Dr. Frank van Ree: naam Patiënt onmondig gehouden door diagnostiek door dure woorden I i 8 „Klinieken die het sterkst discrimineren krijgen de beste 1 I ■■■■■kt Ij 10 DONDERDAG 2 7 FEBRUARI 1975 VARIA H Verdwijnen Onzindelijk door Jaap van de Woestïjne Knoeierij Dure termen Buiten schot Van de straat halen - De krankzinnig-verkiaarde evenwel kan zonder te weten waarom 'opgebracht' worden naar een psychiatrische inrichting". Discriminatie - De kritiek op de zwakzinnigenwet wordt de laatste jaren steeds sterker. Door boeken (o.a. Foudraine’s „Wie is van hout”) en pu- blikaties wordt langzaam maar zeker de absolute stilte doorbroken, die lang rond de psychiatrische inrichtingen heeft geheerst. Deze week staat de psychiatrische zorg weer in het middelpunt van de belangstelling. De film „Kind van de zon” beleefde zijn pre mière. Gisteravond wijdde de televisierubriek Brandpunt aandacht aan het probleem. In die uitzending kwam ook psychiater Van Ree aan het woord. In bijgaand interview gaat deze deskundige uitgebreider in op de si tuatie van dit moment. OUDTIJDS werden krankzinnigen niet beschouwd als patiën ten, die verzorgd en behandeld moeten worden, maar als men sen met kwade neigingen, tegen wie de maatschappij zo goed mogelijk moet worden beschermd. En hiermee kwam maar één maatregel in aanmerking: „opsluiting in een gesticht”. Deze opsluiting kon aanvankelijk op vrij eenvoudige wijze bewerk stelligd worden, maar de uit de Franse tijd te voorschijn ge komen rechtsstaat kon niet meer dulden dat een burger wordt opgesloten zonder door de rechter verleende machtiging daar toe. De wet van 1884 is dan ook, evenals haar voorgangster, de Krankzinnigenwet 1841, vooral een wet tot regulering van die opsluiting”. Aldus staat te lezen in de inleiding tot de veertiende druk (editie 1973) van de Krankzinnigenwet van 1884. De wets tekst zegt, dat de rechter een machtiging kan verlenen om iemand in een psychiatrische inrichting op te nemen, „hetzij dit in het belang der openbare orde of in dat van den lijder zelven wordt vereischt”. „Als ik iets misdaan heb, kan een agent me arresteren. ■K - - - -rh. 1 sig a Recht te weigeren "ffllIÜ - De macht van het ambtsgeheim is MAM krankzinnig groot de hangt muur n Van Ree: „Het effect van de krankzinnigenwet is geweest: beveiliging van de maatschappij, tot op zekere hoogte, maar hospitalisering van de patiënt. En als je dat in de gaten hebt moet je de wet veranderen”. Psychiater Van Ree werkt in het psychiatrisch ziekenhuis „Vogelenzang” in Bennebroek. Hij is ook lid van de Werk groep Krankzinnigenwet. Geruggesteund door ruim twintig groepen en instellingen op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg, richtte deze werkgroep zich veertien dagen geleden tot minister Irene Vorrink (Volksgezondheid). Bij haar werd er met klem op aangedrongen om op zeer korte termyn te komen met een memorie van antwoord op het ontwerp voor de Wet Bijzondere Opnemingen in Psychia trische Ziekenhuizen. Deze WBOPZ zou de bestaande Krank- vindt u daar nou zelf van? Eén idee, dat voortkomt uit de opvat ting dat de psychiater zijn cliënt niet mag beïnvloeden, niet in een bepaalde richting mag sturen. gepraat wordt, weet die arts na tuurlijk niks. Tenzij de patiënt inderdaad half gek is, maar om dat vast te stellen heb je geen arts meer nodig. Dat ziet iedereen dan wel. Dat staat zo in de wet, omdat de therapeut met de patiënt geen dwingende relatie mag hebben heeft de Werkgroep Krankzinnigenwet (een initiatief van de hulporganisatie Release in Haarlem) tot de desbetreffende (bijzondere) commissie van de Tweede Kamer het verzoek gericht om een hoorzitting te houden. Uit een recente brief van voorzitter Tilanus van de Kamercommissie aan de werk groep blijkt, dat er een gerede kans is dat de gevraagde hoor