derde maal opgebouwd Orafevishal NIEUWE ACCOMMODATIE DKV BIJNA KLAAR Haven Onderwijszaken Fietser (64) aangereden in openbare vergadering SLOOP LONG WOOD BEGONNEN Vrouwenbond- NVV gaat zilveren jubileum vieren in. Weekend een nieuw,gezellig weekblcxL^ „Marco Bar” wordt voor Mevrouw C. E. van de Pluijm-Gottschal heeft onderwijs in haar hart gesloten sn, -^5 ■■ff ■■IIMWmI Bart v. d. Pol gaat het nog eens proberen Vergadering over financiële steun „Eigenlijk had ik aan het toneel gewild” M 4 WOENSDAG 26 PLAATSELIJK NIEUWS FEBRUARI 19 7 5 Afscheid nemen Bewondering C,€ 0' A bij krotcpruiming f.J iedere week uit het leven gegrepen, overal te koop voor één gulden Nog één dagje wachten. Dan opent een fonkelnieuw modehuis, waarvan u de naam vast wel kent. Een modehuis ook, waar heel wat is veranderd. Vrijdag morgen om 12 uur kunt u t met eigen ogen zien! BURGERLIJKE STAND VELSEN - jnsvor- (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) xj^, Op 15 maart aanstaande hoopt de christelijke korfbalvereniging „DKV” het nieuwe clubgebouw achter de velden (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) n voro de (Vai. een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN o IJMUIDEN. Op de Lange Nieuw- straat is dinsdagavond een 64-jarige fiet ser op zijn fiets aangereden door een personenauto. De bestuurder van de per- ijn •der af en dan at zou iet de im: de eenten Am an zou iepaal- len om toneel. waar ift ge- im. Er sn be id, een en ons druk DRIEHUIS. „Eigenlijk wilde ik niet in het onderwijs, maar aan het toneel. Maar ja, met toneel was helemaal geen geld te verdienen en zo ben ik toch in het onderwijs terecht gekomen, evenals mijn drie broers”, vertelt mevrouw C. E. van de PluijmGottschal, die 4 maart officieel afscheid neemt van de Moer- bergschool in IJmuiden. Toch heeft ze geen spijt van de jaren, dat ze op school les heeft gegeven. van te hebben gebracht: „en dat terwijl de rest van de familie juist heel erg goed kan tekenen”. Maar vertellen kon ze daarentegen erg goed en vaak stond het als beloning voor goed gedrag op het programma. Mej. de Leeuw (O.B.A.T.) en de heren Schermer (hoofd van de m.i.v.o.-school) en de Vries (leider van v.b.o.-afdeling van de m.i.v.o.-school) zijn bij het ge sprek aanwezig. De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur en is voor ieder toeganke lijk. I Telstar-mannetje ben. Het is alleen jam mer, dat zij bij Telstar zoveel punten onnodig verspelen. Daardoor ook komen er per wedstrijd zeker duizend mensen minder en van het publiek moet Telstar het hebben. Net zo als in het Horeca-vak”, zegt hij filosoferend. „Ver geet niet dat de Klant Koning is”. Voorts staan op de agenda twee ver zoeken om medewerking voor het aan schaffen van leermiddelen op de Francis- cusschool en de Claraschool en het verlenen van een aantal voorschotten op vergoedingen ingevolge de onderwijswet- geving. Op 4 maart komt er echter een officieel afscheid van mevrouw Van de Pluijm. Dan gaat ze met pensioen, evenals twee van haar broers, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs al vaarwel hebben gezegd. Alleen haar jongste broer geeft nog biologieles op Texel. weer de as weer Practisch haar hele loopbaan heeft me vrouw Van de Pluijm aan een vierde of een vijfde klas les gegeven. Ze zegt: „Ik had altijd de grootste bewondering voor de onderwijzeressen van de eerste klas, dat is het moeilijkste van de hele school. Ik was daar geen type voor en had liever de hoogste klassen. Je moet wel ontzettend veel van kinderen houden om les te geven. Kinderen kunnen namelijk ontzettend wreed zijn, maar dat weet je van tevoren, je bent het immers als kind zelf ook geweest, realiseer je je later”. Verder