OP 4 MAART EERSTE PAAL IN BEVERWIJK Vlag op eerste spant van 111 huizen Slooppanden doorn in oog van college Barokensemble in Heemskerk Bridgeclub „Sans-Atout” t 4 K :se r W' met nico scheepmaker WONINGWETBOUW AAN JEKERSTRAAT VAN START BS gaj. J iuSl 1 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS in Ruimtenood >k- Grove leugen Milieubewaking RF Open dagen Jé Protest R w 6546 DE ER van 25 50; (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Verscholen in de dichtbebouwde buurt benoorden het Haarlemse station is aan de Schoterstraat sinds twee jaar de Laborato riumschool IJmond gevestigd. Een instituut waar opleidingen worden ge geven voor medewerkers aan laboratoria, de zogenoemde analisten. De buurt zal nauwelijks tijd hebben gehad te wennen aan de aanwezigheid Af fru;. Openheid van de school, want aan het eind van het jaar sluiten de deuren zich achter de leerlingen met de witte jassen, die dan hun intrek kunnen nemen in een nieuw gebouw in Beverwijk. i| n I MA r ji E-, JH;, ’4W Nieuwbouw voor Laboratoriumschool ruimten, o. (Van een onzer verslaggeefsters) ier n id. if ant. André van ’P C Een belanghebbende zelf zou volgens (Van een onzer verslageefsters) Op 4 maart om tien uur zal ir. A. Waasdorp, de voorzitter van het bestuur van de Onderwijsstichting Groot Kenne- merland, die de school beheert, de eerste paal slaan voor het nieuwe gebouw op een terrein ten zuiden van de Vondel- laan in Beverwijk. Een project dat in clusief inrichting ruim zes miljoen zal kosten. Dat is niet alleen een regionale mijlpaal: het is voor het eerst in Neder land dat een laboratoriumschool een ei gen nieuw gebouw neerzet. die izig bijvoorbeeld het danig toegetakelde be drijfspand van metaalgieterij „De Nij verheid” aan de Meer en de volkomen vernielde villa op de hoek Vondellaan- Beeckzanghlaan echter niet tot sloop van de bouwval dwingen. laboratoria, voornamelijk zijner tijd worden omgezet in een vier jarige opleiding. Dinsdagmiddag is het hoogste punt be reikt van het complex van honderdelf in aanbouw zijnde huurhuizen van de woningbouwvereniging „Ons Huis” bij het NS-station. Een van de praktikumlokalen van de Laboratoriumschool aan de Schoterweg. verlenen de de violisten ser er- ets rde s- ’lat al roor per 5 Ook bij de bewaking van ons milieu is de analist onmisbaar, omdat dit de enige vakman is die op objectieve wijze de nodige metingen kan verrichten. Hier voor leert de analist op de Laboratori umschool zowel met eenvoudige midde len als met kostbare apparatuur te wer ken en krijgt hij de nodige theoretische kennis om zijn verantwoordelijk beroep naar behoren te kunnen uitoefenen. De heer Kramer verwachtte dat de huizen ondanks het oponthoud van vele niet-werkbare dagen wegens de zware regenval binnen de geraamde tijd kun nen worden opgeleverd en dat ook de huren binnen de verwachtingen zullen blijven. De school gaat wat meer bekendheid geven aan de mogelijkheden die hij biedt door middel van open dagen op 4 maart ’s middags van een tot half zes en ’s avonds van negen tot half tien en op 5 maart ’s morgens van half tien tot half zes ’s middags. Er worden films ver toond en demonstraties gehouden, waar bij de bezoekers zelf mee kunnen doen. De school richt zich vooral op leerlingen en docenten van mavo en havo en ouders. Drs. Rossmark verwacht op de beide dagen zo’n vijf- tot zeshonderd mensen. sluit” zou nemen als het een wet doordrukte waardoor het recht van ouders werd aangetast, en dat bij „Sosjale Joenit” „niet de zorg voor Felle, maar kritiek van Van Doorn kan het weten want hij is minister, dus met deze richtlijnen voor ogen heb ik gisteren naar de media gekeken, te weten medium 1 op Neder land I en medium 2 op Nederland II.. Van een