zitting er inderdaad komt. Doel van de hoorzitting zou moe ten zijn: voorkomen, dat een nieuwe wet nog veel langer op zich laat wachten; kritiek leveren op de ingediende WBOPZ: Kamerleden informeren over moderne inzichten en ontwik kelingen binnen de psychiatrie. der doodgeslagen op Katendrecht of op de Zeedijk dan in Vogelen zang”. met- /oeg-, mple- Vraag Tele- iftotte k te- repa- en). nden- 075- -17.30 sex- t ge- -. Al- >dite” lede- mma, ;ratis gevr. str. 4 .dres- voor- koop- ervol. lame- s I.e- 130, 19. streek Tel. gast- 3arla. innen innen jonge af- 02510- Tel. evr. ont- dis- orig. i. t.m. 023- arlem On goed dat Re- Te rt 100 i.m.v. M. en eens ur. 023- 1 pri- ilijkh. ibreid t. MET DE KRANKZINNIGENWET IN DE HAND wordt er achter de rug van de psychiatrische patiënt om over hem beslist. De wet is daarom een onzindelijke manipulatie, vindt zenuwarts dr. Frank van Ree. De wet biedt geen zekerheid tegen misbruik. De psychiatrische patiënt kan van zijn vrij heid worden beroofd en worden onderdrukt, zonder dat hij zich daartegen teweer kan stellen. Niemand zal het onwettig vin den als er een krankzinnigenver klaring wordt afgegeven voor ie mand die de hele boel kort en klein slaat. Een dergelijk persoon wordt naar het ziekenhuis ge bracht, krijgt een pil of injectie. Een uur later is hij in feite al niet meer gevaarlijk te noemen. Als zo’n pil of injectie is uitgewerkt, kan de patiënt natuurlijk opnieuw agressief worden, maar „in het algemeen is die zelfmoorddrang of die moorddrang naar buiten toe meestal in een paar uur, soms in een paar dagen en als het heel erg is, in een paar weken verdwenen. Dan bestaat er geen wettige reden meer om iemand tegen zijn zin tegen te houden”. zinnigenwet moeten vervangen, die uit 1884 dateert. Alhoewel deze wet een paar keer gewijzigd en aangevuld is, bleef het uitgangspunt onaangetast: de openbare orde moet worden gehandhaafd, de maatschappij moet worden gevrijwaard van krankzinnigen; de krankzinnigenwet regelt hun op sluiting. Ter vervanging van de krankzinnigenwet werd in april 1971 aan de Tweede Kamer het ontwerp voor de WBOPZ ingediend. Geen succes. Het ontwerp werd met veel kritiek ontvangen; zo liet het voorlopig verslag dat de Kamercom missie in mei 1972 uitbracht er weinig van heel. Belangstel lend werd naar de reactie van het ministerie uitgezien. Nu, bijna drie jaar later is die reactie de memorie van ant woord er nog steeds niet. Verwacht wordt, dat het mi nisterie na de vele kritiek, met een hele nieuwe wet zal komen. Om aan de trage gang van zaken een einde te maken, lering >or al riole- Elek- hoon- uk en lerin- wet en ook in de WBOPZ staat wie er allemaal inlichtingen moet hebben over de rechterlijke mach tiging. Dus de burgemeester moet een afschrift hebben, de genees- heer-directeur, de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid en weet ik wie allemaal maar er staat nergens in die nieuwe wet, dat de eerste die die machtiging onder - ogen moet krijgen de pa tiënt zelf is. En dat is toch.god- beter-’t. Ik kan zó iemand van de straat weghalen”. Ter vergelijking: „Als ik iets misdaan heb, kan een agen-t me arresteren; maar dan zal hij toch wel even moeten zeggen waarom. En dan wordt er ook meteen een advocaat toegewezen”. Zo bijvoorbeeld de situatie tus sen de ziekenhuizen Santpoort en Vogelenzang. Als er hier een pa tiënt onrustig wordt, moet er een arts komen van Santpoort om de geneeskundige verklaring te on dertekenen. Omgekeerd geldt het zelfde. Dr. Nijhoff, de directeur van Vogelenzang heeft nu aan de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, Engelhard, voor gesteld om niet meer mee te doen aan het spelletje van deze wet. sfeer, ib 65, egom. assis- „We hebben dan ook te maken met het ambtsgeheim. Zoals het nu is, zijn de advocaten en de rechter en