is hij dit jaar nog van plan de Marco Bar te laten deelnemen aan het strandvoetbaltoemooi en de zomera- vondvoetbalstrijd. Daarnaast is er nog een plan voor het samenstellen van een dames-voetbaleftal. „Daarover zal echter in de nabije toekomst nader nieuws komen”, zo vertrouwde hij ons toe. Het belangrijkste op dit moment voor Bart van der Pol is, dat op 7 maart al het werk aan kant is en hij zijn gasten in een hernieuwde Marco Bar aan de Pegasusstraat zalkunnen verwelkomen. IJMUIDEN. De „Marco Bar” komt terug. Als een Phoenix zal zij uit herrijzen en als exploitant zal gaan fungeren de man, die al twee maal tevoren de Marco Bar op poten heeft gezet: Bart van der Pol. Op de plek, de Pegasusstraat, waar de tweede Marco Bar door brand werd vernield, wordt nu hard gewerkt aan de wederop bouw. Op 7 maart zal Telstarman Kees van Kooten de Marco Bar *s avonds om zeven uur officieel openen. Eind 1973 kwam voor haar echter het einde aan de jaren, dat ze met veel plezier aan de Moerbergschool les heeft gegeven. Vaak voor Kerstmis werd ze in het ziekenhuis opgenomen en toen ze uit het ziekenhuis ontslagen werd, is in overleg met de wethouder voor onder wijs besloten, dat ze niet meer op de school zou terugkeren. Haar gezondheid was te zwak geworden. Afscheid nemen van de kinderen vond ik het ergst”, bekent ze, „maar ik kom nog wel zo nu en dan op school, hoor, alhoewelik vindt het ook heerlijk om eens thuis te zijn, want daar kwam je nooit aan toe”. „Het was aanvankelijk voor dat joch verschrikkelijk en voor mij ook. Zijn vader had hem geleerd: dag juffrouw te zeggen, maar dat was ook alles, wat hij van Nederlands wist. Voor zo’n kind heb je bijna al je tijd nodig. Een jaar later kreeg ik ook een Turks meisje in de klassen toen ging het wat makkelyker, omdat mijn eerste Turkse leerling haar wat helpen kon. Ze zitten nu allebei op de Mavo”, zegt ze met enige trots. Naar zijn mening ligt de zaak bij het horeca-vak alleen iets anders, daar komt het vooral aan op het sluitingsuur. Daar heeft men al genoeg concurrentie van de sportkantines. Daarom is naar zijn me ning een sluitingsuur van bijvoorbeeld vier uur ’s nachts „echt zo gek niet”. Alleen ziet hij dat voor IJmuiden niet zitten. „Tenzij ik burgemeester word en mijn barkeepers wethouder”, zegt hij lachend. „Overigens Leo en Maurits worden weer mijn barkeepers in de Marco Bar”, voegt hij er aan toe. Dinsdag Stolberg, Bartenstein, R.dam; Gulf stroom, Huil; Gr.Yarmouth, Bremen; July Star, Gravenchon; Parkes- gate. Rochester, IJmuiden; Wespe, Ham burg; Brussel, New Castle; IJmuiden; Jan, Bremen; Sea Maas, Southampton; Tor H'Ollandia, Gotenborg Farel, Kings- lynn, IJmuiden; Stirling Brig, Cont.Plat; Korhogo Hamburg; Maersk Fighter, Cont.Plat, IJmuiden; Suerte, Hamburg; Ara, Rxlam. Dinsdag uit IJmuiden vertrokken: C.V.Lightning, Emden; Bresam, Gr.Yar mouth; Banana, Bremen; Constance, Stettin; Simba, Hamburg; Abava, Klai peda; Ólav Ringdal, U.S.Golf, IJmuiden; Nederland, Noordzee, IJmuiden; Diligen te, Cont.Plat; Geulborg, Londonderry, IJmuiden; Andrea, Antwerpen; Gomba Progress, Dublin; Teutonia, Kopenhagen; Azuga, Canstanza; Arcturus, Solvesborg, Velsen; Nimrod, Antwerpen, Velsen; Im pala, Ipswich; Stolberg, Bremen; Vecht stroom, Hull; Trident Rotterdam, Le Ha vre; Oswego Liberty, Rjdam; Pomoravl- je, Livorno; Bazludja, Moermansk; IJ muiden; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Altair, R.dam; Dukesgarth, Cardiff. Woensdag in IJmuiden aangekomen: Jemrix, Whitby, IJmuiden; Artegan, Le Havre; Rijnstroom, Harwich; Hercules, Antwerpen; Mercur, R.dam; Malacia, R.dam, IJmuiden. Woensdag uit IJmuiden vertrokken: Wespe, Hamburg; Kristina, Barry, Zaan dam; Pistis, Thames; Jan