concentratie van de media was geen spiake, gezien het feit dat gisteren zowel de NOS, de EO. de VPRO als de NCRV allemaal aan de beurt kwamen, dus dat viel best mee. Ik heb me daarom maar geconcentreerd op de „in- formatie-explosfe”, en op het gevaar dat de mensen door een overdosis aan infor matie tureluurs worden en voortijdig naar bed gaan. In „Hier en Nu” werd aandacht be steed aan de sluiting van Gero in Zeist, aan de hachelijke situatie van Pnom Penh, en aan de beide uitgewezen Russi sche kunstenaars Galitsj en Gleser. Hier en Nu verdient de lof dat het altijd de grootst mogelijke aandacht heeft voor deze „verschoppelingen” van achter het Ijzeren Gordijn, zonder dat er ogenblik kelijk met de bijbel wordt gewapperd. Een man als Galitsj wordt in zijn eigen waarde gelaten, ook al is hij jood en heeft hii weinig voeling met de Neder duits Hervormde kerk. BEVERWIJK. De uitslag van de wedstrijd van de Beverwijkse bridgeclub „Sans-Atout” luidt: groep 1: 1 Van Gro ningenZoontjes 100 punten, 2 Spruit- Van Balen 98, 3 Beers-Kool 90, 4 Been- tjes-HuIcher 85. 5 De Groot-Den Heijer 77, 6 Fam. Zwaneveld 74, 7 Roos-Plezies 74, 8 Sloof-De Vries 74 punten. Minister Van Doorn wil vooral de spreiding van kennis bevorderen in zijn mediabeleid. Twee krachten werken na delig op dat beleid, te weten de concen tratie in de mediawereld, en de zoge noemde „informatie-explosie” die kan leiden tot het voorbijschieten van het doel. „vertaling” of toelichting van redaktie- wege onverantwoord achten. Waar schijnlijk was het ook niet de bedoeling van de heer Kramer om al te duidelijk te worden. Het nieuwe gebouw lost die gespreide huisvesting op. Beverwijk is mede als plaats van vestiging gekozen omdat het een centrale ligging heeft voor de leer lingen, die gerecruteerd worden uit een gebied dat zich van Texel tot Lisse uitstrekt. In het nieuwe gebouw komt een praktikumvleugel met twaalf loka len, een vleugel met acht theorielokalen en administratieve ruimten, alsmede sportaccommodaties. Dat de school in Haarlem verzeild is geraakt is min of meer toeval. Ruim twee jaar geleden kreeg de opleiding met acute ruimtenood te kampen. De schooldirectie ging direct aan het infor meren waar nog schoollokalen beschik baar waren, en kreeg voet aan de grond in Haarlem. Aan de Schoterstraat stond al enige tijd een voormalige ambachts school leeg. Een vervallen gebouw, waarvoor weinig belangstelling was. Met twee ton rijkssubsidie werd het voor de Laboratoriumschool ingericht zodat er weer redelijk onderwijs te geven was. Directeur drs. H. H. K. Rossmark van de Laboratoriumschool zei ons dat Haarlem in feite meeprofiteert van de twee ton die erin gestoken zijn, omdat het ge bouw uiteraard nu voor een langere periode dan drie jaar weer bruikbaar is. Er hebben zich dan ook al verschillende gegadigden gemeld. De taak van de analisten is weinig bekend. Gewoonlijk denkt men aan ie mand in een witte jas die „iets” onder zoekt. Niettemin is de moderne samenle ving niet meer te denken zonder labora toria. Als men de kraan van de water leiding opendraait krijgt men een pro duct dat voortdurend door analisten wordt bewaakt. De levensmiddelen wor den gecontroleerd door de keuringsdienst van waren. Analisten keuren vrijwel alle producten die we in handen krijgen. Daarnaast werken veel analisten aan het samenstellen van nieuwe stoffen en het verbeteren van bestaande producten. De woordvoerder van „Ons Huis” ver volgde zijn toespraak met vast te stellen, dat de. woningbouwvereniging de laatste jaren heeft ervaren dat eigen admini stratie, beheer en toezicht aanmerkelijk goedkoper en beter geschieden „dan over welke willekeurige gelijke periode toen wij nog onder het juk van de bekende stichting ressorteerden” (Met