de inspecteur vrijwel machteloos. De behandelend arts kan altijd zeggen: dat is ambtsge heim. Die macht is zo krankzinnig groot. Die wet is een onzindelijke ma nipulatie. Er wordt achter de rug van de patiënt om gehandeld. De wet brengt afstand tussen het be handelend team en de patiënt. Je bevordert daarmee angst, achter docht, onzekerheid. Kortom die hele wet is anti-therapeutisch. De hele machtiging moet naar de mening van Van Ree in princi pe verdwijnen. Alleen in hogere uitzonderingsgevallen, zou er voor een korte periode sprake van mo gen zijn. De beslissing daarover zou volgens hem moeten liggen bij een adviescommissie van de in spectie. 400 rijks- antie. Zn., tr. 8- En dat houdt dus in dat de machthebbers en dat zijn de psychiaters en de verpleegkundi gen in theorie in staat zijn om kwaad te doen. Ik zég niet dat ze dat bewüst doen. Ik zeg helemaal niet dat ze in psychiatrische zie kenhuizen niets anders doen dan mensen slaan, plat spuiten en shocken of vernietigen in concen- tratiekamp-scènes maar dat kan wel. En dat is op zich al doodèng”. Een voorwaarde voor een wet die de patiënt beschermt tegen misbruik noemt hij daarom, „dat de rechten van de patiënten met zulke grote letters aan de muur van de inrichting hangen”. ;n in maar i bij- ihillig iveau In samenhang daarmee noemt hij de geneeskundige verklaring, die de rechter nodig heeft om een machtiging tot plaatsing in een inrichting te verlenen. ..In deze Heel ingewikkelde verhalen, dat de patiënt ergens door één of andere drang vanuit zijn onderbe wuste gevaarlijk zou kunnen zijn, dat is kletskoek. Maar als je dat aantast neem je de psychiater een belangrijk deel van zijn macht en zijn zekerheid weg. De patiënt wordt onmondig gehouden door deze diagnostiek”. „Op zichzelf niet zo’n enorm slecht mechanisme, maar als je dat tot in het absurde gaat door voeren wordt het ook een stuk schijnheiligheid: de psychiater stelt zich buiten schot”. Een op merking die weer alles te maken Van Ree: „Het kernpunt van alle knoeierij is het artikel dat iedere burger geacht wordt de wet te kennen. Die mensen, die even tueel opgenomen gaan worden, zijn vaak m enorme conflicten verwikkeld. En ze moeten dan maar weten hoe die wet in elkaar zit, wat hun rechten en plichten zijn. Nu kun je stellen, dat dat ook voor andere wetten geldt, al leen: er zit hier één heel klein addertje onder het gras: de cliënt wordt namelijk een stuk van zijn vrijheid afgenomen. Dat gebeurt natuurlijk ook in een algemeen ziekenhuis, waar je je als je met een gebroken been ligt ook aan de regels van het huis moet houden.alleen, daar ben je meestal na een paar weken weer uit. Iemand die in een psychiatrisch ziekenhuis komt, blijft er vaak maanden of jaren. Soms wel tien, twintig, dertig jaar lang. En als die zich moet houden aan allerlei regels op meestal vrij massale zalen, dan houdt dat in theorie in, dat hij op een gewéldi ge manier van zijn vrijheid be roofd kan worden en onderdrukt, zonder dat hij daar iets tegen kan doen. ie 30. eft u auto goede tijds- nevr. 137764 De grote druk op de psychiatrie Z leidt er ook toe, zo lang deze wet bestaat, dat men gaat discrimine ren. De mensen die in de grootste nood zitten want agressie is bijna altjid angst, net als zelf moord die blijven in de kou staan. Het resultaat is, dat de klinieken, die het sterkst discrimi neren de beste naam krijgen, want ze hebben helemaal geen machti- gings-patiënten. Als je nog iets verder doorgaat krijg je de socio-therapeutische gemeenschappen „de grand luxe”, voor jonge, aantrekkelijke en in telligente mensen. Maar ondertus sen heeft er een verschuiving plaats ten koste van de minder welgestelden de zwaarst nood lijdende mensen worden uitgeslo ten de drugspuiters, de geweld- dadigen. de brandstichters mis schien”. een karikatuur