Bremen; Mer- curius, West Indie. IJmuiden; M. J C. de Ko- z., Velsen-Noord; B. H. ■Heinsbroek, z., IJmuiden Gemakkelijk is het voor mevrouw Van de Pluijm niet geweest. Ze vertelt, dat ze in 1938 van de Rijkskweekschool in Haarlem gekomen is, maar de groot ste moeite had om aan de slag te komen. „Als kwekeling met acte kon ik 50 gulden in de maand verdienen, maar het was een slechte tijd. Je hoopte maar, dat er iemand ziek was bij een school, zodat je in kon vallen”. Het heeft dan ook jaren geduurd voor ze een vasté aanstelling als onderwijzeres kreeg. In 1942 trouwde mevrouw Van de Pluijm, binnen twee jaar stierf haar man en bleef ze achter met een dochtertje. In 1950 verhuisde ze van Aerdenhout naar Driehuis en een jaar later kwam ze als onderwijzeressen op de school en drie „Daar kreeg ik op 1 juni 1952 mijn vaste benoeming”, vertelt ze, „en tot Kerstmis 1973 heb ik aan deze school les gege ven”. Vanavond zal de raads commissie voor volkshuisvesting in het openbaar vergaderen over het gemeente lijk ontwerp geldelijke steun bij krotop- ruiming. De vergadering in het stadhuis begint om half acht. Dat eerste jaar op de Moerbergschool had ze 54 kinderen in haar klas. Aan vankelijk was het toenmalige school hoofd, de heer Faber er niet zo gek op om haar te benoemen. Er waren al twee onderwijzeressen op de school en dire vrouwen zag hij niet zo erg zitten. VELSEN. Donderdag vergadert de commissie voor onderwijszaken, agendapunt is de mogelijke uitbreiding van de m.i.v.o.-school met een afdeling voor zeer jeugdigen (5- en 6-jarigen). Voor- en nadelen van een dergelijke uitbreiding zullen door de commissie worden besproken. Tevens zal de afde ling voortgezet buitengewoon onderwijs aan deze school ter sprake komen. VELSEN. De afdeling Velsen van de Vrouwenbond-N.V.V. gaal vrijdag 7 maart in de Petrazaal aan de Spaarne klraat in IJmuiden haar zilveren jubi leum vieren. De feestcommissie heef, hiervoor een attractief programma aan- gekondigd, waar men de leder, mee wi. verrassen. Vandaar dat de samenstelling daarvan niet vooraf bekend zal worden gemaakt Deze feestavond begint om 19.30 uui en de zaal is reeds om 18.45 uur geopend. Een bijzondere herinnering van de scheidende onderwijzeres is wel het eer ste Turkse kind, dat ze in de klas kreeg. „Dat was vijf jaar geleden”, vertelt ze. - van Schoonenberg officieel te openen. Daaraan zijn maanden van drukke werkzaamheden voorafgegaan. Niet alleen van de aan nemer die de nieuwe accommodatie in record tempo uit de grond stampte, maar ook van de DKV-leden zelf die veel van vooral de afwerking hebben uitgevoerd. De nieuwe accommodatie bestaat uit verschillende douche- en kleedruimten en een kantine. Over de onderwijsvernieuwing vertelt ze: „Iedereen heeft het daar nu over, maar vroeger kreeg ik al met mooi weer de kriebels, en trok ik er met de hele klas op uit naar het strand. Ook hielden we in de klas wel eens markt om de kinderen met geld te leren omgaan”. Mevrouw Van de Pluijm bekent tekenen nooit iets terecht BEVALLEN: G. B. E. M. LemmersJongerius, d., Velserbroekpolder; R. Ottevan Hal, z., Santpoort; J. Heijnende Ruiter, d., IJ muiden; E- M- ’J. J. H. Agricolavan der Made, z., lum. hing—Wiljouw, P. Alkemade— M. Bruijnsde Winter, d., IJmuiden; A. S. S. FonteijneRiedijk, d„ IJmuiden. OVERLEDEN: J. Hennevanger, 76 jr., echtgenoot van: M. Plug, IJmuiden; I. van Sonsbeek, 77 jr., weduwe van: C. Mootman, IJmuiden; J. de Koning, 53 jr., echtgenoot van: I. H. A. B. Eibers, IJmuiden; A. P. Brou wer, 72 jr., weduwnaar van: J. Griek - spoor, IJmuiden; D. Groot, 80 jr., we duwnaar van: L. Lievendag, IJmuiden; K. Groot, 86 jr., echtgenoot van: G. de Boer, Driehuis; F. D. Raadman, 86 jr., weduwnaar