sche dissidente schrijver Mihajlo Mihaj lov wijst de beschuldigingen van de hand dat hij anti-Joegoslavische propa ganda heeft verspreid en heeft samenge werkt met vijandige groepen van emi granten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3