van deze grondleg ger van de moderne psychiatrie. Daarnaast een affiche: „Ooit een normaal mens ontmoet? En beviel ’t?” Wandversiering. Tegelijkertijd een symbolische aanval op wat Van Ree de schijnheiligheid van de klassiek-Freudiaans geschoolde psychiater noemt. Het soort psy chiaters dat aan de patiënt als maar een spiegel voorhoudt Als de psychiater iets gevraagd wordt is diens antwoord steeds: ja. wat Een volgende tekortkoming dus van de wet. Van Ree: „Ook de patiënt moet een afschrift krijgen van de geneeskundige verklaring. In goed Nederlands; niet allerlei dure termen waar toch niemand een barst van snapt. Dus zo iets van: U heeft gezegd, dat u uw vrouw wilt ophangen, uw buren vergiftigen en op grond daar van vinden wij u gevaarlijk”. Een benadering die duidelijk, open en fair is. De patiënt kan zich dan ook teweer stellen (voor de rech ter). Overigens vindt Van Ree het ook onzinnig om te zeggen, dat je nooit iemand zijn vrijheid mag ontnemen. „Als iemand zijn moe der bedreigt of zichzelf ophangt en je hem nog net op tijd los kunt snijden ja, dan is er gevaar aanwezig en dan moet hij opgeno men worden”. Freud. Aan „De moeilijkheden die er mee krijgt, zijn zo groot dat er 2 verschillende ziekenhuizen zijn die zeggenik hoef die verslaafden Z niet meer; daar moeten ze maar speciale klinieken voor opzetten. 2 En dan krijg je de concentratie- kampen die je in de V.S. hebt. Z Iedereen die aan drugs verslaafd - is, wordt meteen „droog” gezet en hup achter het prikkeldraad. Dan moeten ze twee jaar af kicken en 2 dan worden ze weer de straat op- - gestuurd, zonder verdere behan deling. Psychiatrische patiënten moeten naar Van Ree’s mening allen de beschikking krijgen over een eigen advocaat, iemand die voor zijn belangen opkomt. Gesteld overigens, dat iemand weet wat zijn rechten zijn en hij gaat die als hij over zijn be handeling ontevreden is zoeken bij bijvoorbeeld de geneesheer-di- recteur, de inspecteur voor de geestelijke gezondheidszorg, de of ficier van justitie of nog hoger op, dan loopt hij een gerede kans dat recht niet te vinden. In geval van klachten wordt altijd informatie ingewonnen bij de geneesheer-di- recteur, die op zijn beurt de be handelend arts om inlichtingen vraagt. „Neem nou aan, dat die arts een misdadiger is en daar gaat ’t natuurlijk om: zonder mis dadige artsen zou je de wet niet nodig hebben die zijn patiënt lekker wil pesten. Die zegt dan tegen de geneesheer-directeur over zijn patiënt: „Tja, die man heeft een paranoïde psychose, ik denk dat het een oude Kraepelin-vorm is, een dementia praecox nou ja, je kent die kerels”. En het resultaat is dat er niets gebeurt”. „Als ik dit als psychiater zeg, dan krijg ik een groot stuk van mijn collega’s op mijn nek. Ten eerste om het bekende smoes je, dat de patiënt helemaal niet aanspreekbaar zou zijn. Die gevallen zijn in de eerste plaats erg zeldzaam en in de tweede plaats zijn ze met die moderne geneesmiddelen en zo in een paar dagen te kalmeren. Het argument dat patiënten niet aanspreekbaar zijn, is een leugen. Dat aan de ene kant. De tweede kant is, dat art sen zich graag verschuilen achter allerlei dure termen. Nu is het ten dele natuurlijk waar dat er wel vaktaal nodig is. Maar als je nou zegt dat die geneeskundige verklaring niet in gewoon Nederlands opgesteld kan worden omdat het zo een ingewik kelde materie is dan is dat flauwekul. Iemand wordt niet op genomen op grond van één of andere ingewikkelde diagnose, maar gewoon op gronden die ie dereen kan herkennen. In Nederlandse psychiatrische inrichtingen verblijven ongeveer 30.000 patiënten. Van hen zijn 20 tot 25 percent onvrijwillig opgeno men. Een scheiding tussen vrijwil lig en gedwongen opgenomen pa tiënten is misleidend. De ééh noch de ander kent zijn positie. Boven dien is er een