van: C. F. P. F. Geelhoedt, IJmuiden; S. C. Zwemmer, 57 jr., echt genote van: J. Bakker, IJmuiden. J. A. de Bie, 73 jr., echtgenoot van: C. W. L. Duin, IJmuiden; J. G. Bon, 81 jr., echtge noot van: M. E. Overhuijs, IJmuiden; C. M. van Zaanen, 68 jr., weduwe van: P. de Reus, Velsen-Noord; A. van Duijven- voorde, 84 jr., weduwnaar van: J. Wijker, IJmuiden. Bart van der Pol vertelde ons, dat hij sedert de brand en sinds onze publicatie over zijn voornemen het horecavak vaarwel te zeggen zoveel reacties heeft gekregen en verzoeken om toch weer door te gaan, dat hij daarover ernstig is gaan nadenken. „Ik heb dus toch veel betekend voor de mensen die de bar bezochten, vooral voor de jonge ren onder hen”, zegt hij daarbij pein zend. Bart heeft er een hele tijd over nage dacht en is tot het besluit gekomen het toch weer te willen proberen. „Driemaal is scheepsrecht. Ik kan toch geen pech blijven krijgen”, meent hij in alle oprechtheid. Daarom heeft hij de nodige stappen ondernomen en gaat het weer proberen. „Dat ik Kees van Kooten gevraagd heb, komt omdat ik nu eenmaal een IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1500 kg tong; 17 kis ten tarbot en griet; 571 kisten kabel jauw; 1909 kisten koc’vis; 111 kisten schelvis; 568 kisten wijting; 97 kisten schol; 7 kisten schar; 2 kisten haring; 133 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: heilbot 10,66-10,28; tarbot 9,00; grote tong 7,57-7,10; grootmiddel tong 10,65-10,09; kleinmiddel tong 10,26- 10,20; tong één 9,17-8,07; tong twee 8,46- 7,80. Per 40 kg: tarbot 273-161; griet 179- 148; kabeljauw één 57-45; kabeljauw twee 78-44; kabeljauw drie 82-62; kabel jauw vier 67-64; kabeljauw vijf 66-52; kool vis één 32-29; koolvis twee 34-29; koolvis drie 36-30; koolvis vier 37-26; schelvis één 68; schelvis twee 86; schel vis drie 100; schelvis vier 78-54; schol één 44-39,20; schol twee 48; schol drie 66-65; schol vier 71-61; wijting drie 55- 36; haring twee 45; schar 72-53; tong schar 138-105; lom 46; ham 268-105; hammen 268-168; leng 51-32; poontjes 63-48. 27 februari van bijstand Belangrijkste z in IJmuiden aangekomen.' R.dam; Diligente, Cont.Plat; Antwerpen; Teutonia, Fleet, Cont.Plat; Vecht- Okriki, Rouan; Plancius, Zaandam; Amstelland, SANTPOORT. Huize Long Wood is haast niet meer. Vorige week donderdag nog zei wethouder Ockeloen tijdens de behandeling van twee protestbrieven (van de Natuurbeschermingscommissie Zuid-Kennemerland en de Bond Heems- schut in de gemeenteraad dat Velsen geen middelen had om de bouw van flats op de plek van het af te breken huis tegen te gaan. Dinsdagmorgen verhuisde de familie Bot uit Long Wood. Dinsdagmiddag één uur stak de eerste sloper zijn hoofd door het zolderraampje en om vijf over één vielen de eerste dakpannen. „We hebben de bouw- en de kapvergunning binnen”, aldus aannemer P. F. Scholz, „en we zijn zo snel begonnen om te voorkomen dat het huis gekraakt zou worden. Je weet het tegenwoordig maar nooit”. De sloop van het huis vordert snel: na ruim twee uur lag het adk eraf, de ra- en kozijnen waren kapot en de serres lagen in elkaar. Ook vanaf de eerste etage werden al brokstukken uit de ra men gegooid. Daar kon ook het gejoel van de schoonkinderen voro het hek niet aan doen. Formeel zijn we nu begonnen”, zo sprak de heer Scholz, „we kunnen ons niet permitteren enig risico te nemen. Over een maand beginnen we met nieuwbouw". sonenauto had de fietser, bij de kruizing Marktplein-Lange Nieuwstraat geen voorrang gegeven. Met verscheidene verwondingen is de fietser door de automobilist naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. 'Wvs-vo*. -S v. A'-L. A X HMs •1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5