die stich ting wordt kennelijk de Stichting Eigen Woningbezit bedoeld. Red. B.C.). Na nog enkele wat onduidelijk geble ven opmerkingen besloot de heer Kra mer met: „Wanneer het gemeentelijk grondbedrijf volledige openheid van za ken geeft met betrekking tot de vast stelling van de grondprijs en deze grondprijs niet laat vaststellen „ten kos te van”, dan kunnen wij ons niet inden ken, dat er niet goedkoper gebouwd kan worden. Immers in andere gemeenten en vaak zelfs nog grotere dan Heemskerk is die mogelijkheid toch ook aanwezig”. Na deze toespraak begaf een klein gezelschapje van bij de bouw betrokke nen zich naar de plaats waar de vlag op de eerste dakspant werd gehesen. De HBO-B-opleiding heeft een diep gaand theoretisch karakter, en zal te Maar de wezenlijke, harde informatie kwam natuurlijk vooral van „Hier en Nu” van de NCRV en „Nader Bekeken” van de EO. In het laatste programma kwamen de „Sosjale Joenit” en soortge lijke hulpverleningsorganisaties voor minderjarigen aan de orde (Carmiggelt schreef onlangs te vrezen dat zij net zo dachten als zij spelden). De aanpak van de EO was voorspelbaar: eerst even een meisje en een jongeman die iets over de doelstellingen van de „Sosjale Joenit” mochten vertellen, en daarna een ouder paar, een vrouwelijke kinderarts en eep meester in de rechten om een totaal tegengesteld licht op de zaak te werpen, waarbij mr. Van Heijningen (als ik mij goed herinner ooit nog eens Kamer- kandidaat voor een ultra-rechts partijtje dat net niet haalde) het verst ging. Hij zei dat de medewerkers van de „Sosjale Joenit” valse voorlichting hadden gege ven, dat de Kamer „een wanstaltig be er de de de kinderen voorop staat, maar dat er spra ke is van een welbewuste opzet om de maatschappij te ontregelen”. HEEMSKERK. Dinsdagmiddag is het hoogste punt bereikt van de honderd elf woningen die de r.k. woningbouw vereniging „Ons Huis” bij het station bouwt in het bestemmingsplan „Ooster- wijk-Zuidbroek”. Dit op zich feestelijke gebeuren van vlag hijsen en pannebier werd door de heer C. Kramer van „Ons Huis” aange grepen om een felle, maar nogal onge nuanceerde, kritiek te uiten, onder meer op de gemeente Heemskerk. Volgens wethouder H. Jansen van Be verwijk staan de gemeente in deze geen sanctie-maatregelen ter beschikking: men kan de eigenaren slechts vriende lijk doch dringend verzoeken, de sloop panden óf dicht te spijkeren, of zo snel mogelijk met de grond gelijk te maken. BEVERWIJK. De steeds verder gaande verkrotting van diverse leeg staande panden in de Wijk is het Bever- wjjkse college van burgemeester en wet houders een doorn in het oog. Niet alleen ontsieren deze deels gesloopte bouwwerken het stadsdeel, bezorgder nog maakt het college zich omtrent het niet denkbeeldige gevaar voor ongeval len. Zorg had de woordvoerder van „Ons Huis” over de verdere bouw in Heems kerk. Hij sprak over onnodige vertragin gen bij de realisering van het plan zuid west Neksloot. „De woningbouwvereni gingen worden als de schuldigen aange wezen, maar dat is een grove leugen en intimidatie. Wij zijn van mening dat de gemeentelijke instanties de zaak onnodig traineren en kostenverzwarend werken”. De heer Kramer wees op de dringende noodzaak gezien ook de werkloosheid in de bouw tot samenwerking. „Wij krijgen wel eens de indruk, dat de zaak waar het om gaat uit één gezichtspunt wordt benaderd dat als al leenzaligmakend wordt beschouwd. Van andere zijden ingebrachte ideeën worden van tafel geveegd. Zelfs krijgen we als we op verzoek een plan op tafel brengen te horen dat we op de gemeen- testoel zouden zijn gaan zitten. Kwalijk is het ook dat op allerlei wijzen de publieke opinie en de gemeenteraad worden beïnvloed, in die zin dat de wo