enorm stuk uitstra ling van de machtiging over de niet-krankzinnigverklaarden. „De patiënt die, bijvoorbeeld weigert zijn medicijnen in te nemen krijgt van mede-patiënten al gauw te horen: ik zou maar oppassen, an ders krijg je een machtiging aan je broek”. In de nieuwe wet moet daarom expliciet komen te staan dat ie- dereen die vrijwillig is opgenomen - het recht heeft om iedere behan deling te weigeren. Als ik in een algemeen ziekenhuis word opgeno men en ze willen me opereren, dan kunnen ze me daar niet toe dwingen. Waarom hier dan wel”. Machtigingen zijn nogal eens nodig voor drugverslaafden, met - name de categorie die pepmidde- 2 len gebruikt. Bij hen komt vaak veel agressie los. De krankzinnig-verkiaarde evenwel kan zonder te weten waarom „opgebracht” worden naar een psychiatrische inrichting. „De patiënt krijgt op een gegeven mo ment een briefje waarin staat: u bent krankzinnig verklaard. Maar de motivering krijgt hij niet te zien. Hij weet zelfs niet wie het geintje heeft uitgehaald”. blijkt te hebben met de krankzin nigenwet. In de wet zoals die wordt ge bruikt, staat, dat voor het afgeven van een geneeskundige verklaring (die nodig is voor een krankzinni genverklaring) consult gevraagd moet worden aan een arts die de behandeling niet op zich heeft ge nomen. „Dat is krankzinnig. Ie mand die een half uur of drie kwartier met de patiënt praat moet een oordeel geven. Als er al Een brief van de Werkgroep Krankzinnigenwet aan minister Vorrink attendeert er nog eens op, dat de antieke taal van dé Krank zinnigenwet een antiek rechtsbe ginsel herbergt, dat de werkers in de moderne geestelijke gezond heidszorg in hun werk belemmert. Eén en ander roept herinnerin gen op aan een „teach-in” die vorig jaar mei in Haarlem werd gehouden. Een zorgvuldig bewaard kranteknipsel leert, dat psychi ater Frank van Ree bij die gele genheid de hoop uitsprak „dat het voorstel dat voor de Tweede Ka mer gereed ligt om de krankzinni genwet van 1884 te vervangen, zo hard mogelijk getorpedeerd wordt”. Hij blijkt dezelfde man te zijn die een publicatie schreef on der de titel „De rechteloosheid van de opgenomen psychiatrische pa tiënt”. Een uitgave van „Vogelen zang”, psychiatrisch ziekenhuis in Bennebroek. Een afspraak is vlot gemaakt: „Ja, ik voel er wel voor om daar iets over te zeggen”. Eerste conclusie, drie dagen la ter op zijn werkkamer na een twee uur durend gesprekdat „iets” blijkt een watervalvlugge woordenstroom te zijn. Wat is dan de rol van de in spectie? Van Ree: „Ik heb jarenlang een dubbel spel gespeeld met de in spectie en de officier van justitie. Als ik zat met zo’n geval dat er wel eens iets kon gebeuren, dan belde ik de hoofdofficier van jus titie of de inspecteur en zei: ik zit met een ontzettend moeilijke zaak. Ik ben bang dat er iets gebeurt, maar aan de andere kant wil ik toch geen machtiging. Ik zeg je dit nu. Als er wat gebeurt, dan weet je dat ik in het volle bewustzijn van de gevaren geen machtiging heb aangevraagd en dat jullie me er eventueel op kunnen pakken. In die gevallen heeft noch de hoofdofficier, noch de inspecteur ooit iets gedaan”, De reden waarom Van Ree in een machtiging weinig heil ziet: op zich is het een farce. Ik dek ér alleen mezelf mee door aan de officier van justitie te laten weten dat die en die gevaarlijk is. Een farce, omdat je iemand niet aan de ketting kunt leggen temeer, omdat we weten dat iemand nog agressiever wordt als hij wordt vastgehouden. Dus als iemand echt het ziekenhuis uit wil. komt hij er ook wel uit. „Tot nog toe is het allemaal goed gegaan. Door de desbetref fende figuren is nog nooit iemand doodgeslagen. Die verhalen over doodslaan zijn trouwens voor het grootste deel onzin: je wordt eer- iihiihhii-iih-ii --- Ihl

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11