ningbouwverenigingen zouden moeten worden uitgeschakeld”, aldus de heer Kramer. Na nog een aantal beschuldigingen te hebben uitgesproken, die wat in de lucht bleven hangen, omdat de heer Kramer De Laboratoriumschool verzorgt oplei dingen in het Middelbaar Beroepsonder wijs en het Hoger Beroepsonderwijs voor functies in ziekenhuislaboratoria en analytisch chemische laboratoria. Het onderwijs geschiedt voornamelijk in dagschoolverband, en deels in de prak tijk. De hoofdvakken in de school zijn scheikunde, natuurkunde en wiskunde. Het MBO (drie jaar) is toegankelijk voor afgestudeerde leerlingen van een vierja rige mavo. Als ze zeer goede studieresul taten hadden kunnen ze via een voorbe reidend jaar ook tot de (tweejarige) HBO-A-opleiding worden toegelaten, een richting die in principe is bestemd voor havo-leerlingen Eindexaminandi met havo, atheneum en gymnasium kunnen zich laten inschrijven voor HBO-B (drie jaar). Onnodig te zeggen dat bij de toelating wel wordt gelet op de kennis van de exacte vakken. ongenuanceerde Ons Huis” Dat mag mr. Van Heijingen natuurlijk best vinden, maar in dat geval laadt de EO wel de verdenking op zich dat hij minder als rechtskundige werd aange trokken dan als rechts politicus. Ook daar is niets op tegen, maar op die manier wordt de informatie waar minis ter Van Doorn op doelt natuurlijk wel enigszins misvormd. Het is van de kant van de EO ook begrijpelijk dat hij een kinderarts raadpleegt die verklaarde dat wij gelovigen uit de hof van Eden weten dat „elk mens een gestoorde rela tie tot de medemens heeft”, en dat „wij gelovige! ons eigendom weten van Christus en daarom ook een verstoorde verhouding met de ouders verdragen”, maar ik mis daarin dan het besef dat men via het massamedium televisie niet alleen voor eigen parochie preekt, maar ook nog een beetje ruimte dient te laten voor mensen (en minderjarigen niet te vergeten) die van de Hof van Eden geen weet hebben. niet duidelijk maakte wie of welke in stantie hij nu precies als schuldigen aanwees en naar aanleiding van wat hij zijn opmerkingen maakte, constateerde hij namens de woningbouwvereniging „dat in de ambtelijke kringen van de gemeente niet allen het eens zijn met de gang van zaken met betrekking tot de totstandkoming van de grondprijs in het plan zuid-west Neksloot”. Zelf voegde hij daar direct aan toe: „doch wfe is wie”, om te vervolgen met: „Naar onze mening moet die prijs omlaag en moet er openheid van zaken worden gegeven”. „Het is toch te absurd, dat de beïnvloe ding hierop een te eenzijdig karakter krijgt”. Solistische medewerking fluitiste Edy Convent en Marleen Goede en Marianne Lammerts- ma: allen veelbelovende vakstudenten. Het Barokensemble bestaat uit de meest gevorderde strijkers uit het Haar lems Jeugdorkest van de Stichting Jeugd en Muziek. Het is samengesteld uit 8 eerste. 6 tweede violen, 4 alten, 6 celli, bas en spinet. Het programma vermeldt werken voor strijkers van Tommaso Albioni en Anto nio Vivaldi, een fluitconcert van Joh. Joachim Quantz en de bekende suite „Aus Holbergs Zeit” van Edward Grieg. Kaartverkoop (vanaf 12.30 uur) aan de kerk. Volwassenen betalen 4, bejaar den, CJP-ers en jeugd beneden vijftien jaar 2. De Laboratoriumschool IJmond is nog erg jong, en heeft zijn oorsprong in een opleiding bij de Hoogovens. In 1967 startte men met 30 leerlingen. Dat er grote behoefte bestaat aan laboratorium- asslstenten blijkt wel uit de bloei van de school, die nu 300 leerlingen telt.' De huisvesting was steeds een groot pro bleem. De leerlingen hebben ermee leren leven dat ze nu eens in Velsen (in barakken op het Hoogoventerrein), dan weer in Alkmaar, in het Centraal Zie kenhuis, of in Haarlem moesten zijn, in het hoofdgebouw aan de Schoterstraat of dn de Mariastichting. Want daar komt het op neer, ook al zal je dat woord „tureluurs” zelden in een medianota aantreffen. De informatie werd gisteren niet alleen in de journaals en „Den Haag Vandaag” verstrekt, maar ook in „Culemborg bijvoorbeeld”, in „Tweekamp”, in zo’n programma als „Bloedbad in Milaan” natuurlijk, in de „Berichten in de Samenleving” (verdach te Amsterdamse PvdA’ers met opgesto ken kraag slopen van de camera van daan), en zelfs in de Van Oekel Special: „In Athene is een stoel naar minister Van der Straat genoemd”. de heer Kramer met een geschrift het gemeentebestuur en ook de gemeente raad zand in de ogen trachten te strooi en „omdat alleen de andere partij als de enige moet worden aangemerkt, die heil zaam zou werken voor de woningzoe kende en voor de gemeenschap. Hierte gen protesteren wij fel, aangezien zon der voorafgaande gedachtenwisseling za ken worden geponeerd, welke veel weg hebben van een politieke eenmanszaak in een gemêleerde gemeenschap Heems kerk. Die, wanneer men niet bewust is van de mogelijkheden in de bouw, zich als slachtoffer laat leiden naar een slachtbank en met handen en voeten wordt gebonden aan een bepaald soort willekeur”. Wij citeren de heer Kramer boven staand letterlijk omdat een dergelijke zin zonder nadere toelichting zoveel on duidelijkheden bevat, zoveel vragen op roept en zoveel suggereert, dat wij een HEEMSKERK. In afwijking van de gebruikelijke aanvangstijd begint het koffieconcert op zondag 2 maart in de Ned. hervormde kerk te Heemskerk niet om half één, maar om één uur. Dit laatste koffieconcert in de serie, georganiseerd door Werkgroep Muziek van de Gemeenschapsraad Heemskerk, wordt verzorgd door het Barokensemble van de Stichting Jeugd en Muziek in Haarlem, onder leiding Kaart. Een indrukwekkende man overigens, ik heb de eer gehad zowel zijn concert bij te wonen als hem later nog eens persoonlijk te ontmoeten, en wat me ook nu vanaf het scherm weer sterk trof was, dat ook een man die zijn leven lang onder een dictatoriaal regime heeft geleefd nog in staat blijkt zijn veer kracht, humor en strijdvaardigheid té behouden Qm misverstanden te voorko men: de liedjes die hij zong zijn niet tijdens zijn verblijf in het Westen ont staan, maar zong hij ook al tijdens illegale huisconcerten (twee a drie per week, zes jaar lang) in Rusland zelf! De vraag naar afgestudeerden van de school is nog steeds groot, in tegenstel ling tot de afgestudeerden van andere beroepsopleidingen. Zo lopen er veel academisch gevormde scheikundigen zonder werk rond. Drs. Rossmark: „Die academici zijn te duur geworden voor het bedrijfsleven. Dat houdt in dat er meer ruimte komt voor het middenka der, de afgestudeerden van onze school.” BEVERWIJK. Aan de Jekerstraat is vorige week zonder officieel vertoon de bouw van een complex van vijfen tachtig woningwetwoningen door „Voor zorg” van start gegaan. Men stelt zich voor ter gelegenheid van de eerste steenlegging wat meer ruchtbaarheid aan het bouwproject te geven. De gemeente kan de eigenaren van Groep 2: 1 Gebr. V. d. Vlugt 111 punten, 2 Reijnhart-Schipper 88. 3 Smit- De Wit 86, 4 Belterman-Portegies 84. 5 Kuil-Luijendijk 84, 6 Tabak-Luijendijk 79, 7 Fam. Sanders 71, 8 Ruitenberg-' Eij king 69 punten. Groep N-Z: 1 Gebr. Bierman 205 pun ten, 2 Eijking-Duin 182, 3 Tabak-Schip- per 177, 4 Fam. Heinen 171, 5 Hilbers- Kluft 163, 6 Gebr. V. d. Kolk 145, 7 Van Bergen-Poerstamper 133 punten. Groep O-W: 1 Fam. Van Roon 216 punten, 2 Kleijn-Eijking 202, 3 Gebr. Welagen 177, 4 Fam. Tabak 172, 5 Fam. Mooi 152, 6 Jongejan-Beekhoven 152, 8 V. d. Wateren-N(aalman 105 punten. fesiife-iën: His..* lijiiiiiiWWWi ii il